Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Kremasti složenac 3 u 1

$
0
0

I tako, dan po dan, prođoše i blagdani i ono vrijeme kada se svi pomalo hedonistički odnosimo prema iću, piću i sebi samima, što blagdanima nekako i priliči. Koliko je to ispravno ili ne, tema je za neku drugu raspravu, no nakon svih tih finih, pretežito tradicionalnih delicija kojima smo se častili, dođe vrijeme kada čovjek poželi pojesti nešto drugačije – jednostavno i po okusu i po načinu pripreme. Ideju za ovaj ručak dobila sam surfajući netom u potrazi za nečim jednostavnim, recept sam naravno prilagodila sebi pa ga nakon kušanja mirne duše mogu preporučiti i vama jer doista je i jednostavno i fino – glavno jelo i prilog u jednomu i sve bitne sastavnice jednog ručka kakav ja volim u jednoj posudi: meso, povrće i umak i to sve fino zapečeno. Dakle, pravi jedan 3 u 1 ručak 😀 Evo ideje i recepta:

Potrebno:

  • 40 dag mljevenog mesa (miješano ili svinjetina ili bilo koje drugo koje vam paše)
  • 1 luk
  • 1 dl bijelog vina
  • 1 pakiranje (40 dag) zamrznutog povrća (krumpir i mrkva), a može i svježe
  • 5 dag maslaca
  • 2-3 žlice brašna
  • 4 dl mlijeka
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar, malo muškatnog oraščića (a može i bez njega)
  • 10 dag sira trapista i po želji prstohvat peršinovog lišća

Priprema:

  1. Na malo ulja pržiti nasjeckan luk, dodati meso i pržiti uz miješanje dok ne promijeni boju (dok ne potamni). Dodati tada vino, posoliti i popapriti pa pržiti dok vino ne ispari.
  2. Zamrznuto povrće skuhati u malo slane vode (a možete i na pari ako imate tu mogućnost).
  3. Za bechamel umak otopiti maslac, dodati brašno, promiješati pa uz miješanje pjenjačom dolijevati mlijeko. Začiniti muškatnim oraščićem, dodati vegetu, sol i papar pa kad se umak počne zgušnjavati dodati kiselo vrhnje. Promiješati. Ako procijenite da vam je bechamel pregust, ulijte malo vode od kuhanja povrća ili mlijeka.
  4. U namašćenu vatrostalnu posudu složiti skuhano povrće koje ste prethodno promiješali sa mesom, pa sve skupa preliti bechamelom i posipati naribanim sirom.
  5. Peći u zagrijanoj pećnici na 200ºC oko 25 min dok složenac ne dobije lijepu zlaćanu koricu.

Poslužiti uz salatu po želji. Dobar tek!

[box type=”info”] PREPORUKA!!!

Ovaj složenac je jako fini, no kada se izvadi na tanjur ne izgleda baš prekrasno i sve se onako, pomalo ‘rasipa’. Stoga bi ovo jelo bilo idealno pripremiti u malim keramičkim posudicama za lazanje. Dakle, svakome njegova porcija direktno iz pećnice! Mi ćemo tako definitivno slijedeći put (još samo da nabavimo male keramičke posudice 😉 )[/box]

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Kremasti složenac 3 u 1 appeared first on Reci Peci.


Karađorđev odrezak, Karađorđeva šnicla

$
0
0

Karađorđev odrezak - presjekPostoje određena jela koja su specifična za pojedine zemlje i koja su svojevrsni klasici kulinarstva tih zemalja te se shodno tome pripremaju u većini domova, ali i poslužuju u gotovo svakom restoranu. Ako vas put koji put dovede u Srbiju sigurno ćete ondje čuti za Karađorđev odrezak ili Karađorđevu šniclu i većina će vam tamošnjih žitelja reći da ako niste probali Karađorđa kao da i niste bili tamo. Pandan tom jelu kod nas u Hrvatskoj bi bio Zagrebački odrezak, i čak je i sličan slavnom Karađorđu, no opet sasvim drugačiji. Po izvornom receptu Karađorđev odrezak priprema se od teletine ili svinjetine koja se premazuje domaćim kajmakom, zarola, panira i potom ispoha. Postoje razne varijacije na temu Karađorđa (za kojega ćete još čuti da ga zovu Devojački san 😉 ), no jedino je ovaj koji se radi samo sa kajmakom pravi. Ovo je fino jelo dobilo naziv, pogađate već, po vođi prvog Karađorđev odrezak - serviranjesrpskog ustanka protiv Turaka voždu Karađorđu koji je očito volio lijepo živjeti i dobro jesti 🙂 No dobro, to nikad nećemo sa sigurnošću znati, ali sigurno znamo da je ovu šniclu osmislio i dao joj ime Milovan Mića Stojanović, poznati srpski kuhar koji je ovaj punjeni pohani odrezak prelio tartar umakom te ukrasio limunom i mrkvom, a sve kako bi dekoracija podsjećala za lentu s Karađorđevom zvijezdom. Kako god bilo, ovo je jelo doista jednostavno za napraviti, ali bilo bi dobro da prije pripreme probate nabaviti domaći kajmak jer je navodno tek sa tako nečim ovaj odrezak posebno punog okusa i specifične arome te poznate sočnosti koju mu podari kajmak prilikom termičke obrade. U slučaju da ne možete nabaviti domaći kajmak, poslužit će i onaj iz trgovine, a ako uz Karađorđa napravite umak od gljiva i pire krumpir, imat ćete doista dobitnu kombinaciju za odličan ručak! Evo recepta:

Karađorđev odrezak

Potrebno:

  • odresci svinjskog karea (količina proizvoljna)
  • kajmak
  • Karađorđev odrezak iz blizinevegeta, sol, papar
  • Za paniranje: 2-3 jaja, krušne mrvice, brašno

Priprema:

  1. Odreske jako tanko istući, posoliti ili povegetiti pa na svaki rasporediti po žličicu-dvije kajmaka. Možete ga ako je maziv lijepo razmazati a možete ga ako je tvrd kao ovaj moj ‘kupovni’ samo razasuti po površini odreska.
  2. Tada oprezno i čvrsto zarolati odrezak tako da bočne krajeve savijete prema unutra.
  3. Tako pripremljene odreske panirajte: prvo u brašno, jaja i potom mrvice. Ako želite deblji pohung, tada ga još jednom uvaljatje u jaja pa u mrvice.
  4. Pržiti u dubokoj masnoći dok lijepo ne porumeni sa svih strana.
  5. Poslužiti po želji uz tartar umak, pommes frtittes, ili pak ovako kao ja, uz pire krumpir i umak od šampinjona te zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Prvo korak u izradi Karađorđevog odreskaDrugi korak pripreme Karađorđevog odreskaTreći korak pripreme odrezakaČetvrti i završni korak u pripremi odrezakaKrupni plan Karađorđevog odreska

The post Karađorđev odrezak, Karađorđeva šnicla appeared first on Reci Peci.

Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry

$
0
0

Piletina tikka masala sa rižomPiletina tikka masala doista je jelo koje ne samo da zvuči egzotično, nego je i predivnog, za nas Europljane, pomalo egzotičnog okusa. Onako na prvu, svaki će laik pomisliti kako nešto tako neobičnog imena, mora da je komplicirano za napraviti, no u stvarnosti to doista nije tako. Pa ako ste imalo skloni eksperimentiranju sa začinima (koji su za ovo jelo baš specifični) onda ste na pravom mjestu jer ću vas upravo sada uvjeriti kako pripremiti tradicionalno indijsko jelo, koje je u biti najobičniji curry nije nimalo teško, i zapravo je jako jednostavno. No prije svega, možda bi bilo dobro da znate što to uopće jeste. Iako se Curry (čita se kao kari) nekako najviše smatra indijskim jelom, curry je u biti naziv za cijeli niz različitih jela, koja se pripremaju u umaku specifičnog aromatičnog okusa (često vrlo ljutog), a tipična su ne samo za Indiju nego i za Pakistan, Bangladeš, Šrilanku, Tajland…jer curry u prijevodu značu ‘umak’. Nadalje, ovo se jelo zove piletina tikka masala zato što mu samo ime u prijevodu znači tikka = ‘piletina u dijelovima’ + masala = ‘indijska mješavina začina’. E sad, budući smo prevazišli sve ove jezične barijere, vrijeme je da vam kažem nešto o jelu samom: da bi piletina tikka masala bila to Piletina tikka masala - jedna porcijašto treba biti, potrebno je da se meso marinira u finom umaku od jogurta i čilija, da se zatim prepeče naglo na grilu, a potom pirja u masala umaku. U Indiji se za prženje piletine često koriste karakterističnim pećima koje se zovu tandori u kojima se zbog specifičnog oblika razvija vrlo visoka temperatura, pa se piletina uronjena u vruće ulje unutar tandori peći ispeče vrlo brzo, izvana bude savršeno krckava, a iznutra savršeno mekana. No, tikka masala se također može napraviti i bez svega toga, samo se treba malo poigrati i improvizirati 😉 Dakle, tandori će uspješno zamijeniti gril tava, autentični masala začin sasvim će uspješno odglumiti mješavila curry začina iz lokalnog dućana, do kurkume i svježeg đumbira također nije problem doći, pa stoga nema razloga da ne pokušate napraviti svoju prvu chicken tikka masala 😀  P.S. u doživljaju svega ovoga što sam napisala definitivno će vam pomoći gledanje filma ‘The Hundered-Foot Journey‘ koji me je i samu nagnao u potragu za kurkumom, đumbirom i korijandarom –  predivna, topla priča koja baš jako miriše i uz koju se ne možete prestati smješkati i oblizivati 😉

Piletina Tikka Masala

POTREBNO:

  • 2 filea pilećih prsa
  • 2-3 pileća batka (a može i bez njih ako volite samo bijelo meso)

Za marinadu:

  • 1 čaša jogurta
  • 1 žličica čilija
  • po 1/2 žličice kurkume i korijandara (ili 1 žličica curry mješavine začina)
  • 1 žličica svježe ribanog đumbira
  • 2 češnja češnjaka (protisnuti)

Za umak:

  • 1 luk
  • 1 konzerva pelata
  • 1 češanj češnjaka
  • sol, papar, čili
  • 2 žličice kurkume
  • 1/2 žličice đumbira

PRIPREMA:

  1. Piletinu isjeći na kockice pa uroniti u marinadu koju napravite tako da pomiješate sve sastojke. Neka odstoji tako najmanje 1 sat, po mogućnosti i duže.
  2. Nakon toga, piletinu izvaditi izmarinade, pa na malo ulja pržiti naglo sa svih strana. Izvaditi na stranu.
  3. Na istom ulju (ako nije jako izgorilo, ako jeste, uzmite čistu tavicu sa novim uljem) pržiti sitno sjeckan luk dok ne postane gotovo smeđe boje. Tada dodati češnjak i pelate, promiješati, pelate raskašati kuhačom, pa kuhati nekoliko minuta. Tada dodati začine, vratiti piletinu u umak i pirjati još 3 min. Pred kraj pirjanja dodati u umak marinadu u kojoj se mariniralo meso, kratko prokuhati.
  4. Poslužiti uz jednostavnu kuhanu rižu.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Piletina tikka masala -1. korak izradePiletina tikka masala - 2. korak izradePiletina tikka masala - ukusan ručakPiletina tikka masala - način serviranja

The post Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry appeared first on Reci Peci.

Okruglice od puretine i tikve

$
0
0

Okruglice od puretine i tikveOkruglice od puretine i tikve savršeno su jesensko jelo koje dokazuje da se uz samo nekoliko sastojaka može napraviti vrhunski obrok i ručak za pamćenje. Mljevena puretina mogla bi sasvim jednostavno završiti u obliku najobičnijih faširanaca, i ne bi tu bilo ništa pogrešno jer faširanci iliti polpete su jako fini naročito uz npr. restani krumpir. Ništa pogrešno i jako fino, ali tako dosadnooooo 🙂 I zato sam odlučila od puretine koja je inače malo specifičnog okusa i prilično suha ali zato i jedno od najzdravijih vrsta mesa, napraviti fine okruglice u čije sam samo srce stavljala po kockicu sočnog edamera, a da bi stvar bila bolja u puretinu sam ubacila 1/2  naribane, fine muškatne butternut tikve koja je svojim specifičnim okusom samo upotpunila cijeli doživljaj. Uz okruglice od puretine i tikve sam umjesto krumpira, pripremila domaće široke rezance sa satarašom (eh da, trebalo je iskoristiti zadnje od zadnjih rajčica i papričica iz vrta) i sve u svemu, svi smo bili oduševljeni ovim koloritnim ručkom usred tjedna. Budući sam tih okruglica ispekla malko previše, prerezane na polovice, dobro su poslužile kao punjenje u sendvičima koje si klinci nose u školu za užinu, dakle i ručak i užina = dvije muhe jednim udarcem 😉

Okruglice od puretine i tikveOkruglice od puretine i tikve

POTREBNO:

  • 500 g mljevenog purećeg mesa
  • 1/2 butternut tikve
  • 1 jaje
  • šalica (2 dl) krušnih mrvica + 1/2 šalice za uvaljavanje
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • svežanj peršinovog lišća
  • žlica sjeckanog vlasca
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 manji luk
  • 2 žličice slatke crvene mljevene paprike
  • vegeta, sol, papar
  • 80 g sira edamera

PRIPREMA:

  1. Tikvu oguliti i naribati na ribež. Sir izrezati na male kockice.
  2. U većoj posudi pomiješati meso, ribanu tikvu, jaje, vrhnje, krušne mrvice, sitno sjeckan luk i češnjak, peršin, vlasac i ostale začine. Sve skupa dobro premijesiti rukom dok masa ne postane kompaktna.
  3. Od pripremljene mase, uzimati po malo u ruku, u sredinu utisnuti komadić sira pa oblikovati okruglicu veličine malo manje od ping-pong loptice. Svaku okruglicu uvaljati u krušne mrvice.
  4. Pržiti okruglice u dubokom ulju dok lijepo ne porumene. Ocijediti ih na papirnom ubrusu od viška masnoće.
  5. Poslužiti uz prilog po želji, ili ovako kao što smo to mi, uz sataraš sa širokim rezancima.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti smjesu od puretine i tikve, te sir za punjenjeNapraviti okrugliceOkruglice pržiti u dubokom uljuPoslužiti okruglice uz sataraš...dobar tek!Okruglice od puretine i tikve punjene sirom

The post Okruglice od puretine i tikve appeared first on Reci Peci.

Saltimbocca a’la Sandra

$
0
0

Saltimbocca u prijevodu znači ‘Skok u usta‘, i izvorno je talijansko jelo, koje se može spremiti na više različitih načina. Najpoznatija je Saltimbocca alla Romana – teleće šnicle sa tankim komadom šunke i kaduljom u umaku od bijelog vina. Kada pripremam jelo samo za sebe i supruga, što se od kad imamo djecu, dogodilo svega nekoliko puta, onda je slažem na taj način, sa dosta vina i malo pikantnije. Međutim, kada su djeca za stolom, onda takva varijanta jela ne dolazi u obzir. Stoga sam izvorni recept malo modificirala pa pripremam šnicle na taj način, ali u umaku od vrhnja.

Potrebno:

  • 6 tankih telećih odrezaka
  • 6 tankih ploški suhog vrata
  • 6 listića svježe kadulje (u nedostatku iste, posegnem sa sušenom, ili je jednostavno izostavim)
  • senf estragon
  • vegeta, sol, papar
  • 250 ml vrhnja za kuhanje
  • 3 žličice gustina
  • malo šećera

Za prilog: široki  rezanci

Priprema:

  1. Odreske tanko istući, povegetiti. Svaki odrezak s jedne strane premazati sa malo senfa, staviti plošku suhog vrata i listić kadulje, sve pričvrstiti čačkalicom.
  2. Na malo ulja pržiti odreske s jedne i sa druge strane dok ne postanu lijepo zapečeni.
  3. Izvaditi ih iz tave, pa na isto ulje doliti oko 2 dl vode, 1 dl bijelog vina (ako želite), začiniti i pustiti da prokuha. Dodati zatim vrhnje za kuhanje, opet lagano provrijeti, pa uz miješanje dodati razmućeni gustin.
  4. Vratiti odreske u umak, te sve skupa prodinstati oko 30 min.

Poslužiti uz kuhane široke rezance.

The post Saltimbocca a’la Sandra appeared first on Reci Peci.

Gulaš s noklicama

$
0
0

Danas sam baš imala potrebu pojesti nešto zasitno i jušno. A budući da nam tata nije mogao doći doma na ručak kao inače, trebalo je skuhati nešto što se lako podgrije. Gulaš ne kuham često, jer djeca baš nisu oduševljena. Uglavnom si namaču kruh u tanjur i pojedu noklice iz gulaša. Magdalena je kod nas doma jedino dijete koje baš sa guštom jede meso, neupitno je kakvo je, samo da je mesoooo… pa tako i ono iz gulaša ;).Krumpir prolazi ako im ga poskrivečki propasiram u tanjuru. Nisam ni ja neki veliki obožavatelj jušnih jela, ali tu i tamo mi baš paše pojesti nešto takvo. Budući da volim ljuto, u tanjuru si posebno zapaprim ili stavim malo ljute paprike (onda me okusom podsjeća na čobanac).

Potrebno:

  • 40 dag mesa svinjske lopatice
  • 1 veći luk
  • 2 mrkve
  • 4-5 krumpira
  • 2 dl tekuće rajčice
  • 2 žličice mljevene crvene slatke paprike
  • lovorov list
  • vegeta, sol, papar
  • 1 dl bijelog vina

Za noklice:

  • 1 jaje
  • brašna po potrebi
  • sol

Priprema:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk i mrkvicu, dodati meso izrezano na kockice, malo ga popržiti, pa podliti sa vinom. Kuhati uz miješanje dok vino ne ispari, doliti rajčicu, začiniti, pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 30 min dok meso ne omekša.
  2. Doliti vode do vrha lonca u kojem se kuha, pa dodati krumpir nasjeckan na kockice i lovorov list.
  3. Kuhati oko 30 min ili dok krumpir ne omekša.
  4. U međuvremenu za noklice u tanjuru razmutiti vilicom jaje, posoliti pa uz miješanje dodavati brašno dok ne postane dovoljno kompaktno da se može vaditi žlicom.
  5. Pred sam kraj, žlicom vaditi noklice i spuštati ih u uzavrelo varivo.
  6. Prokuhati s noklicama još 10tak min.
  7. Razmutiti brašno sa malo vode pa dodati u gulaš uz miješanje da se zgusne. Kratko prokuhati.

Dobar tek!

The post Gulaš s noklicama appeared first on Reci Peci.

Svinjski but u umaku s njokima

$
0
0

Ručak za koji skuham neki saft sa tjesteninom ili njokima najbolje prolazi kod nas doma i uvijek se sve pojede. Tu posebno mislim na djecu koja bi, da se njih pita, tjesteninu jela svaki dan i to ne bitno s čim, praznu, s umakom, s kakaom…tjestenina im je omiljena. Danas sam uz meso na saftu skuhala kupovne krumpirove njoke jer nisam imala previše vremena raditi svoje domaće. Nisu tako fini kao pravi kuhani njoki ali povremeno mogu proći 😉 Svinjetina je vrsta mesa koju uz piletinu najčešće upotrebljavam u svojoj kuhinji. Vjerovatno stvar navike, a i cijenom je najpristupačnija. Meso od svinjskog buta ili lopatice je najbolje pripremiti pirjano u umaku jer je tako najmekanije. Volim raditi meso u umaku i uvijek pokušavam taj saft učiniti malo drugačijim. Ovaj današnji je bio na bazi rajčice i paprike pa je okusom više bio kao neki paprikaš, ali i taj se okus vrlo lako promjeni i to dodatkom samo jedne suhe šljive npr. i malo naribanih gljiva. Mogućnosti su razne, a sve je stvar ukusa.

Potrebno:

  • 50 dag svinjskog buta
  • 2 mrkve
  • 1 luk
  • 2 dl soka od rajčice
  • 2 žličice slatke mljevene paprike
  • 1 dl vina
  • pola šalice brašna
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Narezati meso na kockice, pa ga na narezanom luku i mrkvici popržiti sa svih strana.
  2. Zaliti vinom, povegetiti ili posoliti i popapriti pa pirjati dok tekućina ne ispari. Tada doliti malo vode, sok od rajčice, malo ketchupa pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 1 sat ili dok meso ne omekša.
  3. Pred kraj kuhanja uliti brašno pomiješano s malo vode pa sve još kratko prokuhati.

Poslužiti uz kuhane njoke ili tjesteninu po želji i zelenu salatu ili neku zimnicu kao npr. ukiseljenu papriku.

Dobar tek!

The post Svinjski but u umaku s njokima appeared first on Reci Peci.

Složenac od tjestenine

$
0
0

Moram priznati da je ovo jelo uz Bolognese tjesteninu najdraže jelo moje djece i da se njih pita ovako nešto bi se kuhalo svaki dan.  Složenci su i inače vrsta jela koju ja vrlo rado pripremam u svojoj kuhinji jer obožavam tu mogućnost mućkanja i dodavanja raznih sastojaka koji bi sami za sebe činili nekakvo obično jelo a ovako ukomponirani sa još ponečim,  kao što je npr. u ovom složencu fini topljeni sir i kiselo vrhnje, podatni i ukusni bechamel umak koji se s vrha onako fino zapeče i daje hruskavu korici daju pravu eksploziju okusa, prefino nešto. Ovo je također dobra opcija za napraviti ručak od ostataka tjestenine od dana prije (iako se nama to jaaako rijetko dogodi jer smo svi tjesetninoljupci 😉 ) ili pak od viška bolognesea. Dakle, mogućnosti su svakojake, mesni se umak može složiti kao klasični bolognese ili pak onako kako vama više odgovara. U svakom slučaju toplo preporučam jer je ovaj složenac jednostavan a predobar 🙂

Potrebno:

  • 40 dag makarona ili pužića
  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 glavica luka
  • 1 dl bijelog vina
  • 2 dl soka od paradajza
  • kethchup
  • 2 žličice slatke crvene paprike

za umak:

  • 4 jaja
  • čaša kiselog vrhnja
  • 20 dag ribanog tvrđeg sira
  • prstohvat sjeckanog peršina

za beshamel:

  • 15 g margarina
  • 6 žlica brašna
  • 500 ml mlijeka
  • 15 dag ribanog sira

Priprema:

  1. Posebno u zdjelici istući pjenjačom jaja, vrhnje i peršin.
  2. Pužiće kratko prokuhati, ocijediti  i prestresti u posudu u kojoj ih treba pomiješati sa smjesom od jaja i vrhnja. Dodati ribani sir, kosani peršin, promiješati i ostaviti po strani.
  3. Na ulju popržiti sjeckani luk, dodati meso, pržiti dok ne promjeni boju, pa onda dodati vino i začine. Dinstati dok ne ispari tekućina, pa dodati paradajz, ketchup i malo vode. Dinstati dalje dok se sve ne prožme.
  4. U međuvremenu napraviti beshamel umak:
  • otopiti margarin, pa dodati brašno, malo promiješati i dodavati postepeno mlijeko. Pustiti da zakuha, po potrebi dodati još malo mlijeka i na kraju umiješati sir. Miješati dok se sir ne otopi. Kuhati do željene gustoće.

U vatrostalnu zdjelu namazanu maslacem, slagati sloj tjestenine, pa sloj mesa, pa zatim ostatak tjestenine. Sve zaliti beshamel umakom, i staviti peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 200℃ oko 30 min ili dok ne poprimi zlatno žutu boju.

The post Složenac od tjestenine appeared first on Reci Peci.


Grah sa zeljem

$
0
0

Imajući na umu pisanje ovog recepta, malo sam zastala jer nisam bila sigurna kako ga nazvati: grah za zeljem ili grah sa kiselim kupusom. U mojem je načinu govora kupus uvijek bio kupus, jer dolazim iz štokavskog govornog područja, no dolaskom u Međimurje naučila sam mnoge stvari, upoznala neke međimurske običaje, naučila kuhati međimurska jela a budući da je ovo jelo specifično za ovo kajkavsko podneblje neka bude grah sa zeljem! Ustvari, većina Međimuraca i Podravaca će u svom dijalektu reći da je to ‘grah s zeljom’ 😉 Kako god bilo, uz kuhani suhi buncek ili suha svinjska rebrica ovo je prefino zimsko jelo koje zimi baš rado jedemo svi. Idealno je to kombinacija koja krijepi organizam jer grah mu daje zasitnost a kiseli kupus prijeko potrebnu energiju i vitamine koji su nam svima u ovom zimskom periodu godine i više nego potrebni. A najbolje od svega je to što se  kod pripreme ovog jela obično može skuhati veća količina pa je tako osiguran ručak i za drugi dan jer ovo jelo podgrijavanjem postaje još bolje i ukusnije, slično kao sarma. A napraviti ga doista nije nikakva mudrost i prilično je jednostavno. Evo kako:

Potrebno:

  • 50 dag graha
  • 50 dag kiselog kupusa
  • 1 luk, 2 žličice mljevene crvene paprike, 3 žlice brašna, ulje, cca.3 dl vode (za zapršku)
  • vegeta, sol,papar, lovorov list

Prilog: suho meso, suhi buncek ili suha rebrica

Priprema:

  1. Ako je grah stari (suhi) onda ga je potrebno namočiti dan prije pa ga sutradan skuhati. Ako je grah mladi onda se kuha puno kraće i nema potrebe namakati ga, nego ga samo skuhati u slanoj vodi dok zrna ne postanu mekana. Također se ovo jelo može napraviti i sa grahom iz konzerve, i tada je postupak maximalno skraćen jer takav grah nije potrebno kuhati.
  2. U drugoj posudi posebno kuhati kiseli kupus oko 30-40 min. Ako je kupus jako kisel (probajte ga prije) potrebno ga je prije kuhanja isprati u malo vode.
  3. Ocijediti grah i dodati ga kupusu.
  4. Na ulju pržiti nasjeckan luk, dodati crvenu mljevenu papriku i brašno, promiješati pa postepeno dolijevati vodu. Miješati pjenjačom dok se zaprška ne počne zgušnjavati.
  5. Uliti zapršku u grah s kupusom, začiniti po želji vegetom, soli i paprom, dodati lovorov list pa sve skupa prokuhati još 15 min.

Poslužiti uz narezani kuhani buncek. Po želji, možete komadić suhe kožice ili bunceka staviti kuhati k grahu kako bi grah bio aromatičniji.

Dobar tek!

The post Grah sa zeljem appeared first on Reci Peci.

Pizza burek

$
0
0

Pizza burek serviranKada se u jednom jedinom obroku spoje vaša dva omiljena okusa i dvije omiljene vrste hrane, onda je to stvarno prava dobitna kombinacija.  Tako sam i ja bila oduševljena kada mi je prijatelj ispričao kako je u jednoj pekari otkrio savršenu užinu od koje se ‘stvarno dobro najedeš’ – pizza burek. On je o tom bureku pričao kao o totalnoj deliciji, i naravno da se drugi dan na uredskom stolu za vrijeme pauze našao famozni pizza burek iz pekare. I onda, razočaranjeeee…to je bilo toliko masno i toliko nejestivo, a i prilično bolno za želudac nakon par sati, da sam proklela trenutak kada sam došla u dodir sa tom čudnom mješancijom omiljene mi pizze i bureka. No, ideja kao ideja o spajanju ta dva jela u jedno mi se svidjela skroz. I pomislih, zašto ne napraviti kod kuće svoj pizza burek, onako, baš po svom guštu, bez onih silnih hektolitara ulja kojima se u pojedinim pekarama pojedine burekdžije počesto koriste. Pomišljeno – učinjeno. I rezultat je ispao više nego dobro. Izvorni okus pizze (sir, salama, ketchup, origano) savršeno se uklopio u poznato burek okruženje od tankih kora za savijače. Naravno, uz minimalnu količinu masnoće/ulja 😉 Najbolje od svega što je ovo obrok za koji vam ne treba niti puno vremena niti puno novca i savršeno je jednostavan za pripremu. Evo kako:

Pizza burek

Potrebno:Pizza burek

  • 1 pakiranje tankih kora za savijače
  • 15 dkg šunke (salame)
  • 15 dkg sira trapista
  • ketchup, origano, kocka za juhu, vegeta, sol, papar
  • 2 dl vode

Priprema:

  1. Ako koristite deblje kore, dovoljno će biti zamatati nadjev u jednu koru. Ako su kore tanke, uzimajte dvije po dvije kore.
  2. Površinu kore ravnomjerno posipati naribanom salamom i sirom, preliti ketchupom i posipati origanom, pa koru saviti u roladu. Stavljati rolade jednu uz drugu u lim na papir za pečenje, premazati ih sa malo ulja, pa peći u pećnici na 180ºC 20 minuta, dok burek ne porumeni.
  3. U međuvremenu dok se burek peče, zakuhati u lončiću vodu, dodati kocku za juhu, sol, papar i vegetu, promiješati, pa tom tekućinom preliti burek. Vratiti u pećnicu na još 15-20 minuta da se ispeče do kraja. Burek je gotov kad lijepo porumeni kada kore budu krckave.

Dobar tek!

pizza burek - pripremapizza burek - pripremapizza burek - upravo ispečeni

The post Pizza burek appeared first on Reci Peci.

Carbonara – jednostavni talijanski klasik za svakoga

$
0
0

Carbonara tjestenina

Carbonara je tjestenina toliko uobičajena u velikoj većini domova da smo vjerovatno i sami pripremajući je često smetnuli s uma da je upravo to što pripremamo čuvena Carbonara koju ćete tradicionalno dobiti u bilo kojem restoranu u Italiji, posebice u Rimu ako naručite nešto autohtono i domaće. Zašto je tome tako? Pa vrlo vjerovatno zato što se carbonara priprema vrlo jednostavno i što su osnovni sastojci vrlo dostupni u svako doba godine. Carbonara je također jelo koje se priprema jako brzo pa tako možete ukusan ručak pripremiti za svega 15 minuta! Originalna se tjestenina Carbonara priprema od osnovnih sastojaka: najčešće špageti, suha slanina, jaja i sir parmezan, no ako u istu takvu tjesteninu dodate samo jedno malo vrhnje za kuhanje dobit ćete posebno finu i kremastu strkturu, a ukuliko ste ljubitelj povrća slobodno svoju carbonaru obogatite kojom tikvicom, lukom ili patliđanom. U svakom slučaju, Viva la Pasta na tisuću načina (naročito u ovim ljetnim mjesecima kada su ručkovi ‘na brzinu’ nužnost i potreba, sa čim manje dodatnog zagrijavanja 😉 )

Carbonara tjestenina

Carbonara

POTREBNO:

  • 500 g duguljaste tjestenine (spagetti ili sl.)
  • 2 jaja
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 200 g suhe slanine ili pancete
  • 150 g ribanog parmezana
  • sol, papar, vegeta, prstohvat češnjaka u granulama

PRIPREMA:

  1. Tjesteninu skuhati al dente.
  2. Na malo maslinovog ulja pržiti sitno sjeckanu slaninu.
  3. U posebnoj zdjelici umutiti jaja sa parmezanom.
  4. Kuhanu tjesteninu istresti na prženu slaninu, dodati vrhnje za kuhanje, dobro promiješati pa kada postane ravnomjerno vruće i kada tjestenina nakon 2-3 minute upije tekućinu iz vrhnja, dodati jaja sa parmezanom. Po želji začiniti solju, paprom ili vegetom. Dobro promiješati kako bi se jaja ravnomjerno rasporedila i sir otopio.
  5. Poslužiti uz salatu po želji i čašu orošenog bijelog vina!

Dobar tek!

Recept u slikama:

Pržiti sitno sjeckanu slaninu ..Dodati ocijeđenu tjesteninu, jaja, parmezan i vrhnje za kuhanjeCarbonaraCarbonara

The post Carbonara – jednostavni talijanski klasik za svakoga appeared first on Reci Peci.

Mornarski složenac

$
0
0

Mornarski složenac je jelo koje pamtim još iz djetinjstva. Bilo je to vjerovatno jedno od prvih jela koje je moja mama pripremala po receptu iz knjige. A ta knjiga je, sjećam se, za mene bila totalno otkriće. Naime radilo se o onoj jako maloj knjižici recepata Steve Karapandže, velikoj svega cca. 4×5 cm, s debelim koricama, stranicama koje su se trgale zbog lošeg uveza i sa užasno malim slovima unutra. Nije bilo fofografija, ali svejedno sam ju voljela listati zamišljajući sva ta fina jela, koja mora da su fina kad sam čika Stevo to sve preporučuje 😉 A kada je mama  prvi put napravila Mornarski složenac po tom receptu, svi smo bili oduševljeni jer do tada su se jela, ajmo reći, standardna jela bez nekakavih kerefeka kako bi moja baka rekla, tipa paprikaš, pohano meso, pečeni krumpir i sl.  A ovo je bilo nešto sasvim drugačije: faširane šnicle bez kruha (‘ma ko je to još vidio!’) sa kiselim vrhnjem (‘makar šta!’) a krumpir zaliven pivom (‘božeee svaštaaaa’) Zašto se zove Mornarski složenac nemam pojma, jer baš i nema neke veze sa mornarima i sa vrstom hrane ili pića koja bi po nekom uvriježenom mišljenju pasala mornarima. Ni ‘R’ od ribe, ni ‘R’ od ruma, ali zato puno finog sočnog krumpira zalivenog pivom i lovorovim listom, sa puuuno pečenog luka u kombinaciji sa šniclama od mljevenog mesa koje prilikom pečenja ispod folije onako fino omekšaju i poprime miris i okus piva i krumpira. Ma, predivno nešto, obavezno probajte što prije 🙂

Potrebno:

Za faširance (šnicle od mljevenog mesa):

  • 60 dag miješanog mljevenog mesa
  • 1 sitno sjeckani luk
  • 1 jaje
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • šalica krušnih mrvica
  • vegeta, sol, papar, mljevena crvena paprika

Za podlogu od krumpira:

  • 1 kg krumpira
  • 3 luka
  • 2 dl piva + 1 dl vode
  • lovorov list
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Za faširance (šnicle od mljevenog mesa) u  posudi izmiješati meso i sve ostale sastojke. Raditi male plosnate popečke (kao pljeskavice) pa ih ispržiti u ulju s jedne i sa druge strane, tek toliko dok počnu blago rumeniti. Izvaditi ih na stranu.
  2. Na istom ulju od prženja (ako nije jako zagorilo. Ako jeste onda promijeniti ulje) popržiti luk narezan na ploške dok ne porumeni.
  3. Krumpir oguliti i narezati na što tanje ploškice. Povegetiti ga i pouljiti. (ako su ploškice debele, duže će mu trebati da se ispeče)
  4. U nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje slagati red krumpira, po njemu raporediti pečeni luk, pa opet složiti drugi dio krumpira. Sve zaliti pivom pomiješanim s vodom i vegetom, dodati lovorov list (2 listića će biti dovoljno), začiniti po ukusu, pa po vrhu rasporediti pečene faširance.
  5. Složenac peći pokriven (ili pod poklopcem ili pod folijom) u pećnici oko 40 min dok krumpir ne omekša. Vodite računa o tome da postoje vrste krumpira koje su vrlo brzo gotove pa će možda biti potrebno i kraće vrijeme pečenja.
  6. Poslužiti u posudi u kojoj se peklo.

Uz ovakav složenac idealno paše zelena salata.

Dobar tek!

The post Mornarski složenac appeared first on Reci Peci.

Sočna piletina u umaku na ReciPeci način

$
0
0

Sočna piletina u umakuSočna piletina u umaku ukusan je i jednostavan ručak koji vrlo često pripremam u svojoj kuhinji. Koji će to dijelovi piletine biti, sasvim je nebitno za krajnji rezultat i okus ovog jela. Razlika tijekom pripreme filea ili npr. otkoštenog zabatka te mesa na kostima je jedino u tome što se meso sa kostima (batak i zabatak) mora malo duže termički obrađivati i to na na laganijoj temperaturi. Razlog je jednostavan – to su deblji komadi mesa i treba im malo duže kako bi se i meso oko kosti termički obradilo.

Danas sam ideju o ručku mijenjala doslovce u toku kuhanja – prvo sam zamislila samo batke pirjane na luku, pa sam dolila malo vode, pa tikvice, onda i kiselo vrhnje i na kraju su naši bataci ispali u finom umaku od vrhnja i tikvica, sa malo suhog vrata…mmmmljacccc 🙂 Kao što vidite, improvizacija se još jednom pokazala najboljom opcijom. Često mi se događa upravo to da tijekom kuhanja promijenim nešto, dodam nešto nepredviđeno i takva jela su mi nekako najdraža.  Ovo je brz ručak s kojim nemate puno posla niti stajanja u kuhinji i kao takav idealan je za bilo koje doba godine kada nemate previše vremena za kuhanje, a opet želite pojesti nešto fino. Probajte, sigurno će vam se svidjeti!

Sočna piletina u umaku

Potrebno:

  • 400 g tjestenine
  • 8 pilećih bataka
  • 1 luk
  • 1/2 tikvice
  • 4-5 tankih šnita suhog vrata
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 2 žlice gustina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Batke posoliti i pržiti na ulju sa svih strana dok ne postanu reš pečeni.
  2. Dodati nasjeckani luk i tikvicu, kratko propirjati s mesom, pa podliti sa cca 2 dl vode. Povegetiti i papriti pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 40 min.
  3. U posudici razmutiti vrhnje sa malo vode i gustina, pa to uliti k mesu. Još kratko propirjati. Dodati sitno kosani peršin.

Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke i miješanu salatu.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

Recept u slikama:

The post Sočna piletina u umaku na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Marinirana piletina Orly

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPripremanje namirnica (namjerno kažem namirnica, jer na ovaj se način mogu spremiti mnoge vrste povrća kao i mesa) na orly način poseban je, a opet tako jednostavan način prženja namirnice obavijene finim pivskim tijestom u dubokom ulju. Dakle, jedno obično meso, jedno obično tijesto u kojem ima nešto piva i dosta ulja..hmmm, ne zvuči baš primamljivo. No, zamislite sad rapsodiju okusa koju vam ponudi sočni komad pilećeg bijelog mesa prethodno mariniranog finom marinadom od jogurta, mlijeka i češnjaka od koje se doslovce topi u ustima a koji je u biti skriven u savršeno hrskavom debljem sloju ukusnog tijesta s daškom piva i limuna. Zamislite uz to i jedan fini rizi-bizi, malo tartar OLYMPUS DIGITAL CAMERAumaka i male komadiće hrskave zelene salate kristalke i doživljaj je potpun! Upravo je nevjerovatno kako se uz samo malo osnovnih sastojaka i par trikova i najobičniji komadići mesa mogu pretvoriti u odlične i sočne zalogaje. U ovom se slučaju marinada na bazi jogurta i mlijeka pokazala odličnim suradnikom i savršeno je aromatizirala i omekšala meso te ga učinila stvarno sočnim. Nadalje, bitno je također za ovo jelo piletinu isjeći na male komadiće i tako ih pržiti jer ima nešto posebno u tome da su komadići mali  😉 Pivsko tijesto prilikom prženja nije upilo previše masnoće jer sam u njega dodala limunov sok..i tako, jedno po jedno, došli smo do stvarno jako finog ručka. Probajte pod hitno ako već niste i javite da li ste i vi jednako oduševljeni kao i ja 😉

POTREBNO:

  • 3 komada pilećeg filea (ili 1,5 komad pilećih prsa, ili jedna cijela i još pola 😉 )
  • Za marinadu: 1 jogurt, 2 dl mlijeka, sol, papar, 2 češnja češnjaka, sitno protiskana

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZa pivsko tijesto:

  • 4 jaja
  • 14 dag brašna
  • 12 dag piva ( da da, izvažite ga na vagu!)
  • sok polovice limuna

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na male uske trakice, složiti ih u plastičnu posudu, preliti marinadom i pustiti da odstoji bar 2 sata prije pripreme jela. Bitno je da marinada prekriva svo meso! Ako je nemate dovoljno, slobodno dodajte mlijeka ili pak jogurta.
  2. Za pivsko tijesto miksati žumanjke, vegetu, papar i brašno uz povremeno dodavanje piva i soka od limuna. Na kraju polako umiješati kuhačom posebno tučeni slnijeg od bjelanjaka. Tako će masa postati pjenasta i lagana.
  3. Meso izvaditi iz marinade i malo ga ocijediti pa umakati komadić po komadić prvo u brašno a potom u pivsko tijesto pa pržiti u dubokoj masnoći s obje strane dok blago ne porumeni i ne postane zlaćano. Ocijediti pečene komade na papirnom ubrusu.
  4. Poslužiti uz tartar umak, rizi-bizi ili kakav god drugi prilog vam padne na pamet.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Marinirana piletina Orly appeared first on Reci Peci.

Složenac od riže

$
0
0

Složenac od rižePostoje određene stvari u životu koje su možda ostavile tužan trag u životu, ali srce svejedno posebno nekako zakuca kad se u sjećanje sasvim nepozvano ušulja miris nekog davnog vremena i podsjeti…baš jako podsjeti…kao što je mene ovaj složenac od riže podsjetio na onu ratnu ’91 godinu i na tromjesečno bauljanje po podrumu, na vrijeme baš užasno i ružno kada je jedina svjetla točka dana bio ručak. Nekad je to bila samo šnita kruha, nekad par kuhanih krumpira, nekad ništa pa kad se znalo dogoditi da se za ručak pogostimo nečim ovako finim, mirisnim i toplim, nečim što doista nalikuje na pravu hranu kakvu smo prije rata znali jesti, onda se takvi dani pamte. I mirisi, i okusi i sve što ide uz to…Sjetih se ovog jela (kojeg smo u podrumu inače zvali Riža s paradajzom i krompirom) nedavno prilikom otvaranja boce domaćeg paradajza i odlučih ga napraviti za ručak. Napekla sam ja uz to još svašta nešto sve misleći kako se klincima to neće svidjeti i kako će vrtiti nosom kad vide da tu nema mesa ni ničeg ‘konkretnog’, ali eto, dogodilo se to da su oni bili oduševljeni i nikako im nije bilo jasno zašto ja to do sada nisam još radila. A onda pomislih: pa kako im se ne bi svidjelo kad je unutra fini sloj tanko narezanog krumpira, riža tako sočna i mekana, pirjana prethodno u finom slatkastom soku od paradajza i na kraju još malo zapečenog krumpirića. Ovo je dakle jedno sasvim obično jelo, ali opet tako jednostavno i fino da ćete ga poželjeti raditi često, bilo kao prilog nekom drugom jelu ili kao samostalni ručak. Odlično je!

Složenac od riže izbliza

Složenac od riže

Potrebno:

  • 1 kg krumpira
  • 3 dl riže
  • 1 luk
  • 3 dl soka od paradajza
  • 4 -5 dl vode
  • vegeta, sol, papar, kocka za juhu (a može i bez nje)

Priprema:

  1. Krumpir oguliti i tanko narezati. Pouljiti malo i posuti vegetom.
  2. Na malo ulja pirjati sitno sjeckani luk, dodati rižu, promiješati pa dodati paradajz. Začiniti pa uz povremeno miješanje i dolijevanje vode pirjati 10 minuta. Riža treba ostati u dosta tekućine jer će se zgusnuti i skuhati do kraja u pećnici! Ako primjetite da ja vam je riža presuha (ovisi o vrsti riže) i da je tekućine premalo slobodno dodajte još ili paradajza ili vode.
  3. U namašćenu vatrostalnu posudu složiti red krumpira, prekriti ga rižom i završiti drugim redom krumpira. Peći u pećnici zagrijanoj na 180ºC 30-40 minuta dok se krumpir ne ispeče i riža ne ‘popije’ svu tekućinu. Složenac od riže je gotov kad krumpir dobije lijepu zlaćanu boju.

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Složenac od riže - postupak slaganja složenca 1. korakSloženac od riže - postupak slaganja složenca 2. korakSloženac od riže - postupak slaganja složenca 3. korakSloženac od riže - završni korak u izradi složenca - pečenje

The post Složenac od riže appeared first on Reci Peci.


Fiš bez kostiju

$
0
0

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju složit će se mnogi, baš i nije neki pravi fiš jer ako se u loncu ne krčkaju zajedno bar šaran, som i štuka, niste ništa napravili. No, što ako ste jedan od onih koji riječnu ribu baš ne voli previše, a zbog kostiju koje naravno svaka riba ima nakon takvog ručka ostaneš gladan ili se u krajnjem slučaju najedeš rezanaca koji se uvijek poslužuju uz fiš paprikaš?! Što onda? Odreći se fiša za zauvijek? Odreći se tog savršenog sklada okusa mljevene crvene paprike, paradajza i bijelog vina, savršeno gustog safta i posebne arome od prilične količine luka koji se sitno nasjeckan krčkajući u loncu na malo ulja pretvara u miris i okus koji ćete teško zaboraviti? Odreći se tog užitka pri pogledu na pun tanjur crvenog ribljeg blaga pred sobom u kojem se domaći široki rezanci lijeno savijaju i na mjestima žute pa neminovno podsjećaju na riječne sprudove koji nastanu kada Dunav opadne baš jako, a iz tanjura se zapuši tako fino i tako jako da ne možete dočekati da se ohladi pa sasvim sigurno opečete jezik kušajući, a na kraju niste sigurni jeli vas opekla vrućina neohlađenog fiša ili njegova ljutina, jer eto nikad niste sigurni koliko je fiš ljut?! Ne, ne morate se odreći svega toga zamo zato što će netko reći da fiš bez kostiju nije pravi fiš. Jer, ako u fiš stavite samo file soma ili kakve druge filetirane riječne ribe (ako uspijete isfiletirati šarana onda ste stvarno maher 😉 ), ako ga doista dobro začinite, dobit ćete doista fini fiš paprikaš koji ćete moći jesti s guštom i bez straha od kostiju 😀 I što je najbolje od svega, fiš bez kostiju priprema se prilično jednostavno i brzo s obzirom da se u njemu krčkaju samo tanki fileti somića koji se skuhaju doista brzo. S obzirom da za pripremu fiša vrijedi ona Pavličićeva kako je za dobar fiš možda najbitnije dobro društvo, svakako pozovite kakvu ekipu na kušanje svojeg fiša bez kostiju i podijelite radost za stolom. Evo kako pripremiti fiš bez kostiju…

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju

POTREBNO:

  • 500 g očišćenog soma (file)
  • 3 velike glavice luka ili 4 manjih
  • 150 ml ulja
  • 1/2 vrećice dodatka za riblju juhu
  • 2 žlice slatke mljevene crvene paprike
  • 1 žlica ljute crvene mljevene paprike
  • 3 dl bijelog vina
  • vegeta, sol, papar
  • 3 dl domaćeg ukuhanog paradajza
  • Za prilog: domaći široki rezanci

PRIPREMA:

  1. Luk oguliti sitno nasjeckati ili ga usitniti u blenderu. Ako nemate blender, možete ga usitniti štapnim mikserom. Ovo s blenderom je sasvim o.k. ideja, jer toliko luka izaziva jako puno suza ako ga odlučite sjeckati nožem. Pržiti luk u većem loncu na malo ulja, posoliti ga i uz miješanje pustiti da potpuno omekša. Luk treba pržiti na laganoj vatrici kako ne bi brzo zagorio…tako se otpuštaju njegove najbolje arome koje će dati specifičan slatkasti okus fišu, a postići ćete tako i savršenu teksturu.
  2. Kada luk omekša zaliti ga razmućenim dodatkom za riblja juhu, dodati i ljutu i slatku crvenu mljevenu papriku, paradajz te otprilike 300 ml vode. Sve skupa dobro začiniti solju i paprom (ili vegetom) i pustiti da zakuha.
  3. Čim juha provri spustiti u nju komade ribe i bijelo vino, te polupokriveno kuhati 30-40 minuta na laganoj vatri. Svakako treba kušati fiš i provjeriti njgegovu začinjenost i ljutinu pa kao vam se učini prežestok, slobodno ulijte još malo vode, a ako vam je preblag, opletite po njemu još ljute papričice.
  4. Uz fiš svakako poslužite kuhane široke rezance u posebnoj posudi. Domaći kruh tvrde hrskave korice također je odličan saveznik pri konzumaciji fiša (naročito da si njime obrišete brkove koje ćete si napraviti srčući ljuti fiš 😀 ) Ne zaboravite i koju čašu kakvog dobro bijelog vina nakon svega, jer bit ćete žedni definitivno i trebat će vam 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

Proces prženja luka za fiš paprikaš bez kostijuFiš bez kostiju

The post Fiš bez kostiju appeared first on Reci Peci.

Ječmena kaša sa povrćem

$
0
0

Ječmena kaša sa povrćemJečmena kaša sa povrćem ukusan je i zdrav obrok koji možete pripremiti kao prilog nekom mesnom jelu ili pak glavno jelo. Za ovo potonje naravno podrazumijeva se da ste ljubitelje bezmesne hrane 😉 Kod nas doma ovakve varijante jela bez mesa prolaze bez problema iako nitko od nas ne naginje vegetarijanskoj prehrani. Ali s vremena na vrijeme baš paše  pojesti nešto ovako prozračno i lagano. Ječmena kaša je namirnica koja je, iako se vrlo lako probavlja, prilično zasitna. Dakle, nakon što je počnete jesti,  brzo ćete osjetiti osjećaj sitosti što možda nije loša ideja uvesti u prehranu ako želite ‘baciti’ koji kilogram viška 😉  Osim toga, bogata je mineralima, vitaminima i oksidansima, te je ja osobno doživljam stvarno jednom super namirnicom koja je kod nas doma često na jelovniku. Najčešće ječmenu kašu koristim kao priloge uz mesna pečenja ili još češće u grah varivu (famozni grah s ričetom 😉 ), no ova ječmena kaša sa povrćem kao kompletan obrok me je baš oduševila.

Kada se odlučite pripremiti ječmenu kašu, morate znati da će vam za njezinu pripremu trebati malo više vremena. Ne zato što je to nešto nešto komplicirano, nego zato što je ječam namirnica kojoj je potrebno duže vrijeme termičke obrade da bi postala mekana i podatna. Ja najčešće ječmenu kašu skuham u većoj količini od one koja mi je potrebna za određeno jelo, dio iskoristim, a drugi dio pospremim za nešto drugo idućeg dana (slično kao sa grahom). Možete je npr. iskoristiti za doručak uz jogurt ili mlijeko sa svježim voćem, možete je ubaciti u varivo od graha ili je pirjati na malo luka pa tako dobiti fini prilog pečenju 😉 U svakom slučaju, evo i recepta i načina na koji radim ječmenu kašu s povrćem…

Ječmena kaša sa povrćemJečmena kaša sa povrćem

POTREBNO:

  • 300 g ječmene kaše
  • 1 luk
  • 1 tikvica
  • 3 mrkvice
  • sol, papar
  • prstohvat sjeckanog peršina
  • 3 žličice mljevene crvene paprike

PRIPREMA:

  1. Ječmenu kašu dobro oprati pa kuhati u vodi cca 40 minuta. Ocijediti i oprati.
  2. Na malo ulja pržiti sjeckani luk i mrkvicu, nakon par minuta dodati i tikvicu narezanu na tanke komadiće. Nakon kraćeg pirjanja dodati crvenu mljevenu papriku, ocijeđenu kašu, dobro promiješati, pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati 30-tak minuta. Dodati začine – sol, papar, vegeta ako želite, kušajte svakako da provjerite da li je to sve skupa ok 😉
  3. Kašu pirjajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje i dolijevanje vode. Otprilike svakih 10 minuta dolijte tekućinu jer će se kaša nakuhati i upiti svu tekućinu. Igrajte se okusima. Dodajte sjeckani svježi peršin. Ako procjenite da vam je onako, ‘mlačnog’ okusa i da nešto nedostaje, slobodno ubacite nešto što vam paše – kocku za juhu, čašu vina, lovorov list, majčinu dušicu…nzpravite ječmenu kašu baš po svom guštu.
  4. Prije posluživanja pustite da ječmena kaša sa povrćem odstoji dobrih 10-tak minuta.
  5. Poslužite kao kompletan ručak ili kao prilog mesnom pečenju. Dobar tek!

Recept u slikama:

Posebno skuhati ječam, a posebno pirjati povrće..Povrće pirjati dok lagano ne omekšaTada dodati kašu, crvenu papriku i zaliti vodomPirjati uz neprestano dodavanje vode dok kaša potpuno ne omekša...

The post Ječmena kaša sa povrćem appeared first on Reci Peci.

Punjena rolana pečenka kao fini svečani ručak

$
0
0

Punjena rolana pečenkaKada za ručak treba pripremiti nešto svečano i fino, tada je punjena rolana pečenka pravi izbor. Ne možete puno pogriješiti za koju god vrstu mesa da se odlučite. Kod ovakovog je ručka najvažniji vaš trud koji će, ako pečenje ukusno pripremite, rezultirati sočnim komadima mesa kojima ćete oduševiti sve prisutne za stolom. Ja sam ovoga puta odlučila da se na meniju nađe svinjska lopatica rolana i punjena finim nadjevom od kruha…i još ponečeg 😉

Svinjska lopatica je komad mesa koji se može pripremiti tako da bude katastrofalno suh i žilav ili ukusan i sočan do bola. Uz malo truda svinjsku lopaticu možete pretvoriti u predivno mirisno pečenje tako sočno da se na dodir vilice rastvara. Meso prije pečenja treba obraditi, ukloniti sve viškove i nepotrebne žilice, dobro ga nasoliti, pažljivo termički obraditi, a tada će nadjev doći samo kao točka na ‘i’ ovog finog ručka.

Punjena rolana pečenka biti će još ukusnija ako za nadjev upotrijebite kombinaciju od starog kruha, pancete i luka. Pokoja žličica senfa dati će pečenju potrebnu reskost pri dodiru s nepcem. Jednostavni i blagi prilog kao što je krumpir pire savršen je u ovoj priči kako ne bi previše odvukao pažnju sa glavnog jela koje je dovoljno aromatično i začinjeno.

Ja ustvari obožavam ovakva jela koja se pripremaju u pećnici. Jer za to vrijeme dok pećnica radi svoje (a btw moja Boschica radi presavršeno 😉 ) imam vremena posvetiti se nečemu drugom. Npr. izradi deserta u zadnji čas. Iako se priprema ovakve mesne rolade možda čini kompliciranom, vjerujte da ona to doista nije. Pokazati ću vam to korak po korak u tekstu i fotkama koji slijede. I zato okupite svoje najdraže oko sebe, potrudite se malo oko ručka i učinite da vaš blagdanski stol već za ovaj Božić zamiriši sočnom pečenkom.

Punjena rolana pečenka - idealan božićni ručakPunjena rolana pečenka

POTREBNO:

  • 1,5 kg svinjske lopatice
  • 3 žlice senfa
  • sol, papar, vegeta po želji
  • 150 ml bijelog vina
  • 150 ml vode

Za nadjev:

  • 5 šnita starog kruha
  • 150 ml toplog mlijeka
  • 1 jaje
  • žlica sjeckanog vlasca
  • 1 manji luk
  • 100 g pancete ili suhe slanine

PRIPREMA:

  1. Meso sa svih strana lijepo uredite i odstranite one dijelove koji strše, koji se vide ili djeluju neuredno. Tada ga zarežite oštrim nožem kroz sredinu ali ne do kraja i rastvorite kao knjigu kako biste dobili veći i tanji komad mesa. Tako dobiveni komad mesa izlupajte batom za meso što više možete, nasolite ga i popaprite sa svih strana pa ga pustite da odstoji bar 2 sata.
  2. Za to vrijeme napravite nadjev. Kruh izrežite na kockice pa ga zalijte toplim mlijekom i izgnječite rukama. Na malo ulja pržite sjeckan luk i pancetu pa kada lijepo zarumeni dodajte kruhu zajedno sa vlascem, začinima i jajetom. Smjesu dobro promiješajte rukama.
  3. Meso sa unutrašnje strane premažite senfom. Zatim preko cijele površine ravnomjerno rasporedite nadjev od kruha. Meso sada pažljivo zarolajte. Neka spoj bude na dnu. Uzmite kuhinjski konac (ako ga nemate poslužiti će sasvim ok i malo deblji obični konac za šivanje) pa što čvršće omotajte njime meso kako se ne bi rastvaralo prilikom pečenja.
  4. Ovako dobivenu roladu brzo i na jakoj vatri ispecite na malo ulja u većoj tavi sa svih strana dok ne porumeni. Ovim ćete postupkom postići da meso zadrži sočnost.
  5. Tada ga prebacite u posudu za pečenje, dodajte vino i vodu, posolite pa pokriveno pecite 30 minuta u pećnici zagrijanoj na 220 C. Nakon toga pečenje izvadite,okrenite ga pa pecite pokriveno još daljnjih 30 minuta. Nakon toga pečenje opet izvadite, prelijte umakom od pečenja pa pecite daljnjih15 minuta otkriveno. Nakon toga ga opet izvadite, meso okrenite, zalijte umakom od pečenja i pecite još 15-25 minuta. Pečenje je gotovo kada dobije lijepu zlatno smeđu boju.
  6. Gotovo pečenje izvadite iz pećnice, roladu premjestite na pladanj na kojem ćete rezati i pustite ju da odstoji 15 minuta kako bi se sokovi unutar pečenja lijepo rasporedili i upili.
  7. Roladu tada narežite na šnite, dekorativno složite na pladanj za posluživanje. Dodajte kao prilog krumpir pire i dodatno umak u kojem se meso peklo i vaš božićni ručak je spreman.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Meos obraditiZarezati ga po sredini da se dobije veći komadPripremiti nadjev od starog kruhaPremazati meso nadjevomZarolatiPovezati roladu koncemPeći meso na taviciI ispeći ga sa svih strana na nagloPremjestiti ga u posudu za pečenjePeći pokriveno u pećniciIspeći meso do krajaPečenje izrezati na šnitePoslužiti na pladnju sa prilogom

The post Punjena rolana pečenka kao fini svečani ručak appeared first on Reci Peci.

Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola

$
0
0

SarmaPostoji nekoliko jela koja se smatraju klasicima u kuhinji i za koje se smatra da bi ih svaka domaćica/kuharica trebala znati napraviti, a jedno od takvih jela zasigurno je sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola. Ja sam dugo dugo bila mišljenja kako pravu i jedinu dobru sarmu zna napraviti samo moja baka i da toj sarmi nema ravne pa se stoga nisam niti potrudila napraviti ju sama. Sve do prošle godine kada sam odlučila razbiti taj mit o sarmi i sama napraviti jednu, jednaku finu kao što je to sarma moje bake. Neću lagati – prvi je pokušaj bio katastrofa! Sarme su mi bile kao nekakvo plutajuće kamenje u prozirnoj juhi koje se pritom još odmatalo iz kupusa i izgledalo Bože me sačuvaj. Recept sam naravno tražila od svoje bake, a njezini recepti idu otprilike ovako: “…pa uzmeš mesa onako da ga bude dosta, pa onda na to šaku-dvije riže, malo luka i jaje i to sve promiješaš i zamotaš” 😀 Pa sad vi napravite dobru sarmu?! Nisam se dala pokolebati i te sam zime sarmu radila toliko često da su me moji doma zamolili da ih više ne teroriziram sarmama i kiselim kupusom i da ‘nema veze ako ne znam napravit sarmu’, i da ‘ne mogu svi biti u svemu jednako dobri’… i slično….sve  dok konačno sarma nije ispala dovoljno dobro. Ne kažem da mi sarme svaki put ispadnu idealno – i danas mi se dogodi da budu možda malkice pretvrde ili da mi nisu dovoljno kisele ili začinjene, ali to je manje bitno i ponekad to doista ovisi o mojem raspoloženju u kuhinji. A ni odabir kiselog kupusa i vrste mesa nije zanemariv. Dakle, za sve vas kolebljive – sarma se može naučiti napraviti čak i ako niste mama ili baka 😉 Sve je u metodi pokušaja i pogrešaka (a ni dobar recept nije na odmet).

Sarmu danas obožavam raditi a i jesti iz više razloga: kao prvo, ukusna je i volim taj spoj kiselog kupusa i mljevenog mesa, a kao drugo sarma se uvijek kuha u većoj količini pa je tako osiguran ručak za nekoliko dana. Puno je recepata za razne sarme (od jako jušnih do zapečenih) a vjerujem da svaka kuharica ima neki baš svoj recept po kojem ju priprema. Ovo je recept za sarmu na kakvu sam ja najviše navikla i kakvu najčešće spremam – sa puno umaka i tekućine i mi je doma uvijek jedemo žlicom kao jušno jelo uz krumpir pire. Živjela sarma! 🙂

Sarma

Potrebno:

  • glavica kiselog kupusa
  • 1 kg mljevenog mesa
  • 1 luk
  • vegeta, sol, papar u zrnu, lovorov list
  • žličica mljevene crvene paprike
  • šalica riže (na ovu količinu mesa to su doslovce 3 šake riže 😉 )
  • 1 jaje
  • komadić suhog mesa
  • češanj češnjaka, 2 žličice mljevene crvene paprike, 3 žlice brašna = za zapršku

Priprema:

  1. Sredinu glavice kupusa izdubiti nožem kako bi se listovi mogli lakše odvajati. Ako je kupus jako kiseo potrebno je list po list isprati pod mlazom vode.
  2. Rukom umijesiti kompaktnu masu od mesa, riže, začina i jaja.
  3. Uzimati dio po dio mesa, oblikovati rukama valjčiće i umotavati u list po list kupusa.
  4. Sarmice slagati u dublji lonac jednu do druge. Prekriti sve sa nekoliko preostalih listova kupusa, posipati paprom u zrnu, zaliti vodom da sve bude prekriveno, dodati lovorov list i suho meso pa poklopljeno kuhati na laganoj vatri oko 2 sata. Sarmu povremeno samo prodrmati kako ne bi zagorila. Nikako ne miješati kuhačom!
  5. Pod kraj kuhanja doliti zapršku i prokuhati 10-tak minuta.
  • Zaprška =  na zagrijano ulje (5-6 žlica) dodati nasjeckan češnjak i crvenu mljevenu papriku a odmah potom i brašno, promiješati i uz miješanje dolijevati vode (oko 3 dl) dok ne postane posve tekuće. Pjenjačom miješati dok ne prokuha i dok se ne počne zgušnjavati.

Dobar tek uz sarmu Vam svima želim!

Recept u slikama:

Stavljanje mesa u list kupusaUmatanje lista kiselog kupusaUmotana sarmaSarmice posložene u loncuPrekrivena sarma listovima kupusa u loncuKuhana sarma

The post Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola appeared first on Reci Peci.

Pileći paprikaš sa zapečenom palentom

$
0
0

Možda ste već primijetili da se u mojoj kuhinji najčešće kuhaju umaci od piletine. Tako je bilo i danas za ručak. Ali nemojte misliti da je to uvijek jedan te isti umak ili saft 😉 Aaa nee… varijacija je bezbroj! Puno ovisi o vrsti i dijelu mesa koji se koristi, pa zatim o tome koje povrće se kuha uz meso. Nadalje, ako umaku dodate samo jednu suhu šljivu i malo crnog vina automatski dobijate malo ‘žešći’ lovački umak. Ako se umaku doda kiselo vrhnje okus se opet mijenja itd. itd….Puno, zaista puno toga ovisi o vašoj mašti i o tome koliko ste spremni eksperimentirati s hranom. Zato, naprijed samo, nemojte se bojati isprobati i neke nove okuse.

Potrebno:

  • 50 dag očišćenog pilećeg mesa (ja sam ga skidala sa batka i nadbatka)
  • 2 mrkve
  • 1 luk
  • malo suhog vrata
  • 1 crvena paprika
  • 2 dl soka od rajčice
  • malo ketchupa
  • 3 žličice slatke crvene paprike
  • 3 žličice gustina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Na ulju pržiti luk i vratinu, dodati narezanu mrkvicu i papriku, pa pirjati dok povrće ne omekša.
  2. Dodati narezano meso, začiniti vegetom, paprom i soli, pa kratko uz miješanje popržiti.
  3. Doliti rajčicu i ketchup, posipati crvenom paprikom pa pirjati uz povremeno dolijevanje tekućine dok meso ne omekša.
  4. Pred kraj dodati u umak gustin razmućen sa malo vode, primiješati i kratko prokuhati.

Uz ovakav paprikaš kao prilog odlično paše zapečena palenta!

Dobar tek!

The post Pileći paprikaš sa zapečenom palentom appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>