Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Cannelloni

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERACannelloni su tipično talijanska vrsta jela koja se sprema od specifičnog tijesta u obliku tubica koje se potom pune raznim nadjevima te zalivaju umakom i potom zapeku. Ono što je predivno kod ovog jela je to što ga je moguće spremiti na milijun različitih načina: možete tibice puniti nadjevom od špinata i sira, tofua, gljiva, soje, pečenih paprika sa sirom, ili pak nadjevom od mljevenog mesa, ma čime god poželite i što god najviše volite. Također ih možete zalijevati prije pečenja raznovrsnim umacima: običnim beschamel umakom, umakom od vrhnja ili pak onim od paradajza, možete i ovdje dodati povrće ako tako više volite…varijacija ima bezbroj i upravo o tome ovisi kakvi će biti vaši cannelloni. Ovi moji današnji cannelloni su onako, pomalo klasični, s nadjevom o mljevenog mesa, zaliveni sa puno bechamela i salsom od rajčice, te posipani sa puuuuno sira trapista. Sve to u konačnici je dalo jelo okusom (a pomalo i izgledom) vrlo slično lasagnama, što su kod nas doma svi glasno i zdušno pozdravili i smazali punu posudu cannellona u čas 🙂 Tjestenine za cannellone danas ima za kupiti u gotovo svakom dućanu, no ipak pripazite da kupujete onu koja se ne mora prethodno kuhati (to obično piše na kutiji) jer će inače cannelloni biti žilavi i nepečeni do kraja, a ako se upustite u kuhanje tjestenine za cannellone mogli biste se malo i namučiti jer je puno laše napuniti nadjevom tube koje su čvrste i koje je lako držati u ruci od onih kuhanim ‘mlitavih’ 😉 Dobro spravljeni cannelloni moraju biti zlatno žute boje nakon pečenja i moraju se topiti u ustima. O prefinom mirisu koji se širi kuhinjom vam neću previše pričati, jer sam već i od same pomisli ponovo gladnaaaa 🙂 Evo recepta…

OLYMPUS DIGITAL CAMERACannelloni

POTREBNO:

Za mesni umak:

  • 1 pakiranje tjestenine cannelloni
  • 50 dkg mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 10 dkg pancete
  • 1 paprika babura (ili kakvu već imate)
  • 2 dl bijelog vina
  • 2 dl tekućeg paradajza
  • 2 žlice ketchupa (a i ne mora)
  • 1 jaje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • šalica (1 dl) krušnih mrvica
  • začini: bosiljak, origano, vlasac, vegeta, sol, papar

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZa bechamel: 

  • 15 dkg maslaca ili margarina
  • 6 žlica brašna
  • 8 dl mlijeka
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • malo topljenog sira
  • sol, papar

Za umak od paradajza:

  • 3 veće paradajza
  • 1 luk
  • bosiljak (listići, nekoliko njih)
  • 2,5 dl vode
  • sol, papar

I još: 15 dkg sira trapista za posipanje prije pečenja

PRIPREMA:

  1. Za mesni umak pržiti kratko na malo maslinovog ulja sjeckani luk sa pancetom i sitno sjeckanom paprikom, potom dodati meso pa uz miješanje pržiti dok ne promijeni boju. Potom dodati vino, pustiti da ispari, dodati tekući paradajz, ketchup, začiniti, podliti sa malo vode pa uz povremeno miješanje pirjati dok sva tekućina ne ispari. Prohladiti pa umiješati kiselo vrhnje i jaje. Dobro promiješati, a potom dodati krušne mrvice.
  2. Za bechamel otopiti maslac, dodati brašno pa uz miješanje kratko popržiti (1 minutu). Tada uliti mlijeko, dobro promiješati pa uz neprestano miješanje pustiti da zakuha i da se umak počne zgušnjavati. Začiniti, dodati kiselo vrhnje i sir.
  3. Za salsu od paradajza na ulju pržiti sjeckan luk, dodati tada sjeckan paradajz, začiniti, dodati vodu pa uz povremeno miješanje kuhati 15-tak minuta dok se umak malo ne reducira.
  4. U vatrostalnu posudu uliti gotovo polovicu bechamela, preko njega rasporediti nekoliko žlica umaka od paradajza, potom slagati tubice cannellona punjene mesnim umakom jednu do druge. Preliti sve ostatkom bechamela i umaka od paradajza, posipati ribanim sirom trapistom (ili mozzarellom) pa zapeći u pećnici na 180ºC 20 minuta ili dok se na vrhu ne stvori zlaćana korica. Tjesteninu punite tako da u ruku uzmete tubicu, prstima ruke u kojoj je držite zatvorite rupu sa donje strane dok malom žličicom polako uguravate nadjev. Ako vam nadjev teško klizi do kraja tubice, pomozite si drškicom te iste vilice i gurnite ga do kraja 😉
  5. Poslužiti odmah!

Dobar tek 🙂

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Cannelloni appeared first on Reci Peci.


Oslić alla bakalar

$
0
0

Oslić alla bakalarOslić alla bakalar savršeno je jelo za sve ljubitelje morske ribe, naročito za one koji su oduvijek htjeli probati pravog bakalara, a nisu si ga mogli priuštiti iz raznih razloga. Istinski ljubitelji i poznavatelji bakalara se možda ne bi složili s tim, no oslić će u ovom slučaju odlično odglumiti bakalara jer je prije svega bijela morska riba kao i bakalar, a uz dodatak češnjaka, maslinovog ulja i ribljeg temeljca za jela teško da ćete primjetiti razliku. Također nije nebitna činjenica to što je oslić riba koja se danas može nabaviti u gotovo svih ribarnicama i trgovinama, bilo da ga kupujete kao oslić filete zamrznute ili sirove, bilo kao cijele primjerke ribe s glavama ili ne, te je uz to i cijenom prihvatljiv. Oslić alla bakalar odlična je opcija finog jela u raznim varijantama, te nećete pogriješiti ako se odlučite za ovaj obrok bilo za ručak ili večeru, a najbolje u cijeloj priči je to što je ovo jelo s kojim ćete biti brzo gotovi, jednostavno se priprema i ne zahtjeva nikakvo posebno umijeće u kuhinji, već samo malo dobro volje i nekoliko osnovnih sastojka. Evo recepta:

Oslić alla bakalarOslić alla bakalar

POTREBNO:

  • 500 g oslića (file)
  • 800 g krumpira
  • 500 ml ribljeg temeljca
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 3 češnja češnjaka
  • maslinovo ulje, vezica peršinovog lišća, ružmarin, 2 lovorova lista
  • papar, sol

PRIPREMA:

  1. File oslića narezati na komadiće, a krumpir oguliti i narezati na ploškice 1/2 cm debljine.
  2. U riblji temeljac dodati ružmarin i lovorov list i zatim komadiće oslića. Kuhati svega nekoliko minuta, pa ribu izvaditi na stranu šupljom žlicom.
  3. Sada u isti taj temeljac dodati ploške krumpira. Kuhati 15-tak minuta. Pazite da se krumpir ne prekuha i ne raspadne!
  4. U vatrostalnu posudu uliti malo ulja, posipati sitno kosanim peršinovim lišćem i protisnutim češnjakom, pa naizmjence slagati redove krumpira i ribe. Između svakog reda posipajte peršinom i češnjakom. Neka gornji sloj bude pretežito krumpir. Zaliti sve vinom i preostalim temeljcem, poklopiti poklopcem ili alu folijom pa peći u pećnici na 170ºC 20-tk minuta. Oslić alla bakalar pustite da malo odstoji u svom soku prije posluživanja, a ako primjetite da vam je ostalo previše temeljca i da ga krumpir nije lijepo upio, slobodno malo odlijte.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Prokuhati ribu i krumpir u temeljcuOcijediti ribu i krumpir iz temeljcaZavršiti slaganje krumpiromZapeći sve skupa u pećnici i poslužiti! Dobar tek

The post Oslić alla bakalar appeared first on Reci Peci.

Pizza od starog kruha

$
0
0

Pizza od starog kruhaPizza od starog kruha jelo je koje će vas sigurno oduševiti ukoliko vam se često dogodi da vam ostane pokoja kriškica starog kruha. Ja se starog kruha najčešće rješavam tako da ga izrežem na kockice, posušim i sameljem u krušne mrvice. No, ponekad i to dosadi pa se volim poigrati ostacima hrane na neki novi i drugačiji način. Osim krušnih mrvica, stari se kruh jako lijepo može uklopiti u razna jela ili priloge nekim drugim jelima, i doista sam objavila već jako puno recepata i ideja za jela sa starim kruhom, od različitih složenaca, okruglica, toplih sendviča ili pak kroketa. No, ovaj put se pizza od starog kruha pokazala kao odličan izbor i moji su klinci bili oduševljeni ovakvom večerom koja se spremi u doista kratkom roku. Za pizzu od starog kruha sasvim je nebitno koja vam je vrsta kruha ostala. Bitno je da kruh izrežete na podjednako tanke šnitice koje će biti podloga za pizzu. Neobičnost ove pizze je u tome što sam sve sastojke za nju zmućkala i jednostavno prelila preko kruha, pa je imala više strukturu kakve pite. No, zbog origana, rajčice i ketchupa koje sam dodala u umak, moji su je doma prozvali pizzom 😉 Odlična stvar kod ovakvih jela je to što u njima možete iskoristiti baš sve što vam padne na pamet ili ono što imate taj tren u hladnjaku, sve ovisi o vašoj želji i volji, pa će shodno tome i ova pizza od starog kruha imati samo vaš osobni štih. Ako volite ljuto slobodno dodajte chili umak ili koju ljutu papričicu, ako volite suhe nareske, slobodno stavite na pizzu kobasicu ili špek…Poigrajte se sastojcima i otkrijte pizza kreativca u sebi 🙂

Pizza od starog kruhaPizza od starog kruha

POTREBNO:

  • 14-15 šnita starog kruha
  • 150 g šunke u ovitku (li bilo koje druge šunke ili salame)
  • 200 g sira trapista
  • 100 g tanko rezane pancete
  • 4 jaja
  • 1 svježa rajčica
  • 4-5 žlica kethupa
  • čašica kiselog vrhnja (180 g)
  • pola čašice jogurta (ili cijela, kako vše volite)
  • vegeta, sol, papar, origano…začini po želji

PRIPREMA:

  1. Tanko narezani kruh složite u veći lim za pečenje tijesno jedan uz drugi. Ako ovo radite na papiru za pečenje olakšati ćete si posao kod pranja lima nakon što smažete pizzu 😉
  2. Umutite pjenjačom jaja, dodajte vrhnje i jogurt, začinite začinima pa dodajte šunku narezanu na sitne kockice, sitno rezano pancetu i naribani sir. Sve skupa dobro promiješajte većom žlicom. Ovako pripremljenu masu polako prelijte preko kruha u limu.
  3. Pecite u pećnici na 220ºC 15-20 minuta, ovisno koliko jako vam peče pećnica i na kojem programu ovo radite. Ja sam u svojoj pećnici pekla na standardnom programu sa oba grijača. Pizza je gotova kada dobije lijepu zlaćanu boju.
  4. Poslužiti vruće uz mladi luk (opcionalno i po želji) ili uz dodatak još malo ketchupa. Dobar tek!

Recept u slikama:

Narezane šnite kruha složiti u veći lim za pečenjeŠnite kruha preliti umakom od punke, sira i jaja i peći u pećniciIspeći pizzu do zlatno žute boje

The post Pizza od starog kruha appeared first on Reci Peci.

Meksička salata sa tjesteninom, grahom i kukuruzom

$
0
0

Meksička salata sa tjesteninomKada za ručak ili večeru želite nešto jednostavno i brzo, salate su pravi izbor. A kada se odlučite da to bude meksička salata sa tjesteninom, odlučili ste se za nesvakidašnje uživanje u prefinim okusima. Konkretna salata sa puno dobro izbalansiranih sastojaka doista može predstavljati savršeni obrok. Odlična je također i iz razloga što je priprema ovakvih jela prilično jednostavna. Bez obzira radi li se o tome da je ljeto i da treba skuhati nešto što brže bez previše kuhanja ili jednostavno trebate nešto zanimljivo za društvo koje očekujete na kakvoj fešti, salata neka bude prvi izbor.

Meksička je kuhinja poznata po tome što su to jela redom prilično jako začinjena. Radi se o nesagledivo živopisnoj kombinaciji najrazličitijih sastojaka, no nekako su karakteristični predstavnici kukuruz, grah i čili. A kada se upravo ta tri glavna sastojka stope sa kremastim dresingom na bazi vrhnja i majoneze, kada se cijeloj priči doda i jedan avokado da neutralizira žestinu čilija, i kada u sve umiješate al dente kuhanu tjesteninu, dobijete ovo moje današnje savršenstvo u slici i na djelu – meksička salata sa tjesteninom! 🙂

Mene kod salata, osim naravno prefinog okusa, najviše oduševljava to što se može pripremiti veća količina, pospremiti u kutije s poklopcem i onda uzeti iz hladnjaka po potrebi. Meksička salata sa tjesteninom je također idealna za ponijeti sa sobom gdje god da trebate poći: na plažu, na izlet, na posao za gablec. Salata je idealan homemade ‘to go’ pripravak kojega već danas možete pripremiti u svojoj kuhinji!

Meksička salata sa tjesteninomMeksička salata sa tjesteninom

POTREBNO:

  • 400 g sitnije tjestenine
  • 1 mala konzerva kukuruza
  • 1 konzerva crvenog graha
  • 1 avokado
  • 1 crvena paprika
  • 1 čili papričica ili ljuti feferon
  • 100 g feta sira
  • 100 g pancete

Za dresing:

  • 4 žlice majoneze
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • prstohvat mljevenog čilija
  • sol

PRIPREMA:

  1. Skuhati tjesteninu i malo je prohladiti. Feta sir nasjeckati na male kockice kao i papriku i avokado.
  2. Pancetu ispržiti tako da postane hrskava.
  3. Za dresing pomiješati majonezu, vrhnje, vlasac i čili.
  4. Pomiješati sve sastojke u većoj posudi i salata je gotova. Ohladiti i poslužiti.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

Svi sastojci za meksičku salatu sa tjesteninomMeksička salata sa tjesteninom

The post Meksička salata sa tjesteninom, grahom i kukuruzom appeared first on Reci Peci.

Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka

$
0
0

Špageti napolitana možda su jedno od najjednostavnijih jela koja se mogu napraviti i to doista brzo. Pa upravo u toj jednostavnosti leži ključ uspjeha tog nadaleko poznatog talijanskog klasika – Spaghetti Napolitana. A taj klasik nije ništa drugo doli običan osnovni umak od rajčica i bosiljka, koji uz dodatak još ponekih začina može biti osnova kakvom drugom jelu, no odličan je sam po sebi poslužen uz tanjur pun finih špageta.

Špageti napolitana su jelo koje je doista brzo gotovo, i što je najbolje ne zahtjeva puno namirnica. Iako se Napolitana umak može napraviti od svježih rajčica, također je odličan u varijanti sa konzerviranim pelatima. A pisala sam već o tome koliko je rajčica (prethodno obrađena) zdrava namirnica i upravo u umacima i termičkom obradom izvlačimo iz nje one  najbolje i najzdravije. 

Meni je također odlično to što se ovakav umak od rajčice može napraviti u većoj količini, pospremiti u manje porcije, zamrznuti pa po potrebi poslužiti neki drugi dan. O predivnom okusu koji se proširi cijeloj kućom dok se kuha napolitana teško je uopće govoriti. To se mora pojmiti…svim osjetilima. I zato pripremite Napolitana umak za ručak ili večeru što prije i uživajte u okusima Italije 😉

Špageti napolitana

POTREBNO:

  • 800 g konzervirane rajčice pelati
  • 1 luk
  • 3 češnja češnjaka
  • svježanj svježeg bosiljka
  • par grančica svježeg origana
  • sol, papar
  • maslinovo ulje
  • špageti

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sitno nasjeckan luk tako dugo dok ne postane staklast. Zatim dodati sitno sjeckan češnjak pa ga propržiti zajedno sa lukom jako kratko, tek toliko da zamiriše.
  2. Na tako izpržen luk dodati cijelu konzevru pelata. Ako su pečati unutar konzerve malo čvršći, prethodno ih narežite, ako su mekani, možete to napraviti kuhačom dok miješate.
  3. Čim jelo počne krčkati, dodajte začine (sol, papar, vegetu ako želite) te polovicu sjeckanog bosiljka i origana. Probajte umak, pa ako vam se učini prekiselo, dodajte žličicu šećera. Kuhajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje 20-tak minuta. Na kraju dodajte ostatak bosiljka i origana.
  4. Umak je gotov kada postane kompaktna masa, a rajčice se raspadnu na sitne komadiće
  5. Poslužite uz kuhane špagete posipano ribanim parmezanom.  Dobar tek!

Špageti napolitanaŠpageti napolitana

 

 

 

 

Recept u slikama:

Špageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitana

The post Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka appeared first on Reci Peci.

Tortilje od pšeničnog brašna – jednostavan i brz recept

$
0
0

Kada bi se moju djecu pitalo što ćemo za ručak, odgovor bi svaki dan bio isti: tortilje! Iako se kod nas u kući doista jede sve bez iznimke i u pravilu su moji ukućani (suprug i troje djece) svi odreda svejedi (da, daaa obožavaju čak i variva 😉 ), uvijek ima određenih jela koja nekome od njih nisu baš draga. No sa tortiljama je priča drugačija. Tortilje obožavaju svi! To je i razlog što ih pripremam prilično često u svojoj kuhinji. Nadjev radim u nekoliko varijacija, no nekako nam je najdraži onaj od piletine sa puno luka i paprike. Recept za to jelo možete pronaći OVDJE. Ponekad radim tortilje od pšeničnog brašna bez kvasca, dok u tom ‘starom’ receptu možete vidjeti kako sam radila domaće tortilje od dizanog tijesta.

No, danas su na redu tortilje od pšeničnog brašna bez kvasca. Iako se gotove tortilje danas mogu nabaviti u gotovo svakoj trgovini, ove domaće su nekako bogatijeg i punijeg okusa. A za napraviti palačinka tortilje doista ne treba nikakvo veliko umijeće. I brzo je gotovo!

Tortilje su inače tipični meksički proizvod i podjednako često se rade od pšeničnog, ali i kukuruznog brašna. Ja sam se ovaj put odlučila za tortilje od pšeničnog brašna bez kvasca. Za ove nazovimo ih tvrde palačinke, bitno je nekoliko stvari. Tijesto mora biti meko i podatno za izradu, a razvaljati se moraju što tanje jer će inače biti predebele kada se ispeku.

Tortilje od pšeničnog brašna možete pripremiti i u većoj količini pa ih do upotrebe za konkretno jelo čuvati ili u hladnjaku ili u zamrzivaču. Ako se odlučite na tako nešto pripazite samo da između svake tortilje stavite ili komad folije ili papira za pečenje kako se ne bi zalijepile jedna za drugu. Tako ćete ih lakše i izvaditi za upotrebu. Ako su zamznute, izvadite ih iz zamrzivača sat vremena prije pečenja i to je to. Napravite neki fini nadjev, poigrajte se okusima i uživajte u svojim domaćim tortiljama.

Tortilje od pšeničnog brašna

Tortilje od pšeničnog brašna

POTREBNO:

  • 400 g glatkog brašna
  • 1 vrećica praška za pecivo
  • 1 žličica soli
  • 5 žlica ulja (suncokretovo ili maslinovo)
  • 240 ml vruće vode

PRIPREMA:

  1. Pomiješajte sve suhe sastojke pa uz neprestano miješanje dodajte ulje i vodu. Umijesite glatko tijesto. Tijesto prekrijte krpom ili fojilom i pustite da počiva barem 20 minuta.
  2. Na dobro pobrašnjenoj radnoj povšini podijelite tijesto na 8-10 dijelova. Ako tijesto podijelite na npr. 12 dijelova dobiti ćete više tortilja manjeg promjera 😉 Od svakog dijela oblikujte kuglicu, malo je spljoštite dlanom pa razvaljajte valjkom za tijesto u okrugli mlinac što tanje možete.
  3. Ovako pripremljenu tortilju pecite na jako zagrijanoj tavici najprije 20 sekundi sa jedne strane, a potom 15-tak sekundi i sa druge strane. Tortilje bi trebalo po cijeloj površini dobiti male tamne kružiće od pečenja.
  4. Pečene tortilje slažite u posudu sa poklopcem ili ih pokrijte folijom kako bi se malo ‘opustile’ i bile podatnije za motanje.
  5. Napunite tortilje nadjevom i uživajte u svakom zalogaju! Dobar tek svima 🙂

Recept u slikama:

Tortilje od pšeničnog brašnaTortilje od pšeničnog brašna

The post Tortilje od pšeničnog brašna – jednostavan i brz recept appeared first on Reci Peci.

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

$
0
0

Iako Chicken Nuggets iliti pileći nuggetsi ne bi trebali biti ništa drugo doli oblikovani popečci od mljevene piletine, svaki put kada me klinci nagovore da probam bilo koji takav gotov proizvod, bude mi žao što sam uopće probala. Jer to je sve samo ne pileće meso kakvo bi trebalo biti. Bez obzira naručili chicken nuggetse u McDonaldsu ili pak kupili zamrznute od bilo kojeg proizvođača pa ih ispekli doma, to jednostavno nije to. I uopće mi ne ide u glavu kako klincima to može biti fino. Mene iskreno kupovni nuggetsi podsjećaju na nekakvu pjenasto gumastu jako začinjenu masu nečega, samo ne pilećeg mesa. I zato odlučih napraviti nuggetse sama doma po svojoj nekoj recepturi.

Dakle, da bi domaći pileći nuggetsi postali hrskavi chicken nuggets, potrebno je piletinu (bijelo meso ili zabatke bez kostiju) jako sitno samljeti, pomiješati sa malo kiselog vrhnja ili sirnog namaza, dodati začine, jaje, malo krušnih mrvica i oblikovati male popečke ili faširance. Kada sam ih radila prvi put stavila sam u smjesu malo previše krušnih mrvica pa su me okusom više podsjećali na faširane šnicle nego nuggetse, pa sam drugi put tu grešku ispravila i dodala samo malo mrvica. 

Chicken nuggets mogu se poslužiti uz pržene krumpiriće, ili pak bilo kakav drugi prilog po želji. Super su kada se umaču u kakav umak. Npr. onaj na bazi kiselog vrhnja, majoneze i češnjaka. Probajte što prije i iznenadite sebe i svoje najdraže ovim finim domaćim jelom.

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

Chicken nuggets kao domaći domaći pileći nuggetsi

POTREBNO:

  • 400 g pilećih prsa (ili zabataka bez kosti)
  • 3 žlice kiselog vrhnja ili sirnog namaza
  • 1 žlica krušnih mrvica
  • 1 žličica sode bikarbone
  • s žličica soli
  • papar, crvena začinska mljevena paprika po želji

Za paniranje:

  • krušne mrvice 
  • 10 žlica oštrog brašna
  • prstohvat mljevenog češnjaka
  • 2-3 jaja

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa ili zabatke otkoštiti pa samljeti na mašinu za meso što sitnije. Pomiješati sa vrhnjem, krušnim mrvicama i sodom bikarbonom, začiniti po ukusu pa dobro izmiješati. 
  2. Pripremiti tri duboka tanjura za paniranje: u jedan staviti oštro brašno pomiješano sa češnjakom, u drugi razmutiti jaja a u treći staviti krušne mrvice.
  3. Od pileće smjeće uzimati žlicom male porcije, uvaljati u brašno kako se ne bi lijepilo, spljoštiti rukama, umočiti u jaja, ponovo u brašno, pa opet u jaja i na kraju u krušne mrvice. Na ovaj ćete način dobiti debelu i hrskavu koricu nakon prženja. Na isti način napravite sve nuggetse.
  4. U većoj tavi zagrijte ulje, pa pržite oblikovane nuggetse sa svake strane po nekolilo minuta dok lijepo ne porumene. Izvaditi na ubrus kako bi se ocijedio višak masnoće. 
  5. Poslužiti uz prilog po želji. Dobar tek!

Recept u slikama:

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

The post Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi appeared first on Reci Peci.

Kare u finom umaku sa okruglicama od kruha

$
0
0

Ja kuhati baš volim i sretna sam kad mi neko jelo baš fino uspije i kada su mi svi za stolom zadovoljni ponuđenim. No, posebno sam sretna kad uspijem od relativno suhog komada mesa koje bi nekakvom drugačijom obradom vjerovatno ispalo tvrdo kao đon, napraviti fini obrok, toliko mekan i podatan da se može prerezati vrškom vilice. Tako je bilo sa ovim nedjeljnim ručkom za koji sve dok nisam počela kuhati u stvari nisam znala što će ispasti. Ma, nisam znala što će ispasti za niti dok sam stajala pred škrinjom s mesom u dućanu u kojoj baš nije bio neki izbor. Odluka je pala na svinjski kare koji je bio na akciji i koji mi izgledom baš i nije obećavao puno. No malo po malo, nakon što sam ga pošteno istukla batom za meso, dodala svega i svačega i uz fine okruglice od starog kruha, ovaj se kare pretvorio u sasvim finu delikatesu koja se topila u ustima. Pogledajte kako…

Potrebno:

  • 7-8 odrezaka svinjskog karea bez kosti
  • 2 luka
  • 50 dag šampinjona
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 2 dl tekućeg paradajza (može i žlica, dvije koncentrata)
  • 2 dl vrhnja za kuhanje
  • pakiranje topljenog sira u listićima
  • 3 dl vode
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Odreske istući da budu malo tanji, nasoliti (povegetiti), uvaljati s jedne strane u brašno pa pržiti na ulju na naglo dok ne porumene s obje strane.
  2. Izvaditi odreske iz tavice, pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk, dodati očišćene i narezane šampinjone pa pržiti kratko uz miješanje dok ne počnu puštati sok. Tada ih začiniti po želji, podliti sa vinom i pirjati dok malo ne omekšaju. (15 min) Tada dodati paradajz, vrhnje za kuhanje i vodu. Popraviti okus po potrebi i pustiti da zakuha.
  3. Pećene odreske složiti u lim (ili vatrostalnu posudu) namazan maslacem, preko svakog odreska složiti sir u listićima pa sve skupa preliti umakom od šampinjona. Peći u pećnici oko 30 min dok se umak ne zgusne.
  4. Poslužiti uz okruglice od kruha i zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Kare u finom umaku sa okruglicama od kruha appeared first on Reci Peci.


Saltimbocca a’la Sandra

$
0
0

Saltimbocca u prijevodu znači ‘Skok u usta‘, i izvorno je talijansko jelo, koje se može spremiti na više različitih načina. Najpoznatija je Saltimbocca alla Romana – teleće šnicle sa tankim komadom šunke i kaduljom u umaku od bijelog vina. Kada pripremam jelo samo za sebe i supruga, što se od kad imamo djecu, dogodilo svega nekoliko puta, onda je slažem na taj način, sa dosta vina i malo pikantnije. Međutim, kada su djeca za stolom, onda takva varijanta jela ne dolazi u obzir. Stoga sam izvorni recept malo modificirala pa pripremam šnicle na taj način, ali u umaku od vrhnja.

Potrebno:

  • 6 tankih telećih odrezaka
  • 6 tankih ploški suhog vrata
  • 6 listića svježe kadulje (u nedostatku iste, posegnem sa sušenom, ili je jednostavno izostavim)
  • senf estragon
  • vegeta, sol, papar
  • 250 ml vrhnja za kuhanje
  • 3 žličice gustina
  • malo šećera

Za prilog: široki  rezanci

Priprema:

  1. Odreske tanko istući, povegetiti. Svaki odrezak s jedne strane premazati sa malo senfa, staviti plošku suhog vrata i listić kadulje, sve pričvrstiti čačkalicom.
  2. Na malo ulja pržiti odreske s jedne i sa druge strane dok ne postanu lijepo zapečeni.
  3. Izvaditi ih iz tave, pa na isto ulje doliti oko 2 dl vode, 1 dl bijelog vina (ako želite), začiniti i pustiti da prokuha. Dodati zatim vrhnje za kuhanje, opet lagano provrijeti, pa uz miješanje dodati razmućeni gustin.
  4. Vratiti odreske u umak, te sve skupa prodinstati oko 30 min.

Poslužiti uz kuhane široke rezance.

The post Saltimbocca a’la Sandra appeared first on Reci Peci.

Mornarski složenac

$
0
0

Mornarski složenac je jelo koje pamtim još iz djetinjstva. Bilo je to vjerovatno jedno od prvih jela koje je moja mama pripremala po receptu iz knjige. A ta knjiga je, sjećam se, za mene bila totalno otkriće. Naime radilo se o onoj jako maloj knjižici recepata Steve Karapandže, velikoj svega cca. 4×5 cm, s debelim koricama, stranicama koje su se trgale zbog lošeg uveza i sa užasno malim slovima unutra. Nije bilo fofografija, ali svejedno sam ju voljela listati zamišljajući sva ta fina jela, koja mora da su fina kad sam čika Stevo to sve preporučuje 😉 A kada je mama  prvi put napravila Mornarski složenac po tom receptu, svi smo bili oduševljeni jer do tada su se jela, ajmo reći, standardna jela bez nekakavih kerefeka kako bi moja baka rekla, tipa paprikaš, pohano meso, pečeni krumpir i sl.  A ovo je bilo nešto sasvim drugačije: faširane šnicle bez kruha (‘ma ko je to još vidio!’) sa kiselim vrhnjem (‘makar šta!’) a krumpir zaliven pivom (‘božeee svaštaaaa’) Zašto se zove Mornarski složenac nemam pojma, jer baš i nema neke veze sa mornarima i sa vrstom hrane ili pića koja bi po nekom uvriježenom mišljenju pasala mornarima. Ni ‘R’ od ribe, ni ‘R’ od ruma, ali zato puno finog sočnog krumpira zalivenog pivom i lovorovim listom, sa puuuno pečenog luka u kombinaciji sa šniclama od mljevenog mesa koje prilikom pečenja ispod folije onako fino omekšaju i poprime miris i okus piva i krumpira. Ma, predivno nešto, obavezno probajte što prije 🙂

Potrebno:

Za faširance (šnicle od mljevenog mesa):

  • 60 dag miješanog mljevenog mesa
  • 1 sitno sjeckani luk
  • 1 jaje
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • šalica krušnih mrvica
  • vegeta, sol, papar, mljevena crvena paprika

Za podlogu od krumpira:

  • 1 kg krumpira
  • 3 luka
  • 2 dl piva + 1 dl vode
  • lovorov list
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Za faširance (šnicle od mljevenog mesa) u  posudi izmiješati meso i sve ostale sastojke. Raditi male plosnate popečke (kao pljeskavice) pa ih ispržiti u ulju s jedne i sa druge strane, tek toliko dok počnu blago rumeniti. Izvaditi ih na stranu.
  2. Na istom ulju od prženja (ako nije jako zagorilo. Ako jeste onda promijeniti ulje) popržiti luk narezan na ploške dok ne porumeni.
  3. Krumpir oguliti i narezati na što tanje ploškice. Povegetiti ga i pouljiti. (ako su ploškice debele, duže će mu trebati da se ispeče)
  4. U nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje slagati red krumpira, po njemu raporediti pečeni luk, pa opet složiti drugi dio krumpira. Sve zaliti pivom pomiješanim s vodom i vegetom, dodati lovorov list (2 listića će biti dovoljno), začiniti po ukusu, pa po vrhu rasporediti pečene faširance.
  5. Složenac peći pokriven (ili pod poklopcem ili pod folijom) u pećnici oko 40 min dok krumpir ne omekša. Vodite računa o tome da postoje vrste krumpira koje su vrlo brzo gotove pa će možda biti potrebno i kraće vrijeme pečenja.
  6. Poslužiti u posudi u kojoj se peklo.

Uz ovakav složenac idealno paše zelena salata.

Dobar tek!

The post Mornarski složenac appeared first on Reci Peci.

Kosani odresci s ribanim krumpirom

$
0
0

Kako u zadnje vrijeme ne kuham često jer sam spriječena nekakvim obavezaama a imam u blizini svoju dragu majku koja to riješi umjesto mene, kada konačno dođe moj red na kuhanje trudim se skuhati i napraviti nešto što i nije tako svakodnevno i obično, a opet da nije preskupo i da odgovara sadržaju naše špajze i hladnjaka 😉 Budući nas je za stolom podosta, obično kuham i veću količinu toga, pa mi je u interesu da ručak bude zasitan i da ga ima dosta. Mljeveno meso se tako vrlo često nađe na našem stolu jer varijacija na temu njega ima bezbroj i baš me veseli kad probam nešto novo što do sad nisam još probala. Recept za ovo jelo sam pronašla na coolinariki pod nazivom Đulbastije (faširane šnicle) s ribanim krumpirom, naziv mi se učinio egzotičan i zanimljiv, recept odličan pa evo danas donosim svoju verziju ovog predivnog jela. Pitate se što su đulbastije? Pa to je u stvari naziv za orijentalno jelo od mljevenog mesa koje se u pravilu priprema na sličan način kao pljeskavice ili čevapčići. Očito je da i na tu temu ima puno kombinacija kao što su npr. ove đulbastije s ribanim krumpirom. Dakle, ovo nije ništa drugo nego malo neobičniji faširanci 😉 U svakom slučaju, ovaj je ručak ispao savršeno i ja sam oduševljena ovim jelom – nije komplicirano za napraviti, ekonomično je jer iz relativno male količine mesa ispadne dosta toga a stvarno je jako fino. Po originalnom receptu uz đulbastije navodno nije potreban nikakav prilog jer u smjesu ide dosta krumpira, ali meni je to bilo jednostavno nekako preprazno pa sam uz njih pripremila i malo pirjane rižice. Uz prilog ili bez njega – probajte što prije!

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 70 dag ribanog krumpira
  • 1 jaje
  • 2 glavice luka
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, mljevena crvena paprika

Za beshamel:

  • 70 g maslaca
  • 2 žlice brašna
  • 2,5 dl vrhnja za kuhanje
  • 4-5 žlica mlijeka
  • 4 dl vode

Priprema:

  1. U većoj posudi pomiješati mljeveno meso, jaje, ribani krumpir i luk te začiniti po ukusu. Dobro izmiješati rukom masu dok ne postane kompaktno.
  2. Rukama raditi male pljeskavice koje treba ispržiti u većoj količini vrućeg ulja dok lijepo ne porumene. Masa je dosta mekana pa treba biti oprezan prilikom spuštanja u ulje, ali to tako treba biti, bez brige.
  3. Za beshamel na maslacu kratko pržiti brašno, dodati mlijeko i vodu uz miješanje pjenjačom, miješati dok ne zakuha pa uliti i vrhnje za kuhanje. Začiniti po ukusu i kuhati nekoliko minuta do gustoće umaka.
  4. Pečene đulbastije prebaciti u nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, pa preliti pripremljenim beshamel umakom. Po želji možete posipati ribanim sirom trapistom.
  5. Peći sve skupa u pećnici na 200°C oko 30-tak min, dok ne postane lijepo zapečeno.

Poslužiti uz kuhanu ili pirjanu rižu ili neki drugi prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kosani odresci s ribanim krumpirom appeared first on Reci Peci.

Jednostavne lazanje kao lasagne iz restorana

$
0
0

Jednostavne lazanjeObožavam jednostavne lazanje! Sloj mekane tjestenine, sočnog mesnog umaka od mljevenog mesa a’la bolognese, bechamel umak sa malo vrhnja i sir koji se onako fiiiino topi u ustima…mmmmljac 🙂 Dobar ručak je zagarantiran! Lasagne su (za one koji možda ne znaju) izvorno talijansko jelo koje se peče kao složenac, i to u nekoliko slojeva sa listovima tjestenine i mesnim umakom, zaliven sa bechamelom i ribanim sirom.

Ove lazanje koje sam ja danas napravila nazvala sam jednostavne lazanje jer to doista i jesu. Ponajviše zato jer se rade sa listovima tijesta koje nije potrebno prethodno kuhati, a i namirnice su sasvim jednostavne. Dakle, listovi tijesta za lazanje jednostavno se slažu u slojeve sa mesom koje u tom slučaju mora biti malo sočnije i sa više tekućine kako bi se listovi lazanja ‘otopili’ i dobro namočili prilikom pečenja. Malo više bechamel umaka u ovom slučaju također nije na odmet. Béchamel umak je osnovni bijeli umak koji služi kao podloga mnogim talijanskim jelima, a u osnovi se radi od maslaca, brašna i mlijeka. Ja ga često znam modificirati i pojačati mu okus dodajući mu kiselo vrhnje i pred kraj kuhanja malo sira koji se onda lijepo otopi.

Jednostavne lazanje su jelo i fini ručak ili večera sa kojim možete eksmerimentirati što se sastojaka tiče. Možete koristiti ono mljeveno meso koje najviše preferirate. Možete u mesni umak dodati sjeckane tikvice, gljive ili pancetu pa ćete na taj način dobiti nešto sasvim posebno i prilagođeno baš svom ukusu. Stoga, ako ste mislili da su lazanje nešto što se može pojesti samo u restoranu, varate se. Možete ih pripremiti po ovom receptu i jednostavne lzanje će oduševiti sve vaše ukućane ili možda drage goste. Da bi vam stvar bila još lakša, pripremila sam vam i jedan video recept koji će vam, nadam se, još više olakšati posao oko pripreme lazanja 😉

Jednostavne lazanjeJednostavne lazanje

POTREBNO:

  • 1 pakiranje gotovih listova za lazanje (provjerite na kutiji oznaku ‘no pre-cooking’)
  • 500 g mljevenog mesa
  • 300 ml pulpe od rajčice
  • malo ketchupa
  • 1 luk
  • 100 ml bijelog vina
  • 300 g ribanog sira trapista (može i gauda ili neki drugi tvrđi sir koji se lako riba, a fino topi)
  • vegeta, sol, papar, talijanska mješavina začina, origano

Za bechamel umak:

  • 100 g maslaca
  • 4 žlice oštrog brašna
  • 600 ml mlijeka
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 10 dag topljenog sira
  • sol, papar, muškatni oraščić

PRIPREMA:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk, dodati meso, promiješati i popržiti dok se ne ‘razgruda’ i ne potamni. Dodati vino pa kratko propirjati. Dodati rajčicu, ketchup i začine po želji pa uz povremno miješanje pirjati oko 20 min.
  2. U međuvremenu pripremiti bechamel umak: otopiti maslac, dodati brašno, kratko popržiti pa uz miješanje uliti pola količine mlijeka. Kuhati uz miješanje pjenjačom dok se ne počne zgušnjavati pa polako dodavati ostatak mlijeka. Začiniti pa kuhati dok se umak ne počne zgušnjavati. Tada dodati kiselo vrhnje i sir, promiješati i kratko prokuhati. Umak bi trebao biti gustoće otprilike malo gušće nego smjesa za palačinke.
  3. U namašćenu vatrostalnu posudu izliti malo bechamela, pa složiti red listova lazanja (‘iskrojiti’ ih malo ako ne pašu u posudu tako da budu ravnomjerno raspoređene po dnu), ponovno ih zaliti sa dobrih 5 žlica bechamela, po njima rasporediti sloj mesa, posipati sirom, pa istim redoslijedom ponoviti postupak.
  4. Sve skupa zaliti ostatkom bechamela, posipati sirom i ketchupom pa peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200℃ oko 40 min dok se ne stvori lijepa zlaćana korica s vrha.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Jednostavne lazanje kao lasagne iz restorana appeared first on Reci Peci.

Mladi grašak ‘na gusto’ sa pečenom piletinom

$
0
0

Danas smo od bake dobili puuuno svakakvog svježeg povrća iz njezinog vrta. Između ostalog i vrećicu mladog graška, koji im ove godine baš i nije nešto uspio i nema ga puno. Ove je godine kod nas u Međimurju sve nekako kasnije i slabije počelo dozrijevati. Moji u Vukovaru su već odavno grašak pobrali i pospremili, kao i mahune, a ovdje je tek počelo dozrijevati. Uglavnom, za današnji ručak sam spremila grašak na omiljeni način moje djece, a to je grašak na gusto (varivo od graška), ili kako moj Matko voli reći ‘skupljeni grašak’ (skupljeni – zato što se ne rasipa 😉 ), i pečene pileće zabatke uz pire krumpir i zelenu salatu.  Pravi ljetni brzinski ručak, (na stolu za 1 sat) za koji ne treba puno, niti vremena niti kulinarskog umijeća niti novaca 😉

Potrebno:

  • 40 dag očišćenog graška
  • 1 luk
  • 2-3 mrkvice
  • 3 žlice oštrog brašna
  • vegeta, sol, papar
  • pileći nadbatci
  • krumpir (za pire)

Priprema:

  1. Na malo ulja kratko pržiti nasjeckan luk i mrkvicu, dodati očiščen i opran grašak, promiješati, povegetiti i popapriti, pa uz povremeno miješanje pirjati u vlastitom soku 10tak min. Ovaj je postupak bitan, jer tako grašak zadržava onaj svoj fini slatkasti okus.
  2. Tada doliti malo vode, pa pirjati uz povremeno miješanje dok grašak ne omekša. Budući je još relativno mladi, brzo je gotov. Po potrebi dolijevati pomalo vode, ne previše, nego tek toliko da grašak ne bude na ‘suhom’.
  3. Kada grašak omekša, uliti u njega razmućeno brašno sa malo vode, po potrebi dosoliti i kratko prokuhati.Grašak ne smije biti prerijedak nego gustoće otprilike kao neki umak. Ako vam je prerijetko, dodajte još malo brašna, ako je pregusto, ulijte malo vode 😉

Poslužiti uz pečenu piletinu, pire krumpir i zelenu salatu.

Dobar tek!

The post Mladi grašak ‘na gusto’ sa pečenom piletinom appeared first on Reci Peci.

Pita od špinata sa sirom i jajima – proljetna ljepotica

$
0
0

Pita od špinata sa sirom i jajimaSlasna pita od špinata sa sirom i jajima pravo je proljetno jelo idealno kao lagani ručak ili večera. Iako se špinat u današnje vrijeme može naći u zamrznutom obliku tijekom cijele godine, nekako je najslađi onaj domaći, netom ubran u vrtu. Shodno tome i pita od špinata sa sirom i jajima je najslađa upravo sa tim svježim, mladim špinatom. A ako uzmemo u obzir koliko je špinat zdrava namirnica i koliko dobrobiti može donijeti našem organizmu, doista bi bila prava šteta ne koristiti ga na razne načine.

Pita od špinata sa sirom i jajima radi se na podlozi od prhkog tijesta. Mogla bi se napraviti i na lisnatom tijestu, no ovaj put sam se odlučila za prhko tijesto. I to ono kupovno, već razvaljano kakvo možete naći u različitim trgovačkim centrima. Takvo tijesto još će vam više skratiti vrijeme pripreme ovog finog jela. No, ako kojim slučajem ne možete nabaviti već gotovo prhko tijesto, umijesite ga na brzinu po bilo kojem receptu za prhko tijesto. Jedan takav možete naći kod mene OVDJE!

Osnovna zamisao za pripremu ovog ručka je bila da pomiješam špinat, jaja i sir. Ta kombinacija upravo tih namirnica mi je inače odlična. Kada pripremam špinat, najčešće ga pripremam upravo tako: kao umak uz kajganu sa jajima i sirom. Dakle, jaja nepogrešivo dobro idu uz špinat 😉 Htjela sam također da mi pita ne bude pretanka, odnosno htjela sam ipak malo više nadjeva nego što to ide u klasični Quiche lorraine kojemu je ova pita od špinata sa jajima i sirom u biti slična. U nedostatku bijelog kravljeg sira, sasvim je dobro došao i sirni namaz i to onaj sa povrćem pa je pita od njega dobila i finu, baš posebnu aromu.

Uglavnom, bez obzira radili ovu pitu na podlozi od prhkog ili lisnatog tijesta, nadjev je fenomenalan i oduševit ćete se kombinacijom tih okusa i kremoznom strukturom. Stoga, nema puno razmišljanja, pita od špinata sa sirom i jajima čeka na vas!

Pita od špinata sa sirom i jajimaPita od špinata sa sirom i jajima

POTREBNO:

  • 250 g svježeg špinata
  • 1 pakiranje gotovog prhkog ili lisnatog tijesta
  • 2 sirna namaza s povrćem (140g)
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 100 g sira trapista (gouda, podravec, edamer…)
  • 4 jaja
  • 3 mlada luka
  • 1 češanj češnjaka
  • sol, papar, vlasac

PRIPREMA:

  1. Špinat blanširati, ocijediti pa na krupno narezati. Na malo ulja pržiti na kolutiće sjeckan mladi luk, kada zamiriše odmah dodati narezani špinat. Posoliti, popapriti, dodati češnjak, ako želite vegetu dodajte i nju. Promiješati i sasvim kratko propirjati (1-2 min). Staviti na stranu i prohladiti. Kada se ohladilo dodati 2 jaja i dobro sve promiješati.
  2. Sirni namaz pomiješati također sa još 2 jaja i kiselim vrhnjem. Posoliti i popapriti, dodati vlasac. Nemojte pretjerati sa začinima jer je sirni namaz već aromatičan i slan sam po sebi. Dodajte i polovicu naribanog sira trapista. Ribajte na sitan ribež.
  3. Prhko tijesto izrezati na veličinu kalupa u kojemu ćete peći pitu. Položiti ga u kalup premazan tankim slojem maslaca tako da tijesto ima rubove cca 2 cm sa svake strane kako bi se nadjev mogao smjestiti unutar tijesta, a da sve skupa ne curi na sve strane. Rasprostrite preko prhkog tijesta papir za pečenje, napunite udubinu grahom, rižom ili kuglicama za pečenje i pecite 10 minuta u pećnici zagrijanoj na 180C. Grah ili riža će spriječiti izdizanje tijesta prilikom te prve faze pečenja.
  4. Na polupečeno prhko tijesto rasporedite najprije nadjev od sirnog namaza i jaja, a preko njega žlicom rasporedite nadjev od špinata i jaja. Preko svega naribajte ostatak sira trapista. Preko pite napravite mrežu od preostalog prhkog tijesta pa sve skupa pecite u pećnici na 180C još 25 minuta.
  5. Pita od špinata sa sirom i jajima najbolja je dok je vruća, ali također paše i prohlađena. Poslužite rezano na komade proizvoljne veličine. Dobar tek!

Recept u slikama:

Špinat blanširatiPržiti mladi lukDodati sjeckani špinat i začinitiPripremiti prhko tijesto za prvo pečenjeOvako izgleda prhko tijesto nakon kratkog pečenja ispod grahaIzliti na polupečeno tijesto nadjev od sirnog namaza i jajaPreko toga rasporediti nadjev od špinata i jaja, pa naribati sirNapraviti preko svega mrežu od ostataka prhkog tijestaIspeći!Poslužiti! Dobar tek :)

The post Pita od špinata sa sirom i jajima – proljetna ljepotica appeared first on Reci Peci.

Varivo od tikvica

$
0
0

Možda sam već dosadna sa tikvicama ali ne mogu si pomoći kad ih ima tako puno i kad su tako fineee 🙂 Doista bi bilo šteta ne iskoristiti blagodati mladih svježe ubranih tikvica sa vrta. Ovo varivo u stvari i nije pravo varivo jer je dosta gusto pa bi moglo proći i pod fini umak. Nedavno sam radila slično varivo od krastavaca koje je i po okusu i konzistenciji bilo slično ovome. Dok sam bila klinka baka nam je često spremala ovakvo varivo i obožavala sam ga. Uvijek je bilo tako fino kremasto i blagog okusa, jer kuha se sa mlijekom. Moja je baka nekad u njega dodavala malo octa kako bi dobila na kiselosti, ali meni je puno bolje ovako kako ga danas slažem – sa kiselim vrhnjem. Idealno paše uz pire krumpir i faširance, mada bi se i bilo koje drugo mesno pečenje moglo ukomponirati u ovakav ručak. Još mu je jedan veliki plus to što je gotovo doista jako brzo (a tijekom ovakvih ljetnih vrućina kakva je bila danas to je idealno), za svega 20-tak minuta, a nije niti skupo (pogotovo ako imate domaće tikvice). Dakle, bio je ovo danas pravi ljetni ručak na brzinu.

Potrebno:

  • 3 tikivice
  • 1 luk
  • 1 l mlijeka
  • mala šalica brašna
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar
  • 1 žličica crvene mljevene paprike

Priprema:

  1. Tikvice naribati, posoliti i pustiti da kratko odstoje. Ocijediti ih potom rukama od suvišne tekućine.
  2. Na ulju pržiti nasjeckan luk dok malo ne omekša, dodati crvenu papriku i brašno, promiješati pa dodati naribane i ocijeđene tikvice.
  3. Uliti mlijeko uz neprestano miješanje kako ne bi ostale grudice od brašna. Začiniti po ukusu i pustiti da zakuha.
  4. Kuhati na laganoj vatri 15-tak minuta uz često miješanje kako ne bi zagorilo.
  5. Na kraju dodati kiselo vrhnje,promiješati i kratko prokuhati. Po potrebi doliti malo vode ako je pregusto i začinti ako treba.

Poslužiti toplo ili mlako uz pire krumpir kao samostalno bezmesno jelo ili kao prilog uz faširance ili neko drugo mesno pečenje. Zelena salata paše savršeno!

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Varivo od tikvica appeared first on Reci Peci.


Musaka od pohanih tikvica

$
0
0

Ne znam da li i netko od vas ima sličan problem, ali kod mene u hadnjaku tikvice kao da same rastu 😀 Baka nam svaki dan samo nadopunjava zalihe novim svježe ubranim tikvicama i nikako da se potroše. To je odlično i oduševljena sam kada za ručak mogu kombinirati jela sa svježe ubranim povrćem sa vrta. Jedan dio naribanih tikvica sam pospremila u zamrzivač (dobro će doći kasnije kada se sa nostalgijom budem prisjećala ovog povrćem bogatog doba 😉 ) a od drugog dijela tikvica sam odlučila smisliti još nekoliko finih ljetnih jela. Budući da sam u sezoni patliđana znala raditi musaku sa pohanim potliđanima, tako sam na taj način iskoristila i tikvice. Ispalo je odlično, izgledom skoro kao lazanje od povrća, fino slojevito i jako jako ukusno. Dakle, pohane tikvice, umak od mljevenog mesa, mekana sočna riža i sve zaliveno umakom od kiselog vrhnja i jaja sa zlaćanom koricom od naribanog sira, mmmmljaccc 🙂 Ideja koju vrijedi probati, nije baš najjednostavniji ručak, ali unatoč tome priprema ne traje predugo jer su sve to namirnice koje imaju kratko vrijeme termičke obrade i brzo omekšaju.

Potrebno:

  • 2 manje ili 1 veća tikvica
  • 50 da mljevenog mesa
  • 1 mala šalica riže
  • 1 luk
  • 2 dl tekućeg paradajza (ili koncentrata)
  • 2 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar
  • Za paniranje tikvica: 2 jaja, krušne mrvice i brašno

Priprema:

  1. Na malo ulja pirjati nasjeckan luk, dodati mljeveno meso i uz miješanje ga dobro popržiti i razgrudati. Doliti malo vode (ili vina), začiniti po ukusu, doliti i paradajz te pirjati uz povremeno dolijevanje vode 30-tak minuta.
  2. Za to vrijeme tikvice oprati pa ih uzdužno narezati na tanke ploške, panirati ih u brašnu, jajima i mrvicama i ispržiti u dubokom ulju dok ne porumene.
  3. Rižu zakuhati u malom lončiću sa vodom (omjer 1:4) dodati samo vegetu. Kuhati uz povremeno miješanje 15-tak min.
  4. Za preljev musake: 2 jaja i kiselo vrhnje izraditi pjenjačom, dodati vegetu ili sol i malo papra.
  5. U namašćenu vatrostalnu posudu slagati red pohanih tikvica, zatim red kuhane riže (po potrebi odliti vodu s riže ako je prevodenasta), red umaka od mesa (okusom sličan bologneseu), pa opet red tikvica. Sve zaliti umakom od jaja i vrhnja, posipati ribanim sirom trapistom (gauda) i zapeći u pećnici oko 25 min.

Poslužiti uz salatu po želji. Mi smo imali još kiselih ‘kvašenih’ krasatavaca od neki dan i odlično su pasali uz ovo jelo. Naravno, čaša rashlađenog bijelog vina zaokružit će ovaj ručak i dati mu točku na ‘i’.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Musaka od pohanih tikvica appeared first on Reci Peci.

Rižoto s kozicama – ukusan 30-minutni ručak

$
0
0

Rižoto s kozicamaRižoto s kozicama jedno je od onih jela koje vrlo brzo postane omiljeno, bez obzira odluče li ga pripremati zaposleni ljudi koji kasno dođu doma s posla i nemaju previše vremena boraviti u kuhinji te im je prioritet ručak gotov u svega 30-tak minuta, ili ga pripremaju istinski gastronomi koji cijene ukusan i dobar zalogaj okusa tako finog da se topi u ustima. Tajna ovog finog rižota s kozicama krije se u samo nekoliko jednostavnih pravila, te u koliko ih budete slijedili, rižoto s kozicama ispast će vam jednako savršen kao što je ovaj na fotografijama i za svega 30-tak minuta dom će vam ispuniti predivan miris od kojega ćete zaboraviti na sve brige, a život će se odmah učiniti ljepšim 😉 Dakle, za rižoto je bitno nekoliko stvari: riža mora biti kvalitetna, okruglastog zrna (najbolje Arborio) jer upravo takva riža sadrži puno škroba i savršena je za pirjanja i rižota jer bude kremasta, a opet se ne raskuha; svi sastojci se moraju pirjati zajedno (povrće, kozice i riža) na laganoj vatrici uz često miješanje; temeljac (obavezno temeljac, ne voda!) se u rižoto s kozicama mora dodavati postepeno, pa ako slijedite sve ove korake i dodate prstohvat ljubavi, rižoto s kozicama će vam uspjeti kao da ste ga naručili u nekom vrhunskom restoranu! Evo recepta:

Rižoto s kozicamaRižoto s kozicama

POTREBNO:

  • 1 manji luk
  • 2 manja poriluka
  • 1 češanj češnjaka
  • 200 g očišćenih kozica (zamzrnuti proizvod)
  • 2 šalice Arborio riže (300 ml)
  • 1 l ribljeg temeljca
  • 150 ml bijelog suhog vina
  • 50 g maslaca
  • 2 žlice vrhnja za kuhanje (ili kiselog vrhnja)
  • 80 g ribanog parmezana
  • sol, papar, vlasac

PRIPREMA:

  1. Na malo maslinovog ulja pirjati sitno sjeckan luk i poriluk 2-3 minute. Dodati protisnuti češnjak i kozice, promiješati, podliti sa vinom, posoliti i popapriti pa pirjati dok tekućina ne ispari.
  2. Dodati rižu, pa uz miješanje pustiti da se riža lagano istostira (3-4 minute).
  3. Dodati riblji temeljac (2-3 dl), promiješati, pirjati nekoliko minuta, pa opet podliti temeljcem. Ovo je postupak koji ćete sami procijeniti koliko puta treba ponoviti:  promiješati i dodavati temeljca, jer sve zavisi od vrste riže i koliko se ona brzo ukuhava. Ukoliko koristite Arborio rižu, rižoto će, od trenutka dodavanje riže u jelo, biti gotov za 16-18 minuta.
  4. Pred kraj kuhanja, a nakon 15-tak minuta dodati u rižoto s kozicama vrhnje za kuhanje ili kiselo vrhnje, maslac i parmezan, promiješati kako bi se svi sastojci proželi, te pustiti rižoto da počiva 5-10 minuta prije posluživanja.
  5. Servirati rižoto posipan dodatno parmezanom i svježe sjeckanim vlascem. Čaša suhog bijelog vina savršeno paše uz ovo jelo.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pirjati luk i porilukDodati koziceDodati rižu, te nastaviti podlijevati temeljcem

The post Rižoto s kozicama – ukusan 30-minutni ručak appeared first on Reci Peci.

Okruglice od sira i grisa

$
0
0

Okruglice od sira i grisaOkruglice od sira i grisa iliti knedle sa sirom i grizom lagano su bezmesno jelo koje neodoljivo podsjeća na knedle sa šljivama ili na šufnudle, samo što se u ovom slučaju tijesto radi sa sirom umjesto sa krumpirom. Dakle, princip je isti – umijesi se tijesto od sira grisa i jaja pa se formiraju knedle koje se zatim kuhaju, a nakon kuhanja ih možete servirati kako god vam volja: sa prženim krušnim mrvicama i šećerom, sa pekmezom, za umakom od vrhnja…Na koji god način da ih zgotovite, odlične su i klinci ih jednostavno obožavaju. Okruglice od sira i grisa mogu se napraviti i u većoj količini (meni se to vrlo često događa, a i praktično je), zamrznuti pa ih tako zamrznute možete vaditi po potrebi i u onoj količini koliko vam je potrebno, skuhati pa su tako brzinski ručak, prilog mesnom jelu ili slatka večera su gotovi za tren. Sa okruglicama (knedlama) od sira i griza ne možete pogriješiti kako god da ih napravite i uvijek su dobro došla opcija za ručak na brzinu.

Okruglice od sira i grisaOkruglice od sira i grisa

POTREBNO:

  • 150 g grisa (pšenične krupice)
  • 300 g bijelog kravljeg sira
  • 30 g brašna
  • žličica praška za pecivo
  • 1 jaje
  • 30 g maslaca

PRIPREMA:

  1. U većoj posudi vilicom razmrvite sir, dodajte mu jaje i otopljeni maslac pa dobro sve izmiješajte. Tada postepeno dodavajte gris, brašno i prašak za pecivo. Pripremljenu smjesu ostaviti poklopljenu da odstoji najmanje 30 minuta, a poželjno bi bilo 1 sat.
  2. Nakon što je smjesa odstojala i postala malo kompaktnija, rukama uzimati masu i formirati okruglice veličine ping-pong loptice. Ako vam je masa premekana, dodajte još 2-3 žlice brašna, a kuglice radite vlažnim rukama.
  3. Nakon što ste formirali sve okruglice, spuštajte ih u lonac sa ključalom vodu koju ste prethodno posolili. Nakon par minuta lagano prođite kroz posudu skroz do dna većom špatulom kako bi se i one okruglice koje su se možda zalijepile za dno, odlijepile i ‘isplivale’ na površinu. Nakon što su sve okruglice na površini, kuhati još daljnjih 15 minuta.
  4. Kuhane okruglice ocijediti te poslužiti posipane prženim krušnim mrvicama sa šećerom ili pekmezom. SAVJET!! Idealne slatke pržene krušne mrvice napravite tako da u tavi rastopite 100 g maslaca, dodajte 4 žlice šećera i 1 vanilin šećer, te cca 2 šalice krušnih mrvica. Sve tako zajedno lagano miješati i pržiti samo par minuta kako mrvice ne bi prejako potamnile.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti smjesu za okruglice od sira i grisaNapraviti okrugliceSkuhati okruglice u većoj količini slane vodePosipati ih krušnim mrvicama i šećeromPoslužiti okruglice od sira i grisa sa slatkim mrvicama

The post Okruglice od sira i grisa appeared first on Reci Peci.

Tjestenina u umaku od šampinjona za ručak ili večeru

$
0
0

Tjestenina u umaku od šampinjona

Ako za ručak želite napraviti nešto doista jednostavno i brzo, tada je tjestenina u umaku od šampinjona doista prava stvar. Ne samo što se ovo fino jelo radi brzo, nego je i ekonomično. Što u današnje vrijeme kada su nam životni troškovi prilično velika stavka i nije za odbaciti 😉 Uzevši u obzir npr. da se svježi šampinjoni u trgovinama mogu naći na akciji po 9,00 kn za 500 g, tjestenina po 4,00 kn za 400g i vrhnje za kuhanje za 5,00 kn, dobijemo ručak za 4 osobe za cca 20-tak kuna!

Tjestenina u umaku od šampinjona dobar je izbor ručka za osobe koje ne jedu meso zato što šampinjoni kao i velika većina gljiva sadrže visok udio proteina. A budući da znamo da tijelo proteine koristi za rast, izgradnju kostiju, vezivnog tkiva, kože i krvi, dobro je pobrinuti se da ih prehranom unosimo u dovoljnoj količini 😉 Iako prilikom kuhanja volim proučiti namirnice koje koristim i njihovu vrijednost i eventualnu dobrobit, neću vas sada zamarati svim činjenicama o gljivama. Previše je toga i nutricionisti su ustvari tu da se bave takovim stvarima. Zadržimo se mi radije na tome kako je ovo ustvari jedno jaaaako fino jelo. Jednostavno sasvim.

Toliko jednostavno da ga neće biti problem pripremiti niti laicima u kuhinji. Uz naravno par savjeta i provjereno dobar recept kojim ću se truditi ne zakomplicirati stvari. Studenti, školarci, zaposleni koji jurcaju od posla do kuće i pokušavaju uhvatiti barem malo slobodnog vremena, full time job mame sa tisuću obaveza kroz dan. Tjtestenina u umaku od šampinjona je recept baš za vas. Trebat će vam 30 minuta slobodnog vremena za pripremu, dvije posude za kuhanje (umak + tjestenina) i malo dobro volje. Idemo kuhati!

Tjestenina u umaku od šampinjonaTjestenina u umaku od šampinjona

POTREBNO:

  • 500 g šampinjona
  • 1 mali luk
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 200 ml vode
  • 2 žlice oštrog brašna
  • sol, papr, eventualno žličica vegete
  • 50 ml bijelog vina (opcionalno)
  • 400 g tjestenine

PRIPREMA:

  1. Šampinjone očitstiti od nečistoće (gljive se inače ne bi smjele prati pod vodom nego samo četkati, no ja nikad nemam stpljenja za to i uvijek ih oplahnem i operem 😀 ) i narezati ih na četvrtine.
  2. Za tjesteninu zagrijatu vodu, pa kada zavri posliti i ubaciti u ključalu vodu tjesteninu.Kuhati do željene tvrdoće/mekoće 😉
  3. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk par minuta. Dodati tada šampnjone, promiješati i pirjati 5 minuta. Gljive će tada pustiti dosta tekućine. Povremeno promiješajte i pustite da tekućina ispari. Tada dodati vino, začiniti po ukusu pa pirjati daljnjih 10 minuta. Dodati tada vodu, pustiti da provri još jednom pa odmah zatim umiješati vrhnje za kuhanje u kojem ste razmutili brašno. Pustiti da se sve skupa lijepo poveže i kratko prokuha.
  4. Na kraju možete posipati sjeckanim peršinovim listom ili vlascem.
  5. Poslužiti uz kuhanu tjesteninu.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pirjati gljive na lukuKada omekšaju, dodati vino a potom vodu Završiti vrhnjem za kuhanje i brašnomPoslužiti uz kuhanu tjesteninu. Dobar tek!

 

The post Tjestenina u umaku od šampinjona za ručak ili večeru appeared first on Reci Peci.

Hrskava pohana piletina u cornflakesu

$
0
0

Ponekad je doista teško smisliti što skuhati svaki dan, naročito kada imamo nekoliko određenih jela koja se vrte u krug iz tjedna u tjedan. Hrskava pohana piletina u cornflakesu definitivno je napravila odmah u našem tjednom jelovniku. Učinila je također to da već pomalo dosadno pohano meso postane opet zanimljivo i dala mu sasvim novu dimenziju. 

Iako su klinci još uvijek pod dojmom nedavnih domaćih chicken nuggetsa, hrskava pohana piletina u cornflakesu također ih je oduševila. Radi se ustvari o sasvim jednostavnom jelu koje se lako priprema. Također je odlična stvar što ove odreske pržite/pečete u pećnici što vam također olakšava i skraćuje vrijeme bavljenja ručkom 😉 

Način paniranja je ovdje malo dručajiji od onog klasičnog paniranja brašno +  jaja + krušne mrvice. Budući se pileći odresci (pileći file) ovdje uvaljavaju u mrvljeni kukuruzni cornflakes, prije uvaljavanja potrebno ih je umočiti u smjesu od jaja, brašna i jogurta sa začinima. Tako će meso dobiti finu aromu, a cornflakesi će se fino zalijepiti za cijelu površinu odreska. Ono što nikako ne smijete kod ovog jela je prepeći ga! Pileći file je osjetljiv i nježan komad mesa i ne treba mi duga termička obrada. Ako ove odreske prepečete biti će pretvrdi i žilavi. Dovoljno je 20-25 minuta u pećnici i vaš je ručak spreman za posluživanje!

Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu

Hrskava pohana piletina u cornflakesu

POTREBNO:

  • 2 pileća prsa (file bez kosti)
  • 2 jaja
  • 200 ml jogurta
  • 80 g oštrog brašna
  • sol, papar
  • 1 žličica češnjaka u granulama
  • malo ljute papričice ili chilija
  • 300 g kukuruznog cornflakesa

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa isjeći na tanke odreske pa ih posoliti.
  2. Pjenjačom umutiti jaja sa jogurtom i brašnom, dodati začine po želji.
  3. Kukuruzne pahuljice (cornflakes) staviti u veću vrećicu za zamrzavanje pa ih istući batom za meso kako bi se cornflakes usitnio.
  4. U smjesu od jaja, brašna i jogurta umočiti svaki odrezak pa ga odmah prebaciti u tanjur za mrvljenim cornflakesom. Utapkati rukama cornflakes sa svake strane u odrezak.
  5. Slagati tako panirane odreske u veći lim od pećnice preko papira za pečenje. Peći u pećnici zagrijanoj na 200C 20 minuta.
  6. Hrskave pileće odreske poslužiti uz prilog po želji: prženi krumpirići, riža,…

Dobar tek!

Recept u slikama:

Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu

The post Hrskava pohana piletina u cornflakesu appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>