Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Vinski gulaš

$
0
0

Vinski gulašVinski gulaš tradicionalno je jušno jelo bez kojega je teško zamisliti kakvu veću proslavu, tipa svatova, dočeka Nove godine ili kakvih većih obiteljskih okupljanja gdje će vam konobari najčešće poslije ponoći na stol donijeti upravo vinski gulaš kako biste okrijepili organizam i dobili snagu za daljnje partijanje, druženje i oveću dozu plesa 😉 Vinski gulaš svakako je jelo koje će dobro doći u zimskom periodu godine da vas ugrije i ponudi okrijepu, a ima li boljeg načina za proslaviti blagdan svetog Vinka uz jedan konkretan vinski gulaš? Proslava Svetog Vinka – Vinkovo u Hrvatskoj inače ima dugu tradiciju, pa se tako svakog 22. siječnja u godini ljudi upućuju u vinograde i klijeti potaknuti narodnim vjerovanjem da će se na taj način osigurati dobra rodnost vinove loze. Blagdan označava novu vinogradarsku godinu i običaj je na taj dan ići po prvi puta u novoj godini u pohode vinogradu. Uz poznato Martinje, Vinkovo ili Vincekovo je najveći blagdan vinogradara i ljubitelja vinske kapljice. To je narodni običaj kojim se posebnom ceremonijom obilježava otvaranje sezone vinogradarskih radova, obavlja se blagoslov vinograda i na taj način slavi dan Sv.Vinka. No, vratimo se mi našem vinskom gulašu koji je uostalom bio i povod pisanju ovog posta 😉 Glavni sastojci svakog vinskog gulaša su meso i vino, a sve ostalo su naravno varijacije na temu. Meni osobno vinski gulaš je najbolji kad se u njemu krčkaju mali komadići junetine i svinjetine zajedno, i kada mu se pred kraj kuhanja dodaju i krumpiri narezani na kockice. Vinski gulaš je jelo koje, mojem skromnom sudu da bi bilo ukusno, treba biti konkretno začinjeno i prilično jako, tako da ga svakim zalogajem pamtite još dugo, dugo. Dakle, osigurajte si dovoljne količine začinske crvene mljevene paprike i puno luka koji će polaganim pirjanjem gulašu dati potrebu gustoću. A kada se uz vinski gulaš pripremi prilog u vidu kuhanih okruglica od starog kruha i pancete, vjerujte mi, doživljaj je potpun!

Vinski gulašVinski gulaš

POTREBNO:

  • 400 g junetine
  • 500 g svinjetine
  • 4 veća luka
  • 3 žlice začina za fiš paprikaš ili čobanac
  • 3 žličice ljute (ili slatke ako ne volite ljuto) mljevene crvene paprike
  • 250 ml tekuće rajčice
  • 1 lovorov list
  • 2,5 dl bijelog vina
  • vegeta, sol, papar
  • žlica sitno kosanog peršina ili vlasca
  • 3-4 krumpira

PRIPREMA:

  1. Na dosta ulja (kombinacija suncokretovog i maslinovog) pržiti meso izrezano na kockice. Kada se meso lijepo zapeče (nakon cca 10 minuta), izvaditi ga na stranu, pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk. Nakon par minuta prženja, doliti cca 1 dl vode i nastaviti pirjati luk uz povremeno miješanje još 5-8min. Tada luk ispasirati štapnim mikserom.
  2. U manjoj posudici razmutiti začin za paprikaš sa crvenom mljevenom paprikom i cca 3 dl vode i time preliti luk.  Doliti rajčicu, sol, vegeti i papar, lovorov list i peršin, sve skupa promiješati. Vratiti meso u lonac, doliti još cca 1 l vode, pa poklopljeno kuhati na tihoj vatri 1,5 sat. Povremeno promiješajte. Tada gulašu dodajte vino i krumpir izrezan na kockice pa kujate dok krumpir ne omekša. Svakako kušajte gulaš pred sam kraj i popravite mu okus. Moguće je da će biti prekiseo ako koristite kiselije vino, pa korigirajte okus dodavanje žličice šećera i još malo soli.
  3. Vinski gulaš poslužiti uz kuhane okruglice od starog kruha ili domaće trgance. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pržiti kockice mesa...dok ne potamne i promijene bojuIzvaditi meso pa pržiti lukKada luk omekša, ispasirati ga štapnim mikseromDoliti sve ostalo, vratiti meso u lonac pa kuhati do krajaVinski gulaš poslužiti s okruglicama od kruha

(Ukupno 3.861 čitanja, 61 čitanja danas)

The post Vinski gulaš appeared first on Reci Peci.


Neobični cannelloni

$
0
0

Cannelloni (kaneloni) su izvorno talijansko jelo koje se radi od malo deblje valjakste tjestenine koja se može nadjevati raznim nadjevima (uobičajeno je mljeveno meso u umaku s povrćem). Najčešće sam ih radila u ovoj Bolognese varijanti, eventulno uz dodatak povrća u umak. Ovaj recept okusom podsjeća na baš takve canelone, samo što je puno jednostavniji i brži  za napraviti. Ideju za ovo jelo pronašla sam na blogu Minjina kuhinjica, odlučila sam ga isprobati, pa je uz male modifikacije ispalo odlično. Hvala gospođi Minji na ideji!

 

Potrebno:

  • 4 tanke kore za savijače
  • 50 dah miješanog mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 2 dl tekućeg paradajza
  • ketchup
  • 1 dl bijelog vina
  • sol, papar, vegeta
  • 3 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja

Priprema:

 

  1. Na ulju dinstati nasjeckani luk, dodati meso, uz miješanje popržiti, začiniti pa dodati vino. Kad tekućina ispari, dodati paradajz, ketchup, podliti s malo vode pa dinstati oko 20 min, dok ne ispari tekućina.
  2. U posebnoj posudi pjenjačom umutiti jaja, povegetiti i dodati vrhnje pa sve dobro umutiti.
  3. Na svaku koru po sredini rasporediti malo mesa, preklopiti pa zarolati (na način kako je na slici dolje) i stavljati u namašćenu vatrostalnu posudu.
  4. Preliti smjesom od jaja i vrhnja, posipati obilno ribanim sirom, pokapati ketchupom pa zapeći u pećnici oko 25 min na 180℃.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

Recept u slikama:

The post Neobični cannelloni appeared first on Reci Peci.

Fusilli a’la Bolognese

$
0
0

Današnji ručak prošao nam je u poprilično čudnom tonu. Bila sam zdvojna što skuhati, jer Magdalena nam je bolesna, s crijevnom virozom i temperaturom, pa je nakon dva dana nejedenja danas poželjela pužiće za ručak. Pa kako joj ne bih udovoljila. Znala sam da će biti dobro ako pojede bar nešto i da će uglavnom jesti pužiće – golaće, pa sam nama uz pužiće složila umak Bolognese koji se najčešće poslužuje i spravlja kao Špageti bolognese ali meni su ove male spiralice nekako draže. Obožavam Bolognese! Svaki put kad to kuham skuham malo više, bar duplu porciju, ostatak zamrznem pa za par dana opet imam dobar ručak. S tako pripremljenom smjesom znam puniti palačinke ili nadjenuti pizzu ili canellone….mogućnosti ima jako puno.

Potrebno:

  • 40 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 crvena paprika
  • 1 dl bijelog vina
  • 2-3 dl tekuće rajčice
  • malo ketchupa
  • vegeta, sol, papar, povrtna kocka za juhu

Priprema:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk. Dodati papriku nasjeckanu na što manje kockice. Pržiti dok paprika ne počne puštati onaj svoj karakteristični fini miris.
  2. Dodati meso, pa ga uz miješanje pržiti dok ne posmeđi jače. Dodati vino i malo vode pa pustiti da tekućina ispari.
  3. Začiniti, dodati rajčicu i ketchup pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 30 min.
  4. Pred kraj kuhanja dodati gustin razrijeđen s malo vode, kratko prokuhati.
  5. Poslužiti uz tjesteninu i zelenu salatu.

Iako se bolognese tradicionalno poslužuje uz dugačke špagete, meni je nekako najdraži i naljepše mi se umak sljubljuje uz spiralice srednje veličine. Uz zelenu salatu, malo parmezana povrh svega i čašu bijelog vina, ovo je ručak koji obožavam.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

The post Fusilli a’la Bolognese appeared first on Reci Peci.

Ćufte

$
0
0

Nebrojeno puta do sada sam pokušavala napraviti ćufte kakve je radila moja baka, jer svaki put kad dođemo u Vukovar moji se klinci raspamete za stolom kad im baka to skuha, uz komentare: ‘…a mamaaa, zašto nam ti ne skuhaš takve ćufteee…Ove su tako fineeee???’ A zašto? Zašto?! Zato što ja nisam bakaaa…Više puta sam i stajala kraj bake dok je kuhala ćufte, pokušavajući zapamtiti omjere i postupak, ali bezuspješno. Moje su uvijek ispadale tvrde, bezukusne, čupave i sve samo ne fineeee 😉 A danas sam, vjerovali ili ne, konačno postigla savršenstvo!  Moje su ćufte ispale mekane, podatne i fine. Klinci su digli palac gore za stolom, a to je znak za: ‘Ne smetaj, jede se nešto fino!’ Uglavnom, odlučila sam pripremljenu smjesu za ćufte malo modificirati, dodala sam pečeni suhi vrat i pancetu, prije kuhanja sam ih kratko zapekla na ulju, a potom polako pirjala u umaku od rajčice. Nisu k’o majkine, ali su moje i ponosna sam na svoje prve ukusne ćufte 😀

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 10 dag pancete i suhog vrata
  • manja šalica riže
  • 2 žličice slatke crvene paprike
  • 2 žlice kosanog peršina
  • 1/2 žličice sode bikarbone
  • vegeta, sol, papar
  • 1 jaje
  • pola šalice krušnih mrvica
  • 3 dl soka od rajčice

Priprema:

  1. Na ulju pržiti nasjeckani luk i pancetu.
  2. U većoj posudi rukom dobro izmiješati meso, jaje, pečeni luk i pancetu, peršin, crvenu papriku, sodu bikarbonu (od nje se ćufte onako malo ‘napuhnu’ tijekom kuhanja), rižu (kratko prokuhanu), vegetu, sol i papar po želji. Na kraju pomalo dodavati mrvice kako masa ne bi bila premekana. (mrvice upiju višak tekućine 😉 )
  3. Raditi male loptice, lagano ih rukom spljoštiti pa pržiti u vrućem ulju s jedne i druge strane nekoliko minuta.
  4. Doliti rajčicu, malo vode, začiniti sa soli ili vegetom (kako vam paše), popapriti, eventualno dodati malo šećera ako je rajčica prekisela. Poklopljeno kuhati uz povremeno dolijevanje vode oko 1 sat dok ćufte ne omekšaju.
  5. U međuvremenu napraviti zapršku: na malo ulja promiješati 2 žlice brašna, dodatu žličicu crvene paprike, pa uz miješanje pjenjačom, doliti oko 1-2 dl vode. Lagano prokuhati.
  6. Pred kraj uliti zapršku i još lagano prokuhati.

Poslužiti uz pire krumpir.

Dobar tek!

The post Ćufte appeared first on Reci Peci.

Poriluk s puretinom

$
0
0

Nakon obilnih obroka kojima smo se pretrpavali ovog vikenda (prvo roštilj  u subotu, a u nedjelju  pečenje s hrpom priloga) danas sam baš imala potrebu skuhati i pojesti nešto jušno i lagano. Budući nam je baka donijela puno svježe ubranog poriluka iz svog vrta, odluka je pala na varivo od poriluka. Reći ćete možda: ‘Ma šta će kome recept za poriluk? – niti ga volimo jesti niti pripremati‘. Tako sam i ja mislila o većini variva sve dok ih sama nisam počela pripremati. Onda sam otkrila da varivo ne mora nužno biti samo ‘vodica u kojoj nešto pliva’ nego i doista nešto mirisno i fino. Dakle, čak i ako niste ljubitelj poriluka ili variva uopće, kada probate varivo spremljeno na ovaj način, sigurno ćete se  predomisliti 😉 A tajna je u polaganom pirjanju povrća (poriluka u ovom slučaju), podlijevanju s malo vina uz jednu otopljenu povrtnu kocku za juhe. Naravno, baza je fino zapečeno pureće meso od kojeg kasnije i povrće poprimi posebnu aromu. Dolijevanje rajčice i crvene paprike ovom varivu daje dodatnu slatkoću. A najbolje od svega je možda to što je ovakav ručak spreman za serviranje u svega 45 minuta.

Potrebno:

  • 4 veća poriluka
  • 30 dag purećeg bijelog mesa
  • 1 dl bijelog vina
  • 2 dl rajčice
  • 2 žličice slatke mljevene crvene paprike
  • 3 krumpira
  • 1 povrtna kocka za juhu
  • sol, papar, vegeta
  • 3 žličice gustina

Priprema:

  1. Meso narezati na kockice, posoliti (ili povegetiti) pa popržiti na ulju sa svih strana da bude reš pečeno.
  2. Poriluk oprati i narezati na kolutiće pa dodati mesu, podliti s vinom i uz miješanje pirajti dok vino ne ispari. Dodati kocku za juhu i papar, podliti sa rajčicom i lagano pirjati 10-tak minuta.
  3. Doliti vode do vrha lonca pa u varivo dodati krumpir narezan na kockice. Po potrebi još povegetiti ili posoliti i pustiti da kuha još nekih 30 min. Pred kraj kuhanja doliti razmućen gustin s malo vode i kratko prokuhati.

Dobar tek!

Zanimljivosti o povrću (i o poriluku)…

The post Poriluk s puretinom appeared first on Reci Peci.

Sočna piletina u umaku na ReciPeci način

$
0
0

Sočna piletina u umakuSočna piletina u umaku ukusan je i jednostavan ručak koji vrlo često pripremam u svojoj kuhinji. Koji će to dijelovi piletine biti, sasvim je nebitno za krajnji rezultat i okus ovog jela. Razlika tijekom pripreme filea ili npr. otkoštenog zabatka te mesa na kostima je jedino u tome što se meso sa kostima (batak i zabatak) mora malo duže termički obrađivati i to na na laganijoj temperaturi. Razlog je jednostavan – to su deblji komadi mesa i treba im malo duže kako bi se i meso oko kosti termički obradilo.

Danas sam ideju o ručku mijenjala doslovce u toku kuhanja – prvo sam zamislila samo batke pirjane na luku, pa sam dolila malo vode, pa tikvice, onda i kiselo vrhnje i na kraju su naši bataci ispali u finom umaku od vrhnja i tikvica, sa malo suhog vrata…mmmmljacccc 🙂 Kao što vidite, improvizacija se još jednom pokazala najboljom opcijom. Često mi se događa upravo to da tijekom kuhanja promijenim nešto, dodam nešto nepredviđeno i takva jela su mi nekako najdraža.  Ovo je brz ručak s kojim nemate puno posla niti stajanja u kuhinji i kao takav idealan je za bilo koje doba godine kada nemate previše vremena za kuhanje, a opet želite pojesti nešto fino. Probajte, sigurno će vam se svidjeti!

Sočna piletina u umaku

Potrebno:

  • 400 g tjestenine
  • 8 pilećih bataka
  • 1 luk
  • 1/2 tikvice
  • 4-5 tankih šnita suhog vrata
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 2 žlice gustina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Batke posoliti i pržiti na ulju sa svih strana dok ne postanu reš pečeni.
  2. Dodati nasjeckani luk i tikvicu, kratko propirjati s mesom, pa podliti sa cca 2 dl vode. Povegetiti i papriti pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 40 min.
  3. U posudici razmutiti vrhnje sa malo vode i gustina, pa to uliti k mesu. Još kratko propirjati. Dodati sitno kosani peršin.

Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke i miješanu salatu.

Dobar tek!

Zanimljivosti o tjestenini…

Recept u slikama:

The post Sočna piletina u umaku na ReciPeci način appeared first on Reci Peci.

Pastirska pita s porilukom

$
0
0

Pastirska pita iliti Shepherd’s Pie je tradicionalno irsko jelo (ili možda englesko hmm?!) koje se nekad davno i u svojoj originalnoj verziji pripremalo s ostacima kuhane ili pečene hrane, najčešće janjetine ili ovčetine a u kombinaciji s raznim povrćem i pokrovom od pire krumpira. Dugo se već spremam napraviti ovo jelo, i htjela sam napraviti baš po originalnom receptu, no takav nisam našla. Jer, svatko se baš za svoj recept kune da je originalni a recepata je moreeee: neki ga rade sa pečenom janjetinom, neki s mljevenim mesom, neki dodaju kukuruz, neki grašak ili pak gljive, pa sam tako ponukana tom raznolikošću odlučila napraviti svoju pastirsku pitu od onoga što sam imala doma. Odluka je pala na ‘obično’ miješano mljeveno meso a kako sam klincima htjela podvaliti omraženi poriluk kojeg na vrtu imamo cijelo brdo, i on se našao u složencu ispod sloja finog krem pire krumpira. Rezultatom sam više bila zadovoljna ja nego klinci, jer oni su mi komentirali da je to obični bolognese s krumpirom i da bi bolje bilo da sam skuhala makarone i riješila stvar 😉 I tako je prošao još jedan ručak kod nas, a ja vam mogu reći da je ovo baš fino i ekonomično jelo koje se doista može pripremiti na sto načina: okus mu možete mijenjati kako želite dodavanjem npr. gljiva, malo više rajčice u mesni umak, mrkvice ili kakvog drugog povrća, ma pasati će sve ono što volite. Također možete iskoristiti ostatke nekog pečenja od dana prije, zakamuflirati okus opet s povrćem, možda sa malo bechamela i sira a fini kremasti pire će sve to samo upotpuniti. Dobar tek u svakom slučaju 🙂

Potrebno:

  • 50 dag miješanog mljevenog mesa
  • 2 luka
  • 2 dl bijelog vina
  • 2 dl tekućeg paradajza ili žlica koncentrata
  • 1 žličica mljevene crvene paprike
  • vegeta, sol, papar
  • 1 kg krumpira
  • 2 jaja
  • 1 jogurt
  • 10 dag sira trapista
  • 4-5 komada poriluka

Priprema:

  1. Na malo ulja pirjati nasjeckani luk, dodati meso, pržiti dok ne promijeni boju pa dodati vino, paradajz i ostale začine. Pirjati 20-tak minuta uz povremeno miješanje.
  2. Poriluk očistiti i narezati na kolutiće, pa na malo pržiti dok ne omekša i ne ‘splasne’. Tada dodati vegetu (li sol, kako vam drago) papar, uliti 1 dl vina i pirjati dok vino ne ispari. Tada uz povremeno dolijevanje vode pirjati poriluk oko 20 min. dok potpuno ne omekša.
  3. Krumpir skuhati, propasirati pa uz dodatak 2 jaja, jogurta i sira napraviti pire.
  4. Kada je sve gotovo, u namašćenu vatrostalnu posudu razmazati malo pire krumpira, preko njega istresti meso i poravnati, dodati poriluk pa sve prekriti debljim slojem krumpira. Površinu ukrasno izbrazdati vilicom pa peći u pećnici oko 30 min dok pita ne dobije lijepu zlaćanu boju.

Poslužiti uz salatu po želji. Zimnica kao što je ukiseljena paprika ili cikla će također fino pasati.

Recept u slikama:

The post Pastirska pita s porilukom appeared first on Reci Peci.

Pileći ražnjići sa bundevom – savršena jesen na stolu

$
0
0

Pileći ražnjići sa bundevomPileći ražnjići sa bundevom su definitivno jelo u kojem je glavna zvijezda, pogađate već, bundeva! Iako je proljeće godišnje doba kada se osjećam najbolje, i jesen mi je podjednako draga. Pogotovo ova mlada jesen, koja je tek počela. I koja kao takva pokazuje svoje najljepše lice. Toplo, sunčano, puno kolorita raznobojnog lišća i predivnih narančastih tonova bundeve. Bundeve obožavam. U svim oblicima i bez obzira o kojoj se vrsti radi. Iako razlika u okusu pojedinačnih vrsta bundeva ima, meni je svaka bundeva jednostavno bundeva. Mirisna, slatka, sočna i baš posebnog okusa. A upravo od te super namirnice mogu se napraviti čudesa u kuhinji. Iako sam je do sada najčešće koristila u kolačima ili juhama, odlučila sam provjeriti kako se bundeva ponaša u slanoj kombinaciji sa mesom. I rezultat je fantastičan!

Pileći ražnjići sa bundevomPileći ražnjići sa bundevom savršena su kombinacija okusa, naročito ako se poigrate okusom mesa npr. Kockice piletine marinirane u ulju i češnjaku sa puno chilija odlično su pasale u šarenim nizovima sa slatkom bundevom. Velika prednost ovog jela je to što se pileći ražnjići sa bundevom pripremaju prilično brzo. Potrebno je samo meso isjeckati na kockice, oguliti i nasjeckati bundevu na podjednake manje komade kao što je i meso te sve skupa nanizati na štapiće. Ostatak priče i to poprilično brzo odraditi će za vas gril tava. Ako uhvatite koji lijepi i sunčani dan u prirodi, možete ove ražnjiće ispeći i na klasičnom roštilju na drva ili ugljen. Treba samo pripaziti da se pileći ražnjići sa bundevom ne peku prebrzo, jer će u tom slučaju bundeva ostati malo pretvrda. Ako ražnjiće pečete fino i polako, bundeva će se savršeno ispeći, biti će meka i podatna te davati potrebnu ravnotežu ljutkastom pilećom mesu sa chilijem.

Uz pileće ražnjiće sa bundevom možete pripremiti i kakav fini prilog. Ja sam kao prilog pripremila krumpire i mrkvicu pečene u pećnici. No odlično će uz ražnjiće pasati i riža, salata od mahuna ili možda hrskava peciva premazana češnjakom. Probajte ovo što prije, dozvolite jeseni da se ušulja u vašu kuhinju i razveselite nepca ovim jednostavnim, a tako finim ručkom!

Pileći ražnjići sa bundevom

POTREBNO:

  • 4 filea pilećih prsa
  • 1 srednje velika butternut bundeva (ili bilo koja druga narančasta vrsta)

Za marinadu:

  • 150 ml suncokretovog ulja
  • 3 češnja češnjaka
  • 3 vrhom pune žličice mljevenog chilija
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Pileće bijelo meso narezati na kockice cca 2×2 cm. Posuti chili prahom, zaliti uljem, dodati protisnuti čenjak, sol i papar. Marinirati meso najmanje 1 sat prije pečenja. (ako se sjetite napraviti ovo večer prije ražnjići će biti još ukusniji 😉 )
  2. Bundevu oguliti i narezati na kockice iste veličine kao što je i meso.
  3. Na štapiće za ražnjiće naizmjence nizati kockice mesa i bundeve. Pržiti na gril tavi na malo ulja sa svih strana dok lijepo ne porumene.
  4. Poslužiti uz prilog po želji.
  5. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti meso i bundevu za ražnjićeNanizati meso i bundevu na štapiće za ražnjićeZagrijati gril tavuPržiti ražnjiće sa svih strani dok ne porumenePileći ražnjići sa bundevom spremni za uživanje!

The post Pileći ražnjići sa bundevom – savršena jesen na stolu appeared first on Reci Peci.


Balkansko pečenje

$
0
0

Evo i ova je nedjelja došla svome kraju. Zanimljiva i za mene radna nedjelja 😉 Konačno sam sjela nakon gotovo cijelog dana provedenog u kuhinji. Danas nam se stan sasvim spontano napunio sa puno dragih ljudi, za koje sam skuhala puuuno finih stvari. Budući da su gosti bili izraziti mesojedi koji vole finoo papati, moralo je na meniju za ručak biti nešto konkretno mesno a opet neobično. Spremila sam ‘Balkansko pečenje‘ za koje sam recept pronašla u knjizi Jela od mesa. Uz to sam ‘priložila’  bistru pileću juhicu, zapečeni pire krumpir i prženi krumpir sa peršinom te finu krckavu zelenu salatu kristalku. (Bogu hvala na dućanima u kojima se i u ovo doba godine može naći zelene salate koju obožavam 😉 ) Dan prije, dakle jučer, ispekla sam kolač koji ćete moći naći u kategoriji Kremasti kolači. Ručkom su svi bili oduševljeni, pojelo se doslovce sve, ali sam ipak uspjela posliknuti prije nego je nestalo sa tanjura. Za večeru sam ispekla Pizza pužiće. Kulinarski naporan dan, ali meni ipak savršen.

Neka vas ne obeshrabri količina luka u ovom jelu. Upravo zbog luka okus ove pečenke je izniman i savršeno se veže sa ostalim okusima.

Potrebno:

  • 2 kg svinjetine od buta
  • 50 dag luka
  • 2 režnja češćnjaka
  • 3 dl bijelog vina
  • 2 dl vode
  • šaka sjeckanog peršina
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Meso dobro nasoliti i natrljati izvana protisnutim češnjakom.
  2. Luk narezati na listiće, pa ga složti na dno lima za pečenje na malo ulja. Povegetiti, posoliti i popapriti.
  3. Položiti u sredinu posude za pečenje pripremljeno meso.
  4. Sve zaliti vinom i vodom, lagano promješati, pa pokriveno peći u pećnici oko 2 sata na 200℃.
  5. Pola sata prije kraja pečenja otkriti pa peći dok ne porumeni.
  6. Tijekom pečenja meso povremeno prelijevati sokom u kojem se peče.
  7. Pečeno meso narezati na tanje ploške, složiti dekorativno na pladanj uz umak od luka i luk u kojem se peklo.

Kao prilog poslužitiZapečeni pire krumpir ili prženi krumpir sa peršinom.

Dobar tek!

The post Balkansko pečenje appeared first on Reci Peci.

Ćoravi paprikaš s noklicama

$
0
0

Pitate se zašto ćoravi? Pa zato što u njemu nema mesa ;). Paprikaš je to koji nam je baka nekad često kuhala u ono vrijeme kad se meso jelo samo vikendom i kad je trebalo izmisliti ručak svaki dan od skoro ničega. A sjećam se da mi je ovakvo varivo bilo među omiljenima, jer nikad niti nisam previše voljela meso. Uz krumpir i mrkvicu koji se krčkaju u njemu, ovo je sasvim fini i izdašni ručak. Dobro, priznajem, skuhala sam uz njega hrenovke i kobasice koje su si moji onda nasjeckali dodatno unutra. Meni je i bez ‘mesnog’ dodatka sasvim ok!

Potrebno:

  • 1 luk
  • 3 mrkve
  • 5-6 krumpira
  • 3 žlice brašna
  • 2 žličice slatke crvene paprike
  • 1 paprika (žuta)
  • kocka za juhu (mesna ili povrtna)
  • vegeta, sol, papar

Za noklice:

  • 2 jaja
  • brašna po potrebi

Priprema:

  1. Na ulju kratko pržiti luk, dodati crvenu papriku i brašno, promiješati i zaliti vodom uz miješanje do vrha. Pustiti da proključa, otopiti kocku za juhu, začiniti dalje po ukusu.
  2. Dodati krumpir narezan na kockice i očišćenu papriku narezanu na komade.
  3. Kuhati dok povrće ne omekša.
  4. U međuvremenu za noklice razmutiti vilicom jaje, dodavati brašno uz miješanje dok ne bude dovoljno čvrsto da se masa može vaditi žlicom. Ne možete pogriješiti: Ako tijesto bude mekše, noklice će se više napuhnuti i brže skuhati, a ako bude gušće, noklice će biti tvrđe i morat ćete ih kuhati malo duže.
  5. Pred kraj ukuhati žlicom noklice, pustiti ih da isplivaju na površinu pa kuhati još 10tak minuta.

I to je to, paprikaš je gotov!

Dobar tek!

The post Ćoravi paprikaš s noklicama appeared first on Reci Peci.

Krumpir sa špekom

$
0
0

Ako ste se slučajno našli u situaciji da stvarno ne znate što skuhati (kao ja danas) probajte s ovim jelom. Krumpira sigurno imate doma, a špeka ako nemate skočite časkom u trgovinu po njega. Dakle, krumpir se samo nareže na ploške, na svaku plošku stavite komadić špeka ili domaće slanine, zapikinite u svaki komad pola čačkalice (da se špek prilikom pečenja ne odigne i ne otklizi sa krumpira a i da klincima bude interesantnije 😉 ) i to je to. Jednostavno  jelo koje je gotovo za čas, a dovoljno zasitno da prođe pod ručak. Uz ovo bi dobro došla neka fina gusta juha kao predjelo, ako nemate volje kuhati domaću, dobro će doći i onda iz vrećice i naravno zelena salata kristalka. Ponekad se stvarno iznenadim koliko se djeca oduševe ovako jednostavnim stvarima i ne mogu vjerovati kako to jedu s guštom, a zna se dogoditi da provedem sate u kuhinji pripremajući nešto zahtjevnije a oni ni da pogledaju u tanjure. S djecom se doista nikad ne zna kako će ručak završiti 🙂

Potrebno:

  • 2 kg krumpira
  • 20 dag mesnatog špeka

Priprema:

  1. Krumpir oguliti i narezati na ploške oko 1 cm debljine.
  2. Na svaku plošku staviti komadić špeka i probosti ga čačkalicom.
  3. Peći na papiru za pečenje oko 30 min dok se krumpir ne ispeče i špek ne postane hruskav.

Poslužiti uz zelenu salatu kristalku i ciklu.

Ja sam danas uz ovo jelo skuhala gustu juhu od tikvica i krumpira.

Dobar tek!

Zanimljivosti o krumpiru i povrću…

The post Krumpir sa špekom appeared first on Reci Peci.

Brza piletina s krumpirom i mrkvicom

$
0
0

Danas smo se opet predugo zadržali vani na igralištu pa sam za ručak morala zmućkati nešto na brzinu. Ujutro sam izvadila iz škrinje za zamrzavanje pileće bijelo meso pa sam ručak doslovce onako ‘iz glave istresla u tavu’ 😉 Ovakav nam je ručak nekad davno znao slagati moj tata kad bi bio njegov red za kuhanje. Nije to bilo često, ali sjećam se kako su ti njegovi ručkovi bili fini, jer on je u ta svoja jela uvijek stavio svašta: od piva, kocke za juhu, lovorovog lista, puno crvene paprike, sve ono što baka nije stavljala u svoja, u usporedbi s njegovim, lagana jela. Ovaj je brzinski ručak danas bio doista gotov za 45 min. i to mu je veeelika prednost, a bilo je doista ukusno. Budući da smo bili jako gladni, žurili smo se pojesti što prije pa sam zaboravila poslikati serviranu porciju 😉 Nadam se da ćete mi oprostiti i svejedno uživati kada probate.

Potrebno:

  • pileće bijelo meso
  • 1 kg mladog krumpira
  • 4-5 mladih mrkvica
  • 1 luk
  • 2 žličice mljevene crvene paprike
  • žlica ketchupa
  • 2 dl tekućeg paradajza
  • lovorov list
  • vegeta, sol, papar,1/2 povrtne kocke za juhu

Pruprema:

  1. Narezano meso posoliti i kratko prepeći na ulju sa svih strana.
  2. Izvaditi meso na stranu pa na istom ulju popržiti nasjeckani luk, dodati krumpire narezane na četvrtine i mrkvicu na manje komade, podliti sa 2 dl vode i paradajzom. Začiniti crvenom paprikom, dodati ostale začine uključujući lovorov list pa vratiti meso u tavu.
  3. Poklopljeno pirjati dok sve skupa ne omekša i dok gotovo sva tekućina ne ispari. Eventualno dodati malo vode ako je presuho i ako povrću treba još malo da omekša.

Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

The post Brza piletina s krumpirom i mrkvicom appeared first on Reci Peci.

Spagetti Bolognese sa gljivama

$
0
0

Za današnji ručak  klinci su birali namirnice u dućanu. Poželjeli su jesti špagete s umakom iliti u njihovoj interpretacji “Pašgete bonjolez”  😉 Izabrali su sve: od mesa (mljevenu puretinu) do vrste tjestenine (tanke špagete), jedino sam im šampinjone podvalila da nisu skužili jer inače gljive uporno odbijaju jesti ako znaju da ih jedu.  Za salaticu smo složili miješano paradajz, papriku i krastavce sa malo luka. U svega 1,5 sat jednostavan ručak je bio na stolu. E da, i juhicu iz vrećice smo imali. Gustu krem juhu od gljiva! Uglavnom, šampinjone sam odlučila dodati u mesni umak jer mi se puretina uvijek čini nekako presuha. A gljive su joj baš dale ono nešto u ovoj kombinaciji. Spagetti bolognese su bili odlični! Evo recepta:

Potrebno:

  • 1/2 kg mljevenog purećeg mesa (ili miješanog)
  • 2 luka
  • 3-4 šnitice suhog vrata
  • 25 dag šampinjona
  • 2 dl paradajza
  • žlica ketchupa
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Na malo ulja pirjati nasjeckan luk, dodati meso  i uz miješanje pržiti dok ne promijeni boju.
  2. Dodati paradajz, ketchup, začine i oko 2 dl vode pa pirjati uz povremeno miješanje i dolijevanje manje količine vode.
  3. U posebnoj zdjeli na luku i malo ulja pržiti očiščene i narezane šampinjone dok ne puste vodu. Povegetiti i začiniti po ukusu. Izpirjane gljive primiješati mesnom umaku i kratko sve skupa propirjati da se okusi prožmu.
  4. Na kraju umiješati u umak 2 žlice brašna razrijeđenog sa malo vode i kratko prokuhati.

Poslužiti uz tjesteninu po želji i miješanu salatu.

Zanimljivosti o tjestenini…

Dobar tek!

The post Spagetti Bolognese sa gljivama appeared first on Reci Peci.

Valjušci sa kiselim kupusom i slaninom

$
0
0

Kada se nađete u situaciji da više ne znate što skuhati, kada iscrpite zalihe mesa iz zamrzivača i preostanu vam jedino neke osnovne namirnice, nije lako osmisliti ručak na zadovoljstvo svih ukućana i ponekad doista treba biti čarobnjak u kuhinji za napraviti iz ničega nešto. U takvim situacijama obično posegnem za nekom od svojih kuharica ili časopisa sa receptima pa je tako nastao i ovaj ručak za koji sam ideju dobila iz časopisa Lisa – Čarolija okusa u kojem vrlo često nađem pokoju dobru ideju za kuhanje. Valjušci ili njoki od krumpirovog tijesta su jelo koje je  poprilično jednostavno za napraviti ali čak i meni koja kuham svaki dan i imam iskustva u kuhinji se često dogodi da mi ispadnu ili gnjecavi ili pretvrdi jer nikad ih nisam radila po nekom receptu nego onako, ‘odokativno’ 😉 Sve do sad. I vjerujte valjušci su mi po ovom receptu koji ću vam dati ispali savršeni! A kiseli kupus u ovoj kombinaciji sa pečenom suhom slaninom se savršeno stopio s mekim valjušcima i u tren oka ispao je jako fini i zasitan ručak. Budući da su mi za stolom uvijek i djeca, jedan dio valjušaka sam ostavila ‘prazan’ pa sam im ponudila kao desert sa šećerom i bili su oduševljeni. Živjeli valjušci!

Potrebno:

  • 70 dag krumpira
  • 30 dag brašna + 4-5 žlica za posipavanje
  • 1 jaje
  • 2 žumanjca
  • 1 luk
  • 50 dag kiselog kupusa
  • vegeta, sol, papar, lovorov list
  • 10 dag dimljene suhe slanine

Priprema:

Recept za valjuške:

  1. Krumpir skuhati, oguliti i propasirati, malo ohladiti pa mu dodati jaje i žumanjca i brašno, posoliti pa rukom umijesiti mekano tijesto. Pomagati se posipavanjem brašnom kako se ne bi suviše lijepilo.
  2. Podijeliti tijesto na komade, od svakog oblikovati valjak debljine prsta i rezati na komade dužine oko 5-6 cm. (vidi sliku)
  3. Kuhati valjuške u većoj količini slane vode 15 min dok ne isplivaju na površinu.
  4. Ocijediti ih i malo pouljiti.

Ostatak ručka:

  • Na malo ulja pržiti nasjeckan luk, dodati kupus koji treba isprati u vodi kako ne bi bio prekisel i oporog okusa, dodati lovorov list, začiniti po želji pa pirjati oko 30 min.
  • Popržiti u većoj tavi slaninu narezanu na kockice, dodati ocijeđene valjuške i kratko ih prepeći. Dodati i kupus i sve skupa dobro izmiješati.

Poslužiti još vruće i uživati u preeefinom okusu!

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Valjušci sa kiselim kupusom i slaninom appeared first on Reci Peci.

Neobični faširanci uz raštiku s krumpirom

$
0
0

Ne biste vjerovali no recept za ovo jelo sam pronašla pod nazivom kineske šnicle!!! Budući da ovo nema apsolutno nikakve veze s Kinom, niti sa kineskom kuhinjom doista ne znam čemu takav naziv. Iako nemam velikog iskustva u pripremanju kineske hrane, znam da je kineska kuhinja bazirana je na vrlo kratkom vremenu pripreme, a skoro sva jela pripremaju se u woku i prže u dubokom ulju. Zanimljiva i pozitivna strana je da se kineska hrana kod pripreme uvijek sjecka na veličinu zalogaja. Također znam da je najčešći prilog riža koja se poslužuje kao kruh u našoj kuhinji, a koristi se i prozirna rižina tjestenina koja se poslužuje kao prilog mesnim jelima. Pokušavala sam dakle povezati bar nešto iz recepta koji vam donosim s Kinom, ali ne nađoh ništa pa sam zato odlučila nazvati jelo po svom 😉

Kako god se zvalo, ovo je jelo od mljevenog mesa odlična varijanta za isprobati nešto malkice drugačije od običnih faširanaca (polpeta) jer se smjesa radi od mljevenog mesa i brašna, bez kruha ili riže. Gotovo je doista za čas, a dobra je stvar i to što ovu smjesu za prženje možete pripremiti noć prije ili npr. rano ujutro prije posla pa ispržiti kad bude već trebalo za ručak. Šnicle su jako ukusne, mekane i podatne a mene je oduševilo i to što se ne moraju prčkati i oblikovati rukama prije prženja, nego se lijepo vade žlicom, spuštaju u vruće ulje, lagano se pritisnu žlicom da se malo spljošte i to je to. Kao prilog uz ove faširance sam pripremila raštiku s krumpirom (nešto slično kao blitvu s krumpirom). Zašto raštiku? Pa zato jer je moj otac (‘mali’ od vrta u našoj kući 😉 ) posadio dva reda raštike koja se nenormalno razrasla i sad je naravno valja potrošiti. Još sam u potrazi za receptima s raštikom, pa dok nešto novo ne smislim, evo vam i recept za raštiku s krumpirom.

POTREBNO:

Za faširance:

  • 60 dag mljevenog mesa
  • 4 dl mineralne vode
  • 6 žlica brašna
  • 6 žlica ulja
  • 2 praška za pecivo
  • stručak peršinovog lišća
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar

Za raštiku s krumpirom:

  • 50 dag raštike
  • 1 kg krumpira
  • češanj češnjaka, vegeta, sol, papar, maslinovo ulje

PRIPREMA:

Faširanci:

  1. Pomiješati meso i sve ostale sastojke pa pustiti da odstoji najmanje 30 min. Smjesa je u početku dosta tekuća i mekana ali kako budete miješali tako postaje sve kompaktnija a sa stajanjem se to još pospješuje.
  2. Žlicom vaditi količinu koliko stane u jednu žlicu, stavljati u vruće ulje i lagano žlicom pritisnuti kako bi se dobio oblik okruglog faširanca (ili nečega što bar sliči tome 😉 ) Bit tog pritiskanja je u tome da šnicle ne budu predebele jer ako su debele neće se lijepo ispeći.
  3. Pečene ih vaditi na papirni ubrus da se ocijedi višak masnoće.

Raštika s krumpirom:

  1. Raštiku oprati, odstraniti tvrde stabljike pa ju izrezati na deblje rezance (ili tanje, kako vam paše).
  2. Kuhati ju u većoj količini slane  vode 20-30 min i to ne poklopljenu jer će u protivnom izgubiti svoju lijepu tamnozelenu boju i postat će onako, gnjecavo maslinasta.
  3. Tada dodati krumpire izrezane na kockice pa kuhati dok se krumpir ne skuha. (krumpire možete skuhati i posebno pa ih naknadno pomiješati s raštikom, no meni je ovako bilo jednostavnije i jedan lonac manje za prati 🙂 )
  4. Ocijediti, pa vilicom dobro izmiješati i lagano gnječiti krumpir dok se bar malo ne raskaša. (nemoje ga baš potpuno ‘ubiti’ i napraviti pire od njega. Ljepše je kada se vide komadići krumpira) Začiniti maslinovim uljem i češnjakom te posoliti po potrebi.

I to je to, jako fini ručak, prilično zdrav i jednostavan. Dakle, zašto ne probati? 😉

Dobar tek vam želim!

Recept u slikama:

The post Neobični faširanci uz raštiku s krumpirom appeared first on Reci Peci.


Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola

$
0
0

SarmaPostoji nekoliko jela koja se smatraju klasicima u kuhinji i za koje se smatra da bi ih svaka domaćica/kuharica trebala znati napraviti, a jedno od takvih jela zasigurno je sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola. Ja sam dugo dugo bila mišljenja kako pravu i jedinu dobru sarmu zna napraviti samo moja baka i da toj sarmi nema ravne pa se stoga nisam niti potrudila napraviti ju sama. Sve do prošle godine kada sam odlučila razbiti taj mit o sarmi i sama napraviti jednu, jednaku finu kao što je to sarma moje bake. Neću lagati – prvi je pokušaj bio katastrofa! Sarme su mi bile kao nekakvo plutajuće kamenje u prozirnoj juhi koje se pritom još odmatalo iz kupusa i izgledalo Bože me sačuvaj. Recept sam naravno tražila od svoje bake, a njezini recepti idu otprilike ovako: “…pa uzmeš mesa onako da ga bude dosta, pa onda na to šaku-dvije riže, malo luka i jaje i to sve promiješaš i zamotaš” 😀 Pa sad vi napravite dobru sarmu?! Nisam se dala pokolebati i te sam zime sarmu radila toliko često da su me moji doma zamolili da ih više ne teroriziram sarmama i kiselim kupusom i da ‘nema veze ako ne znam napravit sarmu’, i da ‘ne mogu svi biti u svemu jednako dobri’… i slično….sve  dok konačno sarma nije ispala dovoljno dobro. Ne kažem da mi sarme svaki put ispadnu idealno – i danas mi se dogodi da budu možda malkice pretvrde ili da mi nisu dovoljno kisele ili začinjene, ali to je manje bitno i ponekad to doista ovisi o mojem raspoloženju u kuhinji. A ni odabir kiselog kupusa i vrste mesa nije zanemariv. Dakle, za sve vas kolebljive – sarma se može naučiti napraviti čak i ako niste mama ili baka 😉 Sve je u metodi pokušaja i pogrešaka (a ni dobar recept nije na odmet).

Sarmu danas obožavam raditi a i jesti iz više razloga: kao prvo, ukusna je i volim taj spoj kiselog kupusa i mljevenog mesa, a kao drugo sarma se uvijek kuha u većoj količini pa je tako osiguran ručak za nekoliko dana. Puno je recepata za razne sarme (od jako jušnih do zapečenih) a vjerujem da svaka kuharica ima neki baš svoj recept po kojem ju priprema. Ovo je recept za sarmu na kakvu sam ja najviše navikla i kakvu najčešće spremam – sa puno umaka i tekućine i mi je doma uvijek jedemo žlicom kao jušno jelo uz krumpir pire. Živjela sarma! 🙂

Sarma

Potrebno:

  • glavica kiselog kupusa
  • 1 kg mljevenog mesa
  • 1 luk
  • vegeta, sol, papar u zrnu, lovorov list
  • žličica mljevene crvene paprike
  • šalica riže (na ovu količinu mesa to su doslovce 3 šake riže 😉 )
  • 1 jaje
  • komadić suhog mesa
  • češanj češnjaka, 2 žličice mljevene crvene paprike, 3 žlice brašna = za zapršku

Priprema:

  1. Sredinu glavice kupusa izdubiti nožem kako bi se listovi mogli lakše odvajati. Ako je kupus jako kiseo potrebno je list po list isprati pod mlazom vode.
  2. Rukom umijesiti kompaktnu masu od mesa, riže, začina i jaja.
  3. Uzimati dio po dio mesa, oblikovati rukama valjčiće i umotavati u list po list kupusa.
  4. Sarmice slagati u dublji lonac jednu do druge. Prekriti sve sa nekoliko preostalih listova kupusa, posipati paprom u zrnu, zaliti vodom da sve bude prekriveno, dodati lovorov list i suho meso pa poklopljeno kuhati na laganoj vatri oko 2 sata. Sarmu povremeno samo prodrmati kako ne bi zagorila. Nikako ne miješati kuhačom!
  5. Pod kraj kuhanja doliti zapršku i prokuhati 10-tak minuta.
  • Zaprška =  na zagrijano ulje (5-6 žlica) dodati nasjeckan češnjak i crvenu mljevenu papriku a odmah potom i brašno, promiješati i uz miješanje dolijevati vode (oko 3 dl) dok ne postane posve tekuće. Pjenjačom miješati dok ne prokuha i dok se ne počne zgušnjavati.

Dobar tek uz sarmu Vam svima želim!

Recept u slikama:

Stavljanje mesa u list kupusaUmatanje lista kiselog kupusaUmotana sarmaSarmice posložene u loncuPrekrivena sarma listovima kupusa u loncuKuhana sarma

The post Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola appeared first on Reci Peci.

Odresci sa češnjakom u crvenom umaku

$
0
0

Odresci sa češnjakom u crvenom umakuKada me netko pita koje mi je najdraže jelo, uvijek mi je prva pomisao bilo kakvi odresci u umaku. I doista je tako. Sasvim mi je nebitno kakav je to umak. Nebitna mi je i vrsta mesa pa tako podjednako uživam u pilećim, junećim ili svinjskim odrescima. Bitno mi je da su odresci sočni, da je umak lijepo začinjen i da uz sve to ima dosta kakvog finog priloga. Tjestenina, njoki, riža, kroketi…sve mi paše uz odreske u umaku. Slijedom toga i u mojoj kuhinji se za ručak nekako najčešće nađu upravo odresci u umaku. I moji ukućani ih obožavaju.

Odresci sa češnjakom u crvenom umaku posebni su utoliko što imaju prefinu aromu koju im daje malo češnjaka utucanog batom za meso u njih. Potom se odresci fino isprže na naglo da zadrže sočnost, a potom se pirjaju u umaku od rajčice, luka i tikvica. Ovaj put su to bili odresci svinjskog buta, pa je slijedom toga i vrijeme pripreme bilo malkice duže nego što je to inače slučaj kod mene. Za 1,5 sat kompletan ručak je bio na stolu. Bilo bi to vrijeme kraće da sam upotrijebila npr. pileće bijelo meso ili puretinu jer upravo te vrste mesa brže omekšaju i potrebno im je kraće vrijeme termičke obrade. Za koju god varijantu da se odlučite nećete pogriješiti jer su ovi odresci sa češnjakom u crvenom umaku jednostavno prefini!

Odresci sa češnjakom u crvenom umaku

Potrebno:

  • 500 g svinjetine od buta
  • 100 ml bijelog vina
  • 1 luk
  • 1/2 tikvice
  • 200 ml tekućeg paradajza
  • 2 režnja češnjaka
  • 3 žličice slatke crvene mljevene paprike
  • mala šalica brašna
  • vegeta, sol, papar, povrtna kocka za juhu

Priprema:

  1. Meso narezati na tanje odreske, posoliti i sa svake strane batom za meso utucati sitno nasjeckan češnjak.
  2. Svaki odrezak uvaljati u brašno pa pržiti s obje strane na ulju dok ne porumeni.
  3. Izvaditi odreske na stranu, pa na istom ulju popržiti nasjeckan luk i tikvicu, doliti vino i kuhati dok ne ispari.
  4. Doliti 200 ml vode, paradajz i crvenu papriku, začiniti, kratko prokuhati  pa vratiti odreske unutra.
  5. Pirjati pokriveno uz povremeno miješanje kako ne bi zagorilo oko 1 sat, ili dok meso ne omekša.

Poslužiti uz kuhanu tjesteninu ili njoke po želji i zelenu salatu kristalku. Čaša finog bijelog rashlađenog vina neće biti na odmet 😉 Klinci mogu uživati uz sok od bazge ili čašu vode.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Odresci sa češnjakom u crvenom umaku appeared first on Reci Peci.

Domaće tortilje s piletinom

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERANapraviti tortilje za ručak nije ništa novo kod nas doma, jer ih klinci obožavaju i najčešće ih radim sa umakom od mljevenog mesa i standardnom meksičkom mješavinom povrća (grah, kukuruz, paprika) i sa kupovnim palačinkama za tortilje. I svaki put kada ih pravim obećam sama sebi kako ću slijedeći put sama zamijesiti svoje domaće tortilje i kako neću morati kalkulirati koliko ih ima u pakiranju i da li će ih biti dovoljno. I tako, došao je i taj dan kada su na red konačno došle i domaće tortiljeee 😀 Recept sam dobila od jedne prijateljice čijoj procjeni vjerujem, a kada mi je rekla da se po ovom receptu tortilje pripremaju sa svježim kvascem, znala sam da ovo ne može ispasti drugačije nego odlično, jer dizano tijesto jednostavno obožavam! Dakle, postupak je sasvim jednostavan, bar što se pripremnog dijela i miješenja tiče, jer potrebno je samo nekoliko osnovnih sastojaka za dizano tijesto i naravno svježi kvasac. Tijesto koje se dobije ispadne dosta mekano i malo ga je teže onako razvaljanog u palačinku prebaciti u tavicu na pečenje, ali uz pomoć valjka za tijesto i to postaje izvedivo i lako moguće. Ono što je najbolje od svega, je to da je okus ovakvih domaćih tortilja palačinki neusporedivo bolji od kupovnih, ima ih puno više od kupovnih, puno su isplativije financijski (naročito ako  za stolom imate podosta tortiljoljubaca 😉 ) a kada se cijeloj priči nadoda mirisno punjenje od pečene piletine, začina, povrća sa umakom od jogurta, dobije se fantastična raspsodija okusa za koju se isplati odvojiti dio vremena u kuhinji pripremajući fini, domaći obrok. Dakle, pravi jedan fastfood na slow i sasvim zdravi način!

POTREBNO:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za tortilje: (mjera je čaša ili šalica  od 2 dl)

  • 3 šalice mekog brašna
  • 2 šalice oštrog brašna
  • 1,5 žličica soli
  • 1 šalica ulja
  • 1,5 šalica kipuće vode
  • 1 kockica svježeg kvasca
  • 1/2 šalice toplog mlijeka
  • 1 žličica šećera

Za nadjev:

  • 1 pileća prsa
  • 1 luk
  • 1 paprika babura
  • 1,5 dl slatkog bijelog vina
  • konzerva kukuruza
  • zelena salata kristaka
  • jogurt
  • češnjak
  • vegeta, sol, papar, začin za kebab ili meksička mješavina začina

PRIPREMA:

  1. Za tortilje, pomiješati sve suhe sastojke u jednoj posudi pa im postepeno dodati kvasac otopljen u mlijeku sa šećerom, ulje i vrelu vodu. Miksati mikserom s nastavkom za tijesta ili sa spiralama dok se ne dobije kompaktna masa koja se odvaja od stjenki posude. Tada tijesto prebaciti na radnu površinu i mijesiti rukama dok ne postane potpuno glatko. Pokriti ga i pustiti da se diže dok ne udvostručni volumen. Tijesto će se bez problema mijesiti na radnoj površini bez ljepljenja jer sadrži dosta ulja u sebi.
  2. U međuvremenu pripremiti nadjev: naglo pržiti meso narezano na sitne trakice, prethodno posoljeno i popapreno. Kada je pečeno, izvaditi na stranu pa na istom ulju pržiti sitno sjeckan luk i papriku. Pržti dok ne pusti vodu, tada dodati vino, miješati dok tekućina ne ispari. Dodati začine i kukuruz, promiješati i kratko propirjati.
  3. Uzdignuto tijesto podijeliti na dva dijela a svaki dio na 10 loptica. Svaku lopticu uvaljati  u tanjuru s brašnom pa rastanjiti valjkom što tanje u okrugli mlinac veličine tavice. Uz pomoć valjka za tijesto prebaciti palačinku na zagrijanu teflonsku tavicu. Dodavanje ulja nije potrebno. Pržiti s obje strane kratko, tek toliko da dobije lijepe mjehure i da požuti.
  4. Pečene tortilje puniti nadjevom uz dodatak sitno rezane zelene salate i umaka od jogurta (pomiješati jogurt i 1 režanj češnjaka) ili pak ajvara ili nekog drugog dodatka po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Domaće tortilje s piletinom appeared first on Reci Peci.

Tortiljaste lasagne

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAViše sam se puta do sada uvjerila kako neke naizgled nespojive stvari savršeno funkcioniraju kad se spoje, bilo da se radi o nekim blentavim životnim situacijama ili pak o hrani. Pravila sam ja tako već npr. Makaroni lasagne, Neobične cannellone, Spagetti pizzu, Spagetti tortilje i sve od reda je bilo fino za prste polizati unatoč sumnjičavosti mojih najvećih sudaca u kuhinji – mojih malaca. Ovoga puta su se dogodile lasagne-tortilje koje su nastale iz razloga što nisam u dućanu pronašla gotove palačinke za tortilje a nisam imala ni vremena ni volje umijesiti tijesto pa ispeći tortilja palačinke doma (OVDJE vam je recept za domaće tortilje ako ih slučajno želite ispeći sami) Pomislih tako, a zašto ne umjesto tortilja iskoristiti tjesteninu za lasagne? Pomišljeno – učinjeno! Red lasagna, red vatrenog tortilja umaka sa puno paprike, graha i kukuruza uz oveću dozu sira i zlaćanu koricu od bechamel umaka s paradajzom i rezultat je predobro jelo koje stvarno nisam znala kako drugačije nazvati nego tortiljaste lasagne 🙂 S obzirom da sam ovo radila prvi put, potkrala mi se greška pa mi je onaj prvi red tjestenine ostao malo tvrdkast jer nije imao dovoljno umaka koji bi ga omekšao. No, na greškama se uči i ovdje sam da vam dam i poneku dobru ideju za ručak ali i dobru uputu kako to napraviti na najbolji mogući način. I zato ćete lijepo kada budete radili ovo jelo ‘podebljati bechamel po dnu posude za pečenje i riješiti i taj sitni problemčić 😉 Navalite, stvarno je odlično!

POTREBNO:

  • OLYMPUS DIGITAL CAMERAkutija tjestenine za lasagne koju nije potrebno prethodno kuhati
  • 2 komada pilećih prsa
  • 1 konzerva crvenog graha
  • 1 veći luk
  • 1 veća crvena paprika
  • pakiranje smrznute mješavine povrća za tortilje
  • 1 mala konzerva kukuruza
  • 2 dl tekućeg paradajza (ili 2 žlice koncentrata)
  •  3 dl vode
  • 4 žličice mljevene crvene paprike (slatke ili ljute, ovisi koliko začinjeno želite da bude)
  • vegeta, sol, papar

Za bechamel: 

  • 10 dkg maslaca
  • 4 žlice brašna
  • 1/2 l mlijeka
  • 1 dl paradajza
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • sol, papar

I još: 25 dkg sira trapista (gouda ili neki sličan)

PRIPREMA:

  1. Meso narezati na tanke trakice, posoliti i prepržiti na jakoj vatri na malo ulja.
  2. Maknuti meso na stranu pa u istoj dubljoj tavi pržiti sitno sjeckan luk i papriku, dodati zamrznuto povrće, začiniti po ukusu, doliti paradajz i vodu te crvenu mljevenu papriku pa pustiti da se lagano krčka. Biti će dovoljno 10 minuta. Tada u umak od povrća vratiti meso, dodati i ocijeđeni grah i kukuruz iz konzerve, po potrebi doliti još malo vode (bolje je ako umak nije ‘presuh’) i popraviti okus.
  3. Za bechamel otopiti maslac, dodati brašno, promiješati pa doliti mlijeko uz neprestano miješanje pjenjačom kako se ne bi napravile grudice. Dodati sol i papar zatim paradajz pa uz miješanje kuhati dok se umak neposčne zgušnjavati. Ako primjetite da je umak pregust slobodno dodajte još mlijeka. Na kraju umiješati i kiselo vrhnje.
  4. Na dno vatrostalne posude uliti 4-5 žlica bechamel umaka, složiti preko njega tijesto za lasagne, prekriti jednim dijelom tortilja umaka, posipati  obilno ribanim sirom. Preko toga složiti drugi red tjestenine, premazati opet sa 4-5 žlica bechamel umaka, prekriti ostatkom umaka, naribati sir i završiti zadnjim slojem tjestenine. Ako vam je ostalo malo tortilja smjese slobodno ju rasporedite po vrhu. Sve skupa zaliti ostatkom bechamel umaka, posipati sirom te zapeći u pećnici 20-30 minuta dok ne dobije lijepu zlaćanu boju.
  5. Rezati na komade željene veličine i poslužiti.

Dobar tek!

P.S. Naravno da ovo isto jelo možete napraviti u malim glinenim posudicama ukoliko ih imate pa rasporediti po porcijama 😉

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

The post Tortiljaste lasagne appeared first on Reci Peci.

Tjestenina u umaku od butternut bundeve

$
0
0

Tjestenina u umaku od butternut bundeveTjestenina u umaku od butternut bundeve najkremastija je tjestenina koju sam u zadnje vrijeme pripremila. Tjestenina je inače prilično često na jelovniku u našem domu, i pripremam je na sve moguće načine, no ovaj nas je umak od butternut bundeve oduševio i moram priznati da mi se prvi put nakon dugo vremena dogodilo da je umaka ponestalo 😀 Dakle, tajna ovog finog umaka krije se upravo u butternut bundevi ili tikvi koja ima savršeno mirisno i sočno meso, izrazito narančaste boje i blago orašastog okusa. Butternut bundeva mi je možda i najdraža od svih drugih bvundeva (Hokaido, Turkinja, Argenta…) jer ima jako puno mesa, a malo koštica. Meso ove bundeve je dosta čvrsto pa je pogodna upravo za ovakve stvarčice u kojima se pod zubima trebaju osjetiti i komadići, iako to ne znači da i ovu bundevu možete savršeno izblendati i pretvoriti u pire nakon kuhanja ili pečenja. Bundeva je inače, osim što je niskokalorična pa je draga svima onima koji pokušavaju dovesti u red svoju težinu, izvrstan izvor antioksidansa i vlakana te savršeno brani naš organizam od raznih oštećenja. Također je velik izvor vitamina A što je od velike važnosti za zdravlje očiju. Dakle, ukoliko na policama kakvog tržnog centra, lokalnog dućana ili tržnice spazite ovakvu bundevu, nemojte je zaobići nipošto. Tjestenina u umaku od butternut bundeve priprema se prilično brzo pa je odlična opcija za lagani ručak ili večeru narolito ukoliko ste malo kratki s vremenom i želite pojesti nešto zdravo, fino i na brzinu 😉 Evo recepta…

Tjestenina u umaku od butternut bundeveTjestenina u umaku od butternut bundeve

POTREBNO:

  • 1/2 butternut bundeve (cca 500g)
  • 1 manji luk
  • 2-3 dl vode
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 3 žlice gustina
  • 80 g parmezana
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, vlasac, prstohvat kurkume
  • 400 g širokih rezanaca

PRIPREMA:

  1. Bundevu oguliti i narezati na sitne kockice. Luk sitno nasjeckati.
  2. Na malo maslinovog ulja pržiti luk par minuta, dodati bundevu, protisnuti češnjak, promiješati, doliti vodu, začiniti po ukusu te pirjati 15 minuta uz povremeno miješanje.
  3. Tada štapnim mikserom izmiksati polovicu pirjanih bundeva, na kraju umiješati vrhnje za kuhanje u koje ste umiješali gustin, kratko prokuhati, dodati polovicu parmezana, promiješati. Umak pustiti da odstoji par minuta prije posluživanja kako bi se okusi lijepo proželi.
  4. Poslužiti uz kuhane široke rezance posipano parmezanom i vlascem.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema umaka za tjesteninu2. korak pripreme umaka - dodavanje vrhnja za kuhanje...Tjestenina u umaku od butternut bundeve spremna!Tjestenina u umaku od butternut bundeve - #radostzastolom :)

The post Tjestenina u umaku od butternut bundeve appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>