Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Pikantna piletina u ogrtaču

$
0
0

Piletina je nekako postala najčešća vrsta mesa koja se nađe na mom meniju. Možda i zbog cijene jer mi je povoljnija od teletine i svinjetine, a opet svi ju u kući volimo pojesti. Dok sam ja bila mala piletina se pripremala jedino na saft ili cijelo pile pečeno u pećnici ili pohano, pa mi je ta monotonija u prpremanju učinila piletinu nekako odbojnom. I bilo je tako sve dok nisam sama počela kuhati i istraživati nove recepte, spajati okuse i začine, dodavati priloge. I tako bi svaki put obični komad piletine, čak i obično bijelo meso, postalo sasvim posebna i fina delicija. Ovaj put sam se odlučila za jednu kombinaciju piletine u kojoj bi se ispreplitali slani i pikantni okus pancete, slatkasti okus pilećih prsa i kiselkasto/slatkasti okus paradajza i kiselog vrhnja. Sve skupa sam zapakirala sa dosta naribanog sira, zapekla a uz prilog kao što su domaći njoki, ovo je bio stvarno jaaaaako fini ručak. Evo recepta, svidjet će vam, se sigurna sam 🙂

Potrebno:

  • pileća prsa (količina proizvoljna)
  • 10-tak komada tanko narezane pancete
  • 2 dl domaćeg tekućeg paradajza
  • 2 dl vode
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 2 mrkvice
  • 1 luk, češanj češnjaka
  • 15 dag sira trapista (gouda ili neki sličan)
  • 5 žlica gustina + 5 žlica vode
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Pileća prsa narezati na tanje odreske, povegetiti ili posoliti pa svaki komad omotati komadom pancete.
  2. Omotane odreske prepeći na ulju sa svih strana dok ne porumene. Izvaditi na stranu.
  3. Na istom ulju pržiti sitno sjeckani luk i češnjak te mrkvicu koju je je dobro naribati na ribež prije toga. Pržiti kratko dok luk ne omekša. Doliti paradajz i vodu, začiniti po ukusu, umiješati i vrhnje. Kratko prokuhati, pa doliti gustin razmućen sa malo vode. Pustiti da zakuha.
  4. Prepečene odreske složiti u namašćenu vatrostalnu posudu, zaliti pripremljenim umakom i posipati ribanim sirom. Zapeći u pećnici na 200ºC oko 30 min.

Poslužiti u posudi u kojoj se peklo uz njoke ili neku deblju tjesteninu. Fina zelena endivija će  upotpuniti ručak. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pikantna piletina u ogrtaču appeared first on Reci Peci.


Zapečeni gulaš sa pogačicama – Cobbler

$
0
0

Zapečeni gulaš s pogačicamaZapečeni gulaš s pogačicama, takozvani Cobbler (ahh kako to aristokratski zvuči 😀 ) rodio se kao ideja u mojoj glavi dok sam nedavno prelistavajući jednu kuharicu sa kolačima pronašla recept za voćni cobbler, pa mi je palo na pamet izvesti nešto slično samo sa finim mesnim umakom i mogu reći da je ispalo odlično! Izvorno se ovo jelo zove Cobbler i ustvari je to pojednostavljena inačica pite. Dodatan poticaj sa ‘raznorazne kuharijacije’ vjerovatno mi je dala i ova dosadašnja apstinencija od kuhanja pa se sada u kuhinji ponašam pomalo hmmm manijakalno 😉 To vam otprilike dođe kao kad peseka pustite s lanca pa ovaj ne zna kud bi sa sobom od sreće 😀  Uglavnom, u kuhanju uživam punim plućima i spremanje ovog ručka me je baš veselilo. A rezultat je bio i više nego dobar. Jer kad imate troje djece i supruga, koji na moju sreću nisu preizbirljivi kad je hrana u pitanju, teško je udovoljiti svima i postići da se svi uvijek najedu baš onako, u slast. No, ovaj se zapečeni gulaš s pogačicama cobbler za ručak smazao potpuno, tako da za večeru, a kamoli za dan poslije, nije ostalo apsolutno ništa.

Zapečeni gulaš s pogačicamaajna ovog finog jela je u ukusnim mekanim komadićima mesa koji se spremaju na način uobičajen za jedan gulaš, samo ovdje bez krumpira. Dakle, puno mesa, puno luka i mrkvice u slatko kiselkastom umaku od domaćeg paradajza i paprike na kojima se onda ispeku fine prhke pogačice sa peršinom i vrhnjem koje daju savršen spoj sočnog umaka (kojeg upiju od ispod dok se sve skupa lijepo krčka u pećnici) i prhkosti koje u ovom slučaju mijenjaju kruh. Ja sam koristila meso svinjskog buta (jer drugo trenutno nisam imala) no mislim da bi ovo jelo definitivno bilo još upečatljivije kada bi se upotrijebilo meso divljači, npr. vepar ili srnetina koje bi svojim specifičnim ‘oporim’ okusom bilo savršena antiteža slatkom umaku od rajčice (uff moram reći baki da krene u nabavki potonjeg 😉 ) Uz obilje zelene salate bio je ovo ručak za prste polizati i mislim da ću ovako nešto raditi i češće a ne samo nedjeljom jer nije teško niti preskupo.  Što se tiče kompliciranosti, mogu reći da nije prekomplicirano i da je za napraviti ovo jelo dovoljno 2 sata (sa pripremom i serviranjem na stol). Probajte svakako, isplati se 😉

Zapečeni gulaš s pogačicamaZapečeni gulaš s pogačicama – Cobbler

POTREBNO:

  • 800 g svinjskog buta (ili nekog drugog mesa po želji)
  • 3 luka
  • 3 mrkvice
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 3 dl umaka od paradajza (ili koncentrata)
  • lovorov list, vegeta, sol, papar, slatka crvena paprika

Za pogačice:

  • 300 g brašna
  • 2 žličice praška za pecivo
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 2 pune žlice sitno kosanog peršina
  • žličica soli
  • žličica sode bikarbone
  • 80 g margarina
  • 50 ml mlijeka

PRIPREMA:

  1. Meso nasjeći na kockice. Luk i mrkvu također sitno isjeckati.
  2. Na malo ulja u većoj tavi pržiti luk i mrkvu, dodati meso i pržiti dok ne promjeni boju. Začiniti jelo i dodati vino pa uz miješanje pirjati dok vino ne ispari. Tada dodati umak od paradajza, slatku crvenu papriku, podliti sa malo vode da meso bude prekriveno, staviti i lovorov list pa poklopljeno pustiti da se lagano krčka oko 1 sat dok meso ne omekša. Svako malo promiješati i po potrebi doliti malo vode.
  3. U međuvremenu dok se meso pirja pripremite pogačice: Od svih sastojaka umijesiti glatko tijesto, oblikovati kuglu koju treba razvaljati na debljinu od 1,5 cm te modlicom (ili čašom ako nemate modlicu) rezati željene oblike.
  4. Nakon što je meso omekšalo, prebaciti ga u vatrostalnu posudu (koju nije potrebno uljiti!) pa od gore složiti pogačice jednu do druge.
  5. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 180℃ oko 15 min dok se pogačice lijepo ne dignu i ne porumene.

Servirati u posudi u kojoj se peklo uz puno zelene salate. DOBAR TEK!

Recept u slikama:

Dobar tek!

The post Zapečeni gulaš sa pogačicama – Cobbler appeared first on Reci Peci.

Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu

$
0
0

Pastirska sarmaŠto god mislili o njoj, voljeli je ili ne, sarma je neprikosnovena kraljica zimske kuhinje. Odlična je, prija savršeno isti tren kada se skine sa štednjaka, ali je možda još i bolja drugog ili trećeg dana nakon podgrijavanja. Sa sarmom nema previše mudrosti – nabavi se kiseli kupus i mljeveno meso, listovi kupusa se nadjenu smjesom od mesa i riže, dodaju se začini, po mogućnosti kakav komadić suhog mesa, dolije se voda i nakon sat-dva, ovisi o količini, zamirisat će sarma. I to je uredu. I to je fino. Ali to je ponekad tako dosadnoooo 😀 Ne mogu reći da moji doma ne vole sarmu, voli je svatko na svoj način. Netko od njih sve skupa razreže i napravi pravi čušpajz u tanjuru, netko od njih ne voli kupus pa se jedu samo ćufte, i kako god ju jeli, nekako im je s vremenom postala dosadna i sve manje uživaju u njoj. Zato sam odlučila tome stati na kraj i pozabaviti se novim idejama za to ukusno i fino zimsko jelo, koje se s obzirom na sastojke doista može pripremiti na puno drugačijih načina, npr. kao pastirska sarma 😉

Pastirska sarma nije ustvari ništa drugo doli pastirska pita (Shepherd’s pie) na malo drugačiji način. Pastirska sarma je prefini složenac sa nadjevom od mljevenog mesa, riže i kiselog kupusa, prekriven sočnim i sasvim posebnim slojem krumpir pirea koji se nakon pečenja lijepo zapeče i daje ovoj sarmi baš posebno lijep izgled. Ako ste ljubitelji jednostavne kuhinje i složenaca koji su odlični za pripremu na način ‘2,3 ili 4 u 1’ onda ste na pravom mjestu. Pripremite svoju prvu pastirsku sarmu ove godine i oduševite sve idejom i savršenom izvedbom!

Pastirska sarmaPastirska sarma

POTREBNO:

  • 500 g ribanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 100 g riže
  • 1 luk
  • 1 češanj češnjaka
  • žličica soli
  • pola žličice papra
  • žličica biljnog začina
  • 1 kg krumpira
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 jaja

PRIPREMA:

  1. Krumpir skuhati, protisnuti i napraviti pire. Dodati kiselo vrhnje, prstohvat češnjaka i soli, 2 žumanjca, a potom umiješati posebno tučeni snijeg od dva bjelanjka.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk, dodati odmah potom i mljeveno meso pa pržiti nekoliko minuta dok ne posvjetli. (10-15 minuta)
  3. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo. Rižu kratko prokuhati.
  4. Pirjano meso pomiješati sa polukuhanom rižom, dodati sitno sjeckan luk i češnjak, začine pa dobro promiješati.
  5. U posudu za složence (glinenu, vatrostalnu…) premazanu maslacom složiti narezani kiseli kupus, preliti ga sa 150 ml vode. Složiti preko kupusa smjesu od mesa i riže, poravnati žlicom. Preko mesa rasporediti pripremljeni krumpir pire, žlicom ga ukrasiti po površini.
  6. Sve skupa peći u pećnici na 175 stupnjeva 45 minuta.
  7. Pečeni složenac poslužiti u posudi u kojoj se pekao. Dobar tek!

Recept u slikama:

Na dno vatrostalne posude složiti red kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti red mesne smjese sa rižom i FantomNapraviti pire krumpir sa žumanjcima i posebno dodanim snijegom od bjelanjakaRasporediti preko mesa smjesu od krumpiraIspeći u pećniciPoslužiti! Dobar tek :)

The post Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu appeared first on Reci Peci.

Popara – starinsko jelo na moderan način

$
0
0

PoparaPopara, to starinsko jelo od staroga kruha koje se u mnogim krajevima lijepe naše u nekim davnim vremenima pripremalo kao zasitan i konkretan doručak, doživljava različite varijacije baš prema kraju iz kojeg potječe. Iako je popara u osnovi uvijek jelo koje se radi od staroga kruha, može se pripremiti na puno različitih načina i gotovo svugdje je to jedna nagnječena vlažna masa koja me, moram priznati, mogla privući jedino mirisom prženog luka i crvene mljevene paprike, koja se u poparu dodavala u kraju u kojem sam odrasla i u kojem i danas živim, u Vukovaru. Teško je uopće i razlučiti podrijetlo popare i odrediti čije bi to jelo bilo u originalu. Naročito ovdje kod nas u Srijemu (da da, ja živim u srijemskog dijelu Vukovara jer ako niste znali, otprilike u centru moga grada, tamo gdje počinje stara barokna jezgra započinju i obronci Fruške gore i brežuljkasti Srijem, dok Slavoniju ostavljamo u ravnici sa druge strane mosta preko Vuke) gdje se kroz povijest doselilo i odselilo tako puno različitih kultura i nacija. Popara je, ja bih rekla, prije svega čin štovanja hrane, naročito kruha koji se na taj način ne baci nego se iskoristi na sasvim ekonomičan način. Možda baš zato što sam odrasla ovdje u Vukovaru uz majku Međimurku koja je bila udana za djeda Švabu i koja je uvijek pazila da se ne baci niti mrvica tog dragocjenog kruha, meni su jela od starog kruha nešto što često radim u svojoj kuhinji. Na poparu sam priznajem pomalo i zaboravila, jer i nije baš da sam kao mala bila oduševljena njome. No, dosjetih se tako napraviti poparu na jedan drugačiji način, učiniti je puno ljepšim jelom od puke kaše koja se dobije kada se popari (razmoći vrućom vodom) kruh, a potom prelije otopljenom svinjskom mati i lukom. Odlučila sam tako i svom novom sjajnom Tefal woku dati jedan osobni i tradicionalni pečat pa baš u njemu hrskavo zapeći svoju poparu, koja se opet savršeno brzo zapekla zahvaljujući turbo plamenu moje nove Bosch ploče za kuhanje 😀 Kockice starog kruha namočila sam tako temeljcem od povrća, dodala malo vlasca pa je sve skupa dobilo jedan predivan miris. Tako namočeni kruh se stavlja u vrući wok na dosta maslaca pa se tako u trenu uz nekoliko okretaja lopaticom dobiju savršeno hrskave kockice kruha podatne i sočne unutrašnjosti, a savršenog mirisa koju mu daje temeljac od povrća i maslac. Doista, preeeeeedivno nešto i totalno jedna nova dimenzija popare kakvu jednostavno morate probati. Uz veću dozu kiselog vrhnja i mladog luka, popara nam je tako sasvim slučajno postala jelo No.1 zadnjih par dana 😉

PoparaPopara

POTREBNO:

  • 700 g starog kruha
  • 300 ml temeljca od povrća
  • 150 g maslaca
  • žličica soli
  • prsohvat papra
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • 200 g kiselog vrhnja
  • 4-5 komada mladog luka

PRIPREMA:

  1. Stari kruh natrgati na komadiće proizvoljne veličine pa sve skupa zaliti kipućim temeljcem u koji ste dodali malo vlasca. Vilicom lagano promiješati kako bi se sve kockice kruha ravnomjerno namočile.
  2. U woku (ili većoj tavi) otopiti maslac pa na tako vrelu masnoću istresti namočeni kruh. Pržiti kratko dok se kruh ne zapeče sa donje strane, a tada lopaticom ili kuhačom preokrenuti kockice kako bi se zapekle i sa te donje strane. Vrući poparu servirati uz hladno kiselo vrhnje i mladi luk.
  3. Dobar tek!

Recept u slikama:

Natrgati kruh na komadićeZaliti kruh vrućim temeljcemZagrijati maslac u woku ili taviIstresti kruh na maslac i zapeći uz miješanje

The post Popara – starinsko jelo na moderan način appeared first on Reci Peci.

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka

$
0
0

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenkaNapisati recept u kojem glavnu ulogu imaju pureći batak i zabatak kao sočna pečenka današnja mi je misija. I prebirem tako po snimljenim fotografijama tog finog ručka kojim smo se gostili prošlog vikenda i poželim da se taj isti pureći batak i zabatak nađu na stolu i danas. Teško mi je odlučiti što mi se kod ovog jela više sviđa. Da li je to možda jednostavnost pripreme, jer jedino što se kod ovakve pečenke treba napraviti jeste, pogurnuti je u pećnicu. Ili je to možda prefini miris i okus koji se stvori u kombinaciji sočnog mesa pečenog sa dodatkom vina i kremastog češnjaka. Kako god bilo, pureći batak i zabatak iz pećnice je ručak koji se svako malo nađe kod nas na stolu i volimo ga svi.

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka može se pripremiti i bez pećnice. Naročito ako pripremate ručak za samo par osoba i kada nemate veliku količinu mesa. Tada jednostavno sve ovo što ćete pročitati u receptu, napravite u većoj tavi sa poklopcem na ploči za kuhanje. Kod puretine, naročito kod ovih tamnih dijelova mesa koji podsjećaju na meso divljači, bitno je da se peče i priprema polako. Ako ovakvu vrstu mesa ispečete naglo na jakoj vatri, dobit ćete prilično žilav i nejestiv komad mesa. Dakle, nijanse ovdje doista čine razliku 😉 Također je vrlo bitno meso prije pečenja dobro nasoliti. Ako volite senf, možete se poigrati i premazati meso sa svih strana senfom. Biti će još ukusnije nakon što odstoji u takvoj marinadi.

Nadalje, dobro je prilikom pečenja dodati u istu tavu ili lim za pečenje dosta nasjeckanog luka i cijele glavice češnjaka. To će cijeloj priči dati nezaboravan zaplet i nakon kušanja znati ćete o čemu pričam. Češnjak pečen u svojoj ljusci pod folijom zadržava jako puno svoje arome koja laganim pečenjem postaje blago mošusna, a okus mu je slatkast, ustvari, fenomenalan! Možete ga tako mekano pečenog istisnuti direktno u usta gdje će se savršeno stopiti sa svim ostalim okusima i učiniti da doživite istinsku radost za stolom. A možete ga čak namazati na komad prepečenca i smazati tako. Vjerujte, ja češnjak ne volim nikako, ali ovako pečen me oborio s nogu.

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenkaPureći batak i zabatak može se peći onako kako ga donesete iz mesnice, sve sa kostima i kožicom. No, takva priprema zahtjeva duže vrijeme pečenja (jer imajte na umu da su pureći batak i zabatak sa kostima prilično velike gromade mesa).Također je meso sa kostima potrebno duže marinirati jer sol i začini neće tako lako proći sve do kosti, a ako nije dobro začinjeno, neće biti fino.  Ali, zato ovome možete doskočiti tako što ćete jednostavno izvaditi kosti! Ako niste sami vješti u tome, zamolite mesara (ili mesaricu) da to napravi umjesto vas. Njima je to čas posla, ništa ih ne košta jer vam ionako prodaju meso zajedno sa kostima, a vi ste se riješili muke i dobili dva doista velika i čista komada mesa 😉  Pureće meso bez kosti se lako oblikuje, izreže po želji na manje komade, a ja ga prije pečenja lagano istučem batom za meso jer mi je tako mekanije.

Pureće pečenje je nešto što doista morate probati ako niste do sada. Rekla bih da je okus ovakvog pečenja nešto jako slično pečenju ispod peke. Pa, ako nemate kakav veliki roštilj sa pekom, sasvim će dobro doći i vaša pećnica te naravno, alu folija ispod koje će se to sve skupa lijepo ispeći. Uživajte i naravno, dobar tek svima!

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka

POTREBNO:

  • 1 pureći batak
  • 1 pureći zabatak
  • 2 glavice luka
  • 5 glavica češnjaka
  • 150 ml bijelog vina
  • sol, papar
  • 2 žlice maslinovog ulja + 2 žlice suncokretovog ulja

PRIPREMA:

  1. Otkošteno meso isjeći na par komada, pa svaki lagano istući batom za meso. Deblje komade mesa lagano površinski zarezati nožem kako bi sol što više ‘ušla’ u meso. Dobro nasoliti i popapriti. Po želji utrljati vegetu. Pustiti tako pripremljeno meso da odstoji nasoljeno par sati. Možete ovo napraviti i navečer, dan prije pečenja.
  2. Meso složiti u veliki lim za pečenje, preliti ga sa uljem, oko mesa složiti luk oguljen i izrezan na deblje režnjiće, kao i češnjak koji treba samo oprati i očistiti od vanjske opne te mu odrezati vrhove. Zaliti sve vinom, pokriti sa alu folijom i peći u pećnici na 180ºC cca 1,5 sat. Nakon otprilike pola sata pečenja, meso okrenuti pa nastaviti peći još pola sata pod folijom. Tada maknuti foliju, odvaditi tekućinu i masnoću koju je pečenje pustilo, a ima je stvarno dosta, pa peći još pola sata dok se sve lijepo ne zapeče.
  3. Poslužiti uz pire krumpir i salatu po želji.
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema purećeg pečenja...sve u lim pod foliju i u pećnicu!Pureće pečenje iz pećnice za ručak!

The post Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka appeared first on Reci Peci.

Složenac od tjestenine

$
0
0

Moram priznati da je ovo jelo uz Bolognese tjesteninu najdraže jelo moje djece i da se njih pita ovako nešto bi se kuhalo svaki dan.  Složenci su i inače vrsta jela koju ja vrlo rado pripremam u svojoj kuhinji jer obožavam tu mogućnost mućkanja i dodavanja raznih sastojaka koji bi sami za sebe činili nekakvo obično jelo a ovako ukomponirani sa još ponečim,  kao što je npr. u ovom složencu fini topljeni sir i kiselo vrhnje, podatni i ukusni bechamel umak koji se s vrha onako fino zapeče i daje hruskavu korici daju pravu eksploziju okusa, prefino nešto. Ovo je također dobra opcija za napraviti ručak od ostataka tjestenine od dana prije (iako se nama to jaaako rijetko dogodi jer smo svi tjesetninoljupci 😉 ) ili pak od viška bolognesea. Dakle, mogućnosti su svakojake, mesni se umak može složiti kao klasični bolognese ili pak onako kako vama više odgovara. U svakom slučaju toplo preporučam jer je ovaj složenac jednostavan a predobar 🙂

Potrebno:

  • 40 dag makarona ili pužića
  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 glavica luka
  • 1 dl bijelog vina
  • 2 dl soka od paradajza
  • kethchup
  • 2 žličice slatke crvene paprike

za umak:

  • 4 jaja
  • čaša kiselog vrhnja
  • 20 dag ribanog tvrđeg sira
  • prstohvat sjeckanog peršina

za beshamel:

  • 15 g margarina
  • 6 žlica brašna
  • 500 ml mlijeka
  • 15 dag ribanog sira

Priprema:

  1. Posebno u zdjelici istući pjenjačom jaja, vrhnje i peršin.
  2. Pužiće kratko prokuhati, ocijediti  i prestresti u posudu u kojoj ih treba pomiješati sa smjesom od jaja i vrhnja. Dodati ribani sir, kosani peršin, promiješati i ostaviti po strani.
  3. Na ulju popržiti sjeckani luk, dodati meso, pržiti dok ne promjeni boju, pa onda dodati vino i začine. Dinstati dok ne ispari tekućina, pa dodati paradajz, ketchup i malo vode. Dinstati dalje dok se sve ne prožme.
  4. U međuvremenu napraviti beshamel umak:
  • otopiti margarin, pa dodati brašno, malo promiješati i dodavati postepeno mlijeko. Pustiti da zakuha, po potrebi dodati još malo mlijeka i na kraju umiješati sir. Miješati dok se sir ne otopi. Kuhati do željene gustoće.

U vatrostalnu zdjelu namazanu maslacem, slagati sloj tjestenine, pa sloj mesa, pa zatim ostatak tjestenine. Sve zaliti beshamel umakom, i staviti peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 200℃ oko 30 min ili dok ne poprimi zlatno žutu boju.

The post Složenac od tjestenine appeared first on Reci Peci.

Zapečeni njoki

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZnate kako ja najčešće odlučim što ću kuhati? Zatvorim oči na trenutak i zamislim okus i miris koji mi baš u tom trenutku paše i takvi ručkovi mi nekako najbolje ispadnu jer ih radim baš po svom ‘ćejfu’ a ne zato da ih samo odradim. Za pripremu ovog ručka, vodila me samo jedna misao: idem kupiti samo jednu osnovnu namirnicu a sve ostalo improvizirati od onoga što nađem doma. Kako sam bila u stisci s vremenom, nisam mogla napraviti domaće njoke, a zalihe zamrznutih su čudotvorno nestale iz zamrzivača ;), tako odlučih iskušati sreću sa gotovim proizvodom i kupih jedno oveće pakiranje njoka spremnih da se samo ubace u vodu i skuhaju. Još dok sam bila na poslu izprojicirala sam si okus kakav želim taj dan tako da  velike dileme nije bilo…na sreću mojih klinaca koji ovakve ručkove s nogu jednostavno obožavaju. Dakle, pakiranje njoka, malo sira, malo vrhnja, malo špeka ako baš hoćete i 40 min vremena. I to je to, jednostavno i fino. Dobar tek želim 🙂

Potrebno:OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • 1 pakiranje gotovih njoka (1 kg)
  • 1 manji luk
  • 10 dag pancete
  • 3 dl vode
  • 4 žlice gustina
  • 5 žlica kiselog vrhnja
  • 15 dag sira trapista
  • ketchup, bosiljak, origano, vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Njoke skuhati u vreloj vodi, ocijediti.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk i pancetu. Nakon par minuta dodati polovicu vode, pustiti da prokuha, začiniti, dodati vrhnje i na kraju gustin promiješan sa ostatkom vode. Popraviti okus po potrebi, a ako je pregusto dodati još vode i promiješati. Kuhati samo par minuta dok se umak ne ujednači.
  3. Kuhane njoke prebaciti u namašćen lim, preliti ih umakom, posipati ribanim sirom, pokapati ketchupom  i zapeći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200ºC 20 min,
  4. Poslužiti uz zelenu salatu.

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Zapečeni njoki appeared first on Reci Peci.

Cvjetna pizza pogača

$
0
0

Cvjetna pizza pogačaMnogi će reći da pizza koja se ispeće doma nema veze za pravom pizzom iz pizzerije. I bit će u pravu. No iako i sama volim s vremena na vrijeme pojesti ‘pravu’ pizzu i dalje me podjednako vesele druženja za koje prilike najčešće radim domaću pizzu i moj favorit je definitivno moja pizza Slavonika sa puuuno domaće kobasice, kulena i kisele paprike. Nedavno nam se na večeru i druženje najavio jedan jako dragi prijatelj pa sam za tu priliku htjela napraviti nešto novo i drugačije, nešto što se može jesti prstima bez pribora, a da opet bude sasvim konkretno. I tako je nastala ova neobična pizza pogača u obliku cvijeta. Ideja za ovaj oblik pogače/pizze nije izvorno moja i dobila sam je od jedne prijateljice u mailu kao fotku, učinilo mi se zanimljivo i baš sam sretna što je ispalo tako super i što se svima svidjelo. Definitivno je ovo odlična ideja za fini topli obrok, bilo da ste u društvu ili da jednostavno poželite razveseliti sebe – nešto između Calcone pizze i klasične, pa tako na svoje mogu doći ljubitelji i jedne i druge varijante jer je u ovoj pogači ima dovoljno i za jedne i za druge. Onaj tko više voli preklopljenu varijantu, jednostavno si uzme taj dio, a onaj koji je više za otvoreniju posegne za svojim dijelom 😉 Jednostavno zar ne? A nadjev? Pa kombinirati možete doista sve što vam padne na pamet, od različitih vrsta sira, povrća, tunjevine, salame, kobasice…. sve što i inače stavljate na pizzu. Baza je klasično dizano tijesto za pizze (dat ću vam recept) koje se reže i savija na specifičan način pa u konačnom obliku izgleda kao cvijet. Evo kako:

Cvjetna pizza pogačaPotrebno (za tri manje ili dvije veće pogače veličine velikog lima od pećnice)

Za tijesto:

  • 50 dag brašna za dizano tijesto
  • 1 vrećica instant suhog kvasca
  • 4 dl toplog mlijeka
  • 1 dl ulja
  • 1 žličica soli
  • 2 žličice šećera

Za nadjev:Cvjetna pizza pogača

  • 30 dag šunke za pizzu
  • 40 dag sira trapista
  • Mala konzerva kukuruza
  • Par komadića ukiseljene paprike
  • 1 manji luk
  • Ketchup, origano, sok paradajza

PRIPREMA:

  1. Od svih sastojaka umijesiti mekano dizano tijesto. Pustiti ga pokriveno da počiva 30 minuta na toplom mjestu.
  2. Nakon što se diglo, razdvojiti ga na tri dijela pa svaki dio razvaljati u tanki krug.
  3. Kada ste tijesto razvaljali, oprezno ga prebacite na lim na papir za pečenje. Tada ga od sredine zarežite prema rubovima 8 puta ali ne do kraja (vidi sliku). Nerazrezani dio koji je ustvari vanjski obruč tijesta premazati ketchupom, složiti po njemu šunku i ostatak nadjeva, pa slobodne rubove prebacite preko nadjeva prema van kako biste dobili oblik cvijeta. Rubove koje ste prebacili treba malo podvući pod taj vanjski rub i stisnuti prstima.
  4. Premazati pizzu razmućenim jajetom, posipati sezamom i peći u pećnici na 200°C 20 minuta. Rezati na komade i poslužiti odmah. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Razvaljati tijesto u krugZarezati od sredine prema van ovako…i složiti nadjevPrebaciti izrezane rubove prema van i zavinuti ih ispod ruba...Ispeći!Rezati na komade i poslužiti! Dobar tek :)

The post Cvjetna pizza pogača appeared first on Reci Peci.


Makaroni sa sirom bez imalo sira

$
0
0

Makaroni sa sirom bez siraMakaroni sa sirom možda su i najpoznatije jelo svih mogućih američkih filmova i serija, poznatiji kao Mac and Cheese, a predstavljaju najjednostavnije jelo koje se može napraviti jednostavno i brzo od samo nekoliko sastojaka. Iako nikad neću shvatiti tu američku navadu da netom doseljenim susjedima, kao dobrodošlicu donesu upravo Mac and Cheese (a možda to doista i nije navada nego neki bezvezni flmofilski trik koji ja ne kontam), jer ja bih se recimo više obradovala nekakvim finim, toplim punjenim klipićima kad ugledam susjedu na vratima 😀 No, dobro, to sam samo ja (a ja sam ionako deklarirani ovisnik o dizanom tijestu)…uglavnom, makaroni sa sirom toliko su često kod nas doma na meniju za ručak, naročito kad trebamo nešto stvarno brzo, da sam potpuno smetnula s uma da niti jednom ovdje nisam objavila niti jedan recept za makarone sa sirom…bar ne ove zapačene. I tako dođoše i oni na red. I to ne bilo kakvi, nego makaroni sa sirom bez imalo sira 😀 Zašto? Pa zato što nisam imala nimalo sira u hladnjaku taj dan, ali sam zato imala cijelu hrpu kiselog vrhnja i mlijeka. I tako nastadoše ovi super fini, super jednostavni prvo namočeni pa zapečeni makaroni sa sirom bez imalo sira, sa vrhnjem u mlijeku 😉 Moja je mama nekad davno za potrebe ovog recepta makarone doslovno namakala u mlijeku po 1 sat prije nego ih je smućkala s vrhnjem i jajima, no ja nikad nemam tih sat vremen viška za namakanje, pa postupak naravno ubrzam prokuhavanjem tjestenine prije pečenja. Ovo vam dođe nešto kao burek sa sirom i odlično se ljubi sa hladnim jogurtom, tako da ovo jelo može proći i pod ručak (skuhajte prije toga recimo neku finu krem juhicu), ali isto tako može biti večera. Odluka je na vama, i u svakom slučaju nećete pogriješiti.

Makaroni sa siromMakaroni sa sirom

POTREBNO:

  • 400 g sitnijih ili srednje velikih makarona (pužića)
  • 1/2 l mlijeka
  • 3 jaja
  • 4 pune žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Makarone skuhati al dente, neka svakako budu još prilično tvrdi.
  2. Pjenjačom u posebnoj posudi miješati jaja, dodati začine, kiselo vrhnje i mlijeko. U tu smjesu dodati makarone, dobro promiješati, sve skupa izliti u vatrostalnu posudu premazanu maslacom te peći u pećnici na 175ºC 15-20 minuta. Makaroni sa sirom su gotovi kada dobiju lijepu zlaćanu boju.
  3. Poslužiti u posudi u kojoj se peklo uz salatu po želji ili jogurt.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Makarone namočene u mlijeko i vrhnje s jajima izliti u posudu za pečenjeIspeći!Makaorni sa sirom bez siraMakaroni sa sirom, bez sira

The post Makaroni sa sirom bez imalo sira appeared first on Reci Peci.

Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola

$
0
0

Skrivena sarmaKada se kaže Sarma, znamo svi na što se pomisli – pun lonac malih zamotuljaka od kiselog kupusa sa finim nadjevom od mljevenog mesa i riže. Sarma je klasik vjerovatnog svakog doma, naročito u ovo zimsko doba i mnoge domaćice imaju neki svoj recept i tajnu pripreme sarme koja se nasljeđuje od mama i baka. Sarma je idealno zimsko jelo zato što je prepuno vitamina C koje joj tako nesebično daje kiseli kupus, a s obzirom da se obično priprema u većoj količini i lako se podgrije (podgrijavanjem postaje još i ukusnija 😉 ) odličan je suputnik svima onima koji planiraju na kakvo sanjkanje u planine.

No, što sa onima koji sarmu baš i ne obožavaju i skloniji su kakvim finim složencima i prženim roladama? E, pa upravo za takve neobožavatalje klasične sarme i za sve nas koji volimo kuhati i smišljati nove načine pripreme poznatih klasika, pripremila sam jednu čudesno finu Skrivenu sarmu. Zašto skrivenu? Pa zato što se svi sastojci klasične sarme lijepo upakiraju u hrskavi ogrtač tankih kora za savijače. Uz dodatak tanko rezane pancete u tren ćete dobiti puno više od sarme – sočnu svečanu savijaču prepunu okusa, fantastičnog mirisa i odličnog izgleda.

Skrivena sarma je jelo koje bez imalo predumišljaja možete poslužiti za blagdanskim stolom (i božićnim i novogodišnjim) i oduševit ćete sve prisutne, pa čak i one koji nisu skloni sarmi i kiselom kupusu. Skrivena sarma se priprema prilično jednostavno. Uz nekoliko sitnih trikova i savjeta koji slijede u receptu, učinite doživljaj zime i blagdana potpunim i posebnim uz ovu potpuno drugačiju i tako finu skrivenu sarmu 😉

Skrivena sarmaSarma – skriveno blago blagdanskog stola

 

POTREBNO:

  • 500 g rezanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 1 jaje
  • žličica soli
  • žločica biljnog začina
  • pola žličice papra
  • pola žličice mljevene crvene paprike
  • 100 g riže okruglog zrna
  • 200 g tanko rezane pancete
  • 1 pakiranje tankih kora za savijače (8 listova)
  • 1 kocka za juhu

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sjeckan luk, dodati mljeveno meso i pržiti ga uz miješanje dok ne promijeni boju (cca 15 minuta).
  2. Rižu kuhati u vodi 5-7 minuta (ne treba se skuhati do kraja).
  3. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo.
  4. Pirjanome mesu dodati ocijeđenu rižu, jaje i začine. Dobro promiješati.
  5. Složiti dvije tanke kore jednu preko druge, između ih premazati uljem. Preko polovine površine složiti red pancete, preko pancete rasporediti ravnomjerno kiseli kupus, a preko kupusa smjesu od mesa i riže. Rubove tijesta prebaciti prema unutra kako nadjev ne bi curio, pa smotati roladu. Postupak ponoviti sa preostalim korama i nadjevom.
  6. Savijače slagati u lim na papir za pečenje, premazati ih otopljenim maslacem ili pokapati uljem pa peći u pećnici na 175 stupnjeva 30 minuta. Nakon toga izvaditi savijače pa ih preliti vrelim preljevom koji napravite tako da prokuhate 300 ml vode i rastopite u toj vodi 1/2 goveđe kocke za juhu. Vratiti savijače u pećnicu pa peći još 15-20 minuta dok se sva tekućina ne upije i dok savijače ne postanu zlatno smeđe.
  7. Poslužiti rezano na deblje šnite uz pire krumpir. Dobar tek!

Recept u slikama:

Najprije složiti preko kora pancetuPreko pancete rasporediti sloj kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti sloj pirjanog mesa sa rižomSve skupa zamotati u roladuSavijače slagati u lim na papir za pečenjePeći u pećnici, pred kraj pečenja zaliti preljevom...Ispeći do kraja do zlatno žute bojeSavijaču poslužiti narezanu na deblje šnite uz pire krumpir

The post Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola appeared first on Reci Peci.

Juneći odresci u finom umaku

$
0
0

Juneći odresci u finom umakuJuneći odresci u umaku jako su jednostavan i jako fini obrok koji će zadovoljiti i najprofinjenija nepca, naravno pod uvjetom da se pripreme na dobar način koji će osigurati da odresci nakon pripreme budu savršeno mekani i sočni. Junetina je meso koje zahtjeva nešto dužu termičku obradu kako bi postalo mekano i sočno, a s obzirom da sam ja vječito u nekakvoj jurnjavi i strci, rijetko ju pripremam baš iz tog razloga, pa se zato najčešće na jelovniku nađe vikendom. A kada se uz taj fini umak nađe i oveća količina domaćih njoka, savršen ručak je zagarantiran, i mojima doma, naročito klincima ovo je ručak No.1.  Juneći odresci u finom umaku od povrća jelo su koje se priprema lako i za koje će vam trebati samo nekoliko osnovnih namirnica, a ukoliko želite da vam umak bude malo posebnijeg okusa, možete eksperimentirati sa raznim drugim povrćem/voćem i dodacima, kao što su npr. suhe šljive i crno vino ili prošek koje će umaku dati sasvim drugačiju slatkastu notu pa ćete dobiti jelo slično pašticadi. Ukoliko volite gljive, dodajte ih umaku pa ćete dobiti sasvim novi lovački umak 😉 S obzirom da moji klinci ne vole komadiće povrća u umaku, umake uvijek na kraju pirjanja usitnim štapnim mikserom nakon čega se dobije fina i sasvim glatka tekstura umaka. S prilogom ovome jelu također ne možete puno pogriješiti, jer odlično će se slagati i sa njokima i sa tjesteninom ali i sa krumpir pireom, a još jedna dobra stvar sa ovakvim jelima u umaku je to što možete pripremiti veću količinu koja se drugi dan sasvim jednostavno podgrije i bude jednako ukusna. Odluka je dakle na vama, no što god odlučili juneći odresci u finom umaku su jelo koje će vas oduševiti.

Juneći odresci u finom umakuJuneći odresci u finom umaku

POTREBNO:

  • 600 g junetine od buta
  • 3 luka
  • 2 režnja češnjaka
  • 2 dl tekuće rajčice (ili 2 žlice koncentrata)
  • 1 dl bijelog vina
  • 2 žličice slatke (ili ljute) mljevene crvene paprike
  • sol, papar, žlica sjeckanog vlasca, lovorov list
  • 3 dl goveđeg temeljca

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na odreske i dobro ih utanjiti batom za meso. Tako ćete postići da odrecsi budu još mekši. Ako odresci imaju žilice, prerežite ih ili uklonite jer će se u protivnom odresci ‘sfrkati’ prilikom prženja. Posoliti ih i popapriti (možete i povegetiti ako tako volite).
  2. Odreske uvaljati s jedne strane u brašno, pa ih s tom brašnastom stranom pržiti na vrućem ulju, a potom ih okrenuti i popržiti i sa druge strane. Zapečene odreske premjestiti u vatrostalnu ili keramičku posudu za pečenje,  pa na isto ulje u tavici u kojoj su se odresci pekli baciti nasjeckan luk i češnjak, smanjiti vatru pa uz miješanje sačekati par minuta da luk pusti sok i da se počne pirjati. Nakon par minuta (3-4 min) zaliti luk vinom, promiješati i pustiti da gotovo sva tekućina ispari. Potom dodati rajčicu, temeljac, vlasac, začinsku crvenu papriku, začiniti po ukusu pa dobivenim umakom preliti odreske. Dodati lovorov list pa peći prekriveno folijom ili poklopcem u pećnici na 180ºC 1 sat. Pod kraj pirjanja izvaditi odreske, a umak izmiksati štapnim mikserom (prethodno izvaditi lovorov list). Ukoliko ne želite paliti pećnicu, možete odreske nastaviti pripremati u dubljoj tavi u kojoj su se pekli, no meni je ovako bilo jednostavnije jer kad ih stavim u pećnicu ne zauzimaju mi mjesto na štednjaku i nemam brigu s njima dok ne budu gotovi 😉
  3. Poslužiti odreske u umaku uz kuhane njoke. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pržene odreske složiti u posudu za pečenje..Preliti ih pripremljenim umakom i peći u pećnici 1 satJuneći odresci u finom umaku

The post Juneći odresci u finom umaku appeared first on Reci Peci.

Švedske mesne okruglice

$
0
0

Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice – slatke, male, sočne, blage – u osnovi su male ćuftice u bijelom umaku i tradicionalno su švedsko jelo koje Šveđani vrlo često imaju na svojim jelovnicima. Izvorno se ove okruglice zovu Köttbullar i doista ima jako puno varijacija na temu tih malih mesnih loptica, no u suštini su to okruglice od jako sitno mljevenog mesa sa dodatkom krušnih mrvica i luka koje se poslužuju najčešće uz pire krumpir, umak od brusnica i bijeli umak od temljca i vrhnja u kojem se okruglice još kratko propirjaju prije posluživanja. Kod nas su ove okruglice postale poznate dolaskom Ikee u Zagreb i čula sam mnoge šopingholičare koji bez porcije ovih švedskih okruglica od tamo ne izlaze. Budući me restorani po trgovačkim centrima nikad nisu previše intrigirali i nakon hodanja po trgovačkom centru mi je na pameti jedino kakva lijepa terasa u prirodnom hladu sa stvarno veeeelikom kavom, nisam probala originalne Köttbullar švedske okruglice pa da bih vam mogla reći da li su ove moje slične ili ne. Po izgledu bih rekla da i nisu previše, jer ja sam napravila puno više umaka, budući su moji klinci totalni ovisnici o jelima u umaku i uvijek se gleda tko će ga zagrabiti više pa ga zato unaprijed pripremim u bar duploj dozi. No, ako su originalne švedske mesne okruglice ovako divnog okusa kakve su ove moje, onda definitivno dižem palac gore švedskoj kuhinji koja je tipična po tome što je prilično blaga, bez suvišnih začina. Upravo takve su i ove moje švedske mesne okruglice – blage, mekane, tope se u ustima, upravo savršena kombinacija okusa. Recept je jako jednostavan i najveći problem će vam biti zarolati okruglice, jer ako nisu male, otprilike veličine većeg oraha, neće biti fora, pa je to u biti i najduži  dio procesa pripreme. Sve ostalo je, uz naravno dobar recept, prilično lako i svakako preporučam za ručak ili večeru u bilo koje doba godine. Super je stvar to što se ove okruglice mogu i lako podgrijati drugi dan, naročito za sve vas koji morate razmišljati o kuhanju za dan poslije 😉

Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice

POTREBNO:

  • 500 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 jaje
  • 5 žlica krušnih mrvica
  • 200 ml mlijeka
  • 1 žlica sjeckanog peršina
  • 1 žlica sjeckanog vlasca (ili kopra ako volite kopar)
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 4 žlice oštrog brašna
  • 500 ml povrtnog temeljca
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • žličica soli, papra, vegete
  • prstohvat muškatnog oraščića

PRIPREMA:

  1. Mljeveno meso mora biti jako sitno mljeveno, pa svakako preporučam duplo mljevenje kako bi bilo što sitnije.
  2. Krušne mrvice preliti mlijekom i pustiti da odstoje 10-tak minuta.
  3. U posudi pomiješati mljeveno meso, jako sitno iskosan luk (najbolje je napraviti kašu od luka štapnim mikserom), jaje, namočene krušne mrvice, peršin, vlasac, češnjak i druge začine pa sve skupa dobro izmiješati rukom. Od dobivene smjese raditi okruglice veličine većeg oraha. Ovo će biti puno lakše ako radite mokrim rukama tako da si pripremite u blizini tanjur s vodom u kojem ćete svako malo moći namočiti dlanove i tako lakše narolati okruglice. U jednom tanjuru si još posebno pripremite malo krušnih mrvica pa svaku kuglicu kratko uvaljate u mrvice, tako će lakše zadržati oblik i manje će se lijepiti za ruke.
  4. Kuglice pržiti u većoj količini vrućeg ulja dok ne postanu smećkaste. Izvaditi ih tada na stranu, višak ulja odliti. U istoj tavi u kojoj ste pržili okruglice neka vam ostane cca 100 ml ulja, na to ulje stavite brašno, promiješajte pa zalijte uz miješanje temeljcem. Pustite da umak provrije, dodajte vrhnje za kuhanje, začiniti solju, paprom i muškatnim oraščićem pa vratite pržene okruglice u umak. Pirjajte sve skupa još 20 minuta.
  5. Okruglice poslužiti sa umakom u kojem su se pirjale uz pire krumpir i zelenu salatu. Ako volite eksperimentirati sa slatko slanim okusima, pokušajte sa umakom od brusnica pa javite dojmove 😉
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti mesnu smjesu za okrugliceNapraviti male okrugliceIspržiti okruglicePržiti okruglice dok ne postanu smećkaste  i hrskaveNa istom ulju napraviti umak pa okruglice vratiti u tavu i sve skupa pirjati

The post Švedske mesne okruglice appeared first on Reci Peci.

Šareni rižoto

$
0
0

Danas sam iz subotnje šopingacije došla poprilično kasno. Moram pohvaliti moje dečke i curu koji su cijeli stan počistili dok mene nije bilo (da, da najbolji suuu 😀 ) jer popodne imam hrpetinu posla u kuhinji. Sutra imamo rođendansku feštu za našeg Bruneka pa moram i tortu i kolače neke zmućkati. Zato sam za današnji ručak složila ovaj brzinski rižoto koji je stvarno bio fini, jer sam na pirjano meso ubacila i domaći mladi grašak i mrkvicu, dodala sam slatki kukuruz iz limenke i paradajz i bilo je baš fino slatkasto. Rižoto je odličan izbor za ručak ako nemate puno vremena, bilo da ga radite sa mesom, kuhanom šunkom ili plodovima mora.

Potrebno:

  • 40 dag svinjetine od buta
  • šalica riže
  • 1 luk
  • 2 mrkvice
  • 15 dag mladog graška
  • 1 mala limenka kukuruza
  • 2 dl tekućeg paradajza (ili razrijeđenog koncentrata)
  • 2 žličice slatke mljevene crvene paprike
  • 10 dag sira trapista

Priprema:

  1. Meso narezano na male kockice popržiti na ulju sa svih strana.
  2. Dodati na to nasjeckan luk, mrkvicu i grašak. Pržiti uz miješanje nekoliko minuta. Podliti sa malo vode, doliti paradajz i crvenu papriku,  začiniti po želji pa uz povremeno miješanje i dolijevanje manje količine vode pirjati oko 30 min.
  3. Dodati opranu i očišćenu rižu, promiješati, doliti vodu (na šalicu riže ide tri šalice vode) i kuhati uz miješanje dok riža ne omekša. OPREZ! Rižoto jako lako i brzo zagori, zato ga obavezno svako malo treba promiješati.
  4. Prije posluživanja pustiti rižoto da odstoji nekoliko minuta da se okusi prožmu do kraja. Umiješati naribani sir i poslužiti.

Poslužiti uz zelenu salatu ili neku drugu hladnu salatu po želji.

Dobar tek!

The post Šareni rižoto appeared first on Reci Peci.

Šmarne

$
0
0

Vjerujem da je velika većina vas pred ovim naslovom ostala lagano začuđena (kao uostalom i većina ljudi kojima sam spominjala ovo jelo) i sigurno se pitate što bi to moglo biti. Pa evo ovako, da odmah razriješim nedoumicu – šmarne su slatko jelo koje se dobije iz smjese vrlo slične palačinkama i odlično paše uz zelenu salatu. Dakle, jednostavnije ne može biti.  Kako bi se to na nekom normalnom svima razumljivom jeziku nazvalo nemam pojma, jer ovako je ovo jelo oduvijek zvala moja baka koja nam je nekad vrlo često radila šmarne za ručak pržeći ih u velikoj tepsiji na starom šporetu na drva. (ona i danas tvrdi da je dobre šmarne bez šporeta na drva ne moguće napraviti ;)) Pretpostavljam da je naziv germanskog porijekla jer moju je baku to naučila raditi njezina svekrva koja je bila njemica i u to je doba puno jela u ovom dijelu slavonije bilo takvog nazivlja. Moći ćete tako ovdje čuti za Ajnpren juhu, krompir šnic (schnitz), granatir marš, šmarne…

Uglavnom, šmarne su jelo koje je definitivno obilježilo dobar dio mog djetinjstva i uz njih me vežu jako lijepa i topla sjećanja na jedno predivno bezbrižno doba kada je sve bilo tako jednostavno. Doba je to kada se za ručak meso jelo samo nedjeljom a kroz tjedan se trebalo snaći sa onim što se našlo u špajzi ili u vrtu. Uz šmarne smo najčešće znali imati malo ‘jaču’ juhu od krumpira i puuuuno domaće selene salate. Kada sam danas rekla majki da ću pisati o šmarnama nije se mogča načuditi. Rekla mi je (kao da se i danas još uvijek pomalo srami što pripremamo tako ‘sirotinjska’ jela): “Pa Sandra nećeš valjda stvarno o šmarnama pisati? Ma tko će ti to još danas kuhati? Pa to ti je sirotinjsko jelo, obično, nemaš tu o čemu pisati. To se samo sve zmućka i ispeče i to ti je to. Nemaš tu recepta…”  A zašto vam ovo baš danas pišem? Pa zato što je danas prvi dan proljeća, a ove šmarne i zelena salata su mi oduvijek bili sinonimi na proljeće. I zato, živjelo proljeće, živjele šmarne i zelena salata i jednostavnost okusa i pripreme jela. 🙂

Potrebno:

  • 3-4 jaja
  • mlijeko
  • brašno
  • 4-5 žlica šećera
  • žličica soli
  • ulje

Priprema:

  1. Od svih sastojaka pjenjačom (ili mikserom ako vam je tako draže) umutiti tijesto malo gušće nego za palačinke.
  2. U veću tavu na dosta ulja (oko 1,5 dl sigurno) izliti smjesu pa pržiti na jakoj vatri uz povremeno miješanje. Kako će se smjesa stvrdnjavati od dolje, tako ju treba kuhačom prerezati i usitniti, promiješati i tako ponavljati postupak dok se sve skupa ne pretvori u male grudice (neke sitnije neke krupnije) i ne poprimi lijepu zlatnu boju.
  3. Meni su šmarne najbolje kada se jako zapeku pa budu krckave i zapečene.
  4. Poslužiti odmah, toplo uz puuuuno zelene salate.

Ako ćete ovo pripremati za ručak, možete kao predjelo poslužiti gustu juhu od krumpira ili neku slično, iako je ovo jako doobra opcija za večeru.

U svakom slučaju, dobar tek vam želim!

Recept u slikama:

The post Šmarne appeared first on Reci Peci.

Paprikaš s kobasicama

$
0
0

Nije lako svaki dan smisliti što skuhati a da to bude fino svima, da bude zdravo, hranjivo a pritom naravno i jeftino. Mada je upitna i isplativost i cijena koštanja krumpira u našim dućanima, nekako je varivo s krumpirima najčešća opcija kod nas za ručak. Katkad to bude klasični gulaš s mesom, katkad sa suhim mesom, ponekad fino varivo sa puno povrća uz krumpir a danas je recimo na repertoaru paprikaš s kobasicama! I nije baš neka delikatesa, ali ako se skuha na pravi način onda je baš ukusno i fino jelo koje podjednako rado jedu i klinci i mi odrasli. Mnogi su mi već rekli: “Ma koji klinac objavljuješ recepte za takva seljačka jela, obična i nikakva, pa to svatko zna skuhati!”. No, budući je ovo blog u kojem ja sa vama dijelim neke svoje osobne stvari, misli i osjećaje, tako dijelim i sve ono što se kod nas nađe na trpezi, ma kako god to obično zvučalo. Isto tako, mnogima od nas je ponekad potreban samo mali poticaj da bi se skuhalo nešto pomalo već zaboravljeno pa možete ovo shvatiti i kao ideju što skuhati. Svaka domaćica ima svoj način kuhanja koji u velike može promijeniti jedno te isto jelo i uvijek je izazov pokušati skuhati nešto na način kako to netko drugi radi. Srela sam mnoge ljude koji su mi rekli da su im variva skuhana na moj način baš posebna i fina. Pa eto, ako ste u toj skupini koja još nije probala skuhati varivo na moj način, krajnje je vrijeme da to učinite 😉

Potrebno:

  • 1,5 par prosušenih kobasica (domaće ili kranjske)
  • 1 kg krumpira
  • 1 luk
  • 3 mrkvice
  • 1 korijen i lišće peršina
  • vegeta, papar, sol
  • 2 žličice mljevene crvene paprike

Priprema:

  1. Na malo ulja popržiti nasjeckan luk i mrkvicu, dodati kobasice narezane na ploškice pa pržiti uz povremeno miješanje dok se malo ne skvrče i ne stisnu.
  2. Tada dodati mljevenu crvenu papriku i zaliti vodom do vrha.
  3. Dodati krumpir narezan na kockice i peršin, začiniti po ukusu vegetom, soli paprom. Odličan okus ovom paprikašu dat će jedna povrtna ili mesna kocka za juhu.
  4. Kuhati na laganoj vatri tako dugo dok krumpir ne omekša (cca 35 min). Ako nije dovoljno gusto (obično se dovoljno zgusne od krumpira, no ima vrsta krumpira koje kuhanjem ostaju jako čvrste) dodati malo brašna ili gustina razmućenog sa malo vode i još kratko prokuhati.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Paprikaš s kobasicama appeared first on Reci Peci.


Tjestenina u zelenom umaku s parmezan odrescima

$
0
0

U ovo jesensko doba kada je nagovještaj zime već prilično prisutan u zraku često imam potrebu skuhati i pojesti nešto proljetno i potpuno drugačije od klasičnih zimsko jesenskih jela. Pa kad je boja tog ručka još onako proljetna zelena, čovjek se nekako odmah bolje osjeća i napuni nekakvom čudnom pozitivnom energijom. U takvim situacijama zaliha zamrznutog povrća iz nekih ljetnih dana jako dobro dođe. Ovoga sam puta odlučila kombinirati špinat sa tjesteninom, unatoč uvriježenom mišljenju moje bake, a i većine baka kako je umak od špinata rezerviran samo kao prilog krumpir pireu. Budući da smo i moja djeca i ja puno veći ljubitelji tjestenine nego krumpira, nije bilo teško smisliti fini ručak u tren.  Domaći široki rezanci odlično su se uklopili i u ovu moju priču sa špinatom, jer ih je fini glatki umak baš lijepo obavio svojom kremastom teksturom a uz odreske pohane u parmezanu, ručak je bio odličan. Ako ste kojim slučajem veći ljubitelji mljevenog mesa, pasali bi uz ovo jelo i kakvi faširanci ili polpetice, pa sami procjenite uz što ćete servirati fine široke rezance. A ako se još uvijek dvoumite oko izbora špinata za umak, budite sigurni da ćete na ovaj način osigurati sebi i svojima potrebnu dozu vitamina i minerala, željeza posebice, jer svima nam je dobro poznato kako je špinat veliki čuvar željeza. No, to famozno željezo će se puno lakše i bolje apsorbirati u naš organizam ako umaku prije posluživanja dodate sok polovice svježeg limuna jer će tada vitamin C iz limuna pojačati apsorpciju željeza i njegovo blagotvorno djelovanje na naš organizam 😉 I ono najbolje od svega, ovo je ručak s kojim doista nema puno posla i zgotovi se doista brzo. Recepti slijede…:

Potrebno:

  • 400 g špinata
  • 2 režnja češnjaka
  • 1 mali crveni luk
  • 2 dl vrhnja za kuhanje
  • 3 dl vode
  • 3 žlice brašna + 1 dl ulja
  • prstohvat peršinovog lišća
  • sok polovice limuna
  • Za odreske:  odresci svinjskog karea (ili bijelog pilećeg mesa), krušne mrvice, ribani parmezan, 2 jaja, brašno

Priprema:

  1. Špinat ukoliko nije zamrznut (što podrazumijeva da ste ga prije zamrzavanja blanširali i izrezali na sitno), blanširati, ocijediti i jako sitno nasjeckati.
  2. Na ulju pržiti sitno sjeckan luk i češnjak, dodati brašno, kratko popržiti pa dodati špinat. Ukoliko je špinat zamrznut, odmrzavanje nije potrebno nego ga samo stavite u posudu i polako miješate dok se ne otopi. Uz neprestano miješanje pjenjačom uliti vodu, začiniti. Kada se umak počne zgušnjavati doliti u njega vrhnje za kuhanje. Prokuhati jedno 5 minuta, umiješati sitni sjeckano peršinovo lišće, eventualno popraviti okus i gustoću (razrijediti ako treba vodom).
  3. Široke rezance skuhati al dente u kipućoj vodi, pa poslužiti uz umak.
  4. Odreske panirati na klasičan način, prvo u brašno, pa jaja a potom u mrvice pomiješane sa parmezanom, pa ih ispržiti u vrućem ulju. Pohane odreske ocijediti od suvišne masnoće na papirnom ubrusu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Tjestenina u zelenom umaku s parmezan odrescima appeared first on Reci Peci.

Krem juha od slanutka iz ReciPeci kutka

$
0
0

Juha od slanutka...i još ponečega.. na tanjuruKrem juha od slanutka puno je više od juhe same, naročito u ovo hladno zimsko doba kada se čovjek od samo jedne žlice ove tople i krepke juhe osjeti potpuno ispunjen te mu živnu i ona najtankoćutnija osjetila podešena u ovo blagdansko doba koje je za nama jedino na konkretne, jake i pozamašne okuse i količine hrane. No dobro, nije ova krem juha samo od slanutka. Našao se u njoj i pokoji krumpirić, malo luka, peršina, mrkvice i vlasca, a posebno kremoznu notu unijela je žlica kiselog vrhnja. Krem juha od slanutka i slanutak kao namirnica dugo je i nepravedno bio zapostavljen u mnogim kuhinjama te se smatrao namirnicom siromašnih koja je nekako najlakše i najobilnije uspjevala u mediteranskom podneblju, a ta mala okruglasta energetska zrnca slična grašku davala su tijelu potrebnu energiju i snagu. Danas se slanutak u suvremenoj i svakodnevnoj kuhinji koristi sve više, upravo zbog svoje svestranosti i velike Krem juhaenergetske i nutritivne vrijednosti. Druga velika prednost je to što je to mahunarka do koje se može doći u svako doba godine, a često se može naći i na policama trgovina kao konzervirani proizvod. Ukoliko koristite suhi slanutak, potrebno ga je prije kuhanja namakati namjanje 4-5 sati (najbolje preko noći) jer će mu inače proces kuhanja bio strašno dug (slično kao što je situacija sa suhim grahom), dok je onaj iz konzerve već obrađen i spreman za upotrebu odmah i uz puno kraći vremenski rok termičke obrade. Slanutak je nakon kuhanja izrazito mekan i podatan te vrlo lako maziv pa ne čudi s toga što se od njega vrlo uspješno spravljaju razne vrste pašteta ili namaza, a indijska ili arapska kuhinja jednostavno su nezamislive bez ove čudesne mahunarke. Recept za ovu krem juhicu vrlo je jednostavan i sigurna sam da će vas oduševiti.

Krem Juha od slanutka

Krem juha od slanutka

Potrebno:

  • 1 manja konzerva slanutka (400g)
  • 1 luk
  • 2 srednja krumpira
  • 1 mrkvica
  • vegeta, sol, papar
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • cca 2 l vode

Priprema:

  1. Na malo maslinovog ulja pržiti sitno sjeckan luk, dodati ocjeđen slanutak, mrkvicu i krumpir narezan na kockice, zaliti vodom tek toliko da prekrije sve povrće. Dodati začine (vegeta, sol, papar..po želji), te kuhati dok povrće potpuno ne omekša. Biti će dovoljno 35 minuta. U međuvremenu dolijte još malo vode i pustite da perokuha.
  2. Tada štapnim mikserom usitniti povrće, dodati kiselo vrhnje i to je to. Ukoliko je juha pregusta, dolijte još vode te kratko prokuhajte.
  3. Juhu poslužiti uz pržene kockice kruha ili okruglice za juhu.

Dobar tek!

Fotografije snimljene Olympus digitalnim fotoaparatom

The post Krem juha od slanutka iz ReciPeci kutka appeared first on Reci Peci.

Gratinirano povrće – ukusan i zdrav obrok

$
0
0

Gratinirano povrće - jednostavno i fino jeloGratinirano povrće, u ovom slučaju brokula s mrkvicom i krumpirom, jelo je koje možete pripremiti kao prilog nekom mesnom jelu, što će se pokazati dobrim odabirom ukoliko pripremate ručak za veće društvo, ili pak kao ukusno i lagano samostalno jelo ukoliko ste ljubitelji bezmesne hrane. A ukoliko imate klince koji s mukom ustima prinose bilo kakvo povrće, onda će ih povrće pripremljeno na ovakav način zasigurno nagovoriti da promijene mišljenje.  Zašto je tome tako? Pa zato što je ovo gratinirano povrće urnebesno fino – kremasto i sočno, začinjeno baš kako treba biti, a kao kruna svega tu je i fina zapečena zlaćana korica koja mu daje neodoljiv izgled. Iako sam i sama do nedavno bila skeptik prema brokuli i jednostavno nisam pronalazila način da ju pripremim tako da i meni samoj bude ukusna i fina, ovaj me je recept oborio s nogu…i ne samo mene. Moji su klinci jednostavno oduševljeni ovim jelom i od sada sam je brokula nezaobilazan sastojak shoping košarice, a mislim da ću je ovog proljeća i posaditi u vrtu 😉 Ono što je najbolje jest da je ovo jelo vrlo jednostavno za pripremu i neće vam oduzeti previše vremena u kuhinji. Tajna je u prethodnom prokuhavanju povrća koje se potom premjesti u vatrostalnu posudu, zalije finim bechamel umakom koji će biti puno ukusniji ako u njega ubacite sirni namaz, posipate sirom i zapečete u pećnici. I to je to! Probajte, ukusno je do bola 😉 Evo recepta:

Gratinirano zapečeno povrćeGratinirano povrće

POTREBNO:

  • 1 glavica brokule srednje veličine
  • 4 mrkve
  • 3 krumpira

Za bechamel:

  • 100 g maslaca
  • 100 g brašna
  • 1l mlijeka
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 1 mali sirni namaz
  • vegeta, sol, papar

I još: 60 g sira trapista

PRIPREMA:

  1. Brokulu natrgati na manje cvjetiće te ju kratko prokuhati u slanoj vodi. Dovoljno je 8-10 minuta kuhanja. Mrkvicu i krumpir narezati na kockice te također prokuhati (10-15 min, ovisi koje su veličine kockice povrća). Povrće ocijediti, pomiješati i rasporediti po dnu vatrostalne posude koju treba premazati tankim slojem maslaca.
  2. Za bechamel umak otopiti u loncu maslac, odmah dodati brašno te uz miješanje pjenjačom ulijevati toplo mlijeko. Začiniti po želji i pustiti da prokuha. Kuhati 5 minuta, dodati vrhnje za kuhanje i sirni namaz, dobro promiješati pjenjačom i još kratko prokuhati. Trebali biste dobiti rijeđi umak koji se lijepo može izlijevati. Sa bechamelom je super to što se ništa neće dogoditi ako vam ispadne malo prerijedak, jer ionako njime prelijavate povrće koje će se zapeći te će se tom dodatnom termičkom obradom umak još malo zgusnuti 😉
  3. Bechamelom preliti povrće, naribati preko svega sir trapist i zapeći u pećnici 20 minuta na 180°C.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

1. korak - kuhanje brokule...2. korak - kuhanje ostalog povrća3. korak - zaliti sve bechamel umakomzavršni korak - pečenjeGratinirano povrće

The post Gratinirano povrće – ukusan i zdrav obrok appeared first on Reci Peci.

Sekelji gulaš – Székely gulyás

$
0
0

Sekelji gulaš - Szekely gulyasSekelji gulaš ili Székely gulyás pitanje je sad…a pitanja ustvari i nema jer razlika je jedino u pisanju riječi, jer Sekelji gulaš je tradicionalno mađarsko jelo koje je nekoć davno osmislio mađarski novinar i pisac Székely József. Iako u izvorni Szekely gulaš trebaju ići tri različite vrste mesa (govedina, ovčetina i svinjetina), danas nekako prevladava Sekelji gulaš sa svinjetinom, i moram priznati da nikad nisam probali drugačiji. Ali evo, obećajem sebi da ću za idućeg posjeta Budimpešti koju obožavam svakako svratiti na pravi mađarski Szekely pa ću vam moći napraviti digresiju ovog posta. A dok se to ne dogodi, moram vam reći da je ovo jedno zaista fino, izdašno i pravo zimsko jelo koje krijepi dušu i tijelo. Naravno, pod uvjetom da volite kiseli kupus. Jer Sekelji gulaš je varivo koje se radi od rezanog kiselog kupusa i kockica svinjetine, i odlična je protuteža sarmi ukoliko ste se već malo zasitili sarme, a budući da mu je glavni prilog pire krumpir (kao što je slučaj i kod sarme) mogli bismo reći da su sarma i sekelji prilično slična jela…a opet tako drugačija. Da bi sekelji gulaš bio fini, mora se kuhati najmanje 1,5 sat na laganoj vatrici, mora biti fine guste strukture koja će se postići upravo tim laganim ukuhavanjem, i baš mora biti lijepo začinjen (sol, dosta papra, crvena paprika, lovor, vlasac) jer ako je Sekelji onako, ja bih to rekla mlitavog okusa, ručak vas baš i neće oduševiti i u njemu će prevladati kiselost iz kupusa i krajnji rezultat vas sigurno neće oduševiti. Dakle, nema ovdje puno sastojaka i neke egzotike i postupak pripreme ovog jela je sasvim jednostavan, ali se ipak morate držati neki osnovnih pravila 😉 No, dosta priče, idemo kuhati Szekely gulaš 🙂

Sekelji gulaš - Szekely gulyasSekelji gulaš – Székely gulyás

POTREBNO:

  • 500 g narezanog kiselog kupusa
  • 600 g svinjskog buta
  • 100 g domaće sušene slanine (ili pancete)
  • 2 glavice luka
  • 1 češanj češnjaka
  • 5 žličice mljevene crvene paprike
  • 2 sušena lovorova lista
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • sol, papar, vlasac

PRIPREMA:

  1. Pržiti sitno sjeckan luk i pancetu na malo ulja cca 2-3 minute. Dodati meso isječeno na kockice, promiješati i popržiti ga sa svih strana, dodati tada brašno i crvenu papriku, dobro promiješati, zaliti sa toliko vode da se meso prekrije. Začiniti solju i paprom, pa uz povremeno dolijevanje pirjati meso 20-30 minuta.
  2. Tada dodati kiseli kupus koji prethodno valja svakako dobro oprati u barem jednoj vodi kako ne bi bio prekiseo, dobro promiješati, dodati lovorov list, papar pa doliti toliko vode da prekrije kupus. Poklopiti i kuhati na laganoj vatri uz povremeno dolijevanje vode još 1 sat. Svakako je bitno da ne dolijete odmah pun lonac vode, nego da se gulaš ustvari polagano pirja u malo tekućine.
  3. Pred sam kraj kuhanja, doliti još malo vode i razmutiti u gulašu kiselo vrhnje. Kratko prokuhati, dodati sjeckani vlasac i poslužiti uz kuhani pire krumpir.
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

Prvo ispržiti luk i pancetuDodati kockice mesaNakon pirjanja mesa, dodati kiseli kupus...Doliti vodu i začine...Pa kuhati 1,5 sat na laganoj vatriciSekelji gulaš

The post Sekelji gulaš – Székely gulyás appeared first on Reci Peci.

Kosani odresci s ribanim krumpirom

$
0
0

Kako u zadnje vrijeme ne kuham često jer sam spriječena nekakvim obavezaama a imam u blizini svoju dragu majku koja to riješi umjesto mene, kada konačno dođe moj red na kuhanje trudim se skuhati i napraviti nešto što i nije tako svakodnevno i obično, a opet da nije preskupo i da odgovara sadržaju naše špajze i hladnjaka 😉 Budući nas je za stolom podosta, obično kuham i veću količinu toga, pa mi je u interesu da ručak bude zasitan i da ga ima dosta. Mljeveno meso se tako vrlo često nađe na našem stolu jer varijacija na temu njega ima bezbroj i baš me veseli kad probam nešto novo što do sad nisam još probala. Recept za ovo jelo sam pronašla na coolinariki pod nazivom Đulbastije (faširane šnicle) s ribanim krumpirom, naziv mi se učinio egzotičan i zanimljiv, recept odličan pa evo danas donosim svoju verziju ovog predivnog jela. Pitate se što su đulbastije? Pa to je u stvari naziv za orijentalno jelo od mljevenog mesa koje se u pravilu priprema na sličan način kao pljeskavice ili čevapčići. Očito je da i na tu temu ima puno kombinacija kao što su npr. ove đulbastije s ribanim krumpirom. Dakle, ovo nije ništa drugo nego malo neobičniji faširanci 😉 U svakom slučaju, ovaj je ručak ispao savršeno i ja sam oduševljena ovim jelom – nije komplicirano za napraviti, ekonomično je jer iz relativno male količine mesa ispadne dosta toga a stvarno je jako fino. Po originalnom receptu uz đulbastije navodno nije potreban nikakav prilog jer u smjesu ide dosta krumpira, ali meni je to bilo jednostavno nekako preprazno pa sam uz njih pripremila i malo pirjane rižice. Uz prilog ili bez njega – probajte što prije!

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 70 dag ribanog krumpira
  • 1 jaje
  • 2 glavice luka
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, mljevena crvena paprika

Za beshamel:

  • 70 g maslaca
  • 2 žlice brašna
  • 2,5 dl vrhnja za kuhanje
  • 4-5 žlica mlijeka
  • 4 dl vode

Priprema:

  1. U većoj posudi pomiješati mljeveno meso, jaje, ribani krumpir i luk te začiniti po ukusu. Dobro izmiješati rukom masu dok ne postane kompaktno.
  2. Rukama raditi male pljeskavice koje treba ispržiti u većoj količini vrućeg ulja dok lijepo ne porumene. Masa je dosta mekana pa treba biti oprezan prilikom spuštanja u ulje, ali to tako treba biti, bez brige.
  3. Za beshamel na maslacu kratko pržiti brašno, dodati mlijeko i vodu uz miješanje pjenjačom, miješati dok ne zakuha pa uliti i vrhnje za kuhanje. Začiniti po ukusu i kuhati nekoliko minuta do gustoće umaka.
  4. Pečene đulbastije prebaciti u nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, pa preliti pripremljenim beshamel umakom. Po želji možete posipati ribanim sirom trapistom.
  5. Peći sve skupa u pećnici na 200°C oko 30-tak min, dok ne postane lijepo zapečeno.

Poslužiti uz kuhanu ili pirjanu rižu ili neki drugi prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kosani odresci s ribanim krumpirom appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>