Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2360 articles
Browse latest View live

Brza piletina s krumpirom i mrkvicom

$
0
0

Danas smo se opet predugo zadržali vani na igralištu pa sam za ručak morala zmućkati nešto na brzinu. Ujutro sam izvadila iz škrinje za zamrzavanje pileće bijelo meso pa sam ručak doslovce onako ‘iz glave istresla u tavu’ 😉 Ovakav nam je ručak nekad davno znao slagati moj tata kad bi bio njegov red za kuhanje. Nije to bilo često, ali sjećam se kako su ti njegovi ručkovi bili fini, jer on je u ta svoja jela uvijek stavio svašta: od piva, kocke za juhu, lovorovog lista, puno crvene paprike, sve ono što baka nije stavljala u svoja, u usporedbi s njegovim, lagana jela. Ovaj je brzinski ručak danas bio doista gotov za 45 min. i to mu je veeelika prednost, a bilo je doista ukusno. Budući da smo bili jako gladni, žurili smo se pojesti što prije pa sam zaboravila poslikati serviranu porciju 😉 Nadam se da ćete mi oprostiti i svejedno uživati kada probate.

Potrebno:

  • pileće bijelo meso
  • 1 kg mladog krumpira
  • 4-5 mladih mrkvica
  • 1 luk
  • 2 žličice mljevene crvene paprike
  • žlica ketchupa
  • 2 dl tekućeg paradajza
  • lovorov list
  • vegeta, sol, papar,1/2 povrtne kocke za juhu

Pruprema:

  1. Narezano meso posoliti i kratko prepeći na ulju sa svih strana.
  2. Izvaditi meso na stranu pa na istom ulju popržiti nasjeckani luk, dodati krumpire narezane na četvrtine i mrkvicu na manje komade, podliti sa 2 dl vode i paradajzom. Začiniti crvenom paprikom, dodati ostale začine uključujući lovorov list pa vratiti meso u tavu.
  3. Poklopljeno pirjati dok sve skupa ne omekša i dok gotovo sva tekućina ne ispari. Eventualno dodati malo vode ako je presuho i ako povrću treba još malo da omekša.

Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

The post Brza piletina s krumpirom i mrkvicom appeared first on Reci Peci.


Grah sa zeljem

$
0
0

Imajući na umu pisanje ovog recepta, malo sam zastala jer nisam bila sigurna kako ga nazvati: grah za zeljem ili grah sa kiselim kupusom. U mojem je načinu govora kupus uvijek bio kupus, jer dolazim iz štokavskog govornog područja, no dolaskom u Međimurje naučila sam mnoge stvari, upoznala neke međimurske običaje, naučila kuhati međimurska jela a budući da je ovo jelo specifično za ovo kajkavsko podneblje neka bude grah sa zeljem! Ustvari, većina Međimuraca i Podravaca će u svom dijalektu reći da je to ‘grah s zeljom’ 😉 Kako god bilo, uz kuhani suhi buncek ili suha svinjska rebrica ovo je prefino zimsko jelo koje zimi baš rado jedemo svi. Idealno je to kombinacija koja krijepi organizam jer grah mu daje zasitnost a kiseli kupus prijeko potrebnu energiju i vitamine koji su nam svima u ovom zimskom periodu godine i više nego potrebni. A najbolje od svega je to što se  kod pripreme ovog jela obično može skuhati veća količina pa je tako osiguran ručak i za drugi dan jer ovo jelo podgrijavanjem postaje još bolje i ukusnije, slično kao sarma. A napraviti ga doista nije nikakva mudrost i prilično je jednostavno. Evo kako:

Potrebno:

  • 50 dag graha
  • 50 dag kiselog kupusa
  • 1 luk, 2 žličice mljevene crvene paprike, 3 žlice brašna, ulje, cca.3 dl vode (za zapršku)
  • vegeta, sol,papar, lovorov list

Prilog: suho meso, suhi buncek ili suha rebrica

Priprema:

  1. Ako je grah stari (suhi) onda ga je potrebno namočiti dan prije pa ga sutradan skuhati. Ako je grah mladi onda se kuha puno kraće i nema potrebe namakati ga, nego ga samo skuhati u slanoj vodi dok zrna ne postanu mekana. Također se ovo jelo može napraviti i sa grahom iz konzerve, i tada je postupak maximalno skraćen jer takav grah nije potrebno kuhati.
  2. U drugoj posudi posebno kuhati kiseli kupus oko 30-40 min. Ako je kupus jako kisel (probajte ga prije) potrebno ga je prije kuhanja isprati u malo vode.
  3. Ocijediti grah i dodati ga kupusu.
  4. Na ulju pržiti nasjeckan luk, dodati crvenu mljevenu papriku i brašno, promiješati pa postepeno dolijevati vodu. Miješati pjenjačom dok se zaprška ne počne zgušnjavati.
  5. Uliti zapršku u grah s kupusom, začiniti po želji vegetom, soli i paprom, dodati lovorov list pa sve skupa prokuhati još 15 min.

Poslužiti uz narezani kuhani buncek. Po želji, možete komadić suhe kožice ili bunceka staviti kuhati k grahu kako bi grah bio aromatičniji.

Dobar tek!

The post Grah sa zeljem appeared first on Reci Peci.

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom

$
0
0

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpiromAko kojim slučajem niste preveliki ljubitelj ribe i ne znate puno o ribljem svijetu, ako niste ribič i ne znate nikoga tko bi vam na dnevnoj (ili bar tjednoj) bazi donosio svježe ulovljenu ribu, te ako uz to živite negdje na kontinentu gdje je do kvalitetne i svježe ribe priličan problem doći,  tada vam se crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom iz pečnice čini kao pravi doživljaj 😉 Radilo se ovaj puta o zamrznutoj varijanti već očišćene ribe bez glave, pa mi je to uvelike olakšalo pripremu. Budući da sam ribicu lijepo nasolila i marinirala u češnjaku i llimunovom soku prije pečenja, bila je baš ukusna. Nisam baš neki znalac u pripremi ribe. Nisam niti ljubitelj ribe pa kad je pripremam, činim to ponajviše zbog grižnje savjesti što nam je riba doista premalo na tjednom jelovniku. Činim to i zato što su moji klinci totalni obožavatelji ribe. U bilo kakvom obliku. I zato nastade crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom.

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpiromZašto crveni bodečnjak, a ne škarpina npr.? Ponajviše zato što je do svježe (ili zamrznute) škarpine na istoku lijepe naše jako teško doći. O ovoj vrsti ribe vodile su se (a možda se negdje još uvijek i vode) prave polemike oko toga koja je to vrsta ribe i odakle je, što ju je pomalo nepravedno dovelo u negativnu stigmatizaciju nečega nepoželjnog u kuhinji. Ta ‘borba’ oko ove vrste ribe nastala je ponajviše zato što se radi o ribi crvene boje koja baš zbog toga podsjeća na našu Škarpinu, pa su je navodno u nekim trgovačkim lancima pokušali ‘podvaliti’ pod istu, a ona to nije. Niti po okusu niti po izgledu. Bar tako kažu oni koji su sa ribom na ‘ti’. Ja pravu škarpinu nisam probala pa vam ne mogu reći iz svojega iskustva o tim razlikama i o tome kolika je ona bolja u odnosu na bodečnjaka. Vjerujem da jeste. Pogotovo ako je svježa. Činjenica je da se radi o dvije potpuno različite vrste i porodice ribe pa nije niti moguće da bude sličnog okusa jelte. A i podneblje u kojem rastu im je potpuno drugačije. Bodečnjak je iz hladnijih područja Atlantika i nema ga u Mediteranu, a škarpina  je iz toplijih dijelova Atlantika ili iz Mediterana 😉 Kako bi onda mogle biti iste ili slične?!

Ono što hoću reći je to, da i crveni bodečnjak može biti jako fini obrok ako ga pripremite na dobar način. Dajte ovoj ukusnoj ribici šansu jer ima doista fino bijelo meso, malo kostiju, jednostavno se priprema, a uz blitvu s krumpirom dobili ste ručak za prste polizati 😉

Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom

POTREBNO:

  • 5-6 komada zamrznute ribe crveni bodečnjak
  • 5 češnjeva češnjaka
  • stručak svježeg peršina
  • 150 ml bijelog vina
  • 3-4 žlice maslinovog ulja
  • 2 limuna
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Ribu odmrznuti. Oprati je i nožem postrugati lagano površinu te oprati utrobu. Iako je ovo očišćena riba, indrustrija je industrija i uvijek ostane nešto utrobe u njoj.
  2. Ribu posušiti ubrusom. Posoliti sa svih strana malo jače, preliti je limunovim sokom i pustiti da odstoji bar 1 sat.
  3. Složiti ribu u lim za pečenje premazan maslinovim uljem. Uvaljati ribu sa svih strana u ulje, posipati je sitno sjeckanim češnjakom, peršinom i vinom.
  4. Prekriti ribu folijom i peći poklopljeno u pećnici zagrijanoj na 190C 20 minuta. Nakon toga maknuti foliju pa peći otkriveno još 20-tak minuta ili dok riba lijepo ne porumeni.
  5. Poslužiti uz blitvu s krumpirom.
  6. Dobar tek.

Recept u slikama:

Priprema crvenog bodečnjakaCrveni bodečnjak

The post Crveni bodečnjak sa blitvom i krumpirom appeared first on Reci Peci.

Fusilli a’la Bolognese

$
0
0

Današnji ručak prošao nam je u poprilično čudnom tonu. Bila sam zdvojna što skuhati, jer Magdalena nam je bolesna, s crijevnom virozom i temperaturom, pa je nakon dva dana nejedenja danas poželjela pužiće za ručak. Pa kako joj ne bih udovoljila. Znala sam da će biti dobro ako pojede bar nešto i da će uglavnom jesti pužiće – golaće, pa sam nama uz pužiće složila umak Bolognese koji se najčešće poslužuje i spravlja kao Špageti bolognese ali meni su ove male spiralice nekako draže. Obožavam Bolognese! Svaki put kad to kuham skuham malo više, bar duplu porciju, ostatak zamrznem pa za par dana opet imam dobar ručak. S tako pripremljenom smjesom znam puniti palačinke ili nadjenuti pizzu ili canellone….mogućnosti ima jako puno.

Potrebno:

  • 40 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 crvena paprika
  • 1 dl bijelog vina
  • 2-3 dl tekuće rajčice
  • malo ketchupa
  • vegeta, sol, papar, povrtna kocka za juhu

Priprema:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk. Dodati papriku nasjeckanu na što manje kockice. Pržiti dok paprika ne počne puštati onaj svoj karakteristični fini miris.
  2. Dodati meso, pa ga uz miješanje pržiti dok ne posmeđi jače. Dodati vino i malo vode pa pustiti da tekućina ispari.
  3. Začiniti, dodati rajčicu i ketchup pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 30 min.
  4. Pred kraj kuhanja dodati gustin razrijeđen s malo vode, kratko prokuhati.
  5. Poslužiti uz tjesteninu i zelenu salatu.

Iako se bolognese tradicionalno poslužuje uz dugačke špagete, meni je nekako najdraži i naljepše mi se umak sljubljuje uz spiralice srednje veličine. Uz zelenu salatu, malo parmezana povrh svega i čašu bijelog vina, ovo je ručak koji obožavam.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

The post Fusilli a’la Bolognese appeared first on Reci Peci.

Sočna pohana piletina s povrćem i rižom

$
0
0

Pohano meso jedan je od favorit ručkova kod nas doma. Moja baka u Vukovaru uvijek ispoha nevjerovatno sočnu piletinu, a mojim klincima su bocke ili bataci najdraži. Često sam znala stajati kraj bake ne bi li skužila kako to ona radi da joj meso bude baš tako sočno iznutra a pohung zapečen i hruskav. Kako dobro ispanirati i pohati meso? Definitivno za tako nešto mrvice u koje se meso uvaljuje trebaju biti malo grublje, jaje treba dobro posoliti i sve skupa prstima dobro utapkati u meso. Bitna je i temperatura pečenja, jer ako je ulje prevrelo, meso će se peći prebrzo pa se neće ispeći oko kosti, ako je ulje premalo vruće onda će se samo napiti ulja i neće biti hruskavo. Dakle, potrebna je neka umjerena temperatura ulja. Ja obično umočim u ulje vilicu namočenu u jaja pa ako počne cvrčati – spremno je. Ponosno mogu reći da sam se s godinama konačno uspjela približiti tim bakinim savršenim pohancima, to su mi jučer čak i klinci rekli 😉 Dakle, ako ste u nedoumici što skuhati danas, trkom do dućana po batke (njih uvijek ima), na brzinu ih spanirajte i ručak je tu! Uz pirjano povrće na maslacu ( brže je ako kupite neku zamrznutu mješavinu povrća a ima ih doista svakakvih) i pirjanu  rižu, želim vam dobar tek!

Potrebno:

  • pileći bataci i nadbatci (količinu sami odredite po potrebi)
  • brašno, jaje i mrvice za paniranje
  • riža
  • luk
  • zamrznuto miješano povrće

Priprema:

  1. Meso oprati i skinuti suvišnu kožicu s njega i povegetiti ili posoliti ako ne koristite vegetu.
  2. Umakati komad po komad prvo u brašno, pa u posoljeno razmućeno jaje  i zatim u mrvice koje treba dobro utapkati u meso.
  3. Pržiti u ne prevrelom ulju sa svih strana dok ne postane zlatno smeđe i hruskavo.
  4. Na malo maslaca istresti zamrznuto povrće, promiješati, poklopiti i pustiti da se otopi i pusti sok. Posoliti, doliti malo vode i pirjati dok sve ne omekša (10-tak min bit će dovoljno ako nema graška unutra – grašku treba malo duže da omekša što god pisalo na vrećici 😉 )
  5. Poslužiti uz pirjanu rižu.

Savjet: ako želite pohati i druge dijelove pileta kao što je bijelo meso, budući da je takvo meso dosta suho, dobro ga je prije pohanja bar na sat-dva marinirati u soku jednog limuna i malo soli. Tako će biti puno aromatičnije i vjerujte, mekše.

The post Sočna pohana piletina s povrćem i rižom appeared first on Reci Peci.

Pašticada na ReciPeci način

$
0
0

Pašticada, pašticada…ehh, ma tko nije čuo za pašticadu?! Moglo bi se reći da je ona tradicionalno dalmatinsko mesno jelo koje se u pravilu priprema od goveđeg buta, našpikanog pancetom, češnjakom i klinčićima, pa kuhano u prošeku sa suhim šljivama i pelatima pa pirjano na maslinovom ulju, pa… No, ako ste mislili da ću vam ja sada ovdje dati recept za jednu takvu originalnu pašticadu – varate se 😉 Pa ipak je ovo ReciPeci, mjesto na kojem se mućka sve i svašta, pokušava i odustaje, mjesto gdje možete naći recepte za jela prilagođena svačijem džepu i naravno jednostavna za pripremu.

Budući sam se ovog vikenda baš poželjela jesti pašticadu (a vjerujte, prava pašticada je za prste polizati), odlučih tako i napraviti. No, od junetine ni ‘J’ u zamrzivaču, od suhih šljiva također ništa, o pravom domaćem prošeku mogu samo sanjati…no, pašticada je morala biti i točka! Tako sam lijepo jedan manji komad svinjskog buta večer prije nasolila i našpikala češnjakom (našpikati znači nožem urezati duboko u meso i u taj otvor nagurati nešto tipa češnjak, komadić mrkve, špeka…) Meso sam pržila na običnom suncokretovom ulju, a kuhalo se u kombinaciji domaćeg tekućeg paradajza, crvenog vina te nekoliko žlica pekmeza od šljiva 🙂 Rezultatom sam i više nego zadovoljna, meso je bilo ukusno i mekano i da sam nekome rekla da se pašticada može napraviti skoro od ničega što treba, ne bi mi vjerovali. No, evo dokaza i mojeg recepta za pašticadu. Znam da je izvorna pašticada sa prošekom sasvim posebna, no probala sam i takve i mogu vam reći da nije baš toliko posebnija od ove moje 🙂

Potrebno:

  • komad svinjskog buta
  • 3-4 režnja češnjaka
  • vegeta, sol, papar
  • 2 dl tekućeg paradajza
  • 3 dl crnog vina
  • 4 dl vode
  • 3 žlice pekmeza od šljiva
  • 2 luka

Priprema:

  1. Meso večer prije (ili bar nekoliko sati prije) dobro nasoliti, pa nožem načiniti ureze u koje treba nagurati štapiće češnjaka i dimljene slanine (ako imate, ako nemate nema veze).
  2. Meso prepržiti sa svih strana na vrućem ulju dok se ne stvori smeđa korica. Izvaditi meso pa na istom ulju pržiti sjeckan luk. Nakon nekoliko minuta doliti vino, paradajz, vodu i pekmez od šljiva, začiniti po ukusu (vegeta, sol, papar) pustiti da prokuha pa u umak vratiti meso. Ako je umak prekiseo, dodati žličicu šećera koji će neutralizirati kiselost. Kuhati poklopljeno uz povremeno okretanje 1 sat.
  3. Nakon kuhanja, meso izvaditi pa narezati na tanke šnite. Umak promiksati štapnim mikserom pa vratiti narezano meso u umak. Pirjati još 30 min. Ako je umak prerijedak, dodati 4-5 žličica gustina razmućenog sa malo vode pa kratko prokuhati kako bi se umak zgusnuo.
  4. Poslužiti pašticadu uz kuhane njoke i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pašticada na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Pizza s punjenim rubovima

$
0
0

Kada bi me netko pitao koje jelo najviše volim pripremati u svojoj kuhinji teško bih se odlučila za samo jedno, no pizza bi definitivno zauzela jedno od tih mjesta. I to zbog više razloga. Prije svega, na izradu pizze se najčešće odlučim kada sam bez ikakve ideje za bilo što drugo, obično se to dogodi poprilično kasno kada bi se neki pristojan ručak već odavno trebao krčkati u loncu i u to doba sam uvijek poprilično gladna. U takvim me situacijama spašava ona – pizza koja je gotova za čas! (to mi omogućava Garant instant kvasac uz pomoć kojeg se dizano tijesto ne mora ostavljati na dizanju) A kada se u takvom ‘gladnom’ stanju odlučim za izradu pizze onda to bude prava fešta od dizanog tijesta. Jer na pizzu tada nabacam doslovce sve što pronađem u hladnjaku i onda to bude preeeefino nešto. Tako je bilo je i ovaj put. Nevjerovatno je to što se sve može napraviti od običnog komada dizanog tijesta, malo salame, sira i ketchupa ili rajčice. Uz dodatak malo kisele paprike, ljutih feferona, luka ili kiselog vrhnja od gore možete eksperimentirati okusima do besvjesti. Samo mašta je granica 😉  Ovu sam pizzu u stvari mogla nazvati i Pepperoni pizza, jer upravo to je najčešća i omiljena verzija pizze većine Amerikanaca. Pepperoni je u stvari talijansko-američka verzija začinjene suhe salame, kakve se kod nas najčešće nazivaju čajna, srijemska ili zimska kobasica. Dakle, ovo je jedna prava hrvatska pizza na američki način sa talijanski punjenim rubovima 😀 Rubovi punjeni sirom pa lijepo hruskavo zapečeni posebno su fini i stvarno daju pizzi jedan poseban štih. Probajte, stvarno je fino i jednostavno za napraviti. Evo kako:

Potrebno:

  • 38 dag brašna
  • 1 Garant instant kvasac
  • 2 žličice soli
  • žličica šećera
  • 1 dl ulja
  • 2,5 dl mlijeka
  • 10 dag pizza šunke (može i bilo koja druga vrsta salame kao što je npr. parizer doći u obzir)
  • 10 dag tanko narezane zimske kobasice ili kulena
  • 15 dag sira trapista
  • mala konzerva gljiva
  • ketchup, rajčica, origano

Priprema:

  1. Od brašna, kvasca, šećera, soli, ulja i mlijeka zamijesiti dizano tijesto, razvaljati ga na veličinu malo veću od veličine lima u kojem će se peći.
  2. Dio sira narezati na tanke prutiće, ostatak krupno naribati.
  3. Salamu također naribati, kobasicu narezati na ploške.
  4. Tijesto premjestiti u lim pa prstima lagano razvlačiti prema rubu i uzdignuti rub oko 1 cm visine. Položiti sir u prutićima uz rubove pa rubove presavinuti prema dolje i pritisnuti prstima kako bi se tijesto malo prilijepilo a sir ostao unutra. (vidi sliku).
  5. Premazati tijesto ketchupom, posipati naribanom salamom, položiti ploške kobasice, posipati naribanim sirom i gljivama, posipati origanom i peći u pećnici na 200℃ oko 25 min.

Po želji preliti sa još malo umaka od rajčice ili ketchupa i poslužiti vruće.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pizza s punjenim rubovima appeared first on Reci Peci.

Valjušci sa kiselim kupusom i slaninom

$
0
0

Kada se nađete u situaciji da više ne znate što skuhati, kada iscrpite zalihe mesa iz zamrzivača i preostanu vam jedino neke osnovne namirnice, nije lako osmisliti ručak na zadovoljstvo svih ukućana i ponekad doista treba biti čarobnjak u kuhinji za napraviti iz ničega nešto. U takvim situacijama obično posegnem za nekom od svojih kuharica ili časopisa sa receptima pa je tako nastao i ovaj ručak za koji sam ideju dobila iz časopisa Lisa – Čarolija okusa u kojem vrlo često nađem pokoju dobru ideju za kuhanje. Valjušci ili njoki od krumpirovog tijesta su jelo koje je  poprilično jednostavno za napraviti ali čak i meni koja kuham svaki dan i imam iskustva u kuhinji se često dogodi da mi ispadnu ili gnjecavi ili pretvrdi jer nikad ih nisam radila po nekom receptu nego onako, ‘odokativno’ 😉 Sve do sad. I vjerujte valjušci su mi po ovom receptu koji ću vam dati ispali savršeni! A kiseli kupus u ovoj kombinaciji sa pečenom suhom slaninom se savršeno stopio s mekim valjušcima i u tren oka ispao je jako fini i zasitan ručak. Budući da su mi za stolom uvijek i djeca, jedan dio valjušaka sam ostavila ‘prazan’ pa sam im ponudila kao desert sa šećerom i bili su oduševljeni. Živjeli valjušci!

Potrebno:

  • 70 dag krumpira
  • 30 dag brašna + 4-5 žlica za posipavanje
  • 1 jaje
  • 2 žumanjca
  • 1 luk
  • 50 dag kiselog kupusa
  • vegeta, sol, papar, lovorov list
  • 10 dag dimljene suhe slanine

Priprema:

Recept za valjuške:

  1. Krumpir skuhati, oguliti i propasirati, malo ohladiti pa mu dodati jaje i žumanjca i brašno, posoliti pa rukom umijesiti mekano tijesto. Pomagati se posipavanjem brašnom kako se ne bi suviše lijepilo.
  2. Podijeliti tijesto na komade, od svakog oblikovati valjak debljine prsta i rezati na komade dužine oko 5-6 cm. (vidi sliku)
  3. Kuhati valjuške u većoj količini slane vode 15 min dok ne isplivaju na površinu.
  4. Ocijediti ih i malo pouljiti.

Ostatak ručka:

  • Na malo ulja pržiti nasjeckan luk, dodati kupus koji treba isprati u vodi kako ne bi bio prekisel i oporog okusa, dodati lovorov list, začiniti po želji pa pirjati oko 30 min.
  • Popržiti u većoj tavi slaninu narezanu na kockice, dodati ocijeđene valjuške i kratko ih prepeći. Dodati i kupus i sve skupa dobro izmiješati.

Poslužiti još vruće i uživati u preeefinom okusu!

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Valjušci sa kiselim kupusom i slaninom appeared first on Reci Peci.


Jednostavna mesna pita

$
0
0

U potrazi za idejom za ručak nabasala sam neki dan na netu na ovaj super receptić za mesnu pitu. Klasičnu mesnu pitu sa tankim korama za savijače radim relativno često jer smo doma svi ljubitelji bureka a meni osobno nema boljega od domaćeg bureka s mesom. Ova mi se pita svidjela jer je užasno jednostavna za napraviti, prilično je jeftina i ne trebaju vam čak niti kore za pite. Sve se samo fino zmućka, prelije i zapeče a okus je vrlo sličan klasičnoj mesnoj piti. Jedina zamjerka ovom ručku je bila to što nismo imali jogurta kao prilog a koji bi savršeno pasao uz ovo fino jelo pa je pita onako, pomalo suha. No, kako god, bio je ovo baš fini ručak koji sam upotpunila salatom od mladog kupusa i paprike te finom juhicom od mladog graška prije svega. Probajte, sigurna sam da će vam se svidjeti. Autorica recepta je izvjesna Sandra sa Coolinarike i mogu reći da sam oduševljena njezinim receptima. Stoga, draga Sandra, ako nas čitaš, hvala na idejama i odličnim receptima 😉

POTREBNO:

Za tijesto:

  • 20 dag brašna
  • 20 dag kiselog vrhnja
  • 2 jaja
  • 1 dl mlake vode
  • 2 žličice praška za pecivo
  • 3 žlice ulja
  • žličica soli

Za mesni umak:

  • 60 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 žličica mljevene crvene paprike
  • vegeta, sol, papar (po želji)
  • 15 dag naribanog sira trapista (gouda ili neki slični)

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pirjati nasjeckani luk, dodati meso pa ga uz miješanje kratko prepržiti.
  2. Začiniti po želji paprom, soli i vegetom, dodati mljevenu crvenu papriku, podliti s malo vode i pirjati 15-tak minuta.
  3. Na kraju umiješati polovicu ribanog sira.
  4. Za tijesto mutiti pjenjačom jaja, dodati ulje i vrhnje pa postepeno dodavati brašno, vodu, sol i prašak za pecivo. Miješati dok se ne dobije ujednačena glatka masa nešto gušća nego za palačinke.
  5. Polovicu tijesta rasporediti po nauljenom i pobrašnjenom limu (ili vatrostalnoj posudi) pa staviti u zagrijanu pećnici na 180℃ na nekih 10-tak minuta. Izvaditi iz pećnice, rasporediti mesni umak, preliti ostatkom tijesta, posipati ostatkom sira i vratiti u pećnicu da se zapeče do kraja i dok lijepo ne porumeni. (oko 25-30 min)

Poslužiti uz jogurt, vrhnje ili neku drugu salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Jednostavna mesna pita appeared first on Reci Peci.

Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima

$
0
0

Kako nam nedjeljni ručak ne bi postao dosadan i predvidiv, pobrinula sam se da se na stolu pojavi mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima. Zašto baš nedjeljni ručak, a ne neki svakodnevni? Pa zato što je nedjelja kod nas doma naš obiteljski dan, i koliko god bila uobičajena trudim se da bude i svečana. Bez ikakvog posebnog razloga. Možda baš zato što je to dan kada se najčešće baš svi nađemo oko obiteljskog stola, dok smo kroz tjedan rastrgani svatko na svoju stranu sa svojim obavezama. A i baš volim taj svečani ugođaj za stolom. Potrudim se nedjeljom i oko dekoracije na stolu, pazim da svatko ima svoj ubrus složen na poseban način i sl. A sa tim u skladu napravim i neki malo složeniji ručak, nešto što baš svi vole.

Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima bila bi još samo jedna mesna štruca ili rolada u nizu da se nisam malo poigrala tim sastojcima. Sitno sjeckan kulen i šunka daju ovoj finoj mesnoj štruci poseban štih i aromu, a kiseli krastavčići potrebnu dozu svježine. Iako se ovakva štruca može peći samostalno oblikovana u većem limu, kada se ispeče u rebrastom kalupu za hrbat ispadne baš jako lijepa.

Uz što poslužiti mesnu štrucu?

Budući je ova mesna štruca dovoljno ‘jaka’ i aromatična sama po sebi, uz nju najbolje paše neutralni krumpir pire. Svježa zelena salata savršeno je upotpunila cijelu priču. Radi ljepše prezentacije, mesnu štrucu je dobro poslužiti na većem pladnju u komadu pa onda rezati na komade i porcije na stolu. Možete je naravno odmah nakon pečenja narezati na komade i poslužiti tako, ali ovako u komadu na stolu, pospana vlascem i okružena pire krumpirom je baš savršena. Jer vidite, hrana nije tu samo da bismo nahranili usta, već i oko. A kada je hrana koju poslužujemo oku ugodna, tada je i njezin doživljaj kušanja i uživanja u njoj puno veći!

Mesna štruca sa kulenom i šunkom

Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima

POTREBNO:

  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 veći luk
  • 1 jaje
  • 4 šnite starog kruha
  • 200 ml mlijeka
  • 2 žlice sitno sjeckanog peršina
  • 100 g kulena
  • 100 g suhe šunke
  • 4 kisela krastavčića
  • sol, papar
  • 2 žličice mljevene začinske crvene paprike

PRIPREMA:

  1. U veću posudu staviti mljeveno meso. Dodati  luk što sitnije nasjeckan i peršin. Dodati jaje i kruh koji prethodno treba umočiti u mlijeko i natrgati ga rukama na sitne komadiće. Na kraju dodati sitno sjeckan kulen, šunku i krastavčiće te sol, papar i začinsku papriku. Sve dobro izmiješati rukom dok smjesa ne postane kompaktna.
  2. Duguljasti kalup za hrbat namastiti uljem ili maslacom pa ga dobro posipati krušnim mrvicama.
  3. U kalup nagurati mesnu smjesu i poravnati. Pokriti sve skupa alu folijom pa peći u pećnici zagrijanoj na 200C 25 minuta. Tada maknuti foliju pa nastaviti peći još 30-40 minuta. Mesna štruca je gotova kada se potpuno odvoji od rubova kalupa i kada na vrhu dobije lijepo zapečenu boju.
  4. Pečenu mesnu štrucu pažljivo iskrenuti iz kalupa na pladanj pa poslužiti uz pire krumpir i salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Mesna štruca sa kulenom, šunkom i krastavcima appeared first on Reci Peci.

Složenac od kruha

$
0
0

Dogodi li vam se povremeno da ne znate što sa starim kruhom? Kod nas doma to je čest problem. Kruh se u pravilu nikad ne baca i uvijek smislim neki način da ga korisno potrošimo. Ovo je samo jedna od ideja kako potrošiti stari kruh a da to nije mljevenjem u mrvice ili donacijom djedu za ribičiju 😉  Vrlo izdašno jelo koje možete poslužiti kao laganiji ručak uz neku ‘jaču’ krem juhu  ili kao zasitniju večeru. Ako ste skloniji vegetarijanskoj prehrani, samo izbacite špek i vratinu iz recepta i učinak je sličan. Također možete prilagoditi svojim navikama i željama okus ovog jela pa tako npr. ako volite okus maslinovog ulja, možete šnite kruha prije pečenja pokapati njime, ako volite povrće požete između slojeva kruha složiti narezanu rajčicu (ali bez koštica da ne bude prevodenasto) ili lagano prepečene tikvice. Ovaj moj današnji složenac je onako ‘vulgaris naturalis’  bez povrća jer moji ga klinci tako najrađe jedu.  Kakav će biti vaš ovisi o vama i vašoj mašti. U svakom slučaju dobar tek vam želim!

Potrebno:

  • 1 kg starog kruha
  • 3 dl mlijeka
  • 3 jaja (za kajganu) + 3 jaja (za preljev)
  • 10 kriški suhog vrata ili 10 dag mesnatog hamburgera
  • 25 dag naribanog sira trapista
  • 5 žlica kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar, maslac

Priprema:

  1. Ispeći kajganu na ulju i nasjeckanoj vratini.
  2. Pjenjačom umutiti 3 jaja i vrhnje, začiniti po želji.
  3. Tanko narezati kruh, ako je jako tvrd,odrezati mu koricu, pa svaku šnitu kratko umočiti u mlijeko.
  4. Slagati jednu do druge u namašćenu vatrostalnu posudu. Povegetiti malo, pa rasporediti po tome kajganu i posipati sa malo naribanog sira.
  5. Pokriti sa drugim redom namočenog kruha.
  6. Sve  preliti sa smjesom od jaja i vrhnja, obilno posipati ribanim sirom i zapeći u pećnici oko 20-30 min. na 180℃.

The post Složenac od kruha appeared first on Reci Peci.

Ličke šnicle

$
0
0

Ovo je recept koji je u izvornom obliku moja mama primjenjivala još davno dok sam bila mala. Još od onda su mi ove šnicle ostale u lijepom sjećanju kao nešto jaaaako mekano i ukusno. Zašto se zovu Ličke neznam ni danas, a nije ni bitno. Vjerujte ovo su najpodatnije pohane šnicle koje ćete u životu probati 🙂  Svejedno je koju vrstu mesa ćete upotrijebiti, jer i najtvrđi dijelovi junetine ovako mogu omekšati, samo im je potrebno malo duže vremena da se dinstaju u vinu. Ja ih najčešće radim od svinjskog karea a  danas sam ove šnicle pripremila uz pire krumpir i umak od šampinjona. Kao prilog uz njih paše i pečeni podravski krumpir a i krumpir na lešo sa peršinom. Dobar tek vam želim!

Potrebno:

  • 6 odrezaka svinjskog karea (može i pileće ili pureće bijelo)
  • 2 dl bijelog vina
  • 2 dl vode
  • sol, vegeta, papar
  • šaka peršinovg lišća
  • 1 češanj češnjaka
  • krušne mrvice
  • šalica brašna
  • ulje za prženje

Za prilog:

  • 50 dag šampinjona
  • 4 tanke šnite pancete
  • 1 manji luk
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žličice gustina
  • prstohvat peršina
  • 60 dag krumpira
  • žlica margarina
  • 1,5 dl mlijeka
  • sol

Priprema:

Za šnicle:

  1. Svaku šniclu povegetiti, lagano posipati mrvicama, pa oprezno batom za meso utući mrvice u meso i sa jedne i sa druge strane.
  2. Tako pripremljene šnicle, panirati kao i obične šnicle: prvo u brašno, pa u jaja i na kraju opet u mrvice. Prstima dobro utapkati mrvice u šnicle.
  3. Pržiti ih dosta vrućeg ulja s obje strane dok ne porumene.
  4. Izvaditi šnicle na stranu pa izliti iz tave u kojoj se pohalo suvišno ulje, ostaviti tek toliko da tava bude nauljena. Posložiti pohane šnicle natrag u tavu, zaliti ih vinom i vodom, povegetiti, popapriti i posipati obilno peršinom i češnjakom. Poklopiti i na laganoj vatri dinstati oko 15-20 min dok se umak od vina i vode ne upije i ne zgusne sam od sebe.

Za prilog:

  1. Staviti kuhati krumpir. Kuhani krumpir propasirati, dodati margarin i mlijeko i malo posoliti.
  2. Očistiti šampinjone, narezati ih ili naribati. Popržiti na malo ulja nasjeckani luk i pancetu, dodati šampinjone, pa ih poklopljene dinstati u vlastitom soku dok ne ispari sva tekućina. Začiniti po ukusu, dodati malo vina i vode, pa dinstati još nekih 20 min. Pod kraj dodati gustin razmućen sa malo vode, kratko prokuhati, i sasvim na kraju dodati kiselo vrhnje i peršin. Promiješati da se okusi prožmu i poslužiti.

Evo još nekoliko sličica da vam bude lakše pripremiti:

The post Ličke šnicle appeared first on Reci Peci.

Krumpir s rižom (Krompir šnitz)

$
0
0

Jučer sam opet ostala bez mesa za ručak pa mi je bilo smislit nešto na brzinu od onoga što imam u kuhinji. Ovaj složenac od krumpira i riže nam je baka nekad često radila dok smo bili djeca i zvala je to Krompir šnitz, germanizam kojim se ona često služila u nazivlju jela jer je deda porijeklom bio Nijemac i živjeli su sa starom bakom koja je također bila Njemica pa je takvih smješnih naziva ćušpajza, noklica, ajerica, schnitzova i sl. bilo jaaako puno 😉 Uglavnom, ovo je jedno jednostavno jelo za koje ne treba puno mudrovanja niti pripreme, i u relativno kratkom roku skuhate fini ručak. Idealno bi bilo za pečenje na vrhu složenca imati domaću sušenu slaninu, ali i ja je rijetko kad imam, pa sasvim dobro dođe i mesnati hamburger iz dućana. A ako ste skloniji vegetarijanskoj prehrani, iz recepta samo izbacite špek  ili od sušenih sojinih pahuljica napravite male popečke pa ih poslužite uz rižu i krumpir i dobili ste  fino bezmesno jelo.

Potrebno:

  • 1 kg krumpira
  • šalica riže
  • 30 dag mesnate slanine
  • 1 luk
  • 2 žličice mljevene crvene paprike
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Krumpir narezati na što tanje ploške. Rižu oprati u šalici vode. Luk narezati na kockice. U manjoj posudici pomiješati 3 dl vode, 2 žličice vegete i 2 žličice crvene paprike.
  2. Namastiti maslacem vatrostalnu posudu pa slagati red krumpira, posoliti ga ili vegetiti, ravnomjerno rasporediti rižu i po njoj luk, zaliti sa mješavinom 3 dl vode, vegete i crvene paprike, pokriti sa ostatkom krumpira, od gore složiti narezanu slaninu i peći u pećnici na 200℃ oko 45 min. Nakon nekog vremena špek treba okrenuti da se zapeče i sa druge strane.
  3. Poslužiti uz zelenu salatu kristalku ili neku drugu zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept kroz slike:

The post Krumpir s rižom (Krompir šnitz) appeared first on Reci Peci.

Prazna pita

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKako joj i naziv sam kaže, ovo je doista jedna prazna pita, što će reći pita bez ičeg ‘konkretnog’ u sebi, naravno, ako vam jaja, maslac i kiselo vrhnje kojim je ova pita prelivena nisu dovoljno konkretni 😉 O čemu se zapravo radi? Recept i ideju za ovo prefino i do bola jednostavno jelo mi je dala naša draga baka Miler za nedavnog čavrljanja na brodici nasred Dunava kada smo se onako presiti i natovareni hranom (konkretnom sasvim) vraćali sa prvomajskog roštiljanja s naše vukovarske ade. Vjerovatno pomalo gonjeni grižnjom savjesti zbog te silne količine mesa koju smo ispekli i jedva pojeli, a i mirisom Dunava koji vas jednostavno tjera da otplovite mislima u neka davna vremena, sjetismo se tada kako se nekad jako dobro jelo i bez obožavanog nam mesa. Isplivaše tada na površinu sve one divne šufnudlice, knedlice i noklice, popare i cicvare, šnite kruha s masti i crvenom paprikom ili sa šećerom ako ste htjeli pojesti nešto slatko,  pite zeljanice, krumpiruše, ajerice, ćoravi paprikaši, pa tako i ova prazna pita iliti pita sušara kako je baka Miler zove. A zašto sušara pitate se? Pa zato što se za razliku od recimo, pite zeljanice koja se puni kupusom, ili pite krumpiruše koja se puni krumpirom, ova pita ne puni s ničim. Da da, dobro ste pročitali, baš s ničim! Lijepo se kore zamotaju u obliku pužića, ispeku se, zaliju temeljcem ili vodom sa vegetom/soli, i na kraju sa mješavinom jaja i kiselog vrhnja. I to je sva mudrost. Najbolje od svega je to što je sve ovo jako brzo gotovo (naravno pod uvjetom da koristite gotove tanke kore za savijače, jer bi razvlačenje domaćih kora ipak malo potrajalo 😉 ), sastojci koji trebaju su doista minimalni (cijena također) a rezultat je preeeedobar. Okusom jako podsjeća na burek sa sirom, pa kada se uz taj obrok doda još i jogurt, doživljaj je fenomenalan. Ne vjerujete? Probajte već danas i garantiram da će vam ova prazna pita postati favorit za one dane kada doista ne znate što pripremiti i kada u kuhinji i špajzi nemate baš bog zna što od sastojaka. Pravi spas u zadnji čas za ručak ili večeru, rekla bih 😉 Evo recepta i uputa…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPotrebno:

  • pakiranje tankih kora za savijače (količina proizvoljna i ovisi o tome za koliko ćete osoba pripremati obrok. Prosjek je npr. pakiranje od 10 kora)
  • 10 dkg maslaca ili svinjske masti
  • 3 dl temeljca (voda + kocka za juhu)
  • 3 jaja
  • 4-5 žlica kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Ako su kore deblje, prerezati svaku koru po pola pa ju saviti u dugačku roladicu koju potom treba saviti u oblik pužića. Ako radite sa jako tankim korama, onda možete motati cijelu površinu u roladu. Zašto tako? Zato šeto će kore ljepše upiti temeljeca i preljev ako budu tanje, pa će sve skupa biti sočnije 😉
  2. Pužiće slažite u lim na papir za pečenjejedan do drugog. Preko svakog staviti komadić maslaca ili malo svinjske masti, pa peći u pećnici zagrijanoj na 200ºC 20-tak minuta tj. dok pužići ne dobiju lijepu zlaćanu boju. Tada ih izvaditi iz pećnici i preliti prokuhanim temeljcem (zavrijeti vodu i u njoj otopiti kocku za juhu). Smanjiti temperaturu pećnici na 150 i vratiti lim u pećnicu na 10-tak minuta kako bi se pužići lijepo ‘popairili’ i upili sav temeljac. Ako volite češnjak, možete u temeljac dodati sitno kosani češnjak 😉
  3. Za to vrijeme umutite vilicom ili pjenjačom jaja i kiselo vrhnje. Ako koristite vegetu, povegetite, ako ne, posolite i popaprite. S tim preljevom prelijte sad pužiće pa opet vratite u pećnici na par minuta. Gotovi su kada se jaja ‘stisnu’ i dobiju zlaćanu boju.
  4. Poslužiti vruće ili hladno, jednako je ukusno, uz jogurt.

Dobar tek!

Recept u slikama:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Prazna pita appeared first on Reci Peci.

Oslić alla bakalar

$
0
0

Oslić alla bakalarOslić alla bakalar savršeno je jelo za sve ljubitelje morske ribe, naročito za one koji su oduvijek htjeli probati pravog bakalara, a nisu si ga mogli priuštiti iz raznih razloga. Istinski ljubitelji i poznavatelji bakalara se možda ne bi složili s tim, no oslić će u ovom slučaju odlično odglumiti bakalara jer je prije svega bijela morska riba kao i bakalar, a uz dodatak češnjaka, maslinovog ulja i ribljeg temeljca za jela teško da ćete primjetiti razliku. Također nije nebitna činjenica to što je oslić riba koja se danas može nabaviti u gotovo svih ribarnicama i trgovinama, bilo da ga kupujete kao oslić filete zamrznute ili sirove, bilo kao cijele primjerke ribe s glavama ili ne, te je uz to i cijenom prihvatljiv. Oslić alla bakalar odlična je opcija finog jela u raznim varijantama, te nećete pogriješiti ako se odlučite za ovaj obrok bilo za ručak ili večeru, a najbolje u cijeloj priči je to što je ovo jelo s kojim ćete biti brzo gotovi, jednostavno se priprema i ne zahtjeva nikakvo posebno umijeće u kuhinji, već samo malo dobro volje i nekoliko osnovnih sastojka. Evo recepta:

Oslić alla bakalarOslić alla bakalar

POTREBNO:

  • 500 g oslića (file)
  • 800 g krumpira
  • 500 ml ribljeg temeljca
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 3 češnja češnjaka
  • maslinovo ulje, vezica peršinovog lišća, ružmarin, 2 lovorova lista
  • papar, sol

PRIPREMA:

  1. File oslića narezati na komadiće, a krumpir oguliti i narezati na ploškice 1/2 cm debljine.
  2. U riblji temeljac dodati ružmarin i lovorov list i zatim komadiće oslića. Kuhati svega nekoliko minuta, pa ribu izvaditi na stranu šupljom žlicom.
  3. Sada u isti taj temeljac dodati ploške krumpira. Kuhati 15-tak minuta. Pazite da se krumpir ne prekuha i ne raspadne!
  4. U vatrostalnu posudu uliti malo ulja, posipati sitno kosanim peršinovim lišćem i protisnutim češnjakom, pa naizmjence slagati redove krumpira i ribe. Između svakog reda posipajte peršinom i češnjakom. Neka gornji sloj bude pretežito krumpir. Zaliti sve vinom i preostalim temeljcem, poklopiti poklopcem ili alu folijom pa peći u pećnici na 170ºC 20-tk minuta. Oslić alla bakalar pustite da malo odstoji u svom soku prije posluživanja, a ako primjetite da vam je ostalo previše temeljca i da ga krumpir nije lijepo upio, slobodno malo odlijte.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Prokuhati ribu i krumpir u temeljcuOcijediti ribu i krumpir iz temeljcaZavršiti slaganje krumpiromZapeći sve skupa u pećnici i poslužiti! Dobar tek

The post Oslić alla bakalar appeared first on Reci Peci.


Zapečena piletina s povrćem

$
0
0

Zapečena piltina s povrćemZapečena piletina s povrćem jako je ukusno jelo koje vrlo često pripremam za ručak, a obožavam ga iz više razloga. Prije svega zapečena piletina s povrćem mi je idealna jer u jednom loncu/posudi/pekaču imam u isto vrijeme i glavno jelo i prilog (piletina + povrće), a kao drugo priprema je sasvim jednostavna i doista ne oduzima previše vremena u kuhinji. Iako ja baš volim boraviti u kuhinji i ona mi je najdraže mjesto u kući, često i sama vodim trku s vremenom pa budem ponosna na sebe kad uspijem ručak pripremiti (zbombati sve za čas 😉 )  za kakvih 30-tak minuta, sve skupa gurnuti u pećnicu i posvetiti se nekim drugim obavezama dok se ručak dalje priprema sam. Moram priznati da sam sretna što moji klinci svi odreda doista vole svo povrće i vesele se svakom ovakvom ručku gdje povrća, pa makar onog zamzrnutog iz vrećice, ima dosta pa je tako zapečena piletina s povrćem i njima jedan od dražih obroka. Ovakve zapečene složence najčešće radim u staklenoj vatrostalnoj posudi jer jednostavno nikako da si nabavim jednu finu zemljanu/glinenu kakva bi bila idealna za ovakve stvarčice koje se fino preliju kakvim umakom, posipaju sirom i zapeku. Kako u zadnje vrijeme često surfam raznoraznim američkim food blogovima u potrazi za nekim novim idejama, primjetih kako imaju jako puno recepata  Crock pot slow cooking tematike, posebice s piletinom ‘Chicken Crock pot‘ što bi u prijevodu bilo spora priprema hrane u zemljanoj posudi/loncu. Pa mi je bilo pomalo smiješno kako i Amerikanci i Britanci imaju te neke univerzalne nazive za određene proizvode (Crok pot – poznata robna marka posuđa = Crok pot – jelo pripremljeno u zemljanom loncu ili vatrosalnoj posudi) kao što i mi ovdje nekad imasmo..npr.  kod nas je bilo koji kalkulator postao Digitron, a bilo koja pasta za zube Kaladont 😀 Ehh ta sjećanja na 80-te uvijek izmame osmjeh u uglu usana 😉 A evo i recepta za jedan sasvim domaći zapečenac od piletine s povrćem…

Zapečena piletina s povrćemZapečena piletina s povrćem

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 1 pakiranje zamrznutog miješanog povrća (mrkvica, brokula, cvjetača, krumpir, grašak…)
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice brašna
  • 300 ml mlijeka
  • 100 g sira trapista
  • 80 g maslaca
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na kockice pa prepržiti na tavici na malo ulja. Zamrznuto povrće kratko blanširati u kipućoj vodi (5 min)
  2. Pomiješati piletinu i povrće i sve skupa izručiti u vatrostalnu posudu premazanu tankim slojem maslaca.
  3. Na ostatku maslaca pomiješati brašno, dodati mlijeko, pustiti da zavri pa dodati i vrhnje za kuhanje i kiselo vrhnje. Začiniti po ukusu.
  4. Pripremljenim bechamelom preliti piletinu pomiješanu s povrćem, od gore naribati sir, pa sve skupa zapeći u pećnici 30 minuta na 170ºC dok se ne vrhu ne napravi zlaćana korica.
  5. Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti piletinu...Pomiješati piletinu s blanširanim povrćemZaliti sve bechamel umakom i posipati siromZapeći u pećniciZapečena piletina s povrćem poslužena! Dobar tek :)

 

The post Zapečena piletina s povrćem appeared first on Reci Peci.

Samosa od tortilja sa piletinom za čisto uživanje

$
0
0

Samosa od tortilja sa piletinomKako nam se uživanje u hrani ne bi pretvorilo u laganu dosadu, odlučila sam svima osvježiti dan i za ručak napraviti baš ovo jelo neobičnog naziva – Samosa od tortilja sa piletinom. Samosa (iz perz. سنبوساگ; sanbosag ) je ustvari jelo/predjelo, a danas i sve više popularni street food tipičan za Indiju, ali i većinu Azijskih zemalja te dio Afrike. Originalna samosa trebala bi se raditi od tankih kora za savijače u koje se u obliku trokuta smjesti nadjev najčešće od povrća. Takve samose podsjećaju okusom na ništa manje popularne proljetne rolice (spring rolls). No, ja sam svoje samose odlučila napraviti od tijesta za tortilje, a budući da su kod nas doma svi ludi za tortiljama ne moram puno objašnjavati koliko su bili oduševljeni ovom idejom.

Samosa od tortilja sa piletinom radi se tako da se od tortilja palačinki rade trokuti koji se kao prazni džepovi napune prefinim nadjevom od piletine. Vrsta nadjeva kojom ćete puniti svoje samose ovisi naravno samo o vama i slobodno dajte mašti na volju. Ja sam za ovu priliku pileća prsa kratko pržila i potom sitno nasjeckala u kombinaciji sa prženom pancetom i lukom. Začini za tortilje ili tacose su odlični u ovoj kombinaciji i daju jelu baš posebnu notu. Samose se nakon punjenja prže u ulju. Pržiti ih možete na razne načine i ja sam isprobala sve. Klasično paniranje, paniranje u brašnu i jajima te prženje u ulju bez paniranja. Klasično paniranje u brašno, jaja i mrvice dalo je najboljii rezultat i te su nam samose bile najbolje.

Samosa od tortilja sa piletinom odlično paše sa umacima i to malo ljućim. Ako imate volje i vremena zmućkajte na brzinu kakvu ljutu šalšu, poigrajte se možda domaćom majonezom ili umakom od avokada. U slučaju da vam se žuri, nabavite kakav gotovi umak u koji ćete umakati svoje samose. Samosa vam može biti super ručak kao što je npr. bio nama, no isto su tako odlične kao finger food jelo na kakvom druženju ili zabavi. I da, jesam li spomenula da je ovo jedno od najboljih jela koja sam napravila u zadnje vrijeme?! 😀

Samosa od tortilja sa piletinomSamosa od tortilja sa piletinom

 

POTREBNO:

  • 8 palačinki za tortilje
  • 2 pileća filea
  • 100 g pancete
  • 1 veći luk
  • začini: tacos, nachos, sol, papar, vegeta…
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • 100 g ribane mozzarele
  • 1 žlica vlasca

Za ljepljenje tortilja:

  • 3 žlice brašna + malo vode

Za paniranje:

  • 4 jaja
  • 100 g brašna
  • oko 200 g krušnih mrvica

PRIPREMA:

  1. Za nadjev izrežite file na deblje odreske, posolite i začinite te pržite na ulju s obje strane dok lijepo ne porumeni. Izvadite pečene odreske pa na istom ulju pržite luk izrezan na trakice. U drugoj tavi hrskavo ispržite tanko rezanu pancetu.
  2. Pomiješajte meso, luk, pancetu, vrhnje, mozzarelu i začine u kompaktnu smjesu.
  3. Svaku tortilja palačinku prerežite na dva dijela. Presavijte u oblik trokuta, s tim da unutrašnju stranu prije toga premažete ‘ljepilom’ od brašna i vode kako bi se spojilo. Sa gornje otvorene strane trokuta stavite nadjev, premažite rub ‘ljepilom’ od brašna i vode pa dobro pritisnite prstima kako bi se trokut zatvorio.
  4. Nadjevene trokute umačite prvo u jaje, zatim brašno, opet jaje pa zatim u krušne mrvice. Nakon toga pržite u dubokom ulju s jedne i sa druge strane dok ne dobiju zlatno smeđu boju.
  5. Poslužite uz umak po želji. Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti mezo za nadjevMeso sitno narezatiIspržiti pancetu i lukPa uz dodatak začina napraviti nadjevTortilje prerezati prvo na dva dijelaPremazati jedan dio ljepilom od brašna i vodePrebaciti drugi dio prema unutra......pa preklopiti namazim dijelom i spojitiPuniti nadjevomRub trokuta premazati opet 'ljepilom' i spojitiSamosa je spremna za pečenjePripremiti jaja, brašno i krušne mrvice za paniranjePanirati samoseIspržiti samosePoslužiti samoseSamosa od tortilja sa piletinom

The post Samosa od tortilja sa piletinom za čisto uživanje appeared first on Reci Peci.

Brzi rižoto

$
0
0

Ako ste doista u žurbi, odna je ovo idealno jelo za vas. Naravno, uvijet je da pristajete na ovakva ‘instant’ rješenja kao što su mesni narezak ili mesni sir. Ne pripremam to često, ali kada zagusti i kada sam u stisci s vremenom onda je ovo super rješenje. Mesni sir je u biti malo bolje samljeveni mesni narezak i čak mu je i po okusu sličan te zašto se zove mesni sir stvarno nemam pojma. Ponekad ga znam kupiti i ispohati kao prilog uz varivo i djeca ga vole pojesti.

Za ovaj rižoto možete iskorisiti zamrznuto povrće ali uz svježe je još ukusnije. Bitno ga je samo usitiniti da se što prije izpirja i omekša.

Potrebno:

  • 1 mesni narezak (ili 2 šnite mesnog sira)
  • 1 luk
  • 1 pakiranje smrznutog miješanog povrća
  • 3 dl riže
  • 1,5 dl soka od paradajza
  • kocka za juhu
  • vegeta, sol, papar
  • 1 žlica kiselog vrhnja

Priprema:

  1. Narezati mesni narezak na kockice.
  2. Luk očistiti i sitno iskosati.
  3. Na ulju pržiti luk, pa dodati mesni narezak, malo ga prepeći sa svih strana.
  4. Dodati ostatak smrznutog povrća, doliti malo vode, umak od paradajza pa dinstati oko 15 min.
  5. Dodati rižu, promiješati i uz povremeno dolijevanje vode dinstati dok riža ne omekša.
  6. Na kraju umiješati žlicu kiselog vrhnja.

The post Brzi rižoto appeared first on Reci Peci.

Kare u finom umaku sa okruglicama od kruha

$
0
0

Ja kuhati baš volim i sretna sam kad mi neko jelo baš fino uspije i kada su mi svi za stolom zadovoljni ponuđenim. No, posebno sam sretna kad uspijem od relativno suhog komada mesa koje bi nekakvom drugačijom obradom vjerovatno ispalo tvrdo kao đon, napraviti fini obrok, toliko mekan i podatan da se može prerezati vrškom vilice. Tako je bilo sa ovim nedjeljnim ručkom za koji sve dok nisam počela kuhati u stvari nisam znala što će ispasti. Ma, nisam znala što će ispasti za niti dok sam stajala pred škrinjom s mesom u dućanu u kojoj baš nije bio neki izbor. Odluka je pala na svinjski kare koji je bio na akciji i koji mi izgledom baš i nije obećavao puno. No malo po malo, nakon što sam ga pošteno istukla batom za meso, dodala svega i svačega i uz fine okruglice od starog kruha, ovaj se kare pretvorio u sasvim finu delikatesu koja se topila u ustima. Pogledajte kako…

Potrebno:

  • 7-8 odrezaka svinjskog karea bez kosti
  • 2 luka
  • 50 dag šampinjona
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 2 dl tekućeg paradajza (može i žlica, dvije koncentrata)
  • 2 dl vrhnja za kuhanje
  • pakiranje topljenog sira u listićima
  • 3 dl vode
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Odreske istući da budu malo tanji, nasoliti (povegetiti), uvaljati s jedne strane u brašno pa pržiti na ulju na naglo dok ne porumene s obje strane.
  2. Izvaditi odreske iz tavice, pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk, dodati očišćene i narezane šampinjone pa pržiti kratko uz miješanje dok ne počnu puštati sok. Tada ih začiniti po želji, podliti sa vinom i pirjati dok malo ne omekšaju. (15 min) Tada dodati paradajz, vrhnje za kuhanje i vodu. Popraviti okus po potrebi i pustiti da zakuha.
  3. Pećene odreske složiti u lim (ili vatrostalnu posudu) namazan maslacem, preko svakog odreska složiti sir u listićima pa sve skupa preliti umakom od šampinjona. Peći u pećnici oko 30 min dok se umak ne zgusne.
  4. Poslužiti uz okruglice od kruha i zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Kare u finom umaku sa okruglicama od kruha appeared first on Reci Peci.

Zapečeni faširanci

$
0
0

Ako ste ikada pomislili kako su faširanci ili šnicle od mljevenog mesa dosadni i kako mogu biti samo to što jesu: obični faširanci – varate se! Ja faširance radim prilično često u svojoj kuhinji, bar jednom tjedno, imaju dobru prođu kod mojih a svaki put uz neki drugi prilog pretvore se u fini ručak. Volim faširance i zbog toga što se mogu pospremiti u zamrzivač, pa ih često radim u većoj količini i zamrznem  za više obroka. Zamrznute ih pečem na malo tišoj vatri jer im ipak malo duže treba da se ispeku ali su jednako fini kao i friški. Danas mi je palo na pamet ‘ušminkati’ ih malo i učiniti još ukusnijim. Pogledajte kako 😉

Potrebno:

Za faširance:

  • 40 dag mljevenog mesa
  • 1 šalica mrvica
  • 1 jaje
  • 2 žličice kiselog vrhnja
  • 1 žličica senfa
  • žlica kosanog peršina
  • 2 žličice slatke crvene paprike
  • vegeta, sol, papar
  • 1 luk
  • 10 dag suhe dimljene slanine
  • topljeni sir u listićima

Za zapečeni krumpir:

  • 1,5 kg krumpira
  • 1 luk
  • par kriškica pancete ili suhog vrata ili kobasice
  • 10 dag sira trapista

Priprema:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk i slaninu.
  2. Za faširance, u dubljoj posudi pomiješati meso, jaje, peršin, poprženi luk i slaninu, i sve ostale sastojke pa zamjesiti u kompaktnu masu. Raditi plosnate popečke te ih pržiti u vrućem ulju dok lagano ne porumene.
  3. Za zapečeni krumpir, krumpir skuhati u ljusci, oguliti i narezati na što tanje ploškice. Složiti ga kao crijepove (da se malo preklapaju) u namašćenu vatrostalnu posudu, povegetiti ili posoliti, posipati ga poprženim lukom, pancetom (ako rabite kobasicu nije ju potrebno ispeći prije nego samo rasporediti ravnomjerno) i ribanim sirom.
  4. Povrh krumpira složiti faširance, na svaki staviti komadić topljenog sira i malo ketchupa, pa sve skupa kratko zapeći u pećnici dok se sir ne otopi i krumpir lagano zapeče.

Uz ovo jelo idealno paše zelena salata kristalka.

Dobar tek!

The post Zapečeni faširanci appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2360 articles
Browse latest View live


Latest Images

<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>