Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Pileći burgeri na ReciPeci način

$
0
0

Pileći burgeriPileći burgeri dogodili su nam se jedne subote sasvim slučajno za ručak i to nakon neuspjelog pokušaja izrade ćevapa od pilećeg mesa. Naime, smjesa za ćevape mi je ispala toliko mekana da nije bilo šanse da oblikujem ikakve valjčiće, a kamoli da ih uvijam oko štapića kako sam to prvotno zamislila. Da li je tome kumovalo to što u smjesu nisam stavila jaje koje bi sve skupa držalo na okupu pa možda i ‘stegnulo’, ne znam, no jaje nikako nisam htjela jer ga ne stavljam niti u smjesu za klasične ćevape od miješanog mesa. Uglavnom, napravljena smjesa od mljevenog pilećeg mesa je već bila napravljena i tako su nastali ovi urnebesno fini pileći burgeri koji sasvim sigurno mogu parirati (a rekla bih i nadmašiti ih) bilo kojem fast food hamburgeru, a moram li uopće reći koliko su ovakvi pileći burgeri spremljeni od provjerenog laganog pilećeg mesa zdraviji?! Kuhati baš volim i naravno da sam uvijek sretna kad mi to što kuham uspije i kada bude fino, ali kada uspijem oduševiti svoje klince nečim ovakvim kao što su ih oduševili ovi pileći burgeri, najsretnija sam biće na planeti i ne treba mi niti red bull da mi da krila 😀 Dakle, pileći burgeri tražit će od vas da nabavite jedna pileća prsa i nekoliko zabataka (za pljeskavice), morat ćete nabaviti i kakva fina peciva (ili ih ispeći sami 😉 ) te ćete si morati (i moći) dati oduška sa povrćem kakvo god vam padne na pamet. Malo umaka od jogurta sa vlascem umjesto majoneze, koji listić zelene salata ili radiča, možda koja kriškica luka i rotkvice i vrhunska fast food gozba može početi 😉

Pileći burgeriPileći burgeri

POTREBNO:

  • 200 g filea pilećih prsa
  • 500 g filea pilećeg zabatka
  • 1/2 dl suncokretovog ulja
  • žličica češnjaka u prahu
  • 2 žličice soli, prstohvat papra i mljevne crvene paprike
  • 8 kajzerica (ili bilo kojeg okruglog peciva)
  • glavica zelene salate, rotkvica, mladi luk
  • 180 g čvrstog jogurta
  • žlica sjeckanog vlasca

PRIPREMA:

  1. Pileće meso samljeti (mašina sa meso ili multipraktik), pa u posudi pomiješati sa začinima i uljem. Dobro sve sjediniti, raditi male pljeskavice veličine dlana pa ih pržiti na tavi (ili na grilu) na malo ulja prvo sa jedne, a potom i sa druge strane dok ne postanu zlatno smećkaste boje.
  2. Jogurt pomiješajte sa vlascem, slobodno dodajte malo soli ili češnjaka ako vam tako više paše. Salatu narežite na rezance, a rotkvicu na male ploškice, luk na kolutiće.
  3. Peciva prerežite po sredini pa svaku polovicu prvo premažite sa malo nadjeva od jogurta, potom stavite pečenu pljeskavicu, rasporedite povrće i ako baš želite dodajte ketchup ili kakav umak od rajčice. Poklopite drugim dijelom peciva i to je to! Vaš pileći burger je spreman za uživanje 🙂 Dobar tek!

Recept u slikama: 

(Fotografije posluženog jela na pladnjevima  Beehive !)

Priprema burgera od piletinePileći burgeri na ReciPeci način

The post Pileći burgeri na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.


Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola

$
0
0

Skrivena sarmaKada se kaže Sarma, znamo svi na što se pomisli – pun lonac malih zamotuljaka od kiselog kupusa sa finim nadjevom od mljevenog mesa i riže. Sarma je klasik vjerovatnog svakog doma, naročito u ovo zimsko doba i mnoge domaćice imaju neki svoj recept i tajnu pripreme sarme koja se nasljeđuje od mama i baka. Sarma je idealno zimsko jelo zato što je prepuno vitamina C koje joj tako nesebično daje kiseli kupus, a s obzirom da se obično priprema u većoj količini i lako se podgrije (podgrijavanjem postaje još i ukusnija 😉 ) odličan je suputnik svima onima koji planiraju na kakvo sanjkanje u planine.

No, što sa onima koji sarmu baš i ne obožavaju i skloniji su kakvim finim složencima i prženim roladama? E, pa upravo za takve neobožavatalje klasične sarme i za sve nas koji volimo kuhati i smišljati nove načine pripreme poznatih klasika, pripremila sam jednu čudesno finu Skrivenu sarmu. Zašto skrivenu? Pa zato što se svi sastojci klasične sarme lijepo upakiraju u hrskavi ogrtač tankih kora za savijače. Uz dodatak tanko rezane pancete u tren ćete dobiti puno više od sarme – sočnu svečanu savijaču prepunu okusa, fantastičnog mirisa i odličnog izgleda.

Skrivena sarma je jelo koje bez imalo predumišljaja možete poslužiti za blagdanskim stolom (i božićnim i novogodišnjim) i oduševit ćete sve prisutne, pa čak i one koji nisu skloni sarmi i kiselom kupusu. Skrivena sarma se priprema prilično jednostavno. Uz nekoliko sitnih trikova i savjeta koji slijede u receptu, učinite doživljaj zime i blagdana potpunim i posebnim uz ovu potpuno drugačiju i tako finu skrivenu sarmu 😉

Skrivena sarmaSarma – skriveno blago blagdanskog stola

 

POTREBNO:

  • 500 g rezanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 1 jaje
  • žličica soli
  • žločica biljnog začina
  • pola žličice papra
  • pola žličice mljevene crvene paprike
  • 100 g riže okruglog zrna
  • 200 g tanko rezane pancete
  • 1 pakiranje tankih kora za savijače (8 listova)
  • 1 kocka za juhu

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti sjeckan luk, dodati mljeveno meso i pržiti ga uz miješanje dok ne promijeni boju (cca 15 minuta).
  2. Rižu kuhati u vodi 5-7 minuta (ne treba se skuhati do kraja).
  3. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo.
  4. Pirjanome mesu dodati ocijeđenu rižu, jaje i začine. Dobro promiješati.
  5. Složiti dvije tanke kore jednu preko druge, između ih premazati uljem. Preko polovine površine složiti red pancete, preko pancete rasporediti ravnomjerno kiseli kupus, a preko kupusa smjesu od mesa i riže. Rubove tijesta prebaciti prema unutra kako nadjev ne bi curio, pa smotati roladu. Postupak ponoviti sa preostalim korama i nadjevom.
  6. Savijače slagati u lim na papir za pečenje, premazati ih otopljenim maslacem ili pokapati uljem pa peći u pećnici na 175 stupnjeva 30 minuta. Nakon toga izvaditi savijače pa ih preliti vrelim preljevom koji napravite tako da prokuhate 300 ml vode i rastopite u toj vodi 1/2 goveđe kocke za juhu. Vratiti savijače u pećnicu pa peći još 15-20 minuta dok se sva tekućina ne upije i dok savijače ne postanu zlatno smeđe.
  7. Poslužiti rezano na deblje šnite uz pire krumpir. Dobar tek!

Recept u slikama:

Najprije složiti preko kora pancetuPreko pancete rasporediti sloj kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti sloj pirjanog mesa sa rižomSve skupa zamotati u roladuSavijače slagati u lim na papir za pečenjePeći u pećnici, pred kraj pečenja zaliti preljevom...Ispeći do kraja do zlatno žute bojeSavijaču poslužiti narezanu na deblje šnite uz pire krumpir

The post Skrivena sarma – skriveno blago blagdanskog stola appeared first on Reci Peci.

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka

$
0
0

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenkaNapisati recept u kojem glavnu ulogu imaju pureći batak i zabatak kao sočna pečenka današnja mi je misija. I prebirem tako po snimljenim fotografijama tog finog ručka kojim smo se gostili prošlog vikenda i poželim da se taj isti pureći batak i zabatak nađu na stolu i danas. Teško mi je odlučiti što mi se kod ovog jela više sviđa. Da li je to možda jednostavnost pripreme, jer jedino što se kod ovakve pečenke treba napraviti jeste, pogurnuti je u pećnicu. Ili je to možda prefini miris i okus koji se stvori u kombinaciji sočnog mesa pečenog sa dodatkom vina i kremastog češnjaka. Kako god bilo, pureći batak i zabatak iz pećnice je ručak koji se svako malo nađe kod nas na stolu i volimo ga svi.

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka može se pripremiti i bez pećnice. Naročito ako pripremate ručak za samo par osoba i kada nemate veliku količinu mesa. Tada jednostavno sve ovo što ćete pročitati u receptu, napravite u većoj tavi sa poklopcem na ploči za kuhanje. Kod puretine, naročito kod ovih tamnih dijelova mesa koji podsjećaju na meso divljači, bitno je da se peče i priprema polako. Ako ovakvu vrstu mesa ispečete naglo na jakoj vatri, dobit ćete prilično žilav i nejestiv komad mesa. Dakle, nijanse ovdje doista čine razliku 😉 Također je vrlo bitno meso prije pečenja dobro nasoliti. Ako volite senf, možete se poigrati i premazati meso sa svih strana senfom. Biti će još ukusnije nakon što odstoji u takvoj marinadi.

Nadalje, dobro je prilikom pečenja dodati u istu tavu ili lim za pečenje dosta nasjeckanog luka i cijele glavice češnjaka. To će cijeloj priči dati nezaboravan zaplet i nakon kušanja znati ćete o čemu pričam. Češnjak pečen u svojoj ljusci pod folijom zadržava jako puno svoje arome koja laganim pečenjem postaje blago mošusna, a okus mu je slatkast, ustvari, fenomenalan! Možete ga tako mekano pečenog istisnuti direktno u usta gdje će se savršeno stopiti sa svim ostalim okusima i učiniti da doživite istinsku radost za stolom. A možete ga čak namazati na komad prepečenca i smazati tako. Vjerujte, ja češnjak ne volim nikako, ali ovako pečen me oborio s nogu.

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenkaPureći batak i zabatak može se peći onako kako ga donesete iz mesnice, sve sa kostima i kožicom. No, takva priprema zahtjeva duže vrijeme pečenja (jer imajte na umu da su pureći batak i zabatak sa kostima prilično velike gromade mesa).Također je meso sa kostima potrebno duže marinirati jer sol i začini neće tako lako proći sve do kosti, a ako nije dobro začinjeno, neće biti fino.  Ali, zato ovome možete doskočiti tako što ćete jednostavno izvaditi kosti! Ako niste sami vješti u tome, zamolite mesara (ili mesaricu) da to napravi umjesto vas. Njima je to čas posla, ništa ih ne košta jer vam ionako prodaju meso zajedno sa kostima, a vi ste se riješili muke i dobili dva doista velika i čista komada mesa 😉  Pureće meso bez kosti se lako oblikuje, izreže po želji na manje komade, a ja ga prije pečenja lagano istučem batom za meso jer mi je tako mekanije.

Pureće pečenje je nešto što doista morate probati ako niste do sada. Rekla bih da je okus ovakvog pečenja nešto jako slično pečenju ispod peke. Pa, ako nemate kakav veliki roštilj sa pekom, sasvim će dobro doći i vaša pećnica te naravno, alu folija ispod koje će se to sve skupa lijepo ispeći. Uživajte i naravno, dobar tek svima!

Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka

POTREBNO:

  • 1 pureći batak
  • 1 pureći zabatak
  • 2 glavice luka
  • 5 glavica češnjaka
  • 150 ml bijelog vina
  • sol, papar
  • 2 žlice maslinovog ulja + 2 žlice suncokretovog ulja

PRIPREMA:

  1. Otkošteno meso isjeći na par komada, pa svaki lagano istući batom za meso. Deblje komade mesa lagano površinski zarezati nožem kako bi sol što više ‘ušla’ u meso. Dobro nasoliti i popapriti. Po želji utrljati vegetu. Pustiti tako pripremljeno meso da odstoji nasoljeno par sati. Možete ovo napraviti i navečer, dan prije pečenja.
  2. Meso složiti u veliki lim za pečenje, preliti ga sa uljem, oko mesa složiti luk oguljen i izrezan na deblje režnjiće, kao i češnjak koji treba samo oprati i očistiti od vanjske opne te mu odrezati vrhove. Zaliti sve vinom, pokriti sa alu folijom i peći u pećnici na 180ºC cca 1,5 sat. Nakon otprilike pola sata pečenja, meso okrenuti pa nastaviti peći još pola sata pod folijom. Tada maknuti foliju, odvaditi tekućinu i masnoću koju je pečenje pustilo, a ima je stvarno dosta, pa peći još pola sata dok se sve lijepo ne zapeče.
  3. Poslužiti uz pire krumpir i salatu po želji.
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema purećeg pečenja...sve u lim pod foliju i u pećnicu!Pureće pečenje iz pećnice za ručak!

The post Pureći batak i zabatak kao sočna pečenka appeared first on Reci Peci.

Svinjski but u finom umaku od gljiva

$
0
0

Nedjeljni ručak kod nas je uvijek prilika za pripremiti nešto fino i bar malo drugačije od ostalih ručkova kroz radni tjedan koji užurban kakav jest često uzima danak pa se skuha nešto na brzinu. Stoga se uvijek trudim bar u nedjelju udovoljiti svojem nepcu i nepcima mojih najdražih. Ovaj je put u igri bio svinjski but, točnije frikando, vanjski dio buta koji je po svojoj strukturi možda i najžilaviji dio. Možda mu je upravo zbog toga cijena u mesnicama nešto niža od cijene ostalih dijelova buta koji su mekši i podatniji za obradu, no zato frikando treba znati pripremiti na pravi način pa ćete uz samo malo truda i uz ne previše novaca dobiti jako ukusan i sočan ručak. Dakle, meso je potrebno izrezati na manje odreske, istući ih batom za meso i prije daljnje obrade prepeći naglo na tavici s obje strane. Iako u kulinarstvu vrijedi mišiljenje kako meso nije dobro soliti i začinjavati prije pečenja jer sol izvlači sočnost iz mesa, moram reći da se ja toga ne pridržavam te svoje odreske uvijek povegetim ili posolim prije pečenja i nikad mi zbog toga ne budu tvrdi ili žilavi a meso bude baš ukusno 😉 Nakon što se meso zapeče na naglo, potrebno ga je doraditi umakom kako bi dobilo na sočnosti. U ovom sam slučaju pripremila klasičan umak od šampinjona (mogla bi tu ići i kakva druga vrsta gljiva ukoliko raspolažete sa takvom (bukovače ili lisičarke možda) a kako okus ne bi bio već viđen i dosadan umaku na bazi vrhnja sam dodala tekuću rajčicu. Nakon što se sve skupa lijepo zapeče u pećnici, za koje vrijeme vam ostaje sasvim dovoljno vremena da ispirjate rižu, možete biti ponosni na sebe, jer napravili ste jaaako ukusno jelo. Dobar tek!

Potrebno:

  • 60 dag svinjskog buta
  • 50 dag šampinjona
  • 2 dcl vrhnja za kuhanje
  • 1 dl tekuće rajčice
  • 1 dl bijelog vina
  • 1 veći luk
  • 3 žlice gustina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Meso izrezati na odreske, istući batom za meso, posoliti i kratko ispržiti na tavici s obje strane. Pečeno meso složiti u vatrostalnu posudu premazanu maslacem.
  2. Na istom ulju na kojem se peklo meso pržiti sitno sjeckan luk, dodati narezane šampinjone pa pirjati dok gljive ne puste tekućinu. Dodati tada vino, začiniti po ukusu pa pirjati dok vino ne ispari. Tada dodati 2 dl vode, pirjati još 5 minuta a potom umiješati gustin razmućen u vrhnju za kuhanje i rajčici. Sve skupa kratko prokuhati, popraviti okus po potrebi pa umakom preliti meso.
  3. Po želji možete jelo posipati ribanim sirom pa zapeći u pećnici na 180ºC cca 25 min.
  4. Poslužiti uz pirjanu rižu i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Svinjski but u finom umaku od gljiva appeared first on Reci Peci.

Pide – turska pizza s mljevenim mesom

$
0
0

Pide turska pizza

U zadnje sam vrijeme nekako sva u orjentalnom điru, pa je tako nakon pita lepinja na red došla i Pide – turska pizza s mljevenim mesom. Iako imenom slične, okusom i izvedbom baš i nisu ali su baš neobične i što je najvažnije, jako jaaaako fine. Pide je pizza koja to u stvari nije, neobičnog oblika malih čamčića i sočnog punjenja od mljevene junetine i povrća sa puuuno zapečenog sira.

Pide su u stvari turski street food jer su zbog oblika idealne za uzeti sa sobom i pojesti gdje god to poželite a da se pritom ne isprljate onako kao dijete, od uha do uha sa punjenjem. Priznajte, koliko vam se puta dogodilo da uzmete pizza cut ili nešto takvo i u pauzi za užinu pokapate svoju omiljenu košulju i uprljate ruke ketchupom?! 😉 S pide pizzom vam se to neće dogoditi jer je punjenje lijepo ‘zapakirano’ unutar čamčića preko čijeg se krckavog ruba ništa ne prelijeva i jednostavno ga je držati u rukama.

No nije samo oblik ono što ovu pizzu čini posebnom. Punjenje od mljevenog mesa uz puno povrća koje se mora baš onako doooobro začiniti, učinilo je da moje Pide – turske pizze budu baš savršene te svakako preporučam probati ovo što prije! Evo recepta:

Pide turska pizza s mljevenim mesom

Pide turska pizza

POTREBNO:

Za pizza tijesto:

  • 40 dkg brašna
  • 1 suhi instant kvasac
  • 2 žličice soli
  • 1 dl ulja
  • 2,5 dl mlijeka

Za punjenje od mljevenog mesa:

  • 30 dkg mljevene junetine
  • 1 veći luk
  • 2 paprike
  • 1 konzerva pelata
  • sol, papar, 2 žličice mljevene crvene paprike
  • mješavina začina za kebab ili tacos
  • 150 ml bijelog vina
  • 150 ml vode
  • I još: 20 dkg sira trapista ili kačkavalja

PRIPREMA:

  1. Za pizza tijesto umijesiti od svih sastojaka dizano tijesto. Ako tijesto radite s Garant instant kvascem, počivanje radi dizanja tijesta nije potrebno. Ako radite sa običnim suhim kvascem ili pak sa svježim, potrebno je tijesto ostaviti da počiva 30 min. Ako nemate volje ili vremena raditi kod kuće dizano tijesto možete ovo napraviti i sa gotovim kupovnim tijestom za pizze 😉
  2. Za umak od mljevenog mesa, pirjati na malo ulja sitno sjeckan luk i papriku, dodati tada meso, promiješati i popržiti ga dok ne promijeni boju. Tada dodati vino, sol i papar i ostale začine, pa pirjati dok tekućina ne ispari. Tada dodati pelate i 150 ml vode pa pirjati opet uz povremeno miješanje dok sva tekućina ne ispari.
  3. Nakon toga podijeliti dizano tijesto na 5 manjih dijelova, svaki dio razvaljati duguljasto, premazati sa dvije žlice mesnog nadjeva, rubove zavrnuti prema unutra (vidi sliku), a na vrhovima spojiti i uvrnuti kako bi se dobio oblik čamca. Posipati ribanim sirom (trapist, gouda, kačkavalj), rubove premazati razmućenim jajetom te peći u pećnici na 200*C 20 minuta.
  4. Poslužiti i uživati u svakom zalogaju. Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema umaka za Pide tursku pizzu - 2. korakNačinm pripreme tijesta za pide - tursku pizzuOpis pripreme pide-tuske pizzeOpis oblikovanja Pide - turske pizzePide - turska pizza spremna za pečenjeFotografija prikazuje pečene Pide - turske pizze

The post Pide – turska pizza s mljevenim mesom appeared first on Reci Peci.

Složenac od piletine sa pogačicama

$
0
0

Složenac od piletine - serviranje!Složenac od piletine ili od bilo koje druge vrste mesa ili povrća, podrazumijeva ispreplitanje raznih tekstura i okusa u samo jednoj posudi što u konačnici dovodi do apsolutno hedonističkog mumljanja prilikom svakog zalogaja. Oni koji prate moj rad znaju već da su moji najveći kušači i suci, upravo moji najdraži – djeca i suprug, te se doista trudim postići da u ovoj prilično kaotičnoj svakodnevici u kojoj smo svi rastrgani kojekakvim obevezama, barem jedan obrok na dan pojedemo zajedno za stolom. Kroz tjedan je to najčešće večera, no vikend je rezerviran za obavezno višesatno uživanje i čavrljanje za stolom, naročito tijekom ručka, pa se tada obično i najviše potrudim oko menija i sadržaja. Ponekad im se to svidi, Složenac od piletineponekad mi kažu da pretjerujem i da bi im draži bili ‘obični pohanci i pomfri iz friteze‘, no definitivno najveća potvrda uspješnog ručka je tišina za stolom dok se jede i lagano, nečujno mumljanje. Tada znam da je to – to! Upravo tako je bilo sa ovim složencom, mmmmm…hmmmm..uummm 😀 A recept za složenac je jednostavan jako – radi se ovdje o jednostavnom načinu da obično pileće bijelo meso učinite sočnim zalogajima na način da ga prvo naglo zapečete, a potom uronite u ukusan i kremasti umak od povrća. A da bi stvar bila bolja, povrh svega stavite male prhke pogačice koje se peku skupa sa umakom i mesom te na taj način upiju u sebe sočnost umaka, dok sa vrha lijepo pozlate i budu hrskave, pa tako imate 2 u 1 ručak – glavno jelo i prilog u jednoj posudi, dakle Složenac! Probajte što prije, oduševit će vas sigurno 😉

Složenac od piletine sa pogačicama

POTREBNO:

Za umak:

  • 2 komada pilećih prsa (file, količinu prilagodite svojim potrebama)
  • 1 pakiranje zamrznutog raznog povrća (carska mješavina npr. koja sadrži brokulu, cvjetaču i mrkvicu)
  • 1 glavica luka
  • 2 režnja češnjaka
  • 3 dl mlijeka
  • 150 g majoneze
  • 1 mali sirni namaz
  • Prhke pogačice - pogled izbliza40 g parmezana
  • 3 žlice gustina
  • vegeta, sol, papar

Za pogačice:

  • 250 g glatkog brašna
  • 1 žličica praška za pecivo
  • 20 g maslaca
  • 200 ml mlijeka
  • prstohvat soli

PRIPREMA:

  1. Za pogačice pomiješati brašno, sol i prašak za pecivo, dodati sjeckan maslac pa uz dodavanje mlijeka umijesiti tvrđe prhko tijesto. Razvaljati ga odmah valjkom na debljinu od 1 cm te okruglim kalupićem (ili manjom čašom) izrezati okrugle pogačice.
  2. Meso isjeći na kockice, posoliti i popapriti te naglo isprižiti malo ulja na gril tavi nekoliko minuta sa svih strana.
  3. Maknuti meso pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk i češnjak, dodati zamrznuto povrće, podliti sa 1 dl vode, začiniti po ukusu (vegeta, sol, papar) pa pirjati 10-tak minuta dok povrće malo ne omekša. Tada dodati gustin, promiješati pa zaliti mlijekom uz neprestano miješanje. Pustiti da prokuha i da se postigne željena gustoća umaka. Maknuti s vatre, umiješati majonezu, sirni namaz i parmezan.
  4. Premjestiti umak s povrćem u vatrostalnu posudu, umiješati pržene kockice mesa, prekriti sve pogačicama, te peći u pećnici na 170ºC 20-30 minuta  minuta, odnosno sve dok pogačice lijepo ne porumene.
  5. Servirati posipano sušenim vlascem.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Prvikorak izrade složenca...Proces izrade pogačicaTreći korak izrade složenca...Izgled pečenog složencaIzgled mesnog umakaPrhke pogačice izbliza

The post Složenac od piletine sa pogačicama appeared first on Reci Peci.

Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry

$
0
0

Piletina tikka masala sa rižomPiletina tikka masala doista je jelo koje ne samo da zvuči egzotično, nego je i predivnog, za nas Europljane, pomalo egzotičnog okusa. Onako na prvu, svaki će laik pomisliti kako nešto tako neobičnog imena, mora da je komplicirano za napraviti, no u stvarnosti to doista nije tako. Pa ako ste imalo skloni eksperimentiranju sa začinima (koji su za ovo jelo baš specifični) onda ste na pravom mjestu jer ću vas upravo sada uvjeriti kako pripremiti tradicionalno indijsko jelo, koje je u biti najobičniji curry nije nimalo teško, i zapravo je jako jednostavno. No prije svega, možda bi bilo dobro da znate što to uopće jeste. Iako se Curry (čita se kao kari) nekako najviše smatra indijskim jelom, curry je u biti naziv za cijeli niz različitih jela, koja se pripremaju u umaku specifičnog aromatičnog okusa (često vrlo ljutog), a tipična su ne samo za Indiju nego i za Pakistan, Bangladeš, Šrilanku, Tajland…jer curry u prijevodu značu ‘umak’. Nadalje, ovo se jelo zove piletina tikka masala zato što mu samo ime u prijevodu znači tikka = ‘piletina u dijelovima’ + masala = ‘indijska mješavina začina’. E sad, budući smo prevazišli sve ove jezične barijere, vrijeme je da vam kažem nešto o jelu samom: da bi piletina tikka masala bila to Piletina tikka masala - jedna porcijašto treba biti, potrebno je da se meso marinira u finom umaku od jogurta i čilija, da se zatim prepeče naglo na grilu, a potom pirja u masala umaku. U Indiji se za prženje piletine često koriste karakterističnim pećima koje se zovu tandori u kojima se zbog specifičnog oblika razvija vrlo visoka temperatura, pa se piletina uronjena u vruće ulje unutar tandori peći ispeče vrlo brzo, izvana bude savršeno krckava, a iznutra savršeno mekana. No, tikka masala se također može napraviti i bez svega toga, samo se treba malo poigrati i improvizirati 😉 Dakle, tandori će uspješno zamijeniti gril tava, autentični masala začin sasvim će uspješno odglumiti mješavila curry začina iz lokalnog dućana, do kurkume i svježeg đumbira također nije problem doći, pa stoga nema razloga da ne pokušate napraviti svoju prvu chicken tikka masala 😀  P.S. u doživljaju svega ovoga što sam napisala definitivno će vam pomoći gledanje filma ‘The Hundered-Foot Journey‘ koji me je i samu nagnao u potragu za kurkumom, đumbirom i korijandarom –  predivna, topla priča koja baš jako miriše i uz koju se ne možete prestati smješkati i oblizivati 😉

Piletina Tikka Masala

POTREBNO:

  • 2 filea pilećih prsa
  • 2-3 pileća batka (a može i bez njih ako volite samo bijelo meso)

Za marinadu:

  • 1 čaša jogurta
  • 1 žličica čilija
  • po 1/2 žličice kurkume i korijandara (ili 1 žličica curry mješavine začina)
  • 1 žličica svježe ribanog đumbira
  • 2 češnja češnjaka (protisnuti)

Za umak:

  • 1 luk
  • 1 konzerva pelata
  • 1 češanj češnjaka
  • sol, papar, čili
  • 2 žličice kurkume
  • 1/2 žličice đumbira

PRIPREMA:

  1. Piletinu isjeći na kockice pa uroniti u marinadu koju napravite tako da pomiješate sve sastojke. Neka odstoji tako najmanje 1 sat, po mogućnosti i duže.
  2. Nakon toga, piletinu izvaditi izmarinade, pa na malo ulja pržiti naglo sa svih strana. Izvaditi na stranu.
  3. Na istom ulju (ako nije jako izgorilo, ako jeste, uzmite čistu tavicu sa novim uljem) pržiti sitno sjeckan luk dok ne postane gotovo smeđe boje. Tada dodati češnjak i pelate, promiješati, pelate raskašati kuhačom, pa kuhati nekoliko minuta. Tada dodati začine, vratiti piletinu u umak i pirjati još 3 min. Pred kraj pirjanja dodati u umak marinadu u kojoj se mariniralo meso, kratko prokuhati.
  4. Poslužiti uz jednostavnu kuhanu rižu.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Piletina tikka masala -1. korak izradePiletina tikka masala - 2. korak izradePiletina tikka masala - ukusan ručakPiletina tikka masala - način serviranja

The post Piletina Tikka Masala – Tikka masala curry appeared first on Reci Peci.

Fiš bez kostiju

$
0
0

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju složit će se mnogi, baš i nije neki pravi fiš jer ako se u loncu ne krčkaju zajedno bar šaran, som i štuka, niste ništa napravili. No, što ako ste jedan od onih koji riječnu ribu baš ne voli previše, a zbog kostiju koje naravno svaka riba ima nakon takvog ručka ostaneš gladan ili se u krajnjem slučaju najedeš rezanaca koji se uvijek poslužuju uz fiš paprikaš?! Što onda? Odreći se fiša za zauvijek? Odreći se tog savršenog sklada okusa mljevene crvene paprike, paradajza i bijelog vina, savršeno gustog safta i posebne arome od prilične količine luka koji se sitno nasjeckan krčkajući u loncu na malo ulja pretvara u miris i okus koji ćete teško zaboraviti? Odreći se tog užitka pri pogledu na pun tanjur crvenog ribljeg blaga pred sobom u kojem se domaći široki rezanci lijeno savijaju i na mjestima žute pa neminovno podsjećaju na riječne sprudove koji nastanu kada Dunav opadne baš jako, a iz tanjura se zapuši tako fino i tako jako da ne možete dočekati da se ohladi pa sasvim sigurno opečete jezik kušajući, a na kraju niste sigurni jeli vas opekla vrućina neohlađenog fiša ili njegova ljutina, jer eto nikad niste sigurni koliko je fiš ljut?! Ne, ne morate se odreći svega toga zamo zato što će netko reći da fiš bez kostiju nije pravi fiš. Jer, ako u fiš stavite samo file soma ili kakve druge filetirane riječne ribe (ako uspijete isfiletirati šarana onda ste stvarno maher 😉 ), ako ga doista dobro začinite, dobit ćete doista fini fiš paprikaš koji ćete moći jesti s guštom i bez straha od kostiju 😀 I što je najbolje od svega, fiš bez kostiju priprema se prilično jednostavno i brzo s obzirom da se u njemu krčkaju samo tanki fileti somića koji se skuhaju doista brzo. S obzirom da za pripremu fiša vrijedi ona Pavličićeva kako je za dobar fiš možda najbitnije dobro društvo, svakako pozovite kakvu ekipu na kušanje svojeg fiša bez kostiju i podijelite radost za stolom. Evo kako pripremiti fiš bez kostiju…

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju

POTREBNO:

  • 500 g očišćenog soma (file)
  • 3 velike glavice luka ili 4 manjih
  • 150 ml ulja
  • 1/2 vrećice dodatka za riblju juhu
  • 2 žlice slatke mljevene crvene paprike
  • 1 žlica ljute crvene mljevene paprike
  • 3 dl bijelog vina
  • vegeta, sol, papar
  • 3 dl domaćeg ukuhanog paradajza
  • Za prilog: domaći široki rezanci

PRIPREMA:

  1. Luk oguliti sitno nasjeckati ili ga usitniti u blenderu. Ako nemate blender, možete ga usitniti štapnim mikserom. Ovo s blenderom je sasvim o.k. ideja, jer toliko luka izaziva jako puno suza ako ga odlučite sjeckati nožem. Pržiti luk u većem loncu na malo ulja, posoliti ga i uz miješanje pustiti da potpuno omekša. Luk treba pržiti na laganoj vatrici kako ne bi brzo zagorio…tako se otpuštaju njegove najbolje arome koje će dati specifičan slatkasti okus fišu, a postići ćete tako i savršenu teksturu.
  2. Kada luk omekša zaliti ga razmućenim dodatkom za riblja juhu, dodati i ljutu i slatku crvenu mljevenu papriku, paradajz te otprilike 300 ml vode. Sve skupa dobro začiniti solju i paprom (ili vegetom) i pustiti da zakuha.
  3. Čim juha provri spustiti u nju komade ribe i bijelo vino, te polupokriveno kuhati 30-40 minuta na laganoj vatri. Svakako treba kušati fiš i provjeriti njgegovu začinjenost i ljutinu pa kao vam se učini prežestok, slobodno ulijte još malo vode, a ako vam je preblag, opletite po njemu još ljute papričice.
  4. Uz fiš svakako poslužite kuhane široke rezance u posebnoj posudi. Domaći kruh tvrde hrskave korice također je odličan saveznik pri konzumaciji fiša (naročito da si njime obrišete brkove koje ćete si napraviti srčući ljuti fiš 😀 ) Ne zaboravite i koju čašu kakvog dobro bijelog vina nakon svega, jer bit ćete žedni definitivno i trebat će vam 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

Proces prženja luka za fiš paprikaš bez kostijuFiš bez kostiju

The post Fiš bez kostiju appeared first on Reci Peci.


Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu

$
0
0

Pastirska sarmaŠto god mislili o njoj, voljeli je ili ne, sarma je neprikosnovena kraljica zimske kuhinje. Odlična je, prija savršeno isti tren kada se skine sa štednjaka, ali je možda još i bolja drugog ili trećeg dana nakon podgrijavanja. Sa sarmom nema previše mudrosti – nabavi se kiseli kupus i mljeveno meso, listovi kupusa se nadjenu smjesom od mesa i riže, dodaju se začini, po mogućnosti kakav komadić suhog mesa, dolije se voda i nakon sat-dva, ovisi o količini, zamirisat će sarma. I to je uredu. I to je fino. Ali to je ponekad tako dosadnoooo 😀 Ne mogu reći da moji doma ne vole sarmu, voli je svatko na svoj način. Netko od njih sve skupa razreže i napravi pravi čušpajz u tanjuru, netko od njih ne voli kupus pa se jedu samo ćufte, i kako god ju jeli, nekako im je s vremenom postala dosadna i sve manje uživaju u njoj. Zato sam odlučila tome stati na kraj i pozabaviti se novim idejama za to ukusno i fino zimsko jelo, koje se s obzirom na sastojke doista može pripremiti na puno drugačijih načina, npr. kao pastirska sarma 😉

Pastirska sarma nije ustvari ništa drugo doli pastirska pita (Shepherd’s pie) na malo drugačiji način. Pastirska sarma je prefini složenac sa nadjevom od mljevenog mesa, riže i kiselog kupusa, prekriven sočnim i sasvim posebnim slojem krumpir pirea koji se nakon pečenja lijepo zapeče i daje ovoj sarmi baš posebno lijep izgled. Ako ste ljubitelji jednostavne kuhinje i složenaca koji su odlični za pripremu na način ‘2,3 ili 4 u 1’ onda ste na pravom mjestu. Pripremite svoju prvu pastirsku sarmu ove godine i oduševite sve idejom i savršenom izvedbom!

Pastirska sarmaPastirska sarma

POTREBNO:

  • 500 g ribanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 100 g riže
  • 1 luk
  • 1 češanj češnjaka
  • žličica soli
  • pola žličice papra
  • žličica biljnog začina
  • 1 kg krumpira
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 jaja

PRIPREMA:

  1. Krumpir skuhati, protisnuti i napraviti pire. Dodati kiselo vrhnje, prstohvat češnjaka i soli, 2 žumanjca, a potom umiješati posebno tučeni snijeg od dva bjelanjka.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk, dodati odmah potom i mljeveno meso pa pržiti nekoliko minuta dok ne posvjetli. (10-15 minuta)
  3. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo. Rižu kratko prokuhati.
  4. Pirjano meso pomiješati sa polukuhanom rižom, dodati sitno sjeckan luk i češnjak, začine pa dobro promiješati.
  5. U posudu za složence (glinenu, vatrostalnu…) premazanu maslacom složiti narezani kiseli kupus, preliti ga sa 150 ml vode. Složiti preko kupusa smjesu od mesa i riže, poravnati žlicom. Preko mesa rasporediti pripremljeni krumpir pire, žlicom ga ukrasiti po površini.
  6. Sve skupa peći u pećnici na 175 stupnjeva 45 minuta.
  7. Pečeni složenac poslužiti u posudi u kojoj se pekao. Dobar tek!

Recept u slikama:

Na dno vatrostalne posude složiti red kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti red mesne smjese sa rižom i FantomNapraviti pire krumpir sa žumanjcima i posebno dodanim snijegom od bjelanjakaRasporediti preko mesa smjesu od krumpiraIspeći u pećniciPoslužiti! Dobar tek :)

The post Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu appeared first on Reci Peci.

Švedske mesne okruglice

$
0
0

Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice – slatke, male, sočne, blage – u osnovi su male ćuftice u bijelom umaku i tradicionalno su švedsko jelo koje Šveđani vrlo često imaju na svojim jelovnicima. Izvorno se ove okruglice zovu Köttbullar i doista ima jako puno varijacija na temu tih malih mesnih loptica, no u suštini su to okruglice od jako sitno mljevenog mesa sa dodatkom krušnih mrvica i luka koje se poslužuju najčešće uz pire krumpir, umak od brusnica i bijeli umak od temljca i vrhnja u kojem se okruglice još kratko propirjaju prije posluživanja. Kod nas su ove okruglice postale poznate dolaskom Ikee u Zagreb i čula sam mnoge šopingholičare koji bez porcije ovih švedskih okruglica od tamo ne izlaze. Budući me restorani po trgovačkim centrima nikad nisu previše intrigirali i nakon hodanja po trgovačkom centru mi je na pameti jedino kakva lijepa terasa u prirodnom hladu sa stvarno veeeelikom kavom, nisam probala originalne Köttbullar švedske okruglice pa da bih vam mogla reći da li su ove moje slične ili ne. Po izgledu bih rekla da i nisu previše, jer ja sam napravila puno više umaka, budući su moji klinci totalni ovisnici o jelima u umaku i uvijek se gleda tko će ga zagrabiti više pa ga zato unaprijed pripremim u bar duploj dozi. No, ako su originalne švedske mesne okruglice ovako divnog okusa kakve su ove moje, onda definitivno dižem palac gore švedskoj kuhinji koja je tipična po tome što je prilično blaga, bez suvišnih začina. Upravo takve su i ove moje švedske mesne okruglice – blage, mekane, tope se u ustima, upravo savršena kombinacija okusa. Recept je jako jednostavan i najveći problem će vam biti zarolati okruglice, jer ako nisu male, otprilike veličine većeg oraha, neće biti fora, pa je to u biti i najduži  dio procesa pripreme. Sve ostalo je, uz naravno dobar recept, prilično lako i svakako preporučam za ručak ili večeru u bilo koje doba godine. Super je stvar to što se ove okruglice mogu i lako podgrijati drugi dan, naročito za sve vas koji morate razmišljati o kuhanju za dan poslije 😉

Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice

POTREBNO:

  • 500 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 jaje
  • 5 žlica krušnih mrvica
  • 200 ml mlijeka
  • 1 žlica sjeckanog peršina
  • 1 žlica sjeckanog vlasca (ili kopra ako volite kopar)
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 4 žlice oštrog brašna
  • 500 ml povrtnog temeljca
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • žličica soli, papra, vegete
  • prstohvat muškatnog oraščića

PRIPREMA:

  1. Mljeveno meso mora biti jako sitno mljeveno, pa svakako preporučam duplo mljevenje kako bi bilo što sitnije.
  2. Krušne mrvice preliti mlijekom i pustiti da odstoje 10-tak minuta.
  3. U posudi pomiješati mljeveno meso, jako sitno iskosan luk (najbolje je napraviti kašu od luka štapnim mikserom), jaje, namočene krušne mrvice, peršin, vlasac, češnjak i druge začine pa sve skupa dobro izmiješati rukom. Od dobivene smjese raditi okruglice veličine većeg oraha. Ovo će biti puno lakše ako radite mokrim rukama tako da si pripremite u blizini tanjur s vodom u kojem ćete svako malo moći namočiti dlanove i tako lakše narolati okruglice. U jednom tanjuru si još posebno pripremite malo krušnih mrvica pa svaku kuglicu kratko uvaljate u mrvice, tako će lakše zadržati oblik i manje će se lijepiti za ruke.
  4. Kuglice pržiti u većoj količini vrućeg ulja dok ne postanu smećkaste. Izvaditi ih tada na stranu, višak ulja odliti. U istoj tavi u kojoj ste pržili okruglice neka vam ostane cca 100 ml ulja, na to ulje stavite brašno, promiješajte pa zalijte uz miješanje temeljcem. Pustite da umak provrije, dodajte vrhnje za kuhanje, začiniti solju, paprom i muškatnim oraščićem pa vratite pržene okruglice u umak. Pirjajte sve skupa još 20 minuta.
  5. Okruglice poslužiti sa umakom u kojem su se pirjale uz pire krumpir i zelenu salatu. Ako volite eksperimentirati sa slatko slanim okusima, pokušajte sa umakom od brusnica pa javite dojmove 😉
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti mesnu smjesu za okrugliceNapraviti male okrugliceIspržiti okruglicePržiti okruglice dok ne postanu smećkaste  i hrskaveNa istom ulju napraviti umak pa okruglice vratiti u tavu i sve skupa pirjati

The post Švedske mesne okruglice appeared first on Reci Peci.

Jastučići s pekmezom

$
0
0

Potrebno:

  • 4-5 krumpira
  • 50 dag brašna
  • prstohvat praška za pecivo
  • 2-3 žličice margarina
  • 1 jaje
  • sol
  • neki čvršći pekmez
  • ulje
  • šalica krušnih mrvica, šećer

Priprema:

Još vruć krumpir protisnuti, malo ohladiti, pa zamijesiti glatko tijesto od krumpira, brašna, jaja i margarina.

Na pobrašnjenoj površini razvaljati tijesto na debljinu od oko 1/2 cm, pa čašom ili modlicom izrezivati krugove. Na sredinu svakog kruga staviti po pola žličice pekmeza, preklopiti krug, pa vilicom pritisnuti rubove da se dobije oblik jastučića.

U većem loncu zakuhati vodu, posoliti, dodati malo ulja pa u kipuću vodu stavljati jastučiće. Kuhati oko 15 min dok svi ne isplivaju na površinu i malo se ne napuhnu.

U međuvremenu na ulju popržiti krušne mrvice, dodati vanilin šećer pa na njih istresti ocijeđene kuhane jastučiće, lagano promiješati da se svi oblože mrvicama.

Poslužiti posipano sa malo šećera.

The post Jastučići s pekmezom appeared first on Reci Peci.

Kosani odresci s ribanim krumpirom

$
0
0

Kako u zadnje vrijeme ne kuham često jer sam spriječena nekakvim obavezaama a imam u blizini svoju dragu majku koja to riješi umjesto mene, kada konačno dođe moj red na kuhanje trudim se skuhati i napraviti nešto što i nije tako svakodnevno i obično, a opet da nije preskupo i da odgovara sadržaju naše špajze i hladnjaka 😉 Budući nas je za stolom podosta, obično kuham i veću količinu toga, pa mi je u interesu da ručak bude zasitan i da ga ima dosta. Mljeveno meso se tako vrlo često nađe na našem stolu jer varijacija na temu njega ima bezbroj i baš me veseli kad probam nešto novo što do sad nisam još probala. Recept za ovo jelo sam pronašla na coolinariki pod nazivom Đulbastije (faširane šnicle) s ribanim krumpirom, naziv mi se učinio egzotičan i zanimljiv, recept odličan pa evo danas donosim svoju verziju ovog predivnog jela. Pitate se što su đulbastije? Pa to je u stvari naziv za orijentalno jelo od mljevenog mesa koje se u pravilu priprema na sličan način kao pljeskavice ili čevapčići. Očito je da i na tu temu ima puno kombinacija kao što su npr. ove đulbastije s ribanim krumpirom. Dakle, ovo nije ništa drugo nego malo neobičniji faširanci 😉 U svakom slučaju, ovaj je ručak ispao savršeno i ja sam oduševljena ovim jelom – nije komplicirano za napraviti, ekonomično je jer iz relativno male količine mesa ispadne dosta toga a stvarno je jako fino. Po originalnom receptu uz đulbastije navodno nije potreban nikakav prilog jer u smjesu ide dosta krumpira, ali meni je to bilo jednostavno nekako preprazno pa sam uz njih pripremila i malo pirjane rižice. Uz prilog ili bez njega – probajte što prije!

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 70 dag ribanog krumpira
  • 1 jaje
  • 2 glavice luka
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, mljevena crvena paprika

Za beshamel:

  • 70 g maslaca
  • 2 žlice brašna
  • 2,5 dl vrhnja za kuhanje
  • 4-5 žlica mlijeka
  • 4 dl vode

Priprema:

  1. U većoj posudi pomiješati mljeveno meso, jaje, ribani krumpir i luk te začiniti po ukusu. Dobro izmiješati rukom masu dok ne postane kompaktno.
  2. Rukama raditi male pljeskavice koje treba ispržiti u većoj količini vrućeg ulja dok lijepo ne porumene. Masa je dosta mekana pa treba biti oprezan prilikom spuštanja u ulje, ali to tako treba biti, bez brige.
  3. Za beshamel na maslacu kratko pržiti brašno, dodati mlijeko i vodu uz miješanje pjenjačom, miješati dok ne zakuha pa uliti i vrhnje za kuhanje. Začiniti po ukusu i kuhati nekoliko minuta do gustoće umaka.
  4. Pečene đulbastije prebaciti u nauljenu vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, pa preliti pripremljenim beshamel umakom. Po želji možete posipati ribanim sirom trapistom.
  5. Peći sve skupa u pećnici na 200°C oko 30-tak min, dok ne postane lijepo zapečeno.

Poslužiti uz kuhanu ili pirjanu rižu ili neki drugi prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Kosani odresci s ribanim krumpirom appeared first on Reci Peci.

Popečci od gljiva

$
0
0

I evo, opet je prošao petak u korizmi bez ribe. Ali danas sam se stvarno potrudila napraviti nešto novo i fino bezmesno a što bi nadomjestilo odsustvo ribe. Odlučila sam se za puno povrća i gljive. Gljive u u svojoj kuhinji inače ne koristim baš često jer moji nisu baš neki ljubitelji, pa kad ih i pripremam moram ih ‘zakamuflirati’ da ne skuže što jedu 😉 Tako je bilo i danas. I uspjela sam ih prevariti: jeli su dobro (mislim na djecu, jer suprug je naravno oduševljen svime što ja skuham 🙂 ), a kad su pitali šta je to rekla sam im da su to obični faširanci, i prošlo je. Za prilog k tome sam pripremila umak od pirjanih tikvica i vrhnja s tankim makaronima, i naravno krumpirovu krem juhu.

Potrebno:

Za popečke:

  • 50 dag bukovača
  • manja šalica riže
  • 1 dl bijelog vina
  • šalica krušnih mrvica
  • 1 jaje
  • 1 luk
  • 2 žlice kosanog peršuna
  • 2 žličice crvene paprike
  • 1 žlica kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar

Za umak od tikvica:

  • 2 zelene tikvice
  • 1 luk
  • manja šalica brašna
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar
  • 30 dag makarona

Priprema:

Za popečke:

  1. Šalicu riže skuhati u 3x većoj količini vode u koju treba dodati vegetu ili sol.
  2. Bukovače očistiti pa sitno narezati (ne i peteljke ako su predebele). Na ulju pržiti nasjeckani luk dok ne postane staklast, dodati bukovače pa pržiti dok ne puste vodu i dok voda ne ispari. Povegetiti, posoliti i popapriti, zaliti vinom pa uz povremeno miješanje i dolijevanje vode pirjati dok gljive ne omekšaju  (oko 20-30 min).
  3. U većoj zdjeli pomiješati kuhanu rižu i bukovače, dodati jaje, peršin, mrvice i ostale začine, dobro izmjesiti rukom i raditi popečke (malo ih uvaljati u tanjuru s mrvicama). Ako su vam premekani slobodno dodajte još mrvica.  Popečke će biti lakše raditi ako si namočite ruke u vodu. Pržiti popečke u vrućem ulju s jedne i druge strane (okretati lopaticom jer su dosta mekani) dok ne poprime lijepu smećkastu boju.

Za umak:

  1. Oprati tikvice pa ih narezati na tanke ploškice.
  2. Na ulju pržiti nasjeckani luk dok ne postane staklast, dodati tikvice pa ih uz miješanje pržiti dok ne puste tekućinu. Začiniti po želji pa nastaviti pirjati uz povremeno dolijevanje vode oko 15-20 min. Pred kraj dodati brašno razmućeno s malo vode i vrhnjem, pa još kratko prokuhati.
  3. Poslužiti uz kuhane makarone.

Recept za krem juhu od krumpira možete pronaći ovdje: Juha od krumpira

The post Popečci od gljiva appeared first on Reci Peci.

Musaka od krumpira i mljevenog mesa

$
0
0

Danas je na kuharski repertoar došla i jedna klasična stara dobra musaka koju dugo već nisam radila a ovaj put u nju nisam čak ‘ništa bućkala i dodavala’ kako kaže moj suprug, pa ju je i nazvao Musaka vulgaris domesticus 😉 Često nam za ručak pripremam musake u raznim varijantama i baš zbog toga ih volim jer promjenom samo jednog sastojka ili dodatkom nekog drugog okus može ispasti totalno drugačiji. Rijetko kad se odlučim samo za krumpir i meso, gotovo uvijek ubacim još neko povrće, bilo samo blanširano ili pečeno ili pohano. Ovo je u biti običan složenac od mljevenog mesa i krumpira zaliven smjesom vrhnja i jaja i lijepo zapečen, ali uz par trikova kao što su: vino kod pirjanja mesa ili malo slatkog ketchupa, ili pak sir između slojeva mesa i krumpira ovo jelo postaje prava sočna delicija.  Meni je najdraža musaka s pohanim patliđanima ili tikvicama, ali to ću vam neki drugi put skuhati. Takve su musake najukusnije ako se pripremaju sa svježim povrćem iz vrta, a poznavajući našu baku i ove će godine toga biti u izobilju pa neće nedostajati niti finih jela sa povrćem.

Potrebno:

  • 1,5 kg krumpira
  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 dl bijelog vina
  • 2 dl soka od rajčice
  • žlica, dvije ketchupa
  • vegeta, sol, papar
  • 1/2 povrtne kocke za juhu
  • 4 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 20 dag ribanog sira trapista

Priprema:

  1. Skuhati krumpir u ljusci, oguliti ga i narezati na tanje ploške.
  2. Na ulju pržiti luk, dodati mljeveno meso pa uz miješanje pržiti dok ne posmeđi. Posoliti i začiniti po želji, dodati vino pa pustiti da tekućina ispari. Tada dodati rajčicu i ketchup i oko 2 dl vode pa uz povremeno miješanje pirjati oko 20 min.
  3. U manjoj posudi pjenjačom umutiti jaja i vrhnje, povegetiti ili posoliti.
  4. U namašćenu vatrostalnu posudu slagati red krumpira da prekrije dno, po njemu rasporediti žlicom malo smjese od jaja, rasporedti potom meso, posipati sirom pa ponovo složiti  deblji sloj krumpira. Sve zaliti smjesom jaja i vrhnja, posipati sirom i peći u pećnici na 200℃ oko 30 min dok ne poprimi zlaćanu boju.

U ovo jelo najbolje paše hladna zelena salata kristalka.

Dobar tek!

Recepte za ostale ukusne musake koje sam pripremila možete pronaći ovdje🙂

Zanimljivosti o krumpiru i povrću…

Redoslijed izrade u slikama:

The post Musaka od krumpira i mljevenog mesa appeared first on Reci Peci.

Dinstani kiseli kupus i restani krumpir sa pečenim kobasicama

$
0
0

Ovih sam dana sva u receptima sa kiselim kupusom jer naši su ga baka i deda nakiselili puno bačvu i doista bi bilo šteta ne iskoristiti to. Puno zanimljivih stvari i recepata imam u glavi za to, ali kada sam kuhala ovaj ručak nisam imala baš puno vremena i ručak je morao biti gotov relativno brzo. Zato je odluka pala na obični dinstani kupus uz koji odlično paše restani krumpir a pečene kobasice uz to su se idealno poklopile. Kalorično je ovo i jako jelo, rekla bih pravo zimsko, pa ga zbog djece ne kuham baš prečesto jer i nisu baš neki ljubitelji kiselog kupusa i kobasica, ali povremeno ovo može proći. Uz ovakve priloge kao što su kiseli kupus i restani krumpir idealno bi pasale i krvavice ili kako ih ovdje u međimurju zovu ‘ćurke’ – kobasice koje se rade od heljidine kaše, kuhanih komada svinjetine i krvi. Meni su te ćurke fine ali samo kada znam od koga ih nabavaljam i kada sam sigurna u njihov sastav jer, dogodilo mi se više puta da sam kupila ćurke koje su bile punjene čudnim komadima mesa i u kojima sam našla i komadiće kosti a kada na tako nešto naletim u toku ručka, za mene je ručak gotov! Jednom sam prilikom probala i ćurke koje su bile napravljene samo od kaše i krvi bile su mi odlične, još bolje od ovih sa mesom. Pa eto, ako slučajno ‘naletite’ negdje na ćurke (krvavice) svakako ih pripremite uz kiseli kupus i krumpir i osigurali ste si fini zasitni zimski ručak 🙂

Potrebno:

  • 1 kg krumpira
  • oko 1/2 kg rezanog kiselog kupusa
  • 1 jabuka
  • 2 luka
  • vegeta, sol, papar,, 2 žličice mljevene crvene paprike
  • kobasice ili ćurke

Priprema:

Za restani krumpir:

  1. Krumpir skuhati u kori, oguliti i nasjeći na ploškice.
  2. Na malo ulja popržiti jedan nasjeckani luk, pa na njega dodati krumpir, sve skupa izmiješati, eventualno začiniti soli i paprom.

Za dinsatni kupus:

  1. Ako je kupus jako kiseo, potrebno ga je isprati u nešto vode i ocijediti.
  2. Na malo ulja pržiti jedan nasjeckan luk, dodati mljevenu crvenu papriku i kupus i uz povremeno dolijevanje vode dinstati oko 40 min. Začiniti po ukusu vegetom, soli ili paprom. Naribati u kupus i jednu jabuku pa dinstati sve skupa jer jabuka kupusu daje baš posebnu jednu notu i fini okus a i anulira onaj reski okus kupusa.
  3. Kupus je gotov kada ispari sva tekućina.

Poslužiti ručak uz pečene kobasice prerezane na polovice i zasiječene oštrim nožem na režnjeve s gornje strane ili uz pečene ćurke (krvavice).

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Dinstani kiseli kupus i restani krumpir sa pečenim kobasicama appeared first on Reci Peci.


Tjestenina u umaku od butternut bundeve

$
0
0

Tjestenina u umaku od butternut bundeveTjestenina u umaku od butternut bundeve najkremastija je tjestenina koju sam u zadnje vrijeme pripremila. Tjestenina je inače prilično često na jelovniku u našem domu, i pripremam je na sve moguće načine, no ovaj nas je umak od butternut bundeve oduševio i moram priznati da mi se prvi put nakon dugo vremena dogodilo da je umaka ponestalo 😀 Dakle, tajna ovog finog umaka krije se upravo u butternut bundevi ili tikvi koja ima savršeno mirisno i sočno meso, izrazito narančaste boje i blago orašastog okusa. Butternut bundeva mi je možda i najdraža od svih drugih bvundeva (Hokaido, Turkinja, Argenta…) jer ima jako puno mesa, a malo koštica. Meso ove bundeve je dosta čvrsto pa je pogodna upravo za ovakve stvarčice u kojima se pod zubima trebaju osjetiti i komadići, iako to ne znači da i ovu bundevu možete savršeno izblendati i pretvoriti u pire nakon kuhanja ili pečenja. Bundeva je inače, osim što je niskokalorična pa je draga svima onima koji pokušavaju dovesti u red svoju težinu, izvrstan izvor antioksidansa i vlakana te savršeno brani naš organizam od raznih oštećenja. Također je velik izvor vitamina A što je od velike važnosti za zdravlje očiju. Dakle, ukoliko na policama kakvog tržnog centra, lokalnog dućana ili tržnice spazite ovakvu bundevu, nemojte je zaobići nipošto. Tjestenina u umaku od butternut bundeve priprema se prilično brzo pa je odlična opcija za lagani ručak ili večeru narolito ukoliko ste malo kratki s vremenom i želite pojesti nešto zdravo, fino i na brzinu 😉 Evo recepta…

Tjestenina u umaku od butternut bundeveTjestenina u umaku od butternut bundeve

POTREBNO:

  • 1/2 butternut bundeve (cca 500g)
  • 1 manji luk
  • 2-3 dl vode
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 3 žlice gustina
  • 80 g parmezana
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, vlasac, prstohvat kurkume
  • 400 g širokih rezanaca

PRIPREMA:

  1. Bundevu oguliti i narezati na sitne kockice. Luk sitno nasjeckati.
  2. Na malo maslinovog ulja pržiti luk par minuta, dodati bundevu, protisnuti češnjak, promiješati, doliti vodu, začiniti po ukusu te pirjati 15 minuta uz povremeno miješanje.
  3. Tada štapnim mikserom izmiksati polovicu pirjanih bundeva, na kraju umiješati vrhnje za kuhanje u koje ste umiješali gustin, kratko prokuhati, dodati polovicu parmezana, promiješati. Umak pustiti da odstoji par minuta prije posluživanja kako bi se okusi lijepo proželi.
  4. Poslužiti uz kuhane široke rezance posipano parmezanom i vlascem.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema umaka za tjesteninu2. korak pripreme umaka - dodavanje vrhnja za kuhanje...Tjestenina u umaku od butternut bundeve spremna!Tjestenina u umaku od butternut bundeve - #radostzastolom :)

The post Tjestenina u umaku od butternut bundeve appeared first on Reci Peci.

Sekelji gulaš – Székely gulyás

$
0
0

Sekelji gulaš - Szekely gulyasSekelji gulaš ili Székely gulyás pitanje je sad…a pitanja ustvari i nema jer razlika je jedino u pisanju riječi, jer Sekelji gulaš je tradicionalno mađarsko jelo koje je nekoć davno osmislio mađarski novinar i pisac Székely József. Iako u izvorni Szekely gulaš trebaju ići tri različite vrste mesa (govedina, ovčetina i svinjetina), danas nekako prevladava Sekelji gulaš sa svinjetinom, i moram priznati da nikad nisam probali drugačiji. Ali evo, obećajem sebi da ću za idućeg posjeta Budimpešti koju obožavam svakako svratiti na pravi mađarski Szekely pa ću vam moći napraviti digresiju ovog posta. A dok se to ne dogodi, moram vam reći da je ovo jedno zaista fino, izdašno i pravo zimsko jelo koje krijepi dušu i tijelo. Naravno, pod uvjetom da volite kiseli kupus. Jer Sekelji gulaš je varivo koje se radi od rezanog kiselog kupusa i kockica svinjetine, i odlična je protuteža sarmi ukoliko ste se već malo zasitili sarme, a budući da mu je glavni prilog pire krumpir (kao što je slučaj i kod sarme) mogli bismo reći da su sarma i sekelji prilično slična jela…a opet tako drugačija. Da bi sekelji gulaš bio fini, mora se kuhati najmanje 1,5 sat na laganoj vatrici, mora biti fine guste strukture koja će se postići upravo tim laganim ukuhavanjem, i baš mora biti lijepo začinjen (sol, dosta papra, crvena paprika, lovor, vlasac) jer ako je Sekelji onako, ja bih to rekla mlitavog okusa, ručak vas baš i neće oduševiti i u njemu će prevladati kiselost iz kupusa i krajnji rezultat vas sigurno neće oduševiti. Dakle, nema ovdje puno sastojaka i neke egzotike i postupak pripreme ovog jela je sasvim jednostavan, ali se ipak morate držati neki osnovnih pravila 😉 No, dosta priče, idemo kuhati Szekely gulaš 🙂

Sekelji gulaš - Szekely gulyasSekelji gulaš – Székely gulyás

POTREBNO:

  • 500 g narezanog kiselog kupusa
  • 600 g svinjskog buta
  • 100 g domaće sušene slanine (ili pancete)
  • 2 glavice luka
  • 1 češanj češnjaka
  • 5 žličice mljevene crvene paprike
  • 2 sušena lovorova lista
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • sol, papar, vlasac

PRIPREMA:

  1. Pržiti sitno sjeckan luk i pancetu na malo ulja cca 2-3 minute. Dodati meso isječeno na kockice, promiješati i popržiti ga sa svih strana, dodati tada brašno i crvenu papriku, dobro promiješati, zaliti sa toliko vode da se meso prekrije. Začiniti solju i paprom, pa uz povremeno dolijevanje pirjati meso 20-30 minuta.
  2. Tada dodati kiseli kupus koji prethodno valja svakako dobro oprati u barem jednoj vodi kako ne bi bio prekiseo, dobro promiješati, dodati lovorov list, papar pa doliti toliko vode da prekrije kupus. Poklopiti i kuhati na laganoj vatri uz povremeno dolijevanje vode još 1 sat. Svakako je bitno da ne dolijete odmah pun lonac vode, nego da se gulaš ustvari polagano pirja u malo tekućine.
  3. Pred sam kraj kuhanja, doliti još malo vode i razmutiti u gulašu kiselo vrhnje. Kratko prokuhati, dodati sjeckani vlasac i poslužiti uz kuhani pire krumpir.
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

Prvo ispržiti luk i pancetuDodati kockice mesaNakon pirjanja mesa, dodati kiseli kupus...Doliti vodu i začine...Pa kuhati 1,5 sat na laganoj vatriciSekelji gulaš

The post Sekelji gulaš – Székely gulyás appeared first on Reci Peci.

Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola

$
0
0

SarmaPostoji nekoliko jela koja se smatraju klasicima u kuhinji i za koje se smatra da bi ih svaka domaćica/kuharica trebala znati napraviti, a jedno od takvih jela zasigurno je sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola. Ja sam dugo dugo bila mišljenja kako pravu i jedinu dobru sarmu zna napraviti samo moja baka i da toj sarmi nema ravne pa se stoga nisam niti potrudila napraviti ju sama. Sve do prošle godine kada sam odlučila razbiti taj mit o sarmi i sama napraviti jednu, jednaku finu kao što je to sarma moje bake. Neću lagati – prvi je pokušaj bio katastrofa! Sarme su mi bile kao nekakvo plutajuće kamenje u prozirnoj juhi koje se pritom još odmatalo iz kupusa i izgledalo Bože me sačuvaj. Recept sam naravno tražila od svoje bake, a njezini recepti idu otprilike ovako: “…pa uzmeš mesa onako da ga bude dosta, pa onda na to šaku-dvije riže, malo luka i jaje i to sve promiješaš i zamotaš” 😀 Pa sad vi napravite dobru sarmu?! Nisam se dala pokolebati i te sam zime sarmu radila toliko često da su me moji doma zamolili da ih više ne teroriziram sarmama i kiselim kupusom i da ‘nema veze ako ne znam napravit sarmu’, i da ‘ne mogu svi biti u svemu jednako dobri’… i slično….sve  dok konačno sarma nije ispala dovoljno dobro. Ne kažem da mi sarme svaki put ispadnu idealno – i danas mi se dogodi da budu možda malkice pretvrde ili da mi nisu dovoljno kisele ili začinjene, ali to je manje bitno i ponekad to doista ovisi o mojem raspoloženju u kuhinji. A ni odabir kiselog kupusa i vrste mesa nije zanemariv. Dakle, za sve vas kolebljive – sarma se može naučiti napraviti čak i ako niste mama ili baka 😉 Sve je u metodi pokušaja i pogrešaka (a ni dobar recept nije na odmet).

Sarmu danas obožavam raditi a i jesti iz više razloga: kao prvo, ukusna je i volim taj spoj kiselog kupusa i mljevenog mesa, a kao drugo sarma se uvijek kuha u većoj količini pa je tako osiguran ručak za nekoliko dana. Puno je recepata za razne sarme (od jako jušnih do zapečenih) a vjerujem da svaka kuharica ima neki baš svoj recept po kojem ju priprema. Ovo je recept za sarmu na kakvu sam ja najviše navikla i kakvu najčešće spremam – sa puno umaka i tekućine i mi je doma uvijek jedemo žlicom kao jušno jelo uz krumpir pire. Živjela sarma! 🙂

Sarma

Potrebno:

  • glavica kiselog kupusa
  • 1 kg mljevenog mesa
  • 1 luk
  • vegeta, sol, papar u zrnu, lovorov list
  • žličica mljevene crvene paprike
  • šalica riže (na ovu količinu mesa to su doslovce 3 šake riže 😉 )
  • 1 jaje
  • komadić suhog mesa
  • češanj češnjaka, 2 žličice mljevene crvene paprike, 3 žlice brašna = za zapršku

Priprema:

  1. Sredinu glavice kupusa izdubiti nožem kako bi se listovi mogli lakše odvajati. Ako je kupus jako kiseo potrebno je list po list isprati pod mlazom vode.
  2. Rukom umijesiti kompaktnu masu od mesa, riže, začina i jaja.
  3. Uzimati dio po dio mesa, oblikovati rukama valjčiće i umotavati u list po list kupusa.
  4. Sarmice slagati u dublji lonac jednu do druge. Prekriti sve sa nekoliko preostalih listova kupusa, posipati paprom u zrnu, zaliti vodom da sve bude prekriveno, dodati lovorov list i suho meso pa poklopljeno kuhati na laganoj vatri oko 2 sata. Sarmu povremeno samo prodrmati kako ne bi zagorila. Nikako ne miješati kuhačom!
  5. Pod kraj kuhanja doliti zapršku i prokuhati 10-tak minuta.
  • Zaprška =  na zagrijano ulje (5-6 žlica) dodati nasjeckan češnjak i crvenu mljevenu papriku a odmah potom i brašno, promiješati i uz miješanje dolijevati vode (oko 3 dl) dok ne postane posve tekuće. Pjenjačom miješati dok ne prokuha i dok se ne počne zgušnjavati.

Dobar tek uz sarmu Vam svima želim!

Recept u slikama:

Stavljanje mesa u list kupusaUmatanje lista kiselog kupusaUmotana sarmaSarmice posložene u loncuPrekrivena sarma listovima kupusa u loncuKuhana sarma

The post Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola appeared first on Reci Peci.

Pizza s punjenim rubovima

$
0
0

Kada bi me netko pitao koje jelo najviše volim pripremati u svojoj kuhinji teško bih se odlučila za samo jedno, no pizza bi definitivno zauzela jedno od tih mjesta. I to zbog više razloga. Prije svega, na izradu pizze se najčešće odlučim kada sam bez ikakve ideje za bilo što drugo, obično se to dogodi poprilično kasno kada bi se neki pristojan ručak već odavno trebao krčkati u loncu i u to doba sam uvijek poprilično gladna. U takvim me situacijama spašava ona – pizza koja je gotova za čas! (to mi omogućava Garant instant kvasac uz pomoć kojeg se dizano tijesto ne mora ostavljati na dizanju) A kada se u takvom ‘gladnom’ stanju odlučim za izradu pizze onda to bude prava fešta od dizanog tijesta. Jer na pizzu tada nabacam doslovce sve što pronađem u hladnjaku i onda to bude preeeefino nešto. Tako je bilo je i ovaj put. Nevjerovatno je to što se sve može napraviti od običnog komada dizanog tijesta, malo salame, sira i ketchupa ili rajčice. Uz dodatak malo kisele paprike, ljutih feferona, luka ili kiselog vrhnja od gore možete eksperimentirati okusima do besvjesti. Samo mašta je granica 😉  Ovu sam pizzu u stvari mogla nazvati i Pepperoni pizza, jer upravo to je najčešća i omiljena verzija pizze većine Amerikanaca. Pepperoni je u stvari talijansko-američka verzija začinjene suhe salame, kakve se kod nas najčešće nazivaju čajna, srijemska ili zimska kobasica. Dakle, ovo je jedna prava hrvatska pizza na američki način sa talijanski punjenim rubovima 😀 Rubovi punjeni sirom pa lijepo hruskavo zapečeni posebno su fini i stvarno daju pizzi jedan poseban štih. Probajte, stvarno je fino i jednostavno za napraviti. Evo kako:

Potrebno:

  • 38 dag brašna
  • 1 Garant instant kvasac
  • 2 žličice soli
  • žličica šećera
  • 1 dl ulja
  • 2,5 dl mlijeka
  • 10 dag pizza šunke (može i bilo koja druga vrsta salame kao što je npr. parizer doći u obzir)
  • 10 dag tanko narezane zimske kobasice ili kulena
  • 15 dag sira trapista
  • mala konzerva gljiva
  • ketchup, rajčica, origano

Priprema:

  1. Od brašna, kvasca, šećera, soli, ulja i mlijeka zamijesiti dizano tijesto, razvaljati ga na veličinu malo veću od veličine lima u kojem će se peći.
  2. Dio sira narezati na tanke prutiće, ostatak krupno naribati.
  3. Salamu također naribati, kobasicu narezati na ploške.
  4. Tijesto premjestiti u lim pa prstima lagano razvlačiti prema rubu i uzdignuti rub oko 1 cm visine. Položiti sir u prutićima uz rubove pa rubove presavinuti prema dolje i pritisnuti prstima kako bi se tijesto malo prilijepilo a sir ostao unutra. (vidi sliku).
  5. Premazati tijesto ketchupom, posipati naribanom salamom, položiti ploške kobasice, posipati naribanim sirom i gljivama, posipati origanom i peći u pećnici na 200℃ oko 25 min.

Po želji preliti sa još malo umaka od rajčice ili ketchupa i poslužiti vruće.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pizza s punjenim rubovima appeared first on Reci Peci.

Šuplja pita s mesom

$
0
0

Nedavno sam u potrazi za jednim sasvim drugim receptom na Coolinariki naletila na ovaj recept koji me i slikom i sastavom uvjerio da potragu završim i da za ručak napravim baš to. I odluka je bila dobra jer je ova pita stvarno fina. Ustvari, to je nešto kao burek s mesom, ali malo izdašniji i ipak malo drugačiji. A kao što joj i naziv kaže, doista je šuplja i puna rupica u presjeku pa čak i vizualno izgleda odlično. Po izvornom receptu malo mi je bilo premalo preljeva za savijače pa ću vam u svom receptu dati malo ‘pojačanu’ verziju istog. Što još reći, ako volite burek s mesom a ne usudite ga se kupiti i jesti zbog straha od toga što ćete ustvari pojesti, onda će vam se ova pita s mesom svidjeti jako. Osim toga, jednostavna je za pripremu, koriste se gotove tanke kore za savijače pa je fini ručak gotov za čas. A ako kojim slučajem nikako ne volite meso, mislim da bi ova pita bila sasvim dobra i fina i sa npr. bijelim kravljim sirom ili pak krumpirom narezanim na sitne kockice ili naribanim pa pomiješanim sa lukom (nešto kao krumpiruša) umjesto mesa pa bi u tom slučaju ovo bio i ručak za vegetarijance 😉

Potrebno:

  • pakiranje gotovih tankih kora za savijače
  • 1. nadjev: 
    • 3 bjelanjca
    • 2,5 dl jogurta
    • 2,5 dl kiselog vrhnja
    • 2 dl ulja
    • 1/2 šalice grisa (mjereno cca  70 g)
    • 1/2 šalice brašna
    • 1 prašak za pecivo
  • 2. nadjev:
    • 3 žumanjca
    • 50 dag mljevenog mesa
    • 2 luka
    • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Za 1. nadjev miksajte bjelanjca dok ne postanu čvrsta a potom postepeno dodajte i ostale sastojke. Ostavite postrance da odstoji 30tak min. Točno toliko vam treba da pripremite drugi nadjev.
  2. Za drugi nadjev dinstajte 2 sitno sjeckana luka, dodajte meso i žustro mješajući popržite na naglo dok ne postane tamnije. Začiniti po ukusu, doliti šalicu vode ili vina i dinstati dok sva tekućina ne ispari. Kada je gotovo dodati žumanjce koje ste izmućkali vilicom.
  3. Kako je najčešće u gotovim pakiranjima tankih kora po 12 kora, tako ćete dobiti 3 savijače. Dakle, uzima se za svaku savijaču po 4 kore. Svaka se kora premazuje sa po 4-5 žlica 1. nadjeva a tek se zadnja posipapa i sa dinstanim mesom. Uviti oprezno u savijaču sa rubovima presavinutim prema unutra kako nadjev ne bi curio, premjestiti na lim podmazan uljem ili papirom za pečenje sve tri savijače, premazati ih ostatkom bijele smjese, posipati sezamom i peći oko 35 min na 200ºC dok lijepo ne porumeni.
  4. Poslužiti narezano na komade uz jogurt koji odlično paše uz ovo jelo.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

The post Šuplja pita s mesom appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live