Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Kelj varivo s hrenovkama

$
0
0

Danas je u kuhinji došao red i na varivo. Iako nitko u našoj obitelji nije preveliki ljubitelj variva, tu i tamo je varivo dobro došla promjena. A kelja i rezanog blanširanog zelja uvijek imam u zamrzivaču iz domaćeg uzgoja naše bake pa onda samo kombiniram. Ovo je jednostavan ručak koji je gotov za čas, pa eto, ako niste dugo kuhali kelj, probajte na moj način. Možda vam se svidi 😉 Ja kelj uvijek kuham sa domaćim paradajzom moje bake pa bude fino slatkast. A klincima uvijek ‘podvalim’ nekakve cvjetiće od hrenovki ili smješkiće pa sa veseljem pojedu. Doduše, češće pojedu samo hrenovke ali ne predajem se i ne odustajem tako lako. Jednog dana..možda…

Potrebno:

  • pola glavice kelja (narezanog, blanširanog)
  • 1 luk
  • 2 mrkvice
  • 2 krumpira
  • 1 manja žuta paprika
  • 2,5 dl tekuće rajčice
  • malo ketchupa
  • 2 žličice slatke crvene paprike
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Na ulju kratko pržiti narezani luk i mrkvicu, dodati blanširani i ocijeđeni kelj, dobro promiješati pa doliti vode tek toliko da kelj bude prekriven. Odmah uliti i rajčicu, malo ketcupa, dodati crvenu papriku, začiniti po ukusu pa pustiti da proključa.
  2. Dodati narezani krumpir i narezanu papriku na komade pa doliti još vode da povrće bude prekriveno.
  3. Kuhati dok povrće ne omekša.
  4. Zgusnuti varivo sa malo brašna pomiješanog sa vodom i kratko prokuhati.

Poslužiti uz kuhane hrenovke ili kobasice.

Dobar tek!

Zanimljivosti o kelju i drugom povrću…

The post Kelj varivo s hrenovkama appeared first on Reci Peci.


Dinstani kiseli kupus i restani krumpir sa pečenim kobasicama

$
0
0

Ovih sam dana sva u receptima sa kiselim kupusom jer naši su ga baka i deda nakiselili puno bačvu i doista bi bilo šteta ne iskoristiti to. Puno zanimljivih stvari i recepata imam u glavi za to, ali kada sam kuhala ovaj ručak nisam imala baš puno vremena i ručak je morao biti gotov relativno brzo. Zato je odluka pala na obični dinstani kupus uz koji odlično paše restani krumpir a pečene kobasice uz to su se idealno poklopile. Kalorično je ovo i jako jelo, rekla bih pravo zimsko, pa ga zbog djece ne kuham baš prečesto jer i nisu baš neki ljubitelji kiselog kupusa i kobasica, ali povremeno ovo može proći. Uz ovakve priloge kao što su kiseli kupus i restani krumpir idealno bi pasale i krvavice ili kako ih ovdje u međimurju zovu ‘ćurke’ – kobasice koje se rade od heljidine kaše, kuhanih komada svinjetine i krvi. Meni su te ćurke fine ali samo kada znam od koga ih nabavaljam i kada sam sigurna u njihov sastav jer, dogodilo mi se više puta da sam kupila ćurke koje su bile punjene čudnim komadima mesa i u kojima sam našla i komadiće kosti a kada na tako nešto naletim u toku ručka, za mene je ručak gotov! Jednom sam prilikom probala i ćurke koje su bile napravljene samo od kaše i krvi bile su mi odlične, još bolje od ovih sa mesom. Pa eto, ako slučajno ‘naletite’ negdje na ćurke (krvavice) svakako ih pripremite uz kiseli kupus i krumpir i osigurali ste si fini zasitni zimski ručak 🙂

Potrebno:

  • 1 kg krumpira
  • oko 1/2 kg rezanog kiselog kupusa
  • 1 jabuka
  • 2 luka
  • vegeta, sol, papar,, 2 žličice mljevene crvene paprike
  • kobasice ili ćurke

Priprema:

Za restani krumpir:

  1. Krumpir skuhati u kori, oguliti i nasjeći na ploškice.
  2. Na malo ulja popržiti jedan nasjeckani luk, pa na njega dodati krumpir, sve skupa izmiješati, eventualno začiniti soli i paprom.

Za dinsatni kupus:

  1. Ako je kupus jako kiseo, potrebno ga je isprati u nešto vode i ocijediti.
  2. Na malo ulja pržiti jedan nasjeckan luk, dodati mljevenu crvenu papriku i kupus i uz povremeno dolijevanje vode dinstati oko 40 min. Začiniti po ukusu vegetom, soli ili paprom. Naribati u kupus i jednu jabuku pa dinstati sve skupa jer jabuka kupusu daje baš posebnu jednu notu i fini okus a i anulira onaj reski okus kupusa.
  3. Kupus je gotov kada ispari sva tekućina.

Poslužiti ručak uz pečene kobasice prerezane na polovice i zasiječene oštrim nožem na režnjeve s gornje strane ili uz pečene ćurke (krvavice).

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Dinstani kiseli kupus i restani krumpir sa pečenim kobasicama appeared first on Reci Peci.

Neobična mesna rolada

$
0
0

Od mljevenog mesa se može napraviti doista svašta – od najobičnijih faširanaca, bolognese umaka, raznoraznih musaka do sarmi i mesnih štruca, bureka, pita, pizza…doista svašta. I uvijek kada pomislim da više doista ne postoji niti jedan bolji recept s mljevenim mesom od ovih već nabrojanih, iznenadim samu sebe…a nadam se i vas 😉 Ideju za ovo jelo dala mi je prije nekog vremena jedna prijateljica: pričala mi je tada kako je probala neobično finu varijaciju bureka i mesne pite, ali sve nekako fino i u slojevima poredano i zaliveno jajima. Tumarajući neki dan po dućanu u potrazi za idejom što kuhati, i naletivši na pakiranje gotovih tankih kora, sjetila sam se te njezine priče i odlučih pokušati napraviti tako nešto. I ispalo je više nego odlično. Nakon dugo vremena ovo je bio ručak kojim su doslovce svi za stolom ( a ima nas 8 ) bili zadovoljni, što je priličan uspjeh i vjerujem, svakoj domaćici najveća sreća nakon spravljanja ručka. A kada je tako fini ručak u isto vrijeme i jednostavan za napraviti i ne preskup, onda je misija ispunjena 😀 Ma, da ne dužim evo recepta…

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 veći luk
  • 1,5 dl bijelog vina (a može i bez njega)
  • 1 pakiranje gotovih tankih kora za savijače (12 kom)
  • 4 jaja (ili 3 veća)
  • 2,5 dl ulja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Pržiti sitno sjeckan luk na malo ulja dok ne omekša, dodati meso i pržiti uz stalno miješanje dok ne potamni. Dodati začine i vino (ili vodu) pa pržiti još 10-tak min. dok meso lijepo ne zamiriše i ne potamni do kraja.
  2. Za umak pjenjačom lupati jaja, ulje i kiselo vrhnje. Sve skupa dobro začiniti po želji (vegeta, sol, papar)
  3. Na veći komad alu folije ili kuhinjsku krpu staviti dvije kore između kojih ste premazali 4-5 žlica umaka. Na njih ćete slagati ostale roladice u oblik piramide i na kraju sve skupa zamotati.
  4. Od ostataka kora, napraviti tanke roladice i to tako da svaku koru premažete sa 4-5 žlica umaka, po rubu rasporedite malo mesa i sve skupa zarolate u tanku roladicu. Tako ćete dobiti 10 roladica koje morate slagati na rubni dio onih odvojenih dviju kora redom: 4 roladice, pa povrh njih 3, povrh njih 2 i na kraju na vrh jedna zadnja. Između svakog sloja treba žlicom rasporediti malo umaka. Na kraju sve skupa oprezno zarolati uz pomoć folije u dvije kore. Ovo je onako, prilično ‘prljav’ i nespretan posao jer umak curi na sve strane i čini se kao da će se sve skupa raspasti, ali zato je tu ispod folija ili krpa uz pomoć koje ćete to lakše napraviti i prebaciti roladu u lim na papir za pečenje. Možda se čini komplicirano, no stavila sam dosta fotki izrade pa se nadam da će vam biti jasnije što i kako kada ih pogledate 😉
  5. Premazati na kraju roladu sa ostatkom umaka od jaja i vrhnja i peći u pećnicina 200º oko 25 min. ili dok rolada lijepo ne porumeni.

Poslužiti narezano na tanke šnite uz salatu po želji ili jogurt.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Neobična mesna rolada appeared first on Reci Peci.

Lignje na pariški

$
0
0

Nevjerovatno ali istinito – konačno i kod mene na blogu nešto a da nije meso! I to ni manje ni više nego lignja. I to ona iz zamrzivača, panirana i spremna za uporabu u roku odmah bez ikakve pripreme. Imala sam do sada nekoliko pokušaja paniranja i pohanja lignji i svaki bi mi pokušaj propao iz nekog razloga: ili bi lignje unutar pohunga ostale žilave i gumaste, ili bi mi taj pohung otpao prilikom pečenja ili bi one toliko prskale i pucale prilikom pečenja što mi je svaki put ostavilo mrlje na majicama i opekotine na rukama te stan prepun smrada od prženja. Uglavnom, zamrzih lignje iz tih razloga i to jako. I vjerovatno bi ta antipatija trajala i danas da nisam dobila Tefal Actifry fritezu  uz pomoć koje smo se ja i lignje opet počele simpatizirati 😉 Nema prskanja, nema smrada a budući da je za ovakvo prženje potrebno doslovce 1,5 žlica ulja, lignje ne plivaju u ulju nego su fine mekane i baš onakvog okusa kakvog trebaju biti. Doduše, još uvijek sam oprezna i radije kupujem zamrznute već panirane komadiće sa kojima onda nemam apsolutno nikakvog posla a lignje su baš fine i mekane kada se ispeku. Da, znam da bi fine friške lignjice koje su do prije pola sata krstarile morem bile ukusnije od ovakvog poluinstant proizvoda, ali mene kao istinskog kontinentalca nesklonog morskim plodovima ovakav okus mora potpuno zadovoljava. I što je najbolje od svega, ručak je gotov doslovce za pola sata!

Uz pržene panirane lignje (naziv ‘Lignje na pariški’ ćete najčešće naći u restoranima za ovakve lignje) najčešće se poslužuje pommes frittes i tartar umak no vjerujem da bi se fina blitva s krumpirom s daškom češnjaka i maslinovog ulja savršeno uklopila u ovaj ručak. Tartar umak je nešto što također možete pronaći kao gotov proizvod na policama naših dućana, no cijena mu je sve samo ne povoljna a uz samo malo truda i malo sastojaka možete kod kuće napraviti svoj domaći tartar umak. Evo recepata…

Potrebno:

  • 80 dag zamrznutih paniranih liganja
  • pommesfrittes
  • Za tartar umak: 1 kiselo vrhnje, 2-3 žlice majoneze, češanj češnjaka, 1 kiseli krastavac, prstohvat sjeckanog peršina, sol

Priprema:

  1. Lignje položiti u Actifry fritezu, zaliti ih sa 1,5 žlicom ulja, poklopiti fritezu, timer namjestiti na 25 min i uključiti. Nakon 25 minuta fini topli a sasvim nemasni obrok je gotov!
  2. Dok se lignjice prže imate sasvim dovoljno vremena za pripremu tartar umaka i prženje krumipirća ili nekog drugog priloga.
  3. Za tartar umak nasjeckati sitno krastavac, češnjak i peršin pa sve skupa pomiješati sa vrhnjem, majonezom i soli.

Poslužiti toplo i uživati u svakom zalogaju i ostatku slobodnog popodneva 🙂

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Lignje na pariški appeared first on Reci Peci.

Krpice sa zeljem – neodoljivo fini starinski ručak

$
0
0

Krpice sa zeljemAko ste imalo skloni tradicionalnoj domaćoj kuhinji, sigurno ste bar jednom u životu čuli za krpice sa zeljem. Zašto sa zeljem a ne sa kupusom? Pa vrlo vjerovatno zato što je to autohtono jelo zagrebačkog, zagorskog i međimurskog kraja u kojem ne živi kupus, nego zelje 😉  U Zagrebačkoj županiji su se čak dosjetili i uvrstili ovo jelo u “8 jela Zagrebačke županije“, uz naravno neizostavne zapeče štruklece, sarmice, zagorske purice, kotlovine… i to je lijepo, i to je dobro, jer treba biti ponosan na svoje, na svoje porjeklo, na svoje korjene i na ono na čemu smo odrasli pa slijedom toga izvući iz naftalina dobre stare recepte po kojima su kuhale naše bake i zbog kojih mi danas i jesmo to što jesmo.

Iako moje porjeklo nije zagrebačko, već dobrim dijelom međimursko, u našem su se domu prilično često našle krpice sa zeljem. I to ne bez razloga: jednostavno je da jednostavnije ne može biti, gotovo  stvarno brzo, a ukusno i prilično zasitno. Kada bi se u krpice sa zeljem dodalo malo prženog špeka ili domaće pečene kobasice, bio bi to pravi gurmanski ručak. Nije ni danas puno drugačije. Sve što vam za krpice sa zeljem treba su: krpice, manja glavica zelja, luk i mast ili ulje. I to je to. A zašto su krpice ustvari krpice? Pa iz jednostavnog razloga što je to tjestenina u obliku malih krpi, pa mogu biti male krpice ili velike, mogu biti pravilnog kvadratnog oblika, a mogu biti i valovite. Nije nebitna ni kvaliteta krpica, jer jelo je puno bolje i ukusnije ako tjestenina nije pretanka i ako se ne raspadne dok se kuha.

Dakle, ako ste ljubitelj jela sa tjesteninom, ne čekajte dugo, skočite u dućan ili u vrt po kakvu glavicu zelja, jedan lukec i pripremite si ukusan obrok. Možete uz njega pripremiti običan pečeni špek, ili pržene kobasice, a dobar izbor su i mesni uštipci ili kakvi faširanci. Domaća ukiseljena paprika savršeno će se uklopiti u ovaj fini starinski ručak. Evo recepta:

Krpice sa zeljem

Potrebno:

  • manja glavica zelja (kupusa)
  • 2 mala luka
  • ulje
  • vegeta, sol, papar
  • I još: krpice

Priprema:

  1. Na ulju pržiti sitno sjeckan luk. Kada luk omekša dodati sitno rezano zelje (možete ga i naribati na ribež) pa uz miješanje pirjati dok povrće ne počne puštati vodu. Dodati tada začine, podliti sa malo vode pa poklopljeno pirjati dok zelje potpuno ne omekša.
  2. U posebnoj posudi skuhati krpice al dente, ocijediti ih pa pomiješati sa pirjanim zeljem. Eventualno popraviti okus i poslužiti kao samostalno jelo ili kao prilog mesnom jelu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Krpice sa zeljem – neodoljivo fini starinski ručak appeared first on Reci Peci.

Makaroni – lasagne

$
0
0

Ako ste i vi jedni od onih koji traže neko fino i isplativo jelo na brzinu, onda će ovaj recept biti baš po vašoj mjeri. Budući mi se nadavno dogodilo da nam je od prethodnog dana ostala poveća količina kuhanih makarona, odlučila sam ih iskoristiti na malo drugačiji način od onog uobičajenog kako bih dobila ipak neko sasvim novo jelo i fini ručak. I pomislih tada, pa zašto ne bi od toga što imam napravila inačicu lazanja koje svi doma obožavamo? E sad, budući da tijesta za lazanje nisam imala, mljevenog mesa također, iskoristila sam te skuhane makarone, sir i salamu. Kada se sve lijepo zakamuflira bechamelom, ketchupom i origanom i zapeče tako da se dobije zlaćana korica, dobije se nešto što doista podsjeća na lazanje. Dakle, jedna jako dobra mućkalica koja je doista gotova za čas a ukusna do bola. Evo kako:

Potrebno:

  • 30 dag makarona (ili bilo koje druge tjestenine)
  • 15 dag salame ili šunke
  • 20 dag sira trapista (gouda ili neki sličan)
  • Za bechamel: 10 dag maslaca+4 žlice brašna+6 dl mlijeka+3 žlice kiselog vrhnja, vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Makarone, ukoliko nemate ostatke skuhanih, skuhati al dente i ocijediti.
  2. Za bechamel otopiti maslac, dodati brašno, pa uz miješanje pjenjačom polako ulijevati mlijeko. Začiniti po ukusu pa kuhati nekoliko minuta uz miješanje dok se ne dobije gustoća umaka. Eventualno razrijediti sa još malo mlijeka, dodati kiselo vrhnje.
  3. U vatrostalnu posudu ili lim za pečenje premazan margarinom složiti red kuhane tjestenine, preliti polovicom bechamela, naribati ili narezati salamu, posipati ribanim sirom, prekriti ostatkom tjestenine pa zaliti ostatkom bechamela. Sve skupa posipati ostatkom ribanog sira, pokapati kethupom i origanom po želji pa zapeći u pećnici na 200ºC cca 20 min dok se ne dobije zlaćana korica.
  4. Poslužiti toplo uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Makaroni – lasagne appeared first on Reci Peci.

Jastučići s pekmezom

$
0
0

Potrebno:

  • 4-5 krumpira
  • 50 dag brašna
  • prstohvat praška za pecivo
  • 2-3 žličice margarina
  • 1 jaje
  • sol
  • neki čvršći pekmez
  • ulje
  • šalica krušnih mrvica, šećer

Priprema:

Još vruć krumpir protisnuti, malo ohladiti, pa zamijesiti glatko tijesto od krumpira, brašna, jaja i margarina.

Na pobrašnjenoj površini razvaljati tijesto na debljinu od oko 1/2 cm, pa čašom ili modlicom izrezivati krugove. Na sredinu svakog kruga staviti po pola žličice pekmeza, preklopiti krug, pa vilicom pritisnuti rubove da se dobije oblik jastučića.

U većem loncu zakuhati vodu, posoliti, dodati malo ulja pa u kipuću vodu stavljati jastučiće. Kuhati oko 15 min dok svi ne isplivaju na površinu i malo se ne napuhnu.

U međuvremenu na ulju popržiti krušne mrvice, dodati vanilin šećer pa na njih istresti ocijeđene kuhane jastučiće, lagano promiješati da se svi oblože mrvicama.

Poslužiti posipano sa malo šećera.

The post Jastučići s pekmezom appeared first on Reci Peci.

Ćoravi paprikaš s noklicama

$
0
0

Pitate se zašto ćoravi? Pa zato što u njemu nema mesa ;). Paprikaš je to koji nam je baka nekad često kuhala u ono vrijeme kad se meso jelo samo vikendom i kad je trebalo izmisliti ručak svaki dan od skoro ničega. A sjećam se da mi je ovakvo varivo bilo među omiljenima, jer nikad niti nisam previše voljela meso. Uz krumpir i mrkvicu koji se krčkaju u njemu, ovo je sasvim fini i izdašni ručak. Dobro, priznajem, skuhala sam uz njega hrenovke i kobasice koje su si moji onda nasjeckali dodatno unutra. Meni je i bez ‘mesnog’ dodatka sasvim ok!

Potrebno:

  • 1 luk
  • 3 mrkve
  • 5-6 krumpira
  • 3 žlice brašna
  • 2 žličice slatke crvene paprike
  • 1 paprika (žuta)
  • kocka za juhu (mesna ili povrtna)
  • vegeta, sol, papar

Za noklice:

  • 2 jaja
  • brašna po potrebi

Priprema:

  1. Na ulju kratko pržiti luk, dodati crvenu papriku i brašno, promiješati i zaliti vodom uz miješanje do vrha. Pustiti da proključa, otopiti kocku za juhu, začiniti dalje po ukusu.
  2. Dodati krumpir narezan na kockice i očišćenu papriku narezanu na komade.
  3. Kuhati dok povrće ne omekša.
  4. U međuvremenu za noklice razmutiti vilicom jaje, dodavati brašno uz miješanje dok ne bude dovoljno čvrsto da se masa može vaditi žlicom. Ne možete pogriješiti: Ako tijesto bude mekše, noklice će se više napuhnuti i brže skuhati, a ako bude gušće, noklice će biti tvrđe i morat ćete ih kuhati malo duže.
  5. Pred kraj ukuhati žlicom noklice, pustiti ih da isplivaju na površinu pa kuhati još 10tak minuta.

I to je to, paprikaš je gotov!

Dobar tek!

The post Ćoravi paprikaš s noklicama appeared first on Reci Peci.


Jednostavne lazanje

$
0
0

Obožavam lazanje! Sloj mekane tjestenine, sočnog mesnog umaka od mljevenog mesa a’la bolognese, bechamel sa malo vrhnja i sir koji se onako fiiiino topi u ustima…mmmmljac 🙂 Dobar ručak je zagarantiran! Lasagne su (za one koji možda ne znaju) izvorno talijansko jelo koje se peče kao složenac, i to u nekoliko slojeva sa listovima tjestenine i mesnim umakom, zaliven sa bechamelom i ribanim sirom. Ove lazanje koje sam ja danas napravila nazvala sam jednostavne jer to doista i jesu, i to iz razloga jer se rade sa listovima tijesta koje nije potrebno prethodno kuhati. Dakle, jednostavno se slažu u slojeve sa mesom koje u tom slučaju mora biti malo sočnije i sa više tekućine kako bi se listovi lazanja ‘otopili’ i dobro namočili prilikom pečenja. Malo više bechamel umaka u ovom slučaju također nije na odmet. Béchamel umak je osnovni bijeli umak koji služi kao podloga mnogim talijanskim jelima, a u osnovi se radi od maslaca, brašna i mlijeka. Ja ga često znam modificirati i pojačati mu okus dodajući mu kiselo vrhnje i pred kraj kuhanja malo sira koji se onda lijepo otopi…

Potrebno:

  • 1 pakiranje gotovih listova za lazanje (provjerite na kutiji oznaku ‘no pre-cooking’)
  • 50 dag mljevenog mesa
  • 2 dl umaka od rajčice
  • malo ketchupa
  • 1 luk
  • 30 dag ribanog sira trapista (može i gauda ili neki drugi tvrđi sir koji se lako riba a fino topi)
  • vegeta, sol, papar, talijanska mješavina začina, pola povrtne kocke za juhu

Za bechamel:

  • 50 g margarina
  • manja šalica brašna
  • najmanje 1/2 l mlijeka
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 10 dag topljenog sira

Priprema:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk, dodati meso, promiješati i popržiti dok se ne ‘razgruda’ i ne potamni. Dodati rajčicu, ketchup i začine po želji pa uz povremno dolijevanje manje količine vode pirjati oko 20 min.
  2. U međuvremenu pripremiti bechamel umak: otopiti margarin, dodati brašno, kratko popržiti pa uz miješanje uliti pola količine mlijeka. Kuhati uz miješanje pjenjačom dok se ne počne zgušnjavati pa polako dodavati ostatak mlijeka. Začiniti pa kuhati dok se umak ne počne zgušnjavati. Tada dodati kiselo vrhnje i sir, promiješati i kratko prokuhati. Umak bi trebao biti gustoće otprilike malo gušće nego smjesa za palačinke.
  3. U namašćenu vatrostalnu posudu izliti malo bechamela, pa složiti red listova lazanja (‘iskrojiti’ ih malo ako ne pašu u posudu tako da budu ravnomjerno raspoređene po dnu), ponovno ih zaliti sa dobrih 5 žlica bechamela, po njima rasporediti sloj mesa, posipati sirom, pa istim redoslijedom ponoviti postupak.
  4. Sve skupa zaliti ostatkom bechamela, posipati sirom i ketchupom pa peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200℃ oko 20-30 min dok se ne stvori lijepa zlaćana korica s vrha.

Dobar tek!

The post Jednostavne lazanje appeared first on Reci Peci.

Domaće tortilje s piletinom

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERANapraviti tortilje za ručak nije ništa novo kod nas doma, jer ih klinci obožavaju i najčešće ih radim sa umakom od mljevenog mesa i standardnom meksičkom mješavinom povrća (grah, kukuruz, paprika) i sa kupovnim palačinkama za tortilje. I svaki put kada ih pravim obećam sama sebi kako ću slijedeći put sama zamijesiti svoje domaće tortilje i kako neću morati kalkulirati koliko ih ima u pakiranju i da li će ih biti dovoljno. I tako, došao je i taj dan kada su na red konačno došle i domaće tortiljeee 😀 Recept sam dobila od jedne prijateljice čijoj procjeni vjerujem, a kada mi je rekla da se po ovom receptu tortilje pripremaju sa svježim kvascem, znala sam da ovo ne može ispasti drugačije nego odlično, jer dizano tijesto jednostavno obožavam! Dakle, postupak je sasvim jednostavan, bar što se pripremnog dijela i miješenja tiče, jer potrebno je samo nekoliko osnovnih sastojaka za dizano tijesto i naravno svježi kvasac. Tijesto koje se dobije ispadne dosta mekano i malo ga je teže onako razvaljanog u palačinku prebaciti u tavicu na pečenje, ali uz pomoć valjka za tijesto i to postaje izvedivo i lako moguće. Ono što je najbolje od svega, je to da je okus ovakvih domaćih tortilja palačinki neusporedivo bolji od kupovnih, ima ih puno više od kupovnih, puno su isplativije financijski (naročito ako  za stolom imate podosta tortiljoljubaca 😉 ) a kada se cijeloj priči nadoda mirisno punjenje od pečene piletine, začina, povrća sa umakom od jogurta, dobije se fantastična raspsodija okusa za koju se isplati odvojiti dio vremena u kuhinji pripremajući fini, domaći obrok. Dakle, pravi jedan fastfood na slow i sasvim zdravi način!

POTREBNO:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za tortilje: (mjera je čaša ili šalica  od 2 dl)

  • 3 šalice mekog brašna
  • 2 šalice oštrog brašna
  • 1,5 žličica soli
  • 1 šalica ulja
  • 1,5 šalica kipuće vode
  • 1 kockica svježeg kvasca
  • 1/2 šalice toplog mlijeka
  • 1 žličica šećera

Za nadjev:

  • 1 pileća prsa
  • 1 luk
  • 1 paprika babura
  • 1,5 dl slatkog bijelog vina
  • konzerva kukuruza
  • zelena salata kristaka
  • jogurt
  • češnjak
  • vegeta, sol, papar, začin za kebab ili meksička mješavina začina

PRIPREMA:

  1. Za tortilje, pomiješati sve suhe sastojke u jednoj posudi pa im postepeno dodati kvasac otopljen u mlijeku sa šećerom, ulje i vrelu vodu. Miksati mikserom s nastavkom za tijesta ili sa spiralama dok se ne dobije kompaktna masa koja se odvaja od stjenki posude. Tada tijesto prebaciti na radnu površinu i mijesiti rukama dok ne postane potpuno glatko. Pokriti ga i pustiti da se diže dok ne udvostručni volumen. Tijesto će se bez problema mijesiti na radnoj površini bez ljepljenja jer sadrži dosta ulja u sebi.
  2. U međuvremenu pripremiti nadjev: naglo pržiti meso narezano na sitne trakice, prethodno posoljeno i popapreno. Kada je pečeno, izvaditi na stranu pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk i papriku. Pržti dok ne pusti vodu, tada dodati vino, miješati dok tekućina ne ispari. Dodati začine i kukuruz, promiješati i kratko propirjati.
  3. Uzdignuto tijesto podijeliti na dva dijela a svaki dio na 10 loptica. Svaku lopticu uvaljati  u tanjuru s brašnom pa rastanjiti valjkom što tanje u okrugli mlinac veličine tavice. Uz pomoć valjka za tijesto prebaciti palačinku na zagrijanu teflonsku tavicu. Dodavanje ulja nije potrebno. Pržiti s obje strane kratko, tek toliko da dobije lijepe mjehure i da požuti.
  4. Pečene tortilje puniti nadjevom uz dodatak sitno rezane zelene salate i umaka od jogurta (pomiješati jogurt i 1 režanj češnjaka) ili pak ajvara ili nekog drugog dodatka po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Domaće tortilje s piletinom appeared first on Reci Peci.

Pastrva s povrćem i vinom iz pećnice

$
0
0

Pastrva s povrćem iz pećnice

Pripremanje ribe, pa makar i fine pastrve s povrćem, u mojoj kuhinji i nije baš uobičajena stvar, jer doista nisam preveliki ljubitelj ribe i pripremam ju vrlo rijetko (unatoč vlastitoj grižnji savjesti što ne jedemo dovoljno ribe isključivo zbog moje odbojnosti ka istoj). No, budući da doista nisam isključiva osoba i kompromisi mi nisu strani, pristanem ponekad razveseliti svoju družinu nečim za mene novim i drugačijim koliko god mi to bilo mrsko 😉  Budući sam im za ručak odlučila pripremiti ribu, morala je to biti vrsta koja mi je lako dobavljiva u trgovačkom centru (da, živim u gradu u Dunavu, ali za dobiti svježi komad dobre ribe u ribarnici treba ustati dosta rano i gurati se u podužem redu što ovaj put nije dolazilo u obzir  😉 ), koja će biti već očišćena i koja će nakon pečenja biti doista fina. Dakle, pastrva (iliti pastrmka kako bi naši susjedi rekli) se ovdje pokazala kao odličan izbor.

Ljubitelji ribe reći će da je svaka riba fina bez obzira na koji način se pripremi. A ja ću reći da meni veliku ulogu igra upravo način pripreme i dodaci (prilozi, začini, povrće) koji se koriste. Stoga sam odlučila svoju pastrvu peći u pećnici uz dodatak dosta povrća, a posebno fini tek i aromu joj je dala kombinacija bijelog vina i temeljca. Našla se tu i pokoja kriškica limuna, dva-tri režnja češnjaka i festival ribe mogao je početi. Pastrva se inače može brže pripremiti prženjem na gril tavi, ali pečenjem u pećnici uz dodatak komorača i mladog luka, te uz podlijevanje vinom i temeljcem dobijate na sočnosti, ali i na vremenu za pripremu ostalih slijedova ručka ili bar priloga. Naime, dok se pastrva peče, vrijeme iskoristite za pripremu npr. blitve s krumpirom koja se u ovom slučaju pokazala kao odličan prilog! Također nemojte zanemariti zdravstvenu i nutritivnu vrijednost pastrve jer ova je riba odličan izvor esencijalnih ribljih ulja, uključujući omega-3 masne kiseline te bogat je izvor proteina koji su potrebni za normalan rast i razvoj. U svakom slučaju, ukusan i zdrav obrok koji se jednostavno priprema i koji bi doista češće trebao biti na meniju. Evo recepta:

 

Pastrva s povrćem iz pećnice

Pastrva s povrćem iz pećnice

Potrebno:

  • 2 svježe pastrve
  • 2 mlada luka
  • 1 korijen komorača
  • 3 režnja češnjaka
  • manji svežanj peršinovog lišća
  • 150 ml bijelog vina
  • 200 ml vode
  • 1 limun
  • sol, papar, vegeta

Priprema:

  1. Pastrve oprati pod tekućom vodom. Glavu im možete odsjeći ali i ne morate. Obrisati papirnim ubrusom pa natrljati solju, paprom i vegetom znutra i izvana te pokapati limunovim sokom. Pustiti da tako odstoje bar 30 min.
  2. U manjem lončiću zagrijati vodu pa u njoj razmutiti žličicu soli, papra i vegete.
  3. Komorač oprati, otkinuti mu tvrde vanjske dijelove (ukoliko ih ima), narezati na četvrtine pa blanširati u posoljenoj vodi. Ocijediti.
  4. Mladi luk narezati na kolutiće.
  5. Pastrve položiti u lim premazan maslinovim uljem, napuniti ih češnjakom i lukom, komorač rasporediti oko njih, sve skupa zaliti temeljcem i vinom. Tako pripremljene pastrve pogurnuti u pećnicu i peći cca 1 sat. Nakon polovice vremena pečenja, okrenuti ih i nastaviti peći do kraja. Poslužiti uz blitvu s krumpirom i komorač te pokoju krišku limuna.

Dobar tek!

Recept u slikama:

 

Pastrva s povrćem iz pećnice - priprema

The post Pastrva s povrćem i vinom iz pećnice appeared first on Reci Peci.

Vinski gulaš

$
0
0

Vinski gulašVinski gulaš tradicionalno je jušno jelo bez kojega je teško zamisliti kakvu veću proslavu, tipa svatova, dočeka Nove godine ili kakvih većih obiteljskih okupljanja gdje će vam konobari najčešće poslije ponoći na stol donijeti upravo vinski gulaš kako biste okrijepili organizam i dobili snagu za daljnje partijanje, druženje i oveću dozu plesa 😉 Vinski gulaš svakako je jelo koje će dobro doći u zimskom periodu godine da vas ugrije i ponudi okrijepu, a ima li boljeg načina za proslaviti blagdan svetog Vinka uz jedan konkretan vinski gulaš? Proslava Svetog Vinka – Vinkovo u Hrvatskoj inače ima dugu tradiciju, pa se tako svakog 22. siječnja u godini ljudi upućuju u vinograde i klijeti potaknuti narodnim vjerovanjem da će se na taj način osigurati dobra rodnost vinove loze. Blagdan označava novu vinogradarsku godinu i običaj je na taj dan ići po prvi puta u novoj godini u pohode vinogradu. Uz poznato Martinje, Vinkovo ili Vincekovo je najveći blagdan vinogradara i ljubitelja vinske kapljice. To je narodni običaj kojim se posebnom ceremonijom obilježava otvaranje sezone vinogradarskih radova, obavlja se blagoslov vinograda i na taj način slavi dan Sv.Vinka. No, vratimo se mi našem vinskom gulašu koji je uostalom bio i povod pisanju ovog posta 😉 Glavni sastojci svakog vinskog gulaša su meso i vino, a sve ostalo su naravno varijacije na temu. Meni osobno vinski gulaš je najbolji kad se u njemu krčkaju mali komadići junetine i svinjetine zajedno, i kada mu se pred kraj kuhanja dodaju i krumpiri narezani na kockice. Vinski gulaš je jelo koje, mojem skromnom sudu da bi bilo ukusno, treba biti konkretno začinjeno i prilično jako, tako da ga svakim zalogajem pamtite još dugo, dugo. Dakle, osigurajte si dovoljne količine začinske crvene mljevene paprike i puno luka koji će polaganim pirjanjem gulašu dati potrebu gustoću. A kada se uz vinski gulaš pripremi prilog u vidu kuhanih okruglica od starog kruha i pancete, vjerujte mi, doživljaj je potpun!

Vinski gulašVinski gulaš

POTREBNO:

  • 400 g junetine
  • 500 g svinjetine
  • 4 veća luka
  • 3 žlice začina za fiš paprikaš ili čobanac
  • 3 žličice ljute (ili slatke ako ne volite ljuto) mljevene crvene paprike
  • 250 ml tekuće rajčice
  • 1 lovorov list
  • 2,5 dl bijelog vina
  • vegeta, sol, papar
  • žlica sitno kosanog peršina ili vlasca
  • 3-4 krumpira

PRIPREMA:

  1. Na dosta ulja (kombinacija suncokretovog i maslinovog) pržiti meso izrezano na kockice. Kada se meso lijepo zapeče (nakon cca 10 minuta), izvaditi ga na stranu, pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk. Nakon par minuta prženja, doliti cca 1 dl vode i nastaviti pirjati luk uz povremeno miješanje još 5-8min. Tada luk ispasirati štapnim mikserom.
  2. U manjoj posudici razmutiti začin za paprikaš sa crvenom mljevenom paprikom i cca 3 dl vode i time preliti luk.  Doliti rajčicu, sol, vegeti i papar, lovorov list i peršin, sve skupa promiješati. Vratiti meso u lonac, doliti još cca 1 l vode, pa poklopljeno kuhati na tihoj vatri 1,5 sat. Povremeno promiješajte. Tada gulašu dodajte vino i krumpir izrezan na kockice pa kujate dok krumpir ne omekša. Svakako kušajte gulaš pred sam kraj i popravite mu okus. Moguće je da će biti prekiseo ako koristite kiselije vino, pa korigirajte okus dodavanje žličice šećera i još malo soli.
  3. Vinski gulaš poslužiti uz kuhane okruglice od starog kruha ili domaće trgance. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pržiti kockice mesa...dok ne potamne i promijene bojuIzvaditi meso pa pržiti lukKada luk omekša, ispasirati ga štapnim mikseromDoliti sve ostalo, vratiti meso u lonac pa kuhati do krajaVinski gulaš poslužiti s okruglicama od kruha

The post Vinski gulaš appeared first on Reci Peci.

Dupli cheeseburger na ReciPeci način

$
0
0

Dupli cheeseburgerDupli cheeseburger nešto je što što će moji klinci savim sigurno na prvu odabrati ulaskom Mc’Donalds. Onda će malo zastati i razmisliti pa uzeti duplić ali u Mc’country verziji sa puno luka i pržene slanine. Zato sam im odlučila napraviti hamburgere u kućnoj izvedbi na sličan način, pa iako su bili skeptični tvrdeći da nema takvog hambija kao u Mc’Donaldsu, svojom sam ih verzijom oborila s nogu. I gle čuda, moj je dupli cheeseburger sa domaćim pljeskavicama, mladim lukom i zelenom salatom iz vrta, sa umakom zmućkanim od domaćeg soka od paradajza i samo zrnca ketchupa i sa savršenim šmekom tanko rezane i fino prepečene pancete ispao savršen. Za izradu svojih vlastitih domaćih peciva nisam imala ni vremena ni volje, a bome niti kuhinje (jer eto, staru smo razmontirali, a nova nikako da stigne pa me stoga ispričajte zbog tako malo fotografija pripreme jela jer trenutno mi je totalni ‘rusvaj’ gdje god se okrenem), pa su se hamburgeri sa sirom i pancetom uz peciva iz pekare pokazali kao odlična verzija ručka koji se može pripremiti i bez kuhinje, naravno uz pomoć električnog roštilja, te dokaz da se obitelj doista može okupiti oko stola uz finu papicu čak i u gotovo nemogućim uvjetima 😉 Pljeskavice sam imala već napravljene u zamrzivaču pa mi je i to skratilo vrijeme, no naravno da se uvijek možete poslužiti pljeskavicama iz mesnice. Vjerujte, isplati se potruditi oko ovakvog fast fooda, jer hamburger, dupli cheeseburger ili kakav god burger pripremljen kod kuće, sa provjerenim namirnicama i uz puno svježeg povrća, nema apsolutno nikakve veze sa nezdravom hranom. S obzirom da sezona roštiljanja uskoro stiže na velika vrata (ma koga zavaravam, kod nas je stigla već odavno jer roštilj obožavamo)  svakako dodajte hambije na roštiljski jelovnik i razveselite svoje najmlađe finim zalogajima kojima se tako raduju 🙂

Dupli cheeseburgerDupli cheeseburger

POTREBNO:

  • 10 manjih pljeskavica (kako napraviti pljeskavice i ćevape pogledajte OVDJE)
  • 5 okruglih peciva sa sjemenkama
  • 5 debljih šnita sira trapista
  • 5 komada tanko rezane pancete
  • 2 rajčice
  • nekoliko listova zelene salate
  • 2-3 mlada luka
  • Umak od paradajza: 2 dl soka od paradajza, 2 žlice kethupa, žlica senfa, žlica ajvara, papar, sol

PRIPREMA:

  1. Peciva prerezati, povrće oprati. Luk narezati na kolutiće, rajčicu na tanke kolutove, salatu na deblje rezance.
  2. U jednoj posudici pomiješati sve sastojke za umak od paradjza.
  3. Pljeskavice ispržiti na roštilju s obje strane dok ne porumene. Sami odredite koliko dugo ćete ih peći u ovisnosti da li više volite reš pečeno ili manje pečeno. Kada su već skoro gotove, na svaku drugu staviti po komad sira, preklopiti drugom pljeskavicom pa još kratko zapeći, tek toliko da se sir otopi.
  4. Maknuti pljeskavice sa roštilja pa kratko ispržiti pancetu tako da bude hrskava i lomljiva pod prstima.
  5. Sada su na redu peciva: namočiti ih unutrašnjom stranom umakom koji su pustile pljeskavice dok su se pekle pa ih složiti na roštilj, poklopiti i kratko zapeći tako da i ona postanu hrskava i mirisna.
  6. Zagrijana peciva premazati umakom od paradajza, složiti preko toga pljeskavice, zatim povrće, a ukoliko želite možete dodati još malo umaka od paradajza ili majoneze, poklopiti drugim dijelom peciva i uživati u slasnom zalogaju!

Dobar tek 🙂

The post Dupli cheeseburger na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Tortelini iz pećnice

$
0
0

Puno sam puta već pokušavala za ručak napraviti torteline, pa sam miksala raznorazne umake, preljeve, dodavala i ovo i ono, ali nikad nisam bila zadovoljna rezultatom a ni moji ukućani nisu bili sretni takvim ručkom. Naravno, govorim o spravljanju već gotovih tortelina koji se mogu kupiti u trgovini. Priznajem da nikad nisam ni pokušala doma napraviti svoje torteline, uvijek sam u nekakvoj stisci s vremenom oko ručka a gotovi tortelini u vrećicama uvijek mi izgledaju tako primamljivo….bar dok ih ne skuham, a onda oduševljenje naglo splasne. Tako je bilo sve do danas dok nisam napravila ove pre preeeefine zapečene torteline. Vjerujem da bi sa domaćim tortelinima okus bio još puno bolji, ali i ovi su zadovoljili probirljiva nepca mojih jedaca doma 😉

Potrebno:

  • 50 dag tortelina
  • 1 luk
  • 1 tikvica
  • 5 tankih kriški pancete
  • 3 dl soka od rajčice
  • 4 žlice slatkog ketchupa
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • 4 žličice gustina
  • 3 dl vode
  • vegeta, sol, papar, talijanska mješavina začina
  • 1 loptica mozarelle

Priprema:

  1. Na malo ulja pržiti narezani luk i pancetu, dodati nasjeckane tikvice pa ih lagano popržiti.
  2. Zaliti sa rajčicom, dodati ketchup, začiniti pa na laganoj vatri pirjati oko 20 min.
  3. Povremeno dolijevati vodu i na kraju razmućeni gustin. Kratko prokuhati i dodati žlicu kiselog vrhnja.
  4. Pomiješti umak sa tortelinima.
  5. Istresti u namašćenu vatrostalnu posudu, složiti od gore narezanu mozarellu, pokapati ketchupom i peći pod poklopcem ili folijom oko 20 min na 180℃.
  6. Pred kraj skinuti poklopac i još kratko zapeći.

Za ovo je jelo bitno da su tortelini prekriveni umakom kako bi tijekom pečenja upili umak, pa ako vam se učini da umaka ima premalo, slobodno razmutite još malo soka od rajčice s vodom pa dodajte tortelinima u vatrostalnoj posudi.

Nadam se da ćete uživati u ovom jelu kao što smo i mi. Dobar tek!


The post Tortelini iz pećnice appeared first on Reci Peci.

Pretepeni grah

$
0
0

Pretepeni grah je tradicionalno međimursko jelo a to je u biti varivo od graha u koje se umjesto zaprške sa crvenom paprikom dodaje kiselo vrrhnje ili mlijeko. Većina jela na bazi kiselog vrhnja tipična su jela sjevernog hrvatskog podneblja dakle Međimurja, Zagorja i Podravine. Iako godinama živim u Međimurju i čak imam međimurke korijene u sebi nikad nisam posebno zavoljela ovaj način kuhanja pa su stoga ovakvi recepti rijetkost u mojoj kuhinji. No, zato su ostali članovi moje obitelji doslovce ludi na pretepena jela i mogli bi ih jesti svaki dan pa im stoga  tu i tamo udovoljim i napravim nešto ovako, kako je to danas bio slučaj. Ja sam inače mišljenja da se dobro jelo može skuhati samo sa puno ljubavi prema istom i ja u kuhinji tako funkcioniram – doslovce obožavam kuhati i ono što kuham, kuham baš sa puno ljubavi prema tom jelu i vjerujte to se itekako primjeti u kvaliteti obroka. Možda upravo stoga što pretepena jela ne volim baš previše (ma bit ću iskrena, ne volim ih nimalo 😉 ) nikad mi ne ispadnu baš ‘ono nešto’ i moji mi to uredno svaki put spočitaju i to u stilu: “Ali mama, ovo nije kao bakinooooo!” Ehh da, teško je doseći bakin nivo u kuhinji, pogotovo kada su tradicionalna jela u pitanju. No, što je tu je, danas je za ručak bio pretepeni grah uz koji sam ispekla špek hamburger  i mogu vam reći da nije bilo nimalo loše. Ovakav je grah slatko kiselkastog okusa i vrhnje ga baš razblaži, a pečeni špek mu daje onu potrebnu notu ‘konkretnosti’. Moram reći da je i današnji grah bio gotov u rekordnom vremenu, i to zato što sam zrnje graha skuhala dan ranije pa sam ga danas samo završila. Pogledajte kako:

Potrebno:

  • 1/2 kg graha (ili 2 konzerve bijelog graha) – količine su proizvoljne, zavisi za koliko osoba kuhate ručak, a i grah je jelo koje može stajati za drugi dan pa je uputno složiti veću količinu za dan poslije 😉
  • 1 luk
  • 1 mrkvica
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice oštrog brašna
  • vegeta, sol, papar, lovorov list

Priprema:

  1. Kuhani i ocijeđeni grah propirjati na luku i mrkvici, začiniti po želji, doliti vode do vrha lonca, dodati lovorov list i pustiti da zakuha.
  2. Na malo ulja popržiti brašno, uliti vodu i uz miješanje pjenjačom napraviti zapršku u koju treba dodati još i kiselo vrhnje.
  3. Zapršku dodati u lonac s grahom i sve još nekoliko minuta prokuhati.

Poslužiti uz pečeni špek ili kuhano suho meso po želji i naravno, kakav bi to grah bio bez luka?! 🙂

Dobar tek!

The post Pretepeni grah appeared first on Reci Peci.


Varivo od mladog zelja

$
0
0

Dok sam bila klinka ovakav nam je ‘ćušpajz’ baka često kuhala za ručak i zvala ga je Slatki kupus. Moram priznati da nikad nisam bila pretjerani ljubitelj variva jer mi je uvijek u tim varivima nešto smetalo. Rekla bi moja baka: “…kerefekaš bezveze, jedi, to je finoo“, ali ja sam uvijek htjela da kockice mesa budu male sitne i bez masnoće, da u varivu nema češnjaka i onih masnih krugova odgore i takooo 😉 Sada kada sam i sama kuharica i majka, konačno uživam u varivima jer si ih slažem baš onako, po mom guštu 🙂 Varivo od mladog zelja jedno je od meni dražih variva, a i moji klinci ga baš rado jedu. Baza su mu kockice svinjskog buta, luk i paradajz a uz dodatak svježe paprike okus mu je fenomenalan! Ovakvo lagano jelo idealno je za pripremu za ovakvih vrućih dana (kakav je dan danas), jer je gotovo za čas (zelje je mlado i brzo se skuha) a i po svom sastavu je baš lagano i ne opterećuje želudac.

Potrebno:

  • 30 dag svinjetine
  • 1/2 glavice mladog zelja
  • 1 luk
  • 2 dl tekućeg domaćeg paradajza (ili 2 žlice koncentrata iz tube 😉 )
  • malo ketchupa
  • 2 žličice slatke crvene mljevene paprike
  • 1 žuta paprika
  • 2 mala mlada krumpira
  • vegeta, sol, papar
  • 2 žlice oštrog brašna

Priprema:

  1. Meso narezano na manje kockice popržiti sa svih strana dok ne porumeni, pa dodati nasjeckani luk. Uz miješanje kratko pirjati dok luk ne omekša.
  2. Dodati 2 dl vode, paradajz, crvenu mljevenu papriku i začine, pa uz povremeno miješanje pirjati oko 30 min. Pod kraj dodati papriku narezanu na komade.
  3. U međuvremenu zelje narezati i kuhati u većoj količini posoljene vode 15 min.
  4. Ocijediti zelje i dodati ga pirjanom mesu, također dodati i krumpir narezan na kockice, doliti vode do vrha, popraviti okus začinima ukoliko je potrebno, pa prokuhati sve zajedno poklopljeno još 20 min. Pred kraj kuhanja dodati brašno razmućeno sa malo vode umjesto zaprške.

I to je to. Dobar tek!

Zanimljivosti o povrću…

Recept u slikama:

The post Varivo od mladog zelja appeared first on Reci Peci.

Sočna piletina u umaku na ReciPeci način

$
0
0

Sočna piletina u umakuSočna piletina u umaku ukusan je i jednostavan ručak koji vrlo često pripremam u svojoj kuhinji. Koji će to dijelovi piletine biti, sasvim je nebitno za krajnji rezultat i okus ovog jela. Razlika tijekom pripreme filea ili npr. otkoštenog zabatka te mesa na kostima je jedino u tome što se meso sa kostima (batak i zabatak) mora malo duže termički obrađivati i to na na laganijoj temperaturi. Razlog je jednostavan – to su deblji komadi mesa i treba im malo duže kako bi se i meso oko kosti termički obradilo.

Danas sam ideju o ručku mijenjala doslovce u toku kuhanja – prvo sam zamislila samo batke pirjane na luku, pa sam dolila malo vode, pa tikvice, onda i kiselo vrhnje i na kraju su naši bataci ispali u finom umaku od vrhnja i tikvica, sa malo suhog vrata…mmmmljacccc 🙂 Kao što vidite, improvizacija se još jednom pokazala najboljom opcijom. Često mi se događa upravo to da tijekom kuhanja promijenim nešto, dodam nešto nepredviđeno i takva jela su mi nekako najdraža.  Ovo je brz ručak s kojim nemate puno posla niti stajanja u kuhinji i kao takav idealan je za bilo koje doba godine kada nemate previše vremena za kuhanje, a opet želite pojesti nešto fino. Probajte, sigurno će vam se svidjeti!

Sočna piletina u umaku

Potrebno:

  • 400 g tjestenine
  • 8 pilećih bataka
  • 1 luk
  • 1/2 tikvice
  • 4-5 tankih šnita suhog vrata
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 2 žlice gustina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Batke posoliti i pržiti na ulju sa svih strana dok ne postanu reš pečeni.
  2. Dodati nasjeckani luk i tikvicu, kratko propirjati s mesom, pa podliti sa cca 2 dl vode. Povegetiti i papriti pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 40 min.
  3. U posudici razmutiti vrhnje sa malo vode i gustina, pa to uliti k mesu. Još kratko propirjati. Dodati sitno kosani peršin.

Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke i miješanu salatu.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

Recept u slikama:

The post Sočna piletina u umaku na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Rezanci sa sirom na starinski način

$
0
0

Rezanci sa siromŠetajući danas po trgovačkom centru u potrazi za svakidašnjim namirnicama razmišljala sam što skuhati na brzinu kada dođem doma. Poželjela sam nekakvu brzinsku tjesteninu, a opet okusom malo ‘jaču’. Spazivši na polici vrećicu širokih rezanaca, podsvjest mi je već mahala u smjeru bijelog kravljeg sira. I tu je pala konačna odluka za ručak: rezanci sa sirom kako ih nekad radila moja baka. Ne sjećam se da sam uopće ikada radila tjesteninu na taj način. Zašto, ne znam. Uvijek je valjda nešto drugo bilo u igri. A široke rezanci sa sirom, onim bijelim kravljeim sa pijace nam je baka nekad jako često pravila, najmanje jednom tjedno.

Baka je nekad rezance radila sama. Sjećam se dobro tog postupka. Prvo je znala umijesiti jako tvrdo tijesto. Činilo mi se tada da baka mora biti jako snažna žena kada može tako čvrsto mijesiti to tijesto. Tada bi ga razvaljala jako tanko, rezala na trake oko 10 cm široke, složila traku na traku da se dobije visina, a onda je jako oštrim nožem rezala preko tih traka rezance koju su se obrušavali na suprotnu stranu noža kao domine.

Meni je u to doba (a moglo mi je biti oko 5 godina tada) sve to u kuhinji bilo strašno interesantno, vječno sam se motala baki pod nogama i već tada sam zamišljala kako ću jednog dana ja sama sve to moći raditi kao moja baka. Najljepši trenutak cijelog tog procesa oko izrade rezanaca je bio kada nam je majka (baka) dala komadić tijesta da ga umijesim sama i tada sam ga znala spljoštiti između dlanova i potom staviti peći na plotnu šporeta na drva. Nikada poslije nisam naišla na ništa sličnog okusa, a bio je najljepši koji sam tada mogla zamisliti. A možda je sve to samo u mojoj glavi i možda mi, kada bih danas to tijesto probala, ne bi uopće bilo tako fino.

Rezanci sa siromRezanaci sa sirom nisu nekoć i nisu bili moje omiljeno jelo. Možda i zbog toga što smo ih jeli često i uvijek je to nekako bilo pod ono: ‘moraš to pojesti jer nećeš narasti velika’. U biti je ovo jako jednostavno jelo, gotovo stvarno za čas. Rezanci se skuhaju, sa njima se pomiješa sir te se zaliju sa prženim lukom i crvenom paprikom. Luk u kombinaciji s crvenom paprikom i svinjskom masti se nekad jako često upotrebljavao u prehrani kod nas u Slavoniji. Jer, u to doba nismo si često mogli priuštiti mesne obroke pa su luk i paprika tada zamijenjivali okus mesa. Znali smo mi da ‘to nije to’ ali davalo je osjećaj sitosti i nije bilo loše za pojesti 😉

Moram reći da ovi moji današnji rezanci sa sirom nisu bili kao oni rezanci moje bake. Ali to je bilo i za očekivati. Jer, niti sam ih mijesila sama, niti sam luk pržila na svinjskoj masti, a i sir je bio onaj kupovni, iz dućana, a ne od bakice s pijace 😉 No, sve u svemu bio je ovo je ovo ručak koji je imao iznenađujuće dobru prođu kod mojih ukućana i mislim da ću ga ubuduće češće raditi. Tko zna, možda nabavim svinjsku mast, zamijesim sama rezance pa ćemo vidjeti što će tek onda reći 😀

Rezanci sa sirom

Potrebno:

  • 500 g širokih rezanaca
  • 1 veći luk
  • 100 ml ulja
  • 2 žličice mljevene crvene paprike
  • 200 g svježeg kravljeg sira

Priprema:

  1. Rezance skuhati u slanoj vodi i ocijediti.
  2. U međuvremenu na ulju pržiti nasjeckan luk, kada omekša dodati crvenu mljevenu papriku, pa time preliti rezance u vatrostalnoj posudi.
  3. Sir dodavati žlicu po žlicu i pomalo miješati.
  4. Kratko zapeći u pećnici.

Kao prilog uz ovo jelo odlično paše cikla iz zimnice. I ne zaboravite prije svega poslužiti neku malo ‘jaču’ juhu. Preporučam krem juhu od bundeve ili krem juhu od krumpira 😉

Dobar tek!

The post Rezanci sa sirom na starinski način appeared first on Reci Peci.

Zapečena piletina s povrćem

$
0
0

Zapečena piltina s povrćemZapečena piletina s povrćem jako je ukusno jelo koje vrlo često pripremam za ručak, a obožavam ga iz više razloga. Prije svega zapečena piletina s povrćem mi je idealna jer u jednom loncu/posudi/pekaču imam u isto vrijeme i glavno jelo i prilog (piletina + povrće), a kao drugo priprema je sasvim jednostavna i doista ne oduzima previše vremena u kuhinji. Iako ja baš volim boraviti u kuhinji i ona mi je najdraže mjesto u kući, često i sama vodim trku s vremenom pa budem ponosna na sebe kad uspijem ručak pripremiti (zbombati sve za čas 😉 )  za kakvih 30-tak minuta, sve skupa gurnuti u pećnicu i posvetiti se nekim drugim obavezama dok se ručak dalje priprema sam. Moram priznati da sam sretna što moji klinci svi odreda doista vole svo povrće i vesele se svakom ovakvom ručku gdje povrća, pa makar onog zamzrnutog iz vrećice, ima dosta pa je tako zapečena piletina s povrćem i njima jedan od dražih obroka. Ovakve zapečene složence najčešće radim u staklenoj vatrostalnoj posudi jer jednostavno nikako da si nabavim jednu finu zemljanu/glinenu kakva bi bila idealna za ovakve stvarčice koje se fino preliju kakvim umakom, posipaju sirom i zapeku. Kako u zadnje vrijeme često surfam raznoraznim američkim food blogovima u potrazi za nekim novim idejama, primjetih kako imaju jako puno recepata  Crock pot slow cooking tematike, posebice s piletinom ‘Chicken Crock pot‘ što bi u prijevodu bilo spora priprema hrane u zemljanoj posudi/loncu. Pa mi je bilo pomalo smiješno kako i Amerikanci i Britanci imaju te neke univerzalne nazive za određene proizvode (Crok pot – poznata robna marka posuđa = Crok pot – jelo pripremljeno u zemljanom loncu ili vatrosalnoj posudi) kao što i mi ovdje nekad imasmo..npr.  kod nas je bilo koji kalkulator postao Digitron, a bilo koja pasta za zube Kaladont 😀 Ehh ta sjećanja na 80-te uvijek izmame osmjeh u uglu usana 😉 A evo i recepta za jedan sasvim domaći zapečenac od piletine s povrćem…

Zapečena piletina s povrćemZapečena piletina s povrćem

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 1 pakiranje zamrznutog miješanog povrća (mrkvica, brokula, cvjetača, krumpir, grašak…)
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice brašna
  • 300 ml mlijeka
  • 100 g sira trapista
  • 80 g maslaca
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na kockice pa prepržiti na tavici na malo ulja. Zamrznuto povrće kratko blanširati u kipućoj vodi (5 min)
  2. Pomiješati piletinu i povrće i sve skupa izručiti u vatrostalnu posudu premazanu tankim slojem maslaca.
  3. Na ostatku maslaca pomiješati brašno, dodati mlijeko, pustiti da zavri pa dodati i vrhnje za kuhanje i kiselo vrhnje. Začiniti po ukusu.
  4. Pripremljenim bechamelom preliti piletinu pomiješanu s povrćem, od gore naribati sir, pa sve skupa zapeći u pećnici 30 minuta na 170ºC dok se ne vrhu ne napravi zlaćana korica.
  5. Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti piletinu...Pomiješati piletinu s blanširanim povrćemZaliti sve bechamel umakom i posipati siromZapeći u pećniciZapečena piletina s povrćem poslužena! Dobar tek :)

 

The post Zapečena piletina s povrćem appeared first on Reci Peci.

Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu

$
0
0

Pastirska sarmaŠto god mislili o njoj, voljeli je ili ne, sarma je neprikosnovena kraljica zimske kuhinje. Odlična je, prija savršeno isti tren kada se skine sa štednjaka, ali je možda još i bolja drugog ili trećeg dana nakon podgrijavanja. Sa sarmom nema previše mudrosti – nabavi se kiseli kupus i mljeveno meso, listovi kupusa se nadjenu smjesom od mesa i riže, dodaju se začini, po mogućnosti kakav komadić suhog mesa, dolije se voda i nakon sat-dva, ovisi o količini, zamirisat će sarma. I to je uredu. I to je fino. Ali to je ponekad tako dosadnoooo 😀 Ne mogu reći da moji doma ne vole sarmu, voli je svatko na svoj način. Netko od njih sve skupa razreže i napravi pravi čušpajz u tanjuru, netko od njih ne voli kupus pa se jedu samo ćufte, i kako god ju jeli, nekako im je s vremenom postala dosadna i sve manje uživaju u njoj. Zato sam odlučila tome stati na kraj i pozabaviti se novim idejama za to ukusno i fino zimsko jelo, koje se s obzirom na sastojke doista može pripremiti na puno drugačijih načina, npr. kao pastirska sarma 😉

Pastirska sarma nije ustvari ništa drugo doli pastirska pita (Shepherd’s pie) na malo drugačiji način. Pastirska sarma je prefini složenac sa nadjevom od mljevenog mesa, riže i kiselog kupusa, prekriven sočnim i sasvim posebnim slojem krumpir pirea koji se nakon pečenja lijepo zapeče i daje ovoj sarmi baš posebno lijep izgled. Ako ste ljubitelji jednostavne kuhinje i složenaca koji su odlični za pripremu na način ‘2,3 ili 4 u 1’ onda ste na pravom mjestu. Pripremite svoju prvu pastirsku sarmu ove godine i oduševite sve idejom i savršenom izvedbom!

Pastirska sarmaPastirska sarma

POTREBNO:

  • 500 g ribanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 100 g riže
  • 1 luk
  • 1 češanj češnjaka
  • žličica soli
  • pola žličice papra
  • žličica biljnog začina
  • 1 kg krumpira
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 jaja

PRIPREMA:

  1. Krumpir skuhati, protisnuti i napraviti pire. Dodati kiselo vrhnje, prstohvat češnjaka i soli, 2 žumanjca, a potom umiješati posebno tučeni snijeg od dva bjelanjka.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk, dodati odmah potom i mljeveno meso pa pržiti nekoliko minuta dok ne posvjetli. (10-15 minuta)
  3. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo. Rižu kratko prokuhati.
  4. Pirjano meso pomiješati sa polukuhanom rižom, dodati sitno sjeckan luk i češnjak, začine pa dobro promiješati.
  5. U posudu za složence (glinenu, vatrostalnu…) premazanu maslacom složiti narezani kiseli kupus, preliti ga sa 150 ml vode. Složiti preko kupusa smjesu od mesa i riže, poravnati žlicom. Preko mesa rasporediti pripremljeni krumpir pire, žlicom ga ukrasiti po površini.
  6. Sve skupa peći u pećnici na 175 stupnjeva 45 minuta.
  7. Pečeni složenac poslužiti u posudi u kojoj se pekao. Dobar tek!

Recept u slikama:

Na dno vatrostalne posude složiti red kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti red mesne smjese sa rižom i FantomNapraviti pire krumpir sa žumanjcima i posebno dodanim snijegom od bjelanjakaRasporediti preko mesa smjesu od krumpiraIspeći u pećniciPoslužiti! Dobar tek :)

The post Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>