Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Zapečene punjene paprike

$
0
0

Zapečene punjene paprike?! Vjerovatno će velika većina vas kada vidi ove slike i pročita recept reći: “ma daaaj, kako ti se daaa?” ili” To je prekomplicirano!”  ili “To je preskupo!” ili nešto slično. A ja vas uvjeravam da ovaj današnji ručak nije bio niti preskup niti prekompliciran. Naravno, jednostavnije bi bilo napraviti bolognese umak i špagete, ali onda ne bi potrošila svježe ubrane paprike a i to ostavljam za neki drugi dan kada ne budem raspoložena za kuhanje. Konkretno, bila sam s klincima na igralištu do 11:30, počela sam kuhati u 12 a ručak je na stolu bio serviran u 13:30. Bio bi i prije da kuham u miru i da ne moram usput riješavati Matkove zagonetke i pomagati mu proći level na PS-u, da ne moram Bruni brisati guzu jer je kakao, da ne moram Magdaleni svako malo nacrtati novoga peseka kojeg će pobojati i sl. 😉 Da, proces kuhanja kod mene je poprilično kaotičan i gotovo uvijek stvari riješavam u trku. Rijetko kada ručak osmišljavam unaprijed i dan prije, najčešće su to improvizacije koje mi padnu na pamet tokom jutra. Jela sa povrćem su mi idealna u ovo ljetno doba pa sam tako danas baš poželjela okus pečenih paprika, a budući su na vrtu kod djeda počele rasti kao lude, imamo ih već pristojnu zalihu u hladnjaku. Kako ne bi bile baš najobičnije punjene paprike a’la ćufte u paradajz umaku, napravila sam  zapečene punjene paprike od mljevenog purećeg mesa, kombinaciju kojom najčešće punim tortilje i koju moji klinci obožavaju, pa sam tom smjesom punila prepolovljene paprike, a prelivene umakom od jaja i vrhnja te zapečene sa ribanim sirom od kojeg se na vrhu stvorila fina hruskava korica, na podlozi od svježeg paradajza i bosiljka bile su prava delikatesa. Prefina kombinacija okusa, baš onako kako sam zamislila 😀 Uz prilog od pirjane riže i miješanu sezonsku salatu zapečene punjene paprike su bile ručak kojim su svi bili oduševljeni i za stolom se čulo samo ‘mmmmmm finooo’ 🙂

Potrebno:

  • 500 g mljevenog purećeg mesa
  • 1 luk
  • 1 konzerva crvenog graha
  • 1 mala konzerva kukuruza
  • 2-3 dl domaćeg paradajza (ili žlica, dvije koncentrata)
  • malo ketchupa
  • 3 žličice mljevene crvene paprike (ako volite ljuto i ako djeca nisu za stolom, slobodno ubacite i malo chilija)
  • origano, vegeta, papar, sol
  • žute paprike babure
  • 3-4 paradajza
  • 2 jaja, 3 žlice kiselog vrhnja (za preljev)
  • 150 g ribanog sira trapista

Priprema:

  1. Na malo ulja pržiti nasjeckan luk, dodati meso i uz miješanje ga usitniti i popržiti.
  2. Začiniti po želji, dodati rajčicu, ketchup i malo vode pa pirjati 20-tak minuta.
  3. Na kraju umiješati ocijeđeni grah i kukuruz.
  4. Paprike prepoloviti, a ako su male i debele (niske) onda im samo odrezati vrh.
  5. Pjenjačom umutiti jaja i kiselo vrhnje, povegetiti ili posoliti.
  6. Posložiti ih u lim premazan maslacem i napuniti nadjevom. Po svakoj paprici rasporediti žlicom malo umaka od jaja i vrhnja, posipati sirom.
  7. Rajčicu sitno narezati i rasporediti oko paprika, dodati i bosiljak.
  8. Peći u zagrijanoj pećnici oko 30 min dok se paprike ne zapeku i ne omekšaju i dok se na vrhu ne stvori zlaćana korica.

Poslužiti uz pirjanu rižu i miješanu salatu po želji. Čaša finog bijelog vina, rashlađenog na pravu temperaturu idealno će ‘sjesti’ kao točka na ‘i’ ovog prefinog ljetnog ručka 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Ukupno 22.205 čitanja, 3 čitanja danas)

The post Zapečene punjene paprike appeared first on Reci Peci.


Nabujak od mahuna i piletine

$
0
0

Kada imate troje djece ponekad je doista teško udovoljiti svima i učiniti da svi budu zadovoljni jelom koje spremam za ručak, iako mogu reći da su moja djeca (na moju veliku sreću) poprilični svejedi i doista rijetko bilo koju hranu odbijaju jesti. Njihov interes za određenu hranu u stvari varira prema nekim periodima, pa su tako tjednima u stanju obožavati pečene batke a zatim ih sljedećih par mjeseci s gnušanjem gledaju. Doista, sa djecom za stolom nema pravila. Hrana sa kojom su uvijek, ali uvijek podjednako oduševljeni svi troje je tjestenina s umakom bolognese. Iako i ostale vrste umaka uz tjesteninu prolaze, bolognese je zakon. No, ne mogu svaki dan kuhati bolognese kako bi oni to htjeli! Tako sam danas kako bih ispraznila zamrzivač prije puta u kojem imam još ponešto blanširanog povrća (da, daaaa uskoro idemo za Vukovar :D), napravila ovaj eksperimentalni nabujak. Recept za nešto slično sa tikvicama sam pronašla na Forumu Mame i bebe, i mogu vam reći da je ispalo jako fino. Jedino naš Bruno nije bio oduševljen, on je protestirao što nema tjestenine 😉 ali svi ostali su stvarno s guštom pojeli današnji ručak.

Potrebno:

  • 1 pileća prsa
  • 50 dag mahuna
  • 1 krumpir
  • 4 jaja
  • 5 žlica kiselog vrhnja
  • 1/2 praška za pecivo
  • 3 žlice brašna
  • 1 dl mlijeka (ako je pregusto, ako nije, ne treba dodavati mlijeko. To zavisi od vrhnja 😉 )
  • 10 dag sira trapista (gauda ili neki sl)
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Pileća prsa izrezati na male komadiće i prepržiti ih na tavi sa svih strana.
  2. Mahune prokuhati da budu mekane.
  3. Krumpir oguliti i naribati.
  4. Odvojiti žumanjke od bjelanjaka, pa miksati žumanjke sa vrhnjem, brašnom i praškom za pecivo.
  5. U smjesu od žumanjaka dodati ocijeđene mahune, naribani krumpir i pečene komadiće mesa pa sve dobro promiješati. Začiniti po želji.
  6. Na kraju umiješati čvrsto izrađen snijeg od bjelanjaka i posipati ribanim sirom.
  7. Izliti smjesu u namašćen lim ili vatrostalnu posudu i peći na 200℃ oko 20 min dok se ne stvori na vrhu zlaćana korica.
  8. Poslužiti u posudi u kojoj se peklo uz miješanu salatu od paradajza, paprike, krastavaca i luka.

Ovaj bi se nabujak na isti način mogao složiti i sa ribanim tikvicama ili prokuhanim cvjetačom.Također možete kombinirati razne druge vrste povrća.  Meso možete i izbaciti pa je jelo onda prikladno i za vegetarijance. Isprobajte nešto od ovih prijedloga i obavezno javite kako je ispalo 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Ukupno 9.625 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Nabujak od mahuna i piletine appeared first on Reci Peci.

Ratatouille crêpes

$
0
0

Ovih mi je dana i dalje aktualna knjiga Jela iz cijelog svijeta i često ju prelistavam u potrazi za idejom što skuhati za ručak. Tako su nastale i ove pohane palačinke punjene ratatouille smjesom od patiđana, paprike i rajčice na način sličan kao što sam pronašla u jednom recptu iz te knjige. Crêpes je naziv koji u Francuskoj upotrebljavaju za tanke palačinke, gdje se obično upotrebljavaju kao desert ili kao u ovom slučaju s laganim slanim nadjevom. Ne znam koliko su moje palačinke ispale tanke 😉 Ispekla sam ih onako kako ih uvijek pečem samo sam u smjesu dodala vegete i papra da budu malo pikantnije. Dakle,  opet sam recept modificirala  po svom  što uglavnom radim sa većinom jela, jer mi je tako jednostavnije a i radije svakom jelu dodam neku svoju osobnu notu.  Po receptu palačinke su se trebale prvo složiti i zamrznuti (što možda i nije loša ideja ali ja ju eto nisam isprobala) pa ispeći u pećnici, ali meni je bilo jednostavnije ispržiti ih u ulju na klasičan način pohanja. Na ovaj sam se recept odlučila jer sam u hladnjaku imala 1 patliđan i nešto malo paprike pa sam tako bez nekih velikih troškova napravila ukusan, jeftin i zasitan ručak. Jer, patliđani su po svom sastavu i punoći okusa namirnica koja sasvim lako može zamijeniti meso u prehrani.  Evo mog recepta za pohane palačinke sa patliđanima:

Potrebno:

  • 10 slanih palačinki
  • 1 patliđan
  • 2 crvene paprike roge
  • 1 luk
  • 3 dl soka od paradajza (ili konzerva pelata)
  • brašno, 2 jaja i mrvice za paniranje
  • ulje za pohanje
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Ispeći palačinke.
  2. Za ratatouille na ulju pržiti nasjeckan luk i papriku, dodati patliđan narezan na sitne kockice koji se prije toga treba nasoliti i pustiti oko 30 min odstajati da se ocijedi gorčina. Ocijeđeni patliđan isprati pod vodom pa ga tek onda dodati luku i paprici.
  3. Kratko poržiti pa dodati paradajz, začiniti po ukusu i pirjati dok povrće ne omekša.
  4. Na svaku palačinku stavljati po žlicu nadjeva, presložiti ih kao đepiće (pogledaj slike)
  5. Neispuštajući složenu palačinku iz ruku oprezno panirati, prvo u brašno pa u jaja pa u mrvice i odlagati na pladanj.
  6. Pržiti u dosta vrućeg ulja s jedne i druge strane dok ne porumene. Pržiti prvo onu stranu sa koje je palačinka zatvorena da se čim prije zapeče kako se ne bi razdvajala.
  7. Ocijediti višak masnoće s pečenih palačinki na papirnom ubrusu.

Poslužiti uz zelenu salatu ili umake po želji. Moji su ih klinci radije jeli uz ketchup i majonezu.

Dobar tek!

Više o patliđanu i ostalom povrću pročitajte ovdje…

Recept u slikama:

(Ukupno 22.572 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Ratatouille crêpes appeared first on Reci Peci.

Iločki ćevap

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAko vas put ikada nanese u istočne krajeve Lijepe naše i dođete u Ilok, moći ćete se ovdje doista fino najesti. Dobra kapljica je zagarantirana također- provjereno i testirano više puta 😉 A ako odlučite kojim slučajem probati nešto tipično Iločko i domaće, a da to nije riba, velika većina restorana preporučit će vam Iločki ćevap! I vi ćete nadobudno naručiti očekujući neko klasično mljeveno meso s roštilja možda sa nekim dodatkom i ostat ćete potpuno iznenađeni kada dobijete tanjur pun kolorita sa sočnim komadima mesa u umaku od povrća uz prilog od domaće palente. Da eto, to je Iločki ćevap! Zašto se neko jelo zove ćevapom kada to ustvari nije, doista ne znam…Doduše, znate li i vi sami što je ustvari ćevap i zašto se ćevap baš zove ćevap? Nisam ni ja znala pa sam malo prosurfala i pronašla slijedeće (a vezano za ovo srijemsko/slavonsko podneblje): “Ćevap dakle može biti s različitim pridjevima u nazivu koji ga pokušavaju definirati (slavonski, slavonski ćevap u papiru, iločki, čarugin, hajdučki, vinogradarski a još ga je Luka Ilić Oriovčanin spominjao kao ‘libovo meso sitno izrezano i na ražnju pečeno’ kao jedan od vašarskih slavonskih specijaliteta na kraju 18. i početku 19. stoljeća. Iako je etimološko značenje ćevapa (kebab) zapravo grudica iskosanog mesa, sve što je bilo imalo usitnjeno, dakle, ne cijelo, nosilo je taj naziv balkanskog turcizma arapskog porijekla, upozoravajući nas da smo ovo jelo naslijedili od Turaka. Takva vrsta pripreme mesa nabodenog na ražanj zahtjeva otvorenu vatru, odnosno žegu, pa je za pomisliti da su ga u davnini rado pripremali čobani žireći svinje.” (izvor: www.gmp.hr/blog)

OLYMPUS DIGITAL CAMERADakle, nešto jako slično kebabu kakvog danas znamo. E sad, nekon što sam saznala sve ovo o Ćevapu, pomalo me sram što sam ovo svoje jelo nazvala Iločkim ćevapom jer jedina sličnost sa svime gore opisanim je slaganje u slojevima te mariniranje mesa i baš ništa drugo. Raspitah se malo i po restoranima koji poslužuju Iločki ćevap i većinom dobih informaciju da se Iločki ćevap doista priprema ovako kako ću vam opisati u ovom receptu ( ma da da, znam da sam zabrijala s ovim uvodnim tekstom i doista će biti i recepta što god mislili o tome :D)

Kako god bilo, ono što je možda i najbitnije u cijeloj ovoj priči oko Iločkog ćevapa je to, da je ovo stvarno jedno jako ukusno mesno jelo koje možete pripremiti od stvarno različitih vrsta mesa, čijim načinom obrade i pripreme ono postaje mekano i podatno. Kao prilog nekako mi se najbolje uklopila palenta sa maslacem, no vjerujem da bi i kakav pečeni krumpir a’la peka dobro došao 😉 Evo i recepta….konačno 😉

Potrebno:

  • cca 1 kg svinjetine od buta ili vratine
  • 4 paradajza
  • 3-4 paprike babure
  • po jedna crvena i zelena paprika
  • 3 glavice luka
  • 2 dl bijelog vina (Iločkog dakako ;))
  • 1 dl vode
  • Za marinadu: vegeta, sol, papar, crvena mljevena paprika, režanj češnjaka, 1 dl bijelog vina

Priprema:

  1. Meso izrezati na manje odreske, uvaljati svaki komad u pripremljenu marinadu i ostaviti preko noći pokriveno.
  2. Izvaditi meso iz marinade, uvaljati ga u brašno pa ga ispržiti naglo na malo vrućeg ulja ili masti. Izvaditi meso na stranu pa na istom ulju pržiti luk i papriku izrezanu na listiće, dodati nakon 10 minuta izrezan paradajz (kojemu ste prethodno odstranili kožicu), tri žličice mljevene crvene paprike, vegetu, sol i papar. Ako volite ljuto, dodajte čili papričicu ili više papra.Uglavnom, ovo mora biti dobro začinjeno! Odmah zaliti sa 2 dl bijelog vina, pustiti da sva tekućina ispari uz povremeno miješanje. Na kraju dodati još 1,5 dl vode, promiješati.
  3. U vatrostalnu posudu premazanu mašću ili maslacem, slagati red mesa, red povrća, s tim da zadnji sloj mora biti povrće. Pokriti pa peći u prethodno zagrijanog pećnici na 180ºC oko 35-40 minuta.
  4. Poslužiti uz prilog od kuhane kukuruzne palente.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 9.238 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Iločki ćevap appeared first on Reci Peci.

Pržena štuka

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPriznajte, sam naziv jela ne obećava baš mnogo zar ne? 😉 Štuka, pa još k tomu pržena = nikakva mudrost niti gastronomska euforija. No čekajte malo, nemojte odustati od čitanja i priuštite mi da vam dočaram svu ljepotu uživanja u Dunavu, u njegovom opojnom mirisu, u njegovim sitnim zrncima pijeska pa će vam se omiliti i ova obična pržena štuka kao što se omilila i meni unatoč mojem poznatom manjku ljubavi prema ribama. Boravak na Dunavu i inače, a kroz ljeto naročito, kao i  kampiranje umjesto odlaska na more postalo nam je nekako već uobičajena stvar. Jedna od onih stvari na koju se sasvim slučajno naviknete, koja vam se neopazice uvuče u pore i kojoj se vraćate uvijek ponovo a da niste ni svjesni zašto. Dunav je u mom životu oduvijek imao posebno mjesto, odrasla sam na njemu, beskrajno jako patila za njim u danima progonstva i vratila mu se opet, pa sam neizmjerno sretna što me moji najdraži prate u tome i što ga vole i poštuju jednakom žestinom kao i ja sama. Ah, htjedoh vam pisati o štuki zar ne? Pa ovako, štukice su sasvim slučajno zalutale u naš kamp jednog subotnjeg jutra (hvala čika Jožaaa 🙂 ) pa ih odlučih pripremiti onako kako to svi na Dunavu rade: ako ih ne ubace u kakav fiš, štuke su najbolje kad se pripreme u talandari uvaljane u kukuruzno brašno i crvenu papriku (što je talandara pročitajte OVDJE). Dakle, malo kukuruznog brašna, malo crvene paprike, malo začinskog maslaca soli i papra i puuuuno vrućeg ulja. Pazite, ja ribu ne volim, ali uz krumpir pečen u foliji u žaru (o tome ću vam pisati za par dana) i šampinjone s grila te puuuuuno hladnog paradajza ja u životu nisam jela ukusniji riblji obrok! (no dobro jesam, jedne godine na moru, u nekom fensi šmensi restoranu ali to je bio zubatac i neka sasvim druga morska a ne Dunavska priča)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPotrebno:

  • štuka (količina proizvoljna, onoliko koliko možete pojesti)
  • kukuruzno brašno
  • 2-3 žlice crvene mljevene paprike
  • limun, češnjak, ulje, talandara (ili dublja tava)
  • Dunav (nije uvjet ali je jako poželjno 😀 )

Priprema:

  1. Ribu očistiti. Ako volite grickati riblju glavu, onda ju ostavite da se fino vidi. Meni je to sablasno i maknem ju svaki put 😉 pa ju natrljati iscjeđenim limunom, češnjakom i solju ili vegetom i ostaviti da se marinira bar pola sata.
  2. Dok se riba marinira, otići se okupati u Dunav!
  3. Uvaljati ribu u mješavinu kukuruznog brašna i crvene paprike.
  4. Zagrijati veću količinu ulja u talandari (ili većoj tavi) pa u jako vruće ulje spustiti ribu. ISpržiti s obje strane dok ne postane hruskava, zlatno/smeđe boje.
  5. Poslužiti uz prilog po želji.
  6. Uživati svakim okusnim pupoljkom 🙂

Dobar tek!

Recept u slikama(snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 14.028 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pržena štuka appeared first on Reci Peci.

Piletina na toskanski

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKako sam i obećala u prethodnom postu, danas vam donosim još jedan predivan novi recept – piletina na toskanski ili piletina Toscana.  Jeste li primjetili možda kako su fotografije živopisnih boja i kako sve pršti od kolorita? Pa to vam je zato što je kompletna talijanska kuhinja, toskanska pogotovo, upravo takva – šarena, razigrana, puna raznobojnog povrća koje jelima daje ne samo privlačan izgled nego i predivan pun okus. Za kuhinju te čarobne talijanske regije, koju se s pravom naziva najljepšim dijelom Italije i kolijevkom talijanske renesanse kao i njezine kompletne umjetničke baštine, tipično je nekoliko stvari: maslinovo ulje, puno povrća (najčešće paprika, grah, rajčica…), puno tipičnih začina (origano, kadulja, bosiljak) i vino. A ono po čemu je specifična je upravo ta jednostavnost u pripremi koja jelima daje onaj pomalo seljački robusni štih koji nas podsjeća na činjenicu da su jednostavni i prirodni sastojci koji su nam svima dostupni  ponekad doista jedino što nam treba da bi zadovoljili svoju hedonističku potrebu za ukusnim zalogajem. Naravno, ako se pripreme na pravi način 😉 Evo jednog izvrsnog načina za pripremu piletine na toskanski u umaku sa puno povrća kojoj završni štih i ‘ono nešto’ na kraju daje tanki sloj zapečenih krušnih mrvica. Prilog uz ovo jelo vam i treba i ne treba, ovisi kakve su vam potrebe. Ja sam za svaki slučaj uz piletinu skuhala malo tvrđe tjestenine (špecli) koja se savršeno uklopila u ovu toskansku priču. Evo kako…

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPiletina na toskanski

Potrebno: (za 6 osoba)

  • 3-4 pileća batka
  • 3-4 pileća nadbatka
  • 1 file pilećih prsa
  • 3 paprike (zelena, žuta, crvena)
  • 3 dl tekućeg paradajza (mogu to biti i pelati)
  • 2 veće glavice luka
  • 2 češnja češnjaka
  • 2 manje konzerve graha
  • 1,5 dl bijelog vina
  • 2 žlice sušenog origana
  • vegeta ili sol,papar
  • 2 dl krušnih mrvica

Priprema:

  1. Papriku i luk izrezati na manje režnjeve. Pelate ukoliko ih koristite umjesto tekućeg paradajza izrezati.
  2. Na malo maslinovog ulja pržiti piletinu u većoj i dubljoj tavi sa svih strana dok blago ne porumeni. Izvaditi piletinu pa na istom ulju pržiti luk i papriku sve dok paprika ne omekša. Tada dodati vino, kratko prokuhati. Dodati i pelate, origano te začiniti dodatno solju i paprom po ukusu. Vratiti piletinu u tavu, poklopiti pa krčkati na laganoj vatri 30 minuta. Po potrebi doliti još 2 dl vode kako bi sva piletina bila uronjena u umak jer će tako biti puno mekša i ukusnija nakon pirjanja.
  3. Nakon 30 minuta piletinu opet maknuti u stranu (ovo možda i ne morate, no tako je puno lakše promiješati grah koji se dodaje u ovom koraku), dodati ocijeđeni grah, promiješati.
  4. Prebaciti sve povrće u lim za pečenje, složiti po svemu piletinu, posipati preko svega krušne mrvice pa kratko zapeći u pećnici prethodno zagrijanoj na 200°C. Piletina je gotova nakon 10-tak minuta nakon što mrvice dobiju lijepu smećkastu boju.
  5. Poslužiti u posudi u kojoj se peklo za prilogom od tjestenine, ili bez njega.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 9.062 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Piletina na toskanski appeared first on Reci Peci.

Šarena musaka od mahuna

$
0
0

Danas smo se probudili zatrpani zapusima snijega iako je treći mjesec i svima je već polagano dosta zime. Kako bih razbila tu zimsku monotoniju poželjela sam za ručak napraviti nešto šareno, zeleno, proljetno, nešto što bi nam svima malo podiglo raspoloženje. I tako je nastala ova šarena musaka: složenac od mahuna i mljevenog mesa. Ideju za zelenilo su mi dale Ledo smrznute zelene mahune (iako mi je suprug komentirao da im je boja sve samo ne prirodna, i kao da su s druge planete 😉 )), a ostalo je došlo samo po sebi.

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 2 žlice rajčice u tubi
  • 3 žlice ketchupa
  • vegeta, sol, papar, crvena paprika-slatka
  • 50 dag zelenih mahuna
  • 5-6 srednjih krumpira
  • 4 jaja
  • 4 žlice kiselog vrhnja
  • 2 listića sira za tople sendviče (inače kad radim složence koristim već naribani sit za pizzu ili trapist ili goudu jer se lako ribaju, ali danas u hladnjaku nisam našla ništa osim ovog u listićima pa sam iskoristila njega. A ispalo je baš lijepo, fino i dekorativno)

Priprema:

  1. Na ulju pržiti sjeckani luk, dodati meso, popržiti i njega, začiniti po želji, dodati rajčicu i ketchup pa uz povremeno dolijevanje vode pirjati oko 20 min.
  2. Staviti kuhati krumpir u komadu, neoguljen. Kada se skuha, malo ga ohladiti, oguliti i narezati na ploške oko 0,5 cm.
  3. Mahune također u posebnoj posudi skuhati, ocijediti.
  4. U namašćenu vatrostalnu posudu slagati red krumpira, red mesa, od gore rasporediti mahune. Sve zaliti mješavinom jaja i vrhnja.
  5. Natrgati sir na manje komadiće i ravnomjerno rasporediti po musaki.
  6. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici na 200℃ oko 20 min.

Dobar tek!

(Ukupno 10.078 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Šarena musaka od mahuna appeared first on Reci Peci.

Pohani som i pečeni šaran

$
0
0

Možda ste već primjetili da se u mojoj kuhinji riba i ne kuha tako često koliko bi se trebala. Nema nekog posebnog razloga za to. Jednostavno, nisam baš neki ljubitelj ribe. No povremeno ipak ubacim i ribu na tjedni menu jer ne želim djeci nametati svoje loše navike 😉 Kada se doma u Čakovcu odlučujem za ribu najčešće to bude neka morska riba, po mogućnosti smrznuta i očišćena jer da imam nekog iskustva u čišćenju ribe – i nemam a i tako mi je brže.  Ali zato se kod mojih u Vukovaru riječna riba priprema za ručak bar jednom za našeg boravka tamo i baš je fina. Ribu obično moj tata kupuje na tržnici (budući da nije ribič) u ribarnici u onim velikim bazenima. Sjećam se tih kupovina ribe iz djetinjstva i kako mi je strašno izgledalo kada je striček koji prodaje ribu bacio tu jadnu ribicu na pult i mlatnuo ju ogromnim nožem po glavi a ona se još uvijek onako tužno koprcala…užaaaaasss . Možda se tu kriju korijeni moje odbojnosti prema konzumiranju ribe 😉 Sjećam se također kako smo kao klinci trčkarali okolo dok je tata čistio ribu na dvorištu kraj slavine a mi vrebali kao mačke oko kaše kome će dopasti riblji mjehur da nagazi pa da pukne. Gledala sam tako ovaj put svoju djecu oko djeda dok je čistio ovog šarana sa fotki, smijala se dok su se svađali tko će nagaziti na mjehur  i mislila  o tome kako se povijest ponavlja 😉

Uvijek kada se kupio šaran za ručak (a tako je bilo i danas) to je značilo da će se bolji dijelovi ribe jesti pohani uz krumpir salatu a od ostatka se kuha fiš-paprikaš. Pogledajte kako:

Potrebno:

  • šaran od najmanje 2 kg
  • fileti soma
  • jaje, brašno, mrvice, crvena mljevena paprika

Priprema:

  1. Narezano riblje meso šarana samo lagano uvaljati u smjesu brašna i crvene mljevene paprike. Peći u dubljem ulju s jedne i druge strane dok ne porumeni. Ocijediti višak masnoće na papirnom ubrusu.
  2. Filete soma narezati na manje komade pa panirati u brašnu, jajetu i mrvicama. Pržiti također dok ne porumeni i ocijediti višak masnoće na papirnom ubrusu.

Poslužiti uz krumpir salatu ili pečeni krumpir.

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Ukupno 13.362 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pohani som i pečeni šaran appeared first on Reci Peci.


Sočni odresci u umaku od mladih mahuna

$
0
0

Prošao je još jedan urnebesno topao i sparan dan i budući da sam jučer ‘riješila’ kolač za danas (ma, kakva bi to nedjelja bila bez kolača?!) ostalo mi je samo smislit ručak. Iako volim pripremati jela u pećnici a s takvom vrstom jela nekako imam i najmanje posla, kad je ovako vruće pokušavam izbjeći pećnicu kao opciju u pripremi ručka jer s njom upaljenom u stanu postane nesnosno vruće. Današnji sam ručak stoga maksimalno pojednostavila – radila sam ga u jednoj velikoj tavi i u njoj pripremila sve, i glavno jelo i prilog 😉 Fino sočno meso u umaku sa mladim mahunama (prethodno blanširanim) i krumpirom bilo je gotovo relativno brzo, okus je bio odličan a i nisam uprljala hrpu posuđa kao što to inače napravim 😉 Pravi zdravi, ljetni i nadasve jednostavan ručak!

Potrebno:

  • Odresci svinjskog buta ili teletine ( količina je individualna i ne utječe na recept pa ju zato ne navodim)
  • 50 dag mahuna (više/manje – ništa se neće dogoditi ako ih imate malo više ili malo manje)
  • 1 luk
  • 4 krumpira (također proizvoljna količina)
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • vegeta, sol, papar
  • 2 žličice slatke crvene mljevene paprike

Priprema:

  1. Meso istući batom za meso da bude što tanje, posoliti i prepeći na ulju u većoj tavi dok ne porumeni i s jedne i s druge strane.
  2. Izvaditi meso na stranu pa na istom ulju popržiti luk narezan na listiće, dodati mahune (prethodno blanširane), začiniti crvenom paprikom, promiješati pa vratiti meso u tavu. Zaliti s tek toliko vode da prekrije meso, začiniti po ukusu (za intenzivniju aromu možete staviti pola kocke za juhu) i poklopljeno pirjati na srednje jakoj vatri oko 20 min.
  3. Dodati krumpir (prethodno opran i narezan na ploškice) pa zaliti opet s toliko vode da djelomično prekrije krumpir. Poklopiti opet i pirjati dok krumpir ne omekša (oko 20 min)
  4. Pred sam kraj kuhanja u tavu uliti kiselo vrhnje razrijeđeno s malo vode kako bi ga lakše promiješali, kratko prokuhati.

Poslužiti uz zelenu salatu kristalku ili neku drugu salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Ukupno 27.608 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Sočni odresci u umaku od mladih mahuna appeared first on Reci Peci.

Zagrebački odresci punjeni pečenom paprikom

$
0
0

Sa današnjim danom počelo je rođendansko slavlje moje djevojčice. Kažem počelo, jer ovo danas je bio tek prvo dio, a slijedeći vikend nam slijedi drugi dio fešte 😉 Naime rođendan joj je tek 25.10. ali budući smo malo ograničeni sa prostorom u stanu pokušam čestitare ‘razrijediti’ na više dana pa se nerijetko dogodi da se te naše rođendanske fešte otegnu na više tjedana. Danas su nam na ručku bili moja sestra i šogor s djecom, pa sam morala smisliti nešto konkretno, mesno i bez suvišnih kerefeka kako bi moj šogor to lijepo rekao. Ustvari, on bi rekao: “šogorice, daj mi neki normalni komad mesa, po mogućnosti da nema perje, ono vulgaris naturalis nešto!” 😀 A kako ja volim ugoditi nepcu svojih gostiju, odluka je pala na klasične zagrebačke odreske. No, ja ne bih bila ja kada ne bih pokušala bar nešto u nekom jelu promijeniti i doraditi, pa sam ih tako odlučila ‘poboljšati’ pečenom paprikom rogom. I rezultat je ispao fenomenalno. Tako sočne i fine punjene odreske već jako dugo nisam jela. Trebalo se malo i potruditi oko njih (pogotovo na količinu koju sam ja danas radila) jer punjeni pohani odresci baš i nisu najjednostavnije jelo koje se može zamisliti, no radila sam i kompliciranije stvari a ovo je nešto što definitivno morate probati napraviti! Pečena paprika je pohanim odrescima od karea dala baš poseban okus, mekoću i sočnost, naročito u kombinaciji sa suhim vratom i komadićem topljenog sira. Ma prefino nešto! Uz prilog od pečenog krumpira i zelenu salatu ( a o desertu tj. prefinoj rođendanskoj torti da ne govorim)  bio je ovo ručak za pamćenje 🙂

Potrebno:

  • odresci svinjskog karea
  • 5-6 paprika roga
  • suhi vrat (tanko narezan)
  • topljeni sir u listićima
  • mrvice, brašno, jaja (za paniranje)

Priprema:

  1. Papriku očistiti i ispeći polovice u pećnici. Pečene poklopiti pa kad se malo prohlade oguliti kožicu.
  2. Meso istući što tanje kako bi se dobio što veći odrezak.
  3. Na svaki odrezak složiti šnitu suhog vrata, komadić sira i na to komad pečene paprike. Odrezak preklopiti, učvrstiti čačkalicama, panirati u brašno, jaja i mrvice i ispržiti u dubokom ulju (vidi sliku)
  4. Odlagati pečene pohane odreske na papirni ubrus kako bi se ocijedio višak masnoće.

Poslužiti uz pečeni krumpir i zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Ukupno 9.811 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Zagrebački odresci punjeni pečenom paprikom appeared first on Reci Peci.

Zapečene punjene paprike

$
0
0

Sjećate se naše nagradne igre od nedavno u kojoj ste mi slali recepte za svakakve fine papice? E, tom je prilikom na moju adresu stiglo puno predivnih recepata i ideja a jednu od njih koja mi je bila najprimamljivija i koja je na kraju i sakupila najveći broj vaših glasova odlučila sam isprobati. Stoga, evo i mojih paprika punjenih krumpirom. Za ovu sam priliku malo modificirala recept i umjesto paprika babura koristila paprike roge koje sam baš tad imala u špajzi. O ovim se paprikama puno pričalo i raspravljalo i na našoj facebook stranici i ovdje pa neću puno dužiti i ponavljati već rečeno. Ovo je definitivno jako fino jelo s kojim nećete imati puno posla u kuhinji. Možete ga poslužiti kao prilog mesnom pečenju (kao što je to kod mene bio slučaj) ili pak kao samostalno lagano jelo. Možete ga također ‘pojačati’ suhom slaninom ili pancetom, i to je u biti ono što je meni falilo u ovim mojim paprikama. Jednostavno nisu imale dovoljno okusa bez pancete, tako da drugi put definitivno u krumpir ubacujem i prženu pancetu i malo luka. Paprike sam prelila kiselim vrhnjem kako je u receptu bilo navedeno, ali to nije imalo puno smisla jer se sa pečenih paprika kožica skidala u komadu a sa njom i zapečeno vrhnje tako da to vrhnje jednostavno nije niti došlo do izražaja. Kiselo vrhnje da, ali samo kao prilog uz paprike, nikako zapečeno 😉 Eto, nadam se da sam sve rekla, nama je bilo fino, barem ovom dijelom familije koji je lud za paprikama pa recept toplo preporučam i nadam se da ćete i vi uživati u njemu.

Potrebno:

  • nekoliko paprika roga (ili babura) – količina proizvoljna
  • oko 1/2 kg krumpira (opet, količina ovisi o količini paprika)
  • 2 luka
  • 10 dag pancete
  • kiselo vrhnje
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Paprike oprati i očistiti od sjemena.
  2. Krumpir kratko prokuhati, oguliti i naribati. (može se ovo raditi i sa sirovim krumpirom, ali mislim da bi se onda predugo sve to skupa peklo u pećnici i da bi se paprike za to vrijeme raspale jer one zahtjevaju kraće vrijeme toplinske obrade od krumpira)
  3. Luk nasjeckati i pržiti sa sjeckanom pancetom.
  4. Pomijašati luk i krumpir, začiniti po ukusu, pa tom smjesom puniti pripremljene paprike.
  5. Slagati ih na lim preko papira za pečenje (tako ćete imati manje posla sa pranjem lima poslije 😉 ) premazati kiselim vrhnjem (ako želite, ako ne nema veze) i ispeći u pećnici na 180° oko 30-tak min ili dok ne primjetite da su paprike omekšale i porumenjele.

Poslužiti vruće uz mesno pečenje ili uz neki umak kao samostalno jelo.

Recept u slikama:

Dobar tek!

(Ukupno 13.582 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Zapečene punjene paprike appeared first on Reci Peci.

Pileći perkelt sa špeclima

$
0
0

Uf, tek kad sam napisala naslov jela i ponovo bacila pogled na njega sam uvidjela koja je to papazjanija od riječi i ponekom početniku u kuhanju moglo bi ovo biti prilično nejasno. No ovo se jelo može zvati samo i jedino tako jer to doista i jeste – prava kombinacija mađarskog nacionalnog jela i austrijskog priloga. Perkelt se inače, po izvornom receptu, radi sa govedinom ili teletinom nasjeckanom na trakice, no ja sam pokušala razbiti taj tabu i napraviti sa piletinom i ispalo je super. Špecle (Spätzle) su tradicionalno njemačko i austrijsko jelo, koje se najčešče upotrebljava kao prilog mesnim jelima. Budući da do sada nisam radila niti perkelt niti špecle, nestrpljivo sam očekivala rezultat. No, kada je sve bilo gotovo i kada sam probala, bila sam pomalo razočarana, jer iznenađenja ustvari nije bilo: naime, perkelt nije ništa drugo nego obični pileći paprikaš (bar u mojoj izvedbi) koji radim prilično često, a špecle nisu ništa drugo nego obični žličnjaci od brašna i jaja kakve isto tako radim često, samo na malo drugačiji (rekla bih čak, lakši) način. Čak su mi i klinci to komentirali i rekli: “pa mamaaaa to je obični paprikaš!!” Eto, šta da još kažem u svoju obranu, osim da se u meni očito i neminovno naziru germanski korijeni koji potpuno nesvjesno imaju značajan utjecaj na moj način kuhanja 😉

Dakle, ako želite napraviti perkelt sa špeclima a ne usudite se jer mislite da je to prekomplicirano, uvjeravam vas da je to nešto doista jednostavno, a stvarno fino. Kod perkelta je super to što možete koristiti bilo koju vrstu mesa koju trenutno imate, jer će ovakvim načinom pripreme bilo koje meso omekšati i biti fino podatno. Za izvorne špecle bi inače bio potreban strojček s pomoću kojeg bi se špecli istiskivali direktno u kipuću vodu, no ukoliko ga nemate (kao ja npr.) možete se poslužiti trikom i špecle nožem ‘strugati’ sa daščice u vodu. Također ih možete žlicom vaditi kao žličnjake i spuštati u vodu – rezultat će biti isti, samo oblik drugačiji. Evo recepta:

Potrebno:

  • Pileći batki i nadbatki (količina proizvoljna)
  • 2 veća luka
  • 1 svježa paprika babura
  • 2 konzervirane pečene crvene paprike
  • 10 dag domaće suhe slanine ili pancete
  • 2 dl bijelog vina
  • 3 žličice mljevene crvene paprike (može i ljuta ako volite ljuto)
  • vegeta, sol, papar, 3 žlice brašna + malo vode + 2 žlice kiselog vrhnja

Za špecle:

  • 5 jaja
  • 50 dag brašna
  • 2,5 dl vode
  • sol

Priprema:

  1. Meso nasoliti, po želji sa nadbataka skuniti kost. Pržiti u većoj tavi sitno sjeckan luk, papriku i slaninu dok luk ne ostakleni i ne omekša. Dodati meso, kratko popržiti pa doliti vino i začinsku mljevenu crvenu papriku. Pirjati 15tak min dok ne ispari skoro sva tekućina. Tada doliti još oko 3 dl vode, sitno sjeckanu pečenu papriku, začiniti po ukusu pa poklopljeno pirjati uz povremeno okretanje mesa i eventualno dodavanje vode.
  2. Nakon 40 min pirjanja, dodati brašno razmućeno sa malo vode i kiselog vrhnja kako bi se umak zgusnuo. Kratko prokuhati i poslužiti uz špecle.
  3. Za Špecle mikserom umutiti jaja, dodati brašno, sol i vodu naizmjence. Ostaviti da odstoji 30 min. Zakuhati veću količinu vode, pa kada prokuha dodati u vodu sol i ulje a špecle nožem strugati direktno u vodu u nepravilnim oblicima. Čim sve špecle isplivaju na površinu (6-7 min), gotovi su. Ocijediti ih, malo nauljiti i promiješati te poslužiti uz mesno jelo kao prilog.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

(Ukupno 13.734 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Pileći perkelt sa špeclima appeared first on Reci Peci.

Sočna piletina s paprikom

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGonjena željom da si ovog vikenda što više pojednostavim kuhanje i boravak u kuhinji budući sam kuhala za veći broj ljudi, odlučih se za nešto iz pećnice. A to nešto je upravo ova sočna piletina s paprikom što se pokazalo odličnom idejom, jer je uz samo malo truda i malo sastojaka (doista nisam imala pretjerane volje kuhati) nastalo predivno jelo. Običnu piletinu (batke i bijela mesa) sam punila crvenom paprikom rogom, omotala pancetom, sve skupa  poredala u lim za pečenje, zalila vinom, pokrila folijom i nakon sat vremena iz kuhinje je zamirisalo tako fino da moji mali gladuši nisu mogli dočekati da se skuhaju mlinci koji su bili prilog uz ovo jelo. Dakle, ako želite skuhati nešto jednostavno i fino, a da ne morate stajati kraj toga, pržiti, pohati ili nešto sasvim deseto što bi zahtjevalo vašu prisutnost kraj tavice, onda je ovo idealno riješenje. Naravno, uvjet je da volite piletinu. No, mislim da bi ovako pripremljeno svako meso bilo ukusan zalogaj: paprika se pečenjem fino opusti i pusti svoj karakteristično mirisan i sladak sok koji meso tijekom pečenja upije i postane sočno i mekano. Prilog birajte već prema onome što više volite: pasati će uz ovo i kakva pirjana ili kuhana riža, pire krumpir ili pak mlinci kako je to bilo i kod nas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPotrebno:

  • pileća prsa (količina proizvoljna iliti onoliko koliko možete pojesti)
  • panceta – tanko narezana
  • 1-2 paprike roge
  • 2 dl bijelog vina
  • 1 dl vode (vodu doliti po potrebi nakon pola sata pečenja)
  • vegeta, sol, papar, bosiljak

Priprema:

  1. Bijelo meso lagano istući batom za meso da bude što tanje. Papriku tanko izrezati na prutiće.
  2. Posoliti meso pa na jedan kraj odreska složiti nekoliko prutića paprike. Zarolati, svaku roladicu omotati komadom pancete, pa složiti u vatrostalnu posudu ili lim za pečenje, jedno uz drugo, zaliti vinom, pokriti alu folijom (ili odgovarajućim poklopcem) i peći 30 minuta. Nakon toga maknuti foliju, po potrebi doliti malo vode i nastaviti peći još kakvih 30 minuta dok se sve skupa lijepo ne zapeče. Poslužiti uz prilog po želji.
  3. Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

(Ukupno 8.180 čitanja, 5 čitanja danas)

The post Sočna piletina s paprikom appeared first on Reci Peci.

Krem juha od bundeve

$
0
0

Sezona bundeva ili tikvi je sad stvarno na vrhuncu. Čula sam od mnogih ljudi kako bundeve ove godine jednostavno nisu onako slatke i ukusne kako bi trebale biti, navodno zbog ovako kišne godine?! Nisam baš neki poljodjelac jer još uvijek nemam svoj vrt pa ću vjerovati onima koji o tome znaju više ;), no ona famozna ‘turkinja‘ o kojoj sam pisala neki dan se još uvijek nije pojela. Ne zbog toga jer nije neznam kako ukusna nego zato što je stvarno bila ogromna.  Nije sad baš da puca od slatkoće ali meni je ukusna. Uz današnji sam ručak odlučila napraviti od ostatka bundeve ovu finu kremastu juhicu. Krem juha od tikvica je inače i meni i mojoj djeci favorit među juhama, pa smo sa podjednakim oduševljenjem i tekom jeli i ovu žuto/narančastu juhicu od velike bundeve. Bundeva se u juhi lijepo raskuhala a dodatkom malo kiselog vrhnja postala je baš fina kremasta. Preporučujem svakako!

Potrebno:

  • bundeva ‘turkinja’ ili butternut
  • 1 luk
  • 1 veći krumpir
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 1,5 l vode
  • vegeta, sol, papar, kocka za juhu

Priprema:

  1. Na ulju popržiti nasjeckan luk, dodati brašno, promiješati i uz miješanje pjenjačom zaliti vodom.
  2. Začiniti po ukusu (ja sam stavila i jednu pileću kocku za juhu), dodati oguljenu i narezanu bundevu i krumpir, pa uz povremeno miješanje kuhati dok povrće ne omekša.
  3. Tada štapnim mikserom izmiksati povrće, dodati kiselo vrhnje i još kratko prokuhati.

Poslužiti uz prepečene kockice kruha ili kuglice za juhu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Još recepata u kategoriji Sa žlicom potražite ovdje…

(Ukupno 55.728 čitanja, 7 čitanja danas)

The post Krem juha od bundeve appeared first on Reci Peci.

Jednostavna mesna pita

$
0
0

U potrazi za idejom za ručak nabasala sam neki dan na netu na ovaj super receptić za mesnu pitu. Klasičnu mesnu pitu sa tankim korama za savijače radim relativno često jer smo doma svi ljubitelji bureka a meni osobno nema boljega od domaćeg bureka s mesom. Ova mi se pita svidjela jer je užasno jednostavna za napraviti, prilično je jeftina i ne trebaju vam čak niti kore za pite. Sve se samo fino zmućka, prelije i zapeče a okus je vrlo sličan klasičnoj mesnoj piti. Jedina zamjerka ovom ručku je bila to što nismo imali jogurta kao prilog a koji bi savršeno pasao uz ovo fino jelo pa je pita onako, pomalo suha. No, kako god, bio je ovo baš fini ručak koji sam upotpunila salatom od mladog kupusa i paprike te finom juhicom od mladog graška prije svega. Probajte, sigurna sam da će vam se svidjeti. Autorica recepta je izvjesna Sandra sa Coolinarike i mogu reći da sam oduševljena njezinim receptima. Stoga, draga Sandra, ako nas čitaš, hvala na idejama i odličnim receptima 😉

POTREBNO:

Za tijesto:

  • 20 dag brašna
  • 20 dag kiselog vrhnja
  • 2 jaja
  • 1 dl mlake vode
  • 2 žličice praška za pecivo
  • 3 žlice ulja
  • žličica soli

Za mesni umak:

  • 60 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 žličica mljevene crvene paprike
  • vegeta, sol, papar (po želji)
  • 15 dag naribanog sira trapista (gouda ili neki slični)

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pirjati nasjeckani luk, dodati meso pa ga uz miješanje kratko prepržiti.
  2. Začiniti po želji paprom, soli i vegetom, dodati mljevenu crvenu papriku, podliti s malo vode i pirjati 15-tak minuta.
  3. Na kraju umiješati polovicu ribanog sira.
  4. Za tijesto mutiti pjenjačom jaja, dodati ulje i vrhnje pa postepeno dodavati brašno, vodu, sol i prašak za pecivo. Miješati dok se ne dobije ujednačena glatka masa nešto gušća nego za palačinke.
  5. Polovicu tijesta rasporediti po nauljenom i pobrašnjenom limu (ili vatrostalnoj posudi) pa staviti u zagrijanu pećnici na 180℃ na nekih 10-tak minuta. Izvaditi iz pećnice, rasporediti mesni umak, preliti ostatkom tijesta, posipati ostatkom sira i vratiti u pećnicu da se zapeče do kraja i dok lijepo ne porumeni. (oko 25-30 min)

Poslužiti uz jogurt, vrhnje ili neku drugu salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

(Ukupno 42.388 čitanja, 4 čitanja danas)

The post Jednostavna mesna pita appeared first on Reci Peci.


Mesna rolada s jajima

$
0
0

Da u kuhinji volim zbućkati sve i svašta, to već znate 😉 Da volim isprobati uvijek nove i zanimljive kombinacije u raznim jelima, i to ste sigurno naučili listajući recepte na ovim stranicama. Dakle, nema potrebe da puno objašnjavam čemu ovakva kombinacija u ovom jelu. Jednostavno sam odlučila za ovaj ručak obično mljeveno meso malo oplemeniti i učiniti drugačijim i izbjeći klasične faširance i običnu mesnu štrucu, a da mi to ne ispadne ništa preskupo niti komplicirano. I uvijek se ponovo oduševim kako iz nečeg običnog može ispasti nešto sasvim posebno i jako fino. Ima ovdje na ReciPeci dosta recepata za razne štruce: punila sam ih rižom, špinatom, kuhanim jajima, ali sa kajganom pečenom kao omlet još nisam probala, pa pomislih, zašto ne?  Možda vam ne ide u račun ta kombinacija okusa, ali vjerujte da je baš fino. Za prilog sam pripremila Podravski krumpir i cijelu hrpu svježe zelene salate. Ma, bolje ne može! Ne može? Ma može može, i to već slijedeći put u nekoj novoj kombinaciji okusa  😉

Potrebno:

  • 50 dag mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 10 dag pancete ili domaće dimljene slanine
  • 2 šnite starog kruha
  • 4 žlice krušnih mrvica
  • 1 jaje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • komadić sira trapista (4-5 dag) a može i bez njega
  • šaka sjeckanog peršinovog lišća
  • vegeta, sol, papar, 2 žličice mljevene crvene paprike
  • 2 žlice sezama ( a može i bez njega)
  • 1,5 dl bijelog vina
  • Za kajganu: 3 jaja + 1 dl mlijeka

Priprema:

  1. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk i jako sitno nasjeckanu pancetu dok se sve lijepo ne zažuti i ne zamiriše.
  2. U većoj posudi pomiješati meso, jaje, peršinovo lišše, kruh namočen u vodi pa ocjeđen rukama i natrgan na sitno, mrvice, začine i prženi luk i pancetu. Sve dobro izraditi i izmiješati rukom dok ne postane lijepa kompaktna masa (što se duže mijesi, masa postaje sve kompaktnija).
  3. U većoj tavici ispeći jaja prethodno razmućena vilicom s mlijekom, posoliti. Peći kao omlet u komadu na malo ulja. Kada se jaja stegnu s donje strane pažljivo odvajajte rubove vilicom i naginjite usput tavicu da tekuća jaja koja su na vrhu iscure na dno kako bi se zapekla. Potom cijeli omlet pažljivo okrenite  i ispecite do kraja i sa druge strane. Bilo bi super da imate četvrtastu tavicu, no ja nisam imala pa sam pekla u običnoj okrugloj pa sam pečenu kajganu isjekla na tri komada da mi lijepo stane po veličini na meso. (vidi sliku)
  4. Pripremiti alu foliju, po njoj rasipati ravnomjerno sezam, preko sezama rukama natiskati mesnu smjesu u oblik pravokutnika. Preko mesa staviti tanki sloj kajgane, preko kajgane naribati sir pa sve skupa pažljivo uz pomoć folije zarolati u roladu.
  5. Roladu oprezno premjestiti u dobro nauljen lim, uliti vino pa prekriveno folijom peći u prethodno zagrijanoj pećnici  na 200°C 20tak minuta, dok ne počne cvrčati. Tada izvadite, pa prelijte štrucu umakom u kojem se peče i nastavite peći ali bez folije. Svakih 10tak min izvadite štrucu i ponovno ju prelijte umakom od pečenja (tako će biti sočnija). Ako vam se prilikom pečenja umak zagori i štruca ostane ‘na suhome’, dodajte oko 1 dl vode i nastavite peći. Nakon ukupno 1 sat i 15tak minuta, štruca je gotova, a primjetiti ćete to i po lijepoj hruskavoj korici koja se ulovila po njoj.
  6. Malo rashladiti pa izrezati na tanke šnite i poslužiti uz prilog po želji i zelenu salatu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

(Ukupno 16.108 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Mesna rolada s jajima appeared first on Reci Peci.

Musaka od starog kruha s ajvarom

$
0
0

Musaka ili složenac od starog kruhaMusaka od starog kruha jelo je koje će vam savršeno dobro doći ukoliko imate kakvu omanju zalihu starog kruha koju valja potrošiti i na nešto drugo osim izrade krušnih mrvica, ali i u situaciji kada ostanete bez ideje što skuhati za ručak, jer ovo je jelo sa kojim ćete od malo namirnica dobiti pravi, konkretni i sasvim pristojan ručak u prilično brzom roku. Iako ovo po svom sastavu baš i nije musaka (musaka je u svojoj osnovi jelo napravljeno od slojeva patliđana i mljevenog mesa) naziv mi se učinio zgodnim, a i okusom i izgledom me podsjetilo na musaku. Za ovaj složenac vrijedi pravilo da mora biti sočan i dobro začinjen da bi bio ukusan inače će mu okus biti onako, pomalo neutralan i cjelokupni dojam bljedunjav. Dakle, što više jaja, ajvara, slanine, kukuruza i luka, to bolje 😉 Evo recepta:

Musaka od starog kruha

Potrebno:

  • Musaka od starog kruha snimljena izbliza1 kg starog kruha (može i manje ako pripremate jelo za 2-3 osobe)
  • 5-6 žlica ajvara
  • 20 dag suhe slanine
  • 10 dag domaće ljute kobasice
  • 1 veći lujk
  • manja konzerva kukuruza
  • 6 jaja
  • 2 dl mlijeka
  • 15 dag sira trapista
  • vegeta, sol, papar

Priprema:

  1. Kruh narezati na tanke ploške. Slaninu sitno nasjeckati pa popržiti sa sitno sjeckanim lukom. Pjenjačom umutiti jaja i mlijeko, posoliti i popapriti.
  2. Složiti šnite kruha jednu uz drugu na namašćen lim za pečenje ili vatrostalnu posudu, zaliti polovicom umaka od jaja i mlijeka, posipati prženom slaninom i lukom, rasporediti i nasjeckanu kobasicu i kukuruz. Preostale šnite kruha premazati sa jedne strane ajvarom pa ih složiti namazanom starnom preko nadjeva. Zaliti ostatkom umaka od jaja i mlijeka. Obilno posipati sirom i zapeći u pećnici na 180ºC cca 20 min. Musaka je gotova kada dobije lijepu zlaćanu koricu.

Dobar tek!

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

Prvi korak izrade musakeDrugi korak izarade musaketreći korak izrade musake4. korak izared musake - pečenje!Musaka od starog kruhaMusaka od starog kruha

(Ukupno 8.095 čitanja, 5 čitanja danas)

The post Musaka od starog kruha s ajvarom appeared first on Reci Peci.

Sendviči s piletinom za savršeni piknik

$
0
0

sendviči s piletinomSendviči s piletinom svaki će piknik i druženje u prirodi učiniti posebnim, kako kušačima tako i onima koji su zaduženi za pripremu jela. Zašto je tome tako? Ako pričamo o obiteljskim okupljanjima i druženjima u prirodi, mama je nekako najčešće ta koja će se pobrinuti oko jela (ma, i oko svih drugih sitnica koje treba ponijeti 😉 ), pa nerijetko taj odlazak na piknik, koji svima drugima izgleda tako jednostavno i turbo zabavno, za onoga koji će biti ‘mali od kuhinje’ baš i nije tako zabavan. Barem što se pripremnog dijela tiče. Treba misliti na sve i svašta: ponijeti dekice, pribor za jelo, čaše, ubruse, zabavne sadržaje za djecu, eventualnu rezervnu odjeću za ‘ne daj bože’ situacije, nešto slatko, nešto slano…ma, spisak u trenu postane impresivan. Priprema roštilja je nekako najčešća opcija za piknik varijantu ručka, i moram priznati, obožavam roštilj. No, što ako se jutro prije polaska pripreme turbo ukusni sendviči s piletinom, sa pecivima mekanim i nježnim kao oblak i sa punjenjem tako sočnim i konkretnim uz puuuno zelene salate? Ne, ne pričam ovdje o klasičnom sendviču ‘kajzerica+šunka+sir’ nego o pravom istinskom sendviču, preteči današnjih sendviča kakvoga je u tom obliku zamislio i poželio John Montegue, Lord od Sandwicha za jedne dugačke kartaške partije, tijekom koje je zapovijedio da mu za jelo donesu tri komada rostbifa položenog između tri kriške kruha kako ne bi zamastio prste i tako označio karte kojima je igrao poker. Lord je navodno zaradio velike novce te večeri ali je zaradio i titulu tvorca sendviča po kojemu se taj preukusni zalogaj i danas tako zove. Ovi moji sendviči s piletinom stvorili su se dakle kao ideja da ih ponesemo na naše obiteljsko druženje na Dunav kamo najčešće pobjegnemo za lijepog vremena i pokazali su se kao odlična opcija i dostojna zamjena mesu ili kobasicama sa roštilja. Sendviči s piletinom su bili to ukusniji što sam ih pripremila sa finim domaćim pecivima koja su se jednostavno topila u ustima, a punjenje od piletine dodatno je obogatio umak od jogurta s češnjakom i hrskava zelena salata u kombinaciji sa mladim lukom. Dakle, sendviči s piletinom nešto su što definitivno morate probati i to što prije. Evo recepta:

sendviči s piletinomSendviči s piletinom

POTREBNO:

Za peciva:

  • 700 g glatkog brašna
  • 1 kockica svježeg kvasca
  • 3,5 dl tople vode
  • 150 g otopljenog maslaca
  • 1 jaje
  • 2 žlice šećera
  • 1 žlica soli

Za nadjev:

  • 3 filea pilećih prsa
  • 2 paprike
  • 1 veći ili 2 manja luka
  • I još: glavica zelene salate, 3-4 mlada luka, jogurt, češnjak, sol

PRIPREMA:

  1. Za peciva: razmutiti u toploj vodi sa šećerom kvasac i pustiti ga 5-8 minuta da nadođe. U većoj posudi pomiješati brašno i sol, u sredinu razbiti jedno jaje, dodati otopljeni maslac i uzdigli kvasac. Miksati prvo mikserom sa spiralama ili nastavkom za tijesta dok smjesa ne postane kompaktna, a tada prebaciti na radnu površinu i mijesiti rukama uz povremeno posipavanje brašnom dok tijesto ne postane potpuno glatko. Prebaciti ga natrag u posudu, pokriti krpom ili folijom i ostaviti na toplom 30-tak minuta da se digne i udvostruči veličinu.
  2. Uzdigno tijesto prebaciti na radnu površinu, malo premijesiti rukama i oblikovati deblji valjak. Izrezati ga na 10-12 (ovisno koliko velika peciva želite) komada, pa oblikovati male duguljaste kruščiće. Slagati ih na lim preko papira za pečenje, izrezati oštrim nožem lagano po površini te pustiti pokrivene da počivaju još 20-tak minuta. Tada peciva treba premazati razmućenim žumanjcem sa malo mlijeka i posipati sezamom. Peći u pećnici zagrijanoj na180ºC 15-20 minuta. Peciva su gotova kada poprime lijepu zlaćanju boju.
  3. Za nadjev, piletinu izrezati na tanke trakice. Papriku i luk isto tako. Prepržiti trakice mesa naglo na gril tavici na malo ulja sa svim strana, dodati tada luk i papriku pa pirjati još 20-25 minuta dok se meso i povrće lijepo nezapeče.
  4. Za preljev pomiješati jogurt sa sitno sjeckanim češnjakom ( ja sam dodala i začin za kebab jer ga moji klinci obožavaju), posoliti po ukusu.
  5. Prohlađena peciva prerezati uzdužno i puniti nadjevom od mesa, preliti umakom od jogurta, pa sve završiti svježe sjeckanom zelenom salatom i mladim lukom. Poklopiti drugim dijelom peciva i poslužiti odmah, ili zamotati svaki sendvič u foliju i ponijeti u prirodu. Vaši su sendviči s piletinom spremni za druženje sa vašim nepcem 🙂

Dobar tek!

Recept u slikama “Sendviči s piletinom”:

Sendviči s piletinom pripremaSendviči s piletinom - prprema za pečenjesendviči s piletinom - izrada pecivapeciva za sendvičesendviči s piletinom - priprema nadjevaSendviči s piletinom - nadjevanjePriprema sendviči s piletinomSendviči s piletinom - priprema završeni sendviči s piletinom

(Ukupno 3.447 čitanja, 5 čitanja danas)

The post Sendviči s piletinom za savršeni piknik appeared first on Reci Peci.

Tjestenina u umaku od butternut bundeve

$
0
0

Tjestenina u umaku od butternut bundeveTjestenina u umaku od butternut bundeve najkremastija je tjestenina koju sam u zadnje vrijeme pripremila. Tjestenina je inače prilično često na jelovniku u našem domu, i pripremam je na sve moguće načine, no ovaj nas je umak od butternut bundeve oduševio i moram priznati da mi se prvi put nakon dugo vremena dogodilo da je umaka ponestalo 😀 Dakle, tajna ovog finog umaka krije se upravo u butternut bundevi ili tikvi koja ima savršeno mirisno i sočno meso, izrazito narančaste boje i blago orašastog okusa. Butternut bundeva mi je možda i najdraža od svih drugih bvundeva (Hokaido, Turkinja, Argenta…) jer ima jako puno mesa, a malo koštica. Meso ove bundeve je dosta čvrsto pa je pogodna upravo za ovakve stvarčice u kojima se pod zubima trebaju osjetiti i komadići, iako to ne znači da i ovu bundevu možete savršeno izblendati i pretvoriti u pire nakon kuhanja ili pečenja. Bundeva je inače, osim što je niskokalorična pa je draga svima onima koji pokušavaju dovesti u red svoju težinu, izvrstan izvor antioksidansa i vlakana te savršeno brani naš organizam od raznih oštećenja. Također je velik izvor vitamina A što je od velike važnosti za zdravlje očiju. Dakle, ukoliko na policama kakvog tržnog centra, lokalnog dućana ili tržnice spazite ovakvu bundevu, nemojte je zaobići nipošto. Tjestenina u umaku od butternut bundeve priprema se prilično brzo pa je odlična opcija za lagani ručak ili večeru narolito ukoliko ste malo kratki s vremenom i želite pojesti nešto zdravo, fino i na brzinu 😉 Evo recepta…

Tjestenina u umaku od butternut bundeveTjestenina u umaku od butternut bundeve

POTREBNO:

  • 1/2 butternut bundeve (cca 500g)
  • 1 manji luk
  • 2-3 dl vode
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 3 žlice gustina
  • 80 g parmezana
  • 1 češanj češnjaka
  • vegeta, sol, papar, vlasac, prstohvat kurkume
  • 400 g širokih rezanaca

PRIPREMA:

  1. Bundevu oguliti i narezati na sitne kockice. Luk sitno nasjeckati.
  2. Na malo maslinovog ulja pržiti luk par minuta, dodati bundevu, protisnuti češnjak, promiješati, doliti vodu, začiniti po ukusu te pirjati 15 minuta uz povremeno miješanje.
  3. Tada štapnim mikserom izmiksati polovicu pirjanih bundeva, na kraju umiješati vrhnje za kuhanje u koje ste umiješali gustin, kratko prokuhati, dodati polovicu parmezana, promiješati. Umak pustiti da odstoji par minuta prije posluživanja kako bi se okusi lijepo proželi.
  4. Poslužiti uz kuhane široke rezance posipano parmezanom i vlascem.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema umaka za tjesteninu2. korak pripreme umaka - dodavanje vrhnja za kuhanje...Tjestenina u umaku od butternut bundeve spremna!Tjestenina u umaku od butternut bundeve - #radostzastolom :)

(Ukupno 2.845 čitanja, 5 čitanja danas)

The post Tjestenina u umaku od butternut bundeve appeared first on Reci Peci.

Fiš bez kostiju

$
0
0

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju složit će se mnogi, baš i nije neki pravi fiš jer ako se u loncu ne krčkaju zajedno bar šaran, som i štuka, niste ništa napravili. No, što ako ste jedan od onih koji riječnu ribu baš ne voli previše, a zbog kostiju koje naravno svaka riba ima nakon takvog ručka ostaneš gladan ili se u krajnjem slučaju najedeš rezanaca koji se uvijek poslužuju uz fiš paprikaš?! Što onda? Odreći se fiša za zauvijek? Odreći se tog savršenog sklada okusa mljevene crvene paprike, paradajza i bijelog vina, savršeno gustog safta i posebne arome od prilične količine luka koji se sitno nasjeckan krčkajući u loncu na malo ulja pretvara u miris i okus koji ćete teško zaboraviti? Odreći se tog užitka pri pogledu na pun tanjur crvenog ribljeg blaga pred sobom u kojem se domaći široki rezanci lijeno savijaju i na mjestima žute pa neminovno podsjećaju na riječne sprudove koji nastanu kada Dunav opadne baš jako, a iz tanjura se zapuši tako fino i tako jako da ne možete dočekati da se ohladi pa sasvim sigurno opečete jezik kušajući, a na kraju niste sigurni jeli vas opekla vrućina neohlađenog fiša ili njegova ljutina, jer eto nikad niste sigurni koliko je fiš ljut?! Ne, ne morate se odreći svega toga zamo zato što će netko reći da fiš bez kostiju nije pravi fiš. Jer, ako u fiš stavite samo file soma ili kakve druge filetirane riječne ribe (ako uspijete isfiletirati šarana onda ste stvarno maher 😉 ), ako ga doista dobro začinite, dobit ćete doista fini fiš paprikaš koji ćete moći jesti s guštom i bez straha od kostiju 😀 I što je najbolje od svega, fiš bez kostiju priprema se prilično jednostavno i brzo s obzirom da se u njemu krčkaju samo tanki fileti somića koji se skuhaju doista brzo. S obzirom da za pripremu fiša vrijedi ona Pavličićeva kako je za dobar fiš možda najbitnije dobro društvo, svakako pozovite kakvu ekipu na kušanje svojeg fiša bez kostiju i podijelite radost za stolom. Evo kako pripremiti fiš bez kostiju…

Fiš bez kostijuFiš bez kostiju

POTREBNO:

  • 500 g očišćenog soma (file)
  • 3 velike glavice luka ili 4 manjih
  • 150 ml ulja
  • 1/2 vrećice dodatka za riblju juhu
  • 2 žlice slatke mljevene crvene paprike
  • 1 žlica ljute crvene mljevene paprike
  • 3 dl bijelog vina
  • vegeta, sol, papar
  • 3 dl domaćeg ukuhanog paradajza
  • Za prilog: domaći široki rezanci

PRIPREMA:

  1. Luk oguliti sitno nasjeckati ili ga usitniti u blenderu. Ako nemate blender, možete ga usitniti štapnim mikserom. Ovo s blenderom je sasvim o.k. ideja, jer toliko luka izaziva jako puno suza ako ga odlučite sjeckati nožem. Pržiti luk u većem loncu na malo ulja, posoliti ga i uz miješanje pustiti da potpuno omekša. Luk treba pržiti na laganoj vatrici kako ne bi brzo zagorio…tako se otpuštaju njegove najbolje arome koje će dati specifičan slatkasti okus fišu, a postići ćete tako i savršenu teksturu.
  2. Kada luk omekša zaliti ga razmućenim dodatkom za riblja juhu, dodati i ljutu i slatku crvenu mljevenu papriku, paradajz te otprilike 300 ml vode. Sve skupa dobro začiniti solju i paprom (ili vegetom) i pustiti da zakuha.
  3. Čim juha provri spustiti u nju komade ribe i bijelo vino, te polupokriveno kuhati 30-40 minuta na laganoj vatri. Svakako treba kušati fiš i provjeriti njgegovu začinjenost i ljutinu pa kao vam se učini prežestok, slobodno ulijte još malo vode, a ako vam je preblag, opletite po njemu još ljute papričice.
  4. Uz fiš svakako poslužite kuhane široke rezance u posebnoj posudi. Domaći kruh tvrde hrskave korice također je odličan saveznik pri konzumaciji fiša (naročito da si njime obrišete brkove koje ćete si napraviti srčući ljuti fiš 😀 ) Ne zaboravite i koju čašu kakvog dobro bijelog vina nakon svega, jer bit ćete žedni definitivno i trebat će vam 😉

Dobar tek!

Recept u slikama:

Proces prženja luka za fiš paprikaš bez kostijuFiš bez kostiju

(Ukupno 2.088 čitanja, 1 čitanja danas)

The post Fiš bez kostiju appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>