Quantcast
Channel: Tjedni jelovnik
Viewing all 2352 articles
Browse latest View live

Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom

$
0
0
Ovaj današnji ručak, svinjski vrat u umaku od piva dokaz je da vratina nije komad mesa rezerviran isključivo za pripremu na roštilju ili kao pečenje u pećnici. Svinjski vrat je u biti pomalo podcijenjen komad svinjetine pa će se velika većina pri kupnji odlučiti za one kvalitetnije dijelove kao što je kare, lungić ili but. I napravit će tu veliku grešku, jer vratina je doista dio mesa sa kojim se u kuhinji može svašta napraviti. I to kako ukusno samo! Npr. ražnjići od svinjetine će uvijek biti najukusniji i najsočniji ako s naprave sa vratinom. Za roštiljanje je vratina već klasik među mesoljupcima. No, malo ljudi zna da se vratina može pripremiti u kućnoj varijanti i to pirjanjem u tavici 😉

Svinjski vrat u umaku od piva definitivno je najsočnije mesno jelo koje sam pripremila u zadnje vrijeme. Meso je nakon ovakve pripreme toliko sočno da se može rezati pritiskom vilice bez noža! A umak…ajme kako je to tek fino. Pivo se u kombinaciji sa lukom odlično ljubi te daje ovom jelu sasvim profinjenu aromu. 

Svinjski vrat u umaku od piva najbolje će pasati uz pire krumpir, iako kakvi njoki također nisu na odmet. Ili možda domaći široki rezanci. Odluka o tome kakav ćete prilog poslužiti uz ovo mesno jelo je samo na vama. U svakom slučaju nećete pogriješiti. Razveselite svoje nepce i nepca svojih ukućana ovim jednostavnim i jako finim ručkom što prije!

Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

Svinjski vrat u umaku od piva

POTREBNO:

  • 10 odrezaka svinjskog vrata
  • 3 glavice luka
  • 2 češnja češnjaka
  • 200 ml svijetlog piva
  • sol, papar
  • 2 lista lovora
  • 1 žlica svježeg ili sušenog vlasca
  • 2 žličice crvene začinske mljevene paprike (ako volite ljudo neka bude ljuta)
  • 300 ml povrtnog temeljca
  • 3 žlice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Svinjski vrat očistiti od sitnih košćica i posušiti. Ja sam potpuno odstranila kosti, no ako želite možete kosti ostaviti. Odreske lagano istući batom za meso, pa posoliti i popapriti.
  2. U većoj tavi na malo ulja pržiti odreske na naglo sa obje strane dok se ne zapeku. Izvaditi ih na stranu.
  3. U istoj tavi na istom ulju na kojem ste pržitli meso, pržiti sitno sjeckan luk. Luk je dobro prethodno usitniti blenderom ili kakvom sjeckalicom kako bi bio što sitniji. Luk pržiti 3-4 minute, zaliti ga nakon toga pivom. Miješati kratko i pustiti da pivo skoro potpuno ispari. Tada doliti temeljac, začine, lovorov list, pustiti da provrije pa u tavicu vratiti odreske. Poklopiti pa pirjati na laganoj vatrici 40 minuta. 
  4. Izvaditi odreske opet na stranu pa u tavu dodati brašno razmućeno sa malo vode kako biste dobili gušći umak. Promiješati pa odreske opet vratiti u tavicu. Kratko prokuhati sve skupa pa poslužiti uz pire krumpir i kakvu finu salaticu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Svinjski vrat u umaku od pivaSvinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva Svinjski vrat u umaku od piva

The post Svinjski vrat u umaku od piva sa pire krumpirom appeared first on Reci Peci.


Cordon bleu – punjeni odrezak nad odrescima

$
0
0

Često kuham jela odokativnom metodom od namirnica koje mi se nađu pri ruci, što u konačnici znači da moja jela često nemaju baš nikakve nazive pa niti sama ne znam kako bih ih nazvala. Kuhanje na takav način ispunjava me baš nekom pozitivnom energijom i entuzijazmom jer nikad ne znam što će ispasti dok ne bude gotovo. No, i kuhanje dobro poznatih jela i klasika u kulinarstvu ima svoje svijetle trenutke u mojoj kuhinji. Kao kad npr. radiš Cordon bleu. Sam naziv tog jela nosi nekakve svečane konotacije i baš ga volim izgovarati.

Od kuda potječe naziv Cordon bleu?

Iako se u osnovi radi o običnom pohanom odresku od telećeg, svinjskog ili pilećeg mesa punjenom sirom i šunkom, cordon bleu je poseban odrezak. Prije svega zbog svog imena. Pa evo o čemu se radi…koga ne zanima ovaj povijesno-činjenični dio neka slobodno odskrola do dijela teksta sa opisom samog jela 😉 Povijest tog imena seže u daleku prošlost u Francuskoj kada je na kraljevskom dvoru postojao red vitezova Ordre des Chevaliers du Saint Esprit koji su za svoje zasluge bivali nagrađeni križom svetog duha kojega su nosili oko vrata na posebnoj plavoj vrpci (cordon bleu). Priča se tako da su se ti vitezovi voljeli počastiti dobrom gozbom i biranim jelima, da su uživali u ekstravagantnim i luksuznim domjencima koji su se po njima nazivali “Cordon bleus”. Dakle, Cordon bleu (plava vrpca) je zbog svega toga postala sinonim za izvrsnost pa se kao naziv počeo primjenjivati i na području kulinarstva. 

Dakle, Cordon bleu je jedan izvrstan odrezak zar ne? 😉 Pa hajde da ga onda i učinimo izvrsnim za naša nepca. Ovaj se punjeni odrezak priprema prilično jednostavno, no unatoč tomu ispasti će vam ustvari toliko fino koliko se potrudite oko njega. Ne lažem, stvarno. Da bi vam cordon bleu bio fini ručak i odrezak sočan, neka meso koje koristite bude kvalitetno. Punjenje također. Tanko rezana mozzarela ili chedar u listićima uz fini komad sušene šunke ovome odresku daju ono nešto posebno. Ja ga najčešće radim za pilećim prsima, no odličan je u bilo kojoj drugoj varijanti. Uz Cordon bleu možete poslužiti prilog koji želite. Odlično pašu prženi krumpirići, ali i krumpir pire sa umakom od gljiva, pirjana riža sa maslacem ili možda krumpir sa povrćem na lešo. Na vama je samo da pronađete svoju savršenu kombinaciju i da uživate u svakom zalogaju

Cordon bleu

Cordon bleu

POTREBNO:

  • 8 odrezaka pilećeg bijelog mesa (2 prsa)
  • 8 komada tanko rezane suhe šunke
  • 200 g ribane mozzarele 

Za paniranje:

  • 2 jaja
  • 6 žlica brašna
  • 10 žlica krušnih mrvica
  • I još: ulje za prženje

PRIPREMA:

  1. Odreske utanjiti batom za meso oprezno preko vrećice za zamrzavanje kako se prsa ne bi raspala. Bitno je da odresci budu što tanji pa si dajte truda sa ovim. Lijepo laganim udarcima utanjiti ravnomjerno po cijeloj površini odreska.
  2. Na donju polovicu odreska staviti komad šunke, preko šunke sir pa preklopiti drugim dijelom odreska. Rubove pritisnuti prstima, pa još malo potuckati batom za meso kako bi se odrezak ‘zatvorio’.
  3. Sada slijedi paniranje. Prvo svaki odrezak uvaljati u brašno, potom u razmućena i posoljena jaja, a odmah zatim i u krušne mrvice.
  4. Tako panirane odreske pržiti u ulju sa obje strane dok ne postanu hrskavi i zlatno-smeđe boje. Ocijediti ih na ubrusu od viška masnoće i poslužiti uz prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Cordon bleu – punjeni odrezak nad odrescima appeared first on Reci Peci.

Piroge – jastučići punjeni krumpirom i sirom

$
0
0

Piroge su tradicionalno slavensko jelo koje potječe iz Galicije, srednjoeuropske pokrajine koja se danas jednim dijelom nalazi u Poljskoj, a drugim dijelom u Ukrajini. Bio je to siromašan nizinski kraj u kojemu su kruh kao i sve vrste tijesta bile osnovne namirnice slavenskog stanovništva sa tih prostora. Domišljatost domaćica učinila je to da se čak i uz osnovne namirnice, može dobro jesti i da to nešto može biti itekako ukusno. Vjerovatno su baš zato i nastale piroge.

U hrvatsku su piroge donijeli Rusini i Ukrajinci, pa će tako za njih znati svi oni koji u svom rodoslovnom stablu imaju nekoga iz tih krajeva, posebice u Srijemu i Slavoniji.

Iako na prvu to možda i ne biste rekli, piroge su u stvari prilično zasitno jelo. Mogu se napraviti na više različitih načina, no u osnovi je to tijesto punjeno nadjevom, nešto kao ravioli ili naše slavonske taške sa pekmezom, samo bez pekmeza 😉 Najčešće vrste punjenja su kombinacija kiselog kupusa i krumpira, ili pak kombinacija krumpira i bijelog kravljeg sira. Tijesto se tanko razvalja, izreže u krugove, napuni nadjevom, dobro zatvori sa svih strana i skuha. Ocijeđene i kuhane piroge se nakon toga mogu popržiti na masti koja je ostala od prženja slanine i zaliti kiselim vrhnjem. Opcija ima puno i o vama ovisi kakve će piroge biti. Morate probati da biste znali, nema druge 😉

Ja vam danas donosim moje prve piroge koje sam punila nadjevom od restanog krumpira i sira. Zapečene sa slaninom i uz kiselo vrhnje oduševile su me totalno i mislim da će se od sada puno češće naći na tjednom jelovniku.

Piroge

Piroge

POTREBNO:

Za tijesto:

  • 350 g glatkog brašna
  • 1 jaje
  • pola žličice soli
  • 160 ml mlake vode

Za nadjev:

  • 4 srednja krumpira
  • 100 g bijelog kravljeg sira
  • 1 luk
  • 1 žličica mljevene crvene paprike
  • sol, papar

I još:

  • 100 g domaće sušene slanine
  • 4-5 žlica kiselog vrhnja

PRIPREMA:

  1. od svih sastojaka umijesiti glatko tijesto. Tijesto će biti srednje tvrdoće i jako lijepo je za raditi i razvaljavati ga. Odložiti tijesto na stranu, prekriti ga suhom krpom i pustiti da odmara dok pripremate nadjev.
  2. Za nadjev skuhati krumpir i zgnječiti ga.
  3. U posebnoj tavici pirjati sitno sjeckan luk pa kada omekša i pozlati dodati crvenu začinsku papriku.
  4. Pomiješati sada u drugoj posudi zgnječeni krumpir, sir i prženi luk. Začiniti po ukusu solju i paprom i dobro sve sjediniti miješanjem.
  5. Na dobro pobrašnjenoj radnoj površini razvaljati tijesto na 3-5 mm debljine. Rezati krugove modlicom umočenom u brašno. Na sredinu svakog kruga staviti po žličicu nadjeva pa preklopiti i dobro pritisnuti rubove. Možete to napraviti plastičnim kalupićem, a možete i ručno utisnuti robove vilicom. Bitno je da je dobro zatvoreno kako nadjev ne bi iscurio tijekom kuhanja.
  6. Piroge kuhati u većoj količine kipuće slane vode. Nakon što isplivaju na površinu, kuhati još 3-4 minute. Izvaditi ih i ocijediti nakon kuhanja.
  7. U većoj tavi prepržiti slaninu pa ju izvaditi na stranu. Na istoj toj masnoći od slanine pržite po nekoliko piroga sa svake strane dok se lijepo ne zapeku.
  8. Piroge poslužiti uz prženu slaninu i kiselo vrhnje.
  9. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Piroge – jastučići punjeni krumpirom i sirom appeared first on Reci Peci.

Pileće rolice sa pancetom – savršenstvo na tanjuru

$
0
0

Kuhanje ručka svaki dan ponekad doista zna biti zamorno i slijedeći uhodanu rutinu iz tjedna u tjedan lako je zateći se u sveopćoj dosadi i apatiji. I zato je dobro povremeno razbiti tu rutinu uhodanih jela nečim pomalo drugačijim. Kao što su npr. ove pileće rolice sa pancetom.

Radi se u stvari o sasvim jednostavnom jelu od sasvim jednostavnih namirnica. Pileće bijelo meso i panceta. I ništa više ni manje! Bijelo meso prženo na tavici ili grilu često zna biti prilično suho, no kada ga zamotamo u pancetu dobijemo totalnu rapsodiju okusa. Samo jedan mali detalj i sve je drugačije. Samo 5 minuta više posla i umjesto običnog komada pečene piletine, dobiti ćete savršeno sočan zalogajčić. Tako će hrana postati zadovoljstvo, a ne rutina.

Pileće rolice sa pancetom će biti odličan ručak ili večera ako ih ispržite doma na tavi. Ali isto tako će biti odlične pečene na grilu. Ovo se jelo ne smije prepeći jer ćete u tom slučaju imati dva problema: biti će suho iznutra, a i panceta će izgorjeti. Zato je jako bitno da komad piletine koji će se zamotati u pancetu bude što tanji. Tako mu neće trebati predugo vrijeme termičke obrade.

Pileća prsa ćete najlakše utanjiti batom za meso, ali tako da svaki komad stavite između dvije prozirne vrećice za zamrzavanje. Tako ćete meso moći istući savršeno tanko, a da se ne raspadne 😉 Probajte što prije, prefino je. Kao prilog poslužite ono što najviše volite naravno. Meni je nekako pirjana riža uz povrće na maslacu najbolji izbor 😉

Pileće rolice sa pancetom

Pileće rolice sa pancetom

POTREBNO:

  • 2 cijela pileća prsa
  • 200 g tanko rezane pancete
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Meso otkoštiti. Dobiti ćete dva debela komada, a unutar svakog po još jedan mali dio. Debele komade prsa prerezati uzdužno na dva tanja dijela. Tako ćete od jednih pilećih prsa dobiti 6 odrezaka, 4 veća i dva manja. Svaki taj dio istući batom za meso preko vrećice što tanje možete. Blago posoliti i popapriti sa obje strane.
  2. Na pladanj prvo staviti dva komada pancete jedan uz drugi. Preko pancete položiti odrezak. Sada pažljivo zarolati sve skupa i napraviti male debeljuškaste rolice.
  3. Ovako složene rolice peći u lagano nauljenoj gril tavi. Prvo pecite sa one strane na kojoj se nalazi završetak rolice i pancete kako se rolica ne bi otvarala. Čim se isprži sa jedne strane, okrenite na drugu, potom na bočnu stranu dok se ne isprži sa svih strana. Ne pržiti na prevelikoj temperaturi jer će panceta prebrzo izgorjeti, a meso ostati sirovo iznutra!
  4. Pečene rolice poslužiti odmah uz prilog po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Pileće rolice sa pancetom – savršenstvo na tanjuru appeared first on Reci Peci.

Brza salata sa lignjama, krumpirom i rukolom

$
0
0

Kada se nađeš u strci i zbrci pa ne znaš niti što bi skuhao ni kako ni kada, brza salata sa lignjama, krumpirom i rukolom je odlično riješenje. Naravno, pod uvjetom da imaš lignje…i rukolu…i krumpir 😉 Ova kombinacija okusa koju sam smućkala u ovoj nadasve osvježavajućoj salatici je odlična. No, ako vam se kojim slučajem dogodi da nemate nešto od navedenog u receptu, nema veze. Jer, ova se salata može napraviti i sa alternativnim namirnicama. Naravno da će baza biti lignje. No, one će se odlično složiti i sa matovilcem ili običnom salatom kristalkom. Umjesto krumpira u salatu se može ubaciti bijeli grah ili slanutak iz konzerve pa ćete ju tako napraviti još brže. Umjesto limete, dobro će doći i obični limun. Znači izgovora nema 😉

Brza salata sa lignjama, krumpirom i rukolom može se naravno poslužiti kao lagani ručak ili pak konkretnija večera. Jednostavno se radi, pogotovo ako nabavite već očišćene lignje. Tada ih je potrebno samo oprati i narezati. No, ako ste u mogućnosti nabaviti svježe ulovljene jadranske lignje, dajte si truda sa čišćenjem jer im je okus fenomenalan i puuuuno bolji od bilo koje zamrznute lignje kupljene u trgovini.

Uglavnom, kombinacija okusa navedenih u receptu je fantastična, pa iako se radi o samo nekoliko namirnica, ova salata je pravi gurmanski užitak!

Brza salata sa lignjama, krumpirom i rukolom

Salata sa lignjama

POTREBNO:

  • 500 g očišćenih liganja
  • 5 kom krumpira
  • 200 g rukole
  • 5 žlica aceto balsamico
  • 6 žlica maslinovog ulja
  • 3 žličice češnjaka u prahu
  • 1 žličica soli
  • 1 limeta

PRIPREMA:

  1. Očišćene lignje narezati na kolutiće, pa ih zajedno sa krakovima ispržiti na malo maslinovog ulja. Pržiti 5-6 minuta.
  2. Pržene lignje premjestiti u posudu, posoliti, zaliti sa tri žlice aceto balsamica, sokom limete, 3 žlice maslinovog ulja i 1,5 žličicom češnjaka. Pustiti da se marinira dok se ne skuha krumpir.
  3. Krumpir isjeći na kockice i skuhati ga u posoljenoj vodi.
  4. Rukolu oprati.
  5. Kuhani krumpir pomiješati lagano sa 3 žlice aceta balsamica i 1,5 žlicom maslinovog ulja.
  6. U posudi za salatu pomiješati krumpir, lignje i rukolu. Ukrasiti ploškicama limete i poslužiti.
  7. Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Brza salata sa lignjama, krumpirom i rukolom appeared first on Reci Peci.

Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola

$
0
0
Postoji nekoliko jela koja se smatraju klasicima u kuhinji i za koje se smatra da bi ih svaka domaćica/kuharica trebala znati napraviti, a jedno od takvih jela zasigurno je sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola. Ja sam dugo dugo bila mišljenja kako pravu i jedinu dobru sarmu zna napraviti samo moja baka i da toj sarmi nema ravne. Dugo mi je trebalo da se odlučim i sama na pripremu sarme.

Neću lagati – prvi je pokušaj bio katastrofa! Sarme su mi bile kao nekakvo plutajuće kamenje u prozirnoj juhi koje se pritom još odmatalo iz kupusa i izgledalo Bože me sačuvaj. Recept sam naravno tražila od svoje bake, a njezini recepti idu otprilike ovako: “…pa uzmeš mesa onako da ga bude dosta, pa onda na to šaku-dvije riže, malo luka i jaje i to sve promiješaš i zamotaš” 😀 Pa sad vi napravite dobru sarmu?!

Kako napraviti dobru sarmu?

Nisam se dala pokolebati i te sam zime sarmu radila toliko često da su me moji doma zamolili da ih više ne teroriziram sarmama i kiselim kupusom i da ‘nema veze ako ne znam napravit sarmu’, i da ‘ne mogu svi biti u svemu jednako dobri’. Sve dok konačno sarma nije ispala dovoljno dobro. Ne kažem da mi sarme svaki put ispadnu idealno. I danas mi se dogodi da budu možda malkice pretvrde ili da mi nisu dovoljno kisele ili začinjene. Ali to je manje bitno i ponekad to doista ovisi o mojem raspoloženju u kuhinji. A ni odabir kiselog kupusa i vrste mesa nije zanemariv. Dakle, za sve vas kolebljive – sarma se može naučiti napraviti čak i ako niste mama ili baka 😉 Sve je u metodi pokušaja i pogrešaka (a ni dobar recept nije na odmet).

Sarma je danas jelo koji obožavam raditi, a i jesti iz više razloga. Kao prvo, ukusna je i volim taj spoj kiselog kupusa i mljevenog mesa, a kao drugo sarma se uvijek kuha u većoj količini pa je tako osiguran ručak za nekoliko dana. Puno je recepata za razne sarme (od jako jušnih do zapečenih), a vjerujem da svaka kuharica ima neki baš svoj recept po kojem ju priprema. Isto tako postoje varijacije recepata na temu sarme koje sam radila, kao što je pastirska sarma, skrivena sarma, zapečena sarma od slatkog kupusa. Dakle, ovo je recept za sarmu na kakvu sam ja najviše navikla i kakvu najčešće spremam – sa puno umaka i tekućine i mi je doma uvijek jedemo žlicom kao jušno jelo uz krumpir pire. Živjela sarma! 🙂

SarmaSarma

Sarma

Potrebno:

  • glavica kiselog kupusa
  • 1 kg mljevenog mesa
  • 1 luk
  • vegeta, sol, papar u zrnu, lovorov list
  • žličica mljevene crvene paprike
  • 200 g riže
  • 1 jaje
  • komadić suhog mesa ili slanine
  • češanj češnjaka, 2 žličice mljevene crvene paprike, 3 žlice brašna = za zapršku

Priprema:

  1. Sredinu glavice kupusa izdubiti nožem kako bi se listovi mogli lakše odvajati. Ako je kupus jako kiseo potrebno je list po list isprati pod mlazom vode.
  2. Rukom umijesiti kompaktnu masu od mesa, riže, začina i jaja.
  3. Uzimati dio po dio mesa, oblikovati rukama valjčiće i umotavati u list po list kupusa.
  4. Sarmice slagati u dublji lonac jednu do druge. Na dno staviti malo kožica od slanine i tanji sloj narezanog kiselog kupusa. Zaliti vodom da sve bude prekriveno, dodati lovorov list i suho meso pa poklopljeno kuhati na laganoj vatri oko 1,5 do 2 sata. Sarmu povremeno samo prodrmati kako ne bi zagorila. Nikako ne miješati kuhačom!
  5. Pod kraj kuhanja doliti zapršku i prokuhati 10-tak minuta.
  • Zaprška =  na zagrijano ulje (5-6 žlica) dodati nasjeckan češnjak i crvenu mljevenu papriku a odmah potom i brašno, promiješati i uz miješanje dolijevati vode (oko 3 dl) dok ne postane posve tekuće. Pjenjačom miješati dok ne prokuha i dok se ne počne zgušnjavati.

Dobar tek uz sarmu Vam svima želim!

Recept u slikama:

Sarma

Stavljanje mesa u list kupusaUmatanje lista kiselog kupusaUmotana sarmaSarmice posložene u loncuPrekrivena sarma listovima kupusa u loncuKuhana sarma

The post Sarma – kraljica zimskog obiteljskog stola appeared first on Reci Peci.

Cannelloni

$
0
0
OLYMPUS DIGITAL CAMERACannelloni su tipično talijanska vrsta jela koja se sprema od specifičnog tijesta u obliku tubica koje se potom pune raznim nadjevima te zalivaju umakom i potom zapeku. Ono što je predivno kod ovog jela je to što ga je moguće spremiti na milijun različitih načina: možete tibice puniti nadjevom od špinata i sira, tofua, gljiva, soje, pečenih paprika sa sirom, ili pak nadjevom od mljevenog mesa, ma čime god poželite i što god najviše volite. Također ih možete zalijevati prije pečenja raznovrsnim umacima: običnim beschamel umakom, umakom od vrhnja ili pak onim od paradajza, možete i ovdje dodati povrće ako tako više volite…varijacija ima bezbroj i upravo o tome ovisi kakvi će biti vaši cannelloni. Ovi moji današnji cannelloni su onako, pomalo klasični, s nadjevom o mljevenog mesa, zaliveni sa puno bechamela i salsom od rajčice, te posipani sa puuuuno sira trapista. Sve to u konačnici je dalo jelo okusom (a pomalo i izgledom) vrlo slično lasagnama, što su kod nas doma svi glasno i zdušno pozdravili i smazali punu posudu cannellona u čas 🙂 Tjestenine za cannellone danas ima za kupiti u gotovo svakom dućanu, no ipak pripazite da kupujete onu koja se ne mora prethodno kuhati (to obično piše na kutiji) jer će inače cannelloni biti žilavi i nepečeni do kraja, a ako se upustite u kuhanje tjestenine za cannellone mogli biste se malo i namučiti jer je puno laše napuniti nadjevom tube koje su čvrste i koje je lako držati u ruci od onih kuhanim ‘mlitavih’ 😉 Dobro spravljeni cannelloni moraju biti zlatno žute boje nakon pečenja i moraju se topiti u ustima. O prefinom mirisu koji se širi kuhinjom vam neću previše pričati, jer sam već i od same pomisli ponovo gladnaaaa 🙂 Evo recepta…

OLYMPUS DIGITAL CAMERACannelloni

POTREBNO:

Za mesni umak:

  • 1 pakiranje tjestenine cannelloni
  • 50 dkg mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 10 dkg pancete
  • 1 paprika babura (ili kakvu već imate)
  • 2 dl bijelog vina
  • 2 dl tekućeg paradajza
  • 2 žlice ketchupa (a i ne mora)
  • 1 jaje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • šalica (1 dl) krušnih mrvica
  • začini: bosiljak, origano, vlasac, vegeta, sol, papar

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZa bechamel: 

  • 15 dkg maslaca ili margarina
  • 6 žlica brašna
  • 8 dl mlijeka
  • 3 žlice kiselog vrhnja
  • malo topljenog sira
  • sol, papar

Za umak od paradajza:

  • 3 veće paradajza
  • 1 luk
  • bosiljak (listići, nekoliko njih)
  • 2,5 dl vode
  • sol, papar

I još: 15 dkg sira trapista za posipanje prije pečenja

PRIPREMA:

  1. Za mesni umak pržiti kratko na malo maslinovog ulja sjeckani luk sa pancetom i sitno sjeckanom paprikom, potom dodati meso pa uz miješanje pržiti dok ne promijeni boju. Potom dodati vino, pustiti da ispari, dodati tekući paradajz, ketchup, začiniti, podliti sa malo vode pa uz povremeno miješanje pirjati dok sva tekućina ne ispari. Prohladiti pa umiješati kiselo vrhnje i jaje. Dobro promiješati, a potom dodati krušne mrvice.
  2. Za bechamel otopiti maslac, dodati brašno pa uz miješanje kratko popržiti (1 minutu). Tada uliti mlijeko, dobro promiješati pa uz neprestano miješanje pustiti da zakuha i da se umak počne zgušnjavati. Začiniti, dodati kiselo vrhnje i sir.
  3. Za salsu od paradajza na ulju pržiti sjeckan luk, dodati tada sjeckan paradajz, začiniti, dodati vodu pa uz povremeno miješanje kuhati 15-tak minuta dok se umak malo ne reducira.
  4. U vatrostalnu posudu uliti gotovo polovicu bechamela, preko njega rasporediti nekoliko žlica umaka od paradajza, potom slagati tubice cannellona punjene mesnim umakom jednu do druge. Preliti sve ostatkom bechamela i umaka od paradajza, posipati ribanim sirom trapistom (ili mozzarellom) pa zapeći u pećnici na 180ºC 20 minuta ili dok se na vrhu ne stvori zlaćana korica. Tjesteninu punite tako da u ruku uzmete tubicu, prstima ruke u kojoj je držite zatvorite rupu sa donje strane dok malom žličicom polako uguravate nadjev. Ako vam nadjev teško klizi do kraja tubice, pomozite si drškicom te iste vilice i gurnite ga do kraja 😉
  5. Poslužiti odmah!

Dobar tek 🙂

Recept u slikama (snimljeno Olympus digitalnim fotoaparatom):

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

The post Cannelloni appeared first on Reci Peci.

Zapečena piletina s povrćem

$
0
0
Zapečena piltina s povrćemZapečena piletina s povrćem jako je ukusno jelo koje vrlo često pripremam za ručak, a obožavam ga iz više razloga. Prije svega zapečena piletina s povrćem mi je idealna jer u jednom loncu/posudi/pekaču imam u isto vrijeme i glavno jelo i prilog (piletina + povrće), a kao drugo priprema je sasvim jednostavna i doista ne oduzima previše vremena u kuhinji. Iako ja baš volim boraviti u kuhinji i ona mi je najdraže mjesto u kući, često i sama vodim trku s vremenom pa budem ponosna na sebe kad uspijem ručak pripremiti (zbombati sve za čas 😉 )  za kakvih 30-tak minuta, sve skupa gurnuti u pećnicu i posvetiti se nekim drugim obavezama dok se ručak dalje priprema sam. Moram priznati da sam sretna što moji klinci svi odreda doista vole svo povrće i vesele se svakom ovakvom ručku gdje povrća, pa makar onog zamzrnutog iz vrećice, ima dosta pa je tako zapečena piletina s povrćem i njima jedan od dražih obroka. Ovakve zapečene složence najčešće radim u staklenoj vatrostalnoj posudi jer jednostavno nikako da si nabavim jednu finu zemljanu/glinenu kakva bi bila idealna za ovakve stvarčice koje se fino preliju kakvim umakom, posipaju sirom i zapeku. Kako u zadnje vrijeme često surfam raznoraznim američkim food blogovima u potrazi za nekim novim idejama, primjetih kako imaju jako puno recepata  Crock pot slow cooking tematike, posebice s piletinom ‘Chicken Crock pot‘ što bi u prijevodu bilo spora priprema hrane u zemljanoj posudi/loncu. Pa mi je bilo pomalo smiješno kako i Amerikanci i Britanci imaju te neke univerzalne nazive za određene proizvode (Crok pot – poznata robna marka posuđa = Crok pot – jelo pripremljeno u zemljanom loncu ili vatrosalnoj posudi) kao što i mi ovdje nekad imasmo..npr.  kod nas je bilo koji kalkulator postao Digitron, a bilo koja pasta za zube Kaladont 😀 Ehh ta sjećanja na 80-te uvijek izmame osmjeh u uglu usana 😉 A evo i recepta za jedan sasvim domaći zapečenac od piletine s povrćem…

Zapečena piletina s povrćemZapečena piletina s povrćem

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 1 pakiranje zamrznutog miješanog povrća (mrkvica, brokula, cvjetača, krumpir, grašak…)
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 žlice brašna
  • 300 ml mlijeka
  • 100 g sira trapista
  • 80 g maslaca
  • vegeta, sol, papar

PRIPREMA:

  1. Piletinu izrezati na kockice pa prepržiti na tavici na malo ulja. Zamrznuto povrće kratko blanširati u kipućoj vodi (5 min)
  2. Pomiješati piletinu i povrće i sve skupa izručiti u vatrostalnu posudu premazanu tankim slojem maslaca.
  3. Na ostatku maslaca pomiješati brašno, dodati mlijeko, pustiti da zavri pa dodati i vrhnje za kuhanje i kiselo vrhnje. Začiniti po ukusu.
  4. Pripremljenim bechamelom preliti piletinu pomiješanu s povrćem, od gore naribati sir, pa sve skupa zapeći u pećnici 30 minuta na 170ºC dok se ne vrhu ne napravi zlaćana korica.
  5. Poslužiti uz salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Ispržiti piletinu...Pomiješati piletinu s blanširanim povrćemZaliti sve bechamel umakom i posipati siromZapeći u pećniciZapečena piletina s povrćem poslužena! Dobar tek :)

 

The post Zapečena piletina s povrćem appeared first on Reci Peci.


Pureće rolice sa špinatom

$
0
0
Pureće rolice sa špinatomProljeće definitivno budi ono najbolje u meni. Ponajprije želju za što ljepšim i šarenijim tanjurima na stolu iz kojih miriše tako opojno i lijepo, baš proljetno sasvim. Iz tog su razloga i nastale ove zgođušne šarene pureće rolice sa špinatom i pečenim jajima. Iako se prilikom pripreme ovog jela isprlja pokoji lonac više, jer ima tu svega – i pirjanog špiata i kajgane i umaka, rezultat tih sat vremena provedenih u kuhinji je doista čaroban. Budući je pureće bijelo meso po svojoj strukturi prilično suho, trebalo je smisliti način da rolice ipak ostanu podane i sočne, što mi je uz oveću dozu finog umaka na bazi vrhnja u kojemu se rolice pirjaju i uspjelo. Ukoliko niste ljubitelj puretine, na isti ovakav način možete pripremiti i rolice od piletine ili pak svinjskog karea, no meni se nekako baš puretina učinila najboljim izborom za ovo jelo. Punjenje od špinata sa mekanim ricotta sirom i kajganom, dalo je rolicama baš jednu posebnu aromu, a uz prilog kao što su domaći široki rezanci koje obavezno obilno zalijte bijelim umakom, dobit ćete i oku ugodno pravo proljetno blagdansko jelo koje bez imalorazmišljanja možete pripremiti kao ručak za Uskrs 😉 Evo recepta:

Pureće rolice sa špinatomPureće rolice sa špinatom

POTREBNO:

  • 500 g purećih prsa
  • 150 g špinata
  • 2 jaja
  • 100 g ricotta sira
  • 100 ml bijelog vina
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • 100 g sitra trapista
  • 200 ml vode
  • 2 žlice gustina
  • 2 žlice mlijeka
  • vegeta, sol, papar, žlica sjeckanog vlasca, češnjak
  • 1 rajčica

PRIPREMA:

  1. Od purećih prsa napraviti veće i tanke odreske.
  2. Špinat blanširati kratko, izvaditi ga iz vode čim povene, ocijediti i narezati nožem što sitnije. Baciti nasjeckani špinat na tavicu sa malo maslaca, promiješati, dodati dvije žlice mlijeka, posoliti i popapriti. Dodati i sitno sjeckan jedan režanj češnjaka.
  3. U drugoj tavici na malo maslaca ispržiti kajganu od 2 jaja.
  4. Za nadjev pomiješati špinat, ricotta sir i kajganu. Dobivenim nadjevom premazati odreske, zarolati ih i rubove prikačiti čačkalicom.
  5. Rolice pržiti na tavi na malo ulja sa svih strana dok lijepo ne porumene. Izvaditi ih tada na stranu pa na isto ulje doliti vino, vrhnje za kuhanje, vlasac, sol i papar pa pustiti da sve skupa zakuha. Tada uliti vodu u kojoj ste razmutili gustin i sitno sjeckanu rajčicu kojoj ste odstranili sve sjemenke.
  6. Rolice složiti u vatrostalnu posudu za pečenje premazanu maslacem, zaliti ih pripremljenim umakom pa pokriveno peći u pećnici 30-40 minuta.
  7. Pureće rolice sa špinatom poslužiti uz domaće široke rezance, umak i zelenu salatu. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti odreske i nadjev od špinataOdreske premazati nadjevomZaviti ih u rolice pa pržiti na ulju sa svih stranaSložiti rolice u vatrostalnu ili keramičku posudu za pečenjePreliti ih umakom od vrhnja i zapeći u pećniciPureće rolice sa špinatom na gnijezdu od rezanaca

The post Pureće rolice sa špinatom appeared first on Reci Peci.

Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama

$
0
0

Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama odlična su stvar iz više razloga. Možete ih napraviti kada vam npr. ostane pokoje staro pecivo pa ne znate što bi s njim jer je nakon par dana stajanja pretvrdo. Napraviti ovo jelo jako je jednostavno i možete sastojke pripremiti unaprijed, npr. večer prije, pa kada se vratite sa posla samo sve lijepo posložiti i zapeći u pećnici i za tren ćete imati vrhunski topli obrok. Ovaj je finger food odličan također za poslužiti prijateljima prilikom kakvog večernjeg druženja ili gledanja tekme. Kako god okrenete, ova su peciva fantastična!

Tajna brze pripreme ovog jela je u tome što se koriste već gotova peciva. No, ako želite, možete ispeći svoja domaća peciva (zgodan receptić za to imate OVDJE) pa nastaviti za izradom i napuniti ih nadjevom pa zapeći. Također možete koristiti peciva kakva god imate. Okrugle žemljice, baget (Baguette), integralna, kukuruzna…Ova moja, od kojih sam napravila peciva punjena mljevenim mesom i gljivama bila su tri dana stara i baš nekako tvrda. No, s obzirom da se premazuju začinskim maslacem i peku u pećnici postanu urnebeno hrskava izvana, a opet meka iznutra.

Ja sam ovaj put koristila nadjev od mljevenog mesa u koje sam ubacila i sjeckanu rajčicu, papriku i gljive, no vi se možete poigrati nadjevom koji najviše volite i koji možete zmućkati od sastojaka koji su vam dostupni. Može to biti npr. sjeckana šunka sa sirom i jajima, tunjevina u kombinaciji sa kukuruzom iz konzerve, ili kakva bezmesna kombinacija od graha ili slanutka. Mogućnosti je bezbroj. Svakako preporučujem u bilo kojoj varijanti maslac sa začinskim biljem. On je taj koji ovom jelu daje poseban štih i punoću okusa.

Peciva punjena mljevenim mesom

Peciva punjena mljevenim mesom

POTREBNO:

  • 5 duguljastih peciva
  • 300 g mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 rajčica
  • 1 paprika
  • 100 ml tekuće rajčice ili žlica koncentrata
  • 250 g šampinjona
  • 200 g tvrđe mozzarele
  • Začini: sol, papar, chili, origano, bosiljak

Za začinski maslac:

  • 150 g maslaca
  • 2 žlice sjeckanog vlasca
  • 1 žličica češnjaka u prahu

PRIPREMA:

  1. Na malo maslinovog ulja pržiti sjeckani luk i papriku par minuta. Tada dodati meso, pa uz energično miješanje kratko popržiti. Dodati svježu rajčicu sjeckanu na male kockice, začine i tekuću rajčicu. Pirjati na vatrici uz povremeno miješanje dok sva tekućina ne ispari.
  2. U posebnoj posudi na malo maslinovog ulja popržiti šampinjone nasjeckane na male kockice. Kada se šampinjoni isprže ubaciti ih u mesni umak. Na kraju umiješati polovicu sira narezanog na male kockice i promiješati.
  3. Maslac otopiti i umiješati vlasac i češnjak.
  4. U veći lim preko papira za pečenje složiti peciva prerezana na polovice. Svako pecivo po sredini utisnuti prstima pa premazati začinskim maslacem. Na svako pecivo rasporediti malo nadjeva, posipati ostatkom naribanog sira pa zapeći u pećnici zagrijanoj na 200C 15-20 minuta.
  5. Poslužiti uz zelenu salatu ili kakav fini dresing na bazi jogurta. 

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Peciva punjena mljevenim mesom i gljivama appeared first on Reci Peci.

Tjestenina u umaku od rajčica sa kozicama

$
0
0

I dođu tako ti vrući dani kada je pomisao na boravak u kuhinji nepodnošljiva i kada želiš napraviti ručak što je prije moguće. A da bude baš pravi, fini ručak. Prvo što mi u tim trenucima pada na pamet je tjestenina napolitana. Osvježavajući umak od rajčica sa puno bosiljka kojemu posebnu čar daje obilje ribanog parmezana na vrhu. E, sad zamislite sve to, ali dodajte kozice. U tren oka dobijete nešto što se zove tjestenina u umaku od rajčica sa kozicama 🙂 Znam, nikakav spektakl od namirnica niti od naziva ovog jela. Ali totalni spektakl od okusa!

Moji su klinci, a ni suprug nije daleko od toga, veliki ljubitelji svega morskog. Riba, školjke, škampi, kozice…dalo bi se tu nabrajati i birati što najviše vole. E, imaju jednu malu nevolju – ja ne volim ribu. Znam da će me sada svi zdravoljupci i volitelji svega što je mediteransko i zdravo popljuvati, ali ne mogu protiv sebe. Ne volim i točka. Nije da im tu i tamo ne pripremim nešto takvo, ali prilično je to rijetko. Pa se onda nastojim iskupiti na neki drugi način i nekim drugim privlačnim i uvijek drugačijim jelima.

Doista, jako je malo ribljih recepata kod mene na ReciPeci. Imam čak i dostojno opravdanje – živim na kontinentu, u Slavoniji. A ovdje se morska riba može naći jedino u zamrzivačima trgovačkih centara. Dogodi se tu i tamo da se nudi i svježa riba, ali ne djeluju mi te ‘svježe’ ribice nimalo uvjerljivo. Niti mirisom niti izgledom buljavih okica. Pa ih obilazim u velikom luku. A i ova zamznuta ima takvu cijenu u koju svaki put kad pročitam pomalo ne vjerujem. Jer jedno pakiranje morske ribe za jedan obrok košta isto koliko polumjesečna zaliha mesa za umake, pohance, salatice ili što već drugo. Pa odustanem i od toga.

No, onda tu i tamo pronađem kakve zamrznute kozice ili škampiće na akciji i odlučim obradovati moju družinu omiljenim im okusom. Moram priznati da su mi kozice (gamberi) fine iako dolaze iz mora 😉 Volim taj njihov slatkasti okus, a u kombinaciji sa rajčicama su odlične. I tako nastade i ova moja današnja tjestenina u umaku od rajčica sa kozicama.

Tjestenina u umaku od rajčica sa kozicama

Tjestenina u umaku od rajčica sa kozicama

POTREBNO:

  • 300 g kozica (gambera)
  • 1 velika limenka pelata (ili 3-4 svježe rajčice)
  • svežanj svježeg bosiljka
  • prstohvat origana
  • 1 luk
  • 2 češnja češnjaka
  • 1 žlica šećera
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Ako su kozice zamznute prije upotrebe ih odmrznuti.
  2. U većoj dubljoj tavi, po mogućnosti u woku pržiti kozice na malo maslinovog ulja. Kozice su osjetljive i ne treba im duga termička obrada. Pržiti ih uz miješanje nekoliko minuta. Izvaditi ih šupljom žlicom na stranu, a tekućinu koju su pustile izliti u posudicu.
  3. U isti taj wok doliti još malo maslinovog ulja pa na njemu ispržiti sitno sjeckan luk. Dodati češnjak izrezan na tanke režnjiće, dodati pelate ili rajčicu, posoliti i popapriti pa uz miješanje krčkati 10-tak minuta. Pelate možete prethodno nasjeckati, a možete ih tijekom miješanje usitniti kuhačom. Dodati i šećer koji će neutralizirati kiselost iz rajčica.
  4. Tada u umak vratiti kozice, promiješati, dodati sitno sjeckan svježi bosiljak i origano, popraviti okus ako treba solju i paprom. Prokuhati sve zajedno još 10 minuta pa poslužiti uz kuhanu tjesteninu.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Tjestenina u umaku od rajčica sa kozicama appeared first on Reci Peci.

Varivo od leće sa kobasicama

$
0
0

Kako bi jeli raznoliko, trudim se barem jednom tjedno (a nekad i više puta 😉 ) u tjedni jelovnik ubaciti kakvo varivo. Najčešće to bude varivo od graha i svi moji ga vole. Pa sam ovaj put kao alternativu grahu odlučila napraviti varivo od leće sa kobasicama. I nisam pogriješila jer smljackali smo sve što se skuhalo.

Princip kuhanja ovog variva je dosta sličan onome kuhanju variva od graha. Mahunarka se prvo prokuha (ili namoči dan prije kako bi kuhanje bilo brže), a potom se na podlogu od povrća dodaje takva prokuhana te zalijeva sa vodom ili temeljcem uz dodatak začina. Varivo od leće sa kobasicama biti će to finije što ga bolje začinite. I zato ne štedite na začinima. Neka se tu nađe i kvalitetna crvena začinska paprika, čili, papar, vlasac i obavezno lovorov list.

Variva i jela na žlicu su uvijek dobra opcija u hladnijim danima jer lijepo zagriju organizam i daju sve potrebne blagodati koje naše tijelo treba za normalnu funkciju. Također su odlična opcija za sve zaposlene jer se može skuhati dan prije za ručak kada se dođe sa posla ili pak u većoj količini pa imate ručak za čak dva dana!

Leća je iznimno zdrava mahunarka koja se može naći na policama trgovina u svako doba godine. Bogata je vlaknima te je zbog toga iznimno dobra za probavu i probavne tegobe. Nutricionisti kažu da je leća probavljivija namirnica od graha pa će je lakše podinijeti osobe koje pate od probavnih tegoba. Nije na odmet ni informacija da 100 grama leće sadrži tek 116 kalorija, a s obzirom da se radi o hranjivoj namirnici brzo ćete osjetiti sitost.

Varivo od leće sa kobasicama

Varivo od leće sa kobasicama

POTREBNO:

  • 250 g leće (zelene)
  • 1 luk
  • 2 mrkvice
  • 1 paprika babura
  • 2 lovorova lista
  • 1 žličica crvene začinske paprike
  • 1 žlica sjeckanog vlasca
  • sol
  • papar
  • 3 žličice oštrog brašna

PRIPREMA:

  1. Leću oprati i kuhati u većoj količini slane vode u koju treba dodati i lovorov list. Kuhati 20 minuta, a potom ocijediti.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk, mrkvicu, papriku i kobasicu izrezanu na kolutiće. Kada se lijepo zapeče dodati ocijeđenu leću. Zaliti vodom ili temeljcem tako da svi sastojci budu prekriveni.
  3. Dodati crvenu začinsku papriku, sol, papar, vlasac i lovorov list.
  4. Kuhati uz povremeno miješanje 30 minuta. Tada dodati brašno razmućeno u malo vode kako bi se varivo zgusnulo.
  5. Poslužiti varivo od leće sa kobasicama uz kruh po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Varivo od leće sa kobasicama appeared first on Reci Peci.

Rižoto s tikvicama

$
0
0
Rižoto s tikvicama za ručakRižoto s tikvicama odlična je i nezamjenjiva opcija u slučaju ako želite skuhati nešto super jednostavno, lagano i fino a u ovo doba godine kada tikvica ima u izobilju posebice. Iako poznajem mnoge ljude koji na sam spomen tikvica vrte nosom i ne žele za njih više niti čuti, moram priznati da nama doma još uvijek nisu dosadile, a ideja za neku novotariju s tikvicama se uvijek nađe. Rižoto kao kompletan obrok doista ne spremam često u svojoj kuhinji iz jednostavnog razloga što moji klinci i suprug nisu preveliki ljubitelji riže. No ovaj put sam ih uspjela oduševiti za ručak i to upravo jednim super finim rižotom od tikvica. Za dobar rižoto možete danas na netu kao i u mnogim kuharicama pronaći puno dobrih recepata i savjeta kako na najbolji način napraviti najbolji rižoto. Budući da niti sama nisam profi kuharica, zanimljivi su mi, a i prilično korisni takvi savjeti kojih se doista nije loše držati pri pripremi rižota jer uz samo malo truda učiniti ćete da vaš rižoto od tikvica doista bude poseban i nikad bolji. Dakle, nakon nekoliko pročitanih savjetodavnih stranica od raznih autora (od kojih je jedna ne manje bitna lekcija moje bake 😉 ) zaključih da mi je rižoto najfiniji ako se riža okruglog zrna (dakle, arborio ili sl.) bez ispiranja (jer to joj doista nije potrebno) jednostavno stavi na prethodno propirjani luk i povrće, kratko zapeče kako bi upila sve sokove iz povrća, a zatim se u nekoliko navrata podlijeva finim temeljcem. Taj temeljac možete napraviti od mesa i povrća, a možete se u nedostatku istog poslužiti otopljenom kockom za juhu, okus birajte sami. Na kraju priče u rižoto ide malo maslaca i kiselog vrhnja i to je to. Također je bitno ne prekuhati ga te isključiti bar 10 minuta prije posluživanja kako bi riža sama upila višak tekućine. Okus rižota može varirati u ovisnosti što mu je baza, a ovaj naš današnji rožoto s tikvicama bio je isključivo od mladih tikvica netom ubranih u vrtu i našeg domaćeg, sad već i ne tako mladog luka. Možda je baš zbog toga bio tako fini 😉 Evo recepta:

Rižoto s tikvicama na stoluRižoto s tikvicama

POTREBNO:

  • 2 mlade tikvice
  • 1 veći luk
  • 300 g riže arborio
  • 900 g povrtnog temeljca (da da, dobro ste pričitali, 900grama, zato što sam tekućinu izvagala u istoj mjerili kao i rižu 😉 )
  • vegeta, sol, papar, vlasac
  • 2 žlice kiselog vrhnja ili milerama
  • 50 g maslaca
  • 50 g sira trapista

PRIPREMA:

  1. Na malo maslinovog ulja pržiti sitno sjeckan luk i tikvicu izrezanu na male kockice. Pržiti cca 5 minuta, dok tikvice malo ne omekšaju.
  2. Tada dodati rižu, dobro promiješati i par minuta uz miješanje pržiti rižu zajedno s povrćem. Dodati začine po želji, te podliti sa cca 2 dl temeljca.
  3. Rižoto kuhati još 15 minuta uz povremeno miješanje i dolijevanje temeljca. Morate biti oprezni jer riža voli zagoriti ako se ne miješa redovito.
  4. Isključiti rižoto, dodati maslac te promiješati da se potpuno otopi i sjedini s rižom. Dodati kiselo vrhnje i malo sira, te ostaviti rižoto da počiva do posluživanja.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Priprema rižoto s tikvicamaRižoto s tikvicama poslužen za ručak

The post Rižoto s tikvicama appeared first on Reci Peci.

Salata sa piletinom

$
0
0
Salata sa piletinomSalata sa piletinom, puno povrća i finim dresingom osvježavajuć je i ukusan ručak koji u zadnje vrijeme pripremam često i što je najbolje, moji su klinci oduševljeni njime. Iako pojedinačne vrste povrća iz salate sasvim sigurno ne bi pojeli da im se posluže onako, vulgaris naturalis, samo narezano i eventualno posoljeno, kada se sve skupa zakamuflira finim dresingom na bazi jogurta i majoneze i kada se dodaju začini koji ‘podignu’ okus jela, ova se salata čak i za njih pretvara u pravu gurmansku avanturu. Ono što je također veliki plus je predivni kolorit jela koji također igra veliku ulogu u privlačnosti određenog jela. Salata sa piletinom jednostavno se priprema i odlična je opcija ručka za sve one koji ne žele provesti previše vremena u kuhinji. Sve se nareže, promiješa i gozba može početi! Iako sam ja za ovu salatu meso ispekla, ovdje možete iskoristiti ostatke kuhanog ili pečenog pilećeg bijelog mesa od ručka dan prije, ono će se u ovoj salati također odlično snaći, a okus možete doraditi i popraviti već onako kako vam odgovara. Salata sa piletinom dakle može biti jedan laganiji ručak ili pak večera, odlučite sami. U svakom slučaju, odlična je!

Salata sa piletinomSalata sa piletinom

POTREBNO:

  • 1 file pilećih prsa
  • 250 g šampinjona
  • 1 glavica zelene salate
  • 1 glavica radiča
  • 1 tikvica
  • 3-4 svježe rotkvice
  • 2 paprike (crvena+zelena)
  • 200 g tanko rezane pancete
  • 3-4 tanke šnite integralnog kruha

Za dresing:

  • 100 g majoneze
  • 100 g milerama
  • 180 g jogurta
  • 2 češnja češnjaka
  • 2 žlice sjeckanog vlasca
  • 2 žlice parmezana

začini: sol, papar, mljevena crvena paprika, vlasac, češnjak u prahu

PRIPREMA:

  1. Piletinu posoliti i začiniti paprom i crvenom mljevenom paprikom te ispržiti na tavici s obje strane na malo ulja dok se lijepo ne zapeče.
  2. Za to vrijeme narežemo tikvicu, papriku i šampinjone, začinimo po ukusu i također stavimo peći na tavicu na malo ulja. Povrće se pirja u svom vlastitom umaku svega 10-tak minuta!
  3. Pancetu također pržimo na tavici dok ne postane potpuno hrskava i lomljiva.
  4. Šnite kruha narežemo na kockice, pouljimo, posolimo i začinimo čenjakom u prahu pa ih kratko popržimo na tavi.
  5. Sve sastojke za dressing izmiješamo i posolimo te popaprimo. Zelenu salatu i radič narežemo na manje trakice, dodamo pečeno povrće, pečenu piletinu narezanu na trakice/kockice, pancetu izlomljenu na komadiće, krutone od kruha i dressing i sve dobro izmiješamo.
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Isprižiti povrćeIspržiti meso...Narezati meso na trakicePripremiti i sve ostalo...Dodavati jedne sastojke drugima...Dodati i krutone od kruhaSve preliti dresingomDobro promiješati..I poslužiti!

The post Salata sa piletinom appeared first on Reci Peci.

Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu

$
0
0
Pastirska sarmaŠto god mislili o njoj, voljeli je ili ne, sarma je neprikosnovena kraljica zimske kuhinje. Odlična je, prija savršeno isti tren kada se skine sa štednjaka, ali je možda još i bolja drugog ili trećeg dana nakon podgrijavanja. Sa sarmom nema previše mudrosti – nabavi se kiseli kupus i mljeveno meso, listovi kupusa se nadjenu smjesom od mesa i riže, dodaju se začini, po mogućnosti kakav komadić suhog mesa, dolije se voda i nakon sat-dva, ovisi o količini, zamirisat će sarma. I to je uredu. I to je fino. Ali to je ponekad tako dosadnoooo 😀 Ne mogu reći da moji doma ne vole sarmu, voli je svatko na svoj način. Netko od njih sve skupa razreže i napravi pravi čušpajz u tanjuru, netko od njih ne voli kupus pa se jedu samo ćufte, i kako god ju jeli, nekako im je s vremenom postala dosadna i sve manje uživaju u njoj. Zato sam odlučila tome stati na kraj i pozabaviti se novim idejama za to ukusno i fino zimsko jelo, koje se s obzirom na sastojke doista može pripremiti na puno drugačijih načina, npr. kao skrivena sarma, odnosno pastirska sarma 😉

Pastirska sarma nije ustvari ništa drugo doli pastirska pita (Shepherd’s pie) na malo drugačiji način. Pastirska sarma je prefini složenac sa nadjevom od mljevenog mesa, riže i kiselog kupusa, prekriven sočnim i sasvim posebnim slojem krumpir pirea koji se nakon pečenja lijepo zapeče i daje ovoj sarmi baš posebno lijep izgled. Ako ste ljubitelji jednostavne kuhinje i složenaca koji su odlični za pripremu na način ‘2,3 ili 4 u 1’ onda ste na pravom mjestu. Pripremite svoju prvu pastirsku sarmu ove godine i oduševite sve idejom i savršenom izvedbom!

Pastirska sarmaPastirska sarma

POTREBNO:

  • 500 g ribanog kiselog kupusa
  • 600 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 manji luk
  • 100 g riže
  • 1 luk
  • 1 češanj češnjaka
  • žličica soli
  • pola žličice papra
  • žličica biljnog začina
  • 1 kg krumpira
  • 2 žlice kiselog vrhnja
  • 3 jaja

PRIPREMA:

  1. Krumpir skuhati, protisnuti i napraviti pire. Dodati kiselo vrhnje, prstohvat češnjaka i soli, 2 žumanjca, a potom umiješati posebno tučeni snijeg od dva bjelanjka.
  2. Na malo ulja pržiti sitno sjeckan luk, dodati odmah potom i mljeveno meso pa pržiti nekoliko minuta dok ne posvjetli. (10-15 minuta)
  3. Kiseli kupus kratko isprati u vodi kako ne bi bio prekiseo. Rižu kratko prokuhati.
  4. Pirjano meso pomiješati sa polukuhanom rižom, dodati sitno sjeckan luk i češnjak, začine pa dobro promiješati.
  5. U posudu za složence (glinenu, vatrostalnu…) premazanu maslacom složiti narezani kiseli kupus, preliti ga sa 150 ml vode. Složiti preko kupusa smjesu od mesa i riže, poravnati žlicom. Preko mesa rasporediti pripremljeni krumpir pire, žlicom ga ukrasiti po površini.
  6. Sve skupa peći u pećnici na 175 stupnjeva 45 minuta.
  7. Pečeni složenac poslužiti u posudi u kojoj se pekao. Dobar tek!

Recept u slikama:

Na dno vatrostalne posude složiti red kiselog kupusaPreko kupusa rasporediti red mesne smjese sa rižom i FantomNapraviti pire krumpir sa žumanjcima i posebno dodanim snijegom od bjelanjakaRasporediti preko mesa smjesu od krumpiraIspeći u pećniciPoslužiti! Dobar tek :)

The post Pastirska sarma – zimski klasik u novom ruhu appeared first on Reci Peci.


Švedske mesne okruglice

$
0
0
Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice – slatke, male, sočne, blage – u osnovi su male ćuftice u bijelom umaku i tradicionalno su švedsko jelo koje Šveđani vrlo često imaju na svojim jelovnicima. Izvorno se ove okruglice zovu Köttbullar i doista ima jako puno varijacija na temu tih malih mesnih loptica, no u suštini su to okruglice od jako sitno mljevenog mesa sa dodatkom krušnih mrvica i luka koje se poslužuju najčešće uz pire krumpir, umak od brusnica i bijeli umak od temljca i vrhnja u kojem se okruglice još kratko propirjaju prije posluživanja. Kod nas su ove okruglice postale poznate dolaskom Ikee u Zagreb i čula sam mnoge šopingholičare koji bez porcije ovih švedskih okruglica od tamo ne izlaze. Budući me restorani po trgovačkim centrima nikad nisu previše intrigirali i nakon hodanja po trgovačkom centru mi je na pameti jedino kakva lijepa terasa u prirodnom hladu sa stvarno veeeelikom kavom, nisam probala originalne Köttbullar švedske okruglice pa da bih vam mogla reći da li su ove moje slične ili ne. Po izgledu bih rekla da i nisu previše, jer ja sam napravila puno više umaka, budući su moji klinci totalni ovisnici o jelima u umaku i uvijek se gleda tko će ga zagrabiti više pa ga zato unaprijed pripremim u bar duploj dozi. No, ako su originalne švedske mesne okruglice ovako divnog okusa kakve su ove moje, onda definitivno dižem palac gore švedskoj kuhinji koja je tipična po tome što je prilično blaga, bez suvišnih začina. Upravo takve su i ove moje švedske mesne okruglice – blage, mekane, tope se u ustima, upravo savršena kombinacija okusa. Recept je jako jednostavan i najveći problem će vam biti zarolati okruglice, jer ako nisu male, otprilike veličine većeg oraha, neće biti fora, pa je to u biti i najduži  dio procesa pripreme. Sve ostalo je, uz naravno dobar recept, prilično lako i svakako preporučam za ručak ili večeru u bilo koje doba godine. Super je stvar to što se ove okruglice mogu i lako podgrijati drugi dan, naročito za sve vas koji morate razmišljati o kuhanju za dan poslije 😉

Švedske mesne okrugliceŠvedske mesne okruglice

POTREBNO:

  • 500 g miješanog mljevenog mesa
  • 1 luk
  • 1 jaje
  • 5 žlica krušnih mrvica
  • 200 ml mlijeka
  • 1 žlica sjeckanog peršina
  • 1 žlica sjeckanog vlasca (ili kopra ako volite kopar)
  • 1 žličica češnjaka u prahu
  • 4 žlice oštrog brašna
  • 500 ml povrtnog temeljca
  • 200 ml vrhnja za kuhanje
  • žličica soli, papra, vegete
  • prstohvat muškatnog oraščića

PRIPREMA:

  1. Mljeveno meso mora biti jako sitno mljeveno, pa svakako preporučam duplo mljevenje kako bi bilo što sitnije.
  2. Krušne mrvice preliti mlijekom i pustiti da odstoje 10-tak minuta.
  3. U posudi pomiješati mljeveno meso, jako sitno iskosan luk (najbolje je napraviti kašu od luka štapnim mikserom), jaje, namočene krušne mrvice, peršin, vlasac, češnjak i druge začine pa sve skupa dobro izmiješati rukom. Od dobivene smjese raditi okruglice veličine većeg oraha. Ovo će biti puno lakše ako radite mokrim rukama tako da si pripremite u blizini tanjur s vodom u kojem ćete svako malo moći namočiti dlanove i tako lakše narolati okruglice. U jednom tanjuru si još posebno pripremite malo krušnih mrvica pa svaku kuglicu kratko uvaljate u mrvice, tako će lakše zadržati oblik i manje će se lijepiti za ruke.
  4. Kuglice pržiti u većoj količini vrućeg ulja dok ne postanu smećkaste. Izvaditi ih tada na stranu, višak ulja odliti. U istoj tavi u kojoj ste pržili okruglice neka vam ostane cca 100 ml ulja, na to ulje stavite brašno, promiješajte pa zalijte uz miješanje temeljcem. Pustite da umak provrije, dodajte vrhnje za kuhanje, začiniti solju, paprom i muškatnim oraščićem pa vratite pržene okruglice u umak. Pirjajte sve skupa još 20 minuta.
  5. Okruglice poslužiti sa umakom u kojem su se pirjale uz pire krumpir i zelenu salatu. Ako volite eksperimentirati sa slatko slanim okusima, pokušajte sa umakom od brusnica pa javite dojmove 😉
  6. Dobar tek!

Recept u slikama:

Pripremiti mesnu smjesu za okrugliceNapraviti male okrugliceIspržiti okruglicePržiti okruglice dok ne postanu smećkaste  i hrskaveNa istom ulju napraviti umak pa okruglice vratiti u tavu i sve skupa pirjati

The post Švedske mesne okruglice appeared first on Reci Peci.

Junetina u pivu – jednostavno jelo profinjenog okusa

$
0
0
Kada su me iz Mutti kompanije zamolili da isprobam njihove proizvode i uz to još dali ideje za jela u njihovoj maloj kuharici, znala sam da će junetina u pivu biti savršeno riješenje. Prije svega, kada radim jela sa rajčicom, ukoliko nemam svježu pri ruci, najčešće koristim upravo Mutti proizvode. Nekako su mi najukusniji. Nadalje, mesna jela u umacima sa prilogom od tjestenine bilo koje vrste omiljena su kod nas doma za ručak i često ih spremam. A kada ta praktična jela pripremim na nešto drugačiji način i kada neko skoro pa poznato jelo oplemenim nekim dodatkom kao što su u ovom slučaju suhe šljive i crno pivo uživancija u finim zalogajima i druženju za stolom je potpuna.

Junetina u pivu svoju profinjenu aromu i okus zahvaljuje ponajprije biranim namirnicama. Juneće šnicle začinjene solju, paprom i češnjakom odličan su izbor za pirjanje u umacima. Passata Mutti di pomodoro savršene je konzistencije (niti prerijetka, niti pregusta), a puna je okusa i mirisa rajčice. Crno pivo koje se dodaje u umak daje jelu jedan provokativan okus koji jednostavno morate probati da biste znali o čemu pričam 😉 Uz dosta mrkve i luka koji jelu daju određenu dozu gustoće i konkretnu teksturu, te uz prilog od domaćih njoka mogu reći da je Junetina u pivu jelo koje me je potpuno oduševilo! 

Junetina u pivuJunetina u pivu

Junetina u pivu

POTREBNO:

  • 600 g junetine
  • 300 g Mutti passate
  • 2 glavice luka
  • 4 češnja češnjaka
  • 4 mrkve
  • 4 suhe šljive
  • 300 ml crnog piva
  • oko 200 ml vode ili temeljca za podlijevanje
  • maslinovo ulje za prženje

Začini: sol, papar, ružmarin, lovorov list, češnjak u prahu

PRIPREMA:

  1. Junetinu narezati na tanke šnicle i istući batom za meso. Posoliti i popapriti te posipati češnjakom sa jedne strane. Umočiti svaku šniclu sa jedne strane u brašno.
  2. Luk, mrkvu i češnjak sitno nasjeckati.
  3. Zagrijati veću tavu sa uljem, pa pržiti junetinu tako da ju polažete u tavu onom stranom koja je umočena u brašno. Izpržiti sa obje strane pa izvaditi šnicle na stranu.
  4. U istoj tavi u kojoj su se pržile šnicle pirjati luk, češnjak i mrkvicu par minuta. Čim povrće pusti miris i malo svoje tekućine, uliti pivo, pa pustiti da provrije. Dodati tada i Mutti passatu, prstohvat ružmarina, lovorov list, suhe šljive (bez koštice) sol i papar, promiješati i pustiti da provrije. Tada u umak vratiti šnicle, Poklopljeno i uz povremeno miješanje te dolijevanje vode pirjati oko 1,5 sat. 
  5. Kada su šnicle potpuno mekane, opet ih izvaditi na stranu, pa umak izraditi štapnim mikserom kako bi se lijepo zgusnuo. Ukoliko procijenite da je umak prerijedak, dodajte koju žličicu brašna razmućenog sa malo vode i kratko prokuhajte. Vratite šnicle u glatki umak i poslužite jelo uz kuhane njoke i salatu po želji.

Dobar tek!

Recept u slikama:

Junetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivuJunetina u pivu

The post Junetina u pivu – jednostavno jelo profinjenog okusa appeared first on Reci Peci.

Varivo od graha sa kobasicama na brzi način

$
0
0
Znate li da se staro dobro varivo od graha sa kobasicama ne mora kuhati satima da bi uspjelo? Ako se pitate kako, evo odgovora! Stvar je u tome da za ovakvo varivo koristite grah iz konzerve 😉 Znam da će mnogi reći da takav grah jednostavno nije pravi grah, ali doživljaj hrane i okusa je jako individualna stvar. Ja sam inače vječiti protivnik ustaljenih konvencija i valjda mi je u prirodi da uvijek pokušavam dokazati da se nešto može napraviti i na malo drugačiji, možda jednostavniji način. Pa tako i grah!

Da bi varivo od graha sa kobasicama uspjelo i da bi doista bilo fino treba ga dobro začiniti. Jer ako bude onako, lagano začinjeno sa samo malo soli to jednostavno neće biti to. Da se razumijemo, nemam ja ništa protiv pravog izvornog graha koji se dugo kuha na tradicionalan način. Dapače, obožavam ga! Samo, postoje dani kada jednostavno nemam vremena skuhati ga. Klasično varivo od graha koje se radi sa suhim zrnima graha treba i malo dužu pripremu. Da biste ga skuhali, potrebno je grah večer prije namočiti kako bi lijepo nabubrio i lakše se skuhao drugi dan. Tada se opet mogu dogoditi sitni problemčići, jer može se dogoditi da ste kupili stari grah koji će se već nakon kratkog kuhanja raspasti na polovice, a i dalje će biti tvrd. E pa sa ovim varivom kakvog vam danas donosim tih problema nema!

Ovo je ručak sa kojim ćete biti gotovi u svega 30-45 minuta vašeg vremena. Tajna je u tome što je konzervirani grah već prethodno termički obrađen i kuhanje uopće nije potrebno. Možete takav grah koristiti bez obrade npr. u salatama, u punjenju za tortilje i sl. Znači, za varivo od graha sa kobasicama pripremite samo nekoliko osnovnih namirnica: konzervu graha pokoji luk, mrkvkicu, peršin, začine, brašno i malo dobre volje. Kobasice možete i ne morate. Moji ih vole, pa ga zato najčešće radim sa njima. Možete ih potpuno izostaviti, a možete umjesto kobasica nasjeckati malo slanine. Sve je na vama i vašim željama. U svakom slučaju nećete pogriješiti. Stoga predlažem da što prije napravite jedno varivo od graha sa kobasicama, upotpunite obiteljsku trpezu svježim lukom i slaninom, domaći kruh bi bio odličan i gozba može početi!

Varivo od graha sa kobasicama

Varivo od graha sa kobasicama

POTREBNO:

  • 800 g konzerviranog graha (bijeli ili smeđi)
  • 2 luka
  • 2 mrkvice
  • 1 korjen peršina
  • 1 češanj češnjaka
  • 3 žličice slatke mljevene začinske paprike
  • 1 žličica ljute mljevene začinske paprike
  • 1-2 lovorova lista
  • sol, papar
  • 100 ml koncentrata rajčice
  • 1,5 l vode
  • 3 žlice oštrog brašna
  • 2 para kobasica (kranjske, narodne…)

PRIPREMA:

  1. Kobacice narezati na kolutiće. Luk, mrkvicu i peršin narezati na kockice.
  2. U većoj posudi na malo ulja pržiti povrće zajedno sa kobasicama 5 minuta. Dodati ocijeđeni grah, začiniti solju, paprom i začinskom paprikom. Promiješati pa pirjati 5 minuta da grah upije te fine okuse povrća. Tada doliti polovicu vode i rajčicu, lovorov list, poklopiti i kuhati 15 minuta. Tada dodati ostatak vode i pustiti da prokuha još slijedećih 10-tak minuta. Tekućine mora biti toliko da prekrije sav grah i još otprilike 1,5 cm iznad toga. 
  3. Na kraju umiješati brašno razmućeno za malo vode kako bi se varivo od graha zgusnulo. Kratko prokuhati i poslužiti. 
  4. Dobar tek!

Recept u slikama:

Varivo od graha sa kobasicama Varivo od graha sa kobasicama

The post Varivo od graha sa kobasicama na brzi način appeared first on Reci Peci.

Chili con carne: najbolje Tex-Mex jelo ikada

$
0
0

Chili con Carne u izvornom prijevodu sa Španjolskog jezika znači čili sa mesom, i u osnovi je to začinjeno pirjano jelo koje se može pripremiti na nekoliko načina. Nakon kraćeg istraživanja, došla sam do podatka da se izvorni Chili con carne radio bez graha isključivo sa mljevenom govedinom. No kako se kroz povijest različita jela prilagođavaju različitim podnebljima i nepcima, tako je i Chili doživio puno transformacija. Danas je možda i najčešća verzija Chilija ona sa crvenim grahom. I ja ću se danas zaustaviti upravo na tome te pripremiti chili con carne na svoj način.

Da li će u ovo fino jelo ići crveni ili smeđi ili pak bijeli grah, ovisi isključivo o vama. Ja sam radila kombinaciju crvenog i bijelog jer sam upravo te konzerve imale u špajzi. Također sam odlučila izostaviti kukuruz jer mi se i sa grahom činilo sasvim dovoljno celuloze u jednom obroku 🙂 Druga stvar koja je bitna za dobar chili con carne je omjer začina. Jer, ako chili ne začinite dovoljno, jednostavno neće biti to što treba biti – konkretno, pomalo ljutkasto jelo. Možete se ovdje naoružati različitim kombinacijama već pripremljenih mješavina za meksička jela koje se mogu naći u svim većim trgovinama. A možete kombinirati i sami dodavajući bar dvije različite vrste mljevene začinske paprike, rajčice i papra. Vrstu mesa za čili odabrite sami, ja sam radila sa miješanim mljevenim mesom i ispalo je super. I na kraju možda i najbitnija stvar – chili. Najbolje bi bilo da imate svježe chili papričice pa ih narežete u jelo, ali ako nemate sasvim će ok biti i mrvljeni sušeni chili ili pak onaj u prahu. 

Budući je chili jednim dijelom i meksičko jelo, odlučila sam dodati i malo kakaa koji se upravo u meksičkoj kuhinji često koristi. Odluka se pokazala odličnom, jer je kakao ovome jelu dao baš jednu posebno finu notu. Kod ovog jela mi je super i to što se sve sprema u jednoj posudi na ploči za kuhanje i prilično je brzo gotovo. Chili con carne možete poslužiti uz kiselo vrhnje i gotovo obavezne tortilje. Da li ćete chili zamotati u tortilju ili ćete ga jesti sa tanjura opet odlučite sami. Kako god da okrenete, sa chilijem ne možete pogriješiti!

Chili con carne

Chili con carne

POTREBNO:

  • 500 g miješanog mljevenog mesa
  • 1veliki luk
  • 1 svježa crvena paprika
  • 250 ml tekuće rajčice
  • 350 g bijelog graha iz konzerve
  • 350 g crvenog graha iz konzerve
  • 2 žličice sušenog mrvljenog chilija
  • 3 žličice začinske crvene paprike (slatke ili ljute)
  • 1 žlica kakaa
  • sol, papar

PRIPREMA:

  1. Na malo ulja pržiti naglo mljeveno meso uz stalno miješanje. Tako ćete postići da se meso lijepo isprži što daje poseban okus ovom jelu. Neka se meso isprži što više. Kada je gotovo, maknite ga na stranu.
  2. U istu tavu stavite sjeckani luk i papriku pa uz miješanje pržite dok povrće ne omekša, tada dodajte kakao, papriku u prahu, chili, sol, papar i tekuću rajčicu pa u tu kombinaciju vratite meso. Promješajte i kušajte kako biste mogli dodati još nešto od začina ukoliko treba. Pirjati sve zajedno još 15 minuta. Tada dodati ocijeđeni grah iz konzerve, promiješati i pirjati još dodatnih 10-tak minuta.
  3. Jelo poslužiti uz kiselo vrhnje i pržene tortilje.

Dobar tek!

Recept u slikama:

The post Chili con carne: najbolje Tex-Mex jelo ikada appeared first on Reci Peci.

Složenac od riže

$
0
0
Složenac od rižePostoje određene stvari u životu koje su možda ostavile tužan trag u životu, ali srce svejedno posebno nekako zakuca kad se u sjećanje sasvim nepozvano ušulja miris nekog davnog vremena i podsjeti…baš jako podsjeti. Kao što je mene ovaj složenac od riže podsjetio na onu ratnu ’91 godinu i na tromjesečno bauljanje po podrumu, na vrijeme baš užasno i ružno kada je jedina svjetla točka dana bio ručak. Nekad je to bila samo šnita kruha, nekad par kuhanih krumpira, nekad ništa pa kad se znalo dogoditi da se za ručak pogostimo nečim ovako finim, mirisnim i toplim, nečim što doista nalikuje na pravu hranu kakvu smo prije rata znali jesti, onda se takvi dani pamte. I mirisi, i okusi i sve što ide uz to.

Sjetih se ovog jela (kojeg smo u podrumu inače zvali Riža s paradajzom i krompirom) nedavno prilikom otvaranja boce domaćeg paradajza i odlučih ga napraviti za ručak. Napekla sam ja uz to još svašta nešto sve misleći kako se klincima to neće svidjeti i kako će vrtiti nosom kad vide da tu nema mesa ni ničeg ‘konkretnog’, ali eto, dogodilo se to da su oni bili oduševljeni i nikako im nije bilo jasno zašto ja to do sada nisam još radila. A onda pomislih: pa kako im se ne bi svidjelo kad je unutra fini sloj tanko narezanog krumpira, riža tako sočna i mekana, pirjana prethodno u finom slatkastom soku od paradajza i na kraju još malo zapečenog krumpirića. Ovo je dakle jedno sasvim obično jelo, ali opet tako jednostavno i fino da ćete ga poželjeti raditi često, bilo kao prilog nekom drugom jelu ili kao samostalni ručak. Odlično je!

Složenac od riže izbliza

Složenac od riže

Potrebno:

  • 1 kg krumpira
  • 3 dl riže
  • 1 luk
  • 3 dl soka od paradajza
  • 4 -5 dl vode
  • vegeta, sol, papar, kocka za juhu (a može i bez nje)

Priprema:

  1. Krumpir oguliti i tanko narezati. Pouljiti malo i posuti vegetom.
  2. Na malo ulja pirjati sitno sjeckani luk, dodati rižu, promiješati pa dodati paradajz. Začiniti pa uz povremeno miješanje i dolijevanje vode pirjati 10 minuta. Riža treba ostati u dosta tekućine jer će se zgusnuti i skuhati do kraja u pećnici! Ako primjetite da ja vam je riža presuha (ovisi o vrsti riže) i da je tekućine premalo slobodno dodajte još ili paradajza ili vode.
  3. U namašćenu vatrostalnu posudu složiti red krumpira, prekriti ga rižom i završiti drugim redom krumpira. Peći u pećnici zagrijanoj na 180ºC 30-40 minuta dok se krumpir ne ispeče i riža ne ‘popije’ svu tekućinu. Složenac od riže je gotov kad krumpir dobije lijepu zlaćanu boju.

Recept u slikama:

Složenac od riže - postupak slaganja složenca 1. korakSloženac od riže - postupak slaganja složenca 2. korakSloženac od riže - postupak slaganja složenca 3. korakSloženac od riže - završni korak u izradi složenca - pečenje

The post Složenac od riže appeared first on Reci Peci.

Viewing all 2352 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>