Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Sočni odresci u vinskom umaku

$
0
0

Odresci svinjskog buta u umaku i sa tjesteninom kao prilogom su receptura za ručak sa najboljom prolaznom ocjenom kod mojih doma. Meso pripremljeno na ovakav način je mekano i podatno a umak na bazi luka i vina se savršeno stapa sa debelim širokim rezancima (tagliatelle). Vrlo često se prilikom smišljanja ručka znam zateći u pomalo bezizlaznoj situaciji kada ni sama ne znam što bih skuhala. Obično mi u takvim trenucima uvijek nešto nedostaje: ili nemam paprike koju bih stavila u umak, ili bih umak baš sa gljivama koje nemam ili bi nešto sasvim deseto što nemam taj čas u kuhinji. Slično je bilo i prilikom smišljanja ovog ručka: imala sam samo komad svinjskog buta i valjalo je smisliti nešto fino bez nekakavih skupih i jako finih sastojaka a da opet nije preobično i dosadno pohano meso. Ovaj je ručak dokaz da se uz malo mesa, jedan luk i 1,5 dl vina može napraviti prava delikatesa 🙂 Evo kako:

Potrebno:

  • odresci svinjskog buta
  • češnjak u granulama (prah) ili sitno rezani svježi
  • šalica brašna
  • 1 luk
  • 1,5 dl bijelog vina
  • žličica mljevene crvene paprike
  • 3 dl vode
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Odreske posoliti i posipati češnjakom s jedne strane pa ih tanko istući batom za meso a potom  svaki uvaljati u brašno. Pržiti ih na vrelom ulju s jedne i sa druge strane dok ne porumene.
  2. Zapečene odreske izvaditi na stranu, pa na istom ulju od pečenja pržiti nasjeckan luk nekoliko minuta, uliti vino, pustiti da prokuha nekoliko minuta i dobro promiješati kako bi se otopio talog od pečenja (ima ga dosta jer je meso bilo uvaljano u brašno, a to će dobro doći kasnije da se umak zgusne).
  3. Dodati crvenu papriku i vodu, povegetiti, popapriti i posoliti po ukusu, pa u umak (koji se sad još čini dosta rijedak) vratiti meso. Lagano promiješati pa poklopljeno pirjati oko 40 min dok meso potpuno ne omekša. Povremeno promiješati. Kada je meso mekano, izvaditi ga na stranu pa štapnim mikserom usitniti umak kako bi bio gladak i bez komadića luka. Ako vam se umak pred kraj učini rijedak (mada ne bi smio jer se zgusne od zapečenog brašna s mesa) slobodno dodajte 2-3 žlice razmućenog gustina ili brašna i malo prokuhajte.

Ovakvi odresci u umaku najbolje prijaju uz kuhane široke rezance i zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Sočni odresci u vinskom umaku appeared first on Reci Peci.


Pizza burek

$
0
0

Pizza burek serviranKada se u jednom jedinom obroku spoje vaša dva omiljena okusa i dvije omiljene vrste hrane, onda je to stvarno prava dobitna kombinacija.  Tako sam i ja bila oduševljena kada mi je prijatelj ispričao kako je u jednoj pekari otkrio savršenu užinu od koje se ‘stvarno dobro najedeš’ – pizza burek. On je o tom bureku pričao kao o totalnoj deliciji, i naravno da se drugi dan na uredskom stolu za vrijeme pauze našao famozni pizza burek iz pekare. I onda, razočaranjeeee…to je bilo toliko masno i toliko nejestivo, a i prilično bolno za želudac nakon par sati, da sam proklela trenutak kada sam došla u dodir sa tom čudnom mješancijom omiljene mi pizze i bureka. No, ideja kao ideja o spajanju ta dva jela u jedno mi se svidjela skroz. I pomislih, zašto ne napraviti kod kuće svoj pizza burek, onako, baš po svom guštu, bez onih silnih hektolitara ulja kojima se u pojedinim pekarama pojedine burekdžije počesto koriste. Pomišljeno – učinjeno. I rezultat je ispao više nego dobro. Izvorni okus pizze (sir, salama, ketchup, origano) savršeno se uklopio u poznato burek okruženje od tankih kora za savijače. Naravno, uz minimalnu količinu masnoće/ulja 😉 Najbolje od svega što je ovo obrok za koji vam ne treba niti puno vremena niti puno novca i savršeno je jednostavan za pripremu. Evo kako:

Pizza burek

Potrebno:Pizza burek

  • 1 pakiranje tankih kora za savijače
  • 15 dkg šunke (salame)
  • 15 dkg sira trapista
  • ketchup, origano, kocka za juhu, vegeta, sol, papar
  • 2 dl vode

Priprema:

  1. Ako koristite deblje kore, dovoljno će biti zamatati nadjev u jednu koru. Ako su kore tanke, uzimajte dvije po dvije kore.
  2. Površinu kore ravnomjerno posipati naribanom salamom i sirom, preliti ketchupom i posipati origanom, pa koru saviti u roladu. Stavljati rolade jednu uz drugu u lim na papir za pečenje, premazati ih sa malo ulja, pa peći u pećnici na 180ºC 20 minuta, dok burek ne porumeni.
  3. U međuvremenu dok se burek peče, zakuhati u lončiću vodu, dodati kocku za juhu, sol, papar i vegetu, promiješati, pa tom tekućinom preliti burek. Vratiti u pećnicu na još 15-20 minuta da se ispeče do kraja. Burek je gotov kad lijepo porumeni kada kore budu krckave.

Dobar tek!

pizza burek - pripremapizza burek - pripremapizza burek - upravo ispečeni

The post Pizza burek appeared first on Reci Peci.

Meksička salata sa tjesteninom, grahom i kukuruzom

$
0
0

Meksička salata sa tjesteninomKada za ručak ili večeru želite nešto jednostavno i brzo, salate su pravi izbor. A kada se odlučite da to bude meksička salata sa tjesteninom, odlučili ste se za nesvakidašnje uživanje u prefinim okusima. Konkretna salata sa puno dobro izbalansiranih sastojaka doista može predstavljati savršeni obrok. Odlična je također i iz razloga što je priprema ovakvih jela prilično jednostavna. Bez obzira radi li se o tome da je ljeto i da treba skuhati nešto što brže bez previše kuhanja ili jednostavno trebate nešto zanimljivo za društvo koje očekujete na kakvoj fešti, salata neka bude prvi izbor.

Meksička je kuhinja poznata po tome što su to jela redom prilično jako začinjena. Radi se o nesagledivo živopisnoj kombinaciji najrazličitijih sastojaka, no nekako su karakteristični predstavnici kukuruz, grah i čili. A kada se upravo ta tri glavna sastojka stope sa kremastim dresingom na bazi vrhnja i majoneze, kada se cijeloj priči doda i jedan avokado da neutralizira žestinu čilija, i kada u sve umiješate al dente kuhanu tjesteninu, dobijete ovo moje današnje savršenstvo u slici i na djelu – meksička salata sa tjesteninom! 🙂

Mene kod salata, osim naravno prefinog okusa, najviše oduševljava to što se može pripremiti veća količina, pospremiti u kutije s poklopcem i onda uzeti iz hladnjaka po potrebi. Meksička salata sa tjesteninom je također idealna za ponijeti sa sobom gdje god da trebate poći: na plažu, na izlet, na posao za gablec. Salata je idealan homemade ‘to go’ pripravak kojega već danas možete pripremiti u svojoj kuhinji!

Meksička salata sa tjesteninomMeksička salata sa tjesteninom

POTREBNO:

  • 400 g sitnije tjestenine
  • 1 mala konzerva kukuruza
  • 1 konzerva crvenog graha
  • 1 avokado
  • 1 crvena paprika
  • 1 čili papričica ili ljuti feferon
  • 100 g feta sira
  • 100 g pancete

Za dresing:

  • 4 žlice majoneze
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • prstohvat mljevenog čilija
  • sol

PRIPREMA:

  1. Skuhati tjesteninu i malo je prohladiti. Feta sir nasjeckati na male kockice kao i papriku i avokado.
  2. Pancetu ispržiti tako da postane hrskava.
  3. Za dresing pomiješati majonezu, vrhnje, vlasac i čili.
  4. Pomiješati sve sastojke u većoj posudi i salata je gotova. Ohladiti i poslužiti.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

Svi sastojci za meksičku salatu sa tjesteninomMeksička salata sa tjesteninom

The post Meksička salata sa tjesteninom, grahom i kukuruzom appeared first on Reci Peci.

Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka

$
0
0

Špageti napolitana možda su jedno od najjednostavnijih jela koja se mogu napraviti i to doista brzo. Pa upravo u toj jednostavnosti leži ključ uspjeha tog nadaleko poznatog talijanskog klasika – Spaghetti Napolitana. A taj klasik nije ništa drugo doli običan osnovni umak od rajčica i bosiljka, koji uz dodatak još ponekih začina može biti osnova kakvom drugom jelu, no odličan je sam po sebi poslužen uz tanjur pun finih špageta.

Špageti napolitana su jelo koje je doista brzo gotovo, i što je najbolje ne zahtjeva puno namirnica. Iako se Napolitana umak može napraviti od svježih rajčica, također je odličan u varijanti sa konzerviranim pelatima. A pisala sam već o tome koliko je rajčica (prethodno obrađena) zdrava namirnica i upravo u umacima i termičkom obradom izvlačimo iz nje one  najbolje i najzdravije. 

Meni je također odlično to što se ovakav umak od rajčice može napraviti u većoj količini, pospremiti u manje porcije, zamrznuti pa po potrebi poslužiti neki drugi dan. O predivnom okusu koji se proširi cijeloj kućom dok se kuha napolitana teško je uopće govoriti. To se mora pojmiti…svim osjetilima. I zato pripremite Napolitana umak za ručak ili večeru što prije i uživajte u okusima Italije 😉

Špageti napolitana

POTREBNO:

  • 800 g konzervirane rajčice pelati
  • 1 luk
  • 3 češnja češnjaka
  • svježanj svježeg bosiljka
  • par grančica svježeg origana
  • sol, papar
  • maslinovo ulje
  • špageti

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sitno nasjeckan luk tako dugo dok ne postane staklast. Zatim dodati sitno sjeckan češnjak pa ga propržiti zajedno sa lukom jako kratko, tek toliko da zamiriše.
  2. Na tako izpržen luk dodati cijelu konzevru pelata. Ako su pečati unutar konzerve malo čvršći, prethodno ih narežite, ako su mekani, možete to napraviti kuhačom dok miješate.
  3. Čim jelo počne krčkati, dodajte začine (sol, papar, vegetu ako želite) te polovicu sjeckanog bosiljka i origana. Probajte umak, pa ako vam se učini prekiselo, dodajte žličicu šećera. Kuhajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje 20-tak minuta. Na kraju dodajte ostatak bosiljka i origana.
  4. Umak je gotov kada postane kompaktna masa, a rajčice se raspadnu na sitne komadiće
  5. Poslužite uz kuhane špagete posipano ribanim parmezanom.  Dobar tek!

Špageti napolitanaŠpageti napolitana

 

 

 

 

Recept u slikama:

Špageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitanaŠpageti napolitana

The post Špageti napolitana – tjestenina s umakom od rajčica i bosiljka appeared first on Reci Peci.

Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom

$
0
0

Ovaj današnji ručak, svinjski vrat u umaku od piva dokaz je da vratina nije komad mesa rezerviran isključivo za pripremu na roštilju ili kao pečenje u pećnici. Svinjski vrat je u biti pomalo podcijenjen komad svinjetine pa će se velika većina pri kupnji odlučiti za one kvalitetnije dijelove kao što je kare, lungić ili but. I napravit će tu veliku grešku, jer vratina je doista dio mesa sa kojim se u kuhinji može svašta napraviti. I to kako ukusno samo! Npr. ražnjići od svinjetine će uvijek biti najukusniji i najsočniji ako s naprave sa vratinom. Za roštiljanje je vratina već klasik među mesoljupcima. No, malo ljudi zna da se vratina može pripremiti u kućnoj varijanti i to pirjanjem u tavici 😉

Svinjski vrat u umaku od piva definitivno je najsočnije mesno jelo koje sam pripremila u zadnje vrijeme. Meso je nakon ovakve pripreme toliko sočno da se može rezati pritiskom vilice bez noža! A umak…ajme kako je to tek fino. Pivo se u kombinaciji sa lukom odlično ljubi te daje ovom jelu sasvim profinjenu aromu. 

Svinjski vrat u umaku od piva najbolje će pasati uz pire krumpir, iako kakvi njoki također nisu na odmet. Ili možda domaći široki rezanci. Odluka o tome kakav ćete prilog poslužiti uz ovo mesno jelo je samo na vama. U svakom slučaju nećete pogriješiti. Razveselite svoje nepce i nepca svojih ukućana ovim jednostavnim i jako finim ručkom što prije!

Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

Svinjski vrat u umaku od piva

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog vrata
  • 3 glavice luka
  • 2 češnja češnjaka
  • 200 ml svijetlog piva
  • sol, papar
  • 2 lista lovora
  • 1 žlica svježeg ili sušenog vlasca
  • 2 žličice crvene začinske mljevene paprike (ako volite ljudo neka bude ljuta)
  • 300 ml povrtnog temeljca
  • 3 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Svinjski vrat očistiti od sitnih košćica i posušiti. Ja sam potpuno odstranila kosti, no ako želite možete kosti ostaviti. Odreske lagano istući batom za meso, pa posoliti i popapriti.
  2. U većoj tavi na malo ulja pržiti odreske na naglo sa obje strane dok se ne zapeku. Izvaditi ih na stranu.
  3. U istoj tavi na istom ulju na kojem ste pržitli meso, pržiti sitno sjeckan luk. Luk je dobro prethodno usitniti blenderom ili kakvom sjeckalicom kako bi bio što sitniji. Luk pržiti 3-4 minute, zaliti ga nakon toga pivom. Miješati kratko i pustiti da pivo skoro potpuno ispari. Tada doliti temeljac, začine, lovorov list, pustiti da provrije pa u tavicu vratiti odreske. Poklopiti pa pirjati na laganoj vatrici 40 minuta. 
  4. Izvaditi odreske opet na stranu pa u tavu dodati brašno razmućeno sa malo vode kako biste dobili gušći umak. Promiješati pa odreske opet vratiti u tavicu. Kratko prokuhati sve skupa pa poslužiti uz pire krumpir i kakvu finu salaticu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Svinjski vrat u umaku od pivaSvinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

The post Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom appeared first on Reci Peci.

Šmarne

$
0
0

Vjerujem da je velika većina vas pred ovim naslovom ostala lagano začuđena (kao uostalom i većina ljudi kojima sam spominjala ovo jelo) i sigurno se pitate što bi to moglo biti. Pa evo ovako, da odmah razriješim nedoumicu – šmarne su slatko jelo koje se dobije iz smjese vrlo slične palačinkama i odlično paše uz zelenu salatu. Dakle, jednostavnije ne može biti.  Kako bi se to na nekom normalnom svima razumljivom jeziku nazvalo nemam pojma, jer ovako je ovo jelo oduvijek zvala moja baka koja nam je nekad vrlo često radila šmarne za ručak pržeći ih u velikoj tepsiji na starom šporetu na drva. (ona i danas tvrdi da je dobre šmarne bez šporeta na drva ne moguće napraviti ;)) Pretpostavljam da je naziv germanskog porijekla jer moju je baku to naučila raditi njezina svekrva koja je bila njemica i u to je doba puno jela u ovom dijelu slavonije bilo takvog nazivlja. Moći ćete tako ovdje čuti za Ajnpren juhu, krompir šnic (schnitz), granatir marš, šmarne…

Uglavnom, šmarne su jelo koje je definitivno obilježilo dobar dio mog djetinjstva i uz njih me vežu jako lijepa i topla sjećanja na jedno predivno bezbrižno doba kada je sve bilo tako jednostavno. Doba je to kada se za ručak meso jelo samo nedjeljom a kroz tjedan se trebalo snaći sa onim što se našlo u špajzi ili u vrtu. Uz šmarne smo najčešće znali imati malo ‘jaču’ juhu od krumpira i puuuuno domaće selene salate. Kada sam danas rekla majki da ću pisati o šmarnama nije se mogča načuditi. Rekla mi je (kao da se i danas još uvijek pomalo srami što pripremamo tako ‘sirotinjska’ jela): “Pa Sandra nećeš valjda stvarno o šmarnama pisati? Ma tko će ti to još danas kuhati? Pa to ti je sirotinjsko jelo, obično, nemaš tu o čemu pisati. To se samo sve zmućka i ispeče i to ti je to. Nemaš tu recepta…”  A zašto vam ovo baš danas pišem? Pa zato što je danas prvi dan proljeća, a ove šmarne i zelena salata su mi oduvijek bili sinonimi na proljeće. I zato, živjelo proljeće, živjele šmarne i zelena salata i jednostavnost okusa i pripreme jela. 🙂

Potrebno:

  • 3-4 jaja
  • mlijeko
  • brašno
  • 4-5 žlica šećera
  • žličica soli
  • ulje

Priprema:

  1. Od svih sastojaka pjenjačom (ili mikserom ako vam je tako draže) umutiti tijesto malo gušće nego za palačinke.
  2. U veću tavu na dosta ulja (oko 1,5 dl sigurno) izliti smjesu pa pržiti na jakoj vatri uz povremeno miješanje. Kako će se smjesa stvrdnjavati od dolje, tako ju treba kuhačom prerezati i usitniti, promiješati i tako ponavljati postupak dok se sve skupa ne pretvori u male grudice (neke sitnije neke krupnije) i ne poprimi lijepu zlatnu boju.
  3. Meni su šmarne najbolje kada se jako zapeku pa budu krckave i zapečene.
  4. Poslužiti odmah, toplo uz puuuuno zelene salate.

Ako ćete ovo pripremati za ručak, možete kao predjelo poslužiti gustu juhu od krumpira ili neku slično, iako je ovo jako doobra opcija za večeru.

U svakom slučaju, dobar tek vam želim!

Recept u slikama:

The post Šmarne appeared first on Reci Peci.

Proljetne police od krumpira

$
0
0

Proljetne police od krumpira sa slaninom i vrhnjemPolice od krumpira jelo su koje je fino u svako doba godine, a proljeće u zraku, a i ono u vrtu daje im samo jedan dodatno fini štih. Nema tu puno mudrosti – malo krumpirića, malo slaninice, malo vrhnja i mladog luka i brzinski ručak koji će zadovoljiti gladno nepce je gotov u tren i bez puno muke. Police od krumpira kod nas se doma pripremaju često, i krumpir pečen na ovakav način, bez obzira da li se peče sa slaninom ili bez nje, moji ukućani najradije jedu, a moram priznati da je ovo jelo za kojim najčešće posežem kada sam bez neke posebne ideje što skuhati za ručak. Krumpir je namirnica koja je dostupna u svako doba godine, termički je brzo obradiva, a nije zanemariva niti njegova nutritivna vrijednost jer znamo da je taj gomolj vrijedan izvor energije i ugljikohidrata. Police od krumpira možete peći i sa korom ako je prethodno jako dobro operete četkicom i ako ste sigurni da je krumpir zdrav i da nema puno ošćtećenja po sebi, i ta pečena korica od krumpira može biti jako fina i hruskava. Isto tako treba znati da je krumpir dobar izvor vitamina C, koji se najvećim dijelom nalazi upravo u korici. Vitamin C se u krumpiru termičkom obradom najviše razara i ‘gubi’ ako se kuha oguljen i narezan na kockice, dok se kuhanjem i pečenjem sa koricom većina vitamina sačuva, pa ga je u svakom slučaju dobro guliti u što tanjem sloju. Ove naše proljetne police od krumpira bile su urnebesno fine i malo drugačije nego inače, jer obogatila sam ih kockicama domaće suhe slanine i preljevom od kiselog vrhnja, češnjaka i vlasca, a sitno sjeckani mladi luk savršeno je upotpunio tu priču. Od nepotrebnog prljanja lima za vrijeme pečenja spasit će vas komad papira za pečenje koji će spriječiti ljepljenje krumpira za dno lima kojega ćete kasnije jednosatvno i puno lakše oprati. Dakle, nema razloga da već danas ne napravite za ručak ili možda raniju večeru ove jednostavne proljetne rolice od krumpira! Evo recepta:

Proljetne police od krumpira sa lukomProljetne police od krumpira

POTREBNO:

  • 10 krumpira
  • 150 g suhe slanine
  • 3-4 mlada luka
  • 1 žličica crvene mljevene paprike
  • 100 g maslaca
  • Za preljev: 4 žlice kiselog vrhnja, 1 češanj češnjaka, žlica vlasca

PRIPREMA:

  1. Krumpir dobro oprati, posušiti ubrusom i prerezati po pola. Svaku policu prerezanom stranom lagano premazati otopljenim maslacom i posipati paprikom.
  2. Slaninu sitno i tanko narezati na male kockice.
  3. Za preljev pomiješati kiselo vrhnje, sitno sjeckani češnjak i vlasac.
  4. Za početak police poredati prerezanom stranom prema dolje u lim na papir za pečenje i peći u pećnici na 170ºC 15 min. Okrenuti tada police na drugu stranu, rasporediti na svaku policu malo slanine i preko toga po žlicu umaka od vrhnja. Vratiti u pećnicu i peći još narednih 20-tak minuta. Police su gotove kada se slanina lijepo zapeče, a krumpir bude zlatno žuti. Treba imati na umu da ako je krumpir dosta velik i krupan, tada će mu trebati duže se ispeče pa prilagodite, odnosno produžite vrijeme pečenja.
  5. Pečene police od krumipira izvaditi iz pećnice i obilno posipati sitno sjecakim mladim lukom.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Police u krumpira - priprema za pečenjeProljetne police od krumpira Proljetne police od krumpira nakon pečenja

 

The post Proljetne police od krumpira appeared first on Reci Peci.

Domaća pita sa koprivom i krumpirom

$
0
0

Pita sa koprivom i krumpiromPita sa koprivom u svojoj je osnovi vrlo slična piti zeljanici (pita s tankim korama sa punjenjem od kupusa), a vrlo sličan efekt dobio bi se da se umjesto koprive koristi špinat. No, zašto ne iskoristiti sve blagodati ove predivne prirode oko nas i ne priuštiti si ukusan i zdrav obrok sa tom biljkom koja raste svuda oko nas. Kopriva je biljka toliko rasprostranjena da je mnogi niti ne primjećuju, osim naravno ako kojim slučajem ne zađu među koprive golih nogu ili je ne dotaknu golom rukom pa se opeku. Rijetko tko uopće pomišlja da je ta biljčica tamno zelenih nazubljenih listova jedna od najzdravijih biljaka uopće koja je dostupna gotovo svima, i ustvari je jedan od najčudesnijih lijekova iz prirode. Naime, kopriva u sebi ima određene nutrijente koji odlično djeluju kao pročišćivač krvi, pozitivno djeluje na gušteraču i pomaže u snižavanju šećera u krvi, liječi upale urinarnog trakta i stimulira rad crijeva, prepuna je željeza i kao takva odlična za liječenje anemije, a što je najbolje može se korisiti na

Pita sa koprivom i krumpirom

tako puno načina: kao čaj, kao sok, odlična je u juhi ili pak umaku, u pitama… Kako je proljeće doba kada većina nas napravi po domu proljetno čišćenje i osvježenje životnog prostora, zašto to ne bismo napravili i sa svojim organizmom? Dakle, sve što morate je otići u kakvu šumu ili na livadu koja je malo udaljenija od prometnica, ubrati stručak vrhova mladih kopriva i pripremiti ih na način koji god želite. Ja vam danas toplo preporučam domaću pitu od koprive, sa finim tankim korama za savijače. Ono što svakako morate znati je to, da je kopriva biljka koja možda i najviše od svih drugih biljaka apsorbira energiju iz zemlje i zraka pa je jako važno da ju berete na mjestima za koja znate da nisu zagađena. Pri branju koprive treba biti oprezan jer njezini listovi žare i peku, pa ju treba brati oprezno s rukavicama i to samo gornjih 5-6 cm biljke, i to svakako što mlađe biljke. To su one koje imaju nijansu svjetlije i manje lišće od ostalih. Na taj način ćete dozvoliti da se biljka regenerira, a ubrat ćete i iskoristiti njezin najzdraviji dio. Mislim da sam vam rekla dovoljno o koprivi da vas nagovorim da pokušate 😉 Ova je domaća pita s koprivom nama bila prefini ručak, a sa preostalih par komadića smo se sladili i za večeru uz hladan jogurt. Prefino nešto! Tijesto za savijače sam radila sama i recept za isto možete vidjeti OVDJE, no možete i kupiti već gotove tanke kore pa ćete ubrzati postupak.

Pita sa koprivom

POTREBNO:

  • Pita sa koprivom i krumpiromtanke kore za savijaču (10-tak komada ako su kupovne i jako tanke, ako ih razvlačite kod kuće onda recept pogledajte OVDJE pa ćete od te količine tijesta dobiti dovoljno kora da napravite i pitu s koprivom i štrukle sa sirom ili jabukama
  • 300g mlade koprive
  • 4 krumpira
  • 1 veći luk
  • 2 sirna namaza
  • 2 jaje
  • vegeta, sol, papar
  • Za preljev: 2,5 dl temeljca (voda sa kockom za juhu ili sl.)

PRIPREMA:

  1. Koprive oprati, pa ih kratko blanširati. Za ovo je dovoljno da ih uronite u kipuću vodu na 5-10 min. Vodu od blanširanja svakako bacite jer u njoj se nalazi mravlja kiselina iz listova koprive koja bi mogla naškoditi vašem želucu 😉
  2. Krumpir oguliti i naribati na krupniji ribež, a luk sitno nasjeckati.
  3. Pomiješati u posudi naribani krumpir, koprivu koju ste ocijedili i sitno nasjeckali, luk, sirni namaz i jaje, začiniti po ukusu i dobro promiješati.
  4. Nadjevom premazivati kore, raditi rolade, složiti ih u lim na papir za pečenje, premazati lagano uljem i peći u pećnici na 175ºC 30 minuta. Nakon toga izvaditi pitu, preliti je temeljcem i vratiti u pećnicu na još 15 minuta. Pita je gotova kada upije sve sokove od temeljca i kada lijepo porumeni.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

KoprivaPripremiti nadjev i rasporediti ga preko tanke koreZarolati pitu...Složiti pitu u lim na papir za pečenje, premazati uljem...Ispeći pitu do zlatno-smećkaste boje..Dobar tek!

The post Domaća pita sa koprivom i krumpirom appeared first on Reci Peci.


Rižoto s kozicama – ukusan 30-minutni ručak

$
0
0

Rižoto s kozicamaRižoto s kozicama jedno je od onih jela koje vrlo brzo postane omiljeno, bez obzira odluče li ga pripremati zaposleni ljudi koji kasno dođu doma s posla i nemaju previše vremena boraviti u kuhinji te im je prioritet ručak gotov u svega 30-tak minuta, ili ga pripremaju istinski gastronomi koji cijene ukusan i dobar zalogaj okusa tako finog da se topi u ustima. Tajna ovog finog rižota s kozicama krije se u samo nekoliko jednostavnih pravila, te u koliko ih budete slijedili, rižoto s kozicama ispast će vam jednako savršen kao što je ovaj na fotografijama i za svega 30-tak minuta dom će vam ispuniti predivan miris od kojega ćete zaboraviti na sve brige, a život će se odmah učiniti ljepšim 😉 Dakle, za rižoto je bitno nekoliko stvari: riža mora biti kvalitetna, okruglastog zrna (najbolje Arborio) jer upravo takva riža sadrži puno škroba i savršena je za pirjanja i rižota jer bude kremasta, a opet se ne raskuha; svi sastojci se moraju pirjati zajedno (povrće, kozice i riža) na laganoj vatrici uz često miješanje; temeljac (obavezno temeljac, ne voda!) se u rižoto s kozicama mora dodavati postepeno, pa ako slijedite sve ove korake i dodate prstohvat ljubavi, rižoto s kozicama će vam uspjeti kao da ste ga naručili u nekom vrhunskom restoranu! Evo recepta:

Rižoto s kozicamaRižoto s kozicama

POTREBNO:

  • 1 manji luk
  • 2 manja poriluka
  • 1 češanj češnjaka
  • 200 g očišćenih kozica (zamzrnuti proizvod)
  • 2 šalice Arborio riže (300 ml)
  • 1 l ribljeg temeljca
  • 150 ml bijelog suhog vina
  • 50 g maslaca
  • 2 žlice vrhnja za kuhanje (ili kiselog vrhnja)
  • 80 g ribanog parmezana
  • sol, papar, vlasac

PRIPREMA:

  1. Na malo maslinovog ulja pirjati sitno sjeckan luk i poriluk 2-3 minute. Dodati protisnuti češnjak i kozice, promiješati, podliti sa vinom, posoliti i popapriti pa pirjati dok tekućina ne ispari.
  2. Dodati rižu, pa uz miješanje pustiti da se riža lagano istostira (3-4 minute).
  3. Dodati riblji temeljac (2-3 dl), promiješati, pirjati nekoliko minuta, pa opet podliti temeljcem. Ovo je postupak koji ćete sami procijeniti koliko puta treba ponoviti:  promiješati i dodavati temeljca, jer sve zavisi od vrste riže i koliko se ona brzo ukuhava. Ukoliko koristite Arborio rižu, rižoto će, od trenutka dodavanje riže u jelo, biti gotov za 16-18 minuta.
  4. Pred kraj kuhanja, a nakon 15-tak minuta dodati u rižoto s kozicama vrhnje za kuhanje ili kiselo vrhnje, maslac i parmezan, promiješati kako bi se svi sastojci proželi, te pustiti rižoto da počiva 5-10 minuta prije posluživanja.
  5. Servirati rižoto posipan dodatno parmezanom i svježe sjeckanim vlascem. Čaša suhog bijelog vina savršeno paše uz ovo jelo.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pirjati luk i porilukDodati koziceDodati rižu, te nastaviti podlijevati temeljcem

The post Rižoto s kozicama – ukusan 30-minutni ručak appeared first on Reci Peci.

Pureće rolice sa špinatom

$
0
0

Pureće rolice sa špinatomProljeće definitivno budi ono najbolje u meni. Ponajprije želju za što ljepšim i šarenijim tanjurima na stolu iz kojih miriše tako opojno i lijepo, baš proljetno sasvim. Iz tog su razloga i nastale ove zgođušne šarene pureće rolice sa špinatom i pečenim jajima. Iako se prilikom pripreme ovog jela isprlja pokoji lonac više, jer ima tu svega – i pirjanog špiata i kajgane i umaka, rezultat tih sat vremena provedenih u kuhinji je doista čaroban. Budući je pureće bijelo meso po svojoj strukturi prilično suho, trebalo je smisliti način da rolice ipak ostanu podane i sočne, što mi je uz oveću dozu finog umaka na bazi vrhnja u kojemu se rolice pirjaju i uspjelo. Ukoliko niste ljubitelj puretine, na isti ovakav način možete pripremiti i rolice od piletine ili pak svinjskog karea, no meni se nekako baš puretina učinila najboljim izborom za ovo jelo. Punjenje od špinata sa mekanim ricotta sirom i kajganom, dalo je rolicama baš jednu posebnu aromu, a uz prilog kao što su domaći široki rezanci koje obavezno obilno zalijte bijelim umakom, dobit ćete i oku ugodno pravo proljetno blagdansko jelo koje bez imalorazmišljanja možete pripremiti kao ručak za Uskrs 😉 Evo recepta:

Pureće rolice sa špinatomPureće rolice sa špinatom

POTREBNO:

  • 500 g purećih prsa
  • 150 g špinata
  • 2 jaja
  • 100 g ricotta sira
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 100 g sitra trapista
  • 200 ml vode
  • 2 žlice gustina
  • 2 žlice mlijeka
  • vegeta, sol, papar, žlica sjeckanog vlasca, češnjak
  • 1 rajčica

PRIPREMA:

  1. Od purećih prsa napraviti veće i tanke odreske.
  2. Špinat blanširati kratko, izvaditi ga iz vode čim povene, ocijediti i narezati nožem što sitnije. Baciti nasjeckani špinat na tavicu sa malo maslaca, promiješati, dodati dvije žlice mlijeka, posoliti i popapriti. Dodati i sitno sjeckan jedan režanj češnjaka.
  3. U drugoj tavici na malo maslaca ispržiti kajganu od 2 jaja.
  4. Za nadjev pomiješati špinat, ricotta sir i kajganu. Dobivenim nadjevom premazati odreske, zarolati ih i rubove prikačiti čačkalicom.
  5. Rolice pržiti na tavi na malo ulja sa svih strana dok lijepo ne porumene. Izvaditi ih tada na stranu pa na isto ulje doliti vino, vrhnje za kuhanje, vlasac, sol i papar pa pustiti da sve skupa zakuha. Tada uliti vodu u kojoj ste razmutili gustin i sitno sjeckanu rajčicu kojoj ste odstranili sve sjemenke.
  6. Rolice složiti u vatrostalnu posudu za pečenje premazanu maslacem, zaliti ih pripremljenim umakom pa pokriveno peći u pećnici 30-40 minuta.
  7. Pureće rolice sa špinatom poslužiti uz domaće široke rezance, umak i zelenu salatu. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti odreske i nadjev od špinataOdreske premazati nadjevomZaviti ih u rolice pa pržiti na ulju sa svih stranaSložiti rolice u vatrostalnu ili keramičku posudu za pečenjePreliti ih umakom od vrhnja i zapeći u pećniciPureće rolice sa špinatom na gnijezdu od rezanaca

The post Pureće rolice sa špinatom appeared first on Reci Peci.

Pileći ražnjići na roštilju sa tzatziki umakom

$
0
0

Pileći ražnjići na roštiljuKada dođe proljeće i kada sve zamiriše na pokošenu travu i netom procvale narcise, a pogled na dvorište puno žutih mlasačaka oduzme dah, u meni se nepogrešivo svake godine probudi želja za roštiljanjem i općenito za jelima sa grilla. A pileći ražnjići na roštilju s tzatziki umakom koji su se fino smjestili unutar hrskavog tostiranog peciva sa puuuno zelene salate bili su prva ovogodišnja delicija sa roštilja koja je uz uzdahe zadovoljstva za stolom uspješno otvorila sezonu roštiljanja.

Iako su jela sa grilla i roštiljanje kao takovo nekako najuobičajeniji u prirodi na otvorenom koja je u ovo proljetno vrijeme upravo idealna za dobra druženja, dobar roštilj se može napraviti i unutar kuće ukoliko imate kakav dobar električni roštilj. A ako imate Tefal OptiGrill⊕ na kakvom sam ja pekla ove svoje ražnjiće, to bolje 😉 A ima li boljeg načina za dobra druženja uz finu hranu spremljenu u dobrom društvu ma gdje bili – u parku, šumi ili pak na vlastitom balkonu!?

Kako vam roštiljanje ne bi postalo monotono i uvijek isto (klasika su svinjska vratina ili rebarca te ćevapi i pljeskavice, to već svatko zna) poigrajte se malo naizgled običnim namirnicama, nabockajte na štapiće za ražnjiće komadiće piletine omotane pancetom (jednostavno je jako), dodajte iza svakog komada po jedan (ili dva ako jako volite gljive) manji šampinjon (ili polovicu velikog) te ispecite na roštilju. Na ovaj ćete način dobiti super sočne ražnjiće od inače dosadne i suhe piletine, prilično efektnog izgleda. Poseban bonus su peciva zagrijana i zapečena na istom tom grilu na kojem ste pekli ražnjiće – prije prženja ih nakapajte sakupljenim sokom od pečenja, tako će imati posebno fini šmek. Dok se ražnjići peku, u svega nekoliko minuta napravite tzatziki umak – grčki umak sa jogurtom i svježim krastavcima, koji će ovako pečenim ražnjićima sa roštilja dati dodatnu svježinu.

Pileći ražnjići na roštiljuPileći ražnjići na roštilju

POTREBNO:

  • 400 g filea pilećih prsa
  • 150 g tanko rezane pancete
  • 250 g šampinjona
  • 300 g jogurta
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • 1 veći svježi krastavac
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na komadiće veličine zalogaja, posoliti i popapriti, pa svaki komadić omotati polovicom jedne trakice pancete.
  2. Nizati na štapić za ražnjić omotanu piletinu i šampinjone. Peći na roštilju s obje strane dok panceta ne poprimi smećkastu boju i izuzetnu hrskavost.
  3. Za tzatziki umak pomiješati u posudici jogurt, vrhnje, vlasac i sol. Dodati krastavac prethodno oguljen i nariban na vrlo tanke ploškice.
  4. Poslužiti ražnjiće u duguljastim pecivima prethodno preprženim na grilu sa donje (prerezane) strane uz zelenu salatu i umak.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti piletinu, pancetu i šampinjoneOmotati svaki komadić mesa pancetom Nanizati na štapiće meso i gljive pa ispeći na roštiljuPržiti ražnjiće na grilu Sakupiti masnoću od pečenja...Masnoćom od pečenja premazati peciva pa i njih ispržitiPileći ražnjići na roštilju

The post Pileći ražnjići na roštilju sa tzatziki umakom appeared first on Reci Peci.

Ajngemahtec – ragu juhica za sve generacije

$
0
0

Ajngemahtec ragu juhaNaša je tradicionalna hrvatska kuhinja toliko bogata, toliko fina i sadržajna, sa toliko živopisnih naziva jela kao što je npr. ovaj Ajngemahtec. Pa tako i pri kušanju i pri izgovoru sve pršti od ushita za još jednim zalogajem te prefine hrane. U različitim dijelovima lijepe naše naći će se tako različite vrste jela različitog nazivlja. Nerijetko su ta i jela i nazivi istih ispreleteni dalekom, sadržajnom i hirovitom prošlošću, dijalektima i tuđicama došljaka iz nekih drugih podneblja.

Pa ćete tako u samom srcu lijepe naše, u zagrebačkom kraju posebice, a ponegdje i sjeverno od njega naići na Ajngemahtec. Radi se o finoj i bogatoj pilećoj ragu juhi, sa puno povrća i laganim noklicama koja nam je došla iz nedaleke Austrije pa od tuda i taj naziv iz germanskog govornog područja ‘eingemach’ što u prijevodu znači ‘sve zajedno’ 😉 Kako se riječi i tumačenje istih vole uvući u naše živote i svakodnevicu, tako ih i mi sami volimo pokatkad zafrknuti i izgovoriti drugačije, čak ih umanjiti da ljepše zvuče. Kao što su Zagrepčani svojoj omiljenoj ragu juhici istepali jedan milozvučni Ajngemahtec 🙂

Ajngemahtec - ragu juhicaMeni su ti čudni nazivi jela jako simpatični i baš ih volim. Mislim da mi je to u naslijeđe ostavila majka (baka) koja i dandanas npr. kaže da kuha Ajnpren juhu ili radi Šmarne 😉 A na Ajngemahtec me je nagnala čista potreba i iskonska želja da u ovim pomalo zdravstveno turbulentnim danima pojedem nešto baš takvo. Nešto što će me podići i dati mi snage. Doista sam bila uvjerenja da će mi anjgemahtec učiniti dobro, i učinio je to. Kao kakav dobri duh iz velikog lonca, Zamirisao je cijelu kuću. Okrijepio mi je i dušu i tijelo i još jednom podsjetio kako je kuhinja i hrana koja izlazi iz nje s ljubavlju moćan lijek. 😉

Iako se klasični ajngemahtec radi kao klasična bistra pileća juha, ja sam ovaj put napravila nešto gušću varijantu. Ispalo je pomalo i kao fino varivo. No, sve nas je oduševio, vjerujte. Iako su se u ovom mojem ajngemahtecu našli i komadići piletine, napravila sam uz njega i neobične faširance. Da popune praznine, i da se nađe 😉 Napravite svoje fino varivo ili klasični ajngemahtec što prije. krijepi doista i daje snagu. A to je baš ono što nam je svima potrebno u ova pomalo prohladna vremena 🙂

Ajngemahtec – ragu juhica

POTREBNO:

  • Ajngemahtec2 otkoštena pileća nadbatka
  • 1 pileći file
  • 1 luka
  • 4 mrkvice
  • 200 g graška
  • 1 veći poriluk
  • pola glavice cvjetače
  • manji komadić celera
  • 2 žlice oštrog brašna
  • 2 žlice sjeckanog peršinovog lišća
  • 2 l vode
  • sol, papar

Za noklice:

  1. 2 jaja
  2. 4 žlice pšeničnog grisa
  3. 4 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti nasjeckan luk i usitnjeno meso 10-tak minuta. Posipati sa brašnom, promiješati pa uz miješanje uliti vodu. Dodati sve povrće nasjeckano na manje komade, začiniti solju i paprom, poklopiti i na laganoj vatrici kuhati 45 minuta. Iako je ajngemahtec najbolje napraviti sa svježim povrćem, moguće je ovo izvesti i sa zamrznutim povrćem. Tada je još jednostavnije jer ga ne morate čistiti 😉 Samo ga onako zamrnutog ubacite u ovom koraku kada biste ubacili i svježe povrće da ga imate.
  2. Otklopiti ajngemahtec, dodati peršinovo lišće, provjeriti okus. Sada je vrijeme da ukuhate noklice.
  3. Noklice najprije napravite tako da vilicom lagano izradite jaja, a potom polako i uz miješanje dodajete gris i brašno. Žlicom uzimajte male duguljaste količine pripremljenog tijesta za noklice i spuštajte ih u ključalo varivo. Nemojte miješati već samo pustite da na laganoj vatrici sve skupa kuha još kakvih 15 minuta.
  4. Poslužite vruće. Dobar tek 🙂

Recept u slikama: slika pripreme baš i nema jer mi je baterija fotoaparata bila prazna dok sam kuhala, a stvarno mi se žurilo napraviti ajngemahtec 😉

The post Ajngemahtec – ragu juhica za sve generacije appeared first on Reci Peci.

Musaka od krumpira i mljevenog mesa

$
0
0

Musaka od krumpira i mljevenog mesa najdraža je musaka u našem domu. Često nam za ručak pripremam musake u raznim varijantama i baš zbog toga ih volim jer promjenom samo jednog sastojka ili dodatkom nekog drugog okus može ispasti totalno drugačiji. Rijetko kad se odlučim samo za krumpir i meso, gotovo uvijek ubacim još neko povrće, bilo samo blanširano ili pečeno ili pohano.

Musaka od krumpira i mljevenog mesa je u biti složenac od mljevenog mesa i krumpira zaliven smjesom vrhnja i jaja i lijepo zapečen, ali uz par trikova kao što su: vino kod pirjanja mesa ili pak sir između slojeva mesa i krumpira ovo jelo postaje prava sočna delicija.  Meni je najdraža musaka s pohanim patliđanima ili tikvicama, ali to ću vam neki drugi put skuhati. Takve su musake najukusnije ako se pripremaju sa svježim povrćem iz vrta, a poznavajući našu baku i ove će godine toga biti u izobilju pa neće nedostajati niti finih jela sa povrćem.

Musaka od krumpira i mljevenog mesa Musaka od krumpira i mljevenog mesa

Musaka od krumpira i mljevenog mesa

Potrebno:

  • 1,5 kg krumpira
  • 500 g mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml soka od rajčice
  • sol, papar
  • 4 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 200 g ribanog sira trapista

Priprema:

 

  1. Skuhati krumpir u ljusci, oguliti ga i narezati na tanje ploške.
  2. Na ulju pržiti luk, dodati mljeveno meso pa uz miješanje pržiti dok ne posmeđi. Posoliti i začiniti po želji, dodati vino pa pustiti da tekućina ispari. Tada dodati rajčicu pa uz povremeno miješanje pirjati oko 20 min.
  3. U manjoj posudi pjenjačom umutiti jaja i vrhnje, povegetiti ili posoliti.
  4. U namašćenu vatrostalnu posudu slagati red krumpira da prekrije dno, po njemu rasporediti žlicom malo smjese od jaja, rasporedti potom meso, posipati sirom pa ponovo složiti  deblji sloj krumpira. Sve zaliti smjesom jaja i vrhnja, posipati sirom i peći u pećnici na 200℃ oko 30 min dok ne poprimi zlaćanu boju.

U ovo jelo najbolje paše hladna zelena salata kristalka.

Dobar tek!

Recepte za ostale ukusne musake koje sam pripremila možete pronaći ovdje🙂

Zanimljivosti o krumpiru i povrću…

Recept u slikama:

Musaka od krumpira i mljevenog mesa

The post Musaka od krumpira i mljevenog mesa appeared first on Reci Peci.

Tjestenina u zelenom umaku s parmezan odrescima

$
0
0

U ovo jesensko doba kada je nagovještaj zime već prilično prisutan u zraku često imam potrebu skuhati i pojesti nešto proljetno i potpuno drugačije od klasičnih zimsko jesenskih jela. Pa kad je boja tog ručka još onako proljetna zelena, čovjek se nekako odmah bolje osjeća i napuni nekakvom čudnom pozitivnom energijom. U takvim situacijama zaliha zamrznutog povrća iz nekih ljetnih dana jako dobro dođe. Ovoga sam puta odlučila kombinirati špinat sa tjesteninom, unatoč uvriježenom mišljenju moje bake, a i većine baka kako je umak od špinata rezerviran samo kao prilog krumpir pireu. Budući da smo i moja djeca i ja puno veći ljubitelji tjestenine nego krumpira, nije bilo teško smisliti fini ručak u tren.  Domaći široki rezanci odlično su se uklopili i u ovu moju priču sa špinatom, jer ih je fini glatki umak baš lijepo obavio svojom kremastom teksturom a uz odreske pohane u parmezanu, ručak je bio odličan. Ako ste kojim slučajem veći ljubitelji mljevenog mesa, pasali bi uz ovo jelo i kakvi faširanci ili polpetice, pa sami procjenite uz što ćete servirati fine široke rezance. A ako se još uvijek dvoumite oko izbora špinata za umak, budite sigurni da ćete na ovaj način osigurati sebi i svojima potrebnu dozu vitamina i minerala, željeza posebice, jer svima nam je dobro poznato kako je špinat veliki čuvar željeza. No, to famozno željezo će se puno lakše i bolje apsorbirati u naš organizam ako umaku prije posluživanja dodate sok polovice svježeg limuna jer će tada vitamin C iz limuna pojačati apsorpciju željeza i njegovo blagotvorno djelovanje na naš organizam 😉 I ono najbolje od svega, ovo je ručak s kojim doista nema puno posla i zgotovi se doista brzo. Recepti slijede…:

Potrebno:

  • 400 g špinata
  • 2 režnja češnjaka
  • 1 mali crveni luk
  • 2 dl vrhnja za kuhanje
  • 3 dl vode
  • 3 žlice brašna + 1 dl ulja
  • prstohvat peršinovog lišća
  • sok polovice limuna
  • Za odreske:  odresci svinjskog karea (ili bijelog pilećeg mesa), krušne mrvice, ribani parmezan, 2 jaja, brašno

Priprema:

  1. Špinat ukoliko nije zamrznut (što podrazumijeva da ste ga prije zamrzavanja blanširali i izrezali na sitno), blanširati, ocijediti i jako sitno nasjeckati.
  2. Na ulju pržiti sitno sjeckan luk i češnjak, dodati brašno, kratko popržiti pa dodati špinat. Ukoliko je špinat zamrznut, odmrzavanje nije potrebno nego ga samo stavite u posudu i polako miješate dok se ne otopi. Uz neprestano miješanje pjenjačom uliti vodu, začiniti. Kada se umak počne zgušnjavati doliti u njega vrhnje za kuhanje. Prokuhati jedno 5 minuta, umiješati sitni sjeckano peršinovo lišće, eventualno popraviti okus i gustoću (razrijediti ako treba vodom).
  3. Široke rezance skuhati al dente u kipućoj vodi, pa poslužiti uz umak.
  4. Odreske panirati na klasičan način, prvo u brašno, pa jaja a potom u mrvice pomiješane sa parmezanom, pa ih ispržiti u vrućem ulju. Pohane odreske ocijediti od suvišne masnoće na papirnom ubrusu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Tjestenina u zelenom umaku s parmezan odrescima appeared first on Reci Peci.

Rolane lasagne sa šunkom

$
0
0

Rolane lasagne sa šunkomKada nemam ideju što skuhati za ručak, obično odem u dućan i hodajući između polica naletim na nešto zanimljivo što me trgne i potakne da djelujem dalje. Ne mogu si pomoći, takva sam, kampanjanac sa počesto stihijskim načina djelovanja i sa priličnim (pro)kreativnim neredom , što u glavi, što u kuhinji. No, što da kažem, moji se ne bune i gotovo uvijek uspijem pogoditi i skuhati nešto čime ih razoružam i što im se svidi jako. Budu oni i sumnjičavi, naročito kad me pitaju, “Mama a što ćemo danas imati za ručak?“, a ja im odgovorim: “Imat ćemo neeeeeštooo, ne znam još što ali…fino!” i onda im ne preostaje drugo nego čekati i nadati se najboljemu. Tako su nekako nastale i ove rolane lasagne za koje sam sve do onog trenutka dok nisam izvadila listove svježih lazanja iz omota mislila da će biti najobičnije lazanje kakve uvijek radim. Ali  onda pomislih kako bi bilo dobro da umjesto mljevenog mesa iskoristim kuhanu šunku i sir, a da umjesto klasičnog slaganja lasagne-meso-sir-bechamel,napravim male roladice koje će se na kraju zaliti sa bechamelom i tako sve skupa lijepo zapeći. Malo ketchupa s umakom od paradajza i origana dalo im je onaj talijanski štih, a postupak je sam po sebi jednostavan. Rezultat je više nego dobar – urnebesno sočno, podatno i meko jelo u kojem se apsolutno fantastično stapaju okusi sira, mozarele, šunke i vrhnja. Slatkasto i mirisno. Zasitno i toliko dobro da nećete moći stati dok ne ispraznite cijelu posudu! Evo kako:

Rolane lasagne sa šunkom

POTREBNO:

  • mekani listovi svježe tjestenine za lasagne (ako nije svježa, morat ćete tvrde listove prokuhati kako bi omekšali i bili savitljivi što oduzima malo vremena)
  • Rolane lasagne sa šunkom20 dkg tanko rezane kuhane šunke ili vaše omiljene salame
  • 2 paketića topljenog sira u listićima (onog za tople sendviče)
  • ketchup

Za bechamel: 

  • 10 dkg maslaca
  • 7-8 dl mlijeka
  • 2 dl vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 5 velikih jušnih žlica brašna
  • vegeta, sol, papar

I još: 10 dkg mozzarelle

PRIPREMA:

  1. Svaki list lasagna izrezati na trake debljine cca. 4 cm. Isto tako i šunku i sir. Svaku traku tijesta premazati ketchupom, posipati sa malo origana, staviti po traku šunke i sira pa zarolati.Roladice odmah slagati u vatrostalnu posudu premazanu maslacem i redati ih jednu uz drugu kako se ne bi odmotavale.
  2. Zatim napraviti bechamel umak tako se otopi maslac, zatim uz miješanje dodati brašno. Uzeti pjenjaču pa miješajući dodavati polako mlijeko. Uz lagano miješanje pustiti da umak zavri i da se počne zgušnjavati  pa dodati vrhnje za kuhanje, začine i na kraju kiselo vrhnje. Kuhati još samo par minuta (3-4 min)  do gustoće umaka.
  3. Pripremljenim bechamelom preliti roladice od lasagna, po vrhu rasporediti tanko rezanu mozarellu pa peći u pećnici na 190ºC 30 minuta. Lasagne su gotove kada na vrhu dobiju lijepu zlaćanu boju.
  4. Poslužiti u posudi u kojoj se peklo a na tanjur oprezno vaditi zapečenu rolicu po rolicu, tko koliko želi. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Izrezati na trake sve pa zarolati….Roladice slagati jednu do druge u posudu za pečenjeZaliti sve bechamel umakom, složiti po vrhu mozzarelluIspeći do zlatno žute boje!Poslužiti!Rolane lasagne sa šunkom

The post Rolane lasagne sa šunkom appeared first on Reci Peci.


Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola

$
0
0

Skrivena sarmaKada se kaže Sarma, znamo svi na što se pomisli – pun lonac malih zamotuljaka od kiselog kupusa sa finim nadjevom od mljevenog mesa i riže. Sarma je klasik vjerovatnog svakog doma, naročito u ovo zimsko doba i mnoge domaćice imaju neki svoj recept i tajnu pripreme sarme koja se nasljeđuje od mama i baka. Sarma je idealno zimsko jelo zato što je prepuno vitamina C koje joj tako nesebično daje kiseli kupus, a s obzirom da se obično priprema u većoj količini i lako se podgrije (podgrijavanjem postaje još i ukusnija 😉 ) odličan je suputnik svima onima koji planiraju na kakvo sanjkanje u planine.

No, što sa onima koji sarmu baš i ne obožavaju i skloniji su kakvim finim složencima i prženim roladama? E, pa upravo za takve neobožavatalje klasične sarme i za sve nas koji volimo kuhati i smišljati nove načine pripreme poznatih klasika, pripremila sam jednu čudesno finu Skrivenu sarmu. Zašto skrivenu? Pa zato što se svi sastojci klasične sarme lijepo upakiraju u hrskavi ogrtač tankih kora za savijače. Uz dodatak tanko rezane pancete u tren ćete dobiti puno više od sarme – sočnu svečanu savijaču prepunu okusa, fantastičnog mirisa i odličnog izgleda.

Skrivena sarma je jelo koje bez imalo predumišljaja možete poslužiti za blagdanskim stolom (i božićnim i novogodišnjim) i oduševit ćete sve prisutne, pa čak i one koji nisu skloni sarmi i kiselom kupusu. Skrivena sarma se priprema prilično jednostavno. Uz nekoliko sitnih trikova i savjeta koji slijede u receptu, učinite doživljaj zime i blagdana potpunim i posebnim uz ovu potpuno drugačiju i tako finu skrivenu sarmu 😉

Skrivena sarmaSarma – skriveno blago blagdanskog stola

 

POTREBNO:

  • 500 g rezanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 1 jaje
  • žličica soli
  • žločica biljnog začina
  • pola žličice papra
  • pola žličice mljevene crvene paprike
  • 100 g riže okruglog zrna
  • 200 g tanko rezane pancete
  • 1 pakiranje tankih kora za savijače (8 listova)
  • 1 kocka za juhu

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sjeckan luk, dodati mljeveno meso i pržiti ga uz miješanje dok ne promijeni boju (cca 15 minuta).
  2. Rižu kuhati u vodi 5-7 minuta (ne treba se skuhati do kraja).
  3. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo.
  4. Pirjanome mesu dodati ocijeđenu rižu, jaje i začine. Dobro promiješati.
  5. Složiti dvije tanke kore jednu preko druge, između ih premazati uljem. Preko polovine površine složiti red pancete, preko pancete rasporediti ravnomjerno kiseli kupus, a preko kupusa smjesu od mesa i riže. Rubove tijesta prebaciti prema unutra kako nadjev ne bi curio, pa smotati roladu. Postupak ponoviti sa preostalim korama i nadjevom.
  6. Savijače slagati u lim na papir za pečenje, premazati ih otopljenim maslacem ili pokapati uljem pa peći u pećnici na 175 stupnjeva 30 minuta. Nakon toga izvaditi savijače pa ih preliti vrelim preljevom koji napravite tako da prokuhate 300 ml vode i rastopite u toj vodi 1/2 goveđe kocke za juhu. Vratiti savijače u pećnicu pa peći još 15-20 minuta dok se sva tekućina ne upije i dok savijače ne postanu zlatno smeđe.
  7. Poslužiti rezano na deblje šnite uz pire krumpir. Dobar tek!

Recept u slikama:

Najprije složiti preko kora pancetuPreko pancete rasporediti sloj kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti sloj pirjanog mesa sa rižomSve skupa zamotati u roladuSavijače slagati u lim na papir za pečenjePeći u pećnici, pred kraj pečenja zaliti preljevom...Ispeći do kraja do zlatno žute bojeSavijaču poslužiti narezanu na deblje šnite uz pire krumpir

The post Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola appeared first on Reci Peci.

Punjene lignje

$
0
0

Punjene lignjePunjene lignje, pržene lignje, panirane lignje…ma, lignje na sto načina uz oveću dozu krumpira s blitvom i češnjaka jela su uz koja mi se film u glavi uvijek nepogrešivo odvrti na jedno divno doba mladenaštva i velike zaljubljenosti sa mojim tada dečkom, a sadašnjim suprugom, na doba kada smo onako mladi i ludi, tada još bez konkretnog plana o velikoj obitelji sa troje djece, ali sa jasnom vizijom budućeg zajedničkog života i braka, često vikendom znali odlaziti u jedan divan restoran u Gornjem Međimurju koji nema apsolutno nikakve veze sa Dalmacijom i dalmatinskom kuhinjom, ali su radili odlične lignje na grilu uz koje je odlično pasala čaša (no dobro dvije, tri 😀 ) finog bijelog vina. Znali smo nakon tako dobre večere cijelu noć plesati uz živu glazbu i taj se mali svijet u tim trenucima činio kao samo naše mjesto pod zvjezdanim nebom. Iako danas, nakon 16 divnih godina braka uz troje djece i hrpu obaveza koje smo si natovarili na glavu ne stignemo često izaći sami, punjene lignje, pa makar i u okrilju našeg doma, uvijek me podsjete baš na te samo naše trenutke. Pa, iako i sama te punjene lignje jako dobro pripremim, nikad ne uspijem potrefiti baš taj okus lignji kakve smo nekad davno jeli. Bit će da su oni leptirići u trbuhu ipak tada radili dobar posao, a možda me i sjećanje malo vara 😉 U svakom slučaju, punjene lignje su danas jelo koje i moja djeca obožavaju. Ustvari, vole lignje na sve moguće načine. Najčešće ih radim panirane na pariški uz tartar umak, no i ovakve punjene im nisu ništa manje drage. Budući da je ovakav ručak stvarno brzo gotov, a ukoliko se koriste kupovne, već unaprijed očišćene lignje, tada sa njima stvarno nema puno posla. Nadjev možete osmisliti i sami – može to biti komadić šunke i sira, panceta, riža sa češnjakom ili kao ove moje današnje, sjeckani krakovi sa pancetom i peršinom. Lignju je nakon što je napunite potrebno zatvoriti čačkalicom kako nadjev ne bi iscurio prilikom pečenja i to je to. Možete ih peći ili na grilu, ili u pećnici ili pak u tavici. Rezultati su slični. Ja sam ove moje pekla na električnom roštilju i ispale su super. Bitno je lignje nakon pečenja izmarinirati i poslužiti zalivene kombinacijom maslinovog ulja, češnjaka i limunovog soka, jer će upravo taj preljev dati lignjama posebno fini okus i mekoću. Kao prilog odlično paše krumpir sa blitvom. Uživajte u svojim lignjama, i dobar tek svima!

Punjene lignjePunjene lignje

POTREBNO:

  • 1 kg očišćenih lignji
  • 4 režnja češnjaka
  • 200 ml maslinovog ulja
  • sok 1 limuna
  • 4 tanke šnite pancete
  • 2 žlice sjeckanog peršina
  • sol

PRIPREMA:

  1. Lignjama odrezati krakove, isprati im unutrašnjost. Nekoliko krakova sitno nasjeckati, ostale ćete ispržiti zajedno sa svim ostalim.
  2. Nasjeckane krakove pomiješati sa što sitnije nasjeckanom pancetom i peršinom uz dodatak jednog protisnutog režnja češnjaka. Ovim nadjevom puniti lignje uz pomoć male žličice. Lignje nemojte prepuniti jer će pucati prilikom pečenja. Dovoljna je jedna mala žličica ako su lignje veće, ili čak pola žličice nadjeva ako su lignje manje veličine. Ovako pripremljene lignje zajedno sa preostalim krakovima prelijte sa malo maslinovog ulja kako bi se nauljile sa svih strana.
  3. Pržiti lignje na roštilju sa obje strane dok ne postanu smećkaste i lijepo zapečene. Lignje se jako brzo ispeku, dovoljno im je par minuta sa svake strane.
  4. Pečene lignje posoliti i zaliti preljevom od maslinovog ulja, limunovog soka, češnjaka i peršina.
  5. Poslužiti vruće uz blitvu s krumpirom ili krumpir na lešo sa peršinom.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Napuniti lignje nadjevom i otvor zatvoriti čačkalicamaIspržiti lignji i preliti ih maslinovim uljem i limunovim sokomPoslužiti punjene lignje uz blitvu s krumpirom

The post Punjene lignje appeared first on Reci Peci.

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

$
0
0

Iako Chicken Nuggets iliti pileći nuggetsi ne bi trebali biti ništa drugo doli oblikovani popečci od mljevene piletine, svaki put kada me klinci nagovore da probam bilo koji takav gotov proizvod, bude mi žao što sam uopće probala. Jer to je sve samo ne pileće meso kakvo bi trebalo biti. Bez obzira naručili chicken nuggetse u McDonaldsu ili pak kupili zamrznute od bilo kojeg proizvođača pa ih ispekli doma, to jednostavno nije to. I uopće mi ne ide u glavu kako klincima to može biti fino. Mene iskreno kupovni nuggetsi podsjećaju na nekakvu pjenasto gumastu jako začinjenu masu nečega, samo ne pilećeg mesa. I zato odlučih napraviti nuggetse sama doma po svojoj nekoj recepturi.

Dakle, da bi domaći pileći nuggetsi postali hrskavi chicken nuggets, potrebno je piletinu (bijelo meso ili zabatke bez kostiju) jako sitno samljeti, pomiješati sa malo kiselog vrhnja ili sirnog namaza, dodati začine, jaje, malo krušnih mrvica i oblikovati male popečke ili faširance. Kada sam ih radila prvi put stavila sam u smjesu malo previše krušnih mrvica pa su me okusom više podsjećali na faširane šnicle nego nuggetse, pa sam drugi put tu grešku ispravila i dodala samo malo mrvica. 

Chicken nuggets mogu se poslužiti uz pržene krumpiriće, ili pak bilo kakav drugi prilog po želji. Super su kada se umaču u kakav umak. Npr. onaj na bazi kiselog vrhnja, majoneze i češnjaka. Probajte što prije i iznenadite sebe i svoje najdraže ovim finim domaćim jelom.

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

Chicken nuggets kao domaći domaći pileći nuggetsi

POTREBNO:

  • 400 g pilećih prsa (ili zabataka bez kosti)
  • 3 žlice kiselog vrhnja ili sirnog namaza
  • 1 žlica krušnih mrvica
  • 1 žličica sode bikarbone
  • s žličica soli
  • papar, crvena začinska mljevena paprika po želji

Za paniranje:

  • krušne mrvice 
  • 10 žlica oštrog brašna
  • prstohvat mljevenog češnjaka
  • 2-3 jaja

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa ili zabatke otkoštiti pa samljeti na mašinu za meso što sitnije. Pomiješati sa vrhnjem, krušnim mrvicama i sodom bikarbonom, začiniti po ukusu pa dobro izmiješati. 
  2. Pripremiti tri duboka tanjura za paniranje: u jedan staviti oštro brašno pomiješano sa češnjakom, u drugi razmutiti jaja a u treći staviti krušne mrvice.
  3. Od pileće smjeće uzimati žlicom male porcije, uvaljati u brašno kako se ne bi lijepilo, spljoštiti rukama, umočiti u jaja, ponovo u brašno, pa opet u jaja i na kraju u krušne mrvice. Na ovaj ćete način dobiti debelu i hrskavu koricu nakon prženja. Na isti način napravite sve nuggetse.
  4. U većoj tavi zagrijte ulje, pa pržite oblikovane nuggetse sa svake strane po nekolilo minuta dok lijepo ne porumene. Izvaditi na ubrus kako bi se ocijedio višak masnoće. 
  5. Poslužiti uz prilog po želji. Dobar tek!

Recept u slikama:

Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi

The post Chicken nuggets kao domaći pileći nuggetsi appeared first on Reci Peci.

Kosani odresci s ribanim krumpirom

$
0
0

Kako u zadnje vrijeme ne kuham često jer sam spriječena nekakvim obavezaama a imam u blizini svoju dragu majku koja to riješi umjesto mene, kada konačno dođe moj red na kuhanje trudim se skuhati i napraviti nešto što i nije tako svakodnevno i obično, a opet da nije preskupo i da odgovara sadržaju naše špajze i hladnjaka 😉 Budući nas je za stolom podosta, obično kuham i veću količinu toga, pa mi je u interesu da ručak bude zasitan i da ga ima dosta. Mljeveno meso se tako vrlo često nađe na našem stolu jer varijacija na temu njega ima bezbroj i baš me veseli kad probam nešto novo što do sad nisam još probala. Recept za ovo jelo sam pronašla na coolinariki pod nazivom Đulbastije (faširane šnicle) s ribanim krumpirom, naziv mi se učinio egzotičan i zanimljiv, recept odličan pa evo danas donosim svoju verziju ovog predivnog jela. Pitate se što su đulbastije? Pa to je u stvari naziv za orijentalno jelo od mljevenog mesa koje se u pravilu priprema na sličan način kao pljeskavice ili čevapčići. Očito je da i na tu temu ima puno kombinacija kao što su npr. ove đulbastije s ribanim krumpirom. Dakle, ovo nije ništa drugo nego malo neobičniji faširanci 😉 U svakom slučaju, ovaj je ručak ispao savršeno i ja sam oduševljena ovim jelom – nije komplicirano za napraviti, ekonomično je jer iz relativno male količine mesa ispadne dosta toga a stvarno je jako fino. Po originalnom receptu uz đulbastije navodno nije potreban nikakav prilog jer u smjesu ide dosta krumpira, ali meni je to bilo jednostavno nekako preprazno pa sam uz njih pripremila i malo pirjane rižice. Uz prilog ili bez njega – probajte što prije!

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 70 dag ribanog krumpira
  • 1 jaje
  • 2 glavice luka
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, mljevena crvena paprika

Za beshamel:

  • 70 g maslaca
  • 2 žlice brašna
  • 2,5 dl vrhnja za kuhanje
  • 4-5 žlica mlijeka
  • 4 dl vode

Priprema:

  1. U većoj posudi pomiješati mljeveno meso, jaje, ribani krumpir i luk te začiniti po ukusu. Dobro izmiješati rukom masu dok ne postane kompaktno.
  2. Rukama raditi male pljeskavice koje treba ispržiti u većoj količini vrućeg ulja dok lijepo ne porumene. Masa je dosta mekana pa treba biti oprezan prilikom spuštanja u ulje, ali to tako treba biti, bez brige.
  3. Za beshamel na maslacu kratko pržiti brašno, dodati mlijeko i vodu uz miješanje pjenjačom, miješati dok ne zakuha pa uliti i vrhnje za kuhanje. Začiniti po ukusu i kuhati nekoliko minuta do gustoće umaka.
  4. Pečene đulbastije prebaciti u nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, pa preliti pripremljenim beshamel umakom. Po želji možete posipati ribanim sirom trapistom.
  5. Peći sve skupa u pećnici na 200°C oko 30-tak min, dok ne postane lijepo zapečeno.

Poslužiti uz kuhanu ili pirjanu rižu ili neki drugi prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kosani odresci s ribanim krumpirom appeared first on Reci Peci.

Krumpir s rižom (Krompir šnitz)

$
0
0

Jučer sam opet ostala bez mesa za ručak pa mi je bilo smislit nešto na brzinu od onoga što imam u kuhinji. Ovaj složenac od krumpira i riže nam je baka nekad često radila dok smo bili djeca i zvala je to Krompir šnitz, germanizam kojim se ona često služila u nazivlju jela jer je deda porijeklom bio Nijemac i živjeli su sa starom bakom koja je također bila Njemica pa je takvih smješnih naziva ćušpajza, noklica, ajerica, schnitzova i sl. bilo jaaako puno 😉 Uglavnom, ovo je jedno jednostavno jelo za koje ne treba puno mudrovanja niti pripreme, i u relativno kratkom roku skuhate fini ručak. Idealno bi bilo za pečenje na vrhu složenca imati domaću sušenu slaninu, ali i ja je rijetko kad imam, pa sasvim dobro dođe i mesnati hamburger iz dućana. A ako ste skloniji vegetarijanskoj prehrani, iz recepta samo izbacite špek  ili od sušenih sojinih pahuljica napravite male popečke pa ih poslužite uz rižu i krumpir i dobili ste  fino bezmesno jelo.

Potrebno:

  • 1 kg krumpira
  • šalica riže
  • 30 dag mesnate slanine
  • 1 luk
  • 2 žličice mljevene crvene paprike
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Krumpir narezati na što tanje ploške. Rižu oprati u šalici vode. Luk narezati na kockice. U manjoj posudici pomiješati 3 dl vode, 2 žličice vegete i 2 žličice crvene paprike.
  2. Namastiti maslacem vatrostalnu posudu pa slagati red krumpira, posoliti ga ili vegetiti, ravnomjerno rasporediti rižu i po njoj luk, zaliti sa mješavinom 3 dl vode, vegete i crvene paprike, pokriti sa ostatkom krumpira, od gore složiti narezanu slaninu i peći u pećnici na 200℃ oko 45 min. Nakon nekog vremena špek treba okrenuti da se zapeče i sa druge strane.
  3. Poslužiti uz zelenu salatu kristalku ili neku drugu zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept kroz slike:

The post Krumpir s rižom (Krompir šnitz) appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>