Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Jednostavne lazanje kao lasagne iz restorana

$
0
0

Jednostavne lazanjeObožavam jednostavne lazanje! Sloj mekane tjestenine, sočnog mesnog umaka od mljevenog mesa a’la bolognese, bechamel umak sa malo vrhnja i sir koji se onako fiiiino topi u ustima…mmmmljac 🙂 Dobar ručak je zagarantiran! Lasagne su (za one koji možda ne znaju) izvorno talijansko jelo koje se peče kao složenac, i to u nekoliko slojeva sa listovima tjestenine i mesnim umakom, zaliven sa bechamelom i ribanim sirom.

Ove lazanje koje sam ja danas napravila nazvala sam jednostavne lazanje jer to doista i jesu. Ponajviše zato jer se rade sa listovima tijesta koje nije potrebno prethodno kuhati, a i namirnice su sasvim jednostavne. Dakle, listovi tijesta za lazanje jednostavno se slažu u slojeve sa mesom koje u tom slučaju mora biti malo sočnije i sa više tekućine kako bi se listovi lazanja ‘otopili’ i dobro namočili prilikom pečenja. Malo više bechamel umaka u ovom slučaju također nije na odmet. Béchamel umak je osnovni bijeli umak koji služi kao podloga mnogim talijanskim jelima, a u osnovi se radi od maslaca, brašna i mlijeka. Ja ga često znam modificirati i pojačati mu okus dodajući mu kiselo vrhnje i pred kraj kuhanja malo sira koji se onda lijepo otopi.

Jednostavne lazanje su jelo i fini ručak ili večera sa kojim možete eksmerimentirati što se sastojaka tiče. Možete koristiti ono mljeveno meso koje najviše preferirate. Možete u mesni umak dodati sjeckane tikvice, gljive ili pancetu pa ćete na taj način dobiti nešto sasvim posebno i prilagođeno baš svom ukusu. Stoga, ako ste mislili da su lazanje nešto što se može pojesti samo u restoranu, varate se. Možete ih pripremiti po ovom receptu i jednostavne lzanje će oduševiti sve vaše ukućane ili možda drage goste. Da bi vam stvar bila još lakša, pripremila sam vam i jedan video recept koji će vam, nadam se, još više olakšati posao oko pripreme lazanja 😉

Jednostavne lazanjeJednostavne lazanje

POTREBNO:

  • 1 pakiranje gotovih listova za lazanje (provjerite na kutiji oznaku ‘no pre-cooking’)
  • 500 g mljevenog mesa
  • 300 ml pulpe od rajčice
  • malo ketchupa
  • 1 luk
  • 100 ml bijelog vina
  • 300 g ribanog sira trapista (može i gauda ili neki drugi tvrđi sir koji se lako riba, a fino topi)
  • vegeta, sol, papar, talijanska mješavina začina, origano

Za bechamel umak:

  • 100 g maslaca
  • 4 žlice oštrog brašna
  • 600 ml mlijeka
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 10 dag topljenog sira
  • sol, papar, muškatni oraščić

PRIPREMA:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk, dodati meso, promiješati i popržiti dok se ne ‘razgruda’ i ne potamni. Dodati vino pa kratko propirjati. Dodati rajčicu, ketchup i začine po želji pa uz povremno miješanje pirjati oko 20 min.
  2. U međuvremenu pripremiti bechamel umak: otopiti maslac, dodati brašno, kratko popržiti pa uz miješanje uliti pola količine mlijeka. Kuhati uz miješanje pjenjačom dok se ne počne zgušnjavati pa polako dodavati ostatak mlijeka. Začiniti pa kuhati dok se umak ne počne zgušnjavati. Tada dodati kiselo vrhnje i sir, promiješati i kratko prokuhati. Umak bi trebao biti gustoće otprilike malo gušće nego smjesa za palačinke.
  3. U namašćenu vatrostalnu posudu izliti malo bechamela, pa složiti red listova lazanja (‘iskrojiti’ ih malo ako ne pašu u posudu tako da budu ravnomjerno raspoređene po dnu), ponovno ih zaliti sa dobrih 5 žlica bechamela, po njima rasporediti sloj mesa, posipati sirom, pa istim redoslijedom ponoviti postupak.
  4. Sve skupa zaliti ostatkom bechamela, posipati sirom i ketchupom pa peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200℃ oko 40 min dok se ne stvori lijepa zlaćana korica s vrha.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Jednostavne lazanje kao lasagne iz restorana appeared first on Reci Peci.


Quiche Lorraine

$
0
0

Quiche LorraineOvo bi jelo laičkim riječnikom ustvari bilo pita od jaja,sira i špeka, sa prhkim tijestom. Naziv joj dolazi od fr. quiche (čitaj kiš) što znači plosnata otvorena pita s pikantnim nadjevom od jaja, a najpoznatiji quiche naziv je dobio po kraju iz kojeg potječe – Alsace Lorraine (čitaj Loren) u sjeveroistočnoj Francuskoj gdje se tradicionalno posluživao za prvosvibanjske praznike, iza pečenog odojka 😉 Dakle, Quiche Lorraine je lagani i jednostavan ručak koji nam u raznim varijantama često znam raditi, samo mijenjam vrste nadjeva. Podloga se radi samo od brašna i margarina (što gotovo uvijek imam u kuhinji), a nadjev po želji, ili od špeka, suhog vrata, šparoga, gljiva ili tikvica, sve se posipa sa sirom i zalije smjesom jaja i kiselog vrhnja. Jednostavno, praktično i brzo gotovo. Moja preporuka je uz ovakav Quiche Lorraine poslužiti neku gustu juhu kao predjelo.

Quiche Lorraine

Potrebno:

  • 15 dag brašna
  • 7 dag margarina ili maslaca
  • žlica-dvije vode
  • 1 luk
  • 15 dag mesnatog špeka
  • malo suhog vrata
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 2 jaja
  • 10 dag sira gaude
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Od brašna i margarina uz dodatak malo vode i soli umijesiti srednje tvrdo tijesto.
  2. Razvaljati ga na veličinu okruglog kalupa za torte ili vatrostalne posude.
  3. Kalup premazati uljem i pobrašniti, pa ga obložiti razvaljanim tijestom, tako da rubovi budu oko 2 cm visoko. Izbockati tijesto vilicom, pa ga peći u pećnici na 220℃ oko 25 min. Kako se tijesto prilikom pečenja ne bi odiglo, preko tijesta treba staviti foliju pa preko nje rasporediti 2 šalice graha ili riže – to će spriječiti odizanje tijesta a ispeći će se dovoljno. Taj grah ili rižu možete pospremiti kasnije u vrećicu i koristiti duže vrijeme samo u tu svrhu. Tijesto treba peći sa grahom ili rižom 10 min a potom rižu maknuti pa peći još 15 min.
  4. U međuvremenu, na malo ulja popržiti jedan nasjeckan luk i špek.
  5. U zdjeli pjenjačom umutiti jaja i vrhnje, povegetiti i popapriti.
  6. Izvaditi tijesto iz pećnice, rasporediti po njemu nadjev od špeka i luka, posipati ribanim sirom i zaliti mješavinom jaja i vrhnja.
  7. Sve skupa peći još 30 min na 180℃ dok se nadjev  ne stvrdne i ne poprimi lijepu zlatnu boju.

Poslužiti uz zelenu salatu kristalku i juhu od rajčice.

Dobar tek uz Quiche Lorraine!

Zanimljivosti o jajima…

Recept u slikama:

Quiche LorraineQuiche LorraineQuiche LorraineQuiche LorraineQuiche LorraineQuiche LorraineQuiche Lorraine

The post Quiche Lorraine appeared first on Reci Peci.

Sočna piletina u umaku na ReciPeci način

$
0
0

Sočna piletina u umakuSočna piletina u umaku ukusan je i jednostavan ručak koji vrlo često pripremam u svojoj kuhinji. Koji će to dijelovi piletine biti, sasvim je nebitno za krajnji rezultat i okus ovog jela. Razlika tijekom pripreme filea ili npr. otkoštenog zabatka te mesa na kostima je jedino u tome što se meso sa kostima (batak i zabatak) mora malo duže termički obrađivati i to na na laganijoj temperaturi. Razlog je jednostavan – to su deblji komadi mesa i treba im malo duže kako bi se i meso oko kosti termički obradilo.

Danas sam ideju o ručku mijenjala doslovce u toku kuhanja – prvo sam zamislila samo batke pirjane na luku, pa sam dolila malo vode, pa tikvice, onda i kiselo vrhnje i na kraju su naši bataci ispali u finom umaku od vrhnja i tikvica, sa malo suhog vrata…mmmmljacccc 🙂 Kao što vidite, improvizacija se još jednom pokazala najboljom opcijom. Često mi se događa upravo to da tijekom kuhanja promijenim nešto, dodam nešto nepredviđeno i takva jela su mi nekako najdraža.  Ovo je brz ručak s kojim nemate puno posla niti stajanja u kuhinji i kao takav idealan je za bilo koje doba godine kada nemate previše vremena za kuhanje, a opet želite pojesti nešto fino. Probajte, sigurno će vam se svidjeti!

Sočna piletina u umaku

Potrebno:

  • 400 g tjestenine
  • 8 pilećih bataka
  • 1 luk
  • 1/2 tikvice
  • 4-5 tankih šnita suhog vrata
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 2 žlice gustina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Batke posoliti i pržiti na ulju sa svih strana dok ne postanu reš pečeni.
  2. Dodati nasjeckani luk i tikvicu, kratko propirjati s mesom, pa podliti sa cca 2 dl vode. Povegetiti i papriti pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 40 min.
  3. U posudici razmutiti vrhnje sa malo vode i gustina, pa to uliti k mesu. Još kratko propirjati. Dodati sitno kosani peršin.

Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke i miješanu salatu.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

Recept u slikama:

The post Sočna piletina u umaku na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom

$
0
0

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpiromAko kojim slučajem niste preveliki ljubitelj ribe i ne znate puno o ribljem svijetu, ako niste ribič i ne znate nikoga tko bi vam na dnevnoj (ili bar tjednoj) bazi donosio svježe ulovljenu ribu, te ako uz to živite negdje na kontinentu gdje je do kvalitetne i svježe ribe priličan problem doći,  tada vam se crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom iz pečnice čini kao pravi doživljaj 😉 Radilo se ovaj puta o zamrznutoj varijanti već očišćene ribe bez glave, pa mi je to uvelike olakšalo pripremu. Budući da sam ribicu lijepo nasolila i marinirala u češnjaku i llimunovom soku prije pečenja, bila je baš ukusna. Nisam baš neki znalac u pripremi ribe. Nisam niti ljubitelj ribe pa kad je pripremam, činim to ponajviše zbog grižnje savjesti što nam je riba doista premalo na tjednom jelovniku. Činim to i zato što su moji klinci totalni obožavatelji ribe. U bilo kakvom obliku. I zato nastade crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom.

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpiromZašto crveni bodečnjak, a ne škarpina npr.? Ponajviše zato što je do svježe (ili zamrznute) škarpine na istoku lijepe naše jako teško doći. O ovoj vrsti ribe vodile su se (a možda se negdje još uvijek i vode) prave polemike oko toga koja je to vrsta ribe i odakle je, što ju je pomalo nepravedno dovelo u negativnu stigmatizaciju nečega nepoželjnog u kuhinji. Ta ‘borba’ oko ove vrste ribe nastala je ponajviše zato što se radi o ribi crvene boje koja baš zbog toga podsjeća na našu Škarpinu, pa su je navodno u nekim trgovačkim lancima pokušali ‘podvaliti’ pod istu, a ona to nije. Niti po okusu niti po izgledu. Bar tako kažu oni koji su sa ribom na ‘ti’. Ja pravu škarpinu nisam probala pa vam ne mogu reći iz svojega iskustva o tim razlikama i o tome kolika je ona bolja u odnosu na bodečnjaka. Vjerujem da jeste. Pogotovo ako je svježa. Činjenica je da se radi o dvije potpuno različite vrste i porodice ribe pa nije niti moguće da bude sličnog okusa jelte. A i podneblje u kojem rastu im je potpuno drugačije. Bodečnjak je iz hladnijih područja Atlantika i nema ga u Mediteranu, a škarpina  je iz toplijih dijelova Atlantika ili iz Mediterana 😉 Kako bi onda mogle biti iste ili slične?!

Ono što hoću reći je to, da i crveni bodečnjak može biti jako fini obrok ako ga pripremite na dobar način. Dajte ovoj ukusnoj ribici šansu jer ima doista fino bijelo meso, malo kostiju, jednostavno se priprema, a uz blitvu s krumpirom dobili ste ručak za prste polizati 😉

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom

POTREBNO:

  • 5-6 komada zamrznute ribe crveni bodečnjak
  • 5 češnjeva češnjaka
  • stručak svježeg peršina
  • 150 ml bijelog vina
  • 3-4 žlice maslinovog ulja
  • 2 limuna
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Ribu odmrznuti. Oprati je i nožem postrugati lagano površinu te oprati utrobu. Iako je ovo očišćena riba, indrustrija je industrija i uvijek ostane nešto utrobe u njoj.
  2. Ribu posušiti ubrusom. Posoliti sa svih strana malo jače, preliti je limunovim sokom i pustiti da odstoji bar 1 sat.
  3. Složiti ribu u lim za pečenje premazan maslinovim uljem. Uvaljati ribu sa svih strana u ulje, posipati je sitno sjeckanim češnjakom, peršinom i vinom.
  4. Prekriti ribu folijom i peći poklopljeno u pećnici zagrijanoj na 190C 20 minuta. Nakon toga maknuti foliju pa peći otkriveno još 20-tak minuta ili dok riba lijepo ne porumeni.
  5. Poslužiti uz blitvu s krumpirom.
  6. Dobar tek.

Recept u slikama:

Priprema crvenog bodečnjakaCrveni bodečnjak

The post Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom appeared first on Reci Peci.

Bodljikave hrenovke

$
0
0

Subota je kod nas doma dan kad se radi punom parom. Bar dopodne. To subotnje generalno pospremanje stana ostalo mi je u navici još iz djetinjstva jer se ‘uvijek spremalo subotom’. To je bilo pravilo moje mame u koje nitko nije zadirao, toga se pridržavalo i znalo se koje su čije obaveze. Slično je i kod mene danas, kojih 30tak godina kasnije, s jedinom razlikom što sam ja trenutno doma, pa puno toga stignem napraviti i kroz tjedan. Bez obzira na to, subota je dan kojem se klinci vesele jer obožavaju usisavač i tu akciju u stanu. Pomažu kako kad, ali uglavnom se trude izvršiti te male zadatke koje im zadajemo suprug i ja. A kad je tako puno posla, onda se ne stigne napraviti neki ‘veeeeliki ručak’ koji se dugo kuha. Tako je danas odluka pala na hrenovke uz rizi-bizi, ali sam te hrenovke poželjela učiniti drugačijim i zanimljivijim. Pogledajte kako 😉

Potrebno:

  • 8 hrenovki bez ovoja (kako se ne bi morale guliti)
  • 16 tankih šnita pancete
  • 8 dužih ili 16 kraćih listića topljenog sira
  • čačkalice

Priprema:

  1. Hrenovke kratko prokuhati (možda bi moglo i bez toga ali ja sam se bojala da mi ne popucaju prilikom pečenja)
  2. Prerezati svaku po dužini na pola pa na svaku staviti malo sira pa ponovo poklopiti.
  3. Pancetom pažljivo spiralno omotati svaku hrenovku pričvrstivši na vrhovima i na sredini čačkalicom (jednostavno probosti kroz hrenovku i pancetu). Za svaku hrenovku bit će vam potrebne dvije trake pancete.
  4. Položiti hrenovke na lim obložen papirom za pečenje pa ih na funkciji grilla kratko prepeći na najgornjoj polici u pećnici na 220℃ dok en postanu hruskave.

Poslužiti uz rizi-bizi i kiselu papriku iz zimnice. (Recept za rizi-bizi možete naći u kategoriji Prilozi)

Napomena:

Ovo je iznimno slano i jako jelo i bit ćete jaaaako žedni poslije. Ostale su nam dvije za poslije, i mogu reći da su uz senf jaaako fine za večeru 😉

Koliko god su izgledale dekorativno i stvarno bile fine, moram reći da ih djeca uopće nisu htjela jesti (na moju veeeliku žalost jer zbog njih sam se i trudila)…pa im je smetao sir unutra, pa im je smetala panceta…na kraju sam samo izgubila vrijeme ‘ogoljavajući’ im hrenovke do njihove obične bezlične suštine 🙁  Ali zato smo se ja i suprug ‘ubili’ u njima i nismo mogli vjerovati da su nam hrenovke konačno fine 😉

Nadalje, mislim da bi u ovakvoj kombinaciji sa pancetom i sirom odlično odgovarale i neke ‘jače’ kobasice roštiljke. Recept za ovo jelo i ideju sam našla jednom davno u knjizi ‘Jela od mesa’, i tamo je taj recept i bio u poglavlju Roštilj! Jedva čekam pravo proljeće i sezonu roštiljanja,  mmmmmm….

The post Bodljikave hrenovke appeared first on Reci Peci.

Pileći medaljoni u šlafroku

$
0
0

Za današnji ručak odabrala sam jednu varijaciju odrezaka na pariški koje obožavam još iz vremena svog babinja kada su me poslije poroda nosili kao ‘malo vode na dlanu’ doma  i kad mi je svekrva najčešće spremala i donosila takve odreske jer su mi bili fantastični a ona ih radila maestralno: meso je marinirala u mlijeku pa kasnije pržila u vinskom tijestu. Mljacc 🙂 Ja sam pileće bijelo meso izrezala na male odreščiće – medaljone, jer su tako i djeci draži za jesti. Standardni odresci na pariški u stvari se rade tako da se odresci umaču u brašno i razmućena jaja i tako prže. Meni je taj ‘pohung’ malo premasan, i ne spremam ih često. Ova varijanta sa vinskim tijestom (a može se napraviti i sa pivskim) mi je puno ukusnija i bolja. Probajte!

Potrebno:

  • 1 veća pileća prsa (ako su na kosti, sfiletirati)
  • 3 dl mlijeka
  • 2 jaja
  • 2-3 šalice brašna
  • 1 dl mlijeka
  • 1 dl vina ili piva
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Meso narezati na manje komadiće, posoliti i  staviti u dublju posudu. Zaliti s mlijekom i ostaviti da odleži najmanje 1 sat u tom mlijeku. Meso marinirano na ovaj način je toliko podatno i mekano da to ne možete ni zamisliti. Ako niste do sad svakako probajte. Što se duže marinira, mekše je 😉
  2. U međuvremenu pripremiti tijesto za prženje: u posudi razmutiti jaja, povegetiti, dodati brašno, mlijeko i vino. Tijesto bi trebalo biti dosta gušće nego ono za palačinke.
  3. Meso ocijediti, pa komadić po komadić umakati u pripremljeno tijesto i pržiti u zagrijanom vrućem ulju dok ne porumeni.
  4. Pečene medaljone ocijediti na papirnom ubrusu od suvišne masnoće.

Poslužiti uz Podravski krumpir npr. ili neki drugi prilog po želji i zelenu salatu. Uz ovako pečene odreske paše i tartar umak ako ga volite.

Dobar tek!

The post Pileći medaljoni u šlafroku appeared first on Reci Peci.

Kuhana piletina s umakom od hrena i rajčice

$
0
0

Pileća juha jedna je od najdražih juha mojoj djeci i obično je kuham nedjeljom za ručak uz neko pečenje. Danas sam ih odlučila obradovati ‘vannedjeljnom’ pilećom juhicom sa puno povrća, mesa i umaka. Moram priznati da kuhano meso iz juhe djeca puno bolje pojedu kada im ga nasjeckam baš u tanjur s juhom jer dok dođu krumpir i umaci na stol prođe ih volja za mesom. Onda se pojede pun tanjur brzinom svjetlosti a nemaju ni ništa protiv mrkvice i cvjetače. Tako je bilo i danas (bar sa najmlađim pripadnicima obitelji) dok smo mi odrasli i Matko (9 god) nakon juhe uživali u mesu sa finim umakom od hrena i rajčice. Umak od hrena sam složila tako da ne bude preljut a umak od rajčice je standardno kiselkasto/slatkog okusa. Uz kuhani pire krumpir bio je ovo jednostavan i brz, a opet jako fini ručak.

Potrebno:

Za juhu:

  • 6 pilećih bataka, 2 krilca, 2 nadbatka
  • 4 mrkve
  • 1 luk
  • korijen peršina, celer i peršinovo lišće
  • nekoliko cvjetova cvjetače

Priprema:

  1. U veći lonac s hladnom vodom staviti piletinu i oprano povrće, posoliti i začiniti po želji, pa na laganoj vatrii kuhati 1,5 sat.
  2. Kuhanu juhu procijediti pa ukuhati domaće rezance ili neku drugu sitnu tjesteninu po želji.

Za umak od hrena:

  • 100 g margarina ili maslaca
  • šalica oštrog brašna
  • 3 dl mlijeka
  • 2 dl vode
  • 1 dl kuhane juhe
  • 2 žlice hrena iz staklenke
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar, žličica šećera

Priprema:

  1. U loncu otopiti margarin, dodati brašno pa zaliti mlijekom, vodom i juhom uz miješanje pjenjačom. Ako se naprave grudice bit će potrebno štapnim mikserom popraviti teksturu umaka.
  2. Dodati hren, začiniti solju, vegetom i šećerom i kuhati dok se umak ne zgusne. Ako je pregusto slobodno dodati malo vode. Pred kraj kuhanja dodati kiselo vrhnje i još kratko prokuhati.

Za umak od rajčice:

  • 100 g margarina
  • šalica oštrog brašna
  • 2 žličice slatke mljevene paprike
  • 4 dl tekuće rajčice
  • 3 dl vode
  • vegeta, sol, papar, šećer
  • polovica malog luka za aromu

Priprema:

  1. U loncu otopiti margarin, dodati brašno i crvenu papriku, zaliti rajčicom i vodom uz neprestano miješanje pjenjačom. Ubaciti u umak polovicu luka koji kasnije samo treba izvaditi prije posluživanja a koji će dati sasvim finu aromu umaku. Začiniti po želji solju i šećerom.
  2. Kuhati na laganoj vatri dok se umak ne zgusne. Po potrebi ako je pregusto dodati malo vode i obavezno probati da ne bude prekiselo što zavisi od vrste rajčice koja se upotrebljava. Ja uvijek koristim domaći kuhani paradajz moje bake iz Vukovara koji je dosta sladak, ali ove kupovne varijante rajčice u tubi ili staklenki znaju biti dosta kisele pa će biti potrebno manje rajčice i malo više šećera.

Poslužiti umake uz kuhano meso iz juhe i kuhani pire krumpir.

Dobar tek!

The post Kuhana piletina s umakom od hrena i rajčice appeared first on Reci Peci.

Pizza s punjenim rubovima

$
0
0

Kada bi me netko pitao koje jelo najviše volim pripremati u svojoj kuhinji teško bih se odlučila za samo jedno, no pizza bi definitivno zauzela jedno od tih mjesta. I to zbog više razloga. Prije svega, na izradu pizze se najčešće odlučim kada sam bez ikakve ideje za bilo što drugo, obično se to dogodi poprilično kasno kada bi se neki pristojan ručak već odavno trebao krčkati u loncu i u to doba sam uvijek poprilično gladna. U takvim me situacijama spašava ona – pizza koja je gotova za čas! (to mi omogućava Garant instant kvasac uz pomoć kojeg se dizano tijesto ne mora ostavljati na dizanju) A kada se u takvom ‘gladnom’ stanju odlučim za izradu pizze onda to bude prava fešta od dizanog tijesta. Jer na pizzu tada nabacam doslovce sve što pronađem u hladnjaku i onda to bude preeeefino nešto. Tako je bilo je i ovaj put. Nevjerovatno je to što se sve može napraviti od običnog komada dizanog tijesta, malo salame, sira i ketchupa ili rajčice. Uz dodatak malo kisele paprike, ljutih feferona, luka ili kiselog vrhnja od gore možete eksperimentirati okusima do besvjesti. Samo mašta je granica 😉  Ovu sam pizzu u stvari mogla nazvati i Pepperoni pizza, jer upravo to je najčešća i omiljena verzija pizze većine Amerikanaca. Pepperoni je u stvari talijansko-američka verzija začinjene suhe salame, kakve se kod nas najčešće nazivaju čajna, srijemska ili zimska kobasica. Dakle, ovo je jedna prava hrvatska pizza na američki način sa talijanski punjenim rubovima 😀 Rubovi punjeni sirom pa lijepo hruskavo zapečeni posebno su fini i stvarno daju pizzi jedan poseban štih. Probajte, stvarno je fino i jednostavno za napraviti. Evo kako:

Potrebno:

  • 38 dag brašna
  • 1 Garant instant kvasac
  • 2 žličice soli
  • žličica šećera
  • 1 dl ulja
  • 2,5 dl mlijeka
  • 10 dag pizza šunke (može i bilo koja druga vrsta salame kao što je npr. parizer doći u obzir)
  • 10 dag tanko narezane zimske kobasice ili kulena
  • 15 dag sira trapista
  • mala konzerva gljiva
  • ketchup, rajčica, origano

Priprema:

  1. Od brašna, kvasca, šećera, soli, ulja i mlijeka zamijesiti dizano tijesto, razvaljati ga na veličinu malo veću od veličine lima u kojem će se peći.
  2. Dio sira narezati na tanke prutiće, ostatak krupno naribati.
  3. Salamu također naribati, kobasicu narezati na ploške.
  4. Tijesto premjestiti u lim pa prstima lagano razvlačiti prema rubu i uzdignuti rub oko 1 cm visine. Položiti sir u prutićima uz rubove pa rubove presavinuti prema dolje i pritisnuti prstima kako bi se tijesto malo prilijepilo a sir ostao unutra. (vidi sliku).
  5. Premazati tijesto ketchupom, posipati naribanom salamom, položiti ploške kobasice, posipati naribanim sirom i gljivama, posipati origanom i peći u pećnici na 200℃ oko 25 min.

Po želji preliti sa još malo umaka od rajčice ili ketchupa i poslužiti vruće.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pizza s punjenim rubovima appeared first on Reci Peci.


Fiš bez kostiju

$
0
0

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju složit će se mnogi, baš i nije neki pravi fiš jer ako se u loncu ne krčkaju zajedno bar šaran, som i štuka, niste ništa napravili. No, što ako ste jedan od onih koji riječnu ribu baš ne voli previše, a zbog kostiju koje naravno svaka riba ima nakon takvog ručka ostaneš gladan ili se u krajnjem slučaju najedeš rezanaca koji se uvijek poslužuju uz fiš paprikaš?! Što onda? Odreći se fiša za zauvijek? Odreći se tog savršenog sklada okusa mljevene crvene paprike, paradajza i bijelog vina, savršeno gustog safta i posebne arome od prilične količine luka koji se sitno nasjeckan krčkajući u loncu na malo ulja pretvara u miris i okus koji ćete teško zaboraviti? Odreći se tog užitka pri pogledu na pun tanjur crvenog ribljeg blaga pred sobom u kojem se domaći široki rezanci lijeno savijaju i na mjestima žute pa neminovno podsjećaju na riječne sprudove koji nastanu kada Dunav opadne baš jako, a iz tanjura se zapuši tako fino i tako jako da ne možete dočekati da se ohladi pa sasvim sigurno opečete jezik kušajući, a na kraju niste sigurni jeli vas opekla vrućina neohlađenog fiša ili njegova ljutina, jer eto nikad niste sigurni koliko je fiš ljut?! Ne, ne morate se odreći svega toga zamo zato što će netko reći da fiš bez kostiju nije pravi fiš. Jer, ako u fiš stavite samo file soma ili kakve druge filetirane riječne ribe (ako uspijete isfiletirati šarana onda ste stvarno maher 😉 ), ako ga doista dobro začinite, dobit ćete doista fini fiš paprikaš koji ćete moći jesti s guštom i bez straha od kostiju 😀 I što je najbolje od svega, fiš bez kostiju priprema se prilično jednostavno i brzo s obzirom da se u njemu krčkaju samo tanki fileti somića koji se skuhaju doista brzo. S obzirom da za pripremu fiša vrijedi ona Pavličićeva kako je za dobar fiš možda najbitnije dobro društvo, svakako pozovite kakvu ekipu na kušanje svojeg fiša bez kostiju i podijelite radost za stolom. Evo kako pripremiti fiš bez kostiju…

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju

POTREBNO:

  • 500 g očišćenog soma (file)
  • 3 velike glavice luka ili 4 manjih
  • 150 ml ulja
  • 1/2 vrećice dodatka za riblju juhu
  • 2 žlice slatke mljevene crvene paprike
  • 1 žlica ljute crvene mljevene paprike
  • 3 dl bijelog vina
  • vegeta, sol, papar
  • 3 dl domaćeg ukuhanog paradajza
  • Za prilog: domaći široki rezanci

PRIPREMA:

  1. Luk oguliti sitno nasjeckati ili ga usitniti u blenderu. Ako nemate blender, možete ga usitniti štapnim mikserom. Ovo s blenderom je sasvim o.k. ideja, jer toliko luka izaziva jako puno suza ako ga odlučite sjeckati nožem. Pržiti luk u većem loncu na malo ulja, posoliti ga i uz miješanje pustiti da potpuno omekša. Luk treba pržiti na laganoj vatrici kako ne bi brzo zagorio…tako se otpuštaju njegove najbolje arome koje će dati specifičan slatkasti okus fišu, a postići ćete tako i savršenu teksturu.
  2. Kada luk omekša zaliti ga razmućenim dodatkom za riblja juhu, dodati i ljutu i slatku crvenu mljevenu papriku, paradajz te otprilike 300 ml vode. Sve skupa dobro začiniti solju i paprom (ili vegetom) i pustiti da zakuha.
  3. Čim juha provri spustiti u nju komade ribe i bijelo vino, te polupokriveno kuhati 30-40 minuta na laganoj vatri. Svakako treba kušati fiš i provjeriti njgegovu začinjenost i ljutinu pa kao vam se učini prežestok, slobodno ulijte još malo vode, a ako vam je preblag, opletite po njemu još ljute papričice.
  4. Uz fiš svakako poslužite kuhane široke rezance u posebnoj posudi. Domaći kruh tvrde hrskave korice također je odličan saveznik pri konzumaciji fiša (naročito da si njime obrišete brkove koje ćete si napraviti srčući ljuti fiš 😀 ) Ne zaboravite i koju čašu kakvog dobro bijelog vina nakon svega, jer bit ćete žedni definitivno i trebat će vam 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

Proces prženja luka za fiš paprikaš bez kostijuFiš bez kostiju

The post Fiš bez kostiju appeared first on Reci Peci.

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

$
0
0

Jednostavno, profinjeno i jako ukusno – tri bitne stavke svakog ručka u jednom jelu? I to od lako dobavljivih namirnica? Moguće je! Ako napravite svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva na način kako ću vam objasniti 😉 Inače je ovo jelo okusom jako slično pašticadi upravo zbog sastojaka koje dodajemo u umak. 

Iako je svinjski but komad mesa koji najradije pripremam u mljevenoj varijanti, dok priču sa odrescima prepuštam kareu ili lungiću, odlučih ga ovaj put ipak pretvoriti u super fini ručak. Nadam se da će i vama uspjeti jednako dobro i da ćete biti oduševljeni ovim jelom. Prije svega, da bi meso svinjskog buta bilo mekano i podatno, bitno je narezati ga na ne pretanke odreske i to poprečno preko vlakana jer će tako biti najmekše. Jer ako but narežete na veće odreske dužinom njegovih vlakana, prilikom pečenja će se uvijati i neće biti fino mekano. Nadalje, da bi umak bio ukusan treba se malo poigrati okusima, pa kada to napravite dobijete jelo okusom jako slično pašticadi 😉 Znači, svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva oplemenit će čaša dobrog crnog vina, dobre dvije žlice pekmeza ili džema od šljiva i lovorov list i prstohvat ružmarina. 

Šljive se i inače jako lijepo snalaze u kombinaciji sa mesom, naročito one suhe. No, s obzirom da je sezona pripreme zimnice i domaćih pekmeza od šljiva, pomislih, zašto ne iskoristiti tu mogućnost. Okusom je jako slično i uvijek je dostupno!

Kao prilog uz ovaj fini svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva nekako najbolje pašu domaći njoki. Možete u nedostatku istih kupiti gotove njoke, ali to jednostavno nije to. Domaći su daleko ukusniji i bolji, i doista ih nije teško napraviti 😉 Možete uz ovo jelo poslužiti i kakvu deblju tjesteninu kao npr. široke rezance. Izbor je na vama. I na što god da se odlučite, okusni pupoljci će vam biti zahvalni već nakon prvog zalogaja 😉

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog buta
  • 5-6 žlica brašna
  • 3 glavice crvenog luka
  • 3 češnja češnjaka
  • 250 ml crnog vina
  • 3 žlice pekmeza od šljiva
  • 100 ml soka od rajčice
  • sol, papar
  • 1 list suhog lovora
  • prstohvat suhog ružmarina (ili malo manje svježeg)
  • 2 žličice crvene začinske paprike
  • 300 ml vode (ili temeljca)

PRIPREMA:

  1. Odreske posoliti, lagano istući batom za meso pa sa obje strane uvaljati u brašno. Pržiti tako uvaljane odreske u većoj i dubljoj tavi na malo ulja s obje strane dok odresci ne porumene. Izvaditi tada odreske na stranu.
  2. U istoj tavi na istom ulju pržiti luk koji ste prethodno jako usitnili u blenderu. Dodati i češnjak, pržiti još par minuta pa zaliti crnim vinom. Pustiti da provrije i da se vino reducira. Tada uliti rajčicu, dodati lovor, ružmarin, pekmez od šljiva, crvenu mljevenu papriku, sol, papar i vodu, pustiti da provrije pa tada u umak vratiti odreske. Malo ih promiješati pa poklopiti i pustiti da se pirja. Odresci bi trebali biti prekriveni umakom. Ako nisu, dodajte još malo vode ili temeljca.  Odreske je potrebno pirjati 45 minuta sat uz povremeno miješanje.
  3. Kada meso omekša, umak bi trebao biti dovoljno gust od brašna u koje smo umakali odreske prije prženja. No ako to nije slučaj i ako vam je umak prerijedak, sad je trenutak da dodate još 2 žlice brašna pomiješanog sa malo vode i kratko prokuhate. 
  4. Ovako pripremljene svinjski but u umaku poslužite uz kuhane njoke i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva

The post Svinjski but u umaku sa pekmezom od šljiva appeared first on Reci Peci.

Hrskava pohana piletina u cornflakesu

$
0
0

Ponekad je doista teško smisliti što skuhati svaki dan, naročito kada imamo nekoliko određenih jela koja se vrte u krug iz tjedna u tjedan. Hrskava pohana piletina u cornflakesu definitivno je napravila odmah u našem tjednom jelovniku. Učinila je također to da već pomalo dosadno pohano meso postane opet zanimljivo i dala mu sasvim novu dimenziju. 

Iako su klinci još uvijek pod dojmom nedavnih domaćih chicken nuggetsa, hrskava pohana piletina u cornflakesu također ih je oduševila. Radi se ustvari o sasvim jednostavnom jelu koje se lako priprema. Također je odlična stvar što ove odreske pržite/pečete u pećnici što vam također olakšava i skraćuje vrijeme bavljenja ručkom 😉 

Način paniranja je ovdje malo dručajiji od onog klasičnog paniranja brašno +  jaja + krušne mrvice. Budući se pileći odresci (pileći file) ovdje uvaljavaju u mrvljeni kukuruzni cornflakes, prije uvaljavanja potrebno ih je umočiti u smjesu od jaja, brašna i jogurta sa začinima. Tako će meso dobiti finu aromu, a cornflakesi će se fino zalijepiti za cijelu površinu odreska. Ono što nikako ne smijete kod ovog jela je prepeći ga! Pileći file je osjetljiv i nježan komad mesa i ne treba mi duga termička obrada. Ako ove odreske prepečete biti će pretvrdi i žilavi. Dovoljno je 20-25 minuta u pećnici i vaš je ručak spreman za posluživanje!

Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu

Hrskava pohana piletina u cornflakesu

POTREBNO:

  • 2 pileća prsa (file bez kosti)
  • 2 jaja
  • 200 ml jogurta
  • 80 g oštrog brašna
  • sol, papar
  • 1 žličica češnjaka u granulama
  • malo ljute papričice ili chilija
  • 300 g kukuruznog cornflakesa

PRIPREMA:

  1. Pileća prsa isjeći na tanke odreske pa ih posoliti.
  2. Pjenjačom umutiti jaja sa jogurtom i brašnom, dodati začine po želji.
  3. Kukuruzne pahuljice (cornflakes) staviti u veću vrećicu za zamrzavanje pa ih istući batom za meso kako bi se cornflakes usitnio.
  4. U smjesu od jaja, brašna i jogurta umočiti svaki odrezak pa ga odmah prebaciti u tanjur za mrvljenim cornflakesom. Utapkati rukama cornflakes sa svake strane u odrezak.
  5. Slagati tako panirane odreske u veći lim od pećnice preko papira za pečenje. Peći u pećnici zagrijanoj na 200C 20 minuta.
  6. Hrskave pileće odreske poslužiti uz prilog po želji: prženi krumpirići, riža,…

Dobar tek!

Recept u slikama:

Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu Hrskava pohana piletina u cornflakesu

The post Hrskava pohana piletina u cornflakesu appeared first on Reci Peci.

Pohani som i pečeni šaran

$
0
0

Možda ste već primjetili da se u mojoj kuhinji riba i ne kuha tako često koliko bi se trebala. Nema nekog posebnog razloga za to. Jednostavno, nisam baš neki ljubitelj ribe. No povremeno ipak ubacim i ribu na tjedni menu jer ne želim djeci nametati svoje loše navike 😉 Kada se doma u Čakovcu odlučujem za ribu najčešće to bude neka morska riba, po mogućnosti smrznuta i očišćena jer da imam nekog iskustva u čišćenju ribe – i nemam a i tako mi je brže.  Ali zato se kod mojih u Vukovaru riječna riba priprema za ručak bar jednom za našeg boravka tamo i baš je fina. Ribu obično moj tata kupuje na tržnici (budući da nije ribič) u ribarnici u onim velikim bazenima. Sjećam se tih kupovina ribe iz djetinjstva i kako mi je strašno izgledalo kada je striček koji prodaje ribu bacio tu jadnu ribicu na pult i mlatnuo ju ogromnim nožem po glavi a ona se još uvijek onako tužno koprcala…užaaaaasss . Možda se tu kriju korijeni moje odbojnosti prema konzumiranju ribe 😉 Sjećam se također kako smo kao klinci trčkarali okolo dok je tata čistio ribu na dvorištu kraj slavine a mi vrebali kao mačke oko kaše kome će dopasti riblji mjehur da nagazi pa da pukne. Gledala sam tako ovaj put svoju djecu oko djeda dok je čistio ovog šarana sa fotki, smijala se dok su se svađali tko će nagaziti na mjehur  i mislila  o tome kako se povijest ponavlja 😉

Uvijek kada se kupio šaran za ručak (a tako je bilo i danas) to je značilo da će se bolji dijelovi ribe jesti pohani uz krumpir salatu a od ostatka se kuha fiš-paprikaš. Pogledajte kako:

Potrebno:

  • šaran od najmanje 2 kg
  • fileti soma
  • jaje, brašno, mrvice, crvena mljevena paprika

Priprema:

  1. Narezano riblje meso šarana samo lagano uvaljati u smjesu brašna i crvene mljevene paprike. Peći u dubljem ulju s jedne i druge strane dok ne porumeni. Ocijediti višak masnoće na papirnom ubrusu.
  2. Filete soma narezati na manje komade pa panirati u brašnu, jajetu i mrvicama. Pržiti također dok ne porumeni i ocijediti višak masnoće na papirnom ubrusu.

Poslužiti uz krumpir salatu ili pečeni krumpir.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pohani som i pečeni šaran appeared first on Reci Peci.

Fincan burek (Fincan Böreği) – Burek iz šalice

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMoram priznati da duži naziv nekog jela dugo nisam imala, no kako drugačije objasniti na prvu o čemu se radi kada se kaže ‘fincan burek’ kada ni meni samoj iz naziva nije bilo jasno što bi to trebalo biti?! A do naziva i jela samog došla sam neki dan dok sam proučavala tursku kuhinju ponukana željom da mojim gorljivim ljubiteljicama turskih sapunica svih mogućih slijedova (Lišća koje pada, Šeherezade, Ezela, Asi, Sile i Sulejmana…jesam li nešto zaboravila hmmm? ;), dakle svojoj majci i baki pripremim nešto s daškom Turske na tanjuru za ručak i na taj način im se odužim za svoju indifirentnost prema gore nabrojanim TV uradcima. Da, priznajem, kriva sam – ne gledam turske sapunice…niti bilo kakve druge serije, jednostavno nemam vremena za to u ovoj fazi života ali me uvijek iznova razveseli prepričavanje moje bake o tome što je tko kome napravio, tko je koga ogovarao, tko je koga ubio, prevario jer ona to priča sa takvim žarom kao da su to doista likovi koji postoje u stvarnom životu i čijih je života eto i ona sudionik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADakle, ne oduševljava me niti ovih dana popularni Sulejman, ni sva sila onih njegovih žena obučenih u krasne oprave sa skupocjenim nakitom ali me zato oduševljava turska kuhinja. Ljudi moji, to je nešto predivno – savršen splet tradicije, jednostavnih namirnica, začina, pripreme hrane i načina uživanja u hrani. Ne čudi to nimalo, jer turska je kuhinja jedna od najstarijih i najpoznatijih svjetskih kuhinja i na neki je način spona dalekog istoka i mediterana. Ono što je čini posebnom  je činjenica da se u turskoj kuhinji glavnoj namirnici ne dodaje previše začina nego se iz nje trudi izvući ono najbolje, naravno uz podršku puno kvalitetnih priloga na bazi povrća. Turci su možda do savršenstva doveli uživanje u hrani, i kod njih dobar ručak započinje dobrom obilnom mezom, nastavlja se u nekoliko slijedova mesnih specijalteta uz povrće na milijun načina, a završava predivnim slasticama. A bez dobrog društva jednostavno ne ide, pa je tako turska tradicija zajedničko blagovanje za obilnom trpezom u obiteljskom ili pak prijateljskom krugu. Uhh, toliko sam ovih dana u toj kuhinji da bih vam sad mogla ispisati stranice i stranice teksta, no evo, ovdje stajem. Od svih tih divnih stvari koje sam pronašla, odlučila sam se za jedan sasvim jednostavan recept koji mi se učinio zanimljiv pa vam ga u cijelosti donosim – mali burekići koji se pripremaju na neobičan način: u maloj šalici za kavu (tur. fincan = šalica) s finim punjenjem od mesa i krumpira, sve skupa fino zapečeno, sočno iznutra, hrskavo izvana…mmmm, ma predivno nešto!

Potrebno:

  • pakiranje gotovih tankih kora za savijače (8 kom bit će dovoljno)
  • 20-30 dag mljevenog mesa
  • 3-4 krumpira
  • 2 luka
  • sol, papar, vegeta
  • Za premaz: 1 jaje, par žlica ulja, par žlica mlijeka
  • Za preljev: 2 dl vode, žlica vegete ili pola kocke za juhu

Priprema:

  1. Na malo ulja popržiti sitno sjeckani luk, dodati meso pa uz miješanje pržiti dok ne promijeni boju. Dodati sol, papar i vegetu. Pržiti još nekoliko minuta.
  2. Krumpir skuhati i propasirati pa pomiješati sa pirjanim mesom. Po potrebi popraviti okus.
  3. Svaku koru prerezati na 6 dijelova (kocki), uzimati po dvije kocke jednu preko druge i nagurati je preko male šalice za kavu tako da rubovi vise sa strane, napraviti udubinu prstima. Puniti šalice mesnom smjesom pa rubovima zatvoriti šalicu uz premazivanje smjesom od jaja, ulja i mlijeka.
  4. Na lim prekriven papirom za pečenje istresi sadržaj iz šalice kako bi ostao formirani mali burek.
  5. Tako pripremljene bureke premazati ostatkom smjese od jaja, po želji posipati sezamom ili kimom  pa peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180ºC 25 min. Nakon toga izvaditi lim pa žlicom preliti preko svakog bureka malo preljeva (voda + kocka za juhu) koji ste prethodno zakuhali. Vratiti lim u pećnicu i peći do kraja (10-15 min) dok burek ne postane zlatno žut a korica hrskava.

Poslužiti vruće.

Dobar tek 🙂

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Fincan burek (Fincan Böreği) – Burek iz šalice appeared first on Reci Peci.

Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry

$
0
0

Piletina tikka masala sa rižomPiletina tikka masala doista je jelo koje ne samo da zvuči egzotično, nego je i predivnog, za nas Europljane, pomalo egzotičnog okusa. Onako na prvu, svaki će laik pomisliti kako nešto tako neobičnog imena, mora da je komplicirano za napraviti, no u stvarnosti to doista nije tako. Pa ako ste imalo skloni eksperimentiranju sa začinima (koji su za ovo jelo baš specifični) onda ste na pravom mjestu jer ću vas upravo sada uvjeriti kako pripremiti tradicionalno indijsko jelo, koje je u biti najobičniji curry nije nimalo teško, i zapravo je jako jednostavno. No prije svega, možda bi bilo dobro da znate što to uopće jeste. Iako se Curry (čita se kao kari) nekako najviše smatra indijskim jelom, curry je u biti naziv za cijeli niz različitih jela, koja se pripremaju u umaku specifičnog aromatičnog okusa (često vrlo ljutog), a tipična su ne samo za Indiju nego i za Pakistan, Bangladeš, Šrilanku, Tajland…jer curry u prijevodu značu ‘umak’. Nadalje, ovo se jelo zove piletina tikka masala zato što mu samo ime u prijevodu znači tikka = ‘piletina u dijelovima’ + masala = ‘indijska mješavina začina’. E sad, budući smo prevazišli sve ove jezične barijere, vrijeme je da vam kažem nešto o jelu samom: da bi piletina tikka masala bila to Piletina tikka masala - jedna porcijašto treba biti, potrebno je da se meso marinira u finom umaku od jogurta i čilija, da se zatim prepeče naglo na grilu, a potom pirja u masala umaku. U Indiji se za prženje piletine često koriste karakterističnim pećima koje se zovu tandori u kojima se zbog specifičnog oblika razvija vrlo visoka temperatura, pa se piletina uronjena u vruće ulje unutar tandori peći ispeče vrlo brzo, izvana bude savršeno krckava, a iznutra savršeno mekana. No, tikka masala se također može napraviti i bez svega toga, samo se treba malo poigrati i improvizirati 😉 Dakle, tandori će uspješno zamijeniti gril tava, autentični masala začin sasvim će uspješno odglumiti mješavila curry začina iz lokalnog dućana, do kurkume i svježeg đumbira također nije problem doći, pa stoga nema razloga da ne pokušate napraviti svoju prvu chicken tikka masala 😀  P.S. u doživljaju svega ovoga što sam napisala definitivno će vam pomoći gledanje filma ‘The Hundered-Foot Journey‘ koji me je i samu nagnao u potragu za kurkumom, đumbirom i korijandarom –  predivna, topla priča koja baš jako miriše i uz koju se ne možete prestati smješkati i oblizivati 😉

Piletina Tikka Masala

POTREBNO:

  • 2 filea pilećih prsa
  • 2-3 pileća batka (a može i bez njih ako volite samo bijelo meso)

Za marinadu:

  • 1 čaša jogurta
  • 1 žličica čilija
  • po 1/2 žličice kurkume i korijandara (ili 1 žličica curry mješavine začina)
  • 1 žličica svježe ribanog đumbira
  • 2 češnja češnjaka (protisnuti)

Za umak:

  • 1 luk
  • 1 konzerva pelata
  • 1 češanj češnjaka
  • sol, papar, čili
  • 2 žličice kurkume
  • 1/2 žličice đumbira

PRIPREMA:

  1. Piletinu isjeći na kockice pa uroniti u marinadu koju napravite tako da pomiješate sve sastojke. Neka odstoji tako najmanje 1 sat, po mogućnosti i duže.
  2. Nakon toga, piletinu izvaditi izmarinade, pa na malo ulja pržiti naglo sa svih strana. Izvaditi na stranu.
  3. Na istom ulju (ako nije jako izgorilo, ako jeste, uzmite čistu tavicu sa novim uljem) pržiti sitno sjeckan luk dok ne postane gotovo smeđe boje. Tada dodati češnjak i pelate, promiješati, pelate raskašati kuhačom, pa kuhati nekoliko minuta. Tada dodati začine, vratiti piletinu u umak i pirjati još 3 min. Pred kraj pirjanja dodati u umak marinadu u kojoj se mariniralo meso, kratko prokuhati.
  4. Poslužiti uz jednostavnu kuhanu rižu.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Piletina tikka masala -1. korak izradePiletina tikka masala - 2. korak izradePiletina tikka masala - ukusan ručakPiletina tikka masala - način serviranja

The post Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry appeared first on Reci Peci.

Švedske mesne okruglice

$
0
0

Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice – slatke, male, sočne, blage – u osnovi su male ćuftice u bijelom umaku i tradicionalno su švedsko jelo koje Šveđani vrlo često imaju na svojim jelovnicima. Izvorno se ove okruglice zovu Köttbullar i doista ima jako puno varijacija na temu tih malih mesnih loptica, no u suštini su to okruglice od jako sitno mljevenog mesa sa dodatkom krušnih mrvica i luka koje se poslužuju najčešće uz pire krumpir, umak od brusnica i bijeli umak od temljca i vrhnja u kojem se okruglice još kratko propirjaju prije posluživanja. Kod nas su ove okruglice postale poznate dolaskom Ikee u Zagreb i čula sam mnoge šopingholičare koji bez porcije ovih švedskih okruglica od tamo ne izlaze. Budući me restorani po trgovačkim centrima nikad nisu previše intrigirali i nakon hodanja po trgovačkom centru mi je na pameti jedino kakva lijepa terasa u prirodnom hladu sa stvarno veeeelikom kavom, nisam probala originalne Köttbullar švedske okruglice pa da bih vam mogla reći da li su ove moje slične ili ne. Po izgledu bih rekla da i nisu previše, jer ja sam napravila puno više umaka, budući su moji klinci totalni ovisnici o jelima u umaku i uvijek se gleda tko će ga zagrabiti više pa ga zato unaprijed pripremim u bar duploj dozi. No, ako su originalne švedske mesne okruglice ovako divnog okusa kakve su ove moje, onda definitivno dižem palac gore švedskoj kuhinji koja je tipična po tome što je prilično blaga, bez suvišnih začina. Upravo takve su i ove moje švedske mesne okruglice – blage, mekane, tope se u ustima, upravo savršena kombinacija okusa. Recept je jako jednostavan i najveći problem će vam biti zarolati okruglice, jer ako nisu male, otprilike veličine većeg oraha, neće biti fora, pa je to u biti i najduži  dio procesa pripreme. Sve ostalo je, uz naravno dobar recept, prilično lako i svakako preporučam za ručak ili večeru u bilo koje doba godine. Super je stvar to što se ove okruglice mogu i lako podgrijati drugi dan, naročito za sve vas koji morate razmišljati o kuhanju za dan poslije 😉

Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice

POTREBNO:

  • 500 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 jaje
  • 5 žlica krušnih mrvica
  • 200 ml mlijeka
  • 1 žlica sjeckanog peršina
  • 1 žlica sjeckanog vlasca (ili kopra ako volite kopar)
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 4 žlice oštrog brašna
  • 500 ml povrtnog temeljca
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • žličica soli, papra, vegete
  • prstohvat muškatnog oraščića

PRIPREMA:

  1. Mljeveno meso mora biti jako sitno mljeveno, pa svakako preporučam duplo mljevenje kako bi bilo što sitnije.
  2. Krušne mrvice preliti mlijekom i pustiti da odstoje 10-tak minuta.
  3. U posudi pomiješati mljeveno meso, jako sitno iskosan luk (najbolje je napraviti kašu od luka štapnim mikserom), jaje, namočene krušne mrvice, peršin, vlasac, češnjak i druge začine pa sve skupa dobro izmiješati rukom. Od dobivene smjese raditi okruglice veličine većeg oraha. Ovo će biti puno lakše ako radite mokrim rukama tako da si pripremite u blizini tanjur s vodom u kojem ćete svako malo moći namočiti dlanove i tako lakše narolati okruglice. U jednom tanjuru si još posebno pripremite malo krušnih mrvica pa svaku kuglicu kratko uvaljate u mrvice, tako će lakše zadržati oblik i manje će se lijepiti za ruke.
  4. Kuglice pržiti u većoj količini vrućeg ulja dok ne postanu smećkaste. Izvaditi ih tada na stranu, višak ulja odliti. U istoj tavi u kojoj ste pržili okruglice neka vam ostane cca 100 ml ulja, na to ulje stavite brašno, promiješajte pa zalijte uz miješanje temeljcem. Pustite da umak provrije, dodajte vrhnje za kuhanje, začiniti solju, paprom i muškatnim oraščićem pa vratite pržene okruglice u umak. Pirjajte sve skupa još 20 minuta.
  5. Okruglice poslužiti sa umakom u kojem su se pirjale uz pire krumpir i zelenu salatu. Ako volite eksperimentirati sa slatko slanim okusima, pokušajte sa umakom od brusnica pa javite dojmove 😉
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti mesnu smjesu za okrugliceNapraviti male okrugliceIspržiti okruglicePržiti okruglice dok ne postanu smećkaste  i hrskaveNa istom ulju napraviti umak pa okruglice vratiti u tavu i sve skupa pirjati

The post Švedske mesne okruglice appeared first on Reci Peci.


Tjestenina u umaku od šampinjona za ručak ili večeru

$
0
0

Tjestenina u umaku od šampinjona

Ako za ručak želite napraviti nešto doista jednostavno i brzo, tada je tjestenina u umaku od šampinjona doista prava stvar. Ne samo što se ovo fino jelo radi brzo, nego je i ekonomično. Što u današnje vrijeme kada su nam životni troškovi prilično velika stavka i nije za odbaciti 😉 Uzevši u obzir npr. da se svježi šampinjoni u trgovinama mogu naći na akciji po 9,00 kn za 500 g, tjestenina po 4,00 kn za 400g i vrhnje za kuhanje za 5,00 kn, dobijemo ručak za 4 osobe za cca 20-tak kuna!

Tjestenina u umaku od šampinjona dobar je izbor ručka za osobe koje ne jedu meso zato što šampinjoni kao i velika većina gljiva sadrže visok udio proteina. A budući da znamo da tijelo proteine koristi za rast, izgradnju kostiju, vezivnog tkiva, kože i krvi, dobro je pobrinuti se da ih prehranom unosimo u dovoljnoj količini 😉 Iako prilikom kuhanja volim proučiti namirnice koje koristim i njihovu vrijednost i eventualnu dobrobit, neću vas sada zamarati svim činjenicama o gljivama. Previše je toga i nutricionisti su ustvari tu da se bave takovim stvarima. Zadržimo se mi radije na tome kako je ovo ustvari jedno jaaaako fino jelo. Jednostavno sasvim.

Toliko jednostavno da ga neće biti problem pripremiti niti laicima u kuhinji. Uz naravno par savjeta i provjereno dobar recept kojim ću se truditi ne zakomplicirati stvari. Studenti, školarci, zaposleni koji jurcaju od posla do kuće i pokušavaju uhvatiti barem malo slobodnog vremena, full time job mame sa tisuću obaveza kroz dan. Tjtestenina u umaku od šampinjona je recept baš za vas. Trebat će vam 30 minuta slobodnog vremena za pripremu, dvije posude za kuhanje (umak + tjestenina) i malo dobro volje. Idemo kuhati!

Tjestenina u umaku od šampinjonaTjestenina u umaku od šampinjona

POTREBNO:

  • 500 g šampinjona
  • 1 mali luk
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 200 ml vode
  • 2 žlice oštrog brašna
  • sol, papr, eventualno žličica vegete
  • 50 ml bijelog vina (opcionalno)
  • 400 g tjestenine

PRIPREMA:

  1. Šampinjone očitstiti od nečistoće (gljive se inače ne bi smjele prati pod vodom nego samo četkati, no ja nikad nemam stpljenja za to i uvijek ih oplahnem i operem 😀 ) i narezati ih na četvrtine.
  2. Za tjesteninu zagrijatu vodu, pa kada zavri posliti i ubaciti u ključalu vodu tjesteninu.Kuhati do željene tvrdoće/mekoće 😉
  3. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk par minuta. Dodati tada šampnjone, promiješati i pirjati 5 minuta. Gljive će tada pustiti dosta tekućine. Povremeno promiješajte i pustite da tekućina ispari. Tada dodati vino, začiniti po ukusu pa pirjati daljnjih 10 minuta. Dodati tada vodu, pustiti da provri još jednom pa odmah zatim umiješati vrhnje za kuhanje u kojem ste razmutili brašno. Pustiti da se sve skupa lijepo poveže i kratko prokuha.
  4. Na kraju možete posipati sjeckanim peršinovim listom ili vlascem.
  5. Poslužiti uz kuhanu tjesteninu.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pirjati gljive na lukuKada omekšaju, dodati vino a potom vodu Završiti vrhnjem za kuhanje i brašnomPoslužiti uz kuhanu tjesteninu. Dobar tek!

 

The post Tjestenina u umaku od šampinjona za ručak ili večeru appeared first on Reci Peci.

Pohani pileći odresci iz pećnice

$
0
0

Pohani pileći odresci iz pećniceKada za ručak poželite pohano meso, pa u posljedni tren shvatite da nemate niti jaja niti brašna za klasično paniranje, pohani pileći odresci iz pećnice će spasiti stvar 😉 Zašto? Zato što se ovi pohanci paniraju samo sa krušnim mrvicama! Jednostavno je i lako da lakše ne može biti.
Kako bi bijelo pileće meso bilo podatno i mekano nakon termičke obrade, potrebno ga je marinirati bar 1 sat prije pripreme jela. Marinada je u stvari kombinacija jogurta, soli i češnjaka. Opet sasvim jednostavno. Ako imate malo više vremena, slobodno odreske ostavite koji sat više u ovoj marinadi. Mliječna kiselina iz jogurta će meso omekšati i postati će mekano, podatno i sočno.

Obično pileće bijelo meso tako će u tren oka postati sočni pohani pileći odresci iz pećnice. Kombinacija priloga uz ovo fino jelo je bezbroj. Može to biti krumpir pire, pečeni krumpir, riža, ječmena kaša…odlučite sami. Ono što je sigurno je to da će vam ovaj način pohanja postati omiljeni i kada ga jednom probate nećete se više niti vraćati onom klasičnom pohanju mesa 😉

Pohani pileći odresci iz pećnice su i zdrav obrok jer se ne prže u puno ulja kao što to obično sa klasičnim pohanjem biva. Odreske ćete ovdje jednostavno položiti na lim za pečenje lahano premazan maslacem ili tankim slojem ulja, pokapati ćete ih sa sasvim malo ulja i to je to. Peku se naravno u pećnici pa ćete tu uštedjeti vrijeme stajanja kraj pune tave vrućeg ulja dok se odresci peku 😉

Pohani pileći odresci iz pećnicePohani pileći odresci iz pećnice

POTREBNO: (za 5 osoba)

  • 1,5 pileća prsa
  • krušne mrvice

Za marinadu:

  • 300 ml jogurta
  • žličica soli
  • 3 češnja češnjaka

PRIPREMA:

  1. Meso otkoštiti i narezati na tanke odreske. Preko narezanog mesa preliti marinadu od jogurta u koji ste umiješali sol i protisnuti češnjak.
  2. Nakon mariniranja odreske jedan po jedan uvaljati sa svih strana u krušne mrvice. Slagati ih na lim za pečenje koji ste ranije presvukli papirom za pečenje i premazali tankim slojem otopljenog maslaca ili ulja.
  3. Odreske samo lagano poškropiti uljem i peći na 18C 40-tak minuta. Nakon otprilike pola pečenja okrenuti odreske na drugu stranu kako bi se zapekli i od dolje. Gotovi su kada dobiju lijepu zlatno žutu boju i hrskavu koricu.
  4. Poslužiti uz prilogu i salatu po želji.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

Marinirati meso i pripremiti mrviceLim za pečenje premazati uljem Meso uvaljano u mrvice slagati u lim za pečenjeIspeći meso u pećniciPohani pileći odresci iz pećnicePohani pileći odresci iz pećnice

The post Pohani pileći odresci iz pećnice appeared first on Reci Peci.

Varivo od graha sa kobasicama na brzi način

$
0
0

Znate li da se staro dobro varivo od graha sa kobasicama ne mora kuhati satima da bi uspjelo? Ako se pitate kako, evo odgovora! Stvar je u tome da za ovakvo varivo koristite grah iz konzerve 😉 Znam da će mnogi reći da takav grah jednostavno nije pravi grah, ali doživljaj hrane i okusa je jako individualna stvar. Ja sam inače vječiti protivnik ustaljenih konvencija i valjda mi je u prirodi da uvijek pokušavam dokazati da se nešto može napraviti i na malo drugačiji, možda jednostavniji način. Pa tako i grah!

Da bi varivo od graha sa kobasicama uspjelo i da bi doista bilo fino treba ga dobro začiniti. Jer ako bude onako, lagano začinjeno sa samo malo soli to jednostavno neće biti to. Da se razumijemo, nemam ja ništa protiv pravog izvornog graha koji se dugo kuha na tradicionalan način. Dapače, obožavam ga! Samo, postoje dani kada jednostavno nemam vremena skuhati ga. Klasično varivo od graha koje se radi sa suhim zrnima graha treba i malo dužu pripremu. Da biste ga skuhali, potrebno je grah večer prije namočiti kako bi lijepo nabubrio i lakše se skuhao drugi dan. Tada se opet mogu dogoditi sitni problemčići, jer može se dogoditi da ste kupili stari grah koji će se već nakon kratkog kuhanja raspasti na polovice, a i dalje će biti tvrd. E pa sa ovim varivom kakvog vam danas donosim tih problema nema!

Ovo je ručak sa kojim ćete biti gotovi u svega 30-45 minuta vašeg vremena. Tajna je u tome što je konzervirani grah već prethodno termički obrađen i kuhanje uopće nije potrebno. Možete takav grah koristiti bez obrade npr. u salatama, u punjenju za tortilje i sl. Znači, za varivo od graha sa kobasicama pripremite samo nekoliko osnovnih namirnica: konzervu graha pokoji luk, mrkvkicu, peršin, začine, brašno i malo dobre volje. Kobasice možete i ne morate. Moji ih vole, pa ga zato najčešće radim sa njima. Možete ih potpuno izostaviti, a možete umjesto kobasica nasjeckati malo slanine. Sve je na vama i vašim željama. U svakom slučaju nećete pogriješiti. Stoga predlažem da što prije napravite jedno varivo od graha sa kobasicama, upotpunite obiteljsku trpezu svježim lukom i slaninom, domaći kruh bi bio odličan i gozba može početi!

Varivo od graha sa kobasicama

Varivo od graha sa kobasicama

POTREBNO:

  • 800 g konzerviranog graha (bijeli ili smeđi)
  • 2 luka
  • 2 mrkvice
  • 1 korjen peršina
  • 1 češanj češnjaka
  • 3 žličice slatke mljevene začinske paprike
  • 1 žličica ljute mljevene začinske paprike
  • 1-2 lovorova lista
  • sol, papar
  • 100 ml koncentrata rajčice
  • 1,5 l vode
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 2 para kobasica (kranjske, narodne…)

PRIPREMA:

  1. Kobacice narezati na kolutiće. Luk, mrkvicu i peršin narezati na kockice.
  2. U većoj posudi na malo ulja pržiti povrće zajedno sa kobasicama 5 minuta. Dodati ocijeđeni grah, začiniti solju, paprom i začinskom paprikom. Promiješati pa pirjati 5 minuta da grah upije te fine okuse povrća. Tada doliti polovicu vode i rajčicu, lovorov list, poklopiti i kuhati 15 minuta. Tada dodati ostatak vode i pustiti da prokuha još slijedećih 10-tak minuta. Tekućine mora biti toliko da prekrije sav grah i još otprilike 1,5 cm iznad toga. 
  3. Na kraju umiješati brašno razmućeno za malo vode kako bi se varivo od graha zgusnulo. Kratko prokuhati i poslužiti. 
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

Varivo od graha sa kobasicama Varivo od graha sa kobasicama

The post Varivo od graha sa kobasicama na brzi način appeared first on Reci Peci.

Saltimbocca a’la Sandra

$
0
0

Saltimbocca u prijevodu znači ‘Skok u usta‘, i izvorno je talijansko jelo, koje se može spremiti na više različitih načina. Najpoznatija je Saltimbocca alla Romana – teleće šnicle sa tankim komadom šunke i kaduljom u umaku od bijelog vina. Kada pripremam jelo samo za sebe i supruga, što se od kad imamo djecu, dogodilo svega nekoliko puta, onda je slažem na taj način, sa dosta vina i malo pikantnije. Međutim, kada su djeca za stolom, onda takva varijanta jela ne dolazi u obzir. Stoga sam izvorni recept malo modificirala pa pripremam šnicle na taj način, ali u umaku od vrhnja.

Potrebno:

  • 6 tankih telećih odrezaka
  • 6 tankih ploški suhog vrata
  • 6 listića svježe kadulje (u nedostatku iste, posegnem sa sušenom, ili je jednostavno izostavim)
  • senf estragon
  • vegeta, sol, papar
  • 250 ml vrhnja za kuhanje
  • 3 žličice gustina
  • malo šećera

Za prilog: široki  rezanci

Priprema:

  1. Odreske tanko istući, povegetiti. Svaki odrezak s jedne strane premazati sa malo senfa, staviti plošku suhog vrata i listić kadulje, sve pričvrstiti čačkalicom.
  2. Na malo ulja pržiti odreske s jedne i sa druge strane dok ne postanu lijepo zapečeni.
  3. Izvaditi ih iz tave, pa na isto ulje doliti oko 2 dl vode, 1 dl bijelog vina (ako želite), začiniti i pustiti da prokuha. Dodati zatim vrhnje za kuhanje, opet lagano provrijeti, pa uz miješanje dodati razmućeni gustin.
  4. Vratiti odreske u umak, te sve skupa prodinstati oko 30 min.

Poslužiti uz kuhane široke rezance.

The post Saltimbocca a’la Sandra appeared first on Reci Peci.

Pržena lokarda

$
0
0

Za današnji ručak u obližnjoj trgovini naišla sam na svježu ribu – lokardu. Rekao bi moj tata: ‘To nije svježa riba! Svježa je jedino dok pliva!’ No dobro, svježija od ovoga morska riba u jednom Čakovcu u ovom trenutku vjerovatno nije mogla biti, pa stoga, tata sory, ovo je svježe! Ne pripremam ribu često, pogotovo ne svježu jer nisam neki stručnjak u čiščenju i baratanju ribom. Ne znam čak ni prepoznati starost ribe pa se u ovakvim slučajevima obično pouzdajem u savjet i mišljenje prodavača. Ali svaki put kada kupim ovakvu neočišćenu ribu moji su klinci najsretnija bića na zemaljskoj kugli. Koji je to njima party gledati mene kako se mučim sa tom ribom u sudoperu. Tisuću i jedno pitanje tada slijedi: ‘A mama, zašto ima tako buljave oči, a zašto ti je već pet puta ispala iz ruke, a zašto je tako klizava, a zašto joj režeš glavu – to je boliiii, a zašto joj u trbuhu nisu druge ribe koje je pojela…..ima togaa, ne stane sve u ovaj post 😉 No, moram priznati, koliko god bila nespretna sa ribom, s vremenom sam naučila neke stvari pa sad to čišćenje ne traje tako dugo i ustvari je poprilično jednostavno. Imala sam namjeru poslikati čišćenje ribe u laičkom aranžmanu, ali sam prekasno shvatila da ne mogu i slikati i čistiti istovremeno pa to ostavljam za neki drugi put kada moj dragi bude pored mene s fotačom.

Uglavnom, da ne dužim više, ova današnja lokardica je bila jako fina, ispržila sam je samo uvaljanu u brašno, jer je tako klinci najviše vole i kao prilog sam pripremila blitvu s krumpirom na lešo. Matko je danas završio drugu školsku godinu sa 5.0 i poželio pržene papaline, pa sam mu udovoljila u tome tako da je on dobio svoj ručak. Cijeli stan se još uvijek osjeti po ribi, i svaki put kad je pržim kažem: ‘sad i nikad više‘,  ali eto, šta da kažem – nisam karakter i uvijek popustim, klincima 😉

Potrebno:

  • 2-3 lokarde
  • zamrznute papaline
  • brašno
  • ulje za prženje
  • češnjak, maslinovo ulje, limun

Priprema:

  1. Ribu očistiti i narezati poprečno na manje komade.
  2. Uvaljati u brašno i pržiti u vrućem ulju dok ne porumeni.
  3. Papaline također uvaljati u brašno i pržiti u ulju.

Poslužiti uz blitvu s krumpirom i čašu finog bijelog vina, naravno, rashlađenog!

Dobar tek!

The post Pržena lokarda appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live