Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Pileći paprikaš sa zapečenom palentom

$
0
0

Možda ste već primijetili da se u mojoj kuhinji najčešće kuhaju umaci od piletine. Tako je bilo i danas za ručak. Ali nemojte misliti da je to uvijek jedan te isti umak ili saft 😉 Aaa nee… varijacija je bezbroj! Puno ovisi o vrsti i dijelu mesa koji se koristi, pa zatim o tome koje povrće se kuha uz meso. Nadalje, ako umaku dodate samo jednu suhu šljivu i malo crnog vina automatski dobijate malo ‘žešći’ lovački umak. Ako se umaku doda kiselo vrhnje okus se opet mijenja itd. itd….Puno, zaista puno toga ovisi o vašoj mašti i o tome koliko ste spremni eksperimentirati s hranom. Zato, naprijed samo, nemojte se bojati isprobati i neke nove okuse.

Potrebno:

  • 50 dag očišćenog pilećeg mesa (ja sam ga skidala sa batka i nadbatka)
  • 2 mrkve
  • 1 luk
  • malo suhog vrata
  • 1 crvena paprika
  • 2 dl soka od rajčice
  • malo ketchupa
  • 3 žličice slatke crvene paprike
  • 3 žličice gustina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Na ulju pržiti luk i vratinu, dodati narezanu mrkvicu i papriku, pa pirjati dok povrće ne omekša.
  2. Dodati narezano meso, začiniti vegetom, paprom i soli, pa kratko uz miješanje popržiti.
  3. Doliti rajčicu i ketchup, posipati crvenom paprikom pa pirjati uz povremeno dolijevanje tekućine dok meso ne omekša.
  4. Pred kraj dodati u umak gustin razmućen sa malo vode, primiješati i kratko prokuhati.

Uz ovakav paprikaš kao prilog odlično paše zapečena palenta!

Dobar tek!

The post Pileći paprikaš sa zapečenom palentom appeared first on Reci Peci.


Musaka od mahuna – savršeni složenac za svaki dan

$
0
0

Za ručak, za večeru, pa čak i dan poslije kada te uhvati glad pa u hladnjaku nađeš komadić jučerašnjeg ručka, musaka od mahuna uvijek je fantastično rješenje i ukusan obrok.  Epitet ‘šarena’ dala sam joj samo iz razloga jer sam koristila zelene mahune koje su ovo fino jelo osvježile svojim koloritom i dale joj dozu zaigranosti 😉 To znači, da je musaka od mahuna moguća i sa nekom drugom vrstom mahuna. Npr. plosnate žute mahune će se također odlično snaći ovdje, pa slijedom toga koristite one koje su vam na raspolaganju.

Iako mahune nisu moje omiljeno povrće, često ih koristim u svojoj kuhinji. Ponajviše zato što su moji ukućani svi od reda ludi za mahunama. Veseli me to zato što znam koliko su mahune zdravo povrće, pune su minerala i vitamina, čiste organizam i snažan su antioksidans. A kada se sve skupa lijepo zapakira u slojeve sa mljevenim mesom, pa kada se zalije umakom od kiselog vrhnja i jaja nastane predivna musaka od mahuna 🙂

Musaka je u osnovi složenac koji se može napraviti na više različitih načina, pa ti sim slijedom možete koristiti i različite namirnice. Ukoliko procijenite da nemate dovoljno mahuna ili možda mesa, ‘pojačajte’ musaku tako što ćete jednostavno dodati sloj prokuhanog krumpira narezanog na ploškice. Ili možda sloj prokuhane riže. Sve je dozvoljeno. Poigrajte se okusima, iskombinirajte ono što najviše volite i neka musaka od mahuna zamiriše i vašu kuhinju!

Šarena musaka od mahunaŠarena musaka od mahuna

Musaka od mahuna

POTREBNO:

  • 500-600 g mljevenog mesa
  • 800 g mahuna
  • 1 luk
  • vegeta, sol, papar
  • 2 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 100 g krušnih mrvica

Priprema:

  1. Na ulju pržiti sjeckani luk, dodati meso,pa pržiti uz miješanje dok meso potpuno ne promijeni boju i postane razvnomjerno poprženo i rastresito. Začiniti solju, paprom ili vegetom.
  2. Mahune kratko prokuhati pa procijediti.
  3. U  vatrostalnu posudu premazanu maslacem posipati tanki sloj krušnih mrvica. Zatim složiti polovicu mahuna, preko mahuna složiti sloj poprženog mesa, a preko mesa drugi dio mahuna.
  4. Pjenjačom istući jaja sa kiselim vrhnjem, posoliti pa preliti musaku. Posipati cijelu površinu musake tankim slojem krušnih mrvica. Od toga će musaka dobiti fini hrskavi izgled i okus nakon pečenja.
  5. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200℃ oko 30 min.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Musaka od mahunaMusaka od mahunaMusaka od mahuna

The post Musaka od mahuna – savršeni složenac za svaki dan appeared first on Reci Peci.

Pečena patka – kraljica blagdanskog stola

$
0
0

Pečena patka na tanjuruKada se spomene pečena patka, prva asocijacija mi je Božić ili Uskrs kod naše drage bake, jer u njezinoj se kuhinji ova delicija u blagdansko vrijeme ne propušta. Nebitno je da li se radi o zimi ili proljeću, kada pečena patka zamiriše kućom, znamo da je to baš neki poseban dan i da će ručak biti savršen. Uz patkicu se tu naravno najčešće nađu domaći mlinci koji savršeno upotpune taj objed i učine da sve skupa još bolja prija. Možda se baš iz tog razloga nisam do sada i sama okušala u pečenju patke, jer naša je baka Katica ipak specijalist za pečenu patku. No uz njene male savjete i ponešto guglanja i prelistavanja mojih kuharica, mogu ponosno objaviti recept za prvu ReciPeci pečenu patku koja je uspjela savršeno! Iako bi domaća patkica bila puno ukusnija, našu smo nabavili u hladnjaku u trgovini po sasvim pristojnoj cijeni. U pripremi ove patke učestvovali su svi: i klinci i suprug i ja sama – svatko je odradio svoj dio: djeca su našu patkicu s guštom prelila sokom od naranče, i urnebesno se zabavili dok su u unutrašnjojst patke stavljali komadiće jabuke i naranče. Potom smo patkicu, još dobro nasolili i ostavili da se odmara u hladnjaku do jutra. Na nedjeljno jutro bila je spremna za pečenje. Kažem jutro, iz razloga što je za pečenje patke užasno bitno da se peče dugo i polako, barem 2,5 sata kako bi bila sočna i meka. Također je bitno da se peče pokrivena kako bi pustila svoju masnoću i sok, te da se svakih 20-tak minuta preljeva sokom od pečenja. Zadnjih pola sata, patka se treba peći otklopljena kako bi dobila finu hrskavu koricu. Ako želite i naravno ako volite slatkasti okus, premažite u ovom trenutku patku tankim slojem meda od kojega će pečena patka dobiti još ljepšu boju i poseban okus. Kada je patka pečena, treba ju malo prohladiti na pladnju (5 minuta) i narezati je komade. E u ovom je dijelu uskočio moj dragi koji moram priznati oduvijek spretnije i bolje reže tu perad od mene. A to vam je dragi moji savršen dokaz da doista ne morate znati baš sve u kuhinji i da će sve ionako ispasti OK, naročito ukoliko imate pomagače koji su spremni uskočiti kad ‘zaškripi’ 😉  I to je u biti to, nema puno mudrosti zar ne? 😉 Evo još nekoliko detalja i recepta, naravno…

pečena patka s mlincimaPečena patka

POTREBNO:

  • 1 patka srednje veličine
  • 2 naranče
  • 1 jabuka
  • 1 luk
  • 2 režnja češnjaka
  • vegeta, sol, papar, med

PRIPREMA:

  1. Patku dobro nasoliti izvana i iznutra, jednu naranču iscijediti pa premazati patku dobivenim sokom, a drugu naranču oguliti i nadjenuti patku kriškicama. Jabuku i luk oguliti i također napuniti patku komadićima. Češnjak oguliti, prerezati na par komadića pa dodati i njega. Tako pripremljenu patku poklopiti i pustiti da odstoji najmanje 4 sata, idealno preko noći.
  2. Slijedeći dan patku premjestiti u dublju posudu za pečenje sa poklopcem u koju ste dodali sasvim malo ulja. Peći poklopljeno na 165ºC 2,5-3 sata (ovisi koliko je patka velika). Ako nemate posudu s poklopcem, prekrijte patku alu folijom. Svakih 20-30 minuta patku preliti sokom od pečenja. Zadnjih pola sata maknuti poklopac i peći patku do kraja. Gotova je kada dobije finu smeđu koricu.
  3. Narezati na komade i poslužiti uz prilog po želji. Kuhani mlinci pašu odlično!

Dobar tek 🙂

Recept u slikama:

Pečena patkaPečena patka

The post Pečena patka – kraljica blagdanskog stola appeared first on Reci Peci.

Fiš bez kostiju

$
0
0

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju složit će se mnogi, baš i nije neki pravi fiš jer ako se u loncu ne krčkaju zajedno bar šaran, som i štuka, niste ništa napravili. No, što ako ste jedan od onih koji riječnu ribu baš ne voli previše, a zbog kostiju koje naravno svaka riba ima nakon takvog ručka ostaneš gladan ili se u krajnjem slučaju najedeš rezanaca koji se uvijek poslužuju uz fiš paprikaš?! Što onda? Odreći se fiša za zauvijek? Odreći se tog savršenog sklada okusa mljevene crvene paprike, paradajza i bijelog vina, savršeno gustog safta i posebne arome od prilične količine luka koji se sitno nasjeckan krčkajući u loncu na malo ulja pretvara u miris i okus koji ćete teško zaboraviti? Odreći se tog užitka pri pogledu na pun tanjur crvenog ribljeg blaga pred sobom u kojem se domaći široki rezanci lijeno savijaju i na mjestima žute pa neminovno podsjećaju na riječne sprudove koji nastanu kada Dunav opadne baš jako, a iz tanjura se zapuši tako fino i tako jako da ne možete dočekati da se ohladi pa sasvim sigurno opečete jezik kušajući, a na kraju niste sigurni jeli vas opekla vrućina neohlađenog fiša ili njegova ljutina, jer eto nikad niste sigurni koliko je fiš ljut?! Ne, ne morate se odreći svega toga zamo zato što će netko reći da fiš bez kostiju nije pravi fiš. Jer, ako u fiš stavite samo file soma ili kakve druge filetirane riječne ribe (ako uspijete isfiletirati šarana onda ste stvarno maher 😉 ), ako ga doista dobro začinite, dobit ćete doista fini fiš paprikaš koji ćete moći jesti s guštom i bez straha od kostiju 😀 I što je najbolje od svega, fiš bez kostiju priprema se prilično jednostavno i brzo s obzirom da se u njemu krčkaju samo tanki fileti somića koji se skuhaju doista brzo. S obzirom da za pripremu fiša vrijedi ona Pavličićeva kako je za dobar fiš možda najbitnije dobro društvo, svakako pozovite kakvu ekipu na kušanje svojeg fiša bez kostiju i podijelite radost za stolom. Evo kako pripremiti fiš bez kostiju…

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju

POTREBNO:

  • 500 g očišćenog soma (file)
  • 3 velike glavice luka ili 4 manjih
  • 150 ml ulja
  • 1/2 vrećice dodatka za riblju juhu
  • 2 žlice slatke mljevene crvene paprike
  • 1 žlica ljute crvene mljevene paprike
  • 3 dl bijelog vina
  • vegeta, sol, papar
  • 3 dl domaćeg ukuhanog paradajza
  • Za prilog: domaći široki rezanci

PRIPREMA:

  1. Luk oguliti sitno nasjeckati ili ga usitniti u blenderu. Ako nemate blender, možete ga usitniti štapnim mikserom. Ovo s blenderom je sasvim o.k. ideja, jer toliko luka izaziva jako puno suza ako ga odlučite sjeckati nožem. Pržiti luk u većem loncu na malo ulja, posoliti ga i uz miješanje pustiti da potpuno omekša. Luk treba pržiti na laganoj vatrici kako ne bi brzo zagorio…tako se otpuštaju njegove najbolje arome koje će dati specifičan slatkasti okus fišu, a postići ćete tako i savršenu teksturu.
  2. Kada luk omekša zaliti ga razmućenim dodatkom za riblja juhu, dodati i ljutu i slatku crvenu mljevenu papriku, paradajz te otprilike 300 ml vode. Sve skupa dobro začiniti solju i paprom (ili vegetom) i pustiti da zakuha.
  3. Čim juha provri spustiti u nju komade ribe i bijelo vino, te polupokriveno kuhati 30-40 minuta na laganoj vatri. Svakako treba kušati fiš i provjeriti njgegovu začinjenost i ljutinu pa kao vam se učini prežestok, slobodno ulijte još malo vode, a ako vam je preblag, opletite po njemu još ljute papričice.
  4. Uz fiš svakako poslužite kuhane široke rezance u posebnoj posudi. Domaći kruh tvrde hrskave korice također je odličan saveznik pri konzumaciji fiša (naročito da si njime obrišete brkove koje ćete si napraviti srčući ljuti fiš 😀 ) Ne zaboravite i koju čašu kakvog dobro bijelog vina nakon svega, jer bit ćete žedni definitivno i trebat će vam 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

Proces prženja luka za fiš paprikaš bez kostijuFiš bez kostiju

The post Fiš bez kostiju appeared first on Reci Peci.

Šunka u kruhu

$
0
0

šunka u kruhuŠunka u kruhu nezaobilazan je klasik uskršnjeg stola u mnogim domovima kontinentalne Hrvatske, pa će tako uz tradicionalne uskršnje pisanice, uz mladi luk i umak od hrena i ove godine sigurno naći svoje mjesto za blagdanskim stolom. Šunka u kruhu specijalitet je koji do sada nisam pripremala za Uskrs jer na krajnjem istoku Hrvatske gdje sam odrasla, a gdje i danas živim, običaj je da se za uskršnji doručak pripremi kuhana šunka uz koju nepogrešivo pašu dan prije farbana kuhana jaja, mladi luk i hren. Uskrs je blagdan koji od djetinjstva obožavam jer je nagovještaj svega lijepoga što se u godini još treba dogoditi, proljeće se budi i nekako u svoj toj čaroliji svjetlosti i boja, što od mlade trave, luka i šarenih pisanica, što od mirisa proljeća u zraku jednostavno napuniš baterije i postaneš sretan što postojiš i što možeš uživati baš u tom trenutku. A ono što me najviše usrećuje je pogled na vlastitu djecu koja se svemu tome vesele na isti način na koji sam se i ja veselila u tim godinama i dok ih gledam kako s guštom mljackaju ovu šunkicu u kruhu koju sam napravila za probu prije Uskrsa, kako već sad razglabaju o tome gdje će nabrati najljepšu travu za uskršnje gnijezdo i ne mogu dočekati uskršnje jutro i gozbu za doručkom, obuzme me nekakav spokoj i tada znam da će sve biti dobro, što god da nam budućnost donese 😉

Uglavnom, šunka u kruhu delicija je za koju ne treba previše umijeća, pa iako sam se i sama pribojavala da li će ispasti ok s obzirom da je nikad do sad nisam radila, nakon  pripreme i pečenja shvatih da je doista jednostavno. Šunka u kruhu odlična je opcija za uskršnji doručak i zato što ovim potezom 2 u 1 dobijete u isto vrijeme i kruh, koji tijekom pečenja upije mirise i okuse šunke te bude posebno fini i sočan, i šunku koja ovim načinom pripreme također ostane posebno sočna. Za ovaj će vam recept najbolje odgovarati manji komad šunke ili rolane lopatice, jednostavno zato što će se brže i ljepše ispeći ako je komad manji (šunka od cca 1-1,50 kg). Nadalje, šunka se prije pečenja mora skuhati, a zlatno je pravilo za kuhanje šunke da se kuha onoliko dugo koliko je teška, dakle ako imamo šunku od 1 kg, kuha se 1 sat. U biti biste mogli pripremiti šunku u kruhu i bez prethodnog kuhanja što znači da bi se šunka u kruhu morala peći puno duže, no tada biste kao prvo potrošili puno više struje za pećnicu, a kao drugo to bi moglo rezultirati kruhom prilično jako zapečene korice, naročito ako nemate puno iskustva u pečenju kruha 😉 Dakle, uz nekoliko savjeta i uz samo malo volje, vjerujem da ćete već ovog Uskrsa uspjeti ispeći savršenu šunku u kruhu.

Šunka u kruhuŠunka u kruhu

POTREBNO:

  • 1 rolana šunka ili lopatica od 1,2 kg
  • 600 g glatkog brašna
  • 25 g svježeg kvasca (1 kockica)
  • 2 žličice soli
  • 1 žlica šećera
  • 400 ml toplog mlijeka
  • 150 ml ulja
  • 1 jaje za premazivanje

PRIPREMA:

  1. Šunku prije svega treba skuhati. Kuhajte šunku u većem loncu  tako da cijela bude prekrivena vodom. Nakon što je voda zavrijela, kuhajte onoliko dugo koliko je šunka teška. Nakon toga isključite plamen i ostavite šunku da se ohladi u toj vodi u kojoj se kuhala. Na taj način će šunka zadržati sočnost. Nakon što se šunka potpuno ohladila, izvadite je iz vode, ocijedite i dobro posušite ubrusom. Sada je i trenutak da joj skinete mrežicu ukoliko ima mrežicu. Postoje inače mnogi zapisi o tome koji je najbolji način za kuhanje šunke, pa tako mnogi u vodu u kojoj se kuha šunka dodaju i papar i lovorov list i sl. no ja sam više za vulgaris naturalis opciju koja za ukusnu šunku ne zahtjeva baš ništa od dodataka i začina, te vjerujem da okus šunke ovisi upravo o samoj šunki odnosno načinu na koji je obrađena i sušena 😉
  2. Za kruh prije svega u lončiću zagrijte mlijeko, dodajte šećer i kvasac, pa pustite da kvasac nadođe kojih 10 minuta. Za to vrijeme pripremite i pomiješajte u većoj posudi sve suhe sastojke. Nakon što se kvasac uzdignuo, polako ga dodajte k brašnu i ostalim sastojcima, dolijte i ulje pa umijesite dizano tijesto. Budite spremni na to da kruh morate mijesiti jako i barem 10 minuta jer ćete jedino tako postići to da nakon pečenja bude rahli i podatan. Da ste napravili dobar posao zaključit ćete po tome što tijesto koje mijesite postane svilenkasto na dodir i nekako je baš glatke strukture. Umiješeno tijesto pobrašnite sa svih strana i ostavite pokriveno na toplom mjestu da se digne i udvostruči volumen. Za to je potrebno cca 30-45 minuta.
  3. Ohlađenu i posušenu šunku sada sa svih strana dobro premažite umućenim jajetom. Ovo je bitno kako bi se šunka lijepo priljubila uz tijesto i kako se nakon pečenja ne bi odvajala od kruha! Šunku koja se nakon pečenja odvoji od kruha teško je rezati i definitivno ne izgleda lijepo i uredno na pladnju.
  4. Uzdignuto tijesto prebacite na pobrašnjenu radnu površinu, razvaljajte ga u pravokutnik debljine cca 2 cm. na sredinu razvaljanog tijesta stavite kuhanu šunku koju ste prethodno sa svih strana dobro premazali umućenim jajetom. Sada šunku jednostavno omotajte tijestom sa svih strana tako da cijela bude zamotana i pritom tijesto priljubite dlanovima uz šunku što više možete. Neka spoj tijesta bude na dnu šunke kako se prilikom pečenja ne bi rastvaralo.
  5. Položite šunku u tijestu u lim za pečenje prekriven papirom za pečenje dimenzija samo malo većih od same šunke kako bi tijekom pečenja zadržala oblik. Šunka u tijestu koja se peče u velikom limu tijekom pečenja se jednostavno raširi po cijelom limu i tada dobijete nekakav nepravilan i ‘raspljoskani’ oblik u sredini kojega se nalazi šunka, a to ne želimo jelte 😉 Površinu tijesta izbockajte štapićem pa premažite ostatkom umućenog jaja. Ovako pripremljenu šunku pecite u pećnici prethodno zagrijanoj na 180ºC 20 minuta. Nakon toga se šunka trebala već lijepo zapeći od gore, pa je sada izvadite, pokrijte alu folijom ili poklopcem ukoliko imate poklopac i nastavite peći još 35 minuta. Pred sam kraj pečenja opet izvadite šunku, maknite pokrov pa zapecite do kraja kako bi kruh dobio lijepu zlaćanu koricu.
  6. Pečenu šunku u kruhu ohladite umotanu u kuhinjsku krpu kako se kruhu korica ne bi previše stvrdnula. Šunku poslužite rezanu na šnite uz naravno kuhana jaja, mladi luk i neizostavan hren ili francusku salatu.
  7. Dobar tek i sretan Uskrs svima 🙂

Recept u slikama:

Umijesiti tijesto za kruh i skuhati šunkuNa razvaljano tijesto položiti šunku premazanu jajetomOmotati šunku tijestom sa svih strana kao štrucuZapeći šunku do pola, pa nastaviti peći pokrivenoOvako izgleda pečena šunka u kruhuHladiti šunku omotanu u kuhinjsku krpuOdmotati šunku iz krpe i sad je spremna za posluživanje!Šunka u kruhu - dobar tek i sretan Uskrs svima! :)

 

The post Šunka u kruhu appeared first on Reci Peci.

Fini mesni kuglof

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPisala sam vam već o tome kako sam u zadnje vrijeme oduševljena sa kuglofima. Toliko oduševljena da mi je kalup za kuglof u opticaju najmanje jednom tjedno, što u slatkoj što u slanoj varijanti. Za takvu jednu ‘slanu’ varijantu vam danas donosim recept. Mesna štruca je inače jedno od omiljenijih jela kod nas doma i klinci je jednostavno obožavaju, pa sam stoga došla na ideju napraviti mesnu štrucu ali u obliku kuglofa. S obzirom da sezona šparoga još uvijek traje, odlučih iskoristiti to fino proljetno povrće u svojem mesnom kuglofu a kako bi sve skupa izgledalo još proljetnije i veselije te dobilo još bolji okus, dodala sam u sredinu i mlade mrkvice koje su u konačnici dale ovom kuglofu stvarno odličan okus. Uz prilog od krumpira na lešo sa češnjakom i peršinom, te uz obilje fine domaće zelene salate, bio je ovo ručak za prste polizati. A ako ne vjerujete meni, probajte ovo jelo napraviti sami i uvjerite se da doista nije teško i da je jedino što trebate za ovakav ručak samo malo vremena i strpljenja. I naravno, dobar tek vam želim 🙂

Potrebno:

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERAkalup za kuglof prije svega 😉
  • 70 dag mljevenog mesa (koje god želite)
  • 1 jaje
  • 1 luk
  • češanj češnjaka
  • 1 šalica krušnih mrvica (cca 2 dl)
  • 4 – 5 komada zelenih šparoga
  • 4 – 5 komada tanko rezane šunke
  • 4 mlade mrkvice
  • šaka sitno kosanog peršina
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar, žličica mljevene crvene paprike
  • Za pečenje: 1 dl bijelog vina

Priprema:

  1. Šparoge očistiti od tvrdog donjeg dijela, pa ih kratko prokuhati (2-3 min) kako bi pustile gorčinu. 3 šparoge ostaviti u komadu a ostale OLYMPUS DIGITAL CAMERAsitno nasjeckati. Mrkvice ostrugati i isto kratko prokuhati.
  2. Meso pomiješati sa jajem, mrvicama, sitno sjeckanim lukom, češnjakom, vrhnjem, sjeckanim šparogama, peršinom i začinima i dobro promiješati.
  3. Kalup za kuglof dobro namastiti i posipati krušnim mrvicama. Trećinu mesne smjese rasporediti po dnu kalupa, zatim složiti u krug mrkvice (napraviti vijenac od njih), prekriti drugom trećinom mesa, zatim opet u krug složiti šparoge koje treba umotiti u komadić šunke, pa sve skupa prekriti ostatkom mesne smjese. Zaliti vinom pa peći pokriveno alu folijom u prethodno zagrijanoj pećnici 20 min na 180ºC a zatim otkriti pa peći do kraja još 30 min. Kuglof je pečen kada primjetite da se masa stisnula i odvojila od ruba.
  4. Pečeni kuglof prohladiti 10 min pa ga pažljivo iskrenuti iz kalupa. Ako se kuglof teže istresa, malo ga rukom pažljivo odvojite od stjenki i nježno prostresite kalup pa ga potom istresite. Trebao bi ‘ispasti’ bez problema.
  5. Mesni kuglof poslužiti izrezan na šnite uz kuhani krumpir na češnjaku i peršinu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Fini mesni kuglof appeared first on Reci Peci.

Slasna pita s šparogama

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠparoge u 7. mjesecu? Moguće? I meni se učinilo ne moguće kada sam u trgovini spazila 10-tak stručaka zelenih šparoga koje su izgledale baš kao da su samo mene čekale. Prvi test opipom i učine mi se sasvim čvrste i svježe (no dobro, poskrivečki sam jednu probala pretrgnuti i pukla je k’o od šale 😉 ), drugi test njuškanjem i ne osjetih ništa neprijatno ili čudno. Dakle, to su stvarno svježe šparoge 😀 Budući mi se već u trenutku kad sam ih spazila u glavi rodila ideja o jednom finom quiche lorraineu, odlučih se ne zamarati previše mišlju o tome odakle svježe šparoge u srpnju kad im je vrh sezone proljeće, eventualno lipanj, pa ozelenih svoju košaricu jednim stručkom. I tako, sasvim iznenada nastade ovaj fini i jednostavni ručak kojega smo svi baš u slast pojeli i to uz punu zdjelu miješane salate od paradajza, paprike i pokojeg luka. Evo recepta:

Potrebno:

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA1 komad lisnatog tijesta (koristila sam već razvaljano nezamrznuto tijesto)
  • stručak zelenih šparoga
  • 4 jaja
  • 5-10 dag salame ili suhog vrata
  • 1 luk
  • komadić dimljene slanine ili pancete
  • 10 dag sira trapista (gouda ili neki sličan)
  • 4 žlice kiselog vrhnja

Priprema:

  1. Šparoge očistiti od tvrdog dijela stabljike i kratko prokuhati kako bi pustile svoju gorčinu.
  2. Jaja pjenjačom umutiti uz dodatak kiselog vrhnja, vegete, soli i papra.
  3. Sitno sjeckan luk pržiti na malo ulja uz dodatak sitno sjeckane slanine.
  4. Na pripremljeno lisnato tijesto složiti prženi luk sa slaninom, potom red narezane salame ili suhog vrata, preko toga šparoge, sve skupa zaliti mješavinom jaja i kiselog vrhnja, posipati ribanim sirom i staviti peći u zagrijanu pećnicu na 200ºC 30 min. Pita je gotova kada se s vrha stvori zlaćana korica.
  5. Poslužiti vruće uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Slasna pita s šparogama appeared first on Reci Peci.

Zapečena piletina s povrćem

$
0
0

Zapečena piltina s povrćemZapečena piletina s povrćem jako je ukusno jelo koje vrlo često pripremam za ručak, a obožavam ga iz više razloga. Prije svega zapečena piletina s povrćem mi je idealna jer u jednom loncu/posudi/pekaču imam u isto vrijeme i glavno jelo i prilog (piletina + povrće), a kao drugo priprema je sasvim jednostavna i doista ne oduzima previše vremena u kuhinji. Iako ja baš volim boraviti u kuhinji i ona mi je najdraže mjesto u kući, često i sama vodim trku s vremenom pa budem ponosna na sebe kad uspijem ručak pripremiti (zbombati sve za čas 😉 )  za kakvih 30-tak minuta, sve skupa gurnuti u pećnicu i posvetiti se nekim drugim obavezama dok se ručak dalje priprema sam. Moram priznati da sam sretna što moji klinci svi odreda doista vole svo povrće i vesele se svakom ovakvom ručku gdje povrća, pa makar onog zamzrnutog iz vrećice, ima dosta pa je tako zapečena piletina s povrćem i njima jedan od dražih obroka. Ovakve zapečene složence najčešće radim u staklenoj vatrostalnoj posudi jer jednostavno nikako da si nabavim jednu finu zemljanu/glinenu kakva bi bila idealna za ovakve stvarčice koje se fino preliju kakvim umakom, posipaju sirom i zapeku. Kako u zadnje vrijeme često surfam raznoraznim američkim food blogovima u potrazi za nekim novim idejama, primjetih kako imaju jako puno recepata  Crock pot slow cooking tematike, posebice s piletinom ‘Chicken Crock pot‘ što bi u prijevodu bilo spora priprema hrane u zemljanoj posudi/loncu. Pa mi je bilo pomalo smiješno kako i Amerikanci i Britanci imaju te neke univerzalne nazive za određene proizvode (Crok pot – poznata robna marka posuđa = Crok pot – jelo pripremljeno u zemljanom loncu ili vatrosalnoj posudi) kao što i mi ovdje nekad imasmo..npr.  kod nas je bilo koji kalkulator postao Digitron, a bilo koja pasta za zube Kaladont 😀 Ehh ta sjećanja na 80-te uvijek izmame osmjeh u uglu usana 😉 A evo i recepta za jedan sasvim domaći zapečenac od piletine s povrćem…

Zapečena piletina s povrćemZapečena piletina s povrćem

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 1 pakiranje zamrznutog miješanog povrća (mrkvica, brokula, cvjetača, krumpir, grašak…)
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice brašna
  • 300 ml mlijeka
  • 100 g sira trapista
  • 80 g maslaca
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na kockice pa prepržiti na tavici na malo ulja. Zamrznuto povrće kratko blanširati u kipućoj vodi (5 min)
  2. Pomiješati piletinu i povrće i sve skupa izručiti u vatrostalnu posudu premazanu tankim slojem maslaca.
  3. Na ostatku maslaca pomiješati brašno, dodati mlijeko, pustiti da zavri pa dodati i vrhnje za kuhanje i kiselo vrhnje. Začiniti po ukusu.
  4. Pripremljenim bechamelom preliti piletinu pomiješanu s povrćem, od gore naribati sir, pa sve skupa zapeći u pećnici 30 minuta na 170ºC dok se ne vrhu ne napravi zlaćana korica.
  5. Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti piletinu...Pomiješati piletinu s blanširanim povrćemZaliti sve bechamel umakom i posipati siromZapeći u pećniciZapečena piletina s povrćem poslužena! Dobar tek :)

 

The post Zapečena piletina s povrćem appeared first on Reci Peci.


Pileći ražnjići na roštilju sa tzatziki umakom

$
0
0

Pileći ražnjići na roštiljuKada dođe proljeće i kada sve zamiriše na pokošenu travu i netom procvale narcise, a pogled na dvorište puno žutih mlasačaka oduzme dah, u meni se nepogrešivo svake godine probudi želja za roštiljanjem i općenito za jelima sa grilla. A pileći ražnjići na roštilju s tzatziki umakom koji su se fino smjestili unutar hrskavog tostiranog peciva sa puuuno zelene salate bili su prva ovogodišnja delicija sa roštilja koja je uz uzdahe zadovoljstva za stolom uspješno otvorila sezonu roštiljanja.

Iako su jela sa grilla i roštiljanje kao takovo nekako najuobičajeniji u prirodi na otvorenom koja je u ovo proljetno vrijeme upravo idealna za dobra druženja, dobar roštilj se može napraviti i unutar kuće ukoliko imate kakav dobar električni roštilj. A ako imate Tefal OptiGrill⊕ na kakvom sam ja pekla ove svoje ražnjiće, to bolje 😉 A ima li boljeg načina za dobra druženja uz finu hranu spremljenu u dobrom društvu ma gdje bili – u parku, šumi ili pak na vlastitom balkonu!?

Kako vam roštiljanje ne bi postalo monotono i uvijek isto (klasika su svinjska vratina ili rebarca te ćevapi i pljeskavice, to već svatko zna) poigrajte se malo naizgled običnim namirnicama, nabockajte na štapiće za ražnjiće komadiće piletine omotane pancetom (jednostavno je jako), dodajte iza svakog komada po jedan (ili dva ako jako volite gljive) manji šampinjon (ili polovicu velikog) te ispecite na roštilju. Na ovaj ćete način dobiti super sočne ražnjiće od inače dosadne i suhe piletine, prilično efektnog izgleda. Poseban bonus su peciva zagrijana i zapečena na istom tom grilu na kojem ste pekli ražnjiće – prije prženja ih nakapajte sakupljenim sokom od pečenja, tako će imati posebno fini šmek. Dok se ražnjići peku, u svega nekoliko minuta napravite tzatziki umak – grčki umak sa jogurtom i svježim krastavcima, koji će ovako pečenim ražnjićima sa roštilja dati dodatnu svježinu.

Pileći ražnjići na roštiljuPileći ražnjići na roštilju

POTREBNO:

  • 400 g filea pilećih prsa
  • 150 g tanko rezane pancete
  • 250 g šampinjona
  • 300 g jogurta
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 1 veći svježi krastavac
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na komadiće veličine zalogaja, posoliti i popapriti, pa svaki komadić omotati polovicom jedne trakice pancete.
  2. Nizati na štapić za ražnjić omotanu piletinu i šampinjone. Peći na roštilju s obje strane dok panceta ne poprimi smećkastu boju i izuzetnu hrskavost.
  3. Za tzatziki umak pomiješati u posudici jogurt, vrhnje, vlasac i sol. Dodati krastavac prethodno oguljen i nariban na vrlo tanke ploškice.
  4. Poslužiti ražnjiće u duguljastim pecivima prethodno preprženim na grilu sa donje (prerezane) strane uz zelenu salatu i umak.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti piletinu, pancetu i šampinjoneOmotati svaki komadić mesa pancetom Nanizati na štapiće meso i gljive pa ispeći na roštiljuPržiti ražnjiće na grilu Sakupiti masnoću od pečenja...Masnoćom od pečenja premazati peciva pa i njih ispržitiPileći ražnjići na roštilju

The post Pileći ražnjići na roštilju sa tzatziki umakom appeared first on Reci Peci.

Šiš ćevapi na jednostavan ReciPeci način

$
0
0

Šiš ćevapiIako bi šiš ćevapi zbog te male riječice ‘šiš’ koja označava ražnjić mogli biti bilo koji ražnjići odnosno komadići mesa napikani na štapiće, meni su šiš ćevapi pojam za dugačke ćevape na ražnjićima koji moraju biti prilično ljuti. Stoga danas neću ulaziti u etimologiju pojma šić ćevapa niti u to odakle potječe i kako bi se izvorno šiš ćevap trebao pripremati. Danas ću vam otkriti recept kako ja radim šiš ćevape na samo svoj ReciPeci način 😉

Šiš ćevapi su super i zato što se upravo zbog te svoje forme na štapiću još lakše peku, bilo na grilu, bilo na tavici i lakše ih je okretati. Iako su mi i klasični ćevapi visoko pri vrhu ljestvice kada je roštilj u pitanju, šiš ćevapi su mi još draži. Naročito kada se peku na roštilju u prirodi i kada ih ideš jesti onako s nogu, čim su pečeni. Uzmeš komad somuna (lepinje koju si prethodno malo zagrijao na ćevapima dok su se pekli), uzmeš šiš ćevap u ruku i to je to. Uživaš u svakom zalogaju skoro pa da ne omastiš prste 😉

Sa izradom šiš ćevapa se također nisam previše namučila jer sam otkrila jedan super trik. Naime, ćevape je najlakše istiskivati i oblikovati kako bi svi bili podjednake debljine uz pomoću šprice za ukrašavanje kolača ili jače plastične vrećice. Možete se poslužiti i plastičnom bočicom kojoj odrežete dno pa mesnu smjesu samo izgurate kroz otvor. Možete probati meso rolati rukama, ali nećete uspjeti dobiti jednako debele ćevape 😉
U svakom slučaju, sezona roštiljanja je počela, ugrabite koji slobodni trenutak, upalite vatricu i iznenadite svoju ekipu domaćim šiš ćevapima!

Šiš ćevapiŠiš ćevapi

 

POTREBNO:

  • 1 kg masnije junetine
  • 150 ml suncokretovog ulja
  • 150 ml mineralne vode
  • 150 ml vode
  • 3 režnja češnjaka
  • 4 žličice soli
  • 1 žličica papra
  • 1 žlica mrvljenog ili sitno sjeckanog čilija
  • 1 žličica sode bikarbone

PRIPREMA:

  1. Junetinu dva puta sameljite jer mora biti što sitnije samljevena. Ako nemate svoj stroj za mljevenje mesa, zamolite mesara da to učini za vas. Ako ne volite junetinu, napravite ćevape od svinjetine ili neke druge vrste mesa koju više volite. 
  2. 150 ml vode zakuhajte, isključite vatru pa u vodu stavite zgnječeni češnjak. Neka tako stoji dok se ne ohladi. Tada vodu procijedite, češnjak bacite. Treba vam samo aromatizirana voda.
  3. U većoj posudi pomiješajte meso, ulje, mineralnu i vodu, dodajte sol, papar, sodu bikarbonu i sitno sjeckani čili ili ljute papričice pa sve skupa dobro promiješajte. Smjesu miješajte rukom energično barem 10 minuta kako bi postala lijepo kompaktna inače ćevapi neće ispasti dobro. Neka smjesa odstoji na hladnom bar sat vremena prije nego što krenete oblikovati ćevape.
  4. Oblikujte duguljasti ćevap dužine cca 15 cm, kroz sredinu svakoga probodite štapić. 
  5. Pecite ih sa svake strane na roštilju ili gril tavici dok lijepo ne porumene.
  6. Poslužite uz lepinje i luk. Ajvar ili kajmak također može dobro doći.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremite dobro samljeveno meso i sve ostale začine...Dobro promiješajte sve sastojkeOblikujte duguljaste ćevape pa kroz svaki provucite štapićPecite na grilu prvo sa jedne strane...A potom okrenite i pecite i sa sdruge stranePred kraj pečenja preko ćevapa stavite lepinje da se malo potparePoslužite ćevape tople uz lepinje, luk, ajvar...

The post Šiš ćevapi na jednostavan ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Lungić u umaku od šampinjona za ručak ili večeru

$
0
0

Budući je svinjski lungić ili svinjska pisanica najmekši i najkvalitetniji dio svinjskog mesa koji možete nabaviti, nije nikakvo čudo što je ovaj današnji ručak, lungić u umaku od šampinjona doista jedno od najfinijih jela koje sam pripremila u zadnje vrijeme. A s obzirom da se radi o komadu mesa koji ne zahtjeva dugu termičku obradu, sve je bilo gotovo za čas. I to je odlična stvar. Upravo ta jednostavnost čini ovo jelo savršenim obrokom za sve koji su u žurbi, a opet žele pojesti nešto kvalitetno i fino.

Da bi lungić u umaku od šampinjona bio još ukusniji omotala sam svaki komad mesa trakom tanko rezane pancete. Tako je meso poprimilo fini okus dimljene slanine i postalo još mekeše i podatnije!

Umak od šampinjona također je nešto što se brzo napravi jer se gljive jako brzo termički obrade. Uz malo vrhnja za kuhanje i začina te uz tjesteninu ili njoke kao prilog lungić u umaku od šampinjona pretvara se u apsolutno savršen ručak ili večeru.

Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona

Lungić u umaku od šampinjona

POTREBNO:

  • 1 lungić (oko 400 g)
  • 10-12 komada tanko rezane pancete
  • sol
  • papar
  • 500 g šampinjona
  • 1 luk
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml vode
  • 3 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Lungić narezati na komade debljine 1,5 cm. Svaki komad omotati pancetom i pričvrstiti čačkalicom kako se ne bi odmotavalo prilikom pečenja. Tako omotane lungiće pristisnuti lagano prstima kako bi se malo stanjili, posoliti i popapriti svaki dan s obje strane.
  2. Na malo ulja pržiti lungiće sa obje strane dok ne porumene. Lungić se ne smije prepeći! Znači, sa svake strane peći po cca 3 minute. Pečene lungiće izvaditi iz tave na stranu.
  3. U istoj tavi pržiti nasjeckan luk sve dok ne postane staklast. Tada dodati šampinjone narezane na sitno. Promiješati, posoliti, popapriti, dodati vlasac i pustiti da se gljive propirjaju par minuta. Gljive će tijekom termičke obrade pustiti dosta svoje tekućine. Kada sva tekućina od gljiva ispari, doliti vino i vodu. Promiješati i kada ponovo proključa dodati brašno promiješano sa vrhnjem za kuhanje. U tako pripremljen umak od šampinjona vratiti pržene lungiće i kratko sve skupa propirjati.
  4. Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke. Dobar tek!

Recept u slikama:

Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona Lungić u umaku od šampinjona

The post Lungić u umaku od šampinjona za ručak ili večeru appeared first on Reci Peci.

Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama

$
0
0

Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama odlična su stvar iz više razloga. Možete ih napraviti kada vam npr. ostane pokoje staro pecivo pa ne znate što bi s njim jer je nakon par dana stajanja pretvrdo. Napraviti ovo jelo jako je jednostavno i možete sastojke pripremiti unaprijed, npr. večer prije, pa kada se vratite sa posla samo sve lijepo posložiti i zapeći u pećnici i za tren ćete imati vrhunski topli obrok. Ovaj je finger food odličan također za poslužiti prijateljima prilikom kakvog večernjeg druženja ili gledanja tekme. Kako god okrenete, ova su peciva fantastična!

Tajna brze pripreme ovog jela je u tome što se koriste već gotova peciva. No, ako želite, možete ispeći svoja domaća peciva (zgodan receptić za to imate OVDJE) pa nastaviti za izradom i napuniti ih nadjevom pa zapeći. Također možete koristiti peciva kakva god imate. Okrugle žemljice, baget (Baguette), integralna, kukuruzna…Ova moja, od kojih sam napravila peciva punjena mljevenim mesom i gljivama bila su tri dana stara i baš nekako tvrda. No, s obzirom da se premazuju začinskim maslacem i peku u pećnici postanu urnebeno hrskava izvana, a opet meka iznutra.

Ja sam ovaj put koristila nadjev od mljevenog mesa u koje sam ubacila i sjeckanu rajčicu, papriku i gljive, no vi se možete poigrati nadjevom koji najviše volite i koji možete zmućkati od sastojaka koji su vam dostupni. Može to biti npr. sjeckana šunka sa sirom i jajima, tunjevina u kombinaciji sa kukuruzom iz konzerve, ili kakva bezmesna kombinacija od graha ili slanutka. Mogućnosti je bezbroj. Svakako preporučujem u bilo kojoj varijanti maslac sa začinskim biljem. On je taj koji ovom jelu daje poseban štih i punoću okusa.

Peciva punjena mljevenim mesom

Peciva punjena mljevenim mesom

POTREBNO:

  • 5 duguljastih peciva
  • 300 g mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 rajčica
  • 1 paprika
  • 100 ml tekuće rajčice ili žlica koncentrata
  • 250 g šampinjona
  • 200 g tvrđe mozzarele
  • Začini: sol, papar, chili, origano, bosiljak

Za začinski maslac:

  • 150 g maslaca
  • 2 žlice sjeckanog vlasca
  • 1 žličica češnjaka u prahu

PRIPREMA:

  1. Na malo maslinovog ulja pržiti sjeckani luk i papriku par minuta. Tada dodati meso, pa uz energično miješanje kratko popržiti. Dodati svježu rajčicu sjeckanu na male kockice, začine i tekuću rajčicu. Pirjati na vatrici uz povremeno miješanje dok sva tekućina ne ispari.
  2. U posebnoj posudi na malo maslinovog ulja popržiti šampinjone nasjeckane na male kockice. Kada se šampinjoni isprže ubaciti ih u mesni umak. Na kraju umiješati polovicu sira narezanog na male kockice i promiješati.
  3. Maslac otopiti i umiješati vlasac i češnjak.
  4. U veći lim preko papira za pečenje složiti peciva prerezana na polovice. Svako pecivo po sredini utisnuti prstima pa premazati začinskim maslacem. Na svako pecivo rasporediti malo nadjeva, posipati ostatkom naribanog sira pa zapeći u pećnici zagrijanoj na 200C 15-20 minuta.
  5. Poslužiti uz zelenu salatu ili kakav fini dresing na bazi jogurta. 

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama appeared first on Reci Peci.

Paprikaš s kobasicama

$
0
0

Nije lako svaki dan smisliti što skuhati a da to bude fino svima, da bude zdravo, hranjivo a pritom naravno i jeftino. Mada je upitna i isplativost i cijena koštanja krumpira u našim dućanima, nekako je varivo s krumpirima najčešća opcija kod nas za ručak. Katkad to bude klasični gulaš s mesom, katkad sa suhim mesom, ponekad fino varivo sa puno povrća uz krumpir a danas je recimo na repertoaru paprikaš s kobasicama! I nije baš neka delikatesa, ali ako se skuha na pravi način onda je baš ukusno i fino jelo koje podjednako rado jedu i klinci i mi odrasli. Mnogi su mi već rekli: “Ma koji klinac objavljuješ recepte za takva seljačka jela, obična i nikakva, pa to svatko zna skuhati!”. No, budući je ovo blog u kojem ja sa vama dijelim neke svoje osobne stvari, misli i osjećaje, tako dijelim i sve ono što se kod nas nađe na trpezi, ma kako god to obično zvučalo. Isto tako, mnogima od nas je ponekad potreban samo mali poticaj da bi se skuhalo nešto pomalo već zaboravljeno pa možete ovo shvatiti i kao ideju što skuhati. Svaka domaćica ima svoj način kuhanja koji u velike može promijeniti jedno te isto jelo i uvijek je izazov pokušati skuhati nešto na način kako to netko drugi radi. Srela sam mnoge ljude koji su mi rekli da su im variva skuhana na moj način baš posebna i fina. Pa eto, ako ste u toj skupini koja još nije probala skuhati varivo na moj način, krajnje je vrijeme da to učinite 😉

Potrebno:

  • 1,5 par prosušenih kobasica (domaće ili kranjske)
  • 1 kg krumpira
  • 1 luk
  • 3 mrkvice
  • 1 korijen i lišće peršina
  • vegeta, papar, sol
  • 2 žličice mljevene crvene paprike

Priprema:

  1. Na malo ulja popržiti nasjeckan luk i mrkvicu, dodati kobasice narezane na ploškice pa pržiti uz povremeno miješanje dok se malo ne skvrče i ne stisnu.
  2. Tada dodati mljevenu crvenu papriku i zaliti vodom do vrha.
  3. Dodati krumpir narezan na kockice i peršin, začiniti po ukusu vegetom, soli paprom. Odličan okus ovom paprikašu dat će jedna povrtna ili mesna kocka za juhu.
  4. Kuhati na laganoj vatri tako dugo dok krumpir ne omekša (cca 35 min). Ako nije dovoljno gusto (obično se dovoljno zgusne od krumpira, no ima vrsta krumpira koje kuhanjem ostaju jako čvrste) dodati malo brašna ili gustina razmućenog sa malo vode i još kratko prokuhati.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Paprikaš s kobasicama appeared first on Reci Peci.

Šumski odresci s njokima od batata

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrilično dug naziv jednog prefinog jela koje je u svojoj naravi sasvim jednostavno i nimalo komplicirano, a onako, tipično međimursko, i po teku kak’ bi Međimurci rekli i upravo po tome da se uz nekoliko osnovnih namirnica napravi pravi gastronomski doživljaj. U međimurskoj su kuhinji gljive prilično česta pojava i za mene, dijete odraslo u slavonskoj ravnici, bilo je prilično uzbudljivo i neobično zabavno tumarati sa nekoliko znalaca gljivara po međimurskim bregima u potrazi za svježim sunčanicama ili pak vrganjima. Još je zabavnije bilo pripremiti nakon takve šetnje večeru od pohanih sunčanica pa uz čašicu dobrog međimurskog vina dočekati u zanimljivim razgovorima sitne jutarnje sate. Razmišljajući danas o načinu svog kuhanja i poimanju hrane uopće, mogu jedino biti sretna što je mojim kulinarskim počecima obol dala upravo međimurska kuhinja koja još od vremena velikih Zrinskih, možda i najpoznatije hrvatske velikaške obitelji koja je nekoć davno vladala ovim krajem, pokazuje snažnu sposobnost asimilacije raznih utjecaja u svoj kulinarski opus ali u isto vrijeme i izrazitu sposobnost nasljeđivanja i preoblikovanja svoje bogate gastronomske baštine.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAU tom je svojstvu nekako i moj današnji ručak u kojem se dotiču staromodni i mekani svinjski odresci u umaku od običnih šumskih vrganja, bukovača i pretencioznih šampinjona začinjeni kremastim kiselim vrhnjem uz prilog kao što su obični njoki od modernih i danas visoko cijenjenih batata i zdravog integralnog brašna. Zamisao je bila nabaviti komad fine veprovine i napraviti jedan pravi međimurski lovački ručak, no kako nigdje nisam mogla nabaviti veprovinu, i dobri stari pajcek se pokazao kao dostojna zamjena. Bar u ovom slučaju 😉 Njoki od batata (koji je u Međimurju pronašao idealno podneblje za uzgoj i rast) svojom su se slatkoćom savršeno uklopili u cijelu priču. Do neke slijedeće, možda i lovačke priče, želim vam dobar tek u dobrom društvu, jer hrana je puno više od pukog zatomljavanja gladi i namirivanja organizma prijeko potrebnim nutrijentima. Hrana spaja ljude, čini da se tradicija ne ugasi i uvijek stvara neka nova naduhnuća za možda još bolje recepte i fina druženja.

POTREBNO:

  • 1 kg odrezaka svinjskog buta
  • 2 režnja češnjaka
  • 2 glavice luka
  • 25 dag svježih šampinjona
  • 25 dag svježih bukovača
  • 10 dag svježih vrganja  (a može i bez njih)
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA4 pune žlice kiselog vrhnja
  • 2 dl dobrog bijelog vina
  • 2 dl vode
  • 3 žličice gustina
  • vegeta, sol, papar, prstohvat sitno kosanog peršina

Za njoke od batata:

  • 4 batata srednje veličine
  • 2 šalice integralnog brašna
  • 1 šalica pšeničnog grisa
  • 1 jaje
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Svinjske odreske posoliti, natrljati protisnutim češnjakom pa naglo prepržiti na tavici na malo ulja. Maknuti ih na stranu pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk i očišćene i usitnjene gljive. Pirjati gljive u vlastitom soku dok ne nestane sva tekućina. Dodati tada vino i vodu, začine, vratiti meso u tavicu, poklopiti pa sve skupa pirjati 30-40 minuta. Povremeno promiješati i dodati temeljca ili vode po potrebi. Bitno je da sve vrijeme pirjanja meso bude prekriveno tekućinom pa slobodno dodajte još vode ako treba.
  2. Pod kraj pirjanja dodati kiselo vrhnje u kojem ste razmutili gustin, promiješati i kratko prokuhati.
  3. Za njoke, batat termički obraditi (Najzdravije je ako ga kuhate na pari ili pečete u vlastitoj kori jer tada zadržava najviše svojih visokovrijednih svojstava, no ako vam se žuri slobodno ga ogulite i skuhajte na klasičan način u malo vode kao i obični krumpir), pa ga zgnječiti kako bi se dobio pire. U većoj posudi pomiješati pire od batata, brašno, gris i jaje i umijesiti njoke. Od tijesta napraviti valjak, rezati ga nekoliko manjih dijelova, od svakog dijela razvaljati tanki valjak pa rezati male njoke. Dobro ih pobrašniti kako se ne bi lijepili, pa ih kuhati u većoj količini kipuće vode. Njoke nakon što isplivaju na površinu kuhati još 10-15 minuta (obavezno probajte prerezati jedan kako biste provjerili jeli dovoljno kuhan, što može ovisiti o vrsti brašna koje upotrebljavate, veličini jajeta i načinu termičke obrade batata)
  4. Poslužiti odreske u umaku s njokima posipane svježe kosanim peršinom i tvrdm ovčjim sirom. Obilje zelene salate kristalke upotpunit će cijelu priču 😉

Dobar tek!

HTZmedimurje

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Šumski odresci s njokima od batata appeared first on Reci Peci.

Pureće rolice sa špinatom

$
0
0

Pureće rolice sa špinatomProljeće definitivno budi ono najbolje u meni. Ponajprije želju za što ljepšim i šarenijim tanjurima na stolu iz kojih miriše tako opojno i lijepo, baš proljetno sasvim. Iz tog su razloga i nastale ove zgođušne šarene pureće rolice sa špinatom i pečenim jajima. Iako se prilikom pripreme ovog jela isprlja pokoji lonac više, jer ima tu svega – i pirjanog špiata i kajgane i umaka, rezultat tih sat vremena provedenih u kuhinji je doista čaroban. Budući je pureće bijelo meso po svojoj strukturi prilično suho, trebalo je smisliti način da rolice ipak ostanu podane i sočne, što mi je uz oveću dozu finog umaka na bazi vrhnja u kojemu se rolice pirjaju i uspjelo. Ukoliko niste ljubitelj puretine, na isti ovakav način možete pripremiti i rolice od piletine ili pak svinjskog karea, no meni se nekako baš puretina učinila najboljim izborom za ovo jelo. Punjenje od špinata sa mekanim ricotta sirom i kajganom, dalo je rolicama baš jednu posebnu aromu, a uz prilog kao što su domaći široki rezanci koje obavezno obilno zalijte bijelim umakom, dobit ćete i oku ugodno pravo proljetno blagdansko jelo koje bez imalorazmišljanja možete pripremiti kao ručak za Uskrs 😉 Evo recepta:

Pureće rolice sa špinatomPureće rolice sa špinatom

POTREBNO:

  • 500 g purećih prsa
  • 150 g špinata
  • 2 jaja
  • 100 g ricotta sira
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 100 g sitra trapista
  • 200 ml vode
  • 2 žlice gustina
  • 2 žlice mlijeka
  • vegeta, sol, papar, žlica sjeckanog vlasca, češnjak
  • 1 rajčica

PRIPREMA:

  1. Od purećih prsa napraviti veće i tanke odreske.
  2. Špinat blanširati kratko, izvaditi ga iz vode čim povene, ocijediti i narezati nožem što sitnije. Baciti nasjeckani špinat na tavicu sa malo maslaca, promiješati, dodati dvije žlice mlijeka, posoliti i popapriti. Dodati i sitno sjeckan jedan režanj češnjaka.
  3. U drugoj tavici na malo maslaca ispržiti kajganu od 2 jaja.
  4. Za nadjev pomiješati špinat, ricotta sir i kajganu. Dobivenim nadjevom premazati odreske, zarolati ih i rubove prikačiti čačkalicom.
  5. Rolice pržiti na tavi na malo ulja sa svih strana dok lijepo ne porumene. Izvaditi ih tada na stranu pa na isto ulje doliti vino, vrhnje za kuhanje, vlasac, sol i papar pa pustiti da sve skupa zakuha. Tada uliti vodu u kojoj ste razmutili gustin i sitno sjeckanu rajčicu kojoj ste odstranili sve sjemenke.
  6. Rolice složiti u vatrostalnu posudu za pečenje premazanu maslacem, zaliti ih pripremljenim umakom pa pokriveno peći u pećnici 30-40 minuta.
  7. Pureće rolice sa špinatom poslužiti uz domaće široke rezance, umak i zelenu salatu. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti odreske i nadjev od špinataOdreske premazati nadjevomZaviti ih u rolice pa pržiti na ulju sa svih stranaSložiti rolice u vatrostalnu ili keramičku posudu za pečenjePreliti ih umakom od vrhnja i zapeći u pećniciPureće rolice sa špinatom na gnijezdu od rezanaca

The post Pureće rolice sa špinatom appeared first on Reci Peci.


Taške s pekmezom

$
0
0

Taške s pekmezomTaške s pekmezom, šufnudle i šmarne omiljena su jela mog djetinjstva. Jednostavna, priprosta, slavonsko-srijemska jela zbog kojih sam svoju baku voljela još više od onoga koliko jedno malo dječje srce može voljeti nekoga tko danonoćno iz sebe izlijeva samu čistu i nepatvorenu ljubav na svoje uunuke. Baka, ustvari majka kako je oduvijek zovem, ali sa onim dugim maaaaajka u izgovoru, kuhala je dobro i njezina je kuhinja bila mješancija svega i svačega. Od pretepenih juha, zlevanki i šulenke iz rodnog joj Međimurja, do šufnudli, paprikaša i ajernokli koje se priučila raditi uz svekrvu Njemicu u Vukovaru u koji se doselila trbuhom za kruhom jedne davne 50 i neke godine prošlog stoljeća, upoznala zgodnog dedu usred vinograda na Vučedolu, zaljubila se i zauvijek ostala. Iako je majka uvijek bila u nekakvoj žurbi i poslu po kući i oko kuće, za nas klince uvijek je imala vremena, a najsretnija je bila kada bi nas za ručak obradovala nečim što smo jako voljeli. Kada je hrana u pitanju, ja sam kao dijete bila poseban slučaj. Ništa nisam voljela jesti, a sjedenje na miru za stolom mi je predstavljalo mučenje ravno rješavanju najproblematičnijih jednadžbi sa milijun nepoznanica od kojih vam nakon par minuta grašci znoja počnu vlažiti čelo, a vi uvjerate i sebe i sve oko sebe da vam rješavanje takvih zadataka neće baš nikad trebati u životu 😉 No, kada su taške s pekmezom došle na red za ručak, nebo je u trenu postajalo vedrije, cvijeće je mirisalo još jače, a moje je srce bilo na mjestu. Taške sam obožavala ne samo zbog toga što su bile fine i slatke, nego i zato što mi je majka uvijek dozvoljavala da budem kraj nje dok ih je radila. Zavezala bih svoju malu kecelju, dovukla sanduk za drva do stola na kojem bi ona do tada već pripremila veliku dasku za tijesto tako da i ja mogu dohvatiti, i onda bih joj bacala brašno onako s visoka da sve pršti dok je ona mijesila tijesto za taške. A kada je tijesto bilo gotovo, otrgnula bi mi komadić i onda sam mogla s njim raditi što god sam htjela – znala sam ga valjati do besvjesti malom dječjom oklagijom, rezati nazubljenim valjčićem u sve moguće oblike koji su mi pali na pamet, a najslađe od svega je bilo rukama spljoštiti komadiće tijesta, onako kao male diskove, pa ih staviti na vruću plotnu šporeta na drva i ispeći. Ajme kakva je to samo delicija bila!

Taške s pekmezomZa to bi vrijeme majka već razvukla tijesto jako tanko, na jednu bi stranu poslagala male hrpice pekmeza u pravilnim razmacima, a tada bi jednim spretnim pokretom prebacila drugi dio tijesta preko tog pekmeza. E, sada sam opet i ja mogla sudjelovati zapravski kako bi se reklo. Trebalo je prstima dobro utapkati sve one međuprostore između hrpica pekmeza kako bi se tijesto lijepo spojilo i kako ne bi curilo za vrijeme kuhanja, a majka je uvijek govorila kako su moji prsti baš idealne veličine za tako nešto 😀 Onda je ona preko tih lijepo utapkanih stazica oko pekmeza prošla zupčastim valjčićem i tako u trenu dobila cijelu hrpu malih taškica. I dok su taške brboćkale u šerpi punoj vrele vode, a ja budno pratila kako jedna po jedna iskaču na površinu, majka bi već u velikoj tavi ispržila prezle sa šećerom na koje smo onda samo istresle kuhane taške. I fešta od ručka je mogla početi!

Taške s pekmezomDanas kada sam odrasla i kada sam i sama postala kuharica dobra skoro kao što je bila moja majka, znam da su taške jelo u mnogome slične talijanskim raviolima, a da ih u različitim krajevima lijepe naše različito zovu. Negdje su to tačke, negdje tačkrli, negdje tačci. Često ih znaju raditi i tako da se tijesto prvo izreže na kvadrate ili trokute, pa onda preklapa preko pekmeza i utiskuje vilicom po rubovima kako bi se spojilo. Možda je tako i zgodnije i jednostavnije. No, ja ako taške ne napravim ovako kako ih je radila moja majka, ako pritom ne budem sva prljava od brašna, kao da ih i nisam napravila. Taške su jelo sa pričom oko kojega se treba potruditi da bi uspjele. Ako tijesto ne utapkate dovoljno jako, pekmez će iscuriti i taška će ostati prazna, kao što će nam i život biti bljedunjav i prazan ako se ne potrudimo oko baš svake staze i sitnice na koju naiđemo. Taške su jelo koje na prvu ne oduševljava, ali onaj tren kada vam nepce spozna punoću okusa domaćeg pekmeza od marelice unutar mekanog i savršeno glatkog tijesta, kada vam svi okusni pupoljci oduševljeno zatitraju, znat ćete da ste napravili dobar posao. Znat ćete da su taške puno više od pukog tijesta punjenog nadjevom. Znat ćete da su taške umijeće življenja punim plućima.

Taške s pekmezom

POTREBNO:

  • 350 g glatkog brašna
  • 1 jaje
  • pola žličice soli
  • 160 ml mlake vode
  • teglica pekmeza
  • 200 g krušnih mrvica
  • 4 žlice kristal šećera

PRIPREMA:

  1. U većoj posudi pomiješati brašno i sol. U sredinu razbiti jaje, pa uz dodavanje vode miksati mikserom sa spiralama. Miksati tako dugo dok tijesto ne postane koliko/toliko kompaktno. Tada ga istresti na radnu površinu pa nastaviti mijesiti rukama dok ne postane potpuno glatko.
  2. Tijesto prekriveno krpom pustiti da se odmori 15-tak minuta. Tada ga razvaljati valjkom za tijesto što tanje možete u oblik velikog pravokutnika. Odredite točnu polovicu tog velikog komada tijesta kojega ste dobili, pa na cijelu jednu polovicu složite hrpice pekmeza u malim razmacima. Tada prebacite preostalo tijesto preko tog dijela s pekmezom. Ako treba malo poravnajte prstima tamo gdje su neravnine.
  3. Prstima dobro utapkajte prostor između pekmeza kako bi se tijesto prilijepilo jedno za drugo. Tada prođite nazubljenim valjčićem preko svih tih utabanih linija i izrežite svoje taške.
  4. Zagrijati veći lonac sa vodom koju treba tek malo posoliti. Kada voda zavrije, spuštati u nju 6 po 6 taški. Čim isplivaju na površinu, gotove su i vadite ih šupljom žlicom van. Ako budete stavili sve taške odjednom na kuhanje, slijepiti će se i iscuriti će pekmez iz njih. Probala sam vjerujte, vidi se to i na slici 😉 Dakle, bez žurbe, polako i pomalo.
  5. Kuhane taške slagati u posudu ili tavu u kojoj ste prethodno kratko popržili mrvice sa šećerom. Kako koji sloj taški izvadite, tako ga posipajte mrvicama kako se taške ne bi zalijepile jedne za druge. Nemojte ih puno miješati jer su tako kuhane baš mekane i pekmez će iscuriti ako ih budete puno premetali.

Uživajte u taškama i dobar tek!

Recept u slikama:

Umijesiti tijesto za taške i pokriti ga da odmoriPobrašniti radnu površinu...Razvaljati tijesto lagano valjkom za tijestoNapraviti jako tanki veliki pravokutnik od tijesta...Poslagati na jednu stranu hrpice pekmezaPreklopiti drugim dijelom tijesta i udubiti prstima između pekmezaIzrezati taške valjčićem sa zubcimaSkuhati ih u većoj količini vode

The post Taške s pekmezom appeared first on Reci Peci.

Ječmena kaša sa povrćem

$
0
0

Ječmena kaša sa povrćemJečmena kaša sa povrćem ukusan je i zdrav obrok koji možete pripremiti kao prilog nekom mesnom jelu ili pak glavno jelo. Za ovo potonje naravno podrazumijeva se da ste ljubitelje bezmesne hrane 😉 Kod nas doma ovakve varijante jela bez mesa prolaze bez problema iako nitko od nas ne naginje vegetarijanskoj prehrani. Ali s vremena na vrijeme baš paše  pojesti nešto ovako prozračno i lagano. Ječmena kaša je namirnica koja je, iako se vrlo lako probavlja, prilično zasitna. Dakle, nakon što je počnete jesti,  brzo ćete osjetiti osjećaj sitosti što možda nije loša ideja uvesti u prehranu ako želite ‘baciti’ koji kilogram viška 😉  Osim toga, bogata je mineralima, vitaminima i oksidansima, te je ja osobno doživljam stvarno jednom super namirnicom koja je kod nas doma često na jelovniku. Najčešće ječmenu kašu koristim kao priloge uz mesna pečenja ili još češće u grah varivu (famozni grah s ričetom 😉 ), no ova ječmena kaša sa povrćem kao kompletan obrok me je baš oduševila.

Kada se odlučite pripremiti ječmenu kašu, morate znati da će vam za njezinu pripremu trebati malo više vremena. Ne zato što je to nešto nešto komplicirano, nego zato što je ječam namirnica kojoj je potrebno duže vrijeme termičke obrade da bi postala mekana i podatna. Ja najčešće ječmenu kašu skuham u većoj količini od one koja mi je potrebna za određeno jelo, dio iskoristim, a drugi dio pospremim za nešto drugo idućeg dana (slično kao sa grahom). Možete je npr. iskoristiti za doručak uz jogurt ili mlijeko sa svježim voćem, možete je ubaciti u varivo od graha ili je pirjati na malo luka pa tako dobiti fini prilog pečenju 😉 U svakom slučaju, evo i recepta i načina na koji radim ječmenu kašu s povrćem…

Ječmena kaša sa povrćemJečmena kaša sa povrćem

POTREBNO:

  • 300 g ječmene kaše
  • 1 luk
  • 1 tikvica
  • 3 mrkvice
  • sol, papar
  • prstohvat sjeckanog peršina
  • 3 žličice mljevene crvene paprike

PRIPREMA:

  1. Ječmenu kašu dobro oprati pa kuhati u vodi cca 40 minuta. Ocijediti i oprati.
  2. Na malo ulja pržiti sjeckani luk i mrkvicu, nakon par minuta dodati i tikvicu narezanu na tanke komadiće. Nakon kraćeg pirjanja dodati crvenu mljevenu papriku, ocijeđenu kašu, dobro promiješati, pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati 30-tak minuta. Dodati začine – sol, papar, vegeta ako želite, kušajte svakako da provjerite da li je to sve skupa ok 😉
  3. Kašu pirjajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje i dolijevanje vode. Otprilike svakih 10 minuta dolijte tekućinu jer će se kaša nakuhati i upiti svu tekućinu. Igrajte se okusima. Dodajte sjeckani svježi peršin. Ako procjenite da vam je onako, ‘mlačnog’ okusa i da nešto nedostaje, slobodno ubacite nešto što vam paše – kocku za juhu, čašu vina, lovorov list, majčinu dušicu…nzpravite ječmenu kašu baš po svom guštu.
  4. Prije posluživanja pustite da ječmena kaša sa povrćem odstoji dobrih 10-tak minuta.
  5. Poslužite kao kompletan ručak ili kao prilog mesnom pečenju. Dobar tek!

Recept u slikama:

Posebno skuhati ječam, a posebno pirjati povrće..Povrće pirjati dok lagano ne omekšaTada dodati kašu, crvenu papriku i zaliti vodomPirjati uz neprestano dodavanje vode dok kaša potpuno ne omekša...

The post Ječmena kaša sa povrćem appeared first on Reci Peci.

Quesadilla s piletinom na ReciPeci način

$
0
0

Quesadilla s piletinom na KCF načinMeksička je kuhinja kod nas doma često na jelovniku ponajviše u vidu tortilja i burritosa, no otkrivši quesadilla s piletinom, pronašli smo novo No.1 meksičko jelo. Gotovo sva tipično meksička jela, barem ona širim masama poznata, podrazumijevaju tortilju. Suhu palačinku koja sama po sebi i nije neki kulinarski domet. Ali zato kada se napuni finim nadjevom postaje kraljica svakog stola.

Upravo o nadjevu ovisi koliko će jelo biti fino ili manje fino. A taj se nadjev može u tortilju stavljati na različite načine te upravo on čini razliku između meksičkih jela. Tako ćete npr. burrito napraviti ako u tortilju zamotate nadjev od mljevenog mesa i povrća, a tortilju zatvorite sa obje strane. Enchilada je kukuruzna tortilja punjena komadićima mesa, povrća i sira koja se zapeče sa preljevom od kiselog vrhnja. Taco se puni mljevenim mesom uz obilje salate tako da se tortilja samo presavine po sredini u oblik polumjeseca. I što je onda quesadilla pitate se?

Quesadilla se radi najčešće od kukuruzne tortilje koja se puni nadjevom od sjeckanog mesa i povrća uz kakav crveni umak. Sir je neizostavan dodatak ovom jelu koje se nakon što se tortilja preklopi i sakrije nadjev, još kratko zapeče kako bi se sir lijepo otopio, a tortilja postala hrskava izvana. Quesadilla je jako zgodna kao finger food jelo jer se lijepo može izrezati na trokute i dekorativno poslužiti.

Nedavno  sam imala priliku pojesti jedno fast food jelo izgledom slično quesadilli, ali je nadjev bio sa savršeno sočnom pohanom piletinom. Upravo taj ‘pohung’, začinjen i spicy podario je toj piletini ono nešto. Svidjelo mi se jako  pa sam pokušala kod kuće napraviti svoju inačicu toga. I ispalo je fenomenalno! Quesadilla s piletinom na ReciPeci način 😉 Kod ove je piletine bitno da bude sočna iznutra, a jaaako hrskava izvana nakon prženja u ulju. Sočnost se postiže mariniranjem u mlijeku i jogurtu, a hsrakovst će joj dati čak troduplo umakanje u smjesu od jaja i mlijeka i začinjeno brašno. Pitate se kako? Pa evo ovako….Probajte što prije i neće vam biti žao!

Quesadillas s piletinomQuesadilla s piletinom

POTREBNO:

  • 400 g pilećeg filea
  • 8 komada tortilja
  • 200 g sira trapista

Za mariniranje mesa:

  • 300 ml mlijeka
  • 200 ml jogurta
  • 2 žlice balsamico octa (a može i bez njega)
  • sol, papar

Za paniranje:

  • 3 šalice oštrog brašna
  • 1 žličica soli
  • 1 žlica češnjaka u granulama
  • 1 žličica kajenskog papra
  • 1 žličica mljevenog chilija
  • 1/2 pileće kocke za juhu
  • 2 jaja
  • 250 ml mlijeka

Za BBQ umak:

  • 200 ml soka od rajčice
  • 3 žlice ketchupa
  • 1 luk
  • 4 žlice šećera
  • sol
  • 2 žlice senfa
  • 1 žličica kajenskog papra
  • 1 žličica slatke mljevene crvene paprike

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na tanje odreske pa ga uroniti u mješavinu mlijeka, jogurta i balsamico octa. Posoliti prstohvatom soli i ostaviti u marinadi najmanje 2 sata. Mlijeko i kiselina iz jogurta i balsamico octa omekašti će meso i dati mu potrebnu sočnost 😉
  2. Za BBQ umak pržiti sitno sjeckan luk na malo maslinovog ulja sa šećerom. Miješati par minuta dok šećer ne potamni, a luk postane mekan. Dodati tada rajčicu, ketchup i senf, pa uz povremeno miješanje kuhati 15-tak minuta. Potom usitniti sve štapnim mikserom. Ako napravite više ovog umaka možete ga ohladiti i pospremiti u staklenkama u hladnjak za drugi put 😉 Igrajte se okusima. Slobodno u ovaj umak dodajte ono što vam paše. Ako ne volite ljute izbacite ono što je ljuto. Ako volite više ljuto, dodajte mu nešto vatreno, chili npr. O vama ovisi kakav ćete umak napraviti 😉
  3. Za paniranje pomiješati jaja sa mlijekom. Za suhu panadu pomiješati sve suhe sastoje. Dodati nakon toga izmrvljenu kocku za juhu pa ju prstima utrljati u brašno. Postupak sličan kao kad mrvite maslac sa brašnom da biste dobili one sitne mrvice.
  4. Meso izvaditi iz marinade, umakati u začinjeno brašno, potom u jaja s mlijekom, pa ponovo u začinjeno brašno, i tako još jednom. Utapkati prstima panadu sa svih strana. Pržiti panirano meso u dubokom ulju sa obje strane. Pečeno ocijediti od masnoće na papirnom ubrusu.
  5. Pohano meso nasjeckati na komadiće ili trakice, slagati ga na polovicu tortilje, preliti sa malo umaka, dodati naribani sir, preklopiti pa kratko zapeči na električnom roštilju ili tavi.
  6. Poslužiti rezano na trokute. Dobar tek!

Recept u slikama:

Marinirati najprije mesoPripremiti smjesu za paniranjePanirati mesoPržiti meso u vrućem uljuMeso nasjeckati, pripremiti umak od rajčiceNapuniti tortiljuPreklopitiZapeći na grilu ili u taviciIzrezati na komade i poslužiti! Dobar tek :)

The post Quesadilla s piletinom na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka

$
0
0

Špageti napolitana možda su jedno od najjednostavnijih jela koja se mogu napraviti i to doista brzo. Pa upravo u toj jednostavnosti leži ključ uspjeha tog nadaleko poznatog talijanskog klasika – Spaghetti Napolitana. A taj klasik nije ništa drugo doli običan osnovni umak od rajčica i bosiljka, koji uz dodatak još ponekih začina može biti osnova kakvom drugom jelu, no odličan je sam po sebi poslužen uz tanjur pun finih špageta.

Špageti napolitana su jelo koje je doista brzo gotovo, i što je najbolje ne zahtjeva puno namirnica. Iako se Napolitana umak može napraviti od svježih rajčica, također je odličan u varijanti sa konzerviranim pelatima. A pisala sam već o tome koliko je rajčica (prethodno obrađena) zdrava namirnica i upravo u umacima i termičkom obradom izvlačimo iz nje one  najbolje i najzdravije. 

Meni je također odlično to što se ovakav umak od rajčice može napraviti u većoj količini, pospremiti u manje porcije, zamrznuti pa po potrebi poslužiti neki drugi dan. O predivnom okusu koji se proširi cijeloj kućom dok se kuha napolitana teško je uopće govoriti. To se mora pojmiti…svim osjetilima. I zato pripremite Napolitana umak za ručak ili večeru što prije i uživajte u okusima Italije 😉

Špageti napolitana

POTREBNO:

  • 800 g konzervirane rajčice pelati
  • 1 luk
  • 3 češnja češnjaka
  • svježanj svježeg bosiljka
  • par grančica svježeg origana
  • sol, papar
  • maslinovo ulje
  • špageti

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sitno nasjeckan luk tako dugo dok ne postane staklast. Zatim dodati sitno sjeckan češnjak pa ga propržiti zajedno sa lukom jako kratko, tek toliko da zamiriše.
  2. Na tako izpržen luk dodati cijelu konzevru pelata. Ako su pečati unutar konzerve malo čvršći, prethodno ih narežite, ako su mekani, možete to napraviti kuhačom dok miješate.
  3. Čim jelo počne krčkati, dodajte začine (sol, papar, vegetu ako želite) te polovicu sjeckanog bosiljka i origana. Probajte umak, pa ako vam se učini prekiselo, dodajte žličicu šećera. Kuhajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje 20-tak minuta. Na kraju dodajte ostatak bosiljka i origana.
  4. Umak je gotov kada postane kompaktna masa, a rajčice se raspadnu na sitne komadiće
  5. Poslužite uz kuhane špagete posipano ribanim parmezanom.  Dobar tek!

Špageti napolitanaŠpageti napolitana

 

 

 

 

Recept u slikama:

Špageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitana

The post Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka appeared first on Reci Peci.

Kajgana kroketi

$
0
0

Ovi kroketi posluženi oz malo obilniji prilog kao što sam navela, mogu poslužiti kao cjelovit obrok, ali se mogu poslužiti i kao lagana večera uz neki umak, ili jednostavno uz ketchup s majonezom.

POTREBNO:

  • 6 jaja
  • 1 manji luk
  • 4 deblje kriške starog kuha
  • 2 dl mlijeka
  • cjeckani peršin
  • vegeta, papar, sol
  • šaka krušnih mrvica

za prilog: Krumpir sa mahunama


POTREBNO:

  1. Od 5 jaja ispeći mekanu kajganu na luku.
  2. Malo ohladiti, dodati kruh namočen u mlijeku, jedno cijelo jaje, peršin i začiniti po želji.
  3. Zamjesiti rukom u kompaktnu masu, oblikovati krokete, malo ih uvaljati u mrvice pa ispeći u dubokoj masnoći.
  4. Pečene krokete odložiti na pladanj sa papirnim ubrusom da se ocijedi suvišna masnoća.


The post Kajgana kroketi appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>