Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Kosani odresci s ribanim krumpirom

$
0
0

Kako u zadnje vrijeme ne kuham često jer sam spriječena nekakvim obavezaama a imam u blizini svoju dragu majku koja to riješi umjesto mene, kada konačno dođe moj red na kuhanje trudim se skuhati i napraviti nešto što i nije tako svakodnevno i obično, a opet da nije preskupo i da odgovara sadržaju naše špajze i hladnjaka 😉 Budući nas je za stolom podosta, obično kuham i veću količinu toga, pa mi je u interesu da ručak bude zasitan i da ga ima dosta. Mljeveno meso se tako vrlo često nađe na našem stolu jer varijacija na temu njega ima bezbroj i baš me veseli kad probam nešto novo što do sad nisam još probala. Recept za ovo jelo sam pronašla na coolinariki pod nazivom Đulbastije (faširane šnicle) s ribanim krumpirom, naziv mi se učinio egzotičan i zanimljiv, recept odličan pa evo danas donosim svoju verziju ovog predivnog jela. Pitate se što su đulbastije? Pa to je u stvari naziv za orijentalno jelo od mljevenog mesa koje se u pravilu priprema na sličan način kao pljeskavice ili čevapčići. Očito je da i na tu temu ima puno kombinacija kao što su npr. ove đulbastije s ribanim krumpirom. Dakle, ovo nije ništa drugo nego malo neobičniji faširanci 😉 U svakom slučaju, ovaj je ručak ispao savršeno i ja sam oduševljena ovim jelom – nije komplicirano za napraviti, ekonomično je jer iz relativno male količine mesa ispadne dosta toga a stvarno je jako fino. Po originalnom receptu uz đulbastije navodno nije potreban nikakav prilog jer u smjesu ide dosta krumpira, ali meni je to bilo jednostavno nekako preprazno pa sam uz njih pripremila i malo pirjane rižice. Uz prilog ili bez njega – probajte što prije!

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 70 dag ribanog krumpira
  • 1 jaje
  • 2 glavice luka
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, mljevena crvena paprika

Za beshamel:

  • 70 g maslaca
  • 2 žlice brašna
  • 2,5 dl vrhnja za kuhanje
  • 4-5 žlica mlijeka
  • 4 dl vode

Priprema:

  1. U većoj posudi pomiješati mljeveno meso, jaje, ribani krumpir i luk te začiniti po ukusu. Dobro izmiješati rukom masu dok ne postane kompaktno.
  2. Rukama raditi male pljeskavice koje treba ispržiti u većoj količini vrućeg ulja dok lijepo ne porumene. Masa je dosta mekana pa treba biti oprezan prilikom spuštanja u ulje, ali to tako treba biti, bez brige.
  3. Za beshamel na maslacu kratko pržiti brašno, dodati mlijeko i vodu uz miješanje pjenjačom, miješati dok ne zakuha pa uliti i vrhnje za kuhanje. Začiniti po ukusu i kuhati nekoliko minuta do gustoće umaka.
  4. Pečene đulbastije prebaciti u nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, pa preliti pripremljenim beshamel umakom. Po želji možete posipati ribanim sirom trapistom.
  5. Peći sve skupa u pećnici na 200°C oko 30-tak min, dok ne postane lijepo zapečeno.

Poslužiti uz kuhanu ili pirjanu rižu ili neki drugi prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kosani odresci s ribanim krumpirom appeared first on Reci Peci.


Ćufte

$
0
0

Nebrojeno puta do sada sam pokušavala napraviti ćufte kakve je radila moja baka, jer svaki put kad dođemo u Vukovar moji se klinci raspamete za stolom kad im baka to skuha, uz komentare: ‘…a mamaaa, zašto nam ti ne skuhaš takve ćufteee…Ove su tako fineeee???’ A zašto? Zašto?! Zato što ja nisam bakaaa…Više puta sam i stajala kraj bake dok je kuhala ćufte, pokušavajući zapamtiti omjere i postupak, ali bezuspješno. Moje su uvijek ispadale tvrde, bezukusne, čupave i sve samo ne fineeee 😉 A danas sam, vjerovali ili ne, konačno postigla savršenstvo!  Moje su ćufte ispale mekane, podatne i fine. Klinci su digli palac gore za stolom, a to je znak za: ‘Ne smetaj, jede se nešto fino!’ Uglavnom, odlučila sam pripremljenu smjesu za ćufte malo modificirati, dodala sam pečeni suhi vrat i pancetu, prije kuhanja sam ih kratko zapekla na ulju, a potom polako pirjala u umaku od rajčice. Nisu k’o majkine, ali su moje i ponosna sam na svoje prve ukusne ćufte 😀

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 10 dag pancete i suhog vrata
  • manja šalica riže
  • 2 žličice slatke crvene paprike
  • 2 žlice kosanog peršina
  • 1/2 žličice sode bikarbone
  • vegeta, sol, papar
  • 1 jaje
  • pola šalice krušnih mrvica
  • 3 dl soka od rajčice

Priprema:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk i pancetu.
  2. U većoj posudi rukom dobro izmiješati meso, jaje, pečeni luk i pancetu, peršin, crvenu papriku, sodu bikarbonu (od nje se ćufte onako malo ‘napuhnu’ tijekom kuhanja), rižu (kratko prokuhanu), vegetu, sol i papar po želji. Na kraju pomalo dodavati mrvice kako masa ne bi bila premekana. (mrvice upiju višak tekućine 😉 )
  3. Raditi male loptice, lagano ih rukom spljoštiti pa pržiti u vrućem ulju s jedne i druge strane nekoliko minuta.
  4. Doliti rajčicu, malo vode, začiniti sa soli ili vegetom (kako vam paše), popapriti, eventualno dodati malo šećera ako je rajčica prekisela. Poklopljeno kuhati uz povremeno dolijevanje vode oko 1 sat dok ćufte ne omekšaju.
  5. U međuvremenu napraviti zapršku: na malo ulja promiješati 2 žlice brašna, dodatu žličicu crvene paprike, pa uz miješanje pjenjačom, doliti oko 1-2 dl vode. Lagano prokuhati.
  6. Pred kraj uliti zapršku i još lagano prokuhati.

Poslužiti uz pire krumpir.

Dobar tek!

The post Ćufte appeared first on Reci Peci.

Proljetna juha od mladog graška

$
0
0

Sezona graška je na vrhuncu i svi ljubitelji ovih slatkih zelenih kuglica su konačno došli na svoje. Sjećam se da mi je kao klinki bio neopisiv gušt čistiti grašak i prebirati ga, a vidim da i moji klinci sada s jednakim veseljem prebiru po grašku. Zahvaljujući tome što se grašak odlično može u većim količinama spremiti u škrinju za zamrzavanje, danas smo u mogućnosti jesti ga cijelu godinu u raznoraznim kombinacijama. Ali, nekako je ovaj mladi friški grašak najukusniji. Još kad se u juhi nađe u kombinaciji s mladom mrkvicom i peršinom, okus je fenenomenalan. Meni osobno je ovakva proljetna juhica favorit među juhama, a i klinci je vrlo rado jedu.

Potrebno:

  • 30-40 dag mladog graška (ovisno koliku količinu kuhate i koliko graška želite)
  • 5-6 mladih mrkvica
  • 1 luk
  • mladi peršin
  • vegeta, sol, papar
  • sitna tjestenina

Priprema:

  1. Na malo ulja popržiti nascjeckani luk, dodati očišćen i opran grašak , posoliti i povegetiti pa pržiti uz mješanje 15  min.
  2. Doliti vode u ovisnosti koliko juhe želite, dodati mrkvicu i peršin, eventualno popraviti okus sa soli i paprom, pa kuhati na laganoj vatri dok povrće potpuno ne omekša.
  3. Pod kraj kuhanja ukuhati neku sitnu tjesteninu po želji: tanke rezance ili orzo tjesteninu ili male krpice.

Dobar tek!

The post Proljetna juha od mladog graška appeared first on Reci Peci.

Tagliatelle u umaku od vrhnja i tikvica

$
0
0

Danas je urnebesno vruće. Bilo je i ovih dana toplo, ali danas je baš nekako sparno, teško i vrućina se zavukla u svaki kutak neklimatiziranog stana. Budući smo iz stana pobjegli u lokalni u pješčanik i na ljuljačke koje su skrivene dubokim hladom velikih oraha, u stan smo uletili prilično gladni pa je ručak morao biti prilično brzo gotov. Odlučila sam spremiti nešto lagano, brzo i osvježavajuće. Zalihe tikvica još nismo potrošili pa je odluka pala na debele rezance (tagliatelle) u umaku s kiselim vrhnjem i prepečenim tikvicama. Posebno finu aromu jelu je dalo malo popržene buđole, no ako se ona izostavi ovakvo jelo si mogu pripremiti i vegetarijanci 😉 Uz salatu od mladih zelenih mahuna koju sam još jutros napravila i pospremila u hladnjak, bio je ovo stvarno ukusan i zdrav ljetni ručak koji sam pripremila u svega 30 minuta.

Potrebno:

  • 1 mala tikvica
  • 1 mali luk
  • nekoliko šnitica tanko narezane buđole (ili pancete)
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar
  • 4 žličice gustina

Priprema:

  1. Tikvicu oprati, posušiti pa narezati na tanke ploškice. Buđolu narezati na sitno.
  2. Na malo ulja popržiti narezani luk, tikvicu i buđolu dok ne požuti, nekoliko minuta.
  3. Uliti oko 4 dl vode, promiješati, začiniti po želji i pustiti da zakuha. Umiješati tada kiselo vrhnje, pjenjačom ga dobro promiješati i sasvim kratko prokuhati.
  4. Uliti gustin razmućen sa malo vode i prokuhati 2-3 minute uz miješanje. Ako je prerijetko dodajte još malo gustina, i obratno, ako je pregusto razrijedite sa malo vode.
  5. U međuvremenu skuhajte tagliatelle.

Poslužite umak uz tjesteninu po želji i obavezno kao prilog neku salatu koja idealno paše u ovo ljetno doba.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Tagliatelle u umaku od vrhnja i tikvica appeared first on Reci Peci.

Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom

$
0
0

Ovaj današnji ručak, svinjski vrat u umaku od piva dokaz je da vratina nije komad mesa rezerviran isključivo za pripremu na roštilju ili kao pečenje u pećnici. Svinjski vrat je u biti pomalo podcijenjen komad svinjetine pa će se velika većina pri kupnji odlučiti za one kvalitetnije dijelove kao što je kare, lungić ili but. I napravit će tu veliku grešku, jer vratina je doista dio mesa sa kojim se u kuhinji može svašta napraviti. I to kako ukusno samo! Npr. ražnjići od svinjetine će uvijek biti najukusniji i najsočniji ako s naprave sa vratinom. Za roštiljanje je vratina već klasik među mesoljupcima. No, malo ljudi zna da se vratina može pripremiti u kućnoj varijanti i to pirjanjem u tavici 😉

Svinjski vrat u umaku od piva definitivno je najsočnije mesno jelo koje sam pripremila u zadnje vrijeme. Meso je nakon ovakve pripreme toliko sočno da se može rezati pritiskom vilice bez noža! A umak…ajme kako je to tek fino. Pivo se u kombinaciji sa lukom odlično ljubi te daje ovom jelu sasvim profinjenu aromu. 

Svinjski vrat u umaku od piva najbolje će pasati uz pire krumpir, iako kakvi njoki također nisu na odmet. Ili možda domaći široki rezanci. Odluka o tome kakav ćete prilog poslužiti uz ovo mesno jelo je samo na vama. U svakom slučaju nećete pogriješiti. Razveselite svoje nepce i nepca svojih ukućana ovim jednostavnim i jako finim ručkom što prije!

Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

Svinjski vrat u umaku od piva

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog vrata
  • 3 glavice luka
  • 2 češnja češnjaka
  • 200 ml svijetlog piva
  • sol, papar
  • 2 lista lovora
  • 1 žlica svježeg ili sušenog vlasca
  • 2 žličice crvene začinske mljevene paprike (ako volite ljudo neka bude ljuta)
  • 300 ml povrtnog temeljca
  • 3 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Svinjski vrat očistiti od sitnih košćica i posušiti. Ja sam potpuno odstranila kosti, no ako želite možete kosti ostaviti. Odreske lagano istući batom za meso, pa posoliti i popapriti.
  2. U većoj tavi na malo ulja pržiti odreske na naglo sa obje strane dok se ne zapeku. Izvaditi ih na stranu.
  3. U istoj tavi na istom ulju na kojem ste pržitli meso, pržiti sitno sjeckan luk. Luk je dobro prethodno usitniti blenderom ili kakvom sjeckalicom kako bi bio što sitniji. Luk pržiti 3-4 minute, zaliti ga nakon toga pivom. Miješati kratko i pustiti da pivo skoro potpuno ispari. Tada doliti temeljac, začine, lovorov list, pustiti da provrije pa u tavicu vratiti odreske. Poklopiti pa pirjati na laganoj vatrici 40 minuta. 
  4. Izvaditi odreske opet na stranu pa u tavu dodati brašno razmućeno sa malo vode kako biste dobili gušći umak. Promiješati pa odreske opet vratiti u tavicu. Kratko prokuhati sve skupa pa poslužiti uz pire krumpir i kakvu finu salaticu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Svinjski vrat u umaku od pivaSvinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

The post Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom appeared first on Reci Peci.

Varivo od graha sa kobasicama na brzi način

$
0
0

Znate li da se staro dobro varivo od graha sa kobasicama ne mora kuhati satima da bi uspjelo? Ako se pitate kako, evo odgovora! Stvar je u tome da za ovakvo varivo koristite grah iz konzerve 😉 Znam da će mnogi reći da takav grah jednostavno nije pravi grah, ali doživljaj hrane i okusa je jako individualna stvar. Ja sam inače vječiti protivnik ustaljenih konvencija i valjda mi je u prirodi da uvijek pokušavam dokazati da se nešto može napraviti i na malo drugačiji, možda jednostavniji način. Pa tako i grah!

Da bi varivo od graha sa kobasicama uspjelo i da bi doista bilo fino treba ga dobro začiniti. Jer ako bude onako, lagano začinjeno sa samo malo soli to jednostavno neće biti to. Da se razumijemo, nemam ja ništa protiv pravog izvornog graha koji se dugo kuha na tradicionalan način. Dapače, obožavam ga! Samo, postoje dani kada jednostavno nemam vremena skuhati ga. Klasično varivo od graha koje se radi sa suhim zrnima graha treba i malo dužu pripremu. Da biste ga skuhali, potrebno je grah večer prije namočiti kako bi lijepo nabubrio i lakše se skuhao drugi dan. Tada se opet mogu dogoditi sitni problemčići, jer može se dogoditi da ste kupili stari grah koji će se već nakon kratkog kuhanja raspasti na polovice, a i dalje će biti tvrd. E pa sa ovim varivom kakvog vam danas donosim tih problema nema!

Ovo je ručak sa kojim ćete biti gotovi u svega 30-45 minuta vašeg vremena. Tajna je u tome što je konzervirani grah već prethodno termički obrađen i kuhanje uopće nije potrebno. Možete takav grah koristiti bez obrade npr. u salatama, u punjenju za tortilje i sl. Znači, za varivo od graha sa kobasicama pripremite samo nekoliko osnovnih namirnica: konzervu graha pokoji luk, mrkvkicu, peršin, začine, brašno i malo dobre volje. Kobasice možete i ne morate. Moji ih vole, pa ga zato najčešće radim sa njima. Možete ih potpuno izostaviti, a možete umjesto kobasica nasjeckati malo slanine. Sve je na vama i vašim željama. U svakom slučaju nećete pogriješiti. Stoga predlažem da što prije napravite jedno varivo od graha sa kobasicama, upotpunite obiteljsku trpezu svježim lukom i slaninom, domaći kruh bi bio odličan i gozba može početi!

Varivo od graha sa kobasicama

Varivo od graha sa kobasicama

POTREBNO:

  • 800 g konzerviranog graha (bijeli ili smeđi)
  • 2 luka
  • 2 mrkvice
  • 1 korjen peršina
  • 1 češanj češnjaka
  • 3 žličice slatke mljevene začinske paprike
  • 1 žličica ljute mljevene začinske paprike
  • 1-2 lovorova lista
  • sol, papar
  • 100 ml koncentrata rajčice
  • 1,5 l vode
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 2 para kobasica (kranjske, narodne…)

PRIPREMA:

  1. Kobacice narezati na kolutiće. Luk, mrkvicu i peršin narezati na kockice.
  2. U većoj posudi na malo ulja pržiti povrće zajedno sa kobasicama 5 minuta. Dodati ocijeđeni grah, začiniti solju, paprom i začinskom paprikom. Promiješati pa pirjati 5 minuta da grah upije te fine okuse povrća. Tada doliti polovicu vode i rajčicu, lovorov list, poklopiti i kuhati 15 minuta. Tada dodati ostatak vode i pustiti da prokuha još slijedećih 10-tak minuta. Tekućine mora biti toliko da prekrije sav grah i još otprilike 1,5 cm iznad toga. 
  3. Na kraju umiješati brašno razmućeno za malo vode kako bi se varivo od graha zgusnulo. Kratko prokuhati i poslužiti. 
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

Varivo od graha sa kobasicama Varivo od graha sa kobasicama

The post Varivo od graha sa kobasicama na brzi način appeared first on Reci Peci.

Šmarne

$
0
0

Vjerujem da je velika većina vas pred ovim naslovom ostala lagano začuđena (kao uostalom i većina ljudi kojima sam spominjala ovo jelo) i sigurno se pitate što bi to moglo biti. Pa evo ovako, da odmah razriješim nedoumicu – šmarne su slatko jelo koje se dobije iz smjese vrlo slične palačinkama i odlično paše uz zelenu salatu. Dakle, jednostavnije ne može biti.  Kako bi se to na nekom normalnom svima razumljivom jeziku nazvalo nemam pojma, jer ovako je ovo jelo oduvijek zvala moja baka koja nam je nekad vrlo često radila šmarne za ručak pržeći ih u velikoj tepsiji na starom šporetu na drva. (ona i danas tvrdi da je dobre šmarne bez šporeta na drva ne moguće napraviti ;)) Pretpostavljam da je naziv germanskog porijekla jer moju je baku to naučila raditi njezina svekrva koja je bila njemica i u to je doba puno jela u ovom dijelu slavonije bilo takvog nazivlja. Moći ćete tako ovdje čuti za Ajnpren juhu, krompir šnic (schnitz), granatir marš, šmarne…

Uglavnom, šmarne su jelo koje je definitivno obilježilo dobar dio mog djetinjstva i uz njih me vežu jako lijepa i topla sjećanja na jedno predivno bezbrižno doba kada je sve bilo tako jednostavno. Doba je to kada se za ručak meso jelo samo nedjeljom a kroz tjedan se trebalo snaći sa onim što se našlo u špajzi ili u vrtu. Uz šmarne smo najčešće znali imati malo ‘jaču’ juhu od krumpira i puuuuno domaće selene salate. Kada sam danas rekla majki da ću pisati o šmarnama nije se mogča načuditi. Rekla mi je (kao da se i danas još uvijek pomalo srami što pripremamo tako ‘sirotinjska’ jela): “Pa Sandra nećeš valjda stvarno o šmarnama pisati? Ma tko će ti to još danas kuhati? Pa to ti je sirotinjsko jelo, obično, nemaš tu o čemu pisati. To se samo sve zmućka i ispeče i to ti je to. Nemaš tu recepta…”  A zašto vam ovo baš danas pišem? Pa zato što je danas prvi dan proljeća, a ove šmarne i zelena salata su mi oduvijek bili sinonimi na proljeće. I zato, živjelo proljeće, živjele šmarne i zelena salata i jednostavnost okusa i pripreme jela. 🙂

Potrebno:

  • 3-4 jaja
  • mlijeko
  • brašno
  • 4-5 žlica šećera
  • žličica soli
  • ulje

Priprema:

  1. Od svih sastojaka pjenjačom (ili mikserom ako vam je tako draže) umutiti tijesto malo gušće nego za palačinke.
  2. U veću tavu na dosta ulja (oko 1,5 dl sigurno) izliti smjesu pa pržiti na jakoj vatri uz povremeno miješanje. Kako će se smjesa stvrdnjavati od dolje, tako ju treba kuhačom prerezati i usitniti, promiješati i tako ponavljati postupak dok se sve skupa ne pretvori u male grudice (neke sitnije neke krupnije) i ne poprimi lijepu zlatnu boju.
  3. Meni su šmarne najbolje kada se jako zapeku pa budu krckave i zapečene.
  4. Poslužiti odmah, toplo uz puuuuno zelene salate.

Ako ćete ovo pripremati za ručak, možete kao predjelo poslužiti gustu juhu od krumpira ili neku slično, iako je ovo jako doobra opcija za večeru.

U svakom slučaju, dobar tek vam želim!

Recept u slikama:

The post Šmarne appeared first on Reci Peci.

Pastirska pita s porilukom

$
0
0

Pastirska pita iliti Shepherd’s Pie je tradicionalno irsko jelo (ili možda englesko hmm?!) koje se nekad davno i u svojoj originalnoj verziji pripremalo s ostacima kuhane ili pečene hrane, najčešće janjetine ili ovčetine a u kombinaciji s raznim povrćem i pokrovom od pire krumpira. Dugo se već spremam napraviti ovo jelo, i htjela sam napraviti baš po originalnom receptu, no takav nisam našla. Jer, svatko se baš za svoj recept kune da je originalni a recepata je moreeee: neki ga rade sa pečenom janjetinom, neki s mljevenim mesom, neki dodaju kukuruz, neki grašak ili pak gljive, pa sam tako ponukana tom raznolikošću odlučila napraviti svoju pastirsku pitu od onoga što sam imala doma. Odluka je pala na ‘obično’ miješano mljeveno meso a kako sam klincima htjela podvaliti omraženi poriluk kojeg na vrtu imamo cijelo brdo, i on se našao u složencu ispod sloja finog krem pire krumpira. Rezultatom sam više bila zadovoljna ja nego klinci, jer oni su mi komentirali da je to obični bolognese s krumpirom i da bi bolje bilo da sam skuhala makarone i riješila stvar 😉 I tako je prošao još jedan ručak kod nas, a ja vam mogu reći da je ovo baš fino i ekonomično jelo koje se doista može pripremiti na sto načina: okus mu možete mijenjati kako želite dodavanjem npr. gljiva, malo više rajčice u mesni umak, mrkvice ili kakvog drugog povrća, ma pasati će sve ono što volite. Također možete iskoristiti ostatke nekog pečenja od dana prije, zakamuflirati okus opet s povrćem, možda sa malo bechamela i sira a fini kremasti pire će sve to samo upotpuniti. Dobar tek u svakom slučaju 🙂

Potrebno:

  • 50 dag miješanog mljevenog mesa
  • 2 luka
  • 2 dl bijelog vina
  • 2 dl tekućeg paradajza ili žlica koncentrata
  • 1 žličica mljevene crvene paprike
  • vegeta, sol, papar
  • 1 kg krumpira
  • 2 jaja
  • 1 jogurt
  • 10 dag sira trapista
  • 4-5 komada poriluka

Priprema:

  1. Na malo ulja pirjati nasjeckani luk, dodati meso, pržiti dok ne promijeni boju pa dodati vino, paradajz i ostale začine. Pirjati 20-tak minuta uz povremeno miješanje.
  2. Poriluk očistiti i narezati na kolutiće, pa na malo pržiti dok ne omekša i ne ‘splasne’. Tada dodati vegetu (li sol, kako vam drago) papar, uliti 1 dl vina i pirjati dok vino ne ispari. Tada uz povremeno dolijevanje vode pirjati poriluk oko 20 min. dok potpuno ne omekša.
  3. Krumpir skuhati, propasirati pa uz dodatak 2 jaja, jogurta i sira napraviti pire.
  4. Kada je sve gotovo, u namašćenu vatrostalnu posudu razmazati malo pire krumpira, preko njega istresti meso i poravnati, dodati poriluk pa sve prekriti debljim slojem krumpira. Površinu ukrasno izbrazdati vilicom pa peći u pećnici oko 30 min dok pita ne dobije lijepu zlaćanu boju.

Poslužiti uz salatu po želji. Zimnica kao što je ukiseljena paprika ili cikla će također fino pasati.

Recept u slikama:

The post Pastirska pita s porilukom appeared first on Reci Peci.


Domaća pita sa koprivom i krumpirom

$
0
0

Pita sa koprivom i krumpiromPita sa koprivom u svojoj je osnovi vrlo slična piti zeljanici (pita s tankim korama sa punjenjem od kupusa), a vrlo sličan efekt dobio bi se da se umjesto koprive koristi špinat. No, zašto ne iskoristiti sve blagodati ove predivne prirode oko nas i ne priuštiti si ukusan i zdrav obrok sa tom biljkom koja raste svuda oko nas. Kopriva je biljka toliko rasprostranjena da je mnogi niti ne primjećuju, osim naravno ako kojim slučajem ne zađu među koprive golih nogu ili je ne dotaknu golom rukom pa se opeku. Rijetko tko uopće pomišlja da je ta biljčica tamno zelenih nazubljenih listova jedna od najzdravijih biljaka uopće koja je dostupna gotovo svima, i ustvari je jedan od najčudesnijih lijekova iz prirode. Naime, kopriva u sebi ima određene nutrijente koji odlično djeluju kao pročišćivač krvi, pozitivno djeluje na gušteraču i pomaže u snižavanju šećera u krvi, liječi upale urinarnog trakta i stimulira rad crijeva, prepuna je željeza i kao takva odlična za liječenje anemije, a što je najbolje može se korisiti na

Pita sa koprivom i krumpirom

tako puno načina: kao čaj, kao sok, odlična je u juhi ili pak umaku, u pitama… Kako je proljeće doba kada većina nas napravi po domu proljetno čišćenje i osvježenje životnog prostora, zašto to ne bismo napravili i sa svojim organizmom? Dakle, sve što morate je otići u kakvu šumu ili na livadu koja je malo udaljenija od prometnica, ubrati stručak vrhova mladih kopriva i pripremiti ih na način koji god želite. Ja vam danas toplo preporučam domaću pitu od koprive, sa finim tankim korama za savijače. Ono što svakako morate znati je to, da je kopriva biljka koja možda i najviše od svih drugih biljaka apsorbira energiju iz zemlje i zraka pa je jako važno da ju berete na mjestima za koja znate da nisu zagađena. Pri branju koprive treba biti oprezan jer njezini listovi žare i peku, pa ju treba brati oprezno s rukavicama i to samo gornjih 5-6 cm biljke, i to svakako što mlađe biljke. To su one koje imaju nijansu svjetlije i manje lišće od ostalih. Na taj način ćete dozvoliti da se biljka regenerira, a ubrat ćete i iskoristiti njezin najzdraviji dio. Mislim da sam vam rekla dovoljno o koprivi da vas nagovorim da pokušate 😉 Ova je domaća pita s koprivom nama bila prefini ručak, a sa preostalih par komadića smo se sladili i za večeru uz hladan jogurt. Prefino nešto! Tijesto za savijače sam radila sama i recept za isto možete vidjeti OVDJE, no možete i kupiti već gotove tanke kore pa ćete ubrzati postupak.

Pita sa koprivom

POTREBNO:

  • Pita sa koprivom i krumpiromtanke kore za savijaču (10-tak komada ako su kupovne i jako tanke, ako ih razvlačite kod kuće onda recept pogledajte OVDJE pa ćete od te količine tijesta dobiti dovoljno kora da napravite i pitu s koprivom i štrukle sa sirom ili jabukama
  • 300g mlade koprive
  • 4 krumpira
  • 1 veći luk
  • 2 sirna namaza
  • 2 jaje
  • vegeta, sol, papar
  • Za preljev: 2,5 dl temeljca (voda sa kockom za juhu ili sl.)

PRIPREMA:

  1. Koprive oprati, pa ih kratko blanširati. Za ovo je dovoljno da ih uronite u kipuću vodu na 5-10 min. Vodu od blanširanja svakako bacite jer u njoj se nalazi mravlja kiselina iz listova koprive koja bi mogla naškoditi vašem želucu 😉
  2. Krumpir oguliti i naribati na krupniji ribež, a luk sitno nasjeckati.
  3. Pomiješati u posudi naribani krumpir, koprivu koju ste ocijedili i sitno nasjeckali, luk, sirni namaz i jaje, začiniti po ukusu i dobro promiješati.
  4. Nadjevom premazivati kore, raditi rolade, složiti ih u lim na papir za pečenje, premazati lagano uljem i peći u pećnici na 175ºC 30 minuta. Nakon toga izvaditi pitu, preliti je temeljcem i vratiti u pećnicu na još 15 minuta. Pita je gotova kada upije sve sokove od temeljca i kada lijepo porumeni.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

KoprivaPripremiti nadjev i rasporediti ga preko tanke koreZarolati pitu...Složiti pitu u lim na papir za pečenje, premazati uljem...Ispeći pitu do zlatno-smećkaste boje..Dobar tek!

The post Domaća pita sa koprivom i krumpirom appeared first on Reci Peci.

Zapečena piletina s povrćem

$
0
0

Zapečena piltina s povrćemZapečena piletina s povrćem jako je ukusno jelo koje vrlo često pripremam za ručak, a obožavam ga iz više razloga. Prije svega zapečena piletina s povrćem mi je idealna jer u jednom loncu/posudi/pekaču imam u isto vrijeme i glavno jelo i prilog (piletina + povrće), a kao drugo priprema je sasvim jednostavna i doista ne oduzima previše vremena u kuhinji. Iako ja baš volim boraviti u kuhinji i ona mi je najdraže mjesto u kući, često i sama vodim trku s vremenom pa budem ponosna na sebe kad uspijem ručak pripremiti (zbombati sve za čas 😉 )  za kakvih 30-tak minuta, sve skupa gurnuti u pećnicu i posvetiti se nekim drugim obavezama dok se ručak dalje priprema sam. Moram priznati da sam sretna što moji klinci svi odreda doista vole svo povrće i vesele se svakom ovakvom ručku gdje povrća, pa makar onog zamzrnutog iz vrećice, ima dosta pa je tako zapečena piletina s povrćem i njima jedan od dražih obroka. Ovakve zapečene složence najčešće radim u staklenoj vatrostalnoj posudi jer jednostavno nikako da si nabavim jednu finu zemljanu/glinenu kakva bi bila idealna za ovakve stvarčice koje se fino preliju kakvim umakom, posipaju sirom i zapeku. Kako u zadnje vrijeme često surfam raznoraznim američkim food blogovima u potrazi za nekim novim idejama, primjetih kako imaju jako puno recepata  Crock pot slow cooking tematike, posebice s piletinom ‘Chicken Crock pot‘ što bi u prijevodu bilo spora priprema hrane u zemljanoj posudi/loncu. Pa mi je bilo pomalo smiješno kako i Amerikanci i Britanci imaju te neke univerzalne nazive za određene proizvode (Crok pot – poznata robna marka posuđa = Crok pot – jelo pripremljeno u zemljanom loncu ili vatrosalnoj posudi) kao što i mi ovdje nekad imasmo..npr.  kod nas je bilo koji kalkulator postao Digitron, a bilo koja pasta za zube Kaladont 😀 Ehh ta sjećanja na 80-te uvijek izmame osmjeh u uglu usana 😉 A evo i recepta za jedan sasvim domaći zapečenac od piletine s povrćem…

Zapečena piletina s povrćemZapečena piletina s povrćem

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 1 pakiranje zamrznutog miješanog povrća (mrkvica, brokula, cvjetača, krumpir, grašak…)
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice brašna
  • 300 ml mlijeka
  • 100 g sira trapista
  • 80 g maslaca
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na kockice pa prepržiti na tavici na malo ulja. Zamrznuto povrće kratko blanširati u kipućoj vodi (5 min)
  2. Pomiješati piletinu i povrće i sve skupa izručiti u vatrostalnu posudu premazanu tankim slojem maslaca.
  3. Na ostatku maslaca pomiješati brašno, dodati mlijeko, pustiti da zavri pa dodati i vrhnje za kuhanje i kiselo vrhnje. Začiniti po ukusu.
  4. Pripremljenim bechamelom preliti piletinu pomiješanu s povrćem, od gore naribati sir, pa sve skupa zapeći u pećnici 30 minuta na 170ºC dok se ne vrhu ne napravi zlaćana korica.
  5. Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti piletinu...Pomiješati piletinu s blanširanim povrćemZaliti sve bechamel umakom i posipati siromZapeći u pećniciZapečena piletina s povrćem poslužena! Dobar tek :)

 

The post Zapečena piletina s povrćem appeared first on Reci Peci.

Chimichanga s piletinom na ReciPeci način

$
0
0

Chimichanga s piletinomChimichanga, burrito, enchilada, tacos, fajita…sve su to nazivi živopisnih meksičkih jela. Iako ih sve veže posebna aromatičnost i žestina, kao što je slučaj sa većinom meksičkih jela, razlike između pojedinih jela postoje. Sve što sam gore navela radi se sa tortiljama – tankim palačinkama koje mogu biti od pšeničnog ili pak kukuruznog brašna. Pravi poznavatelji meksičke kuhinje jako će paziti koji će vam nadjev staviti u koju vrstu tortilje. Također je jako bitno da u određeno jelo ide samo određena vrsta mesa i kombinacija povrća. I na kraju, jela se razlikuju i po načina nadjevanja tortilje. Tako se u fajitu stavlja isključivo govedina i prženi kolutići luka i paprike uz puno umaka. Za tacose je potrebno kukuruznu tortilju samo preklopiti i napuniti ih isljučivo mljevenom govedinom uz dodatak salate. Za enchilade će nadjev biti sa komadićima govedine ili piletine sa povrćem i sve ćete na kraju morati lijepo zapeći u pećnici. Burrito se puni ili mljevenim mesom ili jako sitno sjeckanom govedinom ili piletinom uz dodatak povrća i klasičnih meksička začina – puuuno ljute papričice i chilija, sve se zamota tako da imate jednu deblju palačinku unutar koje se skriva nadjev. A chimichanga koja je razlog pisanja ovog posta? Chimichanga je ustvari prženi burrito koji odlično paše uz umake i idealana je upravo kao fingerfood snack na zabavama i druženjima.

Chimichanga s piletinomIako prilikom spremanja ovog jela nisam imala pojma da spremam nešto jako slično chimichangi, znala sam što želim postići. Iako tortilje obožavam, za pripremiti veću količinu njih, treba i dosta vremena. A ja sam ovaj put pripremala hranu za veći broj djece na rođendanskoj fešti i imala uz to još milijun drugih stvari za napraviti. Dakle, tortilje sam odmah prekrižila. Ali zato sam se dosjetila da uz gotove tanke kore za savijače mogu napraviti prilično sličnu stvar. Nešto kao spring rolls sa meksičkim punjenjem. I znate što? Ideja je odlična!

Nadjev za ove chimichanga rolice je sitno sjeckana piletina u kombinaciji sa povrćem. Koristila sam gotovu zamrznutu meksičku mješavinu povrća – grašak, kukuruz, paprika, luk, mahune, pa ako nemate tako nešto napravite kombinaciju povrća sami prema onome što vam je pri ruci. U umak naravno ide i dosta rajčice i mljevene crvenene paprike, te neizostavno chili u prahu. Izrada ovih chimichanga rolica je prilično jednostavna, a možete ih ili pržiti u dubokom ulju, ili peći u pećnici. Probala sam oba načina i razlike ima, iako ne velike. Rolice pržene u ulju su puno hrskavije i brže se isprže, no upiju dosta ulja. Dok su rolice pečene u pećnici mekanije strukture, nemaju tako izraženu hrskavost, malo se duže peku, ali su zato zdravije jer ih možete ispeći doslovne bez kapi ulja. Na vama je da odlučite kako ćete. Jedno je sigurno. Chimichanga s piletinom je odlična čak i bez klasičnih tortilja 😉

Chimichanga s piletinom

POTREBNO:

  • 1 pakiranje tankih kora za savijače
  • 400 g pilećeg filea
  • 1 pakiranje zamrznute meksičke mješavine povrća
  • 200 ml tekuće rajčice
  • 100 ml vode
  • Chimichanga s piletinom iz pećnice2 žlice začinske mljevene paprike (slatke ili ljute)
  • chili u prahu po želji i potrebi
  • mješavina začina za burrito
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • sol, papar

Za umak od jogurta:

  • 300 ml čvrstog grčkog jogurta
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • 1 žličica češnjaka u pragu
  • 1 žlica tabasco umaka
  • sol

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa što sitnije nasjeckati, posoliti i posipati začinom za burrito. Pržiti u woku (ili većoj tavi) nekoliko minuta dok ne postane lijepo zapečeno. Tada dodati zamrznuto povrće, promiješati, doliti rajčicu, vodu i začine, pa uz povremeno miješanje pirjati 15 min dok sva tekućina ne ispari.
  2. Od svake ćete kore dobiti po dvije rolice, zato morate svaku koru prerezati na dva dijela. Na početak kore stavite punu žlicu nadjeva, zavrnite rubove prema unutra pa zarolajte.
  3. Ako ćete rolice peći u pećnici tada ih slažite sa spojenom stranom prema dolje jednu do druge na papir za pečenje, prije pečenja ih premažite tanko rastopljenim maslacem i pecite u pećnici na 200ºC 20 minuta. Ako ćete rolice pržiti u ulju, složite ih na pladanj, zagrijte ulje pa spuštajte po tri/četiri rolice u vrelo ulje sa spojenom stranom prema dolje kako bi se tamo najprije zapekle. Okrenite ih nakon par minuta da se ispeku i sa druge strane. Pečene ocijedite na papirnom ubrusu od viška masnoće.
  4. Uz chimichnage poslužite ljuti umak od jogurta, ajvar ili neki drugi umak po vašoj želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti piletinu i povrćePržiti piletinu u wokuDodati povrćeDoliti rajčicu i začine,  i propirjatiKoru prerezati na dva dijelaStaviti malo nadjeva na početak svake poloviceNapraviti roliceSložiit ih u lim za pečenjeIspećiOvako izgledaju chimichange pečene u pećniciA rolice možete pržiti u uljuChimichanga spring rollsChimichanga pržena u ulju

The post Chimichanga s piletinom na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Pita od špinata sa sirom i jajima – proljetna ljepotica

$
0
0

Pita od špinata sa sirom i jajimaSlasna pita od špinata sa sirom i jajima pravo je proljetno jelo idealno kao lagani ručak ili večera. Iako se špinat u današnje vrijeme može naći u zamrznutom obliku tijekom cijele godine, nekako je najslađi onaj domaći, netom ubran u vrtu. Shodno tome i pita od špinata sa sirom i jajima je najslađa upravo sa tim svježim, mladim špinatom. A ako uzmemo u obzir koliko je špinat zdrava namirnica i koliko dobrobiti može donijeti našem organizmu, doista bi bila prava šteta ne koristiti ga na razne načine.

Pita od špinata sa sirom i jajima radi se na podlozi od prhkog tijesta. Mogla bi se napraviti i na lisnatom tijestu, no ovaj put sam se odlučila za prhko tijesto. I to ono kupovno, već razvaljano kakvo možete naći u različitim trgovačkim centrima. Takvo tijesto još će vam više skratiti vrijeme pripreme ovog finog jela. No, ako kojim slučajem ne možete nabaviti već gotovo prhko tijesto, umijesite ga na brzinu po bilo kojem receptu za prhko tijesto. Jedan takav možete naći kod mene OVDJE!

Osnovna zamisao za pripremu ovog ručka je bila da pomiješam špinat, jaja i sir. Ta kombinacija upravo tih namirnica mi je inače odlična. Kada pripremam špinat, najčešće ga pripremam upravo tako: kao umak uz kajganu sa jajima i sirom. Dakle, jaja nepogrešivo dobro idu uz špinat 😉 Htjela sam također da mi pita ne bude pretanka, odnosno htjela sam ipak malo više nadjeva nego što to ide u klasični Quiche lorraine kojemu je ova pita od špinata sa jajima i sirom u biti slična. U nedostatku bijelog kravljeg sira, sasvim je dobro došao i sirni namaz i to onaj sa povrćem pa je pita od njega dobila i finu, baš posebnu aromu.

Uglavnom, bez obzira radili ovu pitu na podlozi od prhkog ili lisnatog tijesta, nadjev je fenomenalan i oduševit ćete se kombinacijom tih okusa i kremoznom strukturom. Stoga, nema puno razmišljanja, pita od špinata sa sirom i jajima čeka na vas!

Pita od špinata sa sirom i jajimaPita od špinata sa sirom i jajima

POTREBNO:

  • 250 g svježeg špinata
  • 1 pakiranje gotovog prhkog ili lisnatog tijesta
  • 2 sirna namaza s povrćem (140g)
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 100 g sira trapista (gouda, podravec, edamer…)
  • 4 jaja
  • 3 mlada luka
  • 1 češanj češnjaka
  • sol, papar, vlasac

PRIPREMA:

  1. Špinat blanširati, ocijediti pa na krupno narezati. Na malo ulja pržiti na kolutiće sjeckan mladi luk, kada zamiriše odmah dodati narezani špinat. Posoliti, popapriti, dodati češnjak, ako želite vegetu dodajte i nju. Promiješati i sasvim kratko propirjati (1-2 min). Staviti na stranu i prohladiti. Kada se ohladilo dodati 2 jaja i dobro sve promiješati.
  2. Sirni namaz pomiješati također sa još 2 jaja i kiselim vrhnjem. Posoliti i popapriti, dodati vlasac. Nemojte pretjerati sa začinima jer je sirni namaz već aromatičan i slan sam po sebi. Dodajte i polovicu naribanog sira trapista. Ribajte na sitan ribež.
  3. Prhko tijesto izrezati na veličinu kalupa u kojemu ćete peći pitu. Položiti ga u kalup premazan tankim slojem maslaca tako da tijesto ima rubove cca 2 cm sa svake strane kako bi se nadjev mogao smjestiti unutar tijesta, a da sve skupa ne curi na sve strane. Rasprostrite preko prhkog tijesta papir za pečenje, napunite udubinu grahom, rižom ili kuglicama za pečenje i pecite 10 minuta u pećnici zagrijanoj na 180C. Grah ili riža će spriječiti izdizanje tijesta prilikom te prve faze pečenja.
  4. Na polupečeno prhko tijesto rasporedite najprije nadjev od sirnog namaza i jaja, a preko njega žlicom rasporedite nadjev od špinata i jaja. Preko svega naribajte ostatak sira trapista. Preko pite napravite mrežu od preostalog prhkog tijesta pa sve skupa pecite u pećnici na 180C još 25 minuta.
  5. Pita od špinata sa sirom i jajima najbolja je dok je vruća, ali također paše i prohlađena. Poslužite rezano na komade proizvoljne veličine. Dobar tek!

Recept u slikama:

Špinat blanširatiPržiti mladi lukDodati sjeckani špinat i začinitiPripremiti prhko tijesto za prvo pečenjeOvako izgleda prhko tijesto nakon kratkog pečenja ispod grahaIzliti na polupečeno tijesto nadjev od sirnog namaza i jajaPreko toga rasporediti nadjev od špinata i jaja, pa naribati sirNapraviti preko svega mrežu od ostataka prhkog tijestaIspeći!Poslužiti! Dobar tek :)

The post Pita od špinata sa sirom i jajima – proljetna ljepotica appeared first on Reci Peci.

Fritaja sa šparogama – sve što vam treba u proljeće

$
0
0

Kada vam organizam u proljeće poželi nešto sočno, osvježavajuće i zeleno, budite sigurni da je vrijeme da se napravi fritaja sa šparogama. Bilo da koristite one tanke divlje, ili pak kultivirane deblje šparoge, neće pogriješiti. Šparoge su fenomenalne!

Iako se od šparoga može napraviti podosta različitih jela (recepte za neka možete naći OVDJE), mnogi će reći da su najbolje upravo kada se naprave kao fritaja sa šparogama. Radi se o sasvim jednostavnom jelu koje je najtipičnije za istarsko podneblje, a u osnovi je to kajgana sa šparogama uz dodatak  pancete ili slanine. Tajna dobre fritaje krije se u tome da jaja ne smiju biti prepečena. Dakle, fritaja bi trebala biti mekana i podatna.

Šparoge se za fritaju očiste, potom blanširaju i onda samo ubace u umućena jaja. Prije toga možete popržiti slaninu pa sve skupa završiti na njoj. A i ne morate. Odluka je na vama. U fritaji će se lijepo snaći i kakav komad pršuta, a možete na kraju priče dodati i kockicu, svije sira 😉 Tvrde završetke šparoga nemojte nikako baciti. Sačuvajte ih i napravite od njih npr. juhicu. A sada, slijedi fritaja sa šparogama!

Fritaja sa šparogama

Fritaja sa šparogama

POTREBNO:

  • stručak šparoga 
  • 2-3 mlada luka
  • 100 g suhe slanine
  • 6-7 jaja
  • sol, papar

PRIPREMA:

    null
  1. Šparoge očistiti tako da rukom (ili nožem) odrežete donji drvenasti dio stapke. To bi vam otprilike bilo negdje na 1/3 dužine cijele stapke. Ako su šparoge jako mlade, onda nije potrebno odvajati ništa jer je cijela mekana. Vrhove šparoga blanširati 1-2 minute  u kipućoj vodi, pa ih ocijediti.
  2. Na malo maslinovog ulja pržiti sitno sjeckan luk i slaninu narezanu na sitne kockice. Kada slanina postane hrskava uliti jaja razmućena sa malo soli. Promiješati pa dodati šparoge. Posoliti i popapriti po želji. Peći uz miješanje par minuta. Fritaja sa šparogama je gotova kada se jaja ‘stisnu’ tek toliko da nisu sirova. Mora biti mekano!
  3. Poslužiti odmah. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Fritaja sa šparogama – sve što vam treba u proljeće appeared first on Reci Peci.

Punjene lignje

$
0
0

Punjene lignjePunjene lignje, pržene lignje, panirane lignje…ma, lignje na sto načina uz oveću dozu krumpira s blitvom i češnjaka jela su uz koja mi se film u glavi uvijek nepogrešivo odvrti na jedno divno doba mladenaštva i velike zaljubljenosti sa mojim tada dečkom, a sadašnjim suprugom, na doba kada smo onako mladi i ludi, tada još bez konkretnog plana o velikoj obitelji sa troje djece, ali sa jasnom vizijom budućeg zajedničkog života i braka, često vikendom znali odlaziti u jedan divan restoran u Gornjem Međimurju koji nema apsolutno nikakve veze sa Dalmacijom i dalmatinskom kuhinjom, ali su radili odlične lignje na grilu uz koje je odlično pasala čaša (no dobro dvije, tri 😀 ) finog bijelog vina. Znali smo nakon tako dobre večere cijelu noć plesati uz živu glazbu i taj se mali svijet u tim trenucima činio kao samo naše mjesto pod zvjezdanim nebom. Iako danas, nakon 16 divnih godina braka uz troje djece i hrpu obaveza koje smo si natovarili na glavu ne stignemo često izaći sami, punjene lignje, pa makar i u okrilju našeg doma, uvijek me podsjete baš na te samo naše trenutke. Pa, iako i sama te punjene lignje jako dobro pripremim, nikad ne uspijem potrefiti baš taj okus lignji kakve smo nekad davno jeli. Bit će da su oni leptirići u trbuhu ipak tada radili dobar posao, a možda me i sjećanje malo vara 😉 U svakom slučaju, punjene lignje su danas jelo koje i moja djeca obožavaju. Ustvari, vole lignje na sve moguće načine. Najčešće ih radim panirane na pariški uz tartar umak, no i ovakve punjene im nisu ništa manje drage. Budući da je ovakav ručak stvarno brzo gotov, a ukoliko se koriste kupovne, već unaprijed očišćene lignje, tada sa njima stvarno nema puno posla. Nadjev možete osmisliti i sami – može to biti komadić šunke i sira, panceta, riža sa češnjakom ili kao ove moje današnje, sjeckani krakovi sa pancetom i peršinom. Lignju je nakon što je napunite potrebno zatvoriti čačkalicom kako nadjev ne bi iscurio prilikom pečenja i to je to. Možete ih peći ili na grilu, ili u pećnici ili pak u tavici. Rezultati su slični. Ja sam ove moje pekla na električnom roštilju i ispale su super. Bitno je lignje nakon pečenja izmarinirati i poslužiti zalivene kombinacijom maslinovog ulja, češnjaka i limunovog soka, jer će upravo taj preljev dati lignjama posebno fini okus i mekoću. Kao prilog odlično paše krumpir sa blitvom. Uživajte u svojim lignjama, i dobar tek svima!

Punjene lignjePunjene lignje

POTREBNO:

  • 1 kg očišćenih lignji
  • 4 režnja češnjaka
  • 200 ml maslinovog ulja
  • sok 1 limuna
  • 4 tanke šnite pancete
  • 2 žlice sjeckanog peršina
  • sol

PRIPREMA:

  1. Lignjama odrezati krakove, isprati im unutrašnjost. Nekoliko krakova sitno nasjeckati, ostale ćete ispržiti zajedno sa svim ostalim.
  2. Nasjeckane krakove pomiješati sa što sitnije nasjeckanom pancetom i peršinom uz dodatak jednog protisnutog režnja češnjaka. Ovim nadjevom puniti lignje uz pomoć male žličice. Lignje nemojte prepuniti jer će pucati prilikom pečenja. Dovoljna je jedna mala žličica ako su lignje veće, ili čak pola žličice nadjeva ako su lignje manje veličine. Ovako pripremljene lignje zajedno sa preostalim krakovima prelijte sa malo maslinovog ulja kako bi se nauljile sa svih strana.
  3. Pržiti lignje na roštilju sa obje strane dok ne postanu smećkaste i lijepo zapečene. Lignje se jako brzo ispeku, dovoljno im je par minuta sa svake strane.
  4. Pečene lignje posoliti i zaliti preljevom od maslinovog ulja, limunovog soka, češnjaka i peršina.
  5. Poslužiti vruće uz blitvu s krumpirom ili krumpir na lešo sa peršinom.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Napuniti lignje nadjevom i otvor zatvoriti čačkalicamaIspržiti lignji i preliti ih maslinovim uljem i limunovim sokomPoslužiti punjene lignje uz blitvu s krumpirom

The post Punjene lignje appeared first on Reci Peci.

Kineska piletina iz woka

$
0
0

Kineska piletina iz wokaKineska piletina iz woka, odnosno piletina pripremljena na kineski način idealno je jelo. Posebice u dva slučaja: 1. kada su ljetne vrućine nepodnošljive i želite skuhati ručak što orije i 2. kada ste jako zaposleni i kasno dolazite kući pa želite što prije skuhati ručak 😉 Ma idealno je ovo jelo i za sve druge žiovotne situacije i ljubitelje finih obroka zato jer je izdašno, zdravo i nadasve jako fino.

U ovom jelu možete kombinirati povrće koje imate na raspolaganju. Idealno bi bilo naravno da su to domaće paprike i kupus, no u nedostatku toga, jako dobro će poslužiti i zamrznuto povrće ovakvog tipa. Sa takvim povrćem ćete biti još prije gotovi jer je ono već djelomično termički obrađeno. Dakle, biti će potrebno samo par minuta na vatrici da s povrće otopi, pusti sok, zapeče, pa da se kuhinjom počne razlijegati urnebesno fini miris koji širi nosnice i još jednom vas podsjeća kako ste dobri u toj kuhinji 😉 Naravno da će okusu i mirisu, a i kaloričnosti jela pridonijeti i pileće bijelo meso, te naravno određeni začini. Ovakvo jelo meni je nezamislivo bez soja umaka koji jelu daje posebno finu aromu i okus. Žlica prženih sjemenkih sezama staviti će završnu točku na ‘i’ ovog finog ručka.

Kineska piletina iz wokaKineska piletina iz woka jelo je koje se brzo priprema, a namirnice zadržavaju punoću okusa upravo zbog toga što se priprema u woku. Wok je veća ili manja dublja tava, posebno oblikovana tako da se temperatura maksimalno raspoređuje po njegovim stjenkama što će vašem mesu i povrću omogućiti da se u trenu lijepo zapeče i time u sebi sačuva potrebnu sočnost. Wok je super stvarčica i zbog toga što se upravo zahvaljujući svom dizajnu u njemu može pripremiti cijeli obrok. Ekipa iz Tefala poklonila mi je nedavno wok idealne veličine i naravno da kao i sve duge tave iz Tefala ima Thermospot  indikator na dnu koji upozori da je temperatura woka idealna za prženje, a s obzirom da nije od lijevanog željeza, jako je lagan i baš ništa se ne lijepi za njega. Morate jedino paziti na redoslijed prženja namirnica: najprije pržite meso, potom povrće, a na kraju samo sve skupa pomiješajte.

Imajte na umu da je za pripremanje jela u woku potrebno osigurati i visoku temperaturu, a najbolje bi bilo da je to veći plamen. Ovdje se moja nova Bosch ploča za kuhanje sa 5 plamenika, od kojih je središnji dvostruki, najveći i baš za wok pokazala odličnim suradnikom 🙂 Kineska piletina iz woka aromatično je jelo koje će se idealno osjećati uz blagu kuhanu rižu sa dodatkom maslaca. Dakle, ako ne znate što skuhati za ručak, brzo nabavite kakvo fino povrće i piletinu i ručak će biti gotov za čas 😉

Kineska piletina iz woka

POTREBNO:

  • 500 g pilećeg bijelog mesa
  • 500 g miješanog zamrnutog povrća (shiitake gljive, paprika, mahune mladog graška, luk, kupus)
  • 1 žlica prženog sezama
  • 4 žlice soja umaka
  • 1 žličica soli
  • 1/2 žličice papra
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 100 ml suncokretovog ulja
  • 100 ml pilećeg temeljca

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na uske trakice, posoliti i popapriti, dodati češnjak, dvije žlice soja umaka pa zaliti sa polovicom ulja. Ostaviti meso po strani 15-20 minuta da se marinira.
  2. Ukoliko radite jelo sa svježim povrćem, sve povrće narežite na trakice podjednake širine i dužine.
  3. U woku zagrijte preostalo ulje pa pržite najprije meso. Pržite ga uz neprestano miješanje drvenom kuhačom kako ne biste prilikom miješanja oštetili wok, a kako bi se meso ravnomjerno ispržilo sa svih strana i postalo rumeno. Izvadite tada meso na stranu pa u tavu dodajte povrće. Pržite i njega uz miješanje dok ne omekša, pa kada pusti tekućinu, pirjajte kratko dok gotovo sva tekućina ne ispari. Vratite tada u wok meso, sve skupa dobro promiješajte, dodajte dvije žlice soka umaka, pileći temeljac i prženi sezam. Pirjajte kratko dok se sve skupa lijepo ne poržme i ne spoji. Ako želite da namirnice budu hruskavije, tada samo izostavite temeljac i pržite meso i povrće zajedno koju minuticu više i to je to 😉 Ja više volim taj kremozni efekt jela koji se dobije dodavanjem tekućine i pirjanjem.
  4. Poslužiti jelo odmah uz kuhanu rižu.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

Marinirati kratko narezanu piletinuPripremiti i sve ostale sastojke za kuhanje...Pržiti najprije meso...Ispržiti i povrće, pa sve skupa pomiješati..Začiniti pa poslužiti uz kuhanu rižu

The post Kineska piletina iz woka appeared first on Reci Peci.


Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom

$
0
0

Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom Ako tražite jelo koje se brzo priprema, koje je jednostavno a pritom krijepi organizam, tada je rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom pravi izbor za vas! Ovaj će rižoto posebice dobro pasati kao ručak nakon obilnijih i jačih blagdanskih menija. Blagdansko je vrijeme divno. Klinci su na feriju, obaveza duplo manje, dragih ljudi koji dolaze i kojima odlaziš se uvijek nađe. I duša i tijelo se opuste. Dobro… ovaj naš ženski rod zna ponekad pretjerati oko svega…prvo čišćenje, pa pečenje, pa nakuhavanje, pa skakanje oko stola pa…stotinu sitnica koje želiš riješiti i postaviti na pravo mjesto kako bi sve bilo savršeno i za obitelj i za goste pa se često tu i duša i tijelo posvađaju i zaborave gdje bi trebale biti 😉 No u konačnici, svaki osmjeh, svaki zadovoljni uzdah nakon objeda, svaki zagrljaj drage ti osobe briše svaki napor i shvatiš koliko si ustvari sretan što imaš sve to.

I onda dođe novi radni tjedan. Pa još jedan. I ti opet moraš smisliti što ćeš skuhati. I tako iz dana u dan. A nikome se ništa ne jedeeee. I svima je dosta svegaaaa. I tebi samome na kraju krajeva. Pa poželiš nešto od čega ćeš se osječati bolje i na čemu će ti organizam biti zahvalan. Nešto da te podigne i okrijepi. Nešto što uz sve to mora biti i brzo gotovo jer pobogu, nisu više blagdani i nemaš toliko vremena. I onda se sjetiš dobrog starog rižota koji uz samo par finesa i sitnica možeš dotjerati do savršenstva.
Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom

Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom je nastao slučajno, ali opet sasvim ciljano. Riža je prije svega niskokalorična namirnica koja se savršeno lako probavlja, a opet brzo daje potrebnu energiju. O ostalim njezinim prednostima neću sada i to možete potražiti na kakvom portalu o zdravoj prehrani. Nadalje, kurkuma je jedan od najzdravijih začina na svijetu i kao takova sadrži antioksidativna i protuupalna svojstva. A dovoljno je doslovno pola žličice. I idealno paše uz rižu! Kukuruz se u ovoj priči našao iz dva razloga. Moji ga klinci obožavaju, a osim toga obiluje prehrambenim vlaknima i ugljikohidratima koji daju brzo raspoloživu energiju. Dakle, kada sve to spojite dobijete jedno savršenstvo!

Najbolje od svega je to što se rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom priprema jako brzo. Ovaj je ručak doista moguće napraviti u svega 40 minuta i nikakva prethodna priprema nije potrebna. Osigurajte si dakle malo kurkume (ima je u svakom dućanu), obavezno malo maslaca i papra za kraj, te oveću dozu parmezana da sve skupa lijepo poveže 😉 U svakom slučaju, dobar tek!

Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom

Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzomPOTREBNO:

  • 4 pileća batka bez kosti (ili 1 veći pileći file)
  • 1 veći luk
  • 150 ml finog bijelog vina
  • 300 ml riže (mjerite na mjernu posudu)
  • mala konzerva kukuruza
  • sol, papar, vegeta
  • 1 žlica provansalska mješavina začina (a može i bez nje)
  • 1/2 žličice kurkume
  • 150 g parmezana
  • 50 g maslaca
  • 800 ml vode ili temeljca

PRIPREMA:

  1. Piletinu isjeći na sitnije komadiće. Začiniti solju, paprom, vegetom…
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk, dodati piletinu pa uz miješanje pržiti na jačoj vatri par minuta dok sva piletina lagano ne porumeni. Dodati začine i vino pa pustiti da sva tekućina ispari. Tada dodati rižu (ako je vakumirana nije potrebno ispirati) pa uz miješanje pržiti dodatnih 5 minuta. Tada početi postepeno svakih 10-tak minuta dodavati vodu ili temeljac kako bi se riža lijepo mogla ispirjati. Ako dodajete vodu, tada je rižoto potrebno jače začiniti. Ako podlijevate temeljcem, smanjite začine jer je temeljac već začinjen 😉
  3. Nakon 15 minuta pirjanja riže sa mesom, isključite rižoto, dodajte parmezan, kurkumu, papar i maslac, promiješajte i ostavite poklopljeno da riža nabubri do kraja. Tako će se rižoto lijepo povezati i svi okusi će doći do izražaja.
  4. Poslužite rižoto uz dodatnu zdjelicu ribanog parmezana i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pržiti luk i piletinuDodati vino i začinePirjati dok ne ispari sva tekućinaDodati rižu pa pirjati do kraja...

The post Rižoto s piletinom, kurkumom i kukuruzom appeared first on Reci Peci.

Ajngemahtec – ragu juhica za sve generacije

$
0
0

Ajngemahtec ragu juhaNaša je tradicionalna hrvatska kuhinja toliko bogata, toliko fina i sadržajna, sa toliko živopisnih naziva jela kao što je npr. ovaj Ajngemahtec. Pa tako i pri kušanju i pri izgovoru sve pršti od ushita za još jednim zalogajem te prefine hrane. U različitim dijelovima lijepe naše naći će se tako različite vrste jela različitog nazivlja. Nerijetko su ta i jela i nazivi istih ispreleteni dalekom, sadržajnom i hirovitom prošlošću, dijalektima i tuđicama došljaka iz nekih drugih podneblja.

Pa ćete tako u samom srcu lijepe naše, u zagrebačkom kraju posebice, a ponegdje i sjeverno od njega naići na Ajngemahtec. Radi se o finoj i bogatoj pilećoj ragu juhi, sa puno povrća i laganim noklicama koja nam je došla iz nedaleke Austrije pa od tuda i taj naziv iz germanskog govornog područja ‘eingemach’ što u prijevodu znači ‘sve zajedno’ 😉 Kako se riječi i tumačenje istih vole uvući u naše živote i svakodnevicu, tako ih i mi sami volimo pokatkad zafrknuti i izgovoriti drugačije, čak ih umanjiti da ljepše zvuče. Kao što su Zagrepčani svojoj omiljenoj ragu juhici istepali jedan milozvučni Ajngemahtec 🙂

Ajngemahtec - ragu juhicaMeni su ti čudni nazivi jela jako simpatični i baš ih volim. Mislim da mi je to u naslijeđe ostavila majka (baka) koja i dandanas npr. kaže da kuha Ajnpren juhu ili radi Šmarne 😉 A na Ajngemahtec me je nagnala čista potreba i iskonska želja da u ovim pomalo zdravstveno turbulentnim danima pojedem nešto baš takvo. Nešto što će me podići i dati mi snage. Doista sam bila uvjerenja da će mi anjgemahtec učiniti dobro, i učinio je to. Kao kakav dobri duh iz velikog lonca, Zamirisao je cijelu kuću. Okrijepio mi je i dušu i tijelo i još jednom podsjetio kako je kuhinja i hrana koja izlazi iz nje s ljubavlju moćan lijek. 😉

Iako se klasični ajngemahtec radi kao klasična bistra pileća juha, ja sam ovaj put napravila nešto gušću varijantu. Ispalo je pomalo i kao fino varivo. No, sve nas je oduševio, vjerujte. Iako su se u ovom mojem ajngemahtecu našli i komadići piletine, napravila sam uz njega i neobične faširance. Da popune praznine, i da se nađe 😉 Napravite svoje fino varivo ili klasični ajngemahtec što prije. krijepi doista i daje snagu. A to je baš ono što nam je svima potrebno u ova pomalo prohladna vremena 🙂

Ajngemahtec – ragu juhica

POTREBNO:

  • Ajngemahtec2 otkoštena pileća nadbatka
  • 1 pileći file
  • 1 luka
  • 4 mrkvice
  • 200 g graška
  • 1 veći poriluk
  • pola glavice cvjetače
  • manji komadić celera
  • 2 žlice oštrog brašna
  • 2 žlice sjeckanog peršinovog lišća
  • 2 l vode
  • sol, papar

Za noklice:

  1. 2 jaja
  2. 4 žlice pšeničnog grisa
  3. 4 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti nasjeckan luk i usitnjeno meso 10-tak minuta. Posipati sa brašnom, promiješati pa uz miješanje uliti vodu. Dodati sve povrće nasjeckano na manje komade, začiniti solju i paprom, poklopiti i na laganoj vatrici kuhati 45 minuta. Iako je ajngemahtec najbolje napraviti sa svježim povrćem, moguće je ovo izvesti i sa zamrznutim povrćem. Tada je još jednostavnije jer ga ne morate čistiti 😉 Samo ga onako zamrnutog ubacite u ovom koraku kada biste ubacili i svježe povrće da ga imate.
  2. Otklopiti ajngemahtec, dodati peršinovo lišće, provjeriti okus. Sada je vrijeme da ukuhate noklice.
  3. Noklice najprije napravite tako da vilicom lagano izradite jaja, a potom polako i uz miješanje dodajete gris i brašno. Žlicom uzimajte male duguljaste količine pripremljenog tijesta za noklice i spuštajte ih u ključalo varivo. Nemojte miješati već samo pustite da na laganoj vatrici sve skupa kuha još kakvih 15 minuta.
  4. Poslužite vruće. Dobar tek 🙂

Recept u slikama: slika pripreme baš i nema jer mi je baterija fotoaparata bila prazna dok sam kuhala, a stvarno mi se žurilo napraviti ajngemahtec 😉

The post Ajngemahtec – ragu juhica za sve generacije appeared first on Reci Peci.

Lungić u umaku od šampinjona za ručak ili večeru

$
0
0

Budući je svinjski lungić ili svinjska pisanica najmekši i najkvalitetniji dio svinjskog mesa koji možete nabaviti, nije nikakvo čudo što je ovaj današnji ručak, lungić u umaku od šampinjona doista jedno od najfinijih jela koje sam pripremila u zadnje vrijeme. A s obzirom da se radi o komadu mesa koji ne zahtjeva dugu termičku obradu, sve je bilo gotovo za čas. I to je odlična stvar. Upravo ta jednostavnost čini ovo jelo savršenim obrokom za sve koji su u žurbi, a opet žele pojesti nešto kvalitetno i fino.

Da bi lungić u umaku od šampinjona bio još ukusniji omotala sam svaki komad mesa trakom tanko rezane pancete. Tako je meso poprimilo fini okus dimljene slanine i postalo još mekeše i podatnije!

Umak od šampinjona također je nešto što se brzo napravi jer se gljive jako brzo termički obrade. Uz malo vrhnja za kuhanje i začina te uz tjesteninu ili njoke kao prilog lungić u umaku od šampinjona pretvara se u apsolutno savršen ručak ili večeru.

Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona

Lungić u umaku od šampinjona

POTREBNO:

  • 1 lungić (oko 400 g)
  • 10-12 komada tanko rezane pancete
  • sol
  • papar
  • 500 g šampinjona
  • 1 luk
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml vode
  • 3 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Lungić narezati na komade debljine 1,5 cm. Svaki komad omotati pancetom i pričvrstiti čačkalicom kako se ne bi odmotavalo prilikom pečenja. Tako omotane lungiće pristisnuti lagano prstima kako bi se malo stanjili, posoliti i popapriti svaki dan s obje strane.
  2. Na malo ulja pržiti lungiće sa obje strane dok ne porumene. Lungić se ne smije prepeći! Znači, sa svake strane peći po cca 3 minute. Pečene lungiće izvaditi iz tave na stranu.
  3. U istoj tavi pržiti nasjeckan luk sve dok ne postane staklast. Tada dodati šampinjone narezane na sitno. Promiješati, posoliti, popapriti, dodati vlasac i pustiti da se gljive propirjaju par minuta. Gljive će tijekom termičke obrade pustiti dosta svoje tekućine. Kada sva tekućina od gljiva ispari, doliti vino i vodu. Promiješati i kada ponovo proključa dodati brašno promiješano sa vrhnjem za kuhanje. U tako pripremljen umak od šampinjona vratiti pržene lungiće i kratko sve skupa propirjati.
  4. Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke. Dobar tek!

Recept u slikama:

Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona

The post Lungić u umaku od šampinjona za ručak ili večeru appeared first on Reci Peci.

Zapečeni grah i kobasice u pivu – najbolji ručak

$
0
0

Iako se u svojoj kuhinji trudim biti drugačija i inovativna kroz uvijek neka nova i drugačija jela, subotom se kod nas doma najčešće na jelovniku nađe zapečeni grah i kobasice u pivu. Ručak je to koji svi obožavamo. Ali naravno, da bi ručak uspio potrebno je imati i dobre namirnice. Jer, nije svejedno kakve ćete kobasice peći, a i grah bi trebao biti lijep da se ne raspadne. Zato, pažljivo birajte svoje namirnice i neka budu kvalitetne. Po mogućnosti domaće 😉 

Ja kobasice najčešće nabavljam u lokalnoj maloj mesnici jer znam da imaju provjerenu kvalitetu i ukusne su baš kao domaće. Onako, lagano prodimljene i malo jače začinjene. Fine su takve kobasice i kada ih samo kratko zapečem na grilu ili u tavici, ali još su bolje kada se kratko propirjaju u pivu. Fantazija okusa! Fora je u tome da se na kobasice popržene sa svih strana sipa pola čaše – čaša piva (svjetlo, crno kako god želite, ali mora biti kvalitetno) i pusti se da sva tekućina (pivo) ispari. I to je to! 

Zapečeni grah može se napraviti na puno načina i nema tu neke velike mudrosti. No, ako se malo poigrate okusima i uz par trikova možete napraviti vrhunsku stvar za vaš ručak. Ovome mome grahu dašak svježine dale su dvije svježe paprike – jedna crvena i jedna zelena. Osim okusa, dale su jelu lijepu živost kroz svoje boje. Nadalje, zapečeni grah najbolji je kad je dobro začinjen. A u tu su se svrhu najboljim pokazali mrvljeni chili i jalapeno papričice. Crvena začinska paprika je must have u ovom jelu, a neće naškoditi ako dodate i koju žličicu kakve meksičke mješavine začina (npr. za Tacos ili Burito) Povrh svega doda se koja žličica kiselog vrhnja (jer vjerujte, kada grah začinite da bude ljut, kiselo vrhnje ga taman razblaži i dobre dođe 😉 ), kockice kruha prelivene začinskim maslacem i u tren ste dobili fantastično jelo!

Zapečeni grah i kobasice u pivu

Zapečeni grah i kobasice u pivu

POTREBNO:Z

Za zapečeni grah:

    null
  • 500 g smeđeg ili crvenog graha iz konzerve
  • 1 veći luk
  • 1 crvena paprika
  • 1 zelena paprika
  • 2 žličice mrvljenog chilija
  • 1 žličica mrvljenih jalapeno papričica
  • 1 žličica crvene začinske paprike (slatka ili ljuta kako želite)
  • 1 žličica meksičkog začina za Tacos
  • 1 žlica koncentrata rajčice
  • 200 ml vode
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 3 šnite starog kruha
  • 100 g maslaca
  • češnjak
  • sol, papar

Za kobasice u pivu:

    null
  • 3 para prodimljenih kobasica za pečenje
  • 200 ml piva (svjetlo ili tamno)

PRIPREMA:

    null
  1. Za zapečeni grah pripremite najprije veću tavu. U tavi popržite sitno nasjeckani luk, dodajte chili i ljute papričice i pustite da se kratko zapeče. Tada dodajte ocijeđeni grah, promiješajte, dolijte čašu vode i rajčicu, začinite solju, paprom, meksičkom mješavinom začina i kratko propirjajte. Tada sve skupa prebacite u glinenu posudu (ili vatrostalnu), preko svega rasporedite male hrpice kiselog vrhnja i kockice kruha. Preko kockica kruha stavite malo maslaca i začinskog bilja te sve skupa stavite u pećnicu na 200C da se zapeče kakvih 20-tak minuta. Gotovo je kada kruh postane smećkast i hrskav.
  2. Za kobasice u pivu, prvo ispržite kobasice sa svih strana pa na njih izlijte pivo. Malo ih okrenite kako bi se sa svih strana ‘valjale’ u pivu i na laganoj vatri pustite da sva tekućina ispari.
  3. Kobasice poslužite uz zapečeni grah!

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Zapečeni grah i kobasice u pivu – najbolji ručak appeared first on Reci Peci.

Cordon bleu – punjeni odrezak nad odrescima

$
0
0

Često kuham jela odokativnom metodom od namirnica koje mi se nađu pri ruci, što u konačnici znači da moja jela često nemaju baš nikakve nazive pa niti sama ne znam kako bih ih nazvala. Kuhanje na takav način ispunjava me baš nekom pozitivnom energijom i entuzijazmom jer nikad ne znam što će ispasti dok ne bude gotovo. No, i kuhanje dobro poznatih jela i klasika u kulinarstvu ima svoje svijetle trenutke u mojoj kuhinji. Kao kad npr. radiš Cordon bleu. Sam naziv tog jela nosi nekakve svečane konotacije i baš ga volim izgovarati.

Od kuda potječe naziv Cordon bleu?

Iako se u osnovi radi o običnom pohanom odresku od telećeg, svinjskog ili pilećeg mesa punjenom sirom i šunkom, cordon bleu je poseban odrezak. Prije svega zbog svog imena. Pa evo o čemu se radi…koga ne zanima ovaj povijesno-činjenični dio neka slobodno odskrola do dijela teksta sa opisom samog jela 😉 Povijest tog imena seže u daleku prošlost u Francuskoj kada je na kraljevskom dvoru postojao red vitezova Ordre des Chevaliers du Saint Esprit koji su za svoje zasluge bivali nagrađeni križom svetog duha kojega su nosili oko vrata na posebnoj plavoj vrpci (cordon bleu). Priča se tako da su se ti vitezovi voljeli počastiti dobrom gozbom i biranim jelima, da su uživali u ekstravagantnim i luksuznim domjencima koji su se po njima nazivali “Cordon bleus”. Dakle, Cordon bleu (plava vrpca) je zbog svega toga postala sinonim za izvrsnost pa se kao naziv počeo primjenjivati i na području kulinarstva. 

Dakle, Cordon bleu je jedan izvrstan odrezak zar ne? 😉 Pa hajde da ga onda i učinimo izvrsnim za naša nepca. Ovaj se punjeni odrezak priprema prilično jednostavno, no unatoč tomu ispasti će vam ustvari toliko fino koliko se potrudite oko njega. Ne lažem, stvarno. Da bi vam cordon bleu bio fini ručak i odrezak sočan, neka meso koje koristite bude kvalitetno. Punjenje također. Tanko rezana mozzarela ili chedar u listićima uz fini komad sušene šunke ovome odresku daju ono nešto posebno. Ja ga najčešće radim za pilećim prsima, no odličan je u bilo kojoj drugoj varijanti. Uz Cordon bleu možete poslužiti prilog koji želite. Odlično pašu prženi krumpirići, ali i krumpir pire sa umakom od gljiva, pirjana riža sa maslacem ili možda krumpir sa povrćem na lešo. Na vama je samo da pronađete svoju savršenu kombinaciju i da uživate u svakom zalogaju

Cordon bleu

Cordon bleu

POTREBNO:

  • 8 odrezaka pilećeg bijelog mesa (2 prsa)
  • 8 komada tanko rezane suhe šunke
  • 200 g ribane mozzarele 

Za paniranje:

  • 2 jaja
  • 6 žlica brašna
  • 10 žlica krušnih mrvica
  • I još: ulje za prženje

PRIPREMA:

  1. Odreske utanjiti batom za meso oprezno preko vrećice za zamrzavanje kako se prsa ne bi raspala. Bitno je da odresci budu što tanji pa si dajte truda sa ovim. Lijepo laganim udarcima utanjiti ravnomjerno po cijeloj površini odreska.
  2. Na donju polovicu odreska staviti komad šunke, preko šunke sir pa preklopiti drugim dijelom odreska. Rubove pritisnuti prstima, pa još malo potuckati batom za meso kako bi se odrezak ‘zatvorio’.
  3. Sada slijedi paniranje. Prvo svaki odrezak uvaljati u brašno, potom u razmućena i posoljena jaja, a odmah zatim i u krušne mrvice.
  4. Tako panirane odreske pržiti u ulju sa obje strane dok ne postanu hrskavi i zlatno-smeđe boje. Ocijediti ih na ubrusu od viška masnoće i poslužiti uz prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Cordon bleu – punjeni odrezak nad odrescima appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>